Buitenland. verklaard wordt dat liij al acht dagen te lang had gezeten. Uit Leeuwarden meldt men „De „Hindeloper Kamer," die op de historische tentoon stelling, ten vorigen jare alhier gehouden, zoozeer de aan dacht trok, zal nu bepaald in denzelfden toestand op de tentoonstelling te Parijs verschijnen. Een der werklieden, die tot de inrigting alhier medewerkte, vertrekt daartoe eerlang naar Parijs, met den secretaris der Friesche tentoonstellingscommissie. Bedoelde tentoonstelling te Leeuwarden heeft een zuiver saldo van f 17,000 opgeleverd. - Te Groningen heeft zich een commissie georganiseerd met het doel een plan te ontwerpen voor het bouwen van een nieuwen schouwburg. De algemeene begrooting be draagt f 160,000 Onder den naam van Heana luxurians werd niet lang geleden in Frankrijk een kolossale soort van gras ingevoerd die naar haar uiterlijk met de maïs overeenkomst heeft, maar daarvan wezenlijk zich onderscheidt door haren grooteren rijkdom, aan bladeren en andere bijzonderheden van wortels en bloesems. De plant vormt bundels van 2 a 3 meter hoogte en tot 5 meter in omvang. De proeven met den verbouw van dit gewas hier en daar in Frankrijk genomen, pleiten zeer voor de voordeelen van deze cultuur. Op groote schaal is zij tot nu toe alleen in Hyères, in 't Zuiden van Frankrijk, door de tuinbouwers, de firma Hul>er Co., ondernomen, die de plant wel in den handel zullen brengen. Ook als sierplant wordt de plant aangeprezen. De werkstakingen behooren tot de nieuwere instel lingen van onze nijverheid. In de laatste jaren werden zij in ons land zeldzamer; men kwam tot de overtuiging, dat bij slot van rekening er niet veel door gewonnen werd. In Engeland blijft men ze als middel beschouwen om den toestand der arbeidende klasse te verbeteren. In 101 instellingen en ondernemingen van nijverheid namen de arbeiders in het afgeloopen jaar tot dit middel hunne toevlugt en tengevolge daarvan werd er veertig millioen gulden minder uitbetaald. Daarentegen werden de loonen met geen gulden verhoogd. Aan de voorstanders van dit heroïke middel tot lotsverbetering blijft het over gelaten, uit zulke ervaring het doeltreffende er van aan te toonen. Vele schoolkinderen hebben de gewoonte, inktvlekken, die onder 't schrijven op hunne schriften komen, met de tong op te likken. Dit is soms gevaarlijk, vooral bij aniline-inkt. De Apotheker Ztg. deelt daaromtrent een geval mede. Een meisje had een inktvlek met de tong verwijderd. Kort daarna kreeg zij maagpijn, die gaandeweg verergerde en met hevige braking gepaard ging. Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp is het kind hersteld. Uit de analyse van den inkt bleek, dat hij arsenic bevatte. Het Landwirthsehaftiiche Versuchs-Station te Königs- berg waarschuwt de landbouwers tegen het koopen van een goedkoope zwartbruine lijnkoek, uit Rusland afkomstig, die men thans tracht in den handel te brengen. Ten minste een vierde van het gewigt dezer koeken is turf of soortgelijke stof. Het 'residu, rijk aan ijzer, is 24 pCt. Goede lijnkoeken bevatten gemiddeld slechts 7 a 8 pCt. ascli. Bovendien vindt men nog eene groote hoeveelheid zaden van polygonum lapathifoiium in de koeken gemengd. (Van Hongaarsche koeken is reeds vroeger gebleken, dat ze soms veel te wenschen overlaten.) Berigten uit Zuid-Amerika maken melding van eene vreeselijke aardbeving, waardoor de steden Lima en Guaya- quil bijna geheel verwoest moeten zijn. V ischberig-ten. Binnen 11 Februurij. Sirene, schipper A. Meuldijk, 140 levende kabel- jaauwen, 26 lengen, 4 heilbotten, 80 schelvisschcn, h f 1.80, 122 doode kabeljaauwen en lengen, f 0.80 a f 1.15. Vestina Lente, schipper G. Jongejan, 200 levende kabeljaauwen, 23 heilbotten, 36 lengen, 900 schelvisschen, iï f 3.60, 217 doode kabeljaauwen en lengen, f 0.70 a f 1.10. Adriana. Lumina, schipper C. Muijden, 320 levende kabeljaauwen, 36 lengen, 1 heilbot. 