heer de Yos van Steen wijk aan het genootschap tot be vordering van den landbouw in Drenthe eene som aange boden van f 2500 om met de renten daarvan in het jaar 2037 eene paardenstoeterij te vestigen. In afwachting daar van zal om de tien jaar f 500 van de rente worden gevoegd bij den hoogstcn geldprijs voor een dekhengst. De goede bedoeling van den heer de Vos van Steen wijk ten volle erkennende, komt het ons toch wel wat vreemd voor, dat men thans gaat zorgen voor de belangen van liet jaar 2037. Wel gelooven wij niet dat vóór dien tijd de wereld vergaan zal, maar de toekomst ligt zoo ver, zooveel kan er gebeuren en veranderen, dat liet vastleggen van een kapitaal voor eene bepaalde bestemming over anderhalve eeuw er aan te geven, minst genomen, eenigszius gewaagd schijnt. De heer Corten, uit Maastricht, hield jl. Maandag, liij gelegenheid van eene vergadering van leden der landbouw-vereeuicing te Dedemsvaart, eene interessante voordragt. Hij sprak achtereenvolgens over de verschil lende soorten van kunstmest („hulpmest zou *k liever zeggen/' zei de spreker); over de zamenstelling er van; waarschuwde tegen de meening, dat kunstmest alles zou kunnen, maar wees ook wel degelijk op de groote waarde, die ze voor den landbouw heeft, wanneer ze met stalmest vermengd en op oordeelkundige wijze gebruikt wordt met inachtneming van de gronden, waarin, en de gewassen waarvoor men ze bezigt. Het tweede gedeelte van zijne bocijende rede handelde over de zuivelbereiding en ook hier ontbrak het, zoomin als in het eerste gedeelte, aan nuttige wenken en practische lessen, die onzen landbouw ten goede kunnen komen. De heer Junius van Hemert, voorzitter der afdeeling, Tertolkte ongetwijfeld het gevoelen der vergadering, toen hij den begaafden spreker dank betuigde voor zijne rede. Weinige dagen geleden is door de echtgenoot van een winkelier te Leeuwarden, in een blikken trommel in een kast le zijnen huize gevonden het lijk van een pas geboren kind van het mannelijk geslacht. Er is terstond aangifte van gedaan aan de Justitie, op wier last het lijkje is geschouwd. De instructie duurt voort. (V. Rott. Crt.) De Gron. Cour. ontvangt het volgende, wel wat zonderlinge, ter plaatsing: „Naar wij vernemen, heeft dr. A. Kuyper voor het beroep naar Oosthem, een stand plaats met p. m. f 6000 inkomen, bedankt. Hij bad verklaard het te zullen aannemen, indien men er een post en telegraafkantoor stichtte; maar dewijl Z.Exc. de minister van Financiën niet beleefd genoeg was aan het verzoek, deswege door de gemeentenaren gedaau, te voldoen en de heer Kuyper niet besluiten kon van zijne eischen afstand te doen, zal Oosthem, Folsgara en Abbega het, bezit van den redenaar bij uitnemendheid vooreerst moeten missen." Uit liet Noorden des lands wordt gemeld, dat sedert den vrijen invoer van schapen in Duitschland, de aflevering vooral in vette belangrijk is. Door elkander worden er wekelijks meer dan 3000 stuks per spoor verzonden. De Landb. Crt. verneemt met bijzonder genoegen, dat de kollectieve inzending, die onzen landbouw op den wereld tentoonstelling te Parijs vertegenwoordigen zal, alle kans heeft om uitmuntend te slagen, wat bijv. zekerlijk liet geval zijn zal met de afdeeling „vlas." Een aanzienlijk aantal belangrijke monsters is toegezegd, wat nog steeds toeneemt. Ieder die in liet bezit is van iets goeds, heeft bovendien alsnog gelegenheid om liet aan den secretaris der commissie, den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, op te geven en op die wijs aan liet groote doel mede te op da ruïnen van een oud kasteel of een klooster gericht waren. Soms ook gingen zij te voet tot aan de Ardèche, stapten dan in een bootje dat aan den oever lag en liet er zich dan op den stroom afdrijven naar de boog-brug. Pit