IT GEST E L D. Lokaal voor Evangelisatie, WAALSTEENEN, Buitenland. ADVERTENTIËN. AAN DE LEDEN DER HERV. KERK. Ds, J. POSTHUMUS MEIJJES, i EEN KINDERMEISJE, Alkmaar, W. F. STOEL. reikhalzende naar het oogenblik uit, dat de tijd nog eens mogt ge boren worden dat er eens paal en perk werd gesteld, dat er eens mannen in ons land mogten gevonden worden, die voor deze zaak eens sterk mogten getuigen. Er worden in decz dagen reuzenwerken tot stand, die tonnen gouds kosten, daar hier toch geen sprake van is; dan zoude men een maatschappij in het leveu terugroepen, die honderden ten zegen was. Ik mij voor UEd. opmerking hartelijk dank zeggende, uit naam van velen, noem mij UEd. (w. g.), II. Mantel, visserman." Benoeming-en, enz. Aan den griffier bij de directie der Marine alhier, de heer JGraat, is op zijn verzoek, met den laatsten Maart aanstaande, wegens meer dan 65jarigen ouderdom, eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan den lande bewezen, en met toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben. Frankrijk. Een te Parijs dienend Engelseh meisje, 21 jaren oud, genaamd Harriet Harrington, werd dezer dagen op de ziekenzaal van de prefectuur van politie aldaar opgenomen. Zij leed aan een lievigen aanval van delirium tremens, en blafte als een hond; in de afgcloopen maad had zij dan ook niet minder verzwolgen dan 95 liter wijn en 40 liters brandewijn. Ziedaar een kwantiteit, waarvoor zelfs een geroutineerd sjouwerman eerbiedig de muts zou ligten. In het paardenspel te Calais riep jl. Zondag avond een onbekende plotseling brand. Ofschoon er geen enkele reden voor was, ontstond er een paniek onder liet talrijke publiek; men drong naar de uitgangen en wel met bet ongelukkig gevolg dat er, toen bet gebouw ontruimd was, tien dooden achterbleven, terwijl een groot aantal anderen min of meer zware verwondingen hadden bekomen. Engeland. Een eigenaardig proces diende dezer dagen voor bet geregtshof te Slough. De oppassers der koninklijke zwanen in de Theems waren gedagvaard door de Vereeniging tot bescherming van dieren. Men is nl. gewoon in Engeland de zwanen voor diefstal te behoeden door ben te waar merken met eene insnijding in den kinnebak, eene operatie die uiterst pijnlijk is. De Maatschappij, die de vervolging belangeloos instelde, noemde als een lofwaardig voorbeeld.... den Koning der Nederlanden, die zijne zwanen te 's Ilnge met een ring rondom den nek versiert. Onder de getuigen waren er twee expresselijk uit 's Ilage ontboden. De eerste getuige was de heer Geldmaker, die <le toepassing van den ring in een uitvoerig pleidooi toelichtte. De tweede getuige was.... een wezenlijke zwaan uit den Haagschen vijver, reizende in gezelschap van den beer Geldmaker, „custodian of the Royal Swans in Holland;" de zwaan verscheen voor de balie met den gordel der lijfeigenschap om den statigen nek. De regter oordeelde evenwel, ofschoon onze Hollandsche zwaanlievendheid prijzende, dat wat sedert eeuwen als een wettig geoorloofde operatie beschouwd werd, in de 19de eeuw niet mogt veroordeeld wordenen.... ontsloeg de Engelscbe zwanenhoeders van alle regtsvervolging. Daitschland. Namens den Keizer is gisteren de zitting van den Rijks dag geopend met een troonrede, waarin met betrekking tot de buitenlandsche aangelegenbeden bet volgende voorkomt: „Ik hoop dat de weldra te sluiten vrede de grondbeginselen