5 7 LIJNKOEKEN TE KOOP, DRUIVEN-BORSTSIROOP ZIEGELAAR l VAN DEN BERGH, ASTHMA EEN WAGENMAKERSKNECHT. 7 Jfliïlioen 375*000 Mark JUUUS HERZ, Zuiverste medicinale Levertraan. Geluk en Zegen bij Coluiü! 9 en 10 Januarij 1878 LAZ. SAMS. COHN, OPRUIMING van Mantels en oncourante Wintergoederen. Door het gevorderd saizoen zullen dc DAMES-, KINDER- en REGENMANTELS tegen veel verminderde prijzen worden uitverkocht. Groote voorraad HEEREN- en JONGENS-WINTER. KLEEDING wordt ook tegen verminderde prijzen opgeruimd. Ontvangen: De fijnste en nieuwste BUKSKINGS voor geheele Winter- en Voorjaars-Costumes, fijne VESTEN, MUTSEN,WINTERPETTEN.gekleedeZijdenHOEDENenz. 8. KEET üz., Kleermaker te Sehagen. Spaansche Bank- en Commissiezaak. Heereogracbt bij bel Thorbeclepleie 551, AMSTERDAM. Belasten zich met koop en verkoop van alle ter beurze van Amsterdam, Parijs, Londen en Madrid verhandelbare fondsen. Koopen Coupons tegen de hoogste koersen. Geven 80% a 90% Voorschot op ter Amsterdamsche Beurs verhandelbare Effecten tegen boven de koers van de Nederlandsche Bank. Koopen Wissels, Coupons, Effecten en andere Spaansche Geldswaarden. Benaauwdheid, hardnekkige Hoest, Aandoeningen der Ademhalings-Organen Genezing door het gebruik van het Papier en de Cigaren van GICQUEL Apotheker 1* Klasse aan de school te Parijs. Gl. 1.50 de Doos; Gl. 0.90 de halve Doos. Verkrijgbaar in da voornaamste Apotheken. W. V. BRUINVIS, Hoofdgracht, Nituwediep. I Wordt zoo spoedig mogelijk gevraagd: Brieven franco, Postkantoor Scliagen, letter A. dnitsche Tïark bedragen do 43.2ÜO pryien die nn nog in de Hamburg che Geliloiery ta winnen eyn. Zooals beksnd. is deze loery door de dnitsche Kogeering in Hamburg gewaarborgd. Hare soli- diieit is dus boven alle twyfel verheven. De winstkans is nu zeer groot, daar meer als de helft aller loten winnen moeten. ÜDen 9. Januari 1878!! beginnen de trekkingen en bedraagt de greotete prye event. In 't betsnder bevst deze lotery noghoofdpryzen van: as»,ooci. las.»»», ho.ooo, 60,000,50,000 40,000,36,000, en vele van30,00025,000. 20.000. 15,000. 11),000, «000, 6000, 5000, 400», 3000. 2500, 2400. 2000, 1500, ete. etc, teza men 42.200 pryzen. Het ondergetee ende, in Nederland algemeen bekende bankhuis levert getn andere als orifl- naai loten tegen volgende, ambtelyke pryzen: Net.f 7. - set. r. 3.50 NCt.f. 1.75 ets. Het trckkiiiBsprogram wordt by uit voering van iedere bestelling medegezenden en ieder d-eln-mer ontvangt, de ambtcltk» trekkingslynt dadelyk na de trekking, zooals ook «Ie gewonnen gelden onder toezicht der Re.eering uitbetaald worden. Het onder- geteekende bankhui» bezorgt de uitbetaling der pryzen en heeft ten dien einde op alle neder landsche plaatsen Cotresponden en. Aangezien de trekking reeds naby is, gelieve men bestellingen ten spoedigste te zonden a eerste soort tegen f 15.per honderd. Te bekomen bij Jb. HAM, te Anna Paulowna. Per duizend franco aan huis. Gunstige Winstgelegenheid voor 'I nieuwe jaar! Hoofd-Lotery-Kantoor en Banquier. ni e t Venkelhonipf. Dit is geen zoogenaamd geheimmiddelhet bestaat uit druivensuiker en Zwitserschen honig met een aftreksel van mout, orange-bloesem en venkel. Het werkt spoediger en is aangenamer in het gebruik dan de andere middelen, die tegen borstaandoeningen aangewend worden, als: borstthee, drop, malz—extract, borst-bonbons, enz. Deze borstsiroop werkt genezend en verzachtend bij keelpijn, heescliheid, hoest, pijn in de horst, krninphoest en kuclihocst. De flesch met gebruiksaanwijzing 60 cents en f 1. Het is overbodig nog meer te zeggen over de algemeene aanwending van levertraan bij borstkwalen, kliergezwellen, bleekzucht, enz. Het is alleen de onaangename smaak van de gewone levertraan, die aan een meer algemeen gebruik in den weg staat. Daarom is het mijn streven geweest de fijnste levertraan in den handel te brengen, die een goeden smaak heeft, daar ik de versche traan aanstonds filtreer, op flesschen tap en luchtdigt laat sluiten. In elk magazijn, zelfs in de beste apotheken, moet de levertraan ranzig worden, wanneer zij langzamerhand, weken en maanden lang, van een vat afgetapt wordt. In flesschen van 30, 50 en 90 cents. 