Buitenland. plaats in den opgeblazen pens, waarna het lemmet uit de b< schede getrokken wordt en deze zoolang blijft zitten, tot gi de verzamelde of zich op nieuw ontwikkelende gassen b> ontweken zijn. (Prov. O. en Zw. Crt.) I In de laatste dagen hoort men voel klagen, dat de n portemonnaies van dames gerold worden. De dieven, maar r al te goed bekend met de mode om de zakken boven op- I en bijna achter de japonnen aan te brengen, waarin ook dik- n werf de geldbeurs wordt geborgen, laten die schoone ge- p tegenheid om hun voordeel te doen niet ongebruikt, 't Is t ook bijna een «invite.» a Te Berlijn heeft een man met zijne vrienden gewed c om 75 mark, dat hij een trein over zich zou laten heen- 1 gaan. Hij won de weddenschap, maar verloor zijne vrouw 1 die verklaarde dat zij niet wilde zamenwonen met een man, die zoo weinig haar en zijn gezin liefhad, om dergelijke 1 streken te begaan. i De heer Oscar Carré, directeur van het circus, is door den Keizer van Oostenrijk met het Gouden Kruis van Verdiensten met de Kroon gedecoreerd. De beroemde zangeres Pauline Lucca zal in Januarij te Madrid eenige malen optreden. Haar loopbaan als kunstenares wenscht zij met deze voorstelling definitief te sluiten. Uit Lissabon ontvangt men het berigt, dat de inschrij ving voor de uitgifte der 5de serie van de obligatiën der Portugesche spoorwegen van Minho en Douro, den 4den en 5den dezer aldaar en te Oporto opengesteld, «vijf-en- zeventigmaal» is volteekend. Voor houders van Portugesche fondsen is dit zeker geen onbelangrijke tijding. Benoeming-en, enz. Aan den lieer mr. J. Gerdenier is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevange nissen te Hoorn, en is benoemd tot lid van gemelde commissie van administratie de lieer A. Merens, controleur liij 's Rijks belastingen te Hoornalsmede tot directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht de heer A. W. IT. Wirtz. De luit. ter zee 2de kl. J. P. van Rossum en de off. van gez. lstc kl. M. 0. 13uijze, vespectivelijk dienende aan boord van het ramschip Schorpioen en hot ramtorenschip Koning der Nederlanden, wordeu met den 20 dezer op non-activiteit gesteld, terwijl met den 21sten daaraanvolgende aan boord van genoemd ramtorenschip geplaatst wordt de olf. van gez. 2de kl. J. Bijlcveld. Met ingang van 1 Nov. a. s., worden aan lword van het schroef- stoomschip 1ste kl. Atjeh geplaatst, de luit. ter zee 1ste kl. J. P. Mercier, als 1ste officier; de luils. ter zee 2de kl. J. J. de Bruvne, J. II. Slrootman, H. Velthuijzen en J. P. van Rossum, de off. van gez. 1ste kl. M. C. Buijze, de off'. van adm. 1ste kl. J. C. de Vriese en de scheepsklerken AI. J. Rambonnet en P. G. J. van "Wijhe. Met dienzelfden datum worden aan boord van het wachtschip alhier geplaatst de scheepsklerken J. Langereis en S. Iluiunielinck. C. J. E. Vuurpijl; bij bet mortier van 20 cM. de korporaals J. Dee, B. J. II. Reekers, A. van Willigen en O. J.Bart. Eindelijk werden aan de sergeanten-majoors der Artillerie H. van Leeuwen en C. Galjé geschenken vereerd, aan den eerste voor het houden van theoretische oefeningen ten dienste van liet kader der Schutterij, aan den laatste voor zijne bemoeijingen bij de practische oefeningen. De muziek uitvoeringen van de kapel der Schutterij, onder directie van den° heer M. P. Polak, wisselden herhaaldelijk deze werkzaamheden af. Door de zorg der regelings-com- missie werd eenig kamervuurwerk ontstoken; terwijl eindelijk een hoogst genoeglijk bal de feestelijkheden van dezen avond besloot. Door liet departement van Marine is jl. Dingsdag aanbesteed liet maken van een woongebouw voor de dienst der verlichting te Ymuiden, met den aankleve van dien. Van de vier ingekomen billetten was het minste dat van den heer P. Duinker, alhier, voor f 17,477. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram zijn den 23 Sept. jl. door een storm groote verwoestingen op het eiland Cura^ao aangerigt. Ook het eiland Bonaire heeft geleden, doch Aruba bleef gespaard. Voor den hongersnood op laatstgenoemd eiland heeft de Tijd tot heden reeds f 2185,02 ontvangen. Jl. Zondag avond is na eene korte ongesteldheid overleden ds. Brouwer, pred. bij de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam. Dr. Wap zendt aan de Amst. Crt. het volgende: TERSCHELLING. Ik wenschte een penningske te kunnen steken in de sobere Schoolbeurs eener hoogst-weldadige Inrigting, te^ West- Terschelling, waar een honderd-vijftig-tal visscherskinderen van 3 tot 6 jaar, onder liefderijk toezigr, bewaard en ont wikkeld, en een even groot aantal meisjes van 6 tot 12 jaar, in de nuttigste vrouwelijke handwerken regelmatig onder wezen worden in een goed-ingerigt gebouw, dat uit liefde giften is tot stand gebragt. Er is echter méér, ja, liet voornaamste van al, er is eene bekwame en geschikte ondërwijzeresse noodig, wier bestaan behoorlijk gewaarborgd moet zijn; en daartoe worden nu de laatste krachten dermenschlievende bestuurders van het bedoelde onderwijs, te Terschelling zelf, en van hunne medestanders, elders, ernstig ingespannen, en gaarne heb ik mij met laatstbedoelden de weleerwaarde heeren predikanten dr. Griethuysen, te Rotterdam, en dr. E. Lau- rillard, te Amsterdam vereenigd tot het, zoo spoedig mogelijk, bereiken van zulk een edel doel: de vorming van een driehonderdtal kinderen, tot nuttige werkzame leden van het huisgezin en der maatschappij. Mogt men mij, om onderstaand bijschrift op de handkruk van Willem Da> oidsz., den Ter schelling er door eenpost- wisseltje een klein offer voor eene groote zaak willen toezenden, dan zou ik het oogenblik zegenen, toen mij die zestien dichtregelen uit de vaderlandsche pen zijn gevloeid. Te Deljt. Doeleplein 52. In October 1877. Dit. Wap. De houten7 uandkbük van den TeKSCHELLINGER WILLEM BAREXDSZ. 1597. Dees ruwe Kruk diende eens de onwrikbre Zeemanshand, ten steun voor !t kranke lijf van oen der stoutste Helden, wiens wonderdaden 's Laiuls Geschiednisblafni vermelden, en die zijn Naam grifte in het ÏJs van 't Noordpoolstrand. Hij, Barendsz, liet dien Stok ten speelbal aan de orkanen, toen hij zijn Hut verliet, op Nova-Zeitibla's kust, om, in een wrakke boot, 't onzeker pad te banen, ter redding van zijn volk, zich-zelf ter eeinv'gc rust. Ginds, vér, aan d' IJshoek, bleef zijn stervend oog neg staren op t doelwit van een Togt., voor Xeêrlands roem gewaagd, ten spijt der duizenden vannood- en doodsgevaren, en loch bereikt, al is ook de uitkomst niet geslaagd. Die ruwe Kruk blijv' '*t Land ten onverganklijk teeken van wat Volharding, voor zijne Eer, eens heeft volbragl: - al moog Natuur de kracht van 't veege ligchaam breken, zij brak op d' ijzeren wil van 't Reuzen voorgeslacht. Te Delft, in September, 1877. Dn. Wap. Willem Barendsz stierf, bij zijn derden togt naar de Noordpool, den 20 Junij, 1597, gezeten, met vijf man, in een zwakke, open boot, die den 13 Junij in zee stak, te Nova-Zembia, waar men 8 maanden en daarvan 3 in vollen nacht overwinterde. De kloeke Opperstuurman, doodziek, verzocht, onderweg, zijn makker, Gerrit de Veer, dat deze hem, bij den IJshoek komende, mogt willen op tillen, om dit gewigtig punt, met de. Zeekaart voor zich, nog eens te kunnen zien, hetgeen geschiedde, waarna hij wat te drinken vroeg, en onmiddellijk daarop den geest gaf. De hierbedoelde houten Kruk is Nr. 2G der Ge schenken van Chs. Gardiner aan Nederland, en berust te 's Hage, in het Ministerie van Marine. Zie blz. 8 van Nova-Zemhlodoor Jhr. mr. J. K. J. de Jonge. 