Deze fierheid, hoewel zij voor velen de hulp te laat zal doen komen, is eene edele en bemoedigende volkstrek. Bedroevend is 't daarentegen te vernemen, dat zelfs thans nog de kroeghouders minder te klagen hebben over ver slapping in hunne nering, dan de verkoopers van werke lijke levensbehoeften. De Engelsche mijnwerkers hebben zeven vette jaren doorleefd. De zeven magere schijnen voor hen aangebroken. Vaak genoeg trad er een Jozef onder hen op, om profe tisch hen te waarschuwen. Maar zij luisterden niet en bouwden geene voorraadschuren. In hun overmoed en over daad waren zij verstokter dan Pharao, Koning van Egypte. Volgens officiële berigten werden er in 1876 in Engelsch Indië 19273 menschen en 54830 stuks vee door wilde dieren en vergiftige slangen gedood, terwijl er daarentegen 23459 wilde dieren en 212371 slangen uitgeroeid werden. Van de genoemdo 19273 menschen, waren er niet minder dau 15946 het offer van giftige slangenbeten, 917 van tijgers, 887 van wolven. Door olifanten kwamen slechts 52 menschen om het leven, wel een bewijs dat de olifant alleen bij wijze van zelfverdediging den heer der schepping naar het leven staat. Berigten betreffende den Rnssisch-Tnrkschen oorlog. LONDEN, 1 Januarij. Aan de Times wordt uit Weenen van 31 December gemeld: Het antwoord van Rusland op Engelands voorstel tot bemiddeling zegt: Indien Turkije een wapenstilstnnd wenscht, moet het zich regtstreeks tot den bevelhebber der Russische legers wenden. De Times ziet in dat antwoord geene beleediging voor Engeland. KONSTANTINOPEL, 1 Januarij. De ministerraad heeft besloten een wapenstilstand aan te nemen, maar het antwoord van Rusland omtrent de voorwaarden is nog niet bekend. Officieel wordt uit het Russische hoofdkwartier te Bogot, dd. 29 Dec., gemeld, dat na een uiterst moeijelijken overgang dooi de met sneeuw bedekte bergen, de voorhoede van het westelijk detachement de Balkan-passen tusscheri Arabkonak en Sofia bezet heeft. De ruiterij staat reeds aan de zuidzijde van den Balkan op den straatweg van Sofia. De vijand werd verrast, en het verlies der Russen bij het verlaten der bergen bedroeg slechts 5 man aan gekwetsten. Volgens een ander officieel berigt, schijnen de Turken zich overal in oosterlijke rigting teruggetrokken te hebben. De bevolking begeeft zich gewapend in de bosschen, na hare dorpen in brand te hebben gestoken. De operatiën der Russen gaan echter met buitengewone bezwaren gepaard; somtijds zonken hun troepen bijna in de sneeuw weg; alle bergstroomen zijn eerst buiten hun oevers getreden en vervolgens met ijs bedekt; bijna alle bruggen zijn weggeslagen. Vervolg- Nieuwstijding-en. De eerste volksvoordragt in dit jaar zal gehouden worden op Dingsdag 15 dezer. Gisteren ontstond te Kimswerd (Friesland) een felle brand in de boerderij, bewoond door den eigenaar IJ. IJpema. Negentien koeijen en zeven paarden kwamen in de vlammen om. Het voorhuis en meubilair is behouden. Alles is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Het is thans bepaald, dat het 31ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, hetwelk in 1877 door den dood van H. M. de Koningin werd uitgesteld, dit jaar te Assen zal worden gehouden, en wel van 24 tot 28 Junij. Te Parijs worden maandelijks 1000 paarden voor de tafel geslagt. Dezer dagen gaf de heer Ducroix, eerste veearts aldaar, een maaltijd, waar alles afkomstig was van paarden of met bestanddeelen daarvan toebereid, uitgezon derd de lekkernijen bij het dessert. De salade was o. a. aangemaakt met olie uit paardenvoeten getrokken. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Vrijdag 28 December 1877. Afwezig met kennisgeving de heereu Keijser, Koorn en Dros. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter stelt aan de orde de installatie van het nieuw benoemde Raadslid, den heer Jacob Lz. Brans, en stelt voor daartoe over te gaan. Dienovereenkomstig wordt besloten. De heer Brans wordt alsnu door den Secretaris de zaal binnengeleid en door dezen de eedsformulieren voorgelezen, waarna door den heer B. in handen van den Voorzitter de eed wordt afgelegd. Door den Voorzitter wordt genoemde heer met een korte toespraak met zijne benoeming geluk gewenscht, dat door hem kortelijk wordt beantwoord, waarna hij zitting neemt. 2. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat de heeren Keij ser, Koorn en Dros verklaard hebben verhinderd te zijn de ver gadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Door den Voorzitter worden ter tafel gebragt eenige provin ciale bladen en circulaires, die na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 4. Door den Voorzitter wordt voorlezing gedaan van het proces verbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Er wordt gelezen eene missive van HH. Gedep. Staten, be treffende de nadere vaststelling der jaarwedde van den gemeente ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. G. Mede wordt gelezen eene missive van den heer C. Rab, hou dende dankzegging aan den Raad voor de gunstige beschikking, ten zijnen behoeve genomen. Aangenomen voor kennisgeving. 7. De Voorzitter brengt ter tafel eene suppletoire begrooting voor de dienst van 1877, die na mededeeling wordt goedgekeurd. 8. Er wordt ter tafel gebragt eeu door B. en W. opgemaakt suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Er wordt besloten dit kohier gedurende 14 dagen voor een ieder ter visie op de Secretarie neder te leggen en verkrijgbaar te stellen. 9. Er wordt gelezen eene missive van IIH. Gedep. Staten, be treffende het te verleenen eervol ontslag aan den hoofdonderwijzer J. P. Quant, te Oost. Naar aanleiding dier missive wordt door den Voorzitter, namens B. en W., voorgesteld, aan den heer Q. eervol ontslag te verleenen, ingaande 1 April 1878, onder toeken ning eener gratificatie ad f 500 in eens, met vergunning om in het door hem bewoonde lmis kosteloos tc mogen blijven wonen tot 1 Mei daaraanvolgende, zullende na zijn vertrek uit liet huis de f 500 worden uitbetaald. De Raad vereenigt zich met dit voorstel. 10. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Best. heeft besloten de verhooging der tractementen voor de hoofdonderwijzers te doen in gaan met den 1 April 1878, na alvorens eenige wijziging te brengen in de instructie voor de hoofd- en hulponderwijzers; wordende verder na eenige bespreking besloten eene oproeping te doen van hulponderwijzers aan den Burg, te Oude Schild, te Oosterend, te de Cocksdorp, aan de Waal en aan den Hoorn, ad f 700. 11. De Voorzitter berigt, dat bij het onderzoek der scholen is gebleken, dat aan den Hoorn dringend behoefte bestaat aan hulp. in overleg met den heer Schoolopziener en den hoofdonderwijzer stelt hij voor, om Jannetje Boon, die bij de opleidingsklasse onder wijs ontvangt, als kweekelinge aan te stellen, op een tractement van f 100 's jaars, en om het tractement van den kweekeling Jan Beers, te Oude Schild, mede op f 100 te brengen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. 12. De Voorzitter deelt mede, dat de in de vorige zitting aan geboden teekening met bestek en begrooting voor eene nieuwe school aan den Hoorn, met rekwest aan Z. M. den Koning is opgezonden, maar dat daaromtrent nog geene beslissing is genomen. 