1 T'ZOl* I OV7£H*f 1*Q*111 ^et *s van a'ffemeene bekendheid, dat ijzer een onmisbaar bestanddeel van ons bloed lü/i"I"lit;VOI llddilli js> Waar bet in te geringe hoeveelheid voorhanden is, zijn kwaadsappigheid, bleekzucht en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde ijzerpraeparaten is deze oplossing de geschiktste. Eén eetlepel bevat 0.15 gram ijzer in een ligt verteerbaren vorm. De flacon kost 50 cents. Bovenstaande artikelen zijn te bekomen in bekende depóts, namelijk: te N1EU WEDIKP bij W. V. BRUINVIS; Texel, J. P. SMIT; SehagenW. A. HAZEU; Sc.hagerbrngC. J. PRUIJSSEN; Alkmaar ANSINGH MESMAN; HoornL. SCHUIJT-BEST en Joh. RUITENBERG; Medemblik, Wed. J. DROST; Enkhuizen C. ZWART, en in de andere plaatsen in de bekende dépots. Emmerik. TT. VON GTMRORN. q® Volgens de ambtelijke trckkingslyst werd in dit jaar Q wederom het groote lot, zegge de groote premie van 252,400 Mark, op No. 313 en eerst kortelings het I I groote lot, zegge de groote premie van 240,000 Mark, op No. 456 bij mij gewonnen. In 't algemeen heb ik in den laatsten tijd, meer als 2 milUoen Mark, en buiten talrijke andere groote hoofdwiiisten, de volgende groote prcinicn aan mijne cliënten uitbetaald: 360,000, - 270,000, 225,000, 182,000, 180,000, 156,000, 152,000, 150,000, 120,000 enz. enz. Dnitsche Mark, zooent mijne P Firma met regt als de aller gelukkig at e overal bekend is. De -door den Hamburgschen Staat ingerigte en gewaar- borgde, hoogst interessante groote geldloterij, in dewelke de prijzen, gezamenlijk op meer als 7 Millioen Mark Duitsche Munt beloopen, bevat nu 81,5lJ0 loten. In 6 afdeelingen en I gedurende eenïge maanden worden 42,200 prijzen zeker gewonnen, waaronder de volgende groote prijzen 1 kapitale prijs en premie van eventueel B_ 375,000 Duiteche Mark Gcjd of 218.750 Gulden IJ. Ct. Speciaal bevat deze lotery nog prijzen van ii 250,000 7 ii 15,000 a 125,000 23 h 10,000 I ii 80,000 2 a 8,000 1 a 60,000 1 a 6,000 5. a 50,000 27 a 5,000 1 h 40,000 51 ii 4,000 1 a 36,000 200 a 2,400 30,000 410 a 1,200 25,000 621 k 500 20,000 706 k 250 Rijksmark, enz. De prijstrekking der tweede afdeeling is van ambtswege vastgesteld op den vóór dewelke de hernieuw. Prijs voor 1 heel origineel lot Ct. fl. 7 1 half 3.50 1 vierde 1.75 bedraagt. De toezending dezer met het Staatswapen voor ziene origineele loten heeft plaats tegen inzending van het bedrag in muntbillctten, per postwissel of ook in Neder landsche postzegels. Ook zend ik aan ieder mijner cliënten de ambtelijke lijst der prijzen en de gewonnen gelden dadelijk en discreet na iedere trekking. Ten gevolge 1 mijner uitgestrekte relatiën kan ieder prijs ter woonplaats des winners uitbetaald worden. Iedere bestelling kan ook eenvoudig op een postwissel geschreven worden en ontvangt ieder besteller de origi neele loten dadelijk. In HAMBURG, Hoofd-Kantoor en Bankier. I RISTORI. Naar Mosentiial. In het jaar 1840 of kort daarna speelde te Triest in het kleine Theatro Maurona eene vrij middelmatige Italiaansche troep. De tooueelspelers-familie Tessero nam de treurspelen voor hare rekening; in het blijspel trad eene nicht van 'fessen op, Adelaïde Ristori. Dit jonge meisje was van eeue verrukkelijke, klassieke schoonheid groote, gloeijende oogen bezielden het gelaat, dut aan een Romein- sche gemma deed denken; tanden als parelen verleenden aan den fijngevormden mond eene onweerstaanbare bekoorlijkheid. Zij speelde in een modern etfectstuk de rol eener arme naaister met gloed en eenvoud, en in een proverbe ik geloof, dat het „de gele hand schoenen" heette eeue jonge coquette met tijne geestigheid. Tien jaren later was Adelaïde de meest gevierde treurspeelster van Italië, de echtgenoot van den marchese del Grillo, afstammeling uit het oude vorstelijke geslacht der Capranica, en de eerste Italiaansche actrice, die haar vaderland