de deugd der volharding, dit was de wensch van den spreker, toone zich ook nu werkzaam, door 't herwinnen van den eernaam, die onze natie steeds voerde als de eerste in de productie van kaas en boter." Men meldt uit Oudkarspel, dd. 8 Januarij: /Zondag 30 December 11. werd het Diaconie-bestuur dezer gemeente aangenaam verrast. In het Diaconie-zakje werd een klein rolletje gevonden, dat bij de ontwikkeling bleek te bevatten twee bankbilletten, één van f GO en éên van f 40. De gever drukte zijn verlangen uit, dat voor gemelde som aan de behoeftigen der diaconie wollen dekens zouden worden gegeven. De gegeven wenk is met naauw- gezetheid ter hand genomen. Daar de gever den kerkeraad geheel onbekend is, zoo wordt hem voor de gift openlijk in liet kerkelijk orgaan hartelijk dank gezegd. Zijn voor beeld vinde navolging!" Den 10 Jan. 1778 stierf de beroemde Zweedsche plantkundige Linnaeus. Evenals in zijn vaderland, is ook in bet buitenland deze dag plegtig herdachtte Amsterdam in Artis door ecne tentoonstelling van voorwerpen, welke op hem betrekking hebben: busten, medailles en wat dies meer zij. Des avonds was réunie in Felix Mcriiis, waarbij eene cantate van de Buil, muziek van Heinze, ten gehoore werd gebragt en de hoogleeraar Oudemans eene rede hield. De bijeenkomst werd geopend door den heer Yiruly Yerbrugge, lid der Tweede Ivamer, die ook 's morgens eene feestrede had uitgesproken. Aan het op de werf van de heeren Meursing en Huygens te Amsterdam op stapel staande schip, voor een togt uit Nederland naar de IJszee bestemd, wordt met spoed gewerkt tot 's nachts werkt men door ten einde in Mei den verkennigstogt in de Noordpool-gewesten te kunnen aanvangen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten aan den lieer J. Bles vergunning te verleenen tot oprigting op sommige punten der stad van kiosken, bestemd voor den verkoop van dagbladen. De vroeger in substantie vermelde voordragt, betreffende den afstand van grond enz. aan de Droogdokmaatscliappij voor het maken van een droogdok enz., werd mede aangenomen. Daartegen werd verworpen liet voorstel tot oprigting eener overdekte groentenhal tegenover het nieuwe Museum. Op den Oosterspoorweg, tusschen Bussum en Hil- versum, vond iemand dezer dagen den dood. Het was, volgens liet Dagbl. van Zh. en 's Grav., baron v. H., uit Zutplien, die dien dag naar zijn familie te Amsterdam was gegaan om onderstand en daarin, zooals men zegt, niet slaagde. Men heeft dus vermoedelijk aan zelfmoord te denken. De meid van een horlogemaker op den Visschersdijk te Rotterdam liet jl. Woensdag morgen, tegen half acht, een boodschap in de buurt moetende doen, even de deur op een kier staan. Van die gelegenheid heeft een behen dige dief gebruik gemaakt om een kastje, inhoudende een veertigtal gouden en zilveren horloges, hetwelk achter een ruit op de toonbank stond, weg te kapen en spoorloos er mede te verdwijnen. Als eene „bijzonderheid" wordt ons medegedeeld, dat een officier van een der korpsen, behoorende tot de zeemagt, den lsten dezer zijn vijf-en-twintigjarig achter eenvolgend verblijf in Neêrlands hoofdstad heeft herdacht. Dit jubile schijnt echter niet gevierd te zijn. (N. Rott. Crt.) Naar de Dordrechtsche Crt. verneemt, is door de regtbank te Dordrecht bevel tot inhechtenisneming uit- roerendsten, de aangrijpendsten. En waarom? Hier is b. v. een stukje weg, nauwelijks een vinger breed, met