Buitenland. De over bovengemelde overbrenging van gemeld lijk opgewonden menigte was nog verder gegaan. Een aantal hunner stonden namelijk teregt, omdat zij op 9 Nov. jl., des avonds ten half 9 ure, naar de "Roomseh-Catholieke begraafplaats zijn gegaan en zonder de daarvoor vereischte inagtiging, het graf en de lijkkist geopend, het lijk daaruit genomen en aan den rand van het opgedolven graf nedergezet hebben. De beklaagden waren echter niet tegenwoordig, zoodat de zaak bij verstek is behandeld. Een aantal getuigen werden gehoord, die verklaringen aflegden over het aandeel, dat deze of gene beklaagde zou hebben gehad in dat opgraven en het bijlichten met lantaarnen. De substituut-officier heeft ter zake van dit feit tegen 6 beklaag den eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden en tegen den 2den beklaagde eene dito van 6 maanden, benevens eenige geld boeten, geëischt. Daar de eerste aanslag echter geen doel bereikte, is de poging op Zondag 11 Nov., na bovenbedoelde stoornis der godsdienst oefening, herhaald en toen met beter gevolg. Het lijk is uailielijk bij die gelegenheid naar de gemeentebegraafplaats overgebragt en aldaar door de bedrijvers dier handeling werkelijk begraven. De 4 beklangden te dier zake waren mede afwezig, zoodat ook deze zaak bij verstek werd behandeld. Zij zal vermoedelijk, even als de vorige zaak, bij veroordeeling, nader worden behandeld, daar een verzet te wachten is. De beklaagden bleven afwezig, omdat hun verdediger verhinderd was. Tegen de eerste twee beklaagden werd een eisch gedaan tot gevangenisstraf van zes maanden, tegen de laatste twee eene van zeven dagen, alsmede eenige geldboeten. (Amsterdamsche Courant.) Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. Speelman, dienende aan boord van liet ramtorenscbip Koning der Nederlanden, wordt met den 1 Febr. a. s. overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Amster dam en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. C. P. E. de Klopper. Voorts worden met dien datum geplaatst: aan boord van de instructiebrik Zeehond, de luit. ter zee 2de kl. A. E. Arkenbout Schokker, en aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis de, luit. ter zee 2de kl. O. J. E. baron van Wasseneer Catwijck. Engeland. In de troonrede wordt gezegd: Ik heb pogingen gedaan om het einde van den oorlog teweeg te brengen en verzoek raad en bijstand van bet Parlement. Strikte onzijdigheid werd verklaard zoolang Engelands belangen bet veroorloofden. De Porte besloot tot een beroep op mij alleen en ik verzocht den Keizer van Rusland om aanneembare vredes voorslagen, waarop deze den ernstigen wensch tot vrede mededeelde. Hierop hadden mededeelingen tussclien Rusland en Turkije door mij plaats, die wel tot een einde van den oorlog zullen leiden. Alle pogingen worden door mij daartoe in 't werk gesteld. Mogten de vijandelijkheden verlengd worden, dan zullen voorzigtigheidsmaatregelen van mijne zijde noodig zijn. Ik vertrouw op de liberaliteit van mijn Pai'lement, om mij middelen daarvoor toe te staan. Voor stellen daartoe zullen dadelijk worden voorgelegd. De betrekkingen met de groote mogendheden zijn voordurend vriendschappelijk. Daitschland. Positieve berigten omtrent de onderhandelingen over wapenstilstand of vredespreliminairen ontbreken beden geheel. De Köln. Zeit. betwijfelt echter of de Russische regering na het wapensuccès der twee laatste maanden geen hoogere eischen zal stellen. Rusland beeft toch getoond alles voor zijn zaak over te hebben en de Europesche mogendheden hebben zich bepaald tot de rol van toeschouwers. Het blad vreest dat nu de oude spreuk wel eens toegepast kon worden: „Bij