der conferentie van Konstantinopel in toepassing brenge en deze duurzaam verzekeren zal. De betrekkelijk geringe deelneming van Duitsehland aan de gebeurtenissen in bet Oosten, stelt dit land in staat krachtig en belangloos mede te werken, tot bet verkrijgen van verstandhouding tusschen de mogendheden, tot bet geven van waarborg in de toekomst tegen den terugkeer van de Oostersche verwikkeling en ten nutte van de Christenen. Intusschen beeft de politiek des Keizers reeds in zoo verre bet doel kunnen bereiken, daar zij er toe heeft bijgedragen dat de vrede tusschen de Europesche mogendheden gehandhaafd is geworden. De betrekkingen van Duitsehland tot alle mogendheden zijn niet slechts vredelievend, maar volkomen vriendschappelijk gebleven." Uit Shanghai wordt aan de Kölln. Zeit. geseind, dat jl. Zaturdag het vrouwen- en kinder-asyl te Tient-sin door brand is vernield, en dat het getal van hen die daarbij om het leven kwamen op 2000 wordt geraamd. In de haven van Kiel is dezer dagen een schoon exemplaar van den Zeeduivel (Lophiuspiscatorius) gevangen. Deze visch komt zelden voor den dag; hij wordt gevonden in den Atlantischen Oceaan, in de Noord- en in de Oostzee. De Volks Zeitung, te Bremen verschijnende, deelt een vreeselijk onheil mede. In de nabijheid van genoemde stad bevonden zich 30 Januarij jl. vele knapen en meisjes op een binnendijks gelegen meertje, een voormalige door braak van de Wescr, waar ongeveer 3 meter water staat. Eensklaps bezweek het ijs en bijna alle kinderen, die zich daarop met schaatsenrijden en op andere wijze verlustigden, geraakten in het water. Onverwijld snelden vele personen toe met het ongelukkig gevolg, dat verscheidene hunner het leven verloren hij de poging om anderen te redden. Toen het gemelde blad het berigt opnam, waren zeven kinderen opgevischt, van welke vijf het leven reeds hadden verloren; ook drie volwassen personen, die hulp.wilden aanbrengen, zijn daarbij verdronken. Een fabrikant te Neurenberg heeft een porte-monnaie uitgevonden, waarin een kleine revolver verborgen is. Men heeft slechts op eene veer te drukken om vier kogels achtereenvolgens af te schieten. Jl. Dingsdag middag had te St. Petersburg een moord aanslag plaats op den stedelijken kommandant, generaal Trepoff. Eene vrouw, tot de dagelijksche audiëntie toe gelaten, loste twee revolverschoten op hem. Zijn toestand is bedenkelijk. De Keizer en de Rijkskanselier bezochten hem. Spanje. Sommige buitengewone gezanten, die te Madrid buiten landsche hoven vertegenwoordigden bij gelegenheid van het huwelijk des Konings, hebben een echt Spaanseh souvenir van deze reis medegebragt. In 't groote stierengevecht, bij die gelegenheid in de hoofdstad gegeven, werden o. a. vijf prachtige stieren gedood. De Koning heeft door een gere nommeerd kunstenaar in dit vak de koppen dezer schoone dieren doen opzetten en ze aan de buitengewone gezanten vereerd als een herinnering aan hun verblijf op het Iberische schiereiland bij het huwelijk van don Alfonso XII in het jaar onzes Heeren 1878. Amerika. Omtrent den beroemden Amerilcaanschen reiziger in Zuid-Afrika deelt men de volgende bijzonderheden mede: Stanley is eerst 38 jaar, maar de vermoeijenissen hebben hem ouder gemaakt; toch heeft hij alles van den held: een flinke gestalte, gebiedend oog, iets edels en indruk wekkends, vereenigd met de kracht, de vlugheid en het