eenige bosjes gras en eenige kleine, nietige boompjes, die zeer weinig loof hebben en er zeer droevig uitzien. Daarachter en daarboven droomt een zacht- grijze, sombere lucht eindelooze droomen. Een schilder, die met mij voor deze geschilderde droefgeestigheden stond, zeide: „Dat kind moet tocli een wezen uit een hoogere wereld geweest zijn, om dit te hebben kunnen scheppen." Op een ander stukje staan bij een slapend donker water twee rotsblokken met roodachtige breuken, benevens groote, weelderige woudboomen, met een herfsttint ge kleurd. Alles in de schaduwen van den avond gehuld. Bruinrood loof gluurt hier en daar tusschen het donkere groen door. De harmonie en warmte van het koloriet zijn inderdaad betooverend. En welk een uitdrukking, welk een levenEen taal die liet ge moed aangrijpt! Frits zag de natuur niet slechts met de oogen, maar ook met zijn hart. De hoogste eisch der kunst: de natuur weer te geven, haar geest, hiar ziel en hare physionomic Erits heeft aan dien eisch voldaan met kinderlijke hand en met het hart van den dichter. Naast de lucht zijn de hoornen de hoofdzaak op zijne schilderijen. Die boomen, zoo eenvoudig, zoo waar, zijn menigmaal ongehoord rijk en menigmaal ook schaarsch met gebladert bedeeld, zóu schaarsch, dut men er medelijden mee heeft. Hier over eene zijde hellend, als waren zij bij hun groei door een heimelijk verlangen in een be paalde richting beheerscht; daar regtop; hier jammerlijk door den wind mishandeld; daar met rustige kracht zich ontwikkelend; hier in een groep zich angstig aan elkaar vastklemmend, als een paar ongelukkigcn, door God en inenschen verlaten; daar in de verte een boschje vormend, een malsche, donkere, geurige lijn al die hoornen leven. Zij droomenzij gevoelenzij rustenzij zijn aan gedaan; zij sidderen; zij zijn beangst; zij roepen ons aan; zij zijn treurig; zij willen sterven; zij zijn gelaten. Ik zal ter nauwernood behoeven te vermelden, dat Erits in zijne landschappen geencrlei stoffeering, evenmin menschen als dieren, schilderde. Zijne poëetischc, spiritualistische natuurbeschouwing maakt dit licht verklaarbaar. Des te meer is het te betreuren, dat de vader uit piëteit voor zijn kind, na diens dood in bijna ieder landschap de figuur van een knaap schilderde, die in gepeins ver zonken staat of zit. Alsof dit noodig was geweest! Integendeel. Dit geschilderde poppetje herinnert er ons aan, dat de landschappen eigenlijk geschilderd zijn. Want men vergeet deze omstandigheid volkomen. Het kleinste miniatuurlandschap groeit onder onze oogen, wordt levensgroot en leeft, en wij staan er voor of er midden in, in de werkelijke natuur. Maar het geschilderde mannetje ontrukt ons ten laatste aan de betoovering, die volkomen was. En dit is een bewijs dat de oude heer van der Kerkhove de natuur niet begrijpt zooals Erits haar begreep, en hij derhalve deze schilderijen ook niet heeft kunnen vervaardigen. Het is niet te loochenen dat het figuurtje geheel misplaatst geacht moet worden in deze land schappen, die zoo een en al gevoel en uitdrukking zijn. (Slot volgt.) gevaardigd tegen een persoon te Meerkerk, die een ander den neus heelt afgesneden. Door de ambtenaren der belastingen is eergisteren nacht een (bekeuring ingesteld tegen een bierbrouwer in Noord-Brabant, tevens burgemeester en lid van de Prnv. Staten, wegens bet ongeoorloofd inslaan van een zekere hoeveelheid mout, welke