Buitenland. 's Bosch, bekend schrijver. J. M. Rennefeld, secretaris van Arti etAmicitiae, directeur der Tooneelschool, graveur te Amsterdam. G. H. Kuiper, Raadslid te Amsterdam. J. Schouw Santvoort, hoofd der Sumatra-expeditie. Men schrijft ons van Texel, dd. 27 Dec. 1877: „Het gezelschap Burgerkring Harmonie gaf gisteren avond in "het lokaal het Wapen van Amsterdam, logement houder Mantjes, te Oosterend, een voorstelling, waarvan de opbrengst was ten voordeele van de slagtoffers te Cura^ao2 tooneelstukjes werden naar genoegen opge voerd, terwijl in de pauze eenige coupletten gezongen werden en een dansje den avond sloot. De vele aan wezigen amuseerden zich zeer goed en ieder keerde huis waarts in de beste .stemming. De opbrengst was na aftrek der onvermijdelijke kosten f 14." In het geheel hebben in den loop van dit jaar elf leerlingen van de wis- en zeevaartkundige school op Vlieland den stuurmansrang verkregen. Uit Schagen zendt men ons de volgende opgave betrekkelijk den staat der bevolking: M. V. Bevolking op 31 Dec. 1876: 1479 1578 In 1877 geboren 72 44 Van elders ingekomen 146 168 218 212 1697 1790 In 1877 overleden Naar elders vertrokken M. 27 159 V. 23 176 186 199 1511 1591 Bevolking op 31 Dec. 18773102. De indeeling der bevolking naar de verschillende gods dienstige gezindheden was als volgt: Nederd. Herv. 1929, Evang.-Luth. 18, Hersteld Luth. 1, Doopsgezinden 172, Remonstranten 4, Chr.-Afgesch. 5, Roomsch-Cath. 920, Oud-Roomschen 6, Nederd. Israëlieten 47, te zamen 3102 inwoners. Wijders meldt men De gezondheidstoestand was gedurende 1877 zeer gunstig, getuige het sterftecijfer, dat in 1876 76 overledenen aan geeft tegen 50 in het afgeloopen jaar. Betrekkelijk landbouw en marktvertier in die gemeente meldt men ons het volgende: ,/Voor den akkerbouw was de mindere warmte en het meer natte weer, oorzaak dat de uitkomsten minder gunstig waren dan het vorig jaargroei, opbrengst en kwaliteit der gewassen waren in den regel minder naar wensch dan in 1876. Voor de veehouderij was dit jaar buitengewoon gunstigovervloedig grasgewas en een rijken hooioogst deden 1877 zeer gunstig uitkomen tegenover zijne drie laatste voorgangers. De veestapel in deze gemeente bestond op uit. Dec. 11. uit: 187 paarden, 1284 stuks rundvee, 1 ezel (viervoetig), 3354 schapen, 40 bokken en geiten, 236 varkens, enz. Ter markt werden in den loop des jaars aangevoerd: 1017 paarden en veulens, 5640 runderen, 1498 kalveren (gras- en nuchtere), 43183 schapen, 10717 lammeren, 201 bokken en geiten, 2999 varkens en biggen; 113,475 KG. boter, 2380 KG. kaas en 351,800 eijeren. De handel was in den regel vlug en de prijzen van het aangevoerde hoog, alleen die van vette runderen en varkens liepen in den herfst nog al merkelijk terug. Niettegenstaande de opening van het Noordzeekanaal bleef de Helder een der grootste consumenten onzer marktproducten, wat betreft boter, kaas, eijeren, gevo gelte, enz." De hond van een landman in de Schermeer ver scheurde dezer dagen met een anderen hond het schaap van zijn buurman. Deze raakte daardoor in woede en heeft den hond, een schoon dier, opgehangen. Men ergert zich teregt over deze strafoefening, toegepast op een redeloos dier, dat men nog zoo gaarne had laten leven. Op 't irfitiatief van het departement de Rijp der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal aldaar in het begin dezes jaars ecne Gymnastiekschool opgerigt worden voor leerlingen van 6 tot 16 jaar. De hoofdonderwijzer belast zich met het onderwijs, de gemeente geeft een lokaal, 't departement draagt bij in de oprigtingskosten. De liooge schoorsteen van het politiebureau der 5de sectie op de Noordermarkt te Amsterdam stortte jl. Maandag namiddag door den feilen stormwind naar omlaag en ver pletterde op eenige passen afstand den gemeente-veld wachter van O verveen, Hendrik Dijs. De ongelukkige was terstond dood. Op 27 Dec. 11. vergaderde de commissie tot het besturen vin nationale en internationale tuinbouw-tentoonstellingen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Zij besloot tot het houden eener tuinbouw-tentoonstelling van 11 tot 16 April a. s. Er is een programma vastgesteld, waarbij voor een bedrag van f 3600 aan prijzen uitgeloofd wordt. De twee