Buitenland. liet buitenland betreft, door bet hoofd-comité franco door gezonden; aan het hoofd-comité is lectuur voor de zieken en gekwetsten in Oost-Indië gezonden door de comités te Arnhem. Bergen-op-Zoom, Delft, Dordrecht, Ede, Vr. Gouda, Kampen, Lochen), Vr. Schiedam, Vianen, Vr. Weesp, den correspondent te Dinxperlo, den heer Boland, mevrouw Pistorius en jonkvrouw Steengracht te 's Hage, mevrouw Eysinger te Leeuwarden en den heer Wolters te Groningen. Tengevolge van deze toezendingen is het hoofd-comité in staat gesteld 8 kisten ingebonden boeken en tijdschriften en later nog eene goede hoeveelheid te verzenden. Terwijl het hoofd-comité den edelen gevers dank betuigt voor de welwillende toezending, geeft het tevens kennis, dat de voorraad boeken nu voorloopig voldoende kan worden geacht. Sedert de vorige opgaven zijn bij het hoofd-comité aan bijdragen ontvangen f 2434.30 (waaronder f 1000 van Rotterdam. De zich noemende graaf von Kendell, oud-minister van den Koning van Hannover, die onlangs door de politie te 's Hage aangehouden en over de grenzen vervoerd is, ter zake, dat hij overal verteringen maakte en aankoopen deed zonder ze te betalen, is de vorige week te Antwerpen door de correctionele regtbank, wegens «opligterij en land- looperij,» tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De gewezen Keulsche advocaat zal dus op gevorderden leeftijd een treurige toekomst te gemoet gaan, terwijl de betaling van de te 's Hage gemaakte schulden wel zal achterwege blijven. (Dagblad.) Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat een schaap geboren 15 April dezes jaars en toebehonrende aan den landbouwer W. Voskuil, onder Sterkenburg gemeente Drie bergen, op den 24 Nov. jl. heeft voortgebragt 2 lammeren, goed gezond en voldragen. De Maatschappij van Landontginning to Apeldoorn is bij vonnis van 29 Nov. jl. door de regtbank teZutphen verklaard in staat van faillissement. Het actief is, naar de Zutph. Crt. verneemt, ongeveer nihil. Te Pingjum is jl. Zondag eene boerderij, bewoond door den landbouwer Bijlsma, verbrand, met 26 stuks vee en twee paarden. Als oorzaak vermoedt men onvoorzig- tigheid met licht in de schuur. Eene lezing, door mej. Mina Kruseinan in het opera gebouw te Batavia gehouden, werd volgens den Jayabode door een 25tal personen bijgewoond. E. J. S. geeft in Semper Virens bet volgende middel tegen de veldslakken aan de hand: Zoo als ik in sommige dagbladen las, wordt uit Winterswijk geschreven: «De grijze slak vertoont zich in deze gemeente op eene verontrustende wijze. Daarom wordt het zaaijen van tarwe of rogge op zachte gronden bedenkelijk, vooral naast knollen of grasland. Indertijd had ik veel hinder van slakken, maar de raad, mij door een oud-landbouwer gegeven, heeft mij daarvan verlost. Ik zond nl. een koppel eenden in het veld en sedert dien tijd heb ik er geen last meer van. Andere personen, aan wie ik later dien raad gaf, hebben daarbij gelijke resultaten gehad. Elk voorjaar, vóór ik mijn moestuin in orde breng en ga zaaijen en planten, zend ik eerst daarin gedurende eenige dagen de eenden te gast, en het gevolg daarvan kan niet genoeg worden geprezen. De Spectator wijdt een plaat aan de nieuwe inrigting van het departement van Oorlog. Twee generaals, echte bureau-typen, staan bij elkander te jammeren, 't Onder schrift luidt: lste Generaal: «Heb ik het u niet altijd gezegd, dat er zoo iets van komen moest als de jongelui wat te zeggen kregen, daar ligt nu heel Oorlog in elkaar 2de Generaal: «Ja! en wat werd er met dat departe ment toch vroeger veel gedaanIs er sinds vijftien ooit een vijand ons land binnengetrokken? Dat vraag ik u maar.» lste Generaal: «Nooit, zoover