Buitenland. naburige Terschelling, eene flinke bewaarschool worden gesticht tot heil der aankomende jeugd." Men sclirijft ons van Alkmaar, dd. 6 dezer: „In 1877 zijn alhier geboren 279 jongens en 219 meisjes, te zamen 498 kinderen, waarvan 9 jongens en 3 meisjes buiten huwelijk; 1 jongen en 3 meisjes werden elders geboren uit alhier woonachtige ouders, terwijl 3 jongens en 2 meisjes alhier werden geboren uit ouders, die elders woonplaats hadden. Als levenloos werden aangegeven 12 jongens en 11 meisjes, waarvan 1 meisje buiten huwelijk, 7 paar tweelingen werden geboren, waarvan 1 onecht. Overleden zijn 106 ongehuwde mannen, 89 ongehuwde vrouwen, 34 gehuwde mannen, 50 gehuwde vrouwen, 13 weduwnaars en 23 weduwen, totaal 153 mannen en 162 vrouwen; 4 mannen en 3 vrouwen zijn elders overleden, alhier woonachtig, en 5 mannen zijn alhier overleden, die elders woonplaats hadden. Het getal huwelijken bedroeg 122, te weten: 84 tusschen jonkmans en jongedocliters, 2 tusschen jonkmans en wedu wen, 24 tusschen weduwnaars en jongedocliters en 12 tusschen weduwnaars en weduwen. De bevolking, die op 31 Dec. 1876 5907 mannen en 6338 vrouwen, te zamen 12245 personen bedroeg, werd vermeerderd door geboorte en vestiging in de gemeente met 803 mannen en 701 vrouwen, terwijl zij werd ver minderd door overlijden en vertrek uit de gemeente met 561 mannen en 575 vrouwen, zoodat zij op 31 Dec. jl. bestond uit 6149 mannen en 6464 vrouwen, totaal 12613 personen. Er werden geboren 1 op 25, er stierven 1 op 40. De geboorte bedroeg 3.85, de sterfte 2.5 percent van de bevolking." De Hervorming levert nog eenige bepalingen, in de z/Vrije Gemeente" geldende. De doop zal niet worden toegediend; den ouders, die door de geboorte van een kind worden verblijd, zal, des verlangd, in eene godsdien stige zamenkomst een hartelijk woord worden toegesproken, Leden der gemeente kunnen allen worden, die den ouder dom van 18 jaren hebben bereikt. Stemgeregtigde leden zijn allen, zoowel mannen als vrouwen, die een bewijs vóórleggen óf dat zij leden zijn geweest van een ander kerkgenootschap, óf dat zij gedurende minstens twee jaren godsdienst-onderwijs genoten hebben. Elk lid betaalt eene contributie van minstens f 1 's jaars en bepaalt overigens vrijwillig het bedrag zijner bijdrage. De godsdienst-oefeningen zijn voor allen toegankelijk, doch de leden en begunstigers der gemeente hebben regt op een gereserveerde plaats. In een kroeg te Goes moet tusschen jongelingen een weddingschap zijn aangegaan om een rijksdaalder in te slikken. Een nam dit aan (de prijs, die er op stond, was f5;) hij deed het ook werkelijk, doch onmiddelijk moest geneeskundige hulp worden ingeroepenmet veel moeite gelukte het, het geldstuk te verwijderen. z/Het is tegenwoordig mode," zoo meldt men o. a. uit 's Hage aan de Arnh. Crt., //zich aan het groote publiek te ergeren, dat naar het paardenspel van Carré heenstroomde en de opera leêg liet staan. Maar, eilieve, zijn dergelijke vermakelijkheden dan niet voor het. publiek bestemd en heeft dit niet het regt om daar te gaan, waar 't haar het meest behaagt? Sommigen, die deze logische gedachtengang wel kenden, zochten uit de moeïjelijkheid te geraken door het eene schande te noemen, dat het gemeentebestuur verlof gaf om een paardenspel te houden, is. In dit oogenblik verbeeldt hij zicli, dat, nu de ellende hem zóu bedreigt, nu hij er onvermijdelijk toe zal moeten komen om alles aan zijne kinderen te bekennen, er dezen avond, uiterlijk morgen, onverwachts hulp daagt. Uit leedwezen over het voorge vallene, zend Hemerlingue hem, gelijk aan allen die voor de Tunische zaak gearbeid hebben, zijne December-gratificatie. Een lange liverei-knecht bezorgt het bij hem „Van mijnheer den baron." De droomer zegt dit laatste overluid. De lieve gezichtjes keeren zich om naar zijn kant; men lacht, men scherst, en de ongelukkige rijst met een sprong uit zijn stoel op. O, hoeveel spijt gevoelde hij nu over zijne weifeling om alles te bekennen, over de geveinsde gerustheid waarmede hij alles bij het oude had gelaten, terwijl hij nu alles op eenmaal in opschudding zal moeten brengen. Wat had hij die verwenschte Tunische leening ook af te keurenHij zou er nu bijna toe komen om zich te ver wijten dat hij wel dwaas was geweest, met die betrekking aan de Caisse Territoriale niet aan te nemen. Had hij wel recht gehad om dat aanbod van de hand te slaan?O, welk een toestand: vader van een gezin te zijn, en niet de macht te hebben om het geluk der zijnen te verzekeren of te verdedigenEn, in de na bijheid der bekoorlijke groep, in den lichtkring der lampekap, een groep die door haar kalme rust een zoo scherp contrast vormt met zijn iunerlijke folteringen, wordt zijn zwakke ziel aangegrepen door zulk een bittere wroeging, door zulk een grievend berouw, dat zijn geheim hem op de lippen komt en hem onder een uitbarsting van snikken en tranen dreigt te ontsnappen, toen een forsche ruk aan de schel ditmaal niet alleen in zijne verbeelding gehoord hen allen doet opspringen en hem voor het oogenblik althans het zwijgen oplegt. Wie kon er op dat uur wezen? Sedert moeders dood leefden zij geheel op zich zeiven en hielden ze bijna met niemand omgang. André Maranne, als hij eens even beneden kwam om wat te pralen, tikte zonder omslag aan de deur, als iemand die altijd welkom is. Diepe stilte in het salon; langdurige samenspraak in den gang. Eindelijk diende de oude meid zij was al even lang in de familie als de lamp een volkomen onbekend jongmau aan, die aan de deur staan bleef, verrast als hij was door het verrukkelijk schouwspel der vier engelenkopjes om de tafel gegroept. Daardoor was zijn optreden wat bedremmeld, wat linksch zelfs. Niettemin verklaarde hij op voldoende wijze het doel van zijn komst. Hij was door een goeden kennis naar den heer Joyeuse verwezen om les in het boekhouden te nemen. Een zijner vrienden was betrokken in groote geldzaken. Een maatschappij die verbazende zaken deed. Hij had hem ter zijde willen staan door toezicht te houden op de plaatsing der kapitalen, op den goeden gang der operatien; maar hij was advocaat, en dus weinig op de hoogte van financiëele stelsels en bankierstermen. Zou de heer Joyeuse geen kans zien om in een paar maanden, met drie of vier lessen 's weeks Maar wel zeker, mijnheer, wel zekerstamelde de vader, geheel verbijsterd door die onverwachte uitkomstIk wil mij ten volle verbinden om u in eenige maanden behoorlijk op de hoogte te brengen van dergelijke werkzaamhedenWaar zullen dat concurreerde met de eigen gemeentelijke opera, die zooveel geld kost. Dus had het gemeentebestuur het paardenspel moeten verbieden ten bate der opera? Aller liefst Hier ziet men nu op welk glad terrein de officiële industrie u plaatster is maar één stapje van haar tot het monopolie. Ik ben zoo vrij de nu afgeloopen concessie aan liet paardenspel van Carré integendeel luid toe te juichen. Daarmede verdiende de stad, naar ik hoor, f8000 wegens staangeld, zijnde meer dan genoeg om de geldelijke subsidie aan de Fransche opera te bestrijden, welke clus in 1877 althans niet behoefde opgebragt te worden door die ingezetenen, die aan de amusementen der hoogere standen geen deelnemen." Mevrouw N. van Anrooij, te Kampen, vraagt aan de vrouwen en meisjes van Nederland bijdragen van tien cents, ten einde eene som bijeen te verzamelen, waarvoor een zijden Ncderlandsehe vlag kan aangeschaft worden, welke zal