HELDERSCHE EV XIEUWEDIEPER (IIRAVT. 1878. N°. 4. Woensdag 9 Januarij. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. DE FAMILIE JOYEUSE. „W ij huldigen het goed c." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.8 t franco per post - 1.6 Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels CO Cents, elke regel meer 15 Ccnt9. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Afsluiting der brug over de Spoorgracht. Wegens noodzakelijke herstellingen aan de draaibrug bij de Gazfabriek, zal van Woensdag tot Zaturdag a. s. de Spoorgracht voor rijtuigen afgesloten zijn. Helder, De Burgemeester, den 7 Januarij 1878. STALMAN BOSSE. HELDER on N1EUYVEDIEP, 8 Januarij. Jl. Zaturdag avond is de vice-admiraal, directeur en kom- mandant der Marine, met zijne familie aan een groot gevaar ontkomen. In eene vigilante door de Koningstraat rijdende, had de voerman bet ongeluk om over eene der hooge modderhoopen te rijden, die zich ter weerszijden van die straat bevinden. Het gevolg was, dat het rijtuig omver- sloeg en zij die er in zaten in angst en gevaar verkeerden. Dadelijk schoot een werkman van 's Rijks werf, W. F. Ligteringen, met zijn zoontje toe en hielp het verschrikte gezelschap door het portier uit hunne moeijelijke positie. Die modderhoopen worden sedert opgeruimd. Gisteren avond werd eene vergadering gehouden door de Commissie, die werkzaam is in 't belang der weduwen en weezen van de omgekomenen bij de zeeramp op de Ilaaks, op 18 Dec. 11. en de geblesseerden bij dat onheil. Deze bijeenkomst werd door bijna alle leden bijgewoond. Door den voorzitter, den vice-admiraal P. A. van Rees, werd hulde gebragt aan den heer L. F. over de Linden, van wie het voorstel tot zamenstelling der Commissie tot dit doel was uitgegaan en die zich daartoe zoozeer heeft beijverd. De vergadering ontving mededeeling, dat de tot nu toe ingezonden lijsten het niet onaanzienlijk bedrag aangeven van ruim f 5000, welk bedrag waarschijnlijk nog aanmerkelijk zal vermeerderd worden. Deze som is 3) (Uit den nieuwen Roman L E NABAB, van Alphonse Daudït.) Vervolg en slot.) Eens, terwijl Maranne afwezig was, hoorde de heer Joyeuse, die trouw de wacht hield over het atelier eu de nieuwe toestellen, twee tikjes tegen het plafond der vierde verdieping, twee afzonderlijke, zeer duidelijke lichte slagen, gevolgd door een zacht geschuifel, alsof er een muis in de kamer was. De vertrouwelijke omgang van den photogrnaf met zijne buren wettigde wel die soort van gevan genis-communicatie, maar wat werd er mede bedoeld? Hoe moest hij dit kloppen, of liever dit vragen of roepen want dat was het stellig beantwoorden? Op goed geluk af, herhaalde hij de twee tikjes en het lichte geschoffel, en daarbij bleef het onderhoud. Toen André Maranne terugkwam, werd de zaak opgehelderd. Zij was doodeenvoudig: soms, in den loop van den dag, informeerden de meisjes, die alleen 's avonds haar buurman zagen, hoe hij het maakte, of er nog al klanten kwamen. Het gehoorde signaal wilde zeggen; „Gaan de zaken van daag goed?" En de heer Joyeuse had geantwoord, uit instinct, zonder van iets te weten: „Vrij goed voor dezen tijd." Hoewel de jonge Maranne zoo rood als vuur werd toen hij dit vertelde, geloofde de heer Joyeuse hem op zijn woord. Doch deze manier van wederkeerige gedachtenwisseling tusschen beide verdiepingen maakte hem bezorgd voor het geheim van zijn toestand, en van toen af liet hij zijne zoogenaamde „artistieke samenkomsten" geheel na. En bovendien, het oogenblik naderde dat hij zijn ramp niet langer zou kunnen verbergen: het einde der maand en daar mede tevens het einde des jaars, was op handen. Parijs begon er, als gewoonlijk in de laatste weken van December, reeds feestelijk uit te zien. Op het gebied van nationale of volks uitspanningen is men er in den laatslen tijd niet rijker op geworden. De snaaksehe grappen van het Carnaval zijn met Gavarni ten grave gedaald; de kerkelijke feesten, waarvoor men in