Prijsbillarten Bij de algemcene beraadslagingen over bet hoofdstuk Marine besprak de heer de Casembroot de zeewaardigheid in zake het schip Koning der Nederlanden, terwijl de heer van der Locff op nakoming van het programma van 1S74 aandrong. De minister van Marine dankt voor de woorden van goedkeuring des heeren de C'asembroot. Het vertrouwen in gepantserde schepen is bij hem, minister, in den laatsten tijd zeer verminderd. Schepen van de Indische dienst, die moeten repareeren, te vervangen door een zelfs licht gepantserd schip, acht hij dus onraadzaam. Wat het ongelukschip de Koning der Nederlanden betreft, hij erkent veel van het gesprokene; het schip, dat te Amsterdam gebouwd werd, is te bekrompen.' De minister is natuurlijk verantwoordelijk voor de bestemming, aan het schip te geven, en hij neemt de volle verantwoordelijkheid op zich, om het naar Indië te sturen. De fouteu, die het schip heeft., beletten het niet, de reis te ondernemen het behoeft, niet te lenzeu noch Yoor de zee weg te loopen. De slingeringen, kunnen door den commandant verminderd worden. Juist omdat het schip geen zeil vermogen heeft loopt het minder gevaar, liet is bestemd voor Indië en kan dus niet in Nederland de plaats als fort in onze defensie innemen. Een niemoriepost voor een vlagofficier als adviseur acht hij voorloopig niet noodig. Uit breiding der bibliotheken aan boord is zeker wenschclijk; in dien geest wordt gehandeld. In bet programma vau 1S74 zal bij geen verandering aanbrengen, behoudens de veranderingen, die de tijds omstandigheden medebrengen; veranderen die niet, wanneer zeer bijzondere oorzaken hem niet nopen zullen van zijn plannen af te gaan, dan kan eene belangrijke vermindering van het hoofdstuk worden te gemoet gezien. De indeeling der begrooting laat veel te wenscheu over. Bij eene volgende begrootiug zal hij meerdere splitsing overwegen. Vóór den aanvang der openbare zitting zijn in de afdeelingen onderzocht de wetsontwerpen tot herziening der kiestabel, tot wijziging der begrooting van Curacao en tot vaststelling van de begrooting van het domeinfonds. Zitting van Maandag 10 December. De beraadslagingen over hoofdstuk Marine zijn voortgezet. De minister handhaafde nogmaals tegenover den heer de Casembroot zijne inzigten omtrent de moge lijkheid der uitzending van de Koning der Nederlanden naar Indië, maar gaf aan den heer van de Putte toezegging, te zullen overwegen of vóór de uitzending eene wijziging in de lijnen van bet achterschip, waarvan de kosten geraamd zijn op 3 ton, wenschclijk is. Na ver werping vau twee amendementen van den heer de Casembroot, omtrent den aanbouw van riviervaartuigen en de aanstelling van een adviseur voor scheepsbouw, is liet geheele hoofdstuk met algc- meene stemmen aangenomen. Hoofdstuk Financiën werd mede aangenomen. ISerigteu betreffende den Russisch-Turkschen oorlojf. BUCHAREST, 10 December. Plewna is in handen der Russisch-Rumenisclie arinee. Osman-Pacha heeft zich na een levendigen strijd op genade of ongenade overgegeven; hij was gewond. De Turken kwamen om van honger en koude. INGEZONDEN. Als liet kalf verdronken is, dempt men den put. In uwe gemeente schijnt men echter, ook als reeds meer dan écu kalf verdronken is, den put nog steeds ougedempt te laten. Immers, hoezeer daarover meermalen is geklaagd, blijft de ver lichting vanwege de gemeente op het havenhoofd bij de aanlegplaats der stoomboot Ada vau Holland allertreurigst, zoodat