valsch briefje, ook probeerde ter verbetering van baar eigen positie. Minder gelukkig was de politie met een paar inbrekers, die in een kantoor twee deuren en de brandkast open braken, om vervolgens het aanwezige geld (f 120) weg te nemen en daarmede spoorloos te verdwijnen. (D.) Het Nederl. barkschip Johan Eilanl Marie, groot 713 ton, gebouwd in 1850, is gisteren te Amsterdam in veiling opgehouden tot f 7700. Een abonné, die een avond van zijn regt wordt ontzet en wegens dien avond vergoeding eischt van kosten, schaden en interessen, geleden en nog te lijden, is zeker een zeld zaamheid. Doch er is er zoo een, en wel te Amsterdam. Daar was nl. een schaatsenbaan in Volksvlijt, en deze had bezoekers en abonnés; maar tevens had zij een par ticuliere club, die zekere avonden voor zich had ge huurd. Toen dc baan zou verdwijnen, wenschte de club met een feest uiteen te spatten, doch koos daartoe ongelukkig een avond, die anders voor *t publiek was. De nu procederende abonné meldde zich aan, maar werd afgewezen; toen kwam hij terug met een deurwaarder, werd weder geweigerd, deed exploit opmaken en zal nu in optima forma voor de regtbank de ontbinding van zijn „contract" met vergoeding van schaden, enz. doen eischen. (Dagblad.) De Standaard ergert zich, dat het bal masqué te 's Hage door aanzienlijke dames bezocht werd, terwijl ook de demi-monde tegenwoordig was. Als de redactie van den Standaard, zegt de Arnh. C'rt., in het Bosch of het Park wandelt, te Scheveningen het badhuis bezoekt, of in den schouwburg of het paardenspel een blik werpt, zal zij hetzelfde „ergerlijke feit" waarnemen. Van de IJpolders zijn thans in het geheel reeds verkocht 4945 hectaren voor f 9,266,653, of gemiddeld f 2380 per hectare. De eerstaanwezend ingenieur te Utrecht heeft jl. Zatnrdag, onder nadere goedkeuring van den minister van Oorlog, aanbesteed: het maken van een fort bij liet Hemeltje, onder beheer der genie aldaar. Minste inschrijver de heer \V. A. Gr. Jansen, voor f 358,470. De handel in de 2de en 3de soort boter is zeer lusteloos, zoo meldt men o. a. aan het U. D. De 1ste soorten blijven steeds hoog in prijs, wanneer ook zeer veel vraag is. De gedruktheid van den' handel is in de mindere soorten grootendeels te wijten aan den invoer van kunstboter. Wat de kaas betreft, de handel in dit product is lusteloos; men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat in dit jaargetijde de minste soort kaas gemaakt wordt. Men ziet het, 't is met de boter en kaas al net als mot het vleesch. In het U. D. wordt een artikel uit de Gartenlaube besproken, waarin een afdoend geneesmiddel tegen liet hoesten aan de hanrl gegeven wordt. Het middel is „niet hoesten." Hoe paradoxaal dit klinke, liet betoog is vrij eenvoudig: door hoesten wordt de ontsteking bevorderd en de neiging om de prikkel door hoesten te doen ophouden, weggenomen. Bedwingt men liet hoesten, dan zal ook de ontsteking ver minderen en de neiging tot hoesten niet ontstaan. Volgens de Gartenlaube moeten er vele voorbeelden van genezing op die wijze bestaan. lil een artikel over „De herziening der kiestabel," zeo-t de N. Ilott. Crt., niet alle veranderingen, die de re «■erin f voorstaat, gelukkig te kunnen noemen. Maar teoren de plannen in hun geheel en tegen de algemeene strekking gelooft de N. Rott. Crt. niet, dat gegronde bedenkingen zijn in te brengen. De nieuwe districten zijn vrij gelijkmatig over liet land verdeeld, naar ver houding van den aanwas der bevolking; aan liet stelsel der bestaande wet is men zooveel mogelijk getrouw gebleven en waar het kon zijn de noodzakelijke verschik kingen te baat genomen om gebreken van