2100 schelvisschen, ii f 3, 317 doode kabel jaauwen en lengen, f 0.80 a, f 1, 500 repelaars f 14. Jan Hofland, schipper J. v. d. Hoeven, 130 levende kabel jaauwen, 25 leugen, 280 schelvisschen, a 2.20, 128 doode kabel jaauwen en lengen, f 1.10 a f 1.15. 12 Februarijschipper J. Langbroek, 200 levende kabel jaauwen, 2 heilbotten, 1200 schelvisschen, 12 lengen, a f 3, 150 doode kabeljaauwen en lengen, f 0.80 a 1.10. Rhea (van Neptunus), schipper Buig Meijboom, 220 levende kabeljaauwen, 40 lengen, 10 heilbotten, 700 schelvisschen, a f2.80, 303 doode kabeljaauwen en lengen, f 0.85 a 1.20. PAIS PIUS IX. Het lijk van Pius IX werd in den nacht tussclien S op 9 dézer gebalsemd. Het ligt op een ijzeren ledikant, versierd inet rood zijden behangsel. Volgens de Gazetta Ufliziale hebben de doctoren uitgemaakt, dat de Faus overleden is tengevolge van verlamming der longen. Pius IX heeft, naar gemeld wordt, eene som van 300,000 lire vermaakt aan de armen te Rome en aan zijn opvolger eene rente van 3£ millioen, ten einde hem in staat te stellen het jaargeld, dat Italië den Paus toekent (gelijk in de wet op de waarborgen is bepaald), van de hand te wijzen. Naar men uit Rome aan de Keulsche Crt. telegrafeert, zal het Conclave den 17 dezer beginnen en gehouden worden op de derde verdieping van het Vnticafln, in de zoogenaamde gaanderij der geographische kaarten. Als ernstige kandidaten naar den pauselijkeu zetel worden genoemd kardinaal Pecci, geb. te Carpeneto, oud 66 jaar; kardinaal Mori- chini, geb. te Rome, oud 72 jaar; kardinaal de Luca, geb. te Bronte (Sicilië), oud 71 jaar; kardinaal Bilio, geb. te Alessandria (Apulië), oud 51 jaar; kardinaal Monaco La Valetta, geb. te Aquila, oud 50 jaar; kardinaal Simeoni, geb. te Paglioni, oud 61 jaar; kardinaal Franchi, geb. te Rome, oud 58 jaar. Door sommigen wordt beweerd dat ook kardinaal Panebianco, geb. te Terranova, oud 69 jaar, kans heeft, hetgeen echter anderen ten stelligste tegenspreken. Eugelands kandidaat is Manning, gel), te Totteridge, oud 70 jaar. Duitschlands kandidaat is Hohenlohe, geb. te Rothenburg, oud 55 jaar. Ziehier eenige bijzonderheden omtrent de verkiezing van een nieuwen Paus en de zamenstelling van het zaam te roepen Conclave. De Köln. Zeit. bevat een uitvoerig artikel, waaraan het volgende is ontleend: „De keus geschiedt door alle kardiualen zonder ouderscheid en in geen geval eerder dan tien dagen na den dood van den overledene. De plaats waar de kardinalen zamenkomeu heet eveneens Conclave (waarschijnlijk cum clave met den sleutel) en 't is daaraan dat de verkiezing zelve haar naam te danken heeft. In het gebouw, waar de kardinalen zatnenkomeu, bevinden zich talrijke door beschotten gescheiden kamers; twee voor eiken kardinaal. In de eene houdt hij zelf verblijf, in de Iweede zijn secretaris. Deze niet nummers geteekeude cellen worden door het lot verdeeld. Alle deuren worden digtgemetseld op één na, waardoor dc Ie laat komende kardiualen worden binnengelaten, of zij, die gevaarlijk ziek mogten worden, kunnen vertrekken. In deze eene deur bevindt zich