niet in zijn aangifte begrepen was. De mout is in beslag genomen en bij een rijksontvanger gedeponeerd. Jl. Donderdag namiddag kwam de heer Iv., uit Voorst, met paard en rijtuig voor het logement de Prins van den lieer Petersen te Zutplien aan. Het paard werd afgespannen en zou naar den stal van het logement geleid worden. Onder het gaan daarheen viel het dier in een kelder, waarvan de opening niet grooter is dan één vier kante meter. Holland in last! Hoe liet paard er uit te krijgen? Na een paar uren tobbens sprak men er reeds van, om liet beest te slagten, en het vleesch aan de armen tc geven, toen de heer II., die daar voorbij kwam, den raad gaf, om het paard een strik om den bals te werpen. Dit geschiedde en, op gevaar af om het spartelende dier te wurgen, trok men met alle kracht, en zoo gelukte liet eindelijk het paard te verlossen uit zijne gevangenis, die zoo naauw was, dat het er niet overeind konde staan. Jl. Dingsdag avond hield de heer Gorten, landbouw kundige te Maastricht, in de school te Terwolde eene belangrijke en onderhoudende voordragt over wisselbouw en zuivelbereiding. Over den wisselbouw sprekende, wees de beer Corten er met nadruk op, dat de landbouwers zich meer op de teelt van goede voedergewassen moesten toeleggen: 1. om daardoor den grond vruchtbaarder te maken; 2. omdat wij wegens liet gemakkelijk verkeer met andere graanproducerende landen met onzen graanbouw niet kunnen concurreren; 3. omdat onze veeteelt en zuivel bereiding daardoor grootere uitgebreidheid verkrijgen kun nen; 4. omdat onze koeijen daardoor beter en overvloediger kunnen worden gevoed, waardoor op liet overige land meer en beter granen zullen verbouwd kunnen worden. Het bekende gezegde: „waar de koestal goed in orde is, daar bloeit de boerderij," zal daardoor zijne geheele toepassing kunnen vinden. Bijzonder werd de teelt van Zweedsche klaver en gele knolrapen (tubaraga) voor deze streken aanbevolen. Hierna ging de lieer Corten over onzen landbouwers aan te toonen, wat de zoogenaamde Scbwatze- methode van zuivelbereiding was en trachtte hen op onderhoudende wijze tc overtuigen dat, wat er aan onze boterbereiding moge ontbreken, het in de eerste plaats een vercischte is, de uiterste zindelijkheid in acht fe nemen en die bij de gebeele behandeling naauwkeurig in het oog te houden. Kan onze boter niet langer concur reren op de buitenlandsche markten, dit werd evenzeer toegeschreven aan de latere verwerking van allerlei soorten door elkander door de boterkoopers, als wel aan de eerste bewerking door de boeren. Yoigens den heer Corten was liet laatste woord in dezen nog niet gesproken en hij achtte het een groot voorregt, dat dezen zomer op de tentoonstelling tc Apeldoorn ieder in do gelegenheid gesteld wordt zijne kunde en krachten te beproeven en met liet aldaar tentoongestelde zijn voordeel te kunnen doen. Plet is te hopen, dat de landbouwers, door deze voordragt van den begaafden spreker daartoe opgewekt, bet gehoorde zooveel mogelijk in praktijk zullen trachten te brengen. De eigenaardige handel in fabrieks-aardappclen (een gemoderniseerde „tulpenhandel," maar dan toch van vrij wat practischer strekking), waarop men vroeger reeds de aandacht vestigde, en die, wegens het bestaan aldaar der vele fabrieken van aardappelmeel, enz., bij name in Gro ningen aan de orde is, is reeds weder in fleur. De aard appelen, die in 't komende voorjaar