een komedie moeten de toeschouwers betalen. Italië. Men schrijft uit Rome, dd. 12 dezer, aan de Figaro: „De groote zaal der hof-beambten is veranderd in een bid-kapel, welke een grootscb en aangrijpend schouwspel oplevert. Aan het einde van de zaal bevindt zich op een zeer verheven estrade, in bijna regte houding, het koninklijk ligchaam, gekleed in groot generaals-tenue, versierd met den purperen mantel, het grootkruis van den II. Mauritius en den H. Lazarus, de halsketen van Annunziata, het grootkruis van de Kroon van Italië en al zijn andere orden. Het ligchaam is zeer opgezwollen door de inspuiting van 18 liters van een oplossing van bijtend sublimaat. Vooraf had men het ligchaam twaalf uren in een bad gelegd van 200 liters van dezelfde oplossing. Dit is de oorzaak van het opzwellen van het vleesch en van de bijzondere blank heid van het vel, dat gedurende het leven bruin was. Koning Humbert heeft zich, uit kinderlijke liefde, ver zet tegen het uithalen van het hart en van de ingewanden. Het ligchaam levert op dit paradebed een zeer majestueus schouwspel op. De trekken zijn niets veranderd en de beroemde knevel steekt sterk af bij het bleek gelaat. Op de treden van de estrade heeft men kussens geplaatst, die de kroon en den sabel van den Koning dragen, alsmede een groote gouden lauwerkroon, door het Duitsch gezant schap aangeboden. Aan den voet van het bed waakt een hoofdofficier in groot tenue, met 6 prachtige kurassiers van de koninklijke garde, forsche krijgslieden, met witte pantalons en hooge laarzen, die er met hun gouden helmen en kurassen zeer krijgshaftig uitzien. Onder aan de estrade liggen zes monniken geknield te bidden en aan weerszijden van het bed heeft men een altaar opgerigt, waarvoor een kapelaan ligt neergeknield. Het geheel heeft een krijgshaftig en tevens een zeer godsdienstig aanzien. De Kroonprins van Pruissen is den 14den te Rome aan gekomen om de lijkplegtigheid bij te wonen. Hij werd met zeer veel geestdrift door het volk ontvangen. Aan liet station wachtten hem alle ministers, vele autoriteiten en een groot aantal officieren. De toevloed van vreemdelingen en Italianen en van troepen, die den s^oefc zullen volgen, is zeer groot. Er zijn tot nog toe 2700 aanvragen ingekomen van de- putatiën, die de begrafenis van Victor Emmanuel wenschen bij te wonen; deze zal eerst Donderdag plaats hebben, daar de Koningin van Portugal daarbij tegenwoordig wenschte te zijn. Zwitserland. Blijkens het regeringsberigt omtrent de veeziekten is de stand van het mond- en klaauwzeer sedert 15 December nagenoeg onveranderd gebleven. In het daarbij gevoegd jaarlijkseh overzigt wordt o. a. geconstateerd, dat in het afgeloopen jaar de blijvende vee ziekten in zoover zijn afgenomen, dat het tegenwoordig cijfer der ziektegevallen als normaal kan worden beschouwd. Wegens den levendigen handel, zoowel binnenslands, als met het buitenland, laat het zich toch niet verwachten, dat Zwitserland ten volle en duurzaam van alle besmette lijke veeziekten bevrijd zou blijven. Inzonderheid wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat het mond- en klaauw zeer het langst aanhoudt in die landstreken, waar de wettelijke voorschriften ter bestrijding der kwaal gebrekkig worden toegepast, terwijl de ziekte reeds sinds lang ver dwenen is op alle plaatsen, waar die maatregelen streng worden ten uitvoer gebragt. De voortplanting van het mond- en klaauwzeer wordt tevens bevorderd door geheim houding der ziektegevallen en door de sluikerij, inzonder heid door het binnensmokkelen van varkens en schapen uit Frankrijk en Italië. Ter bestrijding van het eerstge noemde kwaad moeten de wetsbepalingen op