natuur.vonder, door heel het zuiden van Frankrijk vermaard, bestaat in een wijde poort, die in de rots gegraven is op een ontzaglijke hoogte boven den water spiegel. Ter rechter- en linkerzijde biedt het landschap in het dal indrukwekkende tafereclen; de bosscheu, grotten en rotsen volgen elkander op. De ondergaande zou bezaaide dit sehoone naluur- tooneel als met gouden loveren die in het schemerlicht met fonkelenden glans aan de boomtakken, en de afgebrokkelde kanten der steenen hingen. Inmiddels begon zij zich langzamerhand in nevelen te hullen. Pe maan steeg langzaam ten hemel, onmerkbaar rijzend, spelend haar lichtjes toovereiul tussclien het gcbladert der zware kastanjes, met haar zoete tinten den purperen gloed temperend waarmede de laatsie zonnestralen den diepblauwen hemel hadden gekleurd. Pe majesteit van eeu goddelijkeu avondstond verhoogde haar luister met majesteit eener plechtige stilte. Pe schaduw der hooge bergen verlengde zich gestadig op de helder verlichte vlakte, en, de een na de ander, vertoonden de sterren aan het luchtruim hun trillend licht. Voor harten die zich vrijuit en zonder wroeging aan de liefde konden wijden, zouden zulke tochtjes een onbeschrijfelijke bekoring gehad hebben; maar Bcrnards hartstocht putte er eene koortsachtige prikkeling uit, die zijn verwarring slechts deed toenemen. Met de hand aan het roer, zag hij Vilma over de riemen ge bogen, die zij gaarne hanteerde, onder een zachte en regelmatig schommelende beweging, terwijl zij hare sprekende oogen op hem vestigde telkens als zij, de riemen tot zich trekkende, zich langzaam achterover boog. Aan den anderen kant der boot zaten Angelique en hare kinderen; maar Bcrnard zag hen niet, zijn blik rustte onafgebroken op Vilma. Als zij moede begon te worden, verzocht zij hem, haar plaats in te nemen en haar de zijne te geven. Hij deed liet; maar toen hij de riemen aanvatte, die de verleidster zoo lang in hare handen had gehouden, voelde hij dc pijn van een brandwonde, die zijn bloed aantastte en tot in zijn hersens ging, als om zijn brein te benevelen. Zoo keerden zij later stroomopwaarts terug, zonder veel le spreken. Eensklaps, in dc stilte van den aanbrekenden nacht, klonk Vilma's heldere en zuivere stem; zij zong de liederen van haar vaderland, klagende elegiën of roerende balladen, waarin Bernard dc snaren van zijn eigen hart hoorde trillen. Pan kwam hij in verzoeking om op haar toe te snellen, haar in zijn armen le sluiten, haar te overstelpen met zijn liefkozingen en een einde te maken aan het leed 'dat hem verteerde. In 7.ulke oogen blikken was Angeliques bijzijn het eenigc vrat hem nog staande hield. Als zijn koorts had uitgewoed, als hij afgemat was van begeerte en vrees, poogde hij yich te herinneren welke hefiige aanvallen hij doorstaan had en nam hij zich opnieuw voor, om elke gelegenheid te vermijden dat hij met Vilma alleen zou moeten zijn. [Wordt vervolgd.) werken onze laiulbouw-producten de figuur te Parijs te aten maken, die bun toekomt. De Japansche student, de beer Xislmmura, van Tekio, beeft aan bet Lycée Charlemagne te Parijs den eersten prijs voor de wiskunde bebaald. De Telcplion. Van verschillende kanten hoort men van proefnemingen met een werktuig, welks naam, nu op ieders lippen, voor korten tijd nog zoo goed als onbekend was. 