1877. Naar de Haarl. Crt. verneemt is het maken van een straatweg aan de zuidzijde van het Noordzee-kanaal van Velsen naar Ymuiden uitbesteed. Deze weg wordt gerekend in het begin van het volgende jaar voltooid te kunnen zijn. Een hardlooper heeft te 's Hage in 54 minuten tien maal de Maliebaan omgeloopen. Een gewoon voetganger zal in denzelfden tijd geen driemaal die wandeling maken. Men meldt uit Roermond, dd. 9 dezer, aan de N. Rott. Crt.: «In den afgeloopen nacht had in een herberg, even buiten de stad op den weg naar de Broekhin, een gehucht onder Maasniel 'behoorende, een vreeselijke gebeurtenis plaats. De kermis te Maasniel lokt gewoonlijk een groote menigte menschen, omdat daar gelegenheid is tot dansen. In een der herbergen nu langs dien weg, maar nog tot liet gebied dezer gemeente behoorende, kregen tegen half drie eenige opgewonden en ruwe gasten op de danzaal twist met twee dienstdoende marcchaussées., Terwijl de eene onder den roet raakt en gewond wordt door een paar messteeken, maakt de andere van zijn karabijn gebruik en treft niet alleen een der vechtersbazen, maar ook nog een der omstanders. De eerste is, nadat geneeskundige en geestelijke hulp was ingeroepen, nog geen uur later over leden de andere viel terstond dood neder. De gemeen telijke politie was weldra ter plaatse en heeft een viertal aanranders, die liet hazenpad gekozen hadden, in hechtenis genomen. De justitie heeft haar onderzoek begonnen. De commissie van beoordeeling voor de tentoonstelling van akker- en tuinbouw te Wateringen, door de afdeeling der Ilollandsclie Maatschappij van Landbouw, heeft o. a. de volgende bekrooningen toegekend Roode wintertarwe 3de pr. J. Breebaart Kzn., Winkel witte dito 1ste pr. dezelfde; 2de pr. H. F. Bultman, Haar lemmermeer. Gerst, 1ste pr. J. Breebaart Kzn. Haver, 2de pr. dezelfde. Paardenboonen, 1ste pr. dezelfde. Erwten, 2de pr. W. Buijs, Bergen. Blijkens jl. Woensdag te Deventer ontvangen berigten kan de opheffing van het verbod van invoer van vee uit Nederland in liet Duitsche rijk, binnen eenige dagen worden te gemoet gezien. Is het woord «smeerlap» een zoodanig beleedigende uitdrukking, dat hierdoor de eer en de kieschheid van een magistraatspersoon kunnen worden aangetast; is een gemeente raadslid een magistraatspersoon van het regeringsbestuur Ja, zegt liet geregtshof te Leeuwarden in zijn arrest, waarbij een veroor doelend dictum is gewezen tegen een zeker persoon, die een gemeenteraadslid bovengenoemd woord had toe gevoegd, omdat dit lid, naar het schijnt, had medegewerkt tot vaststelling of verhooging van den hoofdelijke omslag van den veroordeelden persoon. Advocaat-generaal Polis zal den 15den dezer in deze zaak conclusie nemen. (D.) Dezer dagen ontving een der ingezetenen van 't Zandt (Groningen) twee levende en twee doode colorado-kevers van een vriend uit Grand Rapids, in Noord-Amerika, ten geschenke. De diertjes waren gewikkeld in een linnen lapje (zonder voedsel), waaromheen waren geslagen oen exemplaar van «De Vrijheidsbanier,» dagblad van Michigan, benevens exemplaren van «De Hope» en