B u iten i a n d. aangenomen, niet meer dan anderhalve mijl per uur te loopen. Hij kon dus, zoo als boven gezegd is, in al die •weken nooit langer dan ongeveer ruim een half uur achter een slapen of uitrusten. In tegenstelling van den Amerikaan Waston, die niet dan in één gesloten zaal loopen kan, deed Gale het in de open lucht, op een bepaald daarvoor ingerigte en afgebakende baan, die ovaal van vorm en te naauwernood een kwart mijl lang was. Hij moest haar dus ieder uur zesmaal rondloopen. Bij ieder rondje deed hij het in tegenovergestelde rigting, om het eene been niet meer dan het andere te vermoeijen. Bij het punt van uitgang was eene kleine tent geplaatst, waarin een bed, een badkuip, een tafel en twee stoelen. Daar genoot hij de weinige minuten rust, die hem telkens, na het afloopen van zijne taak, gegund waren, en gebruikte hij zijn voedsel, meestal bestaande in een schapen-cötelet, wat visch en een glas gewoon bier. Hij gebruikt nooit sterken drank. Op de helft der baan was de tribune opgeslagen voor de kampregters, ten getale van vijf. Ook zij hadden zoo veel weken lang eene zware taak, want onafgebroken moesten er twee of meer tegenwoordig zijn. Zoodra Gale weer loopen moest, gaven zij met een schelletje het sein tot vertrek, en onmiddellijk kwam Gale uit zijne tent en legde zijne anderhalve mijl af. Bij donkeren nacht of mist, moest een der kampregters hem met eene kleine lantaarn volgen, om te constateren, dat hij geregeld zes maal de baan had afgeloopen. In de eerste dagen moest hij dikwijls door schudden- wakker gehouden worden terwijl hij liep en meer dan eens is hij, loopende, slapend neergevallen; maar in de tweede veertien dagen was de klank van het schelletje voldoende om hem wakker te houden, als de natuur hare regten dreigde te doen gelden. De hoogstgeplaatste genees kundige sommiteiten zijn den staat en toestand van dezen waarlijk buitengewonen man komen constateren, en meer dan üOÜO belangstellenden hebben hem hnrtstogtelijk toe gejuicht, toen hij, na ruim zes weken aldus, nacht cn dag, bijna onafgebroken, uur arn uur, 11 mijl te hebben door- loopen, de gevorderde 2400 kilometer had afgelegd. Een Fransch officier, Verdier genaamd, was in zijn garnizoen beroemd geworden door liet winnen van wedden schappen, zoo zelfs, dat ten slotte geen zijner kameraden het meer waagde tegen hem te wedden, omdat zij reeds vooraf zoo goed als zeker waren, dat zij het verliezen zouden. Op zekeren dag werd Verdier naar een ander regiment overgeplaatst en, nog vóór hij gearriveerd was, had de faam er zijn geluk als wedder bekend gemaakt. Nadat het souper, waarmede hij verwelkomd werd, afge loopen en de champagne ontkurkt was, riep generaal B. den luitenant toe: «Is het waar, Verdier! dat gij altijd iedere weddenschap wint!» «Ja gewoonlijk, generaal!»