de passagiers werkelijk niet zonder levensgevaar zich van den wal aan boord kunnen begeven. Dit ondervond jl. Donderdag avond op treurige wijze G. Hooger- beide, zeeman alhier aan het Oudeschild. Tegen het vertrek der boot naar boord gaande, stapte liij, door de duisternis misleid, in het water, tusschen de boot en den wal. Door den vloed dreef bij naar de raderkast der boot eu bleef daarin vastzitten, uit welke positie hij dan ook met veel moeite zonder eenig teeken van leven meer te geven werd opgehaald. Een mede-passagier, de heer Hoefnagel; inogt evenwel het genoegen smaken zijne onmiddellijk verleende hulp en onvermoeide zorgvuldige pogingen bekroond te zien door de bijna uitgedoofde levensgeesten van den drenkeling weder op te wekken, waardoor de man behouden tot de zijnen kon terugkeeren. Dit is een feit, en ik kan u op meer feiten wijzen. Eeuige jaren geleden" verloor, onder weinig andere omstandigheden, doch door dezelfde oorzaakduisternis, op dezelfde plaats, een geacht ingezetene uwer gemeente, de heer Luijkxs, op jammerlijke wijze het leven. Het vorig jaar is de heer Kuiper, voornaam grondeigenaar alhier, mede door de duisternis in de liaveu geraakt eu als door een wonder bijna ongedeerd gered. En ik zou u nog meer voorvallen kun nen opnoemen, waren mij de namen dier personen niet ontgaan. Op de haven van Texel is door de directie dier boot gezorgd voor voldoeude verlichting, terwijl bij aankomst of vertrek der boot de justitie steeds aanwezig is ter voorkoming van alle stoornis. Op uwe haven licersclit in het tegenwoordig saizoen zoowel 's morgens als 's avonds, bij aankomst of vertrek dier boot gewoon lijk eene Egyptische duisternis, terwijl politie of justitie ook onzigt- baar is en de passagiers aan bclecdigingeii der lieve straatjeugd en pakjessjouwers blootgesteld zijn, die somtijds het dek als kannibalen bestormen. Het is daarom, M. de R., dat ik uw veelgelezen blad ter hulp neem om de autoriteiten in uwe gemeente op deze feiten te wijzen. Moge dit laatste ongeval, waardoor op nieuw bijna een kostbaar mensehenleven ware verloren gegaan, aanleiding geven, uwe haven bij de ligplaats der stoomboot Ada van Holland op voldoende wijze worde verlicht, eu ongelukken, alleen veroorzaakt door duisternis daardoor onmogelijk worden, met een verzoek aan den chef der Bij ks veld wacht of politie om in de dienstlijst van het per soneel de surveilllanoe bij de boot op te nemen. Texel, 7 December 1877. Uw Correspondent. Correspondentie. N. N. Nogmaals, van brieven zonder onderteekening nemen wij geen nota. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. BEVALLENW. S. Dumont, geb. Mekking, D. C. M. Terra, geb. Stroomer, D. E. van der Made, geb. Oranjeboom, D. A. A. Pilger, geb. Muller, Z. G. Wiering, geb. Dekker, D. G. de Man, geb. Lak, Z. B. Helder, geb. Riemers, Z. J. M. Schrender, geb. Hengsman, Z. V. Koning, geb. van Wijngaarden, Z. M. O. Scboone- man, geb. Morssink, Z. J. Sluisman, geb. de Lange, D. OVERLEDEN: T. J. Duijf, geb. Bos, 46 jaren. F. van Juchem, 71 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (LandBkeet). J: c Windrigtiug en Barometer mm. Thermometer C. J Yoehtigh. 1 procent. Toestand van de zee. Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. i, zto. 1.2k. 768.87jt 9.0 5.0 f 0.2 0.93 Vlak. 10 12 otz. 2.0 764.26 f 4.4 2.6 - 2.1 0.86 Slecht. 11 8 zoto. 0.2„ 764.32 f 4.3 0.3 - 3.6 0.94 Vlak. 11 12 zoto. 0.3„ 764.67|f 4.7 0.6 - 4.0 0.90 (gesteldheid9 Dec. 12 u. I .igtbcwolkt, mooiweer. 