broeders-societeitsbedienden te Amsterdam, die onlangs een diamant hebben gevonden, zijn op last der politie gearresteerd en naar de cellulaire gevangenis over- gebragt. De diamant, reeds door velen gekocht, bevindt zich in het buitenland, en zal vermoedelijk wel nimmer teregt komen. Tijdens het vervoer der paarden van het Koninkl. Nederl. circus naar het spoorweg-station te 's Hagc is jl. Dingsdag morgen een der hengsten ontsnapt en rende in vollen galop langs den Bezuidenhoutschen weg in de rigting naar de Pooten. In de stallen van het circus op het Plein schijnt het ros gedurende zijn verblijf te ?s Hage zich blijkbaar tehuis te hebben gevoeld, want na de ont- vlugting zocht het de verlaten woning nog eens op en bleef daar uit vrije beweging stilstaan, tot groote gerust stelling van velen, die van deze holvaart ongelukken vreesden. Mevrouw de Vries, de tooneelkunstenares, heeft jl. Vrijdag bij de voorstelling in den grooten schouwburg te Rotterdam den arm gebroken. Wel is er alle hoop, dat de arm weder goed genezen zal, maar in de eerste weken zal de verdienstelijke kunstenares niet kunnen optreden. Een dringende bede, door Zwitsersche geneesheeren aan de daar bestaande spoorwegbesturen opgezonden, is in Duitschland door de Gartenlaube onder de aandacht van duizenden gebragt, en zal zeker door al onze lezers, zegt het y. D., voor zooveel zij niet stokdoof zijn, met blijd schap, met opgeheven handen en smeekenden blik in stille verzuchting overgenomen worden. Zij luidt: Mogt de stoomfluit op een dieperen toon gesterad worden, waardoor de schadelijke invloed op het oor minder erg werd, zonder dat het signaal in duidelijkheid verminderde. Mogten de signalen niet harder en langer gegeven worden, dan noodig is, om door allen in den omtrek van het station verstaan te worden. En mogt ook elk onnoodig signaal worden vermeden. De Gartenlaube voegt er bij en wie onderschrijft dit niet? op dit verzoek dringen wij met den meesten nadruk aan. Reeds de gezonde menscli springt drie schre den terug, als de schrille toon der stoomfluit hem merg en been doordringt, maar hoe dan zoo menigeen met zwakke zenuwen? Mogten daarom de besturen onzer spoorwegen medelijden hebben met de zwakke zenuwen hunner reizigers, en geen enkelen lijdende beletten van dit middel van vervoer gebruik te maken. Te Arnhem overleed jl. Dingsdag ds. J. P., de Keyser. Hij stichtte de Kweekschool voor Onderwijzeressen aldaar en had als letterkundige een gunstigen naam. In de laatstelijk gehouden herfstvergadering van den geneeskundigen raad van Groningen en Friesland is o. a. besloten den minister van Binnenl. Zaken te antwoorden, dat de ondervinding in het noorden reeds lang en vol doende heeft geleerd, dat de door den minister aangeprezen behandeling van malaria-ziekten met eucalyptus-tinctuur, in plaats van met kinine, geene aanbeveling verdient. In den zomer van dit jaar zal te Leeuwarden eene tentoonstelling worden gehouden, zoo als vroeger nog nimmer in Nederland heeft plaats gehad, namelijk van voorwerpen van nijverheid en kunst, in den uitgebreidsten zin, uitsluitend door vrouwen vervaardigd. gewonen tijd en onder de gewone omstandigheden zijn woning ver laten le hebben, aan het einde der Rue Saint-Ferdinand een van zijn kleine huiselijke romans op touw zette. Daar het op 't laatst van 't jaar liep, bracht misschien een houten kraam, die men in een naburige straat opsloeg, hem op de gedachte van „cadeautjes.... Nieuwjaarsdag!" En onmiddellijk vatte het woord gratificatie in zijn geest post, als de eerste grondslag van een verkwikkelijke gebeurtenis. In de maand December ontvingen al de bedienden van Hemerlingue dubbel traktement, en ge begrijpt dat men in burgerhuishoudens op die soort van buitenkansjes duizeude eer zuchtige of liefelijke plannen bouwt; over geschenken die men geven zal; over de verwisseling van een oud stuk huisraad voor een nieuw; over een klein sommetje dat men ergens in een hoekje zal oppotten, als een appeltje voor den dorst. Want de heer Joyeuse was geen man van geld. Zijne vrouw, eene juffrouw de Saint-Amand, had altijd het hoofd vol gehad van ge dachten over grootheid en praal en daardoor zijn ambtenaars-huis houden op een veel te grooten voet ingericht; en sedert de