- «Maar hoe drommel legt ge dat dan aan?» «Zeer eenvoudig, generaal! Ik ben physionoom en wed alleen als ik zeker van mijne zaak ben.» «Zoo, zïjt ge physionoom? Wel, wat leest ge dan bij voorbeeld nu op mijn gelaat?» «Ik zie daarin,» antwoordde Verdier snel, «dat de oude wond in uwe zijde weder opengegaan is.» «Nonsens!» bulderde de oude generaal. «Maar, generaal?» «Geen maren, als ik het u zeg!» «Misschien verlangt u er niet over te sprekeneen duel of zoo....» VARIATIEN op een VOLKSLIED, gecomponeerd en uitgevoerd door SIGNOR CARLO MONTI, b ij genaamd DE VIOOLKONING. Meer kon men niet verlangen. Ik raadpleegde een oogenblik met mijzei ven of ik niet edelmoedig de zaal verlaten en den schaker mijner schoons viool een toevallig wederzien besparen zou. Doch op zulk ceu teergevoelige behandeling kon hij toch waarlijk volstrekt geen aanspraak maken, en hij zag er ook over T geheel niet naar uit, dat hij licht in verlegenheid zou kunnen gebracht worden. Ik bleef dus staan waar ik stond. Voor mijne herinnering rees met de helderste kleuren een lang ver geten tafreel op. Ik stond in de zaal van het zoo wel bekende Veeucr koffiehuisik zag Angelina; ik hoorde voor de eerste maal de klanken dezer viool. En, hoe wonderlijk! Thans ontdekte ik een gelijkenis in de gelaatstrekken van den jongen virtuoos en de schoone vioolspeelster, waarvan ik zoo even niets bespeurd had. Misschien werd ik misleid door de overeenkomst der omstandigheden. Weer eea storm van toejuichingen. De gelukkige kunstenaar maakte lachend ccn buiging rechts en links, tot drie-, viermaal toe. Zijn blik zweefde triomfeerend de gansche zaal door. En nu moest hij mij in 't oog gekregen hebben ontwijfelbaar! Zijn hoofd scheen als verlamd; zijn oog bleef als verstijfd op mijn gelaat ge licht: de strijkstok beef.Ie in zijn hand. Daarna volgile nog een krampachtige beweging hij wankelde dreigde van de estrade te stortenhij viel op een stoel neder en liet bewusteloos het hoofd op de borst hangen. In de zaal ontstond een beweging, waardoor hij de eerste oogen- blikken aan mijn blik onttrokken was. Medelijdende stemmen riepen door elkander: „De warmte de inspanning water!" Zijne kunstbroeders brachten den artist weg. Na verloop van een half uur trad hij nogmaals op, maar zijne houding was onzeker en de bijval, waarmede bij ontvangen werd, perste hem slechts een medelijdend Lachje af, dat mij op nieuw aan de Ween er violiste deed denken. Hij sloeg onder het spelen dc oogen neer; slechts eenmaal wierp hij ceu schuwen blik over de menigte heen naar de deur. Ilij scheen ruimer adem te halen, toen hij mij daar niet meer zag slaan ik had opzettelijk een andere plaats gekozen, om hem niet nog meer in verwarring te brengen. Maar reeds het vermoeden, dat ik hem zou kunnen gadeslaan, scheen hem zijn gemoedsrust te benemen: dc passage mislukte. Hij beet zich op de lippen cn zette vol ergernis zoo krachtig een forto in, dat de <7-snaar sprong, dezelfde, snaar die op de viool ontbrak toen hij haar voor 't eerst zag. Haastig stak de tweede violist hem zijn instrument toe en daarop bracht hij nu zijn stuk ten einde. Maar zijn gelaat behield dezelfde zwaarmoedige, sombere uitdrukking, en hij speelde dien avond niet weder. {Slot volgt.) «Diable! gelooft ge mij niet? Wat wilt ge wedden?» «Alles wat ge wilt, generaal!» «Vijfhonderd francs.» «Wel zeker, gaarne vijfhonderd francs,» antwoordde de luitenant kalm. «De heeren hier zijn getuigen,» riep de generaal uit, en zonder verdere praatjes trok hij zijn jas en zijn hemel uit en ieder, die tegenwoordig was, kon zich er van over- tuigen, dat er in de zijde noch wond, noch lidteeken was. «Ge hebt uwe weddenschap verloren, Verdier!» riep de generaal zegevierend uit, terwijl hij zich weder aankleedde. «Ik erken het, ik heb mij vergist; ik heb deze