HELDERSCHC KV NIKUWED1ËPER COURANT 1878. N". 15. Zondag 3 Februarij. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. Buitenland. „W ij li u 1 (1 i g e n li e t goed e." Verschijnt Dingidtg, Donderdag en Zaterdag namiddag. Aboneementipriji per kwartaalƒ1.80. 0 t u fraaco per post - 1.63. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1C3. Prijs der Advertentién: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Elk' i Donderdag vertrekt de mail uaar Oost-Indië. Laats! i ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Februarij. Naar wij vernemen zal op 's Rijks- Marinewerf alhier het telephoon-stelsel in praktijk worden gebragt, ter be spoediging en vergemakkelijking van de dienst in de bureaux met de magazijnen. - Ook zal binnenkort de werf met gas worden verlicht. Het oefenings-escader, bestaande uit de stoomschepen van Galen, Zilveren Kruis en Leeuwarden, onder bevel van den divisie-commandant den kapt. ter zee van Gennep, is heden morgen naar zee gestoomd, met bestemming naar Madera, Sint-Vincent enverscheidene West-Indische eilanden. Ds. C. H. Kindermann komt voor op het zestal bij de Evang. Luth. gemeente te Alkmaar. Den heeren Hugenholtz te Amsterdam is een „niet eervol'' ontslag verleend. De Standaard schrijft hierom trent: „Ter rectificatie van dit sensatie-berigt kan dienen, dat het gebruikelijke formulier, welks wijziging bij de wet aan den kerkeraad is overgelaten, niet spreekt van „eervolle," maar van vereerende wijze; dat eerst bet voor stel kwam om de gebruikelijke woorden: „op vereerende wijze" weg te laten, omdat men meende dat de heeren H. niet fair gehandeld hadden, met gedurende drie maanden, die hen nog van het te verleenen ontslag scheidden, den kansel mede te gebruiken om in de kerk zelve tegen de kerk te ageren en alzoo eene eigene gemeente te vormen." Aanstaanden Maandag zal de kommissie van enquête, uit de Tweede Kamer, ter zake van de longziekte onder het rundvee, met de voortzetting van het getuigenverhoor een aanvang maken. Te 's Hage is overleden de heer C. van der Does, hofpianist, directeur van 's Konings instelling tot opleiding van muzikale pensionaires, voorzitter der Maatschappij de Toekomst, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en van andere orden. Het hoofdbestuur der Vereeniging „Volksonderwijs" heeft een adres aan den Koning gerigt, waarin wordt aan gedrongen om in de nieuw in te dienen wet op 't lager onderwijs het beginsel van leerpligt op te nemen. Te Purmerend is jl. Donderdag eene harddraverij met paard en slede gehouden, waaraan door 14 paarden werd deelgenomen; de prijs werd behaald door den heer C. de Goede te Purmerend en de premie door den heer J. Koster te Beemst'sr. Jl. Woensdag nacht, omstreeks half drie ure, barstte in de Noordmeer, bij Broek in Waterland, op een boerderij, bewoond door T. Ham, een vreeselijke brand uit. Van den geheelen inboedel is niets gered en ook 21 schoone kalfkoeijen, 4 kalveren en 2 paarden werden een prooi der vlammen. Bij den heer Bodenheim te Amsterdam is een nieuw article de Paris te koop. Plet is ,,-le foulard-barotnètre." Op een zijden zakdoek met blaauwe rand zijn drie heeren af gebeeld. De een houdt een parapluie boven het hoofd. Deze parapluie verandert van kleur naar gelang van het weer. Hij ziet licht rood als het regent, paars als het weer veranderlijk is en blaauw als het gestatig schoon weer is. Bij het in het land laten of verweiden van koeijen stooten zij elkander dikwijls de horens