de bestaande indeelingen te verhelpen. Bovenal draagt, naar de X. R. C. beweert, deze herziening niet meer een politiek, maar een administratief karakter. De tegenpartij weet echter van dc nieuwe tabel geen kwaad genoeg te zeggen en barstte al in verontwaardiging uit toen nog slechts de namen der nieuwe districten bij geruchte bekend waren. Beschuldigen is echter geen bewijzen. Het spreekt wel van zelf, merkt de X. R. C. aan, dat, waar, om voor zes nieuwe leden plaats te maken, over het heele land de grensregeling der districten moet veranderd worden, hier en daar de kansen der liberale partij zullen verbeteren, evenzeer als ze in andere districten zullen verslechteren. Met het aanwijzen van zulke gevallen is dus niets gewonnen. Partijdigheid kan aan de indeeling eerst dan ten laste gelegd wörden, als de indeeling onnatuurlijk, ongeschikt is (zooals, om een paar sterke voorbeelden te noemen, de districten Deventer en Amsterdam onder het vorige bewind) en eene natuurlijke indeeling voor de hand lag. Die aanwijzingen nu zijn nergens gegeven, hoe hoog ook de toon van veroordeeling klimt. En niet alleen, dat er geene bewijzen van partijdigheid geleverd zijn, maar wat tegen de indeeling is ingebragt is alleszins geschikt om het ongegronde der aantijging in het licht te stellen. Als voorbeeld daarvan citeert de X. II. C. een paar beden kingen van de. Tijd en van de N. Zutpb. Crt. Een grappige vergissing viel dezer dagen te Gorin- cliem voor. Er was daar een drenkeling aangegeven. Na de noodige formaliteiten deed men bij de logement houders onderzoek of daar ook een op den verdronkene gelijkend persoon gelogeerd bad. Een slaapsteehoudster en hare logé verklaarden den commissaris, het lijk te herkennen als zijnde iemand uit 's Bosch, die den vorigen nacht in levenden lijve ten haren huize gelogeerd had. Xa aangifte op het register van overlijden, wordt nu der familie het treurige nieuws medegedeeld en tevens de dag en liet uur der begrafenis. Als dankbetuiging voor die attentie ontvangt men echter berigt van den gewaanden verdronkene, dat hij gezond en wql zich bij de zijnen tc 's Bosch bevindt. Hij is dus nu te Gorinchem als over leden geboekt en staat te 's Bosch tegelijkertijd op liet bevolkingsregister als gedomicilieerd aangcteckcnd. Een landman uit de buurtschap Zuidbroek bezocht, als naar gewoonte, de markt te Gouda. Rijtuig en paard werden bij de herberg, alwaar hij gewoonlijk uitspande, op stal gebragt. In den loop van den morgen liet een onbekende dit rijtuig weer inspannen, voorgevende iemand voor dien boer van het spoorwegstation te moeten afhalen. Toen dc eigenaar in de herberg verscheen, waren rijtuig en paard verdwenen. Alle nasporingen ter stede bicven vruchteloos. Ijlings werd aangifte van den diefstal gedaan aan de politie, en tevens de telegraaf te hulp geroepen. Xa herhaalde onderzoekingen en reizen, zijn eindelijk paard en rijtuig ontdekt geworden in eene uitspanning te Rot terdam. De dief was aldaar aangekomen, en had den herbergier f 200 ter leen gevraagd, voorgevende vee te moeten koopen, terwijl hij daarbij paard en rijtuig tot pand gaf. De politie zet het onderzoek naar den dief voort. Deze is tot dusverre spoorloos verdwenen. De vorige week geraakten te Oss twee bezoekers der markt aldaar bij het naar huis gaan in twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander een steek in den onder buik toebragt. De ongelukkige is reeds aan de gevolgen overleden; de dader is naar liet huis van burgerlijke ver zekering te 's Hertogenbosch overgebragt. De Middelb. Crt. bevat o. a. over kleine ontvreem dingen op de spoorwegen het curieuse feit, dat