ontplooid worden op het eerste station van eeuig belang, waar liet naar de Noordpoolstreken bestemde Nederlandsche schip zal ankeren. Mogt er te veel geld bij eengebragt worden, dan zal het overscliieteude bestemd worden tot aankoop van instru menten voor de wetenschappelijke onderzoekingen. - De commissaris des Konings in de provincie Fries land, de heer mr. J. E, baron van Panhuijs, is voornemens om eerlang zijne betrekking, die hij thans ruim 29 jaren heeft bekleed, neder te leggen. - Dezer dagen werd gemeld, dat te Ubachsberg een man zijne dochter op haar kraambed zou hebben dood geslagen. De Limburger Courrier geeft thans een geheel andere lezing van het voorgevallene. Volgens dit blad ui. zou de ongehuwde moeder, die door geen verloskundige werd bijgestaan, plotseling gestorven zijn. Wieniawski treedt eerlang, in gezelschap van frln. Asraann en den heer Völlmar, in verschillende plaatsen van ons vaderland op. De heer J. W. Willekcs Macdonald handelt in liet tijdschrift De Gezondheid (No. 10) over de gebrekkige in- rigting onzer moderne woningen. Wanneer wij nagaan (zegt hij aan het slot van zijn artikel) hoe weinig bij de inrigting dier woningen op de gezondheid der bewoners wordt gelet, en hoe groote verbeteringen in dit opzigt met betrekkelijk geringe kosten te verkrijgen zijn, dan rijst onwillekeurig de vraag: waarom staat Nederland in dit opzigt op zulk een lagen trap van vooruitgang? Voor Engeland mag men als regel vaststellen, dat alle huizen die meer dan 30 p. st. (f 360) huur doen, van complete badkamers zijn voorzien, waarin altijd, door een doelmatige inrigting van het keukenfournuis, warm water voorhanden is; maar badkamers en privaten worden daar niet van ondergeschikt belang geacht, en bij het huren van een huis wordt er het eerst naar gevraagd. Zijn het dus de bewoners die, door er niet op aan te dringen, deze toch zoo noodzakelijke gemakken moeten missen, of ligt de fout aan de bouwers, die, wel wetende dat hun huizen toch worden betrokken, ook al is er geen badkamer en bijna geen privaat-ruimte in te vinden, op den ingeslagen weg voortgaan? Mij dunkt dat de ver antwoordelijkheid door beiden in even groote mate wordt gedragen; zij vindt haren oorsprong in de onverschillig heid van ons volk in het algemeen voor alles wat met ge- zondheidspolitie iu verband staat, en daardoor in de nalatig heid om, vooral in onze woningen, persoonlijk toezigt te houden op de aanwezigheid van alles wat de gezondheid we onze lessen nemen? Dij u aan huis, als gij dat goed vindt, zcide de jonge man, want ik wil liever niet voor iedereen weten dat ik les neem Maar liet zou mij leed doen als ik, telkens wanneer ik hier kwam, het geheele gezelschap op de vlucht moest jagen, gelijk dezen avond. Werkelijk waren, bij de eerste woorden van den bezoeker, de vier gekrulde hoofdjes, onder een verward gefluister en ecu algemeen gekraak van japonnen, in een aangrenzende kanier Verdwenen, en het salon zag er dan ook vrij eenzaam uit, nu de groote witte lichtcirkel zoo ledig was. Altijd zeer schuw wanneer het zijn dochters betrof, antwoordde de heer Joyeuse „dat de meisjes gewoonlijk 's avonds vroegtijdig naar haar kamer gingen;" en dat zei hij zóó vluchtig en terloops, dat er duidelijk mede bedoeld werd: „Laat ons nu asjeblieft over onze lessen spreken, jonginenscli." Men kwam daarop nader over een omtrent dagen en uren. Wat de conditiën betreft, dat liet hij aan mijnheer over. Mijnheer noemde een som. De boekhouder kreeg er een kleur van: dat was juist wat hij bij Hemerlingue verdiende. O neen, dat is te veel 1 Doch de auder hoorde hem niet: hij zocht, hij aarzelde, hij beet zicli op de lip, alsof hij iets liecl lustigs te zeggen had; maar eens