de schade vergoeding streng worden gehandhaafd en zooveel mogelijk verscherpt; ter bestrijding van het laatste moeten de bijzondere maatregelen langs de grenzen nog altoos worden toegepast. Buslatd. De regering heeft bij de Maatschappij Vulkan" te Stettin nog 42 torpedobooten besteld. De kosten bedragen vier millioen mark, waarvan de helft vooruit betaald is. De booten moeten tegen half April gereed zijn. De officieus-Russische Nord noemt de Troonrede, waarmede het Engelsche Parlement geopend is, over het geheel vredelievend. Evenwel, zegt zij, kunnen de Turken er voedsel in vinden voor de hoop op hijstand van Engeland, ingeval zij den oorlog voortzetten. Uit dit oogpunt be schouwd is zij niet geschikt om eene spoedige en gelukkige uitkomst der onderhandelingen te bevorderen, welke te Kesanlyk staan gevoerd te worden. Vervolg- Nieuwstijdingen. Gisteren is de sleepboot Hercules, kapt. Bakker, naar IJrauiden gestoomd, op sleeptouw hebbende hel vaartuig van den tonneboeijer, om de gezonken loodskotter No. 8 te ligten. De heer Rusman, commissaris van het Loodswezen, was ïneêtregaan om de werk zaamheden te leiden. Op de plaats (Egmond ZO. i Z. 9 vin. water) aangekomen, werd eerst gedregd en kwam men spoedig tot de overtuiging, dat de kotter achter zijn anker gezonken was. Men kwam met den dreg in de ankerketting van de kotter en toen beproefde men met de stoomspil te ligten. De zware kabel brak- echter en de dreg werd regt getrokken. Men kwam spoedig tot de overtuiging, dat het vaartuig zwaar in het zand beklemd zit en het ligten wel onmogelijk zou zijn. Er werd een ton op liet vaartuig gelegd voor het gevaar van andere vaartuigen. Bij stillen stroom werden 5 dekdeelen, die aan de eene zijde los waren geraakt, zigtbaar. Later zullen maatregelen worden genomen om het vaartuig te amovecren. -De mailboot Conrad vertrok jl. Donderdag van Padang. In het 3de militiedistrict van Noordholland is tot voorzitter benoemd A. Maclaine Pont, lid der Prov. Statentot ziju plaats vervanger W. Bos, lid der Prov. Staten; tot lid P. A. van dei- Drift, lid van den gemeenteraad van Alkmaar; tot zijn plaatsver vanger J. G. A. VerhoelF, lid van den gemeenteraad van Alkmaar. De Synode van het Hervormd. Kerkgenootschap te 's Hage heeft benoemd tot professoren in de theologie aan de universiteit: te Utrecht dr. Gunning, pred. te 's Hage; dr. Lasonder, pred. te Leeuwarden; te Groningen dr. Hofstede de Groot, pred. te Kampen; dr. Kruyf, pred. te Leeuwardente Leiden ds. Gooszen, pred. te Schiedam, bij loting tegen dr. Koek, pred. te 's Bosch, en dr. Acquoy, pred. te Zall-Bommel. Naar men verneemt, is het maken van het dok der Amster damsche Droogdokmaatschappij aan den minsten inschrijver, „The Skerne Iron Works te Darlington," niet gegund, maar door de directie opgedragen aan de vijfde inschrijvers, de heeren Mitchel k Co. te Newcastle on Tyne, voor de som van f 689,000, of volgens sommigen, bij nadere overeenkomst iets minder en op te leveren in den tijd van negen maanden. Uit Noordscharwoude meldt men dd. 13 dezer: „Deze dag was voor de gemeente een feestdag. Een wensch lang gekoesterd, dikwijls besproken, is vervuld geworden. Jaren lang was een orgel door de gemeente begeerd. Door het werk van onzen geliefden Buijs werden de handen voor goed aan het werk geslagen, maar bij het in gebruik nemen het woord tot dc gemeente te spreken, was niet aan hem gegeven. Hij is uit ons midden heengegaan. De pogingen door den heer T. Immink, pred. te Bergen, den voor ganger van den heer Buijs, tot verkrijging van een orgel .aangewend, waven niet vergeten en aan den wensch van kerkeraad en kerk bestuur, dat deze nu het woord bij de