uit een trommel, gesloten met een letterslot en bij gelegenheid van St. Xicolaas van Vlissingen naar Lobitli verzonden, lekker nijen waren ontvreemd, zonder dat de trommel eenig spoor van braak droeg. De vernuftige dief had dus het geheim van het letterslot dadelijk gevonden. Te Zwolle zijn een landbouwer en zijn 7jarig doch tertje aan zoogenaamde „worst-vergiftiging" overleden. De begrafenis van het kind is op last der justitie gestaakt, om het lijkje te onderzoeken. De worst was van een gezond varken, doch schijnt niet goed toebereid te zijn geweest. Xaar aanleiding van dit geval schrijft dr. E. Lindeboom in dc Pr. O. en Zw. Crt.: „Botulismus worstvergiftiging) is een ziektevorm, die ontstaat bij mensehen tengevolge van liet gebruik van ver giftigde bestanddeelen in bloed.- lever- en rookworst. Waar schijnlijk is zij het gevolg eener scheikundige omzetting, ontstaan in worstbestanddeelen die oorspronkelijk afkomstig zijn van gezonde runderen en varkens. In zooverre is zij een eigenaardige ziektevorm, die in hare verschijnselen verschilt met ziekten, ontstaan tengevolge van het gebruik van bedorven of van zieke runderen afkomstig vleesch. Gelukkig is Botulismus een zeldzaam voorkomende ziekte. In de litteratuur zijn over geheel Europa slechts ccnige honderden gevallen bekend. Hiervan kwamen verreweg de meeste gevallen voor in Wurtemberg en aangrenzende gedeelten van Duitschland; in andere landen is de ziekte uiterst zeldzaam. In Frankrijk kwamen in de laatste jaren slechts twee gevallen, in Engeland één geval voor. Als reden van de betrekkelijke veelvuldigheid dezer ziekte in Wurtemberg geven geloofwaardige schrijvers op, dat het landvolk aldaar uiterst, zorgeloos te werk gaat bij de toebereiding der worst. In de eerste plaats worden aldaar vele vreemde bestanddeelen, zooals melk, brood, hersenen, uijen. te groote stukken vet, enz., aan de worst toegevoegd; in de tweede plaats wordt zij niet lang genoeg gekookt, hetgeen vooral met dikke worsten het geval kan zijn. Wat rookworst betreft, hier .schijnt het hangen in open schoorsteenen, waarin zij des nachts bevriest en over dag weder ontdooit, als aanleidende oorzaak te werken tot het ontstaan der giftstof. In liet door mij waargenomen geval schijnt de worst, althans voor een gedeelte, niet genoegzaam gaar gekookt geweest te zijn, aan welke omstandigheid in dezen zeer waarschijnlijk de vergiftiging is toe te schrijven. Ten einde van den eenen kant het publiek niet noodeloos te verontrusten en van den anderen kant eenige kleine wenken te geven betreffende een zorgvuldige toebereiding van voedingsstoffen, die tot worst moeten verwerkt worden, heb ik deze regelen niet geheel overtollig geacht." De winkelier te Noordwolde, die voor het hof te Leeuwarden teregtstond, onder beschuldiging, dat hij in een pöstwissel-re^u de cijfers f 50.35 had veranderd in f 60.34, om het te doen voorkomen aan zijn crediteur, dat hij voor dezen f 60.34 aan het postkantoor had gestort, is schuldig verklaard aan: 1. valsclilieid in een authentiek en openbaar geschrift, door verandering van een feit, dat dit geschrift moest doen blijken, en 2. het desbewust ge bruik maken van het valsche stuk. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeelde het liof hem tot 3 maanden celstraf en twee geldboeten van f 50. Het 2*jqrig zoontje van den arbeider Bos te X. Pekela is in den tafelstoel, terwijl moeder een boodschap in de buurt deed, jammerlijk verbrand. Sedert ruim 40 jaren wordt de betrekking van om roeper te Onderdendam bekleed door eene vrouw. Zij telt thans 73 jaren, en nog op dezen leeftijd spreekt zij zoo duidelijk en flink hoorbaar, dat menig omroeper van het mannelijk geslacht er een voorbeeld-aa n kan nemen. Blijkens het verslag over 1876, door den raad van toezigt op de spoorwegdiensten in ons land aan den minister van Binnenl. Zaken uitgebragt, zijn in dat jaar gedood: reizigers, niemandbeambten en bedienden der maat schappijen 10, en personen die zicli op den weg bevonden 12. Dat is te zamen 22, en wel zonder eenig reiziger. Er werden gewond: reizigers, door de dienst 2 en door eigen schuld 1beambten en bedienden der maatschappijen 17, en personen die zich op den weg bevonden 3. Dat is te zamen 23. Alles te zamen 45 ongelukken (22 dooden en 23 ge wonden), waaronder slechts 2 reizigers gewond, en wel op den Centraalspoorweg. Van de 45 persoonlijke ongelukken hadden plaats 20 op de Staatsspoorwegen en 7 op den Hollandschen spoorweg. Met betrekking tot de reizigers heeft men alzoo alleszins reden tot tevredenheid, ook in vergelijking tot liet buitenland. Een nieuwe tak van handel ontwikkelt zich tusschen Engeland en Noord-Amerika nl. die in trek- en werkpaarden. De stoomboot Helvetia, die den 24 Xov. 11. van New-York naar Liverpool vertrok, bragt over 24 Amerikaansche paarden, sommige bestemd voor akkerwerk, de meeste voor koets- of trekpaarden. Eerst onlangs is die handelstak ontstaan, of heeft hij ccnige noemenswaarde uitbreiding ver kregen; de eerste verscheping toch geschiedde in het jongste voorjaar. De paarden worden niet aangekocht in de stad New-York, maar in Pennsylvanië, Oliio, Kentucky en het westen van den Staat New-York, tot prijzen variërende van 150 tot 200 dollars, ook meer voor puiks puike waar. De vervoerkosten tot Liverpool bedragen per paard 60 a 70 dollars. In Engeland echter wordt er 300 a 400 dollars voor betaald, zoodat het nog al een goed saldo oplevert. Gedurende den overtogt krijgen de paarden behoorlijk haver en ander geschikt voer. Hun niet ruime stalling is met zaagsel belegd, en nacht en dag is er een oppasser bij. Om de vermoeijing van het lange staan te verhelpen, brengt men hun singels onder het lijf, zoodat de wigt niet op de pooten drukt. Zij schijnen de reis goed te verduren. Althans vele waren bij aankomst zelfs vuriger dan men verlangen kon. Te Utarp in Oost-Friesland werden onlangs de leer lingen vergast op een stichtelijk schouwspel. De onderwijzer Mammen namelijk werd handgemeen met zijn plaatselijken schoolinspecteur, den predikant AYeerts. De autoriteit in Auricli heeft den onderwijzer voorloopig geschorst, en den schoolinspecteur van zijn betrekking ontheven. Met al hun liooge „Bildung" en beschaving hebben de Duitscliers eigenaardigheden, die weinig te rijmen zijn met genoemde eigenschappen. Zoo wordt thans in de Duitsche dagbladen eene beschrijving gegeven van den uitzet van Prinses Charlotte, oudste dochter van den Kroonprins van Duitschland, die met den Erfprins van Meiningen in het huwelijk zal treden. Dat men het publiek nog vergast op eene beschrijving van het bruidstoilet voor zoover betreft de robe, sluijev, kroon, zakdoek enz., kan aan geen bedenking onderhevig zijn, maar daarmede vergenoegt men zich niet. In de kleinste bijzonderheden wordt men ingelicht omtrent de hemden, friscer-mantels en pantalons, die de Prinses zal dragen, welke met madeira-borduursel en valeneienne- kant ter breedte van 1020 centimeter zijn versierd. De hemden zijn van voren klepvormig met borduurwerk getooid; de mouwen bestaan uitsluitend uit borduursel en kant. Ziedaar voldoende om een denkbeeld te geven van de naauwkeuriglicid der beschrijving, die verder ook liet wascli-, bedden- en tafellinnen, ja zelfs de kousen der Prinses behandelt. Of deze. het