nog eerst gepoot moeten worden, zijn in voorkoop tegen f 1.25 de hectol. door de opkoopers weer ingekocht. Naar't schijnt, kunnen deze fabrieken niet werken, zonder deze bijzondere soort van handel. Te Ruinen heeft, in "t begin dezes jaars, weder eene ongehoorde misdaad plaats gehad. Een jongeling, zekere K., aldaar, is door een paar personen op verregaande wijze mishandeld en daarna, toen de levensgeesten schenen geweken te zijn, in een put, die men daar veelal buitens huis aantreft, geworpen. Iv. is echter, misschien door het koude bad, tot bewustzijn gekomen, heeft zich in de hoogte gewerkt en door herhaald kermen en roepen hulp gekregen van de bewoners van 't naaste buis, die ter ruste lagen. Bij !t redden werden op eenigen afstand twee personen met de buizen of jassen over 't hoofd getrokken, opgemerkt die vervolgens ook door de vensters gluurden toen de geredde in liuis was gebragt. Zijn toestand moet echter zorgvol zijn. Te Öamarang overleed den 9 dezer dr. J. J. Kerkert, vroeger doctor tc Arnhem, sedert het vorige jaar geneesheer bij bet krankzinnigen-wezen in N. I., bekend door zijne vele degelijke geschriften over geneeskunde, statistiek, enz. Uit liet leven van den beroemden ontleedkundige Hyrtl meldt men de volgende alleraardigste anecdote. Op zekeren dag een candidaat-geneesheer examinerende, vroeg hij dezen: „Welke zijn de verrigtingen der milt?" De candidaat, die zich nooit ernstig met die kwestie had bezig gehouden en meende dat hij haar over het hoofd had gezien, antwoordde: „De milt.... de milt.... de ver rigtingen van de milt,... ja, ziet u, professor, ik heb het wel geweten, maar het is me ontschoten." Hyrtl rees van zijn zetel op en den toekomstigen geneesheer zijne beide' handen op de schouders leggende, riep hij uit: Ongeluk kige, wat hebt gij gedaan! Gij zijt de eenige mensch ter wereld, die het ooit geweten beeft, en gij hebt het vergeten Benoemingen, enz. De adelborsten 1ste kl. G. P. Posthuma cn E. C. V. Zwaanshals worden ract den 16 dezer geplaatst aan hoorei van het wachtschip alhier. Buitenland. Frankrijk. Te Parijs is voorgeschreven, dat de wagens van den tramway binnen drie maanden voorzien moeten zijn van een voorzorg-toestel, hetwelk alle personen, die op de rails vallen, terstond weer daaraf stoot vóórdat zij door de wielen kunnen worden getroffen. Engeland. Een der belangrijkste veilingen van kort gehoornd vee 'shorthomsdie men tot lieden in Engeland gehad heeft, is verleden weck te Bowness, in het graafschap Cumberland, gehouden. Twee-en-dertig runderen van de genoemde soort hebben f 193,859 opgebragt, dat is gemid- meld meer dan f 6000 per stuk. Punch, die soms aardig teekent, heeft de volgende illustratie geleverd ter wille van eene wijziging der wereld beroemde, maar lastige kenspreuk van den president der Frarische republiek. Maarschalk Mac-Mahon was, met zijn beide kaplaarzen aan, vrij diep in den modder gezakt, toen een potige deern de Fransche republiek hem onder de armen pakt, uit den modder losrukt en hem weder op den vasten bodem der constitutie plaatst. Bij deze manoeuvre zijn de laarzen blijven steken. Op de kap van de eene leest men „imperialisme" en op die van de andere „cléricalisme." Half boos. half dankbaar, kijkt de geredde naar zijn redster om, met den uitroep: „Je ny suis plus mats je veste!" Dnitschland. De correspondent der Daily News op liet tegenwoordig tooneel des