het straatgewoel ter nauwernood de klokken hoort luiden, zijn beperkt achter dc zware kerkdeuren; de 15de Augustus (Napoleons-dag) is nooit iels anders geweest dan een dronkemausdag voor de kazernen. Maar Parijs heeft zijn Nieuwjaarsdag toch steeds in eere gehouden. Zoodra de maand December in 't land is, verspreidt er zich een ontelbare kinderschaar door de stad. Overal ziet meu wagens en karren die torenhoog beladen zijn met vergulde tamboers, houten paarden en allerlei ander speelgoed. In de wijken der industri- eelen, van boven tot beneden in die huizen met vijf verdiepingen, die oude hotels van het moeras, waar de magazijnen zulke hooge plafonds en ontzaglijke dubbele deuren hebben, is men dag en nacht bezig met het verwerken van tulle, bloemen en loovers, met etiketten te plakken op gesatineerde doosjes, met uitzoeken, merken en in pakken; met de (luizende onderdeelen van het speelgoed-maken, dien grooten handel, waaraan Parijs het cachet van elegance geeft. Overal ruikt meu het nieuwe hout, de natte verf, het glimmende verkregen door ruime bijdragen uit deze gemeente, maar ook door aanzienlijke bijdragen van elders. Inzonderheid verdient vermelding, dat van de bezoekers van 't bierhuis Krasnopolsky te Amsterdam, door aansporing en opwekking van den chef van dat etablissement, eene som van ruim f 131 is verkregen. Aan eene sub-commissie is opge dragen de zorg voor de hulpbehoevende gezinnen, totdat de geblesseerden, alsnog onder geneeskundige behandeling, hersteld zijn, of dat men over hun toestand voor 't vervolg oordeelen kan. Deze sub-commissie is zamengesteld uit de heeren Spanjaard, Pool, Brinkman, Groen en over de Linden. De vermelding der ingekomen giften zal geschieden door middel der ILeldersche en Nieuwedieper Courant, naar welke vermelding in andere bladen zal worden verwezen. Eindelijk werd door een der leden van de Commissie met nadruk gewezen op de wenschelijkheid van 't zatnen- stellen eener permanente en algemeene Commissie, die belast zou zijn met de stichting van een nationaal fonds, bestemd tot ondersteuning van weduwen en weezen der bemanningen van de reddingbooten, omgekomen bij de aangewende pogingen tot redding van schipbreukelingen. De overweging van dit plan werd ten sterkste aanbevolen en wij gelooven, dat in eene volgende bijeenkomst deze zaak een punt van ernstige overweging zal uitmaken. Jl. Zaturdag avond vierde de hier gevestigde Ver- eeniging „het Kruis voor Krijgsverrigtingen," onder de zinspreuk „helpt elkander," in het lokaal de Koningskroon, in eene openbare vergadering, het herinneringsfeest van haar vijfjarig bestaan. De eigenaar van het lokaal had kosten nog moeite gespaard om zijn zaal sierlijk en met smaak te decoreren. Nadat de vergadering met een ge paste toespraak door den president was geopend, werd door eenige leden der Vereeniging een tooneelstuk, „De hoorn blazer van de 2de compagnie" opgevoerd, dat flink van stapel liep en algemeen genoegen gaf. Verder werd de avond in gepaste vrolijkheid en in de beste orde en over eenstemming doorgebragt en scheidde men eerst laat in den nacht. Zooeven is verschenen het Verslag der algemeene vergadering van liet Protestantenbond, te 's Gravenhage vernis, en in het stof der vlieringen, langs de ellendige trappen waarop het volk al den modder achterlaat dien het doonvade.i heeft, zwerven krullen van rozenhout, snippers satijD en fluweel, vezeltjes van zilverpapier en klatergoud, altemaal brokstukken van de weelde, die dienst moet doen om de kinderoogen te verblinden. Ook begint men overal werk te maken van de uitstallingen. Achter de kristalheldere spiegelruiten schittert het verguldsel der pracht banden als een stroom van vloeiend goud, fonkelend in het licht der gasvlammen de rijke kleedingstofFen, van de meest verschillende en verleidelijkste kleuren, hangen in zware, bevallige plooien ten toon; terwijl de winkeljuffrouwen, met kapsels van vier of vijf verdiepingen en een