in gebruikneming spreken zou, is voldaan. Uit Ps. XXX 3 nam de spreker aanleiding om over het verband tusschen godsdienst en kunst te spreken. De heer Boon, rijksontvanger te Uitgeest, een liefhebber der kunst, had zich op verzoek bereid verklaard het orgel bij de eerste godsdienst oefening te bespelen. Op eene waardige wijze heeft hij zich van zijne taak gekweten. Een heerlijk orgelconcert heeft hij des namiddags ten beste gegeven, terwijl de gemeente toen tevens het genoegen mogt smaken het schoone en indrukwekkende gezang van mejufvrouw Boon te genieten. Het een en ander heeft dezen dag tot een indrukwekkenden dag gemaakt. Het orgel is vervaardigd door den heer Flaes, van Amsterdam, en, naar het oordeel van deskundigen, heeft die heer zijn bekenden roem gehandhaafd. Zijn er gemeenten, die iu hare kerkgebouwen een orgel begeeren, dat ze dit orgel komen bezigtigenhet draagt uiterlijk en innerlijk de aanbeveling in zich. Dat het hier tot stand gekomene bevorderlijk zij tot versterking van godsdienstzin, is de wensch van kerkeraad en kerkbestuur." Men meldt uit Winkel, dd. 16 dezer: „Onze gemeente wordt nog voortdurend geteisterd door besmette lijke ziekten. De typhus-cpidemie,. die van Augustus jl. lieerscht, scl/ijnt thans te wijkenzij is gevolgd door kinkhoest en mazelen, die vrij algemeen heerschen. De geneeskundige inspecteur bezocht onlangs deze plaats, ten einde met de autoriteiten te spreken over de vermoedelijke oorzaken van de typhus-ziekte. Men meent deze te moeten toeschrijven aan den lagen waterstand in den Ooster polder en den raocrassigeu bodem der onvoldoend uitgediepte slooten. Het Polderbestuur had namelijk voor één jaar een proef genomen met een verlaagd waterpeil. Wanneer die proeftijd verstreken is, zal het waarschijnlijk wel bereid bevonden worden tot een algemeene uitbaggering en verdieping der slooten over te gaan. De onmagt van het geneeskundig toezigt om deze te bevelen en de weusehe- lijkheid om vun Staatswege meer invloed te oefenëu op de lungt, het regt en de verpligtingen der polderbesturen, zijn thans weder om duidelijk gebleken." De begrafenis van Koning Victor Emmanuel van Italië heeft jl. Donderdag te Rome plaats gehad. De volksmenigte langs den weg was ontzaggelijk. Ten 10 ure voormiddag verliet de stoet het Quirinaal en kwam ten 1£ uur aan het Pantheon. Achter den lijkwagen ging de hertog van Aosta en verder werd de plegtigheid bijgewoond door gezanten der vreemde hoven, deputatiën der staats- ligchamen, enz. Het Pantheon werd in het jaar 25 voor Christus gebouwd. Het maakte oorspronkelijk deel uit van de Baden van Agrippa en werd later in een tempel veranderd, voornamelijk aan Mars en Venus gewijd. Paus Bonifacius IV wijdde het in 607 aan Maria en al de heiligen toe, waarna het de kerk „Sancta Maria ad Martyres" of, naar zijnen vorm, „Santa Maria della Rotonda" genaamd werd. Het gebouw is nog een der fraaiste overblijfselen van roineinsche bouwkunst, ofschoon van zijne rijke bronzen ver sierselen en het geheele verguld bronzen dak door eenige Keizers en vooral door Paus Urbaan VUI beroofd. Onder andere groote kunstenaars is ook Rafacl er begraven. De steen, die het graf van Victor Emmaunel dekt, zal tot eenig opschrift dragen de u-oorden„Victor Emmanuel, eerste Koning van Italië." De minister van Onderwijs Coppino heeft boven den ingang van het Pantheon de volgende inscriptie laten aanbrengen „Italië smeekt met den trots eeuer moeder, met de smart eener dochter, dc onsterfelijkheid van den regtvaardige en den dappere af voor den grooten Vorst, die een trouw burger en een roemrijk soldaat was." De Berlijnsche Lnndwirthschaftliche Presse verneemt van een