oorlogs. Arcliibald Forbes, heeft zich dezer dagen, op reis naar Londen, te Berlijn opgehouden en aldaar medegedeeld, dat hij uit Amerika eene uitnoodiging heeft ontvangen, om aldaar in de voornaamste steden in openbare voordragten datgene te verhalen, waarvan hij in den oorlog ooggetuige is geweest. Hiervoor is hem een bedrag van 5000 pond sterling gewaarborgd. Volgens de bladen zou hij de uitnoodiging aannemen. Italië. De proclamatie A an den nieuwen Koning, Humbert I, luidt Avoordelijk aldus: „Het grootste ongeluk heeft ons plotseling getroffen. Koning Victor Emmanuel, de grondvester van liet koning rijk Italië en van zijn eenheid, is ons ontnomen. Ik tvas getuige van zijn laatste oogenblikken, Avelkc nog aan de natie gewijd Avaren; ik hoorde zijn laatstcn Avensch, die het geluk des volks gold en ik vernam zijn laatste woorden, die steeds in mijn hart zullen weerklinken. Het valt mij zwaar, de smart te onderdrukken, hetgeen mij door mijn pligt geboden Avordt. In dit oogenblik is nog slechts één troost mogelijk: ons zijner Avaardig te betoonen; ik, door in zijn voetstappen te treden; gij, door te volharden bij den burgerpligt, welks vervulling hem in staat stelde de grootsclie taak te volbrengen: Italië groot en een te maken. Ik zal zijn grootscli voorbeeld volgen in de toeAvijding aan het A'aderland, in de liefde tot vooruitgang en in de trouw aan de vrije instellingen, welke de trots van mijn liuis uitmaken. Mijn eenige eerzucht zal zijn, om de liefde mijns volks Avaardig te worden. Italianen! Uw eerste Koning is dood. Zijn opvolger zal bewijzen, dat instellingen niet sterven. Sluiten wij ons steeds aaneen en bevestigen Avij in dezen oogenblik van groote smart die eendragt, Avelke steeds het lieil van Italië verzekerde!" Rerigten betreffende den Rnssisch-Turkscheit oorlof. ST. PETKRSBURG, 10 Januarij. (Officieel.) Van den 9 dezer wordt uit Lowtcha geseind: „lieden nam generaal Radetzky, na een hardnekkig gevecht, het geheele Turksche Schipka-leger, bestaande uit 41 bataillons, 10 bat terijen en een regiment cavnllerie, onder Vessel-pacha, gevangen. Prins Mirsky bezet Kesanlyk, Skoheleff het dorp Schipka." GONSTANTINOPEL, 10 Januarij. De vijandelijkheden zijn geschorst in Europa en in Azië. De Russische en Turksche bevel hebbers zijn in overleg over de demarcatie-lijn en een wapenstilstand van twee maanden. Stoomvaart-Berig'ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Holland. 24 Oct. van hier vertrokken. 8 Dec. te Batavia aangekomen. C O N R A D. 3 Nov. van hier vertrokken. 27 Dec. te Batavia aangekomen. Prins Hendrik. 24 Nov. van hier vertrokken. 5 Jan. te Batavia aangekomen. C E LE b e s. 15 Dec. van hier vertrokken. 5 Jan. van Suez vertrokken. KONING DER Nederlanden. 5 Jan. van hier vertrokken. 8 Jan. van Southampton vertr. M A D u R A. 24 Nov. van Batavia vertrokken. 9 Jan. van Port-Saïd vertrokken. PRINS VAN Oranje. 1 Dec. van Batavia vertrokken. 8 Jan. Kaap Carboeïra gepasseerd. Voorwaarts. 22 Dcc. van Batavia vertrokken. Prinses Amalia. 23 Dec. alhier aang., vertr. 26 Jan. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDJ. Wolters, marinier en J. S. v. d. Togt. GETROUWD: Geene. BEVALLENM. Verfaille. geb. Wielick, Z. C. S. Rijkers, geb. van Oijen, D. H. G. Radius, geb. Weste^]}? Buijs, geb. Gruter. OVERLEDEN, m VcrfBjUc -05 - Bethleliem, 7 Br^en_ AmMsl,„,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2