ook een klein raam, dat telkens geopend wordt, als de gezanten van vreemde mogendheden het Conclave komen bezoeken, om boodschappen van hunne regeringen over te brengen. Buitendien zijn nog op verschillende plaatsen openingen, waardoor spijs en drank worden aangegeven, maar die overigens streng bewaakt worden. Het beginsel, waarop de instelling berust, is strenge afscheiding van de buitenwereld, waarvoor de noodige maatregelen worden genomen, door het verwijderen van personen die in dc nabijheid komen, etc. De veranderde omstandigheden kunnen oorzaak zijn, dat men zich thans tot het toezigt in het gebouw bepaalt. Nadat de kardinalen aldus gedurende tien dagen van de buiten wereld zijn afgesloten, wordt tot de keus overgegaan. De betrokkenen komen in de kapel zamen en kiezen een drietal hunner om de stemmen op te nemen. Op verschillende wijze kan hierbij te werk gegaan worden. Vooreerst kan aan een enkele onder de vergadering opgedragen worden een naam te noemen. Vcreenigt zich iedereen hier mede, dan is de zaak in orde. Men noemt dat de keuze bij inspiratie. In den regel geschiedt de keuze echter door 't inleveren van de stembriefjes, waarbij de meest naauwgezette voorzorgen in acht genomen worden. De naam van den verkozene moet door den kardinaal met verdraaid handschrift worden geschreven, terwijl hij zijn eigen naam onder een omgevouwen zijde van 't billet, met een zegel voorzien, plaatst. Blijkt bij de opening, dat niemand het vereisclite aantal siemmen twee derde. heeft verkregen, dan wordt nogmaals gestemd en ieder moet of den naam invullen van een van hen die een stem verkreeg, of een blanco-billet inleveren. Wordt zoodoende niet dadelijk een meerderheid ver kregen, dan vangt de stemming van voren af weder aan. Het spreekt van zelf, dat deze bepalingen slechts de zaak in hoofdzaak gelden; er zijn natuurlijk nog tal van voorschriften bij gegeven." „Gods wil geschiede op aarde gelijk in den hemel," zoo begint Louis Veuillot in de Univers een aan Pius IX gewijd hoofdartikel „de kerk is weduwe geworden, het mannelijk volk is verweesd, de Paus is dood. liet was de eenige man, die op aarde overbleef, op de aarde, aan hare eigene duisternis prijsgegeven, welke steeds dikker dreigt te worden, waarin zij sedert lang heeft omgewenteld. Met Pius IX is een grootsch tijdperk van mannen ten einde ge- loopen. Iloe donker zou niet, voor wie den staat der wereld gade slaat, de nacht zijn, welke thans aanbreekt en elke minuut reuzen schreden doet? De geheele meusehheid slaat in bange ver wachting de oogen ten hemel, waar deze zon is opgenomen in eene wolk, waaruit het vuur en bloed schijnt te zullen gaan regenen." Het einde des artikels luidt als volgt: „Gelukkig zij, die de Voorzienigheid bestemde om onder zijn Pausschap te leven. Geen Paus heeft vóór hem zooveel gedaanten van ketterij, van bedrog, van ruwe en geveinsde kracht, zooveel vormen van leugen, van geslepenheid, van krankheid en dood ontmoet; en niemand misschien heeft het geloovig volk onbekrompener het heldere, straleude gelaat der waarheid getoond, waardoor de verachtelijke schimmen des kwaads verwonnen en verjaagd zullen worden." Te ?s Hage isjl. Zaturdagde buitengewone algemeene vergadering der Vereeniging Eigen Hulp door den voor zitter van liet hoofdbestuur, den heer Hubrecht, met eene toespraak geopend, waarbij hij wees op de spoedige dis- tricts-formatie en op de oppositie, waaraan Eigen Hulp blootstaat. Daarin zag hij het bewijs, dat Eigen Hulp