wedden schap verloren. Zulks kan den beste gebeuren. Hier zijn de vijfhonderd francs.» De generaal stak ze gemoedelijk in den zak en schreef den volgenden dag aan zijn ouden vriend, den komman- dant van het vorige garnizoen van Verdier: «Waarde vriendV at men van het geluk van Verdier vertelt, zijn maar praatjes^ Hij verloor gisteren avond 500 francs aan mij, omdat hij wedde, dat ik een wond in mijne zijde had. Ifc kon hem natuurlijk het tegendeel bewijzen.» Het volgende antwoord kwam daar spoedig op«Gij zijt de plank mis; de vijfhonderd francs, die gij gewonnen hebt, kosten mij er tweeduizend. Verdier wedde met mij om die som dat hij u, den eersten avond dat hij u zag, uw hemd zou laten uittrekken in het bijzijn van al uwe officieren, cn dat gij zelf mij dat melden zoudt. Ik meende deze weddenschap althans wel te zullen winnen, maar ik zie dat ik weer verloren heb.» Benoemingen, enz. De kapt. ter zee W. K. van Gennep wordt, op zijn verzoek, met oen 31 dezer eervol ontheven van het bevel over het-schroefstoom- schip van Galen en niet den 1 Nov. vervangen door den kapt.- luit. .ter zee H. P. Künig; de kapt. ter zee II. P. van Boneval Eaure wordt met clou 3L dezer eervol ontheven van het bevel over liet schroefstoomscliip Zilveren Kruis en met den 1 Nov. vervangen door den kapt. ter zee \V. II. baron van Heerdt, Zr. Ms. adjudant, die tijdens dat bevel als gedetacheerd zal worden gevoerd van het Militaire Huis des Konings. De navolgende officieren en adelborsten worden op non-aetiviteit gesteld, als.- met den 25 dezer, de luit. ter zee 2de kl. W. II. Souman, de adelb. 1ste kl. G. P. Tydeman, J. J. Ilissing, J. M. P. Kluit, W.1. Cohen Stunrt, J. *H. van Hoogstraten, R. O. J. ersclioor, A. C. Zeeman, J. M. Phalf, P. 0. Swaan en H. Flaes, dc vijf eerstgenoemdeu dienende aan boord van liet schroefstoom scliip Zilveren Kruis en de overigen aan boord van het schroef stoomscliip Leeuwaarden, cn met den 31 dezer de adelb. 1ste kl. P. Wr. Sachse, E. M. van Gelsdorp, W. A. Mouton, W. P. Cool- haas, G. P. Posthunia, O. E. J. baron van Wassenaer van Catwijek, G. J. Buijs en E. C. N. Zwaanshals, allen dienende aan boord van het schroefstoomscliip van Galen. Voorts worden met ingang van 1 Nov. a. s. geplaatst: a. aan boord van het schroefstoomscliip Atjeh, de adelborsten lste kl. E. E. H. Sutherlaud, E. II. de Meester, M. E. B. J. Kluit, D. N. Wcntliolt, K. D. de Vassy, jhr. J. K. F. II. vou Schmidt auf Altcnstadt; b. aan boord van het schroefstoomscliip van Galen, de adelborsten lste kl. C. van Rijn, P. F. van der Velden Erdbrinck, G. E. G. Gobius, J. 1). van Strijen, II. G. .J. A. Fundter, E. E. baron Mullert, L. N. de Bruijue, J. Kuijp en J. Roozcndaal; c. aan boord van het schroefstoomscliip Zilveren Kruis, de adelb. lste kl. P. J. L. dc Gijsclnar, J. M. W. Kuijl, G. Bord, P. Scholten, W. D. H. baron van Asbeck, E. E. T. Bik, J. H. van den Berg en G. A. de Cocq; en d. aan boord van liet schroefstoomscliip Leeuwarden, de adelb. lste kl. G, E. G. de Bruijn, L. Rooscnburg, G. O. van Kuijk, W. Noorduijn, J. Vos, lt. A. Eckliout, G. Jonckheer en E. van Voorthuijsen. Frankrijk. De bladen zijn vol nabetrachtingen over de verkiezingen. In het algemeen stemmen zij overeen in het gevoelen, dat de toestand weinig veranderd is en de uitzigten op een minnelijke