aangenaam zal vinden, dat alle getrouwe Duitscliers zich een duidelijke voorstelling van haar toilet kunnen maken zoowel bij dag als bij nacht, moeten de Duitsche organen maar verantwoorden. Een te Londen ontvangen telegram van de New- York Herald meldt: „Den 17 en 19 dezer kan storm weder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten uit het Z. O. en N. W., met regen in de zuidelijke en sneeuw in de noordelijke gedeelten van Engeland. De reede van Kroonstad was den 12 dezer met drijfijs bedekt. Benoemingen, enz. Z. M. heeft aan mr. J. Heemskerk Az., gewezen minister van Binnenl. Zaken, een tweede pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1453 's jaars. (Zoowel de lieer Heems kerk als de heer van Lijnden van Sandenburg hebben thans het volle pensioen van f 4000.) De luit. ter zee 1ste kl. J. P. Mercier wordt, met den laatsten dezer, eervol ontheven van het lijdelijk bevel over het stoomschip Atjeh, en. met 1 Jan. a. s., dit comninndement opgedragen aan den kapt. ter zee K. C. Bunnik; en wordt de oll'. van gez. 1ste kl. C. J. A. de Groot, dienende bij het escader in Oost-Indië, opzijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. STATE,\-GE\ERAAL. Tweede Kam er. Zitting van Zaturdag 15 December. Bij dc behandeling van de begrooting der staatsspoorwegen is verworpen met 54 tegen 3 stemmen een amendement van den heer Oorver Hooft om de brug over de Merwede in de lijn DordtEist pro memorie uit te trekken. De minister deelde mede dat weldra de Staat een millioen zal ont vangen van de Ilollandschc Spoorwegmaatschappij op rekening dor vergoeding van de halve kosten voor den bouw van het station te Rotterdam. Verworpen werd met 30 tegen 28 stemmen een amendement van den heer van den Berch van Heemstede om dc kosten der brug over den Nederrijn in de lijn AmersfoortNijmegen naar onvoorziene uitgaven over te brengen. Het artikel zelf is aangenomen met 33 tegen 25 stemmen. De overige amendementen van den lieer Corver Hooft zijn ingetrokken. De gebeele spoorweg- bcgrooting werd aangenomen met 52 tegen 1 slem. De behandeling der begruoting Waterstaat is voortgezet. Bij art. 104 keurden de hceren Borgesius, van Delden en van der Loelf het postcontract met de Maatschappij Zeeland sterk af. De heer van der Loeff stelde eene motie voor, verklarende dat het contract niet had moeten ge sloten worden zonder wettelijke vaststelling der daaraan verbonden uitgaven. Ingekomen een wetsontwerp, houdende bepalingen van den nieuwen termijn voor de voltooijing rau het Noordzee-Kanaal, en uitstel van terugbetaling van de door den Staat aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij ter leen verstrekte gelden. De termijn va» voltooijing wordt gesteld op 1 October 1878. I)e ongunstige weersgesteldheid gedurende 1877 heeft reeds vrees doen ontstaan, dat het vertrouwen op de tijdige voltooi jing teleurgesteld zou worden. Behoudens eenige kleine ge breken voldoet het Noordzec-Kanaal aan de in de concessie ge geven voorschriften. Ten opzigle der haven van muiden kan worden aangenomen dat er geval van overmagt bestaat, en* uitstel der oplevering van de haven wordt gewettigd. Eveneens is door de regering aangeboden een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Stavoren naar Leeuwarden. Zitting van Maandag 17 December. De beraadslaging over hoofdstuk Waterstaat weid voortgezet, waarbij na discussie de minister verklaarde aan de maatschappij „Zeeland" te zullen mede- deelen, dat indien de dienst vóór den a. a. zomer niet aangevangen is, liet contract wordt ingetrokken. Aangenomen werd de Zaturdag

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2