af. Natuurlijk worden zij hierdoor geschonden, hetgeen de waarde der beesten bij verkoop vermindert. Om dit afstooten te voorkomen, begint men in Friesland het volgende middel toe te passen Men bestrijkt de horens en de banden met azijn; de koeijen bereiken elkaar nu wel evenzeer, maar de zure lucht oefent, blijkens de ondervinding, zooveel invloed uit, dat zij zich van elkander verwijderen en het stooten nalaten. Toen dezer dagen de inspecteur van het lager onder wijs met de schoolcommissie de burgerschool te Franeker bezocht, nam de burgemeester liet werk van de onder wijzeres over, en maakte allerlei aanmerkiitgen, die haar in schreijen deden uitbarsten. Naar aanleiding daarvan is door al het hulppersoneel te Franeker aan de plaatselijke schoolcommissie het volgende protest ingezonden: „Ondergcteekenden, allen werkzaam aan de openbare scholen alhier, in kennis gekomen zijnde van de onheusche en vernederende behandeling door het lid uwer commissie, den heer P. Lijklama a, Nijeholt, mejufvrouw B. bij het jongste schoolbezoek in tegenwoordigheid harer leerlingen aangedaan, teekenen bij dezen protest aan tegen die handel wijze. Zij voelen zich gedrongen, ook in 't belang van het onderwijs, hierbij den wensch te voegen, dat dergelijke onwaardige handelingen niet meer mogen plaats hebben." Maastricht geeft een voorbeeld, dat wel verdient overwogen te worden. Zij, die hun aanslag in den hoofde- lijken omslag binnen 30 dagen betalen, genieten een korting van 5 pCt. Volgens een Poolsch blad, bevindt zich onder de to Plewna door de Russen krijgsgevangen gemaakten ook een Franschman, met name Olivier Pain, een van de mannen der Parijsche commune Hij was secretaris van Rochefort, ontsnapte met dien uit Nieuw-Caledonië en werd bij verstek ter dood veroordeeld. In het vorige jaar trad hij in Turksche dienst en kreeg een officiersplaats. Als Franschman en tevens correspondent van een nieuwsblad, was er bevel ge- geveim om hem naar St. Petersburg op to zenden en uit te leveren aan den Frauschen gezant. Pain verkreeg echter, op grond dat hij in werkelijke Turksche dienst had ge streden, dat hij niet anders dan de overige krijgsgevangenen behandeld zou worden. Volgens de Reveil heeft Rochefort zich te zijnen behoeve gewend tot den president van den Zwitserschen Bond, met betoog dat zijn waarde vriend, thans door de Russen gevangen gi houden „te Bogot in Aziatisch Turkije" (sic), aanspraak heeft op de tusschen- komst en de goede diensten van het Zwitsersche bewind, zijnde genoemde Pain geweest correspondent van den Bien Public en van Petit Lyonnais, willende de Russen hem slechts vrijgeven op de aanvrage van eenig vreemd gouver nement, en hij vóór zijn overgang in Turksche dienst drie jaren te Genève heeft gewoond. Terwijl vele maanden lang de Nederlanders opgeroepen werden om bijdragen te geven voor eene expeditie naar de Noordpool en in tal van gemeenten sub-commissiën werden gevestigd, die bij guldens en breuken van guldens giften ontvingen, waarvan het gezamenlijk bedrag zelfs niet vol doende was om oen togt met een stoomschip te doen onder nemen, zal het dagblad de New-York Herald geheel alleen voor eigen rekening zulk eene expeditie bekostigen. Het was de New-York Herald, voor wiens rekening Stanley Zuid-Afrika doorkruiste, eerst om Livingstone op te sporen, en thans zullen de lezers van den New-York Herald en zij die er in adverteren de eer hebben, dat voor hun geld de Poolzeeën worden onderzocht. Waarlijk de