drie jaren na haren dood, nu „onze mamaatje" de zaken met zooveel overleg bestierde, had men nog niets kunnen oversparen, zoo zwaar drukten de schulden van vroeger dagen nog. Eensklaps haalde de brave man zich in 't hoofd dat dit jaar de gratificatie wel wat grooter zou zijn, wegens den meerderen arbeid waarmede hij belast was geworden bij het sluiten van een Tunische leeuing. Die leening beloofde een heel mooi zaakje voor de patroons te wezen, al te mooi zelfs, want de heer Joyeuse kon zich niet weerhouden, op het kantoor de opmerking te maken„dat Hemerlingue Zn, ditmaal den Turk toch wat al te glad geschoren hadden." Ja, stellig, de gratificatie zal verdubbeld worden, dacht de droomer onder het loopenen reeds was hij in zijne gedachten een maand verder; reeds ging hij met zijne collega's den kleinen trap op naar de kantoren van Hemerlingue, om daar een Nieuwjaars- visite te maken. Deze deelde hun de blijde tijding mede, en had vervolgens met den heer Joyeuse een gesprek onder vier oogen. En diezelfde patroon anders zoo koel en afgemeten, werd nu vriendelijk, hartelyk, gemeenzaam. Hij wilde weten hoeveel dochters Joyeuse had. Ik heb er drie.... neen, ik wil zeggen vier, mijnheer de baron.... Ik ben daar altijd mede in de war. De oudste is heel verstandig.... Of hij ook mocht weten hoe oud ze waren? Alice is twintig jaar, mijnheer de baron. Dat is de oudste.... Dan komt Elise, die aan 't leeren is om haar examen te doen als zij achttien jaar is.... Henriette, die daarop volgt, is veertien, Cuzaza of Yaia pas twaalf. Die kleine naam van Yaia vermaakte mijnheer den baron bijzonder; hij vroeg nu ook, welke middelen van bestaan dit belangwekkende gezin had. Mijn inkomen van 't kantoor, mijnheer de baron.... anders niets.... Ik had een beetje bespaard; maar de ziekte van mijne arme vrouw, de lessen van de meisjes.... Wat gij hier verdient, is niet voldoende, mijn waarde Joyeuse.... Ik zal u duizend frases 's maands geven. O, mijnheer de baron, 't is waarlijk al te veel Maar hoewel hij dien laatsten volzin overluid had uitgesproken achter den rug van een politieagent, die met een wantrouwenden blik den kleinen man al gesticuleerend en hoofdschuddend zag voor bijgaan, liet de arme droomer zijn luchtkasteelen nog niet los. Hij zag vol verrukking hoe hij 's middags thuis kwam en het groote nieuws aan zijne dochters vertelde; en hoe hij 's avonds met haar naar den schouwburg ging, om den blijden dag feestelijk te vieren. Godenwat zagen ze er snoeperig uit op de voorste stoelen in haar loge, de dames Joyeuse; precies een bouquettje van blozende kopjes! En dan, den anderen dag, daar zijn me waarlijk de beide oudsten al ten huwelijk gevraagd door.... 't Is niet mogelijk te weten door wien, want de lieer Joyeuse stond eer hij het zelf wist in den gang van het hotel-Hemerliugue, voor de groene lakensche deur waar boven met vergulde letters het woord Kas stond te lezen. Zal ik dan nooit veranderen? sprak hij met een pijnlijk glim lachje, terwijl hij langzaam, met de hand over zijn bezweet voor hoofd streek. Wordt vervolgd.) Wij hopen, dat ruime inzendingen de tentoonstelling zoo belangwekkend mogelijk zullen maken en dat de Nederlandsche vrouwen zullen toonen, te waardeeren liet beroep, dat nu ook eens uitsluitend op haar wordt gedaan. Door vrouwen worden zoovele vakken beoefend van nijverheid, kunst en smaak, er worden door haar zoo vele andere belangrijke zaken vervaardigd, dat het wel de moeite waard is, die nader te leeren kennen, eene tentoonstelling als thans te Leeuwarden wordt voorbereid zal dit laatste zekerlijk zeer bevorderlijk zijn. Wij wekken derhalve tot een groote inzending op. Op grond van naauwkeurige scheikundige onder zoekingen, in het werk gesteld door bekwame chemici, is het gebleken, dat paddestoelen een gelijke hoeveelheid voedende bestanddeelen bezitten als vleesch. Aan de juistheid dier uitspraak van de wetenschap mag dus niet worden getwijfeld. Met het oog hierop zou het zeer wenschelijk zijn, dat ook bij ons te lande in ruimer mate ingang aan dit voedsel werd gegeven. In dubbele mate zou dit voordeelig wezen. In de eerste plaats zou een voor ons land bijna nieuw en tevens versterkend en zeer gezond voedingsmiddel aan de markt worden gebragt; ten andere zouden de kweeke- rijen een nieuwe bron van inkomsten erlangen, welke ruimer voordeelen zouden opleveren, naar gelang grooter hoeveelheid van dit versterkende voedingsmiddel door de bevolking werd gevraagd. Op die wijze zouden wij onbelast vleesch kunnen eten, hetgeen in Nederland sedert lang een zeldzaamheid is. De gewoonten, ten opzigte van het gebruik van spijs en drank bij de beschaafde volken, zijn zeer verschillend, loopen buitengewoon uiteen; maar hetgeen in Frankrijk en voornamelijk te Parijs in zoo ruime mate geschiedt, zou dat ook bij ons niet mogelijk zijn? 