vuur van den reiziger, die tegen alles bestand is door zijn moed en zijne geestkracht. Eigenlijk heet hij niet Ilenry Stanley, maar John Rowlands. Hij werd opgevoed in een weeshuis te Denbigh in Wales; men deed hem in de leer bij een handwerks man, maar hij ontkwam als scheepsjongen naar New-Orleans. Hier vond hij opneming en werk naar zijn zin bij een koopman, den heer Stanley. Deze hield van den vluggen knaap, nam hem tot zoon aan, maar verzuimde zijn testa ment te maken, zoodat bij den dood van zijn weldoener de jonge man zoo arm was als te voren. Stanley nam dienst in het Zuidelijke leger; het was juist in dengrooten Amerikaanschen oorlog; hij werd gevangen genomen en na den vrede op de Amerikaansche Bondsvloot geplaatst. Hier was het, dat eenige berigten hem met de firma Bennett in kennis bragten, die nu dikwijls van zijn drie voudig talent: reizen, onderzoeken en schilderen, profi teerde en hem eindelijk tot den togt door Afrika uitzond. lïerigten betreffende den Russisch-Turksciien oorlog. l)e Keizer en de Sultan hebben elkander wederkeerig geluk- gewenseht met de vredelievende (nb.oplossing, die thans ver kregen is. Een berigtgever der Kölnisehe Zeitnng berekent, dat 5 pCt. dei- naar Konstantinopel gevlugte Muzelmannen van koude en honger onderweg zijn omgekomen. De spoortreinen, die hen overbragten, waren zelfs boven op de wagens met vlugtelingen bezet, die daar in de strenge koude 15 a 20 uur doorbragten. Op de huilers der wagens waren planken gelegd, waarop anderen hadden plaats ge nomen. Velen waren onderweg bezweken, of van de wagens afge vallen moeders hadden bare kinderen onder de wielen van den trein zien verpletteren, kinderen kwamen zonder hunne ouders, geheel hulpeloos en verlaten, in de hoofdstad aan. Er werd zeer veel gedaan, maar nog altijd bleef de nood groot en de rijke Turken verlieten Konstantinopel met al hunne kostbaarheden, de wijk nemende, hetzij naar Azië, hetzij naar Alexandrië. Stoom vaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Holland. 24 Oct. van hier vertrokken. 8 Dec. te Batavia aangekomen. C E LE B e s. 15 Dec. van hier vertrokken. 31 Jan. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 5 Jan. van hier vertrokken. 30 Jan. van Aden vertrokken. Prinses Amalia. 26 Jan. van hier vertrokken. 4 Eebr. Gibraltar gepasseerd. M a d u lt A. 24 Nov. van Batavia vertrokken. 30 Jan. te Kopenhagen aangek. Voorwaarts. 22 Dec. van Batavia vertrokken. 4 Febr. van Corunna vertrokk. C O N R A D. 12 Jan. van Batavia vertrokken. 6 Eebr. van Suez vertrokken. PRINS Hendrik. 2 Feb;-. van Batavia vertrokken. Prins VAN ORANJE. 13 Jan. alhier aang, vertr. 16Febr. STAD Haarlem. Vertrekt 26 Febr. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Dingsdag raiddag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: C. II. Muhlhaus en M. J. Vetter. P. Raap en II. v. d. Veen. M. D. Klinkert en T. Roggeveen. C. Nugter en G. M. Wegman. BEVALLEN: A. G. Jelies, geb. Kleijn, D. J. C. Ran, geb. Grooff, D. OVERLEDEN: P. Voorthuijsen, 3 jaren. L. M. Vonk, geb. Sickraann, 33 jaren. A. v. Zweden, 19 maanden. J. Slot, 3 jaren. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE TEXEL. Van 30 Januarij tot 6 Pebruarij 1878. ONDERTROUWD; Geene. GETROUWD: Jan Maart en Marijtje Duinker. GEBORENKlaas, zoon van Jacobus Lips cn Cornelisje Kind. Christina, dochter van Johannes Bakker en Harretje Bakker. Willem Jan, zoon van Willem Mets Tz. en Neeltje Kaan. OVERLEDENAriaantje Abbenes, 75 jaren, weduwe van Cornelis Boon. Levenloos aangegeven 1. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE ZIJPE. Van 16 tot 31 Januarij. ONDERTROUWD: Dirk Stapel, 23 jaren, wonende te Heer- hugowaard en Trijntje de Beurs, 24 jaren. Jan Slikker, 25 jaren en Johanna Schilderman, 26 jaren. Antouius Frauciscus Meijer, 27 jaren, wonende te Helder en Grietje Rol, 31 jaren. Dirk Koster, weduwnaar van Maartje Breed, 35 jaren en Trijntje Berkhout, 23 jaren, wonende te St. Maarten. GETROUWD: Wilhelmus Nicolaas Vlaming en Anna üorothea Sijbecarspel. GEBORENAlberlus, zoon van Cornelis Strooker en Lijntje Asjes. Dirk, zoon van Hendrik Dirk vsn Buuren cn Albertje Betje Wollhaus. Maartje, dochter van Jan Boontjes en Dieuwertje Blaau- boe>-. Petrus, zoon van Cornelis van der Meuleu en Anna Catharina Sijbecarspel. Antje, dochter van llarmeii Hagen en Trijntje Bakker. Heertje, zoon van Jan van der Ooi t en Grietje Delver. Johannes. zooii van Jan Pot en Ilendrica Philipsen. Johanna, dochter van Klaas Bol en Aafje Ott. Johannes, zoon van Gerrit de Koning en Maartje Slommer. Cornelia, dochter van Hubertus Dirk van Duin Nottelman en Cl.isina van den Berg. Grietje, dochter van Klaas Schaap en Grietje de Leeuw. OVERLEDEN Trijntje Iloogvorst, 78 jaren, echtgcnoote van Dirk Veer. Gerritje, 2 jaren en 7 maanden, dochter van Petrus Greidanus en Grieije Wltsenlrarg. Avis Mul, 33 jaren, echtgc noote van Geertje Winder. Lourens Bas, 56 jaren, echtgenoot van Jannetje Smit. Geertje, 6 maanden, dochter van Klaas Boer en Aartje van Stralen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Februarij. g Windrigthig en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 w. 0.21c. 776.23 f 15.3 4.7 f 1.1 0.84 Vlak. 7 8 zw. 0.8 776.03 f 16.2 3.8 t 1.7 0.87 7 12 zw. 4 776.39 f 15.6 4.0 f 0.3 0.87 Slecht. Weersgesteldheid: 6 Febr. 12 u. Digtbewolkt. beneveld, mooi. 7 Febr. 8 u. Idem. 7 Febr. 12 u. Idem. Haven van IJ muiden. Vertrokken 5 Februarij. Vesta, st., Hamburg; Nora, st., Londen. 6 Februarij. Eddijstone, st., Huil. Vervolg- Nieuwstijding-en. Ter verduidelijking van ons berigt omtrent het r pintoren schip Koning der Nederlanden, voorkomende in ons vorig nommer, deelen we mede, dat aan dat vaartuig een nieuw roer wordt aangebragt., dat op 's Rijks werf te Amsterdam is vervaardigd. De Eugelsche werklieden uit de fabriek des heeren Penn zijn bezig met de reparatie van den cyliuder van genoemd schip. Zr. Ms. schroefstoomsclrip Aljeli wordt den 15 dezer alhier van Amsterdam verwacht. Genoemde bodem vertrekt naar wij ver nemen den 1 Maart tot het doen van een proeftogt in den Atlan tischen Oceaan. Heden morgen is van IJmuideu hier biunengestoomd het prachtige stoomschip Stad Haarlem van de Koninklijke Nederl. Stoomvaart-Maatschappij te Amsterdam. Die bodem zal hier dokken en lading innemen voor een tusschenreis naar Batavia voor de Stoomvaartmaatschappij Nederland. Die lading zal per spoor en ligters van Amsterdam naar hier komen. Waarom die lading niet direct te Amsterdam ingenomen? vroeg men den berigtgever. In de laatste algeraeene najaarsvergadering der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in llolland's Noorderkwartier, is besloten een adres te rigten tot den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, tot het