verliet, om haar triomftogt door de vijf werelddeelen te beginnen. Toen zij in het jaar 1858 voor 't eerst te Weenen optrad, en als Mirza, Sluart, Medea (van Legouvé) een geestdrift tewceggebragt, zooals alleen Rachel vroeger had doen ontvonken, bragt eeue depu tatie uit de te Weenen verblijf houdende Italianen, met den kunst en muziekminnaar Alessaiulro Poss aan het hoofd, haar het verzoek over, om mijne „Deborah" in haar repertoire op te nemen. Zij liet mij terstond uituoodigen, haar den inhoud van het stuk te vertellen, wat ik dan ook zoo goed mogelijk in de Fransche taal trachtte te doen. Bij de ontknooping van het laatste bedrijf (zij had naar al het voorafgaande met zeldzame aandacht, doch zonder eeuige opmerking geluisterd) kreeg zij tranen in de groote, prachtige oogen. „Je 1'accepte," zeide zij kortaf en reikte mij de hand. Gaetano Cerri leverde de vertaling, waarin zij zelve nog eenige veranderingen en eenige nieuwe slotregels aanbragt. en reeds in het Volgende jaar trad zij in het Karltheater in deze rol op, welke zij in de korte reeks harer voorstellingen driemaal moest herhalen. Zij heeft het stuk in alle hoofdsteden van Europa gespeeld, in Rusland ten spijt van alle hinderpalen der censuur ingevoerd, in Smyma en Australië, in Amerika alleen meer dan honderdmaal gegéven. Zij, die gaarne vergelijkingen maken, plaatsten Ristori meestal tegenover Rachel, doch beiden hebben niets met elkander gemeen, dan eeue krachtige individualiteit als kuusteuares. Ristori heeft de demonische hartstogtelijkheid, deu verpletterenden toon van woede en ijverzucht en aan den anderen kant de echt Fransche bevallig heid van Rachel nooit bereikt, doch zij overtrof deze door hare Eersoonlijke schoonheid en door de zoete toonen der liefde. Rachel eeft de verdienste, van het koude ligchaaui der klassieke tragedie door haar genie uls electrisch te hebben bezield; zij staat eenig en alleen, en haar genie is met haar ten grave ge laaid. Ristori was althans in haar glaspunt slechts de hoogste uiting eener in Italië gevormde klassieke schooleeue S.ulowska en anderen konden met haar wedijveren, en zij heeft, helaas, in hare latere eindeloozc reizen den met de rijkste lauweren versierden Thespiswagen zoo lang gebruikt en misbruikt., tot bij uiteen viel! Toen ik haar bij hare eerste gastvoorstellingen te Weenen leerde kennen, was er geen schaduw op mijne bewondering voor de zoo begaafde en innemende kunstenares. Wanneer ik hier óf daar met de opvatting van een moment in de Maria Sluart of in de Deborah niet geheel instemde, zoo veroorloofde zij mij, met de gulste vrien delijkheid, eene upregte aanmerking, welke zij aannam of verwierp, na er gelijk zij mij verzekerde gedurende een slapeloozen nacht over nagedacht te hebben. Het vroegere zoo tengere meisje was opgegroeid tot eene bijna mannelijke forschheid, hare gelaats trekken waren scherper, maar nog altijd van klassieke schoonheid. Hare antieke kleedij, welke zij zelve uit een eenvoudig stuk stof zamensteldc, maakte den besten beeldhouwer btschaaind door de onberispelijke plooischikkiug. Bewonderenswaard was bare physieke kracht. Terstond na eene vermoeijende dag- of nachtreis begaf zij zich naar de repetitiëu, welke zij zelve bestuurde als geoefend regis seur, speelde achtereenvolgens hare tragische rollen, die 'ten koste van alle andere den avond behcerschtcn, droeg als Medea de beide zware kinderen in snellen loop op hare armen over het toonecl, en had na zulk een inspauuenden arbeid nog kracht en lust om in haar salon tot diep in den nacht vrolijk en geestig te praten. Haar man en hare beide beeldscliooue kinderen vergezelden haar altijd op al hare reizen, zelfs naar Australië. De onderwijzer van haar zoon Giorgio en de gouvernante der engelachtige Bianca werden des avond9 met het spelen van kleine rollen belast. Het administra tieve gedeelte dezer „kunstreizen" werd door haar echtgenoot be zorgd, en dc „marchese" kweet zich van deze taak zoo goed, dat het vermogen der