Buitenland. PER TELEGRAAF. Bengten uit Atsjin. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, van 25 dezer, heeft ook de Radja van Merdoe (noordkust van Atsjin) zich thans onderworpen en alle hem gestelde voorwaarden aangenomen. De bevelhebber heeft, onder dagteekening van 21 dezer, aan de Indische regering berigt, dat te Samalangan de zaken uitmuntend gaan. Frankrijk. Groote publiciteit wordt gegeven aan het manifest van Thiers, het door hemzelf voltooide staatsstuk, dat hij het licht had willen doen zien zoodra de verkiezings-periode geopend was, doch dat zijn vriend Mignet thans met een enkel inleidend woord als het testament van den oud-President het volk aanbiedt. Het stuk is zeer lang, evenals alle dergelijke stukken en redevoeringen van Thiers, doch dat neemt niet weg dat het door geheel Frankrijk, in paleizen en hutten, zal gelezen en overdacht worden. Hij beant woordt er in al de officiëele documenten brieven, circulaires en redevoeringen die, om zoo te zeggen, de nasleep vormden van den val van Jules Simon en het optreden van het ministerie van 16 Mei. Niet alleen verdedigt hij de ontbonden Kamer van Afgevaardigden tegen de aanvallen en verdachtmakingen, waaraan zij blootgestaan heeft, maar hij stelt de zoogenaamde vertegen woordigers van 1789 ten toon, als vijandig aan den geest der negentiende eeuw, aan de onvermijdelijke zegepraal der democratie en der republiek. Het stuk bevat passages die de Indépendance meent dat alles overtreffen, wat Thiers vroeger gesproken en geschreven heefthij behandelt de politiek van het tegenwoordige ministerie met souvereine minachting en wijst op de constitutioneele wetten, waardoor de staatkundige vrijheden der kiezers gewaarborgd zijn. Thiers zegt, volgens de Köln. Ztg., eigenlijk niets nieuws, niets wat hij niet reeds sedert 1871 herhaaldelijk gezegd heeft; maar het is zijn laatste woord en het verschijnt juist bij een gewigtig keerpunt in het lot van Frankrijk daardoor alleen reeds zal het groot gewigt in de schaal leggen, afgescheiden nog van het feit dat het een historisch document is, bestemd om in de constitutioneele geschiedenis van zijn vaderland een blijvende plaats in te nemen. De regeringsgezinde bladen noemen dit stuk een «zamen- raapsel van laster en verdachtmaking.» Het manifest van den president der republiek bestaat uit 670 woorden. Op de dezer dagen te Parijs gehouden tentoonstelling van het Instituut voor Stenografie waren onder de verschillende werken van de 1188 gediplomeerde leden, drie gestenografiëerde afschriften van het manifest te zien, door de stenografen van den Senaat op de keerzijde van een postzegel geschreven. Het onderwijs aan de Ecole de Médecine te Parijs zal belangrijk worden uitgebreid. De studenten, die allen een examen in de geregtelijke geneeskunde moeten afleggen, hadden tot dusver geen specialen praktischen cursus om dit gedeelte der wetenschap te bestuderen. De deken der faculteit, in overeenstemming met den prefect van politie en den directeur van de Morgue, heeft thans besloten, dat aldaar lessen in geregtelijke geneeskunde zullen gegeven worden. Zij zullen den 10 Nov. a. s. aanvangen. Te dien einde wordt er aan de Morgue een amphitheater voor honderd hoorders ingerigt. Alleen de studenten van het vierde en vijfde studiejaar zullen deze lessen bijwonen. Al de lijken, helaas een meer dan voldoend aantal voor het onderwijs, ook wat de verscheidenheid van de oorzaken des