10 Dec. 12 u. Helder, beneveld, mooi. 11 Dee. S u. I.igtbewolkt, beneveld, vorst. II Dec. 12 u. Digtbcneveld, mooi. Gevroren dikte van 10 op 11 December 8 mM. Marine-Haven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken scheten groot1 vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 19 Nor. Jan Smit, G. G. Boon. Bordeaux. 8 Dec. CorneliaJohanna.*G.II.Eefting. Lissabon. 5 Dec. uitgezeild, doch met averij aan het roer teruggekomen. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. I.ading. Cargadoor. Harfruen. O. Evensen. Riga. Hout. Amons Co. Christina. O. Jensen. Borgo. v.Vliet&Co. Trevethick, st. P. Swan. Newcastle. Steeuk. Duink.&Goedk. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 8 December. Heela, st., Bordeaux. 9 December. Johan Air. Clark, Conunt, Cheribon; Mary, st., Londen; Urania, st.,-Hamburg; EcIiq. st., Newcastle; Earl of Aber- deen, st., Londen Albicore, st., Leith. 10 December. European, st., Huil. Vertrokken 8 December. Comeet, st., Bordeaux; Tem, st., Liverpool; Liglit- ning, st., Londen; Widgeon, st., idem; Elisabeth, van Hiltcn, Batavia; Eddystone, st., Huil. 9 December. Fritliioff, Holden, Oostzee; Elice, Kjeldseu, Noor wegen; Idon, Olscn, Oostzee. 10 December. Irene, st., Napels; Jobn. Westlev, Brown, Ful- moutli; Eutychus, Worgesen, Newcastle. Vervolg- Nieuwstijdingen. De mailboot Holland is jl. Zaturdag te Batavia aangekomen. - De burgemeester van Hoorn, mr. W. K. baron van Dcdein, heeft dezer dagen aan de burgeravondschool aldaar, een kist met allerlei werktuigen, ten gebruike bij het onderwijs voor den hand- werksstand, doen toekomen. Men schrijft uit West-Blokker, dd. 9 dezer: „Veel najaarsregens maakten hier voorheen de weiden zoo moe rassig, dat 't vee dikwijls vroeg op stal moest. Tegenwoordig behoeft dit niet meer, nu hier een stoomgemaal goed werkt, zoodat eerst jl. Donderdag het laatste melkvee de weide verliet, ook ten gevolge van 't zachte winterweder." Een dag of acht geleden werd in het Binnengasthuis te Amsterdam een vrouw opgenomen, die des nachts op straat met gebroken dijbeen was gevonden. Zij verklaarde te zijn gevallen. Uit een onderzoek is der politie echter gebleken, dat de ruim 70jarige vrouw door baar dochter de trap was afgesmeten, betgeen de moeder ter wille der dochter hardnekkig had verzwegen. Omtrent het bal masqué, jl. Zaturdag te 's Ilage gegeven, dat door pl. m. 3000 personen werd bezocht, zegt bet Dagblad o. a.: „Hier zag men den postillon van Lonjumeau arm in arm met de smokkelaarster Frasquita, eene der collega's van Carmen; ginds wandelde Margueritc aan den arm van Faust. Romeo dwaalde, smachtend naar zijn Juliette, rond en een sombere bravo sloop dooi de menigte, als zocht bij een slagtoiler van de Camorra. Broederlijk dreutelden liet Vaderland en het Dagblad arm in arm door de zaal en begluurden den Pnard-mensch, die echter te veel hinderpalen ontmoette om zijn bij strooibillctten aangekondigde wedren behoorlijk te volbreugen. Daar huppelde een incroyable, met „pouvoir exócutif" en „perruque blonde" tusschen de groepen door en maakte kennis met de „jcunesse dorée" uit den tijd van Plenri IV of met een bevallige Marquise. Ridders die de Kruistogten hadden medegemaakt be wogen zich tusschen de „dames de la Halle" uit den tijd van het Directoire en Prins Willem ni vond men naast een Negro-singer en een paar clowns. Pierrots en arlcquins waren vis