ouden jager, dat er geen sprake zijn kan van dezen winter nog te verwachten hevige koude. Deze voorspelling berust op het feil dat er geen spoor, van vet te ontdekken is aan de hazen, ofschoon er volstrekt geen gebrek aan voedsel voor hen is. De schrijver verzekert dat de haas van natuur niet gulzig is en nooit meer eet dan vol strekt noodzakelijk; doch dat hij, als er strenge koude ophanden is, buitengewoon veel eet alleen om door vetvorming daar beter tegen beschut te zijn. Is dit niet liet geval, dan is er ook geen sterke vorst te verwachten. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: T. J. v. d. Haagen, zeeman en M. Abbenes. J. v. d. Hoeven, schilder en J. Jansen. A. Lavigne, zeeman en A. Boender. T. A. Haas, zeeman en G. E. P, Kikkert. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. C. Witjens, geb. v. d. Jagt, Z. OVERLEDEN: A. v. d. Wijk, 7 maanden. T. Henkes, 2 jaren. F. W. v. Halen, 10 muauden. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE ZIJPE. Van 1 tot 15 Januarij 1878. ONDERTROUWD: Wilhelmus Nicolaas Vlaming, 25 jareu, te Medemblik en Anna Dorothea Sijbecarspel, 23 jaren. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Nceltje, dochter van Klaas Koning en Neeltje Krul. Manrlcn, zoon van Andries de Vries en Grietje Douwes Veenstra. Trijntje, dochter van Matthijs Koene en Neeltje Zwaan. Mettjc, dochter van Cornelis Quak en Neeltje Visser. Pieter Cor- nelis, zoon van Siinon Bregman en Antje Zwaan. Wiegertje, dochter van Jelle de Vries en IJbeltje Pietersdochter ZandburgJacob, zoon van Pieter Henning en Antje Brouwer. Cornelis, zoon van Genit Smit en Sijtje Smit. Aaltje, dochter van Willem de Boer en Maartjc Prins. OVERLEDENCornelis Wiering, 39 jaren, echtgenoot van Antje Nieuwenhuizcn. Jogehem Jacobus, 1 week, zoon van Trijntje Groot. Marijtje Thoes, 76 jaren, weduwe van Jolumnes de Vries. Barbara Kuilenboer, 81 jaren, weduwe van Daniël Gies. Antje Klerk, 73 jaren, weduwe van Jan Harp. Maartje van der Oord, 32 jaren, echtgenoote van Cornelis Duif. Trijntje, 8 maanden, dochter van Hendrik Brcet en Neeltje Brommer. Guurtje Hart, 76 jaren, weduwe van Arie van Twuijvcr. Levenloos aaugegeven dochter van Jan Rong en Trijntje Borst. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE CALLANTS00G. Van 1 October tot 31 December. ONDERTROUWD en GETROUWDK. Buik, jongman, oud 28 jaren en M. Baken, jongedochter, oud 19 jaren. GEBOREN: Maartje, dochter van Jn. Prins en T. Nederveen. Hendrik, zoon van G. Rademaker en C. Wit. Aafje, dochter van J. Waagmeester en G. Baken. OVERLEDENCs. Boekei, 4 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Wiudrigting en Kracht. 12 nnw. 0.2k. 8j zto. 0.1„ 12 zto. 0.1„ Barometer mm. 773.37 774.13 774.25 Tl 3.07 fl 3.83 -j-13.95 Thermometer C. 5.1 2.6 4.9 2.4 t LI f 2.2 Toestand van de zee. 0.76 0.93 0.89 Weersgesteldheid: 18 Jan. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 19 Jan. 8 u. Bewolkt, beneveld, mooi. 19 Jan. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. Haven van IJmuiden. blnnenoekomen 17 Januarij. Cardenes Packet, Ouwehand, Suriname; Zouave, Evans, Palermo; Metropolitan, st., Londen; Eddystone, st-, IIull. 18 Januarij. Pollux, st., Re vul; Etna, st., Hnvre. Vertrokken: 17 Januarij. Ilekla, st., Hamburg; European, st., Huil. 18 Januarij. Stelling, st., Newcastle. ALKMAARSCIIE MARKT VAN HEDEN. per stuk 5 Paardenb.'tj. f 80,a325,- Vculen - a 3 Koeijen -110,al90,- 20 Nucht.Kalv. - 8,al6, 508 Schapen - 16,a36, vette Varkens f perKG. per stuk 44 Mag. Varkens - 10,al4, 241 Bigg.ben.10w.- 4,a 8, 4 Bokk.&Geiten - 3,a 8,— Boter f 0,70 a 0,85 per 0.630KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2