als ik weet.» Te Parijs zijn tegenwoordig oorschoeuen gants d'oreillcs verkrijgbaar. Het zijn eenvoudig kleine omhulsels van rozen kleurig caoutchouc, die inen over de ooren trekt, om ze tegen kou en ruw wéér te beschermen. Dat deze nieuwigheid opgang maken zal, zegt de Huis vrouw, mag betwijfeld worden, want het liefste vrouwenkopje krijgt door deze onbevallige attributen eene schrikwekkende gelijkenis met een vleermuis, en toiletvoorwerpen, die zoo weinig kleeden, brengen reeds bij hun ontstaan de doods- kiem mede. De beroemdste equilibrist van den tegenwoordigen tijd, Blondin, beeft te Parijs in het Palais de 1'Industrie, de grootste zaal dier wereldstad, eene reeks voorstellingen geopend, die driemaal per week van 10,000 tot 20,000 personen trekken. Tusschcn twee masten van 20 voet hoog is een koord van 50 meter gespannen, waarop Blondin zijne halsbrekende toeren uitvoert, zonder noch door een gespannen net of door andere voorzigtigheidsmaatregelen zich tegen de gevolgen van een mogelijken val te vrijwaren. De «kunstenaarloopt geblinddoekt op het koord en heeft bovendien nog een zak over het hoofd geslagen; hij rijdt langzaam en hard met een velocipède over het gespannen koord, draagt een man op zijne schouders, plaatst een gewonen rieten stoel op het koord, zet zich daarop en houdt hem met een been in balans, brengt een ijzeren kook- toestel tot op het midden van het koord, zet het daar in evenwigt, maakt vuur aan en bakt op zijn gemak een ommelet, die hij bedaard gebruikt; in 't kort, bij beweegt zich met hetzelfde gemak op zijn smal en slingerend pad als een ander op den beganen grond. Zijn meesterstuk is het doen van schijnbaar verkeerde stappen, die hij ter opluistering der vertooning van tijd tot tijd maakt, en hij brengt deze op zoodanige wijze ten uitvoer, dat ieder ander door het verloren evenwigt onvermijdelijk van zijn verheven standpunt zou vallen. Blondin, die met talrijke decoraties vereerd is, noemt zich «de held der Niagara,» daar hij voor eenige jaren het waanzinnige waagstuk volvoerde, om, niet tegenstaande het ontzettend geraas en de verblindende weer kaatsing der watermassa, vijfmaal den Niagara-walervul over te steken op een gespannen koord van een kilometer lengte. De goede uitslag dezer onderneming bragt hem een millioen dollars op, welke som een rijke Yankee tegen hem gewed had. Bij die gelegenheid had een tooneel plaats, dat thans nog den toeschouwers levendig voor oogen staat. Een koorddanser had aangenomen zich door Blondin op de schouders over de "Niagura te laten dragen, doch op het midden gekomen ontzonk dezen de moed en hij wilde zich noch verder laten dragen, noch durfde hij wagen zelf tot het uitgangspunt terug te keeren of tot den anderen kant te gaan. Blondin had echter het geluk den armen kerel behouden aan vasten wal te brengen, 't geen hem zonder zijne groote koelbloedigheid zeker niet gelukt zou zijn. Blondin, die een harstogtelijk speler is, had in korten tijd zijn groot vermogen verspeeld tot op een som, die hem nog altijd 50,000 francs rente per jaar opleverde. De 60jarige man, die aan vlugheid en lenigheid voor geene ballet danseres behoeft onder te doen, heeft daarom besloten op nieuw geld en roem te oogsten, 't geen hem op schitterende wijze gelukt, daar hij thans per week bij een werktijd van drie uren, ongeveer 20,000 francs verdient. Blondin is vergezeld van zijne schoone jonge vrouw, en een excentriek Engelschman reist steeds met de echtgenooten mede om de allerliefste weduwe te kunnen huwen, zoo Blondin eens mogt vallen, 't geen tot nu toe nog wei nooit gebeurd is, maar waaraan hij toch telkenmale blootstaat. In de Vereenigde Staten is de druivenoogst