schikking niet toegenomen zijn. Engeland. Het stoomschip Olga, dat de Naald van Cleopatra herwaarts op sleeptouw heeft, moest dien Zondag nacht door den hevigen storm ter hoogte van Kaap Finistère losmaken. Zes zeelieden verdronken daarbij. Het verdere lot van den obelisk is onbekend, doch men ducht het ergste. De hoofdredacteur van the Times, de heer Delane, die 37 jaar lang die betrekking vervulde, legt tegen Kerstmis die functie neder en wordt daarin vervangen door den heer Chenery, die sedert lang tot het City—blad in betrekking stond en als politicus cn schrijver een zeer goeden naam heeft. Dnilschland. Omtrent den dood van den orang-oetang der Berlijnsclie diergaarde, deelt een der aldaar verschijnende avondbladen nog liet volgende mede: Het dier was reeds lang sukkelend, zonder dat men te weten kon komen wat hein scheelde. Zijn oppasser- verliet hem slechts zelden en paste hem met de grootste zorgvuldigheid op. Jl. Vrijdag kreeg Hans zoo heette het dier weder een hevigen aanval van koorts, waarin hij zijn oppasser met alle geweld te lijf wilde, doch spoedig daarop was hij weder kalm. Hij haalde zijn deken uit zijn ledikant, spreidde die midden op den grond van zijn hok en ging er met den linkerarm onder het hoofd op liggen. Nadat hij een paar minuten aldus gelegen had, stak hij de regterhand naar zijn vriend en oppasser uit, welke evenwel, dezen luim niet best vertrouwend, slechts aarzelend naderde. Het meeste leed het dier aan zijn mond (hij overleed aan het krijgen der tanden), want daarop leidde hij de hand van zijn oppasser. Hij stierf toen spoedig daarop. De vrouwelijke orang-oetang Grethe genaamd was zeer aangedaan door het sterfgeval. Den eersten dag bleef zij in haar deken gerold in bed liggen, zonder spijs of drank te willen gebruiken; den volgenden dag echter scheen het haar reeds beter te smaken, doch de oude opgewektheid is nog niet teruggekomen. De gorilla in het aquarium heeft ook nog geen tanden. Men '"s dus nu niet geheel zonder vrees, dit zeldzame dier op dezelfde wijze te zullen verliezen. Brazilië. De Keizer heeft jl. Dingsdag bij de sluiting der Kamer zittingen zijn erkentelijkheid betuigd voor de vriendschap pelijke ontvangst, hem ten deel gevallen bij alle natiën, die hij onlangs heeft bezocht. Aan de Kamers betuigde hij zijn dank voor de aanneming der regeringsontwerpen. Ten slotte constateerde hij met genoegen, dat op de begrooting het financieel evenwigt is behouden. Berigten betreffende den Russiscli-Turksclien oorlog;. KONSTANTINOPEL, 17 October. Mouklitar-Paclia seint van den 15den uit lvars: „De vijand viel ons centrum te Awlia-tope, dat door 3 kanonnen en 4 bataillons verdedigd werd, aan; na een stonn-aanval van 4 uren en een vernielend geschutvuur week het terug. Dc vijand bezette Awlia-tepe en nam achtereenvolgens eenige strategische punten naar de zijde van Kars, waarheen wij met een deel van het leger terugtrokken. Het andere gedeelte bleef zich otaande houden op dch Aladja-Dagh. Een regiment kavallerie en 4 bataillons van den vijand werden totaal vernietigd. Aan onze zijde werden 80Ü man buiten gevecht gesteld.. KONSTANTINOPEL, 18 Ootobcr. Volgens officiëele. berigtcn is Soulina uit 25 vlottende batterijen en 20 mortieren van de land- batterijen van Killa gebombardeerd geworden. Vier huizen werden