doods betreft, zullen voor deze lessen beschikbaar ge steld worden. Aan twee professoren, Bergeron en Deleus, van de Ecole de Médecine, en reeds met de geregtelijke lijkschouwingen belast, is het geven van dezen nieuwen cursus opgedragen. Amerika. De bekende William Tweed, door de commissie van «alderman» te New-York verhoord, heeft verklaard dat hij indertijd van de Wetgevende Magt in dien Staat de aan neming van een wetsontwerp betreffende den Eric-spoorweg verkregen had door middel van omkooping en zulks op verzoek vau Jay Gould, die hem tot dat doel betaald had. De zaak heeft te New-York groote beroering verwekt en men zegt, dat er een aanklagt tegen Gould zal worden ingediend. Groot opzien heeft jl. Zatnrdag te Philadelphia de ontdekking veroorzaakt van bedriegerijen, door den heer Morton, president van de Market-Street-Spoorweg-Maat- schappij, gepleegd. Deze laatste was zoo voorspoedig, dat de aandeelen op een tijd voor driemaal de waarde verkocht werden en thans heeft de heer Morton bekend, dat hij verscheidene jaren achtereen, om particuliere verliezen te dekken, met andere ambtenaren van den spoorweg stelsel matig aandeelen boven het maximum had uitgegeven, tot een bedrag, hetwelk dat van het geheele kapitaal over schreed, en wel 1 millioen dollars beliep. De heer Morton was ook president van de vaste internationale tentoon stelling te Philadelphia. Hij heeft thans zijne twee waar digheden neergelegd. De aandeelen van den spoorweg zijn van 150 tot 60 gevallen. Berigten betreffende den Rnssiseh-Tnrksclien oorlog. De telegraaf heeft twee belangrijke berigteu overgebragt. Het eene behelst de tijding, dat Osman-bassa het vurig verlangde eonvooi binnen Plewna heeft zien komen, en het is van beteekenis, omdat het bewijst, dat Plewna niet geheel door de Russen is ingesloten. Voor Osman-bassa zei ven is de komst van het eonvooi zeker vin het hoogste belang, want vrij algemeen hoort men beweren, dat het hem aau ammunitie ontbrak. Het andere berigt betreft den inval der Turken op Rumeenseh gebied, tegenover de vesting Silistria, onder de bescherming van de kanonnen dezer vesting. Het is vooralsuog moeijelijk te beoor- deeleu, of de Russen en Rumeniërs daar genoeg troepen beschikbaar hebben om zulk een inval die den spoorweg, de voornaamste lijn van communicatie der Russen, zou kumicn bedreigen terug te slaan. Het overgaan van den I)onau echter getuigt in elk geval voor den ondernemenden geest, die de Turken thans bezielt, scherp afstekende bij de lijdelijke houding, waarmede zij bij de komst der Russen in Rumeniö toezagen, zonder ook maar eene poging te wagen om de spoorwegbrug van Barboche te vernielen of den marseh der Russen op andere wijze te belemmeren. De New-York Herald herhaalt de bewering, dat Osmau-pacha, de Turksche bevelhebber te Plewna, een geboren Amerikaan is. Zijn eigenlijke naam is Robert Clay Crawfurd, geboren te Teuessee in 1833 of 1S34. Hij was indertijd op de militaire school te West- Point, maar werd van daar verwijderd wegens het plegen vau eenige ligtzinnige daden. Lang zwierf hij rond, totdat hij eindelijk wegens diefstal gevangen werd: hij wist zich echter hieruit te bevrijden door het vervaardigen van een valsch bevel tot invrij heidstelling. In den burgeroorlog trad hij in dienst bij de Zuidelijken en werd als officier aangesteld op grond van eene valsche aanstelling. Na den oorlog verliet hij Amerika en begaf zich naar Egypte en, naar de New-York Herald beweert, staat hij thans aan het hoofd der Turken te Plewna. S too m vaart-Berig-ten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Henbrik. 