a vis van een Indiaansch opperhoofd met scalpen en veêren. Een lange kok, die als aanplakbord diende voor het bekende spreekwoord omtrent quasi- koks met lange messen, bewees zelf, dat ook diegenen, welke_geen lange messen dragen, niet allen koks zijn, en Mópliisto pousseerde zeer gracieus zijn kaartjes: „Rue d'enfer no. 11." Ook liet jaar 1878 verscheen in or.s midden, in het modekleed: den scheur kalender; terwijl de natuur zich deed vertegenwoordigen door een met klimop omgroeide boomstam, die vrolijk ronddanste met een ondeugende dienstmaagd, een bloemen meisje of een Spaansclie donna. In 't kort, liet geheel was rijk en fantastisch opgeluisterd door een zee van gaslicht en keurige muziek, terwijl de ganzen bet Kapitool bewaakten, waar een onder fanfares binnentredende depu tatie van ridders den verdienstelijken organisateur van dit feest den heer Ary van Veen kroonde met een lauwerkrans, vergezeld van een lijvig pakket naamkaartjes als betuigingen van hulde. Wij gaveri bier een denkbeeld van het grillig geheel. Denke men zich daarbij de zaal honderdvoudig weerkaatst in een tal van spiegels, versierd met vergulde bloemkorven, een aanleg van waterwerken en keurige planten en dit alles opgeluisterd door volmaakte orde en zeer gedistingueerden toon. Betreffende den diefstal van nagenoeg f 100,000 te Pernis, verneemt de N. Rott. Crt. nader, dat drie broeders, neven van den bestolene, jl. Zaturdag in hechtenis zijn genomen en naar Dordrecht overgebragt. waar zij in verhoor werden genomen. Twee van hen zijn echter weer op vrije voeten gesteld. De derde, thans nog in hechtenis, is als kind langen tijd bij zijn óom in huis geweest. Hij blijft echter ontkennen den diefstal gepleegd te hebben. Bij liet Engelsclie leger wordt dronkenschap met boete gestraft en dit geld uitgekeerd aan verdienstelijke militairen bij huil ontslag. Gemiddeld wordt per jaar 17000 p. st. geïnd. Zekere lieer Reineke adverteert in de Zuid-Afrikaan van 19 Sept. liet volgende: „Bevallen op 14 dezer, mijn geliefde eebtgenoote van tweeling dochters, hetgeen de derde .maal is binnen 7 jaren dat zulks ge schiedde, God zij lof voor zalke herhaalde zegenblijken. De derde maal in 7 jaar tijds! O. Reineke. PER TELEGRAAF. PETERSBURG, 11 December. Osman-Pacha heeft met zijn gansche leger gecapituleerd. Petersburg viert de overwinning niet oratiën, hoera's en volksliederen. De stad is gedeeltelijk geïllumineerd. PURMERENDER MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 43 stuks Paarden. Veulens. 151 Rundereu, vlug, dezelfde prijzen. 39 vette Kalveren f 80,0 a 1,per Kgr., vlug. 65 magere dito - 10,a 30,per stuk, vlug. 8446 Schapen, minder vlug, dezelfde prijzen. 85 vette Varkens f 0,48 a 0,58 per Kgr., vlug. 7 magere dito - 12,a 18,per stuk, stug. 227 Biggen - 6,a 9,stug. 1160 Ganzen, f 2,25 a 2,70. 216 Zwanen f 5,50 a 6,50. 162 stapels kleine Kaas, f 30,a 35,50 per 50 KG. 4 middelbare dito, f a per 50 KG. Boter f 1,15 a 1.25 per KG. Kip-Eijeren f 6,a 6,50 per 100 stuks. Eend-Eijeren f 4,25 a per 100 stuks. Marktberigten. AMSTERDAM, S December. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 316. Boekweit. Gordijker f 219 zeilende. Lijnolie. Maart f 31; Jan./Mei f 31}. 10 December. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 316. Rogge. Onveranderd; Galatz f 206; puike Taganrog f 202; mindere dito f 198; nieuwe lv.tersb. f185, 186; jarige dito f 187 Ameiik. f 196. Op levering iets lager afgegeven; Maart f 190. Koolzaad. Vast; April 437 Oct. f 428. Raapolie. Vast; Vliegend f 43; Mei f 43}, -J; Sept. f 41}. Lijnolie. Vast; Vliegend f 31}; Jan./Mei en Maart/Mei f 31}. Petroleum. Vast; loco en termijnen uiterst f 15} E. te koop, met eenige vraag. ALKMAAR, 10 December. Vee. 1 Koe f 225, 41 vette Kalveren f47 a 115, 1545 Schapen f 26 a 42. 4S vette Varkens 44 a 55 c. per KG. HOORN, 7 December. Vee. 10 Koeijen, 1 Kalf, 1040 Schapen f 28 a 39, 150 Varkens 47 a 56 c. per KG. De handel in Schapen vlug, in Varkens stug. 8 December. 7 heetol. Tarwe f 12,20 hectol. Gerst f 7,50, 149 hectol. Haver f 5,50, Mosterdzaad f 22,Karweizaad f 22,75 a 23,Maanzaad f a f 26 liectol. Boonen bruiue f 14,witte f Paarden- f S,alles per hectol., 15 hectol. Erwten: graauwe f 20,groene f 16,groote witte f 13,hectol. Aardappelen f -, aper hectol., 1700 KG. Kopboter f 1,50 a f 1,64 per KG., IS00 Kip-Eijeren f 5,a 5,50, Eend- Eijeren f -,a -,beiden per 100 stuks. Vee. 65 Paarden f 45 a 200, Koeijen f a 22 Kalveren f 11 a 24. 250 Schapen t 23,a 30,Lammeren f a 130 Varkens f 14 a 22, 6 Zeugen f 25 a 40, 325 Biggen f 5.50 a 9,Bokken f -,a Geiten f a 300 Kippen f 0,50 a 2,50, alles per stuk. ROTTERDAM, 10 December. Tarwe. Jarige Vlaams, en Zw. f 14,a 14,75, extra puike f a jarige Flakk. en Ovcrm. f a nieuwe Vlaams., Zw., Flakk. eu Overin. beste f 12,50 a 14,mindere f 10,a 12,geringe f 8,a 9,50. Rogge. Vlaams, en Zeeuws, f 8,30 a- 8,S0, Flakk., Overm. en Noordbr. f 7,30 a 8,50. Gerst. Vlaams., Zeeuws., Flakk. en Overm. Wintér beste f 7,90 a f 8,20, mindere f 6,30 a 7,70; dito dito Zomer beste f 7,a f 7,40, mindere f 5.a 6,80. Haver. Dikke f 3,50 a 6,50, Ordinaire f 2,50 a 5,50. Vlas. Op het- land bestond vorige week goede, vraag, er ging veel om tot goede prijzen: heden aangevoerd 31000 steen, die vlug opgeruimd werden tot volle vorige weeks prijzen. SCHIEDAM, 10 December. Jenever f 17,Amst. proef f 18,25, Moutwijn f 11,75 per N. vat. ARNHEM, 10 December. Op de gehouden Veemarkt waren ruim 200 stuks vet Rundvee aangevoerd. Handel vlug. Prijzen beste waar hoogeir. Een Rund is wegens kwaadaardige ziekte van de markt verwijderd. KAMPEN, 3 December. Boter. Aangevoerd 479 vaten van 20 KG. en 82 vaten van 10 KG., benevens 200 stukken van KG., te zaraenKG., zij gold f 1,10 a 1,20 per KG. en f 28,a 32,50 per 20 KG. STAD EN AMBT VOLLENHOVEN, 8 December. Hooi. Uiterdijkscli f 30 a 36 per 1000 KG. AMEIDE, 10 December. Hooi. f 10 a 11 per 500 KG. LONDEN, 10 December. Vee. 4100 Runderen, 9000 Schapen en Lammeren, 100 Kal veren en 100 Varkens. Prijs der Runderen 6/2, Schapen 7/0, Kalveren 6/4 en Varkens 4/6 per steen. Twee of drie teercapsules, genomen hij het eten, brengen spoedig verligting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs, dat het gebruik de reeds eenigszins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel vanwege zijne uitstekende uit werking, als om zijn goedkoopen prijs, j Ieder flacon toch der teercapsules bevat 60 capsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. 1 Om zeker te zijn dat men de echte capsules heeft, moet i men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot j op het etiquette letten. In de meeste goede apotheken zijn de capsules te verkrijgen. bij de Weduwe JONGERLING, aan de Kleine Sluis te Anna Paulowna, op ZONDAG 16 DECEMBER 1877, des namiddags ten 1 ure, in plaats van des voormiddags ten 10 ure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3