van dit jaar zoo overvloedig, dat, volgens een blad van San Fran- cisco, een landbouwer in de omstreken van Santa Rose zijne zwijnen met druiven heeft vet gemest, met het uitstekend resultaat, dat het vleesch van zijne varkens 25 ets. (Neder- landscbe) per pond opbragt, terwijl dat van andere varkens niet meer dan 10 d 15 ets. waard was. Het gebruik van verduurzaamde fourages bij het Russische leger. Al het hooi, dat te Odessa, Razdielnaïa, Tiraspol, Kicheneff en andere plaatsen bijeen- gebragt was, is bedorven en moet verkocht worden als brand- of meststof. Het Russische leger werd bedreigd door gebrek aan voedsel voor de paarden. Om den bedor ven voorraad te vervangen, gaf de intendance last tot de bereiding van eene bijzondere soort van koeken als paarden- voedsel. Daartoe werd door de zorg van den gepensio neerden generaal-majoor Falkengagen te Bucliarest eene groote fabriek opgerigt. De paardenkoeken zijn hard, hebben eene middellijn van ongeveer 11 cM. en zijn in het midden van eene kleine opening voorzien, waardoor een touw of ijzerdraad kan gestoken worden. Dit dient om ze aan te rijgen en aan het zadel te kunnen bevestigen, zonder behulp van een zak. Voordat men ze aan do paarden te eten geeft, worden zij zacht gemaakt in water. Volgens de tusschen dc intendance en den generaal Falken gagen aangegane overeenkomst, moeten zij bereid worden uit havermeel, erwten, zemeleD, aardappelen, lijnolie en zout; alles in eene bepaalde verhouding. Zij mogen niet meer dan 2 pCfc. water bevatten en worden ten getale van 30 aan een metalen pen geregen, die aan het einde een ring heeft. 25 a 30 koeken maken één ration uit, dat 1.64 kilo weegt en 50 kopeken (ongeveer f 1) kost. Benoemingen, enz. Benoemd tut heemraad van den polder Katwoude, de heer J. Karkof. De benoeming van jhr. mr. J. W. G. Boreel, burgemeester van Castricum, tot secretaris dier gemeente is goedgekeurd. De heer G. J. van Kerkwijk, thans ontvanger der directe bel., in- en uitg. en ace. te Texel, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hillegersuerg c. a. De afgetreden minister vau Marine YV. F. van Erp Taalman Kip is hersteld in het genot van liet hem vroeger als eervol ontslagen ambtenaar in Nederl.—Indië toegelegd pensioen van f 3795 's jaars, en aan hem, als gewezen hoeld van het departement van Marine, toegekend, ten laste van den Staat, een pensioen van f 205. Overgeplaatst bij den gcncralen staf in rang en anciënniteit de majoor J. H. H. Dommers, van het 7de reg. infanterie en de kapt. R. J. van Mooek, van het korps ingenieurs, mineurs en sappenrs. Engeland. De Prinses van Wales vierde jl. Zondag haar 33stcn geboortedag. De Prins en de Prinses gaven Zaturdag voor die gelegenheid een groot bal in Sandringhum. John Carr, Charles Martin en Hibbert, bijgenaamd Augustin George, beschuldigd van den diefstal van twee millioen fr. op den Noorder-spoorweg tussclun Calais en Boulogne gepleegd te hebben, zijn door het hof van assiscs te Londen van regtsvervolging ontslagen, omdat de misdaad bedreven is in Frankrijk, en de Engelsche justitie zich niet heeft in te laten met hetgeen in andere landen gebeurt. John Carr, bij wien 500,000 fr. effecten, behoorende tot de gestolene, gevonden waren werd onmiddellijk op vrije voeten gesteld; doch Charles Martin en Hibbert moesten in hechtenis blijven, want de Fransche regering heeft de uitlevering van Martin gevraagd en de Oosten- rijksche vraagt die van Hibbert. De regter van Bowstreet moet beslissen of zij uitgeleverd zullen worden. De schoolcommissie te Birmingham heeft een goed werk gedaan, door op de onder haar beheer staande scholen de menschelijke behandeling van dieren te maken tot