't Is dan ook verrassend de resultaten op te merken, door dit op zichzelf zoo nietig werktuigje verkregen. Pe inrigting is even eenvoudig als beknopt. Een staafmagneetje, gestoken in de holte van een ineL dun koperdraad omwonden klos, een dun veerkrachtig plaatje van magnetische slof, aangebragt onmiddellijk voor het eene einde van den magneet, zonder die evenwel aan te raken, ziedaar de elementen tot het zamenstellen van e.'ii telephon benoodigd. Worden twee van zulke werktuigjes op doelmatige wijze door twee draden mei elkander verbonden, dan is het middel verkregen, om op vrij aanzienlijken afstand zich met elkander te kunnen ouderhouden. Men spreekt, zingt, fluit, enz. aan het eene einde onmiddellijk worden diezelfde geluiden aan liet luisterend oor aan den anderen kant overgebrngt. Pe werking van den telephon berust, voornamelijk op de eigen schap der magneten, om in een in de nabijheid zijn den gesloten geleider electrische stroomen op te wekken, telkens wanneer zijn magnetisme versterkt of verzwakt wordt. Pit nu heeft bij den telephon onophoudelijk plaats. Maakt men nl. geluiden in de na bijheid van het veerkrachtig plaatje, dan geraakt dit in zekere trilling, komt daardoor ten opzigte van den magneet in een op en neergaande beweging, verkleint en vergroot dus den afstand tot den magneet en werkt daardoor verzwakkend of versterkend op de magneetkracht. Hoe gering deze invloed zij, hij is sterk genoeg cm in den spiraaldraad electrische stroomen (inductie-stroomen) op tc wekken, die zich door den gesloten geleider voortplanten en ook den spiraaldraad doorloopcm in welks holte de magneet van deu tweeden telephon zich bevindt. Peze stroomen werken nu beurte lings verzwakkend of versterkend op dezen magneet, die op zijn beurt terugwerkt op liet veerkrachtig plaatje en dit daardoor in dezelfde trilling brengt als het door den mond van den spreker in beweging gebragtc. Het oor verneemt nu dezelfde klanken, die op ecriigeu afstand werden voortgebragt. Pezer dagen zijn te Zwolle, volgens de Prov. O. en Z. Crt., des nachts van 12 tut 1 uur op liet Rijkstelegraaf kant oor proeven ge nomen met het kantoor te Nijmegen, een afstand van IS uur, circa 100 kilometer. Paarbij bleek het mogelijk zelfs over dien afstand een zeer geregeld gesprek le houden. Pc nabijheid van andere geleidingen werkte wel eenigszius storend op het overkomen van het geluid, maar belette het verstaan niet. Benoeming-en, enz. Pc ingenieur der 2de kl. bij de marine F. S. C. M. Wijs wordt gedetacheerd op het schroefstoomschip 1ste kl. Zilveren Kruis. STATE\-GEi\ERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 14 Pecember. Van» dc Tweede Kamer zijn ingekomen eenige ontwerpen der begrootingsw e.ten voor 187S tot en met hoofdstuk VIII (departement van oorlog). Verzonden naar de afdeelingen. Pe commissie vau rapporteurs is gereed met het eindverslag over het wetsontwerp tot vaststelling vau eenige wettelijke voorzieningen omtrent het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Pe dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. Tweede Kamer. Zitting van Ponderdag 13 Pecember. Pe discussie liep over het hoofdstuk Waterstaat. Pe minister verklaarde dat hij zijn kraelit zal zoeken in dc beginselen van vrijen handel, de nijverheids belangen bevorderende zonder het belang der schatkist uit het oog te verliezen. Voorts verdedigde hij dc benoeming van een admini strateur van Waterstaat. Verschillende onderdcelcn werden besproken. Zitting van Vrijdag 14 Pecember. Pe discussie over het hoofdstuk Waterstaat is voortgezet. Met 35 tegen 32 stemmen werd verworpen de memoriepost droogmaking der plassen van Reeuwijk. Pe minister heeft spoedige mededeeling van het rapport omtrent het kauaalpeil van het Noordzcckanaal toegezegd. Met 59 tegen 9 stemmen is verworpen eene motie van den heer Meincsz om de wenschelijk- heid uit te spreken dat de subsidie aan den Wcstfaalschen spoorweg niet worde uitgekeerd alvorens wijziging der concessie is verkregen. Paarop is met 49 legen 20 stemmen die subsidie toegestaan. Morgen spoorwegbegrooting. Buitenland. Frankrijk. De Maarschalk-President lieeft de volgende Boodschap aan de Kamers doen toekomen: „De verkiezingen van 14 October hebben het