snoepig lintje onder haar kraagje, met zekere gratie haar waar aanprijzen, of reusachtige papieren zakken vullen, wnarin de bonbons als een regen van paarlen neervallen. Maar tegenover die deftige winkels, waar alles naar den aard is, waarachter de rijke uitstallingen een koesterende warmte heerscht, slaat de geïmproviseerde industrieel die planken kraampjes op, aan weer en wind blootgesteld, die met hun dubbele rijen de boulevards op een uitheemsche maliebaan doen gelijken. Daar vindt men eigenlijk het ware karakter, de poësie der „étrennes," der Nieuwjaars geschenken. Grootscheeps in de wijk dc la Madeleine, burgerlijk op de hoogte van den boulevard Saint-Denis, meer „elk wat wils" den weg op naar de Bastille, schikken die kraampjes zich naar hun publiek, en hangt hun kans op succes van de meer of minder wel voorziene portemonnaie der voorbijgangers af. Daartusschen staan schraagjes met planken er op, echte „stalletjes," beladen met voddige snuisterijen, de wonderwerken der kleine Parijsche industrie, uit niets gemaakt, broos en nietig, en die soms zoo licht zijn, dat de een of andere grillige windvlaag ze bij hoopen meevoert. Eindelijk, langs de trottoirs, verscholen achter de onafzienbare „file" van rij tuigen, die strijkelings voorbij hunne geurige marschjes rijden, vormen de kooplui in sinaasappelen een onmisbaar bestanddeel van dien reizenden en trekkende» handelonder hun rood papieren lantaarns stapelen ze de sappige, frissche vruchten op, al schreeuwende: „echte Valeucia's!" te midden van den mist, het gewoel en den onzinnigen haast, waarmede Parijs het einde des jaars tegemoet rent. Anders was de heer Joyeuse gewoon, zich aan te sluiten bij die bedrijvige menigte, die overal ronddwaalt met een klank van geld in den zak en beladen met pakjes, zooveel men maar dragen kan. Rij er (lan //Onze mamaatje" eens op uit om cadeautjes voor de meisjes uit te zoeken, waarbij hij dan meestal staan bleef bij een van die kleine kooplui, die schrikken als er maar even een kooper opdaagt, omdat zij niet gewoon zijn veel te verkoopen en toch voor den korten tijd dat zij hier staan op buitengewone winsten hebben gerekend. En dan volgden er langdurige overleggingen, een wikken en wegen van belang, een onophoudelijke verlegenheid over hetgeen men kiezen zou, in dat kleine, verwarde brein, dat altijd het tegenwoordige oogenblik en de dingen van het heden een eindweegs achter zich liet. Maar dit jaar, helaas! kwam daar niets van. Hij zwierf droef geestig in de vroolijk gestemde stad rond; verdrietiger en luste- gehouden den 30 October 1877. Wij stippen daaruit aan, dat blijkens het verslag van 't hoofdbestuur de afdeeling Alkmaar 110 leden telt, Audijk 01, Wieringenvaard 45, Enkhuizen 129 en Helder 33. Dit rapport bevat onder scheidene blijken van werkzaamheid, o. a. door het houden van lezingen over een aantal belangrijke onderwerpen op 't gebied van de godsdienst. In onderscheidene afdeelingen werden Zondagscholen opgerigt of in stand gehouden, en op verschillende plaatsen werd merkbare invloed uitge oefend bij kerkelijke verkiezingen. Het godsdienst-onder wijs werd algemeen als een hoogst gewigtige zaak behan deld en bevorderd.- Voor Zondagscholen werd getracht liederen-bundels zamen te stellen. De opleiding van godsdienst-onderwijzers werd tot een punt van ernstige bespreking gemaakt. Aangenomen het beroep naar Bloemendaal door ds. J. D. van Arkel, p '1. te Broek op Langendijk. Men meldt ons van Texel, dd. 7 dezer: „De Vereeniging tot oprigting eener algemeene Bewaar school alhier werd dezer dagen op nieuw op de aange naamste wijze verrast door het ontvangen van een prachtig en kostbaar geschenk ten behoeve harer te houden verloting. Dit geschenk bestaat uit een model-loodskotter, door den heer T. Zwanenburg, sergeant bij de artillerie te Nieuwediep, in zijne ledige uren vervaardigd en thans door hem aan de Vereeniging op edelmoedige wijze afgestaan. Het model, dat door verschillende