klaps kwam het er uit: En hier is uw eerste maand Maar mijnheer Het jonge mensch drong er op aan. Men kende hem niet. Het was billijk dat hij vooruitbetaaldeStellig had men hem ingelichtDe heer Joyeuse althans hield het er voor, en zeide half fluisterend: „Ik dank U; ik dank u zeerZóó aangedaan dat hij haast geen woorden kon vinden. Hij leefde weer; hij was weer geholpen voor eenige maanden; cn in dien tijd zou hij eens uit kunnen zien en eene andere betrekking zoeken. Zijn lievelingen zou het aan niets ontbreken. Zij zouden hare Nieuwjaars-cadeautjes hebben. O wonder boven wonder! Dus tot Woensdag, mijnheer Joyeuse. Tot Woensdagmijnheer? De Góry...... Paul de Géry. En zoo nam men afscheid, ieder van zijn kant voldaan en ver rukt, de een over de verschijning van dien onverwachten redder, de ander over het aanbiddelijk tafreel dat hij één oogenblik had mogen genieten: al die jeugdige meisjes rondom een tafel vol boeken, schriften en strengen borduurwol, en allen met den stempel der reinheid op het gelaat, allen ijverig bezig met nuttigen arbeid. Dat was voor de Géry een geheel nieuw, werkzaam, huiselijk Parijs, zeer verschillend van het andere, dat hij tot dusver slechts kende; een Parijs waarvan de feuilletonschrijvers en de verslag gevers nooit melding maken, en dat hem deed denken aan zijn plattelandsstadje-, doch verhoogd met die eigenaardige bekoorlijk heid, die zulk een stille, kalme rustplaats verkrijgt door het geraas en gewoel van de groote wereld daar buiten. kan bevorderen en liet verwijderen van wat haar schadelijk kan zijn. Wanneer ieder beschaafd Nederlander begrijpt, dat hij dit kan, ja, als staatsburger verpligt is te doen, zullen onze woningen door practischer en gezonder inrigting er de blijken van dragen. Nadat in een der theetuinen van New-York eene tentoonstelling van blanke zuigelingen inct veel succes bekroond was, heeft een concurrent in eene dergelijke inrigting eene tentoonstelling van neger-babies georgani seerd. vV ie het gekleurde ras in alle denkbare miniatuur- edities en tinten, die van koflijbruin tot ravenzwart vari- ëeron, wil bestudeeren, zegt de Köln. Ztg., moet niet verzuimen die koddige zwarte menschen-broedertjes te gaan zien. Terzelfder tijd is in het nieuwe Amerikaan- sche museum te New-York eene tentoonstelling van katten in vollen gang. Onder deze dieren is een Poolkat, die eene waarde van 1000 dollars vertegenwoordigt. Er is een Angora-kat met een rood en blaauw oog. Een ander exemplaar, een prachtige zwarte kater, Black Prince ge naamd, was op den ouderdom van vijf maanden reeds zóó sterk, dat hij zijne moeder in een huiselijken twist van 't leven beroofde. Er zijn in het geheel 600 katten geëx poseerd, en voor zoólogen en kattenvrienden moet de tentoonstelling werkelijk zeer belangrijk zijn. De Ilannoversche Landbouwcourant berigt, dat men daar sinds jaar en dag de ratten verdrijft met het groen van Cynoglossum officinale, een plantje dat ook bij ons voorkomt. Uit Peking wordt gemeld, dat eene dame, mevrouw Tcheng Toetschow, haar echtgenoot verloren hebbende, zich in het openbaar met veel plegtigheid heeft opgehangen ten aanschouAve van eene talrijke menigte. In staticen optogt begaf zij zich met A*rienden en bekenden naar liet terrein, waar de galg voor dit doel Avas opgerigt, klom op eene tafel, nam lagchend afscheid van de omstanders, bragt een laatsten groet aan zes hecren in liofcostuum, stak toen haar hoofd door den strop, stootte de tafel van zich en „steeg op den rug des "ooije vaars ten hemel." Een knaap Avas zoo getroffen door deze daad, dat hij ze onmiddellijk navolgde ook op eene wijze, dat herhaling onmogelijk A"oor hem werd. Benoemingen, enz. Benoemd zijntot hoogheemraad van den ITondsbossche pn Duinen tot Petten, wegens de Schager- en Niedorperkoggen, de lieer H. Koomeu en wegens Waterland, de heer mr. H. J. Smit; tot heemraad vun het ambacht van Westfriesland, gen. Drechterland, vanwege de Zuiderkogge, de lieer J. Houter en vanwege de Wester- kngge de heer II. Groot; tot hoofdingel.