vernield en 4S, alsmede de gebouwen der buitenlandsclic consuls en liet hospitaal, werden beschadigd. De vijand wachtte versterking af om deo aanval te hervatten. Sabil-bassa heeft de Russen bij Gortschenova geslagen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting Barometer Thermometer Toestand en mm. C. "o van O Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 'cL de zee. 19 12 wzw. 1.5k. 767.41 f 8.71 9.1 - 2.5 0.90 Slecht w. 20 8 zw. 20„ 763.42 f 4.82 10.4 f 0.7 0.82 Golvend 20 12 zwtw. 8„ 764.36 f 5.76 10.7 - 0.7 0.91 Weersgesteldheid: 19 Oct. 12 u. Digtbewolkt, regenbuijen. 20 Oct. 8 u. Betrokken, regenb., winderig. 20 Oct. 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 27 Scpt-. NordbiiBkjold.E.EbbessonAkyab. BINNENGEKOMEN SCIIErEN, BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OP BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. - Ilalfdan. T. Sivertsen. Sundswall. Hout. Amons Ss Co. Terra Nova. T. Christianscn. Ostende.* Ballast. Rebecca. P. M. Dahm. Sundswall. Hout. Nora Sophie. ll.P.Samutlèen. Hans Angel. O.E.Wilhelmsen.Sandviken. v. Viet Sc Co. Willem. P. T. Teensma. Sundswall. Emauuel. B. Christensen. Riga. Duink. &Goedk. Constantia. A. Andersen. Amons Sc Co. Londonderrv,st.R. Craigh. Newcistle. Stecuk. Duink. StGoedk. Nymphcn. R. Lewes. Warkworth. v. Gijn Si Co. Neivpelton, st. W.B.London. Newcastle. Als bijlegger naar Sarpsborg. Haven van IJmuiden. Binnengekomen t IS October. Echo, st., Newcastle; Veuus, st., Riga; Nora, st., Londen; Eigen, st., Samarang; European, st., Huil; Blijtle st., Kroonstad. 19 October. Leo, st., Londen; Olaf, Ryrre, Ilendrichsen, Kotka Eanny Rnpson, William, Londen; Christiania, st., Christiania Glasgow, st., Leith; Breez.e, st., Kroonstad. Vertrokken: 18 October. Eddystone, st., Huil; Vesta, st., Hamburg; Nuphar, st., Newcastle: Erederick Snowdon, st., Newcastle; Arthur, st., Newcastle. 19 October. Hecla, st.. Bordeaux; Vale, st,, Stockholm; Mary, st., Londen; Onveil, st., Newcastle. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud 781 111 .Tarw.e f10,al3,50 236 m.Roggc - 9,a 9,25 m.Gerst - 6.50a 7, (Chev.) - 7.75a 8,25 1120m.Haver - 3,50a G,— oq. m.Paavdenb. - 7,50a S, m.Br.Boonen -12,al3,75 10 m.Kanariezaad - 10,a per 50 KG. 6 m.Karwei/.aad f 24,a per mud m.Grn.Envten - 16,al 8, m.Graauwe„ -18,a21, 103 m.Vale -12,50al7,— m.Witte - 14,a 556 stap. Kaas, weg. 130806 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f ,Gras f37,50 Commissie„ - - 38,50 Middelb. - - 39, Laagste prijs f 21, ALKMAARSCIIE MARKT VAN HEDEN. o7 m.Mosterdz.(r)-19,a21. m. (g)- 20,«21, 111 m.Bl.Maanz. -10,al 2. m.Koolzaad - a per stuk 12 Paarden b.'tj. f 61,a475,- Veuleii - a 15 Kocijen -137,al 9 5,- 9 Nucht.Kalv. - 12,a2ï,— 228 Schapen - 16,a39, per stuk Lammeren f a 81 Mag. Varkens - 14,—«22,— 245 Bigg.ben.10w.- 4,al2, 15 Bokk.&Geiten - 4,al2, Boter f 1,a 1,15 per 0.630 KG. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Donderdag middag tot Zalurdag middag. ONDERTROUWD: E. Erinks, kok en V. C. Grasscr. II. de Wendt, zeeman en F. Hofman. II. Goes, hofbeambte en M. C. E. Heunks. GETBOUWD: Geene. BEVALLENN. Benekcr, geb. Bijl, Z. OVERLEDEN: A. Arend, 3 maanden. C'. Quak, 10 dagen. T. Zwaai, 20 maanden. J. J. Senhauzer, 4 maanden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2