deskundigen, waar onder twee voorname Engelsche reeders, als een waar kunststuk wordt geroemd, is lang over steven 1.7 meter, geheel opgetuigd en tot in de kleinste bijzonderheden met de meeste naauwkeurigheid naar onze Nederlandsche kotters gemaakt. Deze loodskotter zal met de vele prijzen, die reeds voor de verloting zijn geschonken of nog voor dit doel zullen worden afgestaan, in den loop dezer maand in het lokaal van W. Moojen worden tentoongesteld. Mogen vele ingezetenen van ons eiland zich opgewekt gevoelen het voorbeeld van den edelen gever te volgen, en hetzij door het geven van prijzen of het verleenen van geldelijke bijdragen de zaak, die de Vereeniging beoogt, willen steunen; opdat weldra ook alhier, even als op het loozer nog door al de bedrijvigheid om hem heen; gestooten, op zij geschoven, als allen die het verkeer der levenslustige menscheu in den weg staan; het hart vervuld met eeu aanhoudende vrees, want sedert eenige dagen maakte „onze mamaatje" aan tafel allerlei geheimzinnige en veelbeteekenende toespelingen ten opzichte van Nieuwjaars-cadeautjes. Daarom vermeed hij het da.) ook, met haar alleen te zijn, en h;id hij haar verboden hem 's avonds, als hij van het kantoor kwam, tegemoet te gaan. Maar, welke moeite hij zich ook gaf, hij gevoelde wel dat het oogenblik toch naderde, waarin hij zijn rol niet langer zou kunnen volhouden en zijn droevig ge heim ontsluierd zou wordenWas zij dan zoo verschrikkelijk, „onze mamaatje," dat de heer Joyeuse zoo bang voor haar was?.... Och hemel, neen. Een beetje streng, dat is alles, maar met een lieven glimlach, die den schuldige in 't eigen oogenblik weer ab solutie gaf. Mnnr de heer Joyeuse was vreesachtig eu bedeesd van aardtwintig jaren sainenlerens met een lieersclizuchtige vrouw, „iemand vnn adel," hadden voor altijd een slaaf van hem gemaakt, evenals de boeven, die, als hun straftijd om is, nog een tijdlang onder toezicht der politie blijven. En hij zou er levenslang onder staan. Op een avond was de familie Joyeuse bijeen in het kleine salon, een laatste overblijfsel van vroegere grootheidmen vond er twee met franje bekleede fauteuils, een aantal kleine versierselen aan de wanden, een piano, twee raoderateur-lampen met kleine groene hoedjes getooid, en een bonheur du jour met rariteiten en aardig heden. Het echte familieleven hebt ge bij den kleinen burger te zoeken. Uit zuinigheid brandde men in het geheele huis maar één kachel en maar één lamp, waarbij zich ieder met zijn arbeid of zijn uit spanning neerzette; een mooie, groote familielamp, waarvan de oude kap een nachtelijk tafreei, bezaaid met lichtende puntjes vooral de meisjes toen ze klein waren een bron van verbazing en genot was geweest. Half weggedoken in de schaduw der kamer, bogen vier jeugdige hoofdjes, blond en bruin, lachend of peinzend, zich onder dat gezellige en verwarmende licht, dat haar bescheen ter hoogte van hare oogen, dat den gloed van haar blik, de bloeiende jeugd onder hare doorschijuende voorhoofden scheen aan te wakkeren; dat haar scheen te koesteren, te beschutten, te beschermen tegen den guren wind en de duisternis daar buiten, tegen de spooksels, de hinderlagen, de ellende en den angst-, tegen al het akelige diit daar rondwaart in een Parijschen winternacht en in een afge legen achterbuurt. Zoo saamgegroe.pt in eeu klein vertrek boven in het eenzame huis in de warmte, de veiligheid van haar eigen wel onderhouden en goed verzorgde huishouding, gelijkt de familie Joyeuse een nestje boven in den top van een huogen boom. Men naait, men leest, men praat samen wat. Een trilling van de vlam, eeu geknetter van hej vuur, is al wat men hoort, benevens van tijd tot tijd een uit roep van den heer Joyeuse, een weinig buiten zijn kleinen kring gezeten, verscholen in de schaduw, waar hij met ziju kommervolle gepeinzen en het grillig spel zijner verbeelding alleen eu ongestoord

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1