verkrijgen cener afdeeliug voor land bouw, en van dat adres afschriften te zenden aan de verschillende landbouw-maatschappijen, met verzoek, het adres hij den minister te ondersteunen. Daar aan het bestuur officieus de ïnededeeling is gedaan, dat de minister niet gunstig gestemd is voor het instellen eener afzonder lijke afdeeliug, zoo gelooft het, dat er alleen dan kans van slagen zal zijn, indien alle maatschappijen het verzoek ondersteunen. Het heeft daarom het adres, voor en aleer het den minister wordt overhandigd, ter inzage gezonden aan de landbouwmaat- schappijen, om daarover te spreken op eene vergadering, op Vrijdag den 15 Febr. a. s., ie Utrecht te houden, in het Stationskoffijhuis, na afloop der door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw uitgeschreven vergadering. Men schrijft ons van den Burg op Texel, dd. 6 dezer: „Met innig leedwezen vernemen wij dat de WelEerw. heer ds. Post te Oudeschild het beroep naar Wijdenes heeft aangenomen en met Mei a. s. zijne gemeente gaat verlaten. Dat is een groot verlies, niet alleen dat zijne gemeente in hem een waardig en liefdevollen leeraar zal missen, die zich tijdens zijn verblijf aldaar bij ieder bemind heeft gemaakt, maar elke instelling, ook op andere plaatsen van ons eiland, die het waarlijk goede ten doel had, en in hem steeds een krachtig en medewerkend voor stander vond, zal daaronder lijden, en zullen velen ook buiteu zijne gemeente hem slechts noode zien heengaan." Men schrijft ons uit Sohagen, dd. 6 dezer: Jl. Zondag werd alhier een concert gegeven door onze Harmonie- kapel, 't welk het vrij goed opgekomen publiek een waar kunst genot verschafte. Werden toch de verschillende nommers door de kapel flink afgespeeld, het concert werd vooral opgeluisterd door de welwillende medewerking van den heer Latenstein van Voorst, van Alkmaar, die zich in eene solo voor fluit, als uitstekend dilettant deed kennen, terwijl de lieer Hooi, van Oudesluis, nog maar kort de violoncel hespelende, in een trio voor fluit, piano en eerstgenoemd instrument, bewees wat ijver en liefde voor de kunst in weinig tijds kunnen doen. De heer Otto, de verdienstelijke directeur, handhaafde in een paar solo's waardiglijk zijn naam als keurig violist, terwijl een lid der kapel, de heer J. Roggeveen Wz., welverdienden lof oogstte met een solo voor cornet. Het 'concert werd gevolgd door een „zeer geanimeerd" bal, met naar men verneemt nog een extra geanimeerd nabal, 't geen echter geen verwondering kan baren, bij de overweging, dat hier gedurende den winter bijna niets „te doen" is geweest. De lief hebbers hebben dus gelijk wanneer ze van de.gelegenheid profiteren." De tweede prijs ad f 300, voor de prijsvraag voor den aanbouw van een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen bij den Brinkgreve te Deventer, is jl. Dingsdag toegewezen aan den heer W. Korte- ling B.Jzn., bouwkundige en steenhouwer aldaar. SCIIAG ER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 12 Paarden f 30a250 Veulens - a Ossen - a Stieren - a 18 Gelde-Koeijen - 170a300 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - a Ilokkelingen - a 12 Nucht. Kalveren - 6a 13 375 Schapen - 22a 29 Lammeren f Bokken&Geiten - 16 magereVarkens - 20 Biggen - Kippen c. Eenden - Boter per kop - Kaas per KG. Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eijeren 12a 16 6a 81 50al?5 100a 90a 95 35a 45 350a400 Mai-ktberigten. AMSTERDAM, 5 Februarij. Tarwe, Op levering onveranderd; Maart f 317. ltogge. Op levering hooger betaaldMaartfl77, 178; Mei f181. Raapolie. Per 100 KG. Mei f 41. Petroleum. Vast, maar stil; loco f 14|, 141 B.; Sept. flo^E. Sept./Dec. f 15f E. gehouden. 6 Februarij. Tarwe. Op levering onveranderdMaart f 317. Rogge. Onveranderd: Taganrog f 195; nieuwe Petersb. f 179. Op levering iets stiller; Maart f 178, 177; Mei f 181. Boekweit. Voortdurend stil; «rijzc Zand f 219, Koolzind. Por 2000 KG. f 3 hooger; Oct, f 413. Raapolie. Per 100 KG.: Vliegend f41*; Mei f 41; Sept./ Dec. f 39}, 1, f Lijnolie. Per 100 KG.: Vliegend f 30; Maart/Mei f 29f; Juiiij/Aug. en Sept./Dec. 1' 30}. Petroleum. Kalm; loco f 1.4} E., Sept. f 15| E., Sept./Dec. f 15} aangeboden. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.20 en 2de kw.-f 1 per KG. Nuchtere Kalveren f 7 n 11. Vette Varkens 46 a 52 e. per ICG. ROTTERDAM, 5 Februarij. Vee. Gisteren en lieden zijn ter markt aangevoerd: 1219 Run deren, 165 vette en Gras-Kalveren, 37 nuchtere Kalveren, 68 Schapen en Lainmereu, 393 Varkens en 33 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 85 a 8S c., 2de kw. S0 a en 3de kw. 76 a e.Kalveren 1ste kw. 110 ac., 2de kw. 100 ac., 3de kw. 90 a c.Schapen 1ste kw. 90 a c., 2de kw. 80 a S5 c., 3de kw. 75 a 80 c.; Varkens lste kw. 64 a c., 2de kw. 60 a c., 3de kw. 50 a 56 c.; alles per Kilogram schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 72, 2de kw. f 66, 3de kw. f 60. SCHIEDAM, 6 Februarij. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25, Moutwijn f 10,75 per N. vat. KAMPEN, 4 Februarij. Hooi. Buiten- f 17,a 18,en Binnen- f 12,a 13, per 1000 Kilogrammen. MEPPEL, 4 Februarij. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 100 a 160, dragtige f 110 a f 260, melk- f 10Ó a 160, guste V aarzen f 80 a 150, Schapen f 10 a 20, Lammeren f 7 a 12, dragtige Varkens f 25 a 40, vette 46 a 52 c. per KG. Hooi. f 20 a 30. Van alle ziekten, die dagelijks de sterftelijst vermeerde ren, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geloerd, dat de teer, die een hartsaehtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van capsules. De Teercapsules van Guyot zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor bovengenoemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee capsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig be merken. Om zeker te zijn dat men de echte capsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op liet etiquette letten. Li de meeste goede apotheken zijn de capsules te verkrijgen. De TOONEELVOORSTELLING, te geven door de Leden der Rederijkerskamer „Kunst kweekt Kennis," te SCHAGERBRUG, op den lOden Februarij, is door onvoorziene omstandigheden IJITGËSTEIIiD tot ZONDAG den 17den FEBRUARIJ a. s. 25jnrige Kchtvcreenïgïng VAN ONZE DIERBARE OUDERS fï J. ZOETELIEF en 3 E. N. DUINKER. Nieuwediep, 10 Februarij 1878. Ül |j Uit naam hunner dankbare Kinderen. PALMSTRAAT. ZONDAG 10 FEBRUARIJ 1878, des morgens ten 10 ure, D. V., Spreker: Predikant te Amsterdam. Mevrouw P. BAKKER SMIT e£> 4 verlangt niet beneden de 14 jaar. Door aankoop van den geiteden voorraad eener groote STEËIVFABBIËU ben ik in de gelegenheid, om vooral bij scheepsladingen, die steencn tot heneden gewonen fabrieksprijs te leveren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3