't Is moeijelijk aan te nemen, dat zoo iets hier te lande niet zou kunnen geschieden. Te Maastricht is jl. Maandag mr. W. C. C. Sassen, oud procureur-generaal in de kolonie Cura^ao, enz., in den ouderdom van 60 jaren overleden. Uit Ferrol berigt men dd.'25 Dec. 1877: „Des morgens vroeg, ongeveer veertien dagen geleden, is eene groote stoomboot tusschen de Corrubedo-klippen bij Kaap Finistere gezien, welke eenige uren nadat men die ontdekte zonk. Naam en vlag zijn onbekend gebleven. Van de opvarenden werd niets vernomen." Uit Vigo wordt berigt, in dato 26 Dec. 11., dat den 8 Dec. een stoomschip gezien werd op de Corrubedo- klippen, dat weldra geheel verdween. Eenige visschers zijn van meening, dat, wat toen van het schip gezien werd, ongeveer het derde deel van een stoomboot was. De geneeskracht van blaauwe vensterglazen. Vóór eenige jaren deed het berigt door de couranten de rondte, dat men zielszieken kon genezen, als men ze in een van blaauwe glazen voorziene kamer bragt. Vooral woedende lijders zouden spoedig gekalmeerd worden. De zaak scheen echter geen opgang te maken. Thans evenwel komt in „the Review of mental Science" een stuk voor, waarin de dirigeerende geneesheer van het krankzinnigen gesticht te Maidstone, in het graafschap Kent (Engeland), dr. Davies, mededeelt, dat hij een aantal kamers sinds eenige jaren van blaauwe vensterglazen heeft voorzien en daarin een groot aantal maniaci heeft behandeld. Bij velen daarvan was de werking verrassend snel en merkwaardig. Na drie dagen deed zich over 't geheel beterschap voor en werd 't besef helder. Een opmerkelijk verschijnsel was, dat met of vóór de beterschap op den derden dag hoofd pijn zich pleegt voor te doen. Frankrijk. De Spaansche gezant te Parijs moet hebben verklaard, dat de Spaansche regering ten aanzien van Koningin Isabella de volgende besluiten heeft genomen: 1. Elke verbinding met de Koningin is verbroken. 2. Zij wordt wegens vex*- standsvei-bijstering onder curatelo gesteld. 3. De terugkeer naar Spanje, onder welke omstandigheden ook, is haar verboden. De schilder Courbet bekend door zijn realistische kunstrigting en meer nog om het aandeel, dat hij tijdens de commune aan de omverwerping der Vendómezuil gehad heeft is in Zwitserland overleden. Engeland. Volgens de Liverpool Post, neemt wekelijks de ellende toe in de mijndistricten van zuidelijk Wales. De ongewone stilstand bij de productie van kolen en ijzer heeft nu reeds de jammerlijkste nooddruft op uitgebreide schaal in 't leven geroepen. Te CardifF zijn de ax-mhuizen opgepi-opt vol. Van de 500 kolenmijnen in Glamorganshire en Monmoutshire zijn er slechts 20 nog in volle werking. Te Penarth zijn de dokken zoo goed als ledig; geen kolen- schip ligt er aan de kaden. Onder de bevolking heerscht kortweg hongersnood. De vrouwen en kinderen der mijn werkers moeten uit bedelen gaan; daar zij zich schamen dit te doen ter plaatse hunner inwoning, gaan zij elders de barmhartigheid der meergegoeden iui'oepen. Deze laat sten verleenen wakker bijstand door uitdeeling van voedsel en dekking; maar desniettemin is 't te vreezen, dat de sterfte door gebrek en koude, vooral onder de kindex-en, niet gering zal zijn. Tal van gezinnen maken zich gex'eed tot vertrek naar Australië. Opmerkelijk is het eex'gevoel, dat, luidens de verzeke ring van ooggetuigen, de lieden al het mogelijke doet aanwenden om hunne armoede te verbergen. Er worden voox-beelden genoemd van huisvaders, die 's ochtends met ledige etensblikken in de hand op weg gingen, om hunne buren te doen gelooven, dat 't lxun aan werk cn voedsel nog niet ontbrak.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2