van «De Wachter,» tamelijk ongenietbare Amerikaansche couranten in «de Hollandsche taal.» Terstond nadat de burgemeester de overkomst van deze vriendelijke Yankeesciie attentie had vernomen, lieeft deze beslag op de couranten met haar inhoud gelegd, en deze laatste door een dosis chloroform onschadelijk doen maken. De kevers, die naar de Stolhvercksche chocolade prae- paraten zeer goed herkend konden worden, zijn daarop naar de bevoegde autoriteit verzonden. Ook een handelsfirma te Deventer vond dezer dagen in een vat Amerikaansche tabak een goed geconserveerde doode colorado-kever. In den Maastricbtschen gemeenteraad had dezer dagen een curieuse discussie plaats over de begroot!ng voor de schutterij. De wethouder Marres verklaarde daartegen te zullen stemmen, omdat de plattelandsgemeenten met haar rustende schutterijen een privilege genieten in strijd met onze instellingen, omdat de dienstdoende schutterijen lastige en kostbare gevolgen voor een gemeente hebben en ook voor de schutterpligtigen, die (zoo beweerde de spreker) hun tijd moeten «verspillen» bij het exerceeren. Hij ver klaarde voorts van oordeel te zijn, dat de landsregering, «indien zij er liefhebberij in heeft» om in de steden dienst doende schutterijen te hebben, ook de, kosten daarvan be talen moest, en dat het geld, dat thans «noodeloos» aan de schutterij wordt uitgegeven, met veel meer nut zou kunnen worden gebruikt tot verbetering en versterking der politie enz. De heer Marres, zegt de Arnli. Crt., meent liet goed, maar zegt het verkeerd. Zijne conclusie is juist, maar zijne praemisse deugt niet. Wanneer hij gezegd had, dat de schutterijen niet strekken tot locale verdediging, maar ge acht worden een deel van de strijdkrachten van liet geheele land uit te maken, en dus de uitgaven, daarvoor vereïscht ook door het geheele land moeten worden gedragen, zou men hem geen ongelijk kunnen geven. De bewering echter dat de schutterskorpsen slechts een liefhebberij zijn van de hooge regering, is de ongerijmdheid zelve. Wel valt er over den smaak niet te twisten, maar ondenkbaar is het, dat eenige hooge of lage regering pleizier zou hebben in de onbeholpen exercitiën en manoeuvres van als soldaten gekleede burgers, waarvan de een al minder dan de ander met die tijdelijke gedaanteverwisseling is ingenomen. In dezen tijd van het jaar, bij het voederen van spurrie en van de jonge klaver der laatste snede, vooral wanneer deze, tengevolge van dauw of regen, niet volkomen winddroog gevoederd worden, komen bij het rundvee, ook wel bij de schapen, meermalen gevallen voor van trommel zucht of opgeblazenheid. Niet zelden eindigen zij met den dood van het dier, vooral bij ongepaste behandeling. Onder de vele welbekende middelen er tegen aangewend, beliooren ook de koolzure alkaliën, nl. de potasch en de soda, als mede de gebrande magnesia en de luikerkalk; dat middel wat men het eerst bij de hand heeft is dan liet best. Nu deelde een Fransclt onderzoeker, lluset, voor eenigen tijd in de Comptes Rendus het resultaat van een onderzoek mede, dat hij van de gassen die in de pens van een aan de trommelzucht gestorven rund ondervond, en dat ook theoretisch het nut van de genoemde middelen bewijst. Hij vond nl., dat het onderzochte gasmengsel bestond uit 74.33 pCt. koolzuur, 23.46 pCt. koolwaterstof en 2.31 pCt. stikstof. Noch zuurstof, noch zwavelwaterstof werden door hem daarin gevonden. In het gas-volumen in een pens van een aan de trommelzucht gestorven hamel vond hij 76 pCt. koolzuur. Dit laatste gas