kunstenares weldra eenige millioenen bedroeg. Zij heeft zich te Éome een paleis, te Florence aan den Lungarno eene prachtige villa en te Parijs aan den Boulevard Malesherbes een sierlijk huis laten bouwen. Hare herhaalde gastvoorstellingen te Weenen en in Duitschland vermogten de geestdrift van het publiek niet weder tot het vroeger bereikte toppunt te voeren. Voor de jeugdiger rollen verdween langzamerhand de noodige illusie, en iets nieuws bragt zij niet mede behalve een tamelijk oppervlakkig elfectstuk, „Marie Aatoiuette." Toen ik haar later te Florence ontmoette, had zij juist hare tweede rondreis door Noord- en Zuid-Ainerika volbrngt, en sprak zij er van, het tooneel vaarwel te zoggen. Ik was juist op weg naar Rome, waar Pio Nono (voor de laatste maal) de groote feesten der Paaschweck vierde. De stad was zoo vol vreemdelingen, dat inen in huurrijtuigen moest overnachten. Adelaide bood mij haar leeg staand „palazzo" aau en ik maakte gretig van haar gastvrijheid gebruik. Het palazzo Ristori ligt digt bij de Minerva naast het Theatro Valle, en in de onmiddellijke nabijheid van het „palazzo" Capranica, liet stamhuis van haar echtgenoot; het is een modern gebouw, vol marmer en mozaïeken. De oude huismeester Angelo, mijn eenige medebewoner in het groote paleis, verhaalde mij op zeer nuïve wijze, de geschiedenis van het huis. De jonge eccellenza had onder ulle jeugdige Vorstinnen eene keuze kunnen doen, want de Chigi, Massimi en Odescalchi, waren zijne naaste verwantendoch hij was verliefd geworden op signora Adelaïde en de oude marchese had hem om die reden verstouten en onterfd. Toen had madame Ade laïde voor het geld, dat hare kunst haar opbragt, alle kleine huizen in de buurt van Capranica opgekocht en daar liet „palazzo" Ristori laten bouwen. Daarop was de tante van den jongen „marchese" gestorven, waardoor hij „marchese" del Grillo werd. En toen de oude heer zwaar ziek werd en zijn zoon verlangde te zien, toen w:is signora Adelaïde, quasi una altera Norma, met de beide kinderen aan de hand en geheel in het zwart gekleed, binnengetreden en had zulk een hartroerend tooneel gespeeld „want zij is eene groote kunstenares," voegde de oude man er met een knipoogje bij dat de grootvader de kinderen had omhelsd, en van dat oogeri- blik af nog meer van de signora had gehouden dan van zyn eigen dochters! Tot mijne groote verwondering zag ik voor een der eerstvolgende avonden in het Theatro Apollo eene gastvoorstelling van Ristori aangekondigd. Zij was vroeg in den morgen uit Florence aange komen en bragt vóór de twaalf-uurs-repetitie nog een bezoek aan het Vatikaansche museum. Des avonds speelde zij de tragedie Norma, waaraan de pauselijke censuur den naam van „gemma" had toegekend. Hoe vond ik haar veranderd Nog was alles groot en magtig, doch de bctoovering der jeugd was aanmerkelijk afgesleten, de trekken waren scherp, de stem ruw, de klassieke schoonheid der bewegingen ontaard in eene zucht tot poseeren. Na de voorstelling kwam de geheele adel van Rome in haar salon bijeen. De tooneel- speelster had zich herschapen in eene Vorstin, naast haar stond Bianca in den goudgloed eener Madonna van R.ifael en ontving de hulde van al de voorname jongelieden van Rome. Riatori's oude moeder zat aan een tafeltje boven haar stoof gehurkt. Met werkelijk edelen kunstenaarstrots beroemt Adelaïde te midden dezer aris tocratie zich op hare afkomst. Even vrijmoedig komt zij voor hare liberale gevoelens uil, dweept met Garibaldi, onder wiens vanen hare broeders hebben gediend, en betitelt den Paus met een ironisch glimlachje als „qneW u omo in Manco" (die man in 't wit). Aan de forsche en hoogbegaafde natuur van Adelaïde ontbreekt slechts ócn ding, nl., de zelfbewustheid, waar zij moet ophouden. Zij heeft veel later nog rondreizen gemaakt, de laatste naar Australië. Of zij tot deze rustelooshc-id wordt verlokt door dorst naar roem of naar goud, d urf ik niet beslissen. Sloomsnelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 4