21 Julij van hier vertrokken. 30 Aug. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 11 Aug. van hier vertrokken. 21 Sept. te Batavia aangekomen. Prinses Amalia. 1 Sept. van hier vertrokken. 20 Sept. Suez aang. en vertr. Madura. 15 Sept. van hier vertrokken. 22 Sept. Kaap St. Vincent gepass. Prins van Oranje. 22 Sept. van hier vertrokken. 25 Sept. van Soutliampton vertr. Java. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 11 April te Batavia aangekomen. c o n r a d. 18 Aug. van Batavia vertrokken. 22 Sept. Gibraltar gepasseerd. stad haarlem. 28 Aug. van Batavia vertrokken. 26 Sept. Port-Saïd aang. en vertr. C e le B e s. 8 Sept. van Batavia vertrokken. Voorwaarts. 7 Sept. alhier aang., vertr. 13 Oct, Holland. 18 Sept. alhier aang., vertr. 240ct. Correspondentie. De inhoud van het schrijven vau het hoofd der geraeente-politie, ter zake van hier plaats gehad hebbende aanrandingen, wordt door ons aan den schrijver van het bewuste artikel medegedeeld. Red. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: H. Aries en M. Klok. W. Nijhof en J. C. Smit. BEVALLENC. E. Kaarls, geb. Visser, D. A. vau Heijningen Klinkert, geb. Vlas, Z. J. Blokker, geb. Zwaan, Z. T. Maarleveld, geb. Jansen, Z. OVERLEDEN: G. Vermeulen, 5 jaren. I>. N. J. Dekkers, 3 weken. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE TEXEL. Van 19 tot 26 September 1877. ONDERTROUWD, GETROUWD en OVERLEDEN: Geene. GEBORENAntonius, zoon van Hendrik van Heerwaarde en Harretje Barhorst. Haven van I.Jmuiden. Binnengekomen 25 September. Rempor, st., CroonstadMary, st., Londen Phoenix, st., Croonstad; Soon, Andersen, Sundswal. 26 September. H. von Witt, st., Croonstad; Conatio, st., Croonstad; Eropa, van Delden, Rociiester. Vertrokken 25 September. Sliedrecht, Willemse, Soerabaija; Tertia, st., Reval; Mary, st., Londen; Alford, st., Londen. 26 September. Eddystone, st., Huil: Hangar, Jensen, Riga; Vesta, Bore, Björneborg; Vesta, st., Hamburg; Henrik Wergeland, Jossang, Shields; Chip Chase, st., Newcastle; Westella, st., New- castleZeepaard, Esbra, Croonstad Prince le Boo, Morris, Wilmington; Nora, st., DuinkerkenDoloris, Ilarris, Middlesbro. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 12 Paarden f 80a280 Veulens - a Stieren - 120al80 200 Gelde-Koeijen - 140a280 Kalf-Koeijen - 220a260 Vaarzen 70al00 Hokkelingen - 40a 70 6 Nucht.Kalveren - 12a 20 1700 Schapen - 20a 36 vette Rammen - a 253 Lammeren f Bokken&Geiten - 40 magereVarkens - 50 Biggen - 70 Kippen c. Eenden - Boter per kop - Kaas per KG. - Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eijeren - 19a 24 a 13a 22 7a 10 40al75 40a 75 lOOallO 35a 50 375a400 Marktberigten. AMSTERDAM, 25 September. Tarwa. Op levering iets hooger; Nov. f 330; Maart f 325. Rogge. Op levering Oct. lager afgegeven; Oct. f 180, 179; Maart f 193. Koolzaad. Oct. f 450. Lijnolie. Oct. f 34£. Petroleum. Zeer willig met veel zaken; loco f 19, 18} Oct. f 18}; Nov./Dec. f 18 gehouden. 26 September. Tarwe. Op levering onveranderd; Nov. f 330; Maart f 325. Rogge. Stil; Taganrog f 198; nieuwe Pctersb. f183,184; dito f 178 van boord; Amerik. f 198. Op levering Oct. onveranderd; Maart iets flaauwer; Oct. f 180, 179; Maart f 193, 192. Koolzaad. Vast; Oct. f 453; April f 461. Raapolie. Per 100 KG.: prijshoudend; Vlieg. f44^; Oct. f44}; Nov. f 441; Dec. f 44f; Mei f 44|. Lijnolie. Per 100 KG.