een onderwerp van direct en geregeld onderwijs. Dit onderwijs kan niet anders dan eene heilzame uitwerking hebben op de jeugd. Kinderen, die wreed zijn uit lust tot kwellen, zullen welligt er zich niet door laten weerhouden. Doch dierenkwelling is grootendeels een gevolg, niet van wreed heid, maar vau verregaande onwetendheid betreffende den aard en het gevoel der dieren. Kennis wekt belangstelling, en belangstelling kweekt genegenheid. De heer Archibald Forbes, de oorlogs-correspondent van the Daily News, hield jl. Zaturdag voor een talrijk gehoor, grootendeels bestaande uit officieren van het leger en de vloot, een voordragt over de Russische militaire operatiën in Bulgarije. Spreker trad eerst in een beschou wing over de Russische toerustingen voor den oorlog. Na de oorlogsverklaring beschikte Rusland over niet meer dan 3-10,000 man. Het leger was niet behoorlijk voorbereid voor den veldtogt en dit was de voornaamste oorzaak van Rusland's zwakte in bet begin van den oorlog. Naauwelijks een enkel regiment had zijn volle sterkte. Het plan van den veldtogt besprekende, laakte de heer Forbes vooral het langzaam voortrukken van de Russen, na den Donau te hebben bereikt. Elk uur, dat daar getalmd werd, was een groot voordeel voor de Turken. Wel is waar bevonden zich de landwegen niet in den besten toestand voor troepen- marschen, maar van de spoorwegen had een beter gebruik gemaakt moeten worden. Het leger van generaal Zimmerman had feitelijk niets uitgevoerd. Als een bewijs van de zorgeloosheid der Rus sische wachtposten voerde spreker aan, dat hem bij zijn heen en wéér trekken in en buiten het Russische kamp geen enkele maal naar zijn papieren is gevraagd. Hij kwam in een dorp, waar het hoofdkwartier van den Keizer zich bevond, zonder aangehouden te worden en toen hij het dorp 's avonds weêr verliet, zag hij slechts een enkelen schildwacht en deze lag in diepen slaap. Met veel lof wijdde de heer Forbes uit over generaal Gurko's manoeuvres. Van de Turken sprekende, noemde hij Osraan-Pacha den tijdelijken redder van Turkije. Had die generaal Plewna niet bezet, dan zouden de Russen ongetwijfeld reeds lang te Adrianopel zijn geweest. Er zou eene belangwekkende comedie geschreven kunnen worden onder den titel: Vrouwen en de Fransche crisisschrijft de Parijsclie correspondent van den Times. Het volgende is eene kleine bijdrage tot regtvaardiging van het denkbeeld. Voor eenige dagen bragt een man van groote vermaardheid en stichter van de grootste internati onale onderneming van den nieuweren tijd een bezoek aan iemand, die een zeer voorname plaats in de maatschappij inneemt, om hem een afscheidsbezoek te brengen, daar hij eene buitenlandsche reis ging ondernemen. Het gesprek kwam neêr op de staatkunde, en de persoon, die de aan zienlijke positie heeft, wenschte van zijn bezoeker, die niet tot de staatkundige wereld behoort, te weten wat hij van den toestand in Frankrijk dacht. Deze verklaarde toen, dat aan de crisis tot eiken prijs een einde moet komen. Handel en nijverheid hadden er reeds te veel onder gele den, en het land zag verder de toekomst met de grootste bezorgdheid te gemoet. Het middel, om wéér tot een gezonden toestand te komen, was eenvoudig. Het bestond in het eerbiedigen van het regt der meerderheid. In dien zin ging de man nog eene wijle voort, toen de ander, op wien die woorden een diepen indruk schenen te maken, plotseling op een verzoekenden toon uitriep: «Genoeg! vertel dit alles aan mijne vrouw.» Berigteii betreffende den Itussisch-Turkschen oorlog:. Volgens berigten uit het Russische hoofdkwartier in Bulgarije, verwacht men dat Plewna zich 5 Dec. zal overgeven. Ken telegram uit Weeuen aan