vertrouwen des lands in de republikeinsche instellingen bevestigd. Om te gehoorzamen aan de parlementaire regelen heb ik een Kabinet zamen- gesteld uit mannen, die besloten zijn, die instellingen te verdedigen. Het belang des lands eisclit, dat de crisis eindige en niet hernieuwd worde. De uitoefening van het regt van ontbinding is alleen eene wijze van raadpleging van den regter in bet hoogste ressort. „De Constitutie van 1375 vestigde de parlementaire Republiek door mijne onverantwoordelijkheid aan te nemen en de solidaire en individuele verantwoordelijkheid der ministers. Het einde der crisis zal bet punt van uitgang zijn voor een nieuw tijdperk van 's lands welvaart. De tot stand gekomen overeenstemming tussclien Kamer en Senaat zal gelegenheid geven om den grooten wetgevenden arbeid ten einde te brengen cn de opening der algemeene tentoonstelling zal der wereld een nieuw bewijs van de levenskracht van ons land geven, dat altijd uit arbeid en spaarzaamheid en uit zijne gehechtheid aan orde en vrijheid nieuwe krachten heeft geput." De Boodschap is in den Senaat zeer toegejuicht gewor den door do linkerzijde. De regterzijde bewaarde het stilzwijgen. Na de voorlezing der zinsnede, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat een nieuw tijdperk van welvaart voor Frankrijk moge aanbreken, werd van de regterzijde gezegd: Wij nemen daarvan acte. De linker zijde juichte deze-zinsnede met geestdrift toe. In de Kamer bewaarde de regterzijde bij het voorlezen der Bood schap het stilzwijgen; de linkerzijde, met name het centrum, juichte haar toe. De Kamer heeft het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden hervat. Engeland. De directie der General Steam Navigation Company is dezer dagen voor den Londensclien regter gedagvaard, wegens het mishandelen van beesten, die haar ter verzen ding waren toevertrouwd. Den 15 Nov. 11. kwam het stoomschip Granton van Amsterdam binnen en de inspec teur vond aan boord een allertreurigsten toestand. Het schip was niet ingerigt voor het vervoeren van de helft van het vee, dat zich aan boord bevond. Verschillende schapen waren gestorven, hetzij door gebrek aan versche lucht, of door gebrek aan plaats. De kapitein verdedigde zich met te beweren, dat de toestand, waarin het vee zich bevond, niet het gevolg was van de wijze der lading, maar te wijten was aan een oponthoud, dat het stoomschip in het kanaal door Holland op zijn Smalst had onder vonden. De lord-mayor achtte een deel der beschuldigingen bewezen en veroordeelde de Maatschappij tot 20 p. st. schadevergoeding en 5.5.0 p. st. kosten. Duitschland. In de fabriek van Siemens en Halske, te Berlijn, wordt thans een telephon vervaardigd, die hetgeen op het eene station wordt gesproken, op het andere station schrijft, terwijl alsdan op een derde station kan worden gehoord wat op het eerste is gezegd. Portogal. Uit Lissabon wordt dd. 6 dezer gemeld: „Door het Spaausche stoomschip Rivera is 2 Dcc. op zee in een boot aangetroffen een matroos, waarschijnlijk de eenige geredde der equipage van het stoomschip Margaret, van Cardiff met kolen naar Malta bestemd, welk "schip 29 Nov. bij zwaar stormweder door een hooge zee plat op zijde werd geworpen en gezonken is. De equipage redde zich in de boot, doch deze sloeg door de zee onmiddelijk om en bleven negen man zich aan de omge slagen boot vast houden tot deu dag, toen het hun gelukte de boot om te kantelen en er in te klimmen. Achtereen volgens stierven er acht van koude en gebrek, terwijl de eenig overlevende slapende in de boot door de Rivera werd aangetroffen." Turkije. De redevoering, waarmede de zitting van het Parlement werd geopend, constateert, dat Turkije hervormingen had ingevoerd, die door den onregtvaardigen oorlog zijn gestoord. Verder heet zij