en liet koolwaterstof worden zeer sterk door de genoemde middelen geabsorbeerd. Alleen in den uitersten nood mag men van den troicart gebruik maken, daar dit werktuig, hoe eenvoudig ook, toch steeds een meer of minder geoefende en vaste hand vereischt, om zonder gevaar voor het dier gebruikt te worden. Zooals men weet, is de troicart een soort van dolk van een metalen schede voorzien, maar die de punt van liet lemmet onbedekt laat. Bij liet gebruik steekt men het werktuig aan de linkerzijde van het dier op een bepaalde Frankrijk. In eene kiezersvergadering te Parijs, door 6000 menschen bijgewoond, heeft Gambetta gisteren eene rede uitgesproken. Hij zeide, dat het bestaan van liet algemeen stemregt be dreigd wordt, indien liet zijn verleden verloochent; hij verzekerde, dat verval en dood de gevolgen voor het vaderland zouden zijn, indien het algemeen stemregt ver dween, want zonder liet algemeen stemregt zou de open bare orde in gevaar verkeeren en een sterk bewind onmo gelijk wezen. Met het algemeen stemregt daarentegen kan men gerust zijn. In een warme lofspraak op Grévy stelde spreker dezen voor als den opvolger van Thiers. Hij zelf, Gambetta, wil niet de opvolger van Thiers zijnhij begeert voor het oogenblik niets anders dan te blijven de ver tegenwoordiger der democratie. Wat het staatsgezag be treft, hij zal vragen het te winnen, wanneer hij liet ooit moge waardig zijn. Heftig viel hij daarna liet bonapar- tismus en het clericalismus aanhij verklaarde, dat de republikeinen ten getale van 400 in de Kamer zullen terugkeeren en eindigde met de woorden«Frankrijk moet na de verkiezingen het clericalismus als overwonnen kun nen voorstellen.» Deze rede werd toegejuicht. Een tijd lang trok «geheel Parijs» naar den Accli- matatietuin, omdat daar een troep Nubiërs zijne tenten had opgeslagen. Yoor den winter is een nieuwe vermakelijkheid bedacht. In den Acclïmatatietuin is een Eskimosche familie, man, vrouw met twee kinderen en twee jonge Eskimosche mannen, met hun tenten, huisdieren enz. aangekomen. Zij zijn bezig hun winterverblijf op te rigten. Men meldt uit Pierre Rue, in liet arrondissement Saint Hons, dat aldaar een Lichtsteen is gevallen ter grootte van een houwitser van groot kaliber. De steen viel op den berg St. Michel, een van de hoogste bergen der streek. Er had een zware ontploffing plaats, die schrik verspreidde onder de geheele bevolking van den omtrek. Iedereen verliet zijne woning, en bij onderzoek bleek, dat drie groene eiken, staande bij de plaats, waar de steen neerkwam, geheel zijn verbrand. Duilscbland. Uit Gastein wordt het volgende berigt, betrekking heb bende op 's Keizers badkuur, gedurende liet afgeloopen saizoen. Aan het einde der zoogenaamde «Keizerspromenade» woont eene eenvoudige boerin. De Keizer ging er dikwijls een oogenblik rusten om een glas melk te drinken. Men gaf der vrouw daarom den raad een album te koopen, en den vorst te vragen er zijn naam in te schrijven, en men beduidde haar, dat het een niet onaardig voordeeltje zou opleveren, als zij het dan andere bezoekers toonde. Het kostte heel wat moeite, om Lise aan het verstand te brengen, wat eigenlijk een album was. Maar zij begreep er eindelijk toch genoeg van om den raad te vatten en te volgen, én zij kocht een.... ordinair kwarto schrijfboekje, zoodra zij bij een marskramer hare gading vinden kon. De eerste keer de beste dat nu de Keizer kwam, trok Lise de stoute schoenen aan. Zij naderde den Keizer en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2