dc Köln. Ztg. meldt, dat, na den val ran Pleivna, Duitschland het voorstel doen zal tot het sluiten van een wapen stilstand en tevens den grondslag leggen voor een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Turkije. Vorst Bismarck zou volstrekt niet ingenomen zijn niet het denkbeeld van een Europeesch congres en om Oostenrijk tot deze zienswijze over te halen, heeft hij stappen gedaan, om liet Weencr kabinet te doen inzien, dat door een afzon derlijken vrede tusschen Rusland en Turkije de Oostenrijksche belangen beter bevorderd zouden worden, of althans minder gevaar loopen dan door een congrc-s. Graaf Andraasy, voegt dit berigt er bij. heeft beloofd aan den drie-Keizersbond getrouw te zullen blijven én het voorstel tot het houden van een congres van de hand te wijzen, wanneer het, zooals te verwachten is, door Engeland gedaan mogt worden. Turkije laat, ondanks den hopeloozen toestand, den moed niet zinken. Een telegram uit Konstantinopel aan de Times meldt, dat de Porte tegenover Griekenland en Servië een krassen toon heeft aangeslagen en ook deze vijanden niet ducht. Een heftige nota der Grieksche regering, waarin deze hare grieven opsomde, beant woordde de Portc aldus, dat zij niet genegen was daarover in overleg te treden, daar de nota blijkbaar ten doel had een forsch antwoord nit te lokken, waardoor dan op het gunstige oogenblik, dat nabij scheen, eene oorlogsverklaring geregtvaardigd zou kunnen worden; zij wilde daarom de Grieksche regering te gemoet komen en zou zoowel den Griekschen als den Servisehen diplomatieken vertegenwoordiger hunne passen zenden. Aan Servië moet de Porte bovendien te kennen hebben gegeven, dat, indien het zich niet rustig hield, 10,000 Baschi-bozouks tegen dit Staatje zouden worden losgelaten, en dat het haar ernst is met deze bedreigiug, blijkt uit het feit, dat de geheele Mohamedaansche bevolking van Bosnië door den gouverneur van Kossovo, tot ver dediging van het vaderland, onder de wapenen geroepen is. Vervolg' Nieuwstijdingen. De Nederlandsche bark Angenieta, op de razende bol gestrand, is bezig de deklast over boord te werpen. Bij de tweede ton, Zuidzijde, is gestrand eene Noorsche bark vermoedelijk Niord. In Amerika heeft men een nieuwe practische toepassing voor het gebruik van'den telephone bedacht, namelijk om de gemeenschap te onderhouden tusschen hen, die in duikertoestellen onder water vertoeven en de buitenwereld. Er zijn nog slechts enkele bezwaren te overwinnen, om het nieuwe werktuig tot dit doel volkomen geschikt te maken. Volgens de Scientitic American, een blad, dat zich verheugen mag in een zeer goeden naaui, is de Telephon reeds overtroffen. De heer Thomas A. Edison, een beroemd telegraaf-ingenieur te New-Yersey, heeft ccn middel gevonden om de menschelijke spraak op een stuk papier te bewaren, zoodat men, op welk oogenblik men wil, een redevoering juist gelijk zij is uitgesproken kan teruggeven. Door milde! van de plionograaf zóó heet het nieuwe werktuig, kan men een redenaar 50 of 100 jaren na zijn dood laten spreken. Aan dc metalen plaat, die. bij het uitgangspunt van de telephon de klanken geleid, is een metalen stift aangebragt, welke op een papierstrook van bijzonderen vorm, die terwijl in de telephon ge sproken wordt langs de stift glijdt, dc trillingen van de metalen plaat afdrukt. Op deze wijze wordt hetgeen gesproken is met alle nuances van toon bewaard, en plaatst meu nu de strook papier in de plionograaf, dan brengt de stift die langs de indruksels op het papier glijdt, de metalen plaat in een trillende beweging, waardoor dc klanken zooals zij gesproken zijn worden teruggegeven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2