-plaatsverv. van West- friesland, voor het ambacht Drechterland, de heer S. Stapel; tot heemraad van het ambacht van Westfriesland, gen. de Vier Noorder- koggen, vanwege de Medemblikkerkogge, de heer G. Smit cn van wege de Hoogwouderkogge, de heer A. Bakker. De plaatsingen niet den 16 dezer van den luit. ter zee 2de kl. E. M. A. Mathon, aan boord van het sehroefstoomschip Zilveren Kruis eu jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, aan boord van liet wachtschip te Amsterdam Avorden ingetrokken. Voorts Avorilt de luit. ter zee 2de kl. A. H. Hoekwater, dienende aan boord A'au het wachtschip te Hellevoetsluis met dien datum overgeplaatst aan boord van het sehroefstoomschip Zilveren Kruis cn vervangen door den luit. ter zee 2de kl. L. G. Kaakebceke. Dc o ff. van gez. 1ste kl. K. G. E. Sloos, dc oll'. van adm. lste kl. F. Hora Adema, die der 2de kl. L. C. Duhné en die der 3de kl. F. J. Olivier, allen behoord hebbende tot het escader in Oost- Intlië cn, de eerste den 24, de tweede den 25 en de beide laatsten den 23 Dec. jl. vandaar teruggekeerd, zijn met die dagteekeniugen op non-activiteit gesteld. Frankrijk. De Tribune deelt mede, dat het aanhoudend dalen van het Turksche papiergeld eenige dagen geleden te Konstantinopel tot een catastrophe leidde. In minder dan een week bereikte het papier den koers van 260, dat is': men moest 260 papieren piasters geven voor 100 gouden, en het steeg toen plotseling tot 300, Avaarop dadelijk alle winkeliers hun winkels sloten. Er volgde een paniek, die den koers tot 400 opdreef; ook de bakkers sloten toen hun zaak en het volk was zonder brood. De regering nam in allerijl eenige maatregelen, die den prijs Aan het goud Aveder tot het drievoudige van het geAvone bedrag terugbragt en de bakkerswinkels werden Aveder geopend. Een en ander toont, volgens het genoemde blad, duidelijk aan, dat de Turksche natie, in Aveerwil van hare bereid willigheid om offers te brengen, geheel uitgeput is en dat een spoedige vrede het eenige is dat haar nog redden kan. De Rappel herinnert aan het vijftal uitvindingen, Avaarmede sinds Aveinige Aveken de wereld verrijkt werd. Eerste Aveek: het vervaardigen vón edelgesteenten door de scheikunde; tAveede AA'eek: de telephon; derde week: het verduurzamen of kristalliseren van het geluid; vierde Aveek: het vloeibaar maken van zuurstof; vijfde Aveek: het vloeibaar maken van stikstof en Avaterstof. Ter wereldtentoonstelling te Parijs zal Noorwegen verscheidene zeer buitengewone voortbrengselen zijner nati onale nijA'erheid zenden, alsvischvellen, bereid om er handschoenen van te maken; huiden van aal of paling, geschikt tot vervaardiging A'an paardentuiggelooide huiden van haaijen die meer dan 3 meter lengte en 1 meter breedte hebben, en bereide Avalvischhuiden van 18 meter lengte, voor stoomAverktuig-riemen. Engeland. De vorst der bierbrouAvers te Londen, de 79jarige Michael Thomas Bass, leverde in 1827 16,000 vaten van zijn uitstekend bier en in 1877 858,705 vaten. MscMand. Keizer Wilhelm heeft bij het ontvangen der Nieuwjaars- wenschen van zijne generaals een woord van herinnering gewijd aan von VVrangel, die zoovele jaren achtereen de woordvoerder hij deze gelegenheid was. Voorts zeide hij, ook in het afgeloopen jaar gelegenheid gehad te hebben zich van den voortreffelijken geest te overtuigen, die in

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2