13. De Voorzitter zegt, dat hij op de ingekomen missives van mejn. G. Grijn, te Marken en N. C. de Vlieger, te Amsterdam, sollicitanten naar de betrekking van vroedvrouw aan den Burg en te Oude Schild, van eerstgenoemde gunstige- berigten heeft ontvan gen, maar van laatstgenoemde nog nader schrijven inwacht. Hij zal mej. G. uitnoodigen. zoodra de gelegenheid zulks toelaat, over te komen, om over de zaak te spreken. 14. Tot regent en regentes van het Algemeen Weeshuis worden herbenoemd, de heer A. P. Koorn en mej. H. Ponger, geb. Gaaf. 15. Tot leden van het Algemeen Armbestuur wordt herbenoemd de heer O. Blom, te Oude Schild en benoemd de heer W. Brans, te Eijerland. 16. Tot lid van de Beleenbank wordt benoemd de heer Dirk Jansz. Bakker. Bij missive zul aan de benoemden worden kennis gegeven. 17. De Voorzitter stelt voor, eene oproeping te doen van solli citanten naar de betrekking van hoofdonderwijzer aan de nieuwe school te Eijerland, op een tractement van f 700. Dienovereen komstig wordt besloten. 18. Tot brandmeester te Oude Schild wordt benoemd de lieer Jacob Hillenius Wz., ter vervanging van den heer Willem Ilille- nius, die wegens GOjarigen leeftijd als zoodanig heeft bedankt. Bij missive zal hiervan worden kennis gegeven. 19. Er worden ter tafel gebragt twee inschrijvings-oilletten voor de te leveren schoolbehoeften ten dienste der openbare scholen alhier voor 1878,van de heeren J. 14. Moojen en J. Sz. Dekker. Daar beide inschrijvingen even hoog waren, is de levering bij loting aan den heer Dekker toegewezen. 20. Voor de besteding van het onderhoud der grindwegen zijn ingekomen drie inschrijvings-billetten, van de heeren: Jan Kok, G. Leen en J. Kuiper. Voor den grindweg van af den dijk te Oude Schild tot aan den Burg, in 2 perceelen, en van den Hoorndorvreg tot aan Wezenspijk is aannemer geworden de heer Kuiper, en voor dien van den dijk van den Driesprong tot aan de limiet in Eijerland de heer Kok. 21. Door den Voorzitter wordt kennis gegeven, dat de Vereeni- ging tot oprigting eener algemecue Bewaarschool aan den Burg door Z. M. den Koning als -regtspersoon is erkend, en dat mitsdien de bezwaren zijn opgeheven tegen het sluiten eener overeenkomst met die Vereeniging, betreffende het afstaan van het oude school lokaal in de Nieuwstraat. Hij stelt alsnu voor het concept-contract vast te stellen en leest dit voor. Dit concept goedgekeurd zijnde, wordt de Voorzitter gemagtigd de gemeente te vertegenwoordigen bij het sluiten van het contract. 22. De Voorzitter deelt mede, dat eeu rekwest is ingekomen van Plaatsman, houdende verzoek om eenigen grond in huur te mogen hebben tot het plaatsen van een gebouwtje tot het koken van gar nalen op het terrein nabij de Haven. Dit rekwest wordt in handen gesteld van het Dag. Best., ten fine van nader onderzoek. 23. De Voorzitter geeft eenige inlichtingen omtrent het plaatsen van een nieuw havenlicht op het westelijk havenhoofd te Oude Schild, waarvan de kosten zullen gedragen worden door de Haven- directie. l)e heer Duinker zegt, dat dit licht uitmuntend voldoet cn de schipperij er zeer mede is ingenomen. 24. De Voorzitter zegt, dat hij, ingevolge hem gegeven opdragt, met den heer Glijnis heeft gesproken over het in huur afstaan van zijn schoollokaal aan de gemeente, maar dat deze voor het tegen woordige nog niet besluiten kan daartoe over te gaan. Aange nomen voor kennisgeving. 