- traag; Vlieg, f 35}; Oct. f 34f, -} Nov./Dec. f 33}Jan./Mei f 33':, 33; Maart/Mei f 33}. Petroleum. Kalm; loco f 18} Oct. f 18} Nov./Dec. f 18 gevraagd. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. 90 en 2de kw. 70 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 9 a 15. Vette Varkens 52 a 58 c. per KG. TEXEL, 24 September. De veemarkt was tamelijk bezet met Vee; blijkbaar neemt die weekmarkt toe. PrijzenSchapeu f 20, Lammeren f 17, Rammen f 12, Biggen f 10, Vaarzen f 110. ROTTERDAM, 25 September. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1622 Run deren, 533 vette en Gras-Kalveren, 4 nuchtere Kalveren, 1920 Schapen en Lammeren, 338 Varkens en 217 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 82 a S4 c., 2de kw. 76 a 80 c., 3de kw. 70 a c.Kalveren 1ste kw. 100 a c., 2de kw. 90 a c., 3de kw. 80 a c.Schapen 1ste kw. 80 a c., 2de kw. 75 a c., 3de kw. 70 a c.; Varkens 1ste kw. 66 a 68 c., 2de kw. 64 a 66 c., 3de kw. 56 a 60 c.; alles per Kilogram schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 72, 2de kw. f 69, 3de kw. f 66. SCHIEDAM, 26 September. Jenever f 17,50, Amst. proef f 18,75, Moutwijn f 12,25 per N. vat. KAMPEN, 24 September. Hooi. Buiten- f 17,a 18,en Binnen- f 12,a 13,— per 1000 Kilogrammen. BELFAST, 22 September. Vlas. De aau voer op de verschillende markten bedroeg 285 ton, waarvan 277 ton machinaal, eu 8 ton uit de liaxul gezwingeld. Voor de eerste soort werd 6/3 a 10/3 en voor de tweede soort 5/6 a 7/8 per steen betaald. KONSTANTINOPEL, 26 September. Particuliere dépêches verzekeren, dat het Russische centrum gisteren Plewna heeft aangetast, maar met verlies van 4 stukken en meer dan 7000 man werd teruggeslagen. PETERSBURG, 27 September. Op 22 dezer braken ongeveer 10000 man Turksche infanterie, met uit Sofia komende artillerie, door Russische ruiterij heen en drongen Plewna binnen. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend. Vervolg- Nieuwstijding-en. In het ijzermagazijn van den heer T. C. Govers, Weststraat, brak heden morgen circa elf uur een ernstigen brand uit. De gemeente- spuiten en de stoombrandspuit van de Marine hadden om ruim twaalf uur den voortgang gestuit van den brand, die zich had bepaald tot het dak. Op den zolder is, naar men ons verzekert, de brand ontstaan. Zoowel de woning als de goederen, die veel door liet water hebben geleden, waren tegen brandschade verzekerd. Een der schouwspuiten van 's Rijks werf gaf het eerst water. Een Eukhuizer visscher vond gisteren, 6 uren van den wal, een postduif drijvende; op 2 pennen van den regtervleugel stond met zwart schrift gedrukt: ISI118SDAE 12. ATCHIM. Op de staart een rood teeken. Waar mag dit beestje opgelaten en waarheen de bestemming zijn? Het Dagblad verzekert met -de meeste stelligheid, dat de huwelijksplannen, waarop de Standaard doelde, en die in ons vori» nummer werden vermeld, niet bestaan. Het blad acht zich gelukkig onze landgenooten met deze heugelijke tijding te verblijden. Eene der nuttigste en meest gewenschte inrigtingen van onderwijs nadert te Terschelling luire voltooijing. Gesteund door eenige heeren en krachtig geholpen door eeDige menschenvrienden, is eindelijk, na een arbeid van 3 jaren, de Verceniging tot het oprigten en instandhouden eener neutrale bewaar-handwerkschool in zoover geslaagd, dat: 1. de Verceniging als regtspersoon