noodzakelijk de volkomen eens gezindheid van Turken en Christenen, welke onlangs bij de vorming der schutterij is gebleken. Van vrede noch van bemiddeling wordt gerept, slechts wordt geconstateerd de goede verstandhouding met alle mogendheden. Alle gezanten waren tegenwoordig. Berigten betreffende den Rnssisch-Turkschen oorlog. De oorlog is door den val van Plewna een ge-heel nieuwe phase ingetreden, zegt de Berlijnsclie Prov. Corr. Het zal Turkije /.waar vallen de overweldigende en mogelijk beslissende gevolgen van dezen slag in den eersten tijd te boven te komen. Rusland echter, zijn Keizer en zijn leger, kunnen met trots op den veldtogt van 1877 terugzien, die begon met den boven verwachting goed ge slaagden overtogt van den Donau, de verovering van den Schipka- pas en dc groote overwinningen in Armenië, en die, na een tijd van zware worstelingen en verliezen, nu met den val van Kars en Plewiia bekroond is. Het blad ziet in het laatstgenoemde feit, het belangrijkste van den gelieelen oorlog. PETERSBURG, 14 December. (Officieel). Uit Bucharesl wordt van den 13den gemeld: „Het verlies der Russen bij het laatste gevecht voor Plewna bedraagt: 2 stafofficieren, 8 officieren en 182 soldaten gesneuveld; 5 stafofficieren, 40 officieren en 1207 man gewond. Het verlies der Turken bedraagt 4000 inan; krijgsge vangen zijn gemaakt: 10 pacha's, 128 stafofficieren, 2000 officieren, 30,000 man voetvolk en 1200 ruiters. Het aantal der genomen stukken bedraagt. 77. De gevangen pacha's zijn naar Bogot over- gebragt, waar aan Osman-pacha militaire eer is bewezen." The Daily New» ontving de volgende depêche van zijn corres pondent le Bucluirest, gedagteckend Dingsdag 11 dezer 's avonds: „Uit officiële bron verneem ik, dat de Turken het eerst den strijd bij Plewna hebben aangevangen, en niet de Russen*, zooal» verscheidene dagbladen van Bucharest gemeld hebben. Tusschen 7 en 8 ure 's morgens deed Osman-Pacha een uitval naar den kant van Widdin. Hij begon met een aanval op het korps van generaal Damikoft', opgesteld op den linkeroever van de Vick, digt bij Dolux-Dubnikook viel hij met veel verwoedheid aan op de redoutes van generaal Skobeleff. Tegelijkertijd trachtten de Turken de Rumenen uit hun verschillende stellingen te verdrijven. Osman-pacha heeft alle mogelijke middelen tot ontkoming beproefd. Tot bij tweeën 's namiddags heeft hij gestreden. Zelf gewond, moest hij naar Plewna terugkecren, zijn paard werd onder hem doodgeschoten, terwijl hij een groot aantal dooden en gekwetsten op het slagveld achterliet. Volgens officiëele berigten moet deze slag zeer bloedig zijn geweest. Zoodra Osman-pacha gecapituleerd had, heeft de Keizer van Rusland zijn rijtuig naar Plewna gezonden om den heldhaftigen Turkschen ireneraal af te halen. Z. M. behandelde den verdediger met alle teekenen van eerbied en bewonderiug." De Keizer van Rusland zal, nu Plewna gevallen is, het oorlogs- tooneel verlaten en weder naar zijn hoofdstad terugkeeren. Hij heeft den Vorst van Rumenië te Tlcwna de orde van St. Andries met de zwaarden vereerd Grootvorst Nicolaas kreeg de George-orde lste klasse en de minister van Oorlog en graaf Todleben de George- orde 2de klasse. Een groot aantal officieren en manschappen zijn verder op soortgelijke wijze bedacht. Omtrent den aanslag op het leven van den Vorst van Montenegro meldt de Polit. Corr. eenige nadere bijzonderheden. De Vorst be woont, gedurende de operatiün tegen het fort Antivari, een huis in de stad van dien naam. Op een oogenblik dat hij toevallig juist dit huis verlaten had vloog het in de lucht en bleek het geheel ondermijnd geweest te zijn. Zeven man van de lijfgarde werden gewond en één gedood. De Vorst zelf bleef geheel ongedeerd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2