25. De heer Roeper bespreekt de zaak der brandputten aan den Burg en stelt voor eene Commissie te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar den bestaanden toestand, ten eiude daarin verbe tering te kunnen brengen. De Voorzitter verklaart, dat hij omtrent deze zaak reeds met verschillende personen heeft gesproken, maar dat hij zich met het voorstel volkomen kan vereeuigeu. Hij noodigt de heeren Mentz en Reij uit, om met hem en den heer Roeper die Commissie uit te maken. De. heer Reij maakt bezwaar en zegt, dat hij het verkieselijker zou vinden om eenige ingezetenen te benoemen buiten den Raad. Ook de heer Mentz wenscht van het lidmaatschap verschoond te blijven. Na eenige discussie wordt besloten, alvorens nadere besluiten te nemen, het advies van heeren brandmeesters aan den Burg in te winnen en het Dag. Best. uit te noodigen een nader rapport aan den Raad aan te bieden. 26. De heer Duinker zegt, dat hij de verordening op het brand- wezen gaarne zou gewijzigd en bepalingen daarin zou weuschen opge nomen te zien omtrent het bewaren van petroleum in de verschillende dorpen. Na eenige inlichtingen van den Voorzitter, die ver klaart, dat deze zaak door liet Dag. Best. in behandeling is geno men, wordt besloten in eene volgende vergadering hierover te beraadslagen. 27. De heer Mentz stelt voor om den heer Glijnis, die voorne mens is zijne inrigting voor meer uitgebreid lager onderwijs naar elders over te brengen, eene jaarlijksche toelage van f 700 aan te bieden, ten behoeve van een hnlponderwijzer. Hij acht het niet onmogelijk, dat de heer G. daardoor zou kunnen bewogen worden in deze gemeente te blijven wonen, wat hij zeer wenschelijk zou vinden, daar zijn vertrek, behalve andere nadeelen voor de burgerij, ook tengevolge heeft, dat de gemeente verpligt zal zijn de openbare school te vergrooten en een hulponderwijzer aan te stellen. Kon men nu door deze toelage den heer G. bewegen hier te blijven, dan zou dit zeer zeker in het belang der gemeente zijn. Na vele discussiën wordt dit voorstel in stemming gebragt en verworpen. 28. De heer Duinker wenscht het Dag. Best. dank te zeggen voor al hetgeen het tot heden heeft gedaan om het lager onderwijs in deze gemeente te verbeteren, en wel bepaaldelijk voor hetgeen heden op advies van den Voorzitter door den Raad is besloten, tot het in werking brengen van het belangrijk besluit tot verhooging der onderwijzers-traclementen en het aanstellen van meerder hulp personeel. Nadat de Voorzitter den heer Duinker heeft beantwoord, wordt de vergadering gesloten. Stooinviiart-Berigtei). STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Holian d. 24 Oct. van hier vertrokken. 8 Dec. te Batavia aangekomen. C o n k a d. 3 Nov. van hier vertrokken. 27 Dec. te Batavia aangekomen. Prins Hendrik. 24 Nov. van hier vertrokken. 13 Dec. vau Suez vertrokken. C e le b e s. 15 Dec. van hier vertrokken. j 28 Dec. te Napels aangekomen. M A D R A. 24 Nov. van Batavia vertrokken. 22 Dec. van Point de Galle vertr. prins van o r a n .i e. 1 Dec. van Batavia vertrokken. 2 Jan. van Napels vertrokken. Voorwaarts. 22 Dec. van Batavia vertrokken. Koning der Nederlanden. 30 Nov. alhier aangik..vertr.5Jan. Prinses Amalia. 23 Dec. alhier aang., vertr. 26 Jan. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Maandag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDA. Postma, spoorbrngwachter en P. Dalmeijer. GETROUWDJ. van Burghaven en A. F. Muller. M. C. Albers eu E. 11. Bergraann. P. Ros en C. Koomen. J. M. Scheepen en A. Gerrits. BEVALLENM. Le Groot, geb. Snel, 1). G. Monuier, geb. Bais, D. W. Donker, geb. O verduin, I). II. L. Heeres, geb. Schooneman, D. H. Holleman, geb. Visser, Z. S. de Koster, geb. Azaert, Z. OVERLEDEN: A. de Vries, 48 jaren. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE TEXEL. Van 26 December 1877 tot 2 Januarij 1878. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Anna Johaniia, dochter van Pieter Smit Rz. en Jantje Hin. Reusje dochter van Trijntje Dijksen. Maria, dochter van Jacob Kalis en Cornelia Wouterina Grootenboer. OVERLEDEN:, Cornelia Wessels, wed. Fredrik Gaas, 70 jaren. Pieter Langevcld, 92 jaren, eerder weduwnaar van Catharina Klaas- sen, laatst van Trijntje Zunderdorp. Jacoba Gomes, 10 jaren, dochter van Willem Gomes en Maartje Hammer. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. wnw. 1.2k. w. 0.5„ ztw. 0.2„ 3// Weersgesteldheid Barometer mm. Stand. I Afw. 767.86 768.51 770.61 Thermometer C. Stand. I Afw. 6.0 6.0 1.5 4.4 t 2.9 f 2.9 f 0.5 f 1.4 Toestand van de zee. Slechtw. Vlak. 0.91 0.97 0.91 0.97 Slecht. 7.7 8.3 f 10.4 768.67 f 8.5 1 Jan. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 2 Jan. 12 u. Digtbewolkt, vochtig, mooi. 3 Jan. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, niooi. 3 Jan. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. Grootste winddruk op den 31 Dec. jl. ten 2 u. 50 m. namidda" S0 KG. rigtirig WNW. Marine-Haven JNieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 19 Nov. Jan Smit. G. G. Boon. Bordeaux. 30 Nov. Koning derNederl. A G.M.Bruijns.Pad.enz.viaSuez. 8 Dec. CorneliaJohanna.G.ILEefting. Lissabon. 15 Dec. Freden. A.A.Arentsen. Savanah. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in db buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. I.ading. Cargadoor. Nelly. C.F.Dietrichs. Borgo. Hout. v. Vliet Co. Penelope. A.Jorgensen. Haven van IJrauiden. Binnengekomen 1 Januarij. Medea, st., Hamburg; European, st,, Huil. Vertrokken: 1 Januarij. Olof Kyrrer st., Lcith; Rembrandt, st., Hamburg; Wansbeck, st., Londen. Marktberigten. AMSTERDAM, 2 Januarij. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 320. Rogge. Stil; Petersb. f 186. Op lever, lager afgegevenMaart f 187. Petroleum. Kalm; loco en van boord f 15 E. gehouden. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.20 en 2de kw. f 1 per KG. Nuchtere Kalvereu f 8 a 12. Vette Varkens 44 a 51 c. per KG. SCHIEDAM, 2 Januarij. Jenever f 16,50, Amst. proef f 17,75, Moutwijn f 11,25 per N. vat. KAMPEN, 31 December. Hooi. Buiten- f 17,a 18,eu Binnen- f 12,a 13, per 1000 Kilogrammen. MEPPEL, 31 December. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 90 a 170, dragtige f 120 a f 260, melk- f 80 a 150, guste Vaarzen f 80 a 160, Schapen f 12 a 25, Lammeren f 8 a 14, dragtige Varkens f 25 a 40, vette 46 a 50 c. per KG. Hooi. f 25 a 30. BELFAST, 29 December. Vlas. De aanvoer op de verschillende markten bedroeg 444 ton, waarvan 170 ton machinaal, en 120 ton uit de hand gezwingeld. Voor de eerste soort werd 5/- a 9/6 en voor de tweede soort 5/- a 7/9 per steen betaald. DUNDEE, 25 December. Vlas. De stemming der markt was lusteloos; de vraag naar loco-waar was zeer beperkt, en het is waarschijnlijk dat die toe stand nog lang zal aanhouden. De verbruikers hebbeu, over het algemeen genomen, een buitengewoon flinken voorraad en, bij den tegenwoordige!) staat der spinnerij, toonen zij weinig lust om meer op te doen, alleen voor datgeen waaraan zij dadelijk gebrek hebben komen zij ter markt. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 10 Paarden) f 30a275 Veulens - a Ossen - a Stieren - a 12 Gelde-Koeijen - 140a230 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - a Ilokkeliugen - a 12 Nucht.Kalveren - 8a 16 896 Schapen - 18a 41 Lammeren f a Bokken&Geitcn - a 40 magere Varkens - 13a 16 30 Biggen - 5a 9 30 Kippen c. 40al50 100 Eenden - 75al00 Boter per kop - 90a 95 Kaas per KG. - 35a 45 Kip-Eijereu per 100 - 500a700 Eend-Eijeren - a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3