is erkend; 2. een zeer doelmatig, net gebouw, vau twee leerzalen voorzien, in deze of de volgende week wordt opgeleverd3. de Verceniging aan subsidiën van de gemeente en de provincie eene som ontvangt van f 200 ten behoeve van het salaris eener onderwijzeres; 4. alle arme kinderen gratis worden toegelaten5. de noodzakelijkste leer middelen reeds zijn aangekocht of besteld; 6. in het jaarlijksch onderhoud kan worden voorzien door 40 pCt. der te innen school gelden, terwijl het overige ten bate der onderwijzeres z.il komen. Rekent men nu, dat er in dit dorp minstens 150 meisjes van 613 jaar zijn, die tot nu toe elke gelegeuheid misten om onder wijs in de noodzakelijkste handwerken te ontvangen, dan ma» men met grond vele vruchten van deze school verwachten. Onder de vele kostbare voorwerpen op de historische tentoon stelling te Leeuwarden trok de bijzondere aandacht een zoogenaamd stel oud Japanscli rood porselein, bestaande uit vijf stuks, voor gekomen uit de nalatenschap van mevrouw de wed. Looxma, geb. Bolman, verleden jaar overleden. Dat stel is dezer dagen verkocht aan een Amsterdamsch koopman voor f 8400. (N. Rott. Crt.) Een Parijscli ivoorsnijder bragt onlangs voor zijne kinderen een mandje abrikozen mede. Een der kleinen, een meisje van 1 jaar, beet haastig in een der vruchten, zonder de wesp op te merken, die er in verborgen was. Het dier geraakte in de keel, waardoor een zoo ernstige zwelling van het slijmvlies ontstond, dat liet kindje, nog voor de onmiddelijk ontboden arts kwam, gestikt was. De heer Castelar bevindt zich te Parijs en heeft een bezoek gebragt aan mevrouw Thiers. Volgens te Londen ontvangen berigten lijdt de Keizer van Rusland aan een ernstige melancholie, die in de laatste dagen een bedenkelijk karakter heeft aangenomen. Meer dan ooit wordt hij door slapeloosheid gekweld, waardoor zijn gezondheid ondermijnd en zijn geest onderdrukt wordt. Het grootste gedeelte van den dag ziet hij zwijgend voor zich heen, hoort dikwijls belangrijke rapporten schijnbaar onverschillig aan, onttrekt zich aan zijne omgeving en zit dikwijls alleen, terwijl hij tot hiertoe in gezelschap van zijn staf het middagmaal gebruikte. Zijn lijfartsen, op wier raad hij de pijnlijke stilte van Pe tersburg met het rumoer van het oorlogstooneel heeft verwisseld, dringen thans op zijn verwijdering aan. Om daartoe een aanleiding te vinden, zou de Keizerin zijn aangespoord een reis naar Rumenië te maken. Haar gemaal zou zicli dan verpligt gevoelen haar te gemoet te reizen, en was hij eenmaal den Donau over, dan zou hij welligt te bewegen zijn met de Keizerin naar Livadië of een ander winterkwartier te vertrekken. Indien hij het niet deed, zou het ergste te vreezen zijn. Te Liverpool is op de publieke straat weder een man dood geschopt. Op het congres voor sociale wetenschappen, dezer dagen te Aberdeen gehouden, sprak de heer Edwin Chadwick, president van het Public Health Department, over de vorderingen in de sanitaire wetenschap en de heilzame uitwerking van een beter in acht nemen der gezondheidswetten. Hij hield o. a. staande, dat 't gemiddelde jaarlijksche sterftecijfer in oude stadswijken niet boven 16 of 17, in nieuwe niet boven 10 per 1000 mogt stijgen. 't Gemiddelde sterftecijfer over eene groote stad in haar geheel zou dus 13 of 14 moeten bedragen. Niet, gelijk te Louden, ruim 20, of, gelijk te Rotterdam, ruim 30.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3