drukpers de Arnh.Crt. haast zich er bij te voegende Ameri- kaansche mag wel een magt op aarde genoemd worden: wat een geheel volk niet kon, doet één enkel dagblad. Om schoenen waterdigt te maken (wat in dezen tijd des jaars een zeer wenschelijke zaak is) bedient men zich in Engeland vooral van het volgende mengsel. Men beweert, dat men met schoenen en laarzen, met dat mengsel behandeld, uren lang in het water kan staan, zonder dat dit in het leder dringt. (Het nieuwe in dit voorschrift ligt in de bijvoeging van het was en de hars bij de vetstof). Men neemt namelijk 1 liter gekookte lijnolie, 125 gram schapenvet, 46 gram wits en 32 gram hars; smelt dat een en ander boven een kolenvuur, onder gestadig omroeren, waarna de massa door middel van een penseel j op het gereinigde en gedroogde schoenwerk wordt opge streken. Het leder blijft daarbij zeer lenig, j Na het gebruik van Amerikaansch vleesch, dat in blik wordt overgebragt, zijn ernstige ziekte-verschijnsel voor gekomen, die deden gelooven dat het vleesch niet deugde. Een chemisch onderzoek bragt aan den dag, dat het vleesch zeer goed was, maar dat het lood, waarmede het blik digt gesoldeerd was, in aanraking kwam met het vleesch, zoodat j de bovenste laag van vergiftige loodzouten doortrokken was. i Men zal dus wel doen de bovenste laag van het vleesch niet te gebruiken, vooral niet als het deksel van binnen niet geheel glanzend is, maar een witachtige of grijze kleur heeft. Benoemingen, enz. Tot ontvanger der belastingen, regten en accijnseu, benevens den waarborg van goud en zilver, te Alkmaar, is benoemd de heer jhr. Martini van Geilen, thans controleur te Valkenburg. De luits. ter zee 1ste kl. A. J. Visser eii P. M. VV. T. KrayenbofF van de Leur, laatst behoord hebbende tot de rol van het schroef- stoomschip Aruba in Suriname en vandaar den 25 Jan. jl. terug gekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Vischberig-ten. Binnen, 31 JanuarijAdriana Lumina, schipper 280 levende kabeljaauwen, 1100 schelvisschen (doode), en 43 lengen, per kabeljaauw verkocht a f 4.05, 201 jaamven en lengen f 1.40 tot 2.20, 500 rcpelaars schelvisch) a f 19 per honderd. Suzanna Maria Christinaschipper W. Zwartveld, kabeljaauwen, 30 lengen, 1 heilbot, 1300 schelvisschen a f 5.90, 87 doode kabeljaauwen en lengen a f 1 400 repelaars a f 19. C. Muijden, 4 heilbotten doode knbel- (beschadigde 100 levende (300 levend) 65 tot 2.20, ■Tunnelje en Sara, schipper II. de Groot, 180 levende kabel jaauwen, 30 leugen, 1100 schelvisschen (100 levend), 1 heilbot a f 4, 54 kabeljaauwen en lengen (doode) a f 1.75 tot 2, 500 repe laars a f 19. 1 Februarij: Presto II, schipper A. Verschoor, 110 levende kabeljaauwen, 43 lengen, 2000 kleine schelviscb, 3 heilbotten (doode), verkocht per kabeljaauw a f 6 per stuk, 502 doode kabel jaauwen en lengen \nu f 1 tot 1.60. Elisabeth, schipper M. Struijs, 15 levende kabeljaauwen, 30 levende lengen, 3 heilbotten, 1100 kleine doode schehissclien, per stuk kabelj;:auw verkocht a f 8.55, 353 doode kabeljaauwen en lengen a f 1.10 tot 2.50. Dogger slank, schipper P. Kok, 90 levende kabeljaauwen, 25 lengen, 10 heilbotten, 200 kleine doode schelvisschen a f 4.50, 280 doode kabeljaauwen en lengen van f 1 tot 1.65. België. De Etoile Beige zegt, dat er sprake is van de invoering van nieuwe, postzegels. Het stelsel dat daarbij volgens het blad zal worden gevolgd, verdient vermelding om zijn eenvoudigheid en beknoptheid. In plaats nl. van zegels van twaalf verschillende waarden en elf verschillende kleuren, zouden er volgens de nieuwe inrigting nog slechts postzegels van drie kleuren en drie waarden zijn, met dien verstande, dat zij in vier deelen kunnen worden gescheurd, om de onderverdeeling te bekomen, zoodat men met post zegels van 4 en 20 centimes en van 1 frank in alle thans bestaande frankeeringen zou kunnen voorzien. Het zegel van 4 centimes zon dan bestaan uit 4 deelen elk van 1 centime, dat van 20 centimes uit 4 deelen elk van 5 cen times en dat van 1 frank uit 4 deelen elk van 25 centimes. Eene der ratelslangen in den Zoölogischen Tuin te Antwerpen heeft eenige maanden geleden een aantal eijeren gelegd en is daarop gaan broeden. Na 84 dagen zijn er 14 kleine slangen uitgekomen, die zeer voordeelig ont wikkelen en zeer verzot zijn op de musschen, waarmede zij gevoederd worden. Deze diergaarde bezit ook twee boa-constrictors, die aldaar geboren en grootgebragt zijn. Engeland. Nu de „naald van Cleopatra" de Theems heeft be reikt, komt een Duitsch geleerde voor den dag met eenige niet onbelangrijke opmerkingen op het onderwerp van de duurzaamheid van steenen gedenkteekenen in Noorder klimaten. De obelisk van Luxor, in 1836 op de Place de la Concorde te Parijs geplaatst, is, zooals men uit de daarop voorkomende hieroglyphen kan opmaken, zoo wat 34 eeuwen oud, daar zij, met eene nog grootere, voor den grooten tempel te Thebe heeft gestaan. De steen is syeniet-graniet van een bruin-roode kleur. De doctor geeft op, dat hij die obelisk in den loop der jongste 28 jaren met bijna gelijke tussclienpoozen viermalen heeft bezocht en naauwkeurig opgemerkt, en bij elke gelegenheid ver baasd stond over de mate waarin dc oppervlakte van den steen door verwering geleden heeft in een betrekkelijk kort tijdsbestek. In 1844 was de roode kleur van het veldspath in bet graniet duidelijk waarneembaar, aantoonende dat de steen door zijne 34 eeuwen blootstelling aan liet Egyptische klimaat niet had geleden. Bij ieder volgend bezoek vond de doctor de oppervlakte van den steen doffer en ligter en in 1872 was hij bedekt met eene dunne witte uitslag-laag van caoliën, het laatste produkt der verwering van graniet. Alzoo hadden de 36 jaren blootstelling aan de atmosfeer van Parijs den steen meer aangedaan dan de zoo vele eeuwen in de zuiverder lucht van Egypte. Op gelijke wijze heeft het granietblok, op hetwelk het ruiterbeeld van Peter den Groote te St. Petersburg is geplaatst, reeds in buitengemeen liooge mate geleden door het ongunstig klimaat van Rusland; en de schrijver is v(an oordeel, dat de Londensche dampkring, vochtig en bezwangerd met rook, de oppervlakte van Cleopatra's naald nog spoediger zal aantasten, tenzij maatregelen tot bewaring kunnen ge nomen worden. Daitschland. Ten einde de fabrikanten van landbouw-gereedscbappen niet meer genoodzaakt zullen zijn, op alle tentoonstellingen hunne voortbrengselen te doen verschijnen, opdat zoodoende ook de verkoopprijzen lager kunnen worden, zal, onder medewerking van de sectie voor landhuishoudkunde en tuinbouw te Hamburg cn van de vereeniging van Duitsclie fabrikanten en handelaren in landbouw-mach'nes, van 13 tot 17 Junij e. k. te Hamburg worden gehouden eene internationale markt voor genoemde werktuigen en andere landbouw-gereedschappen. Het plan is, een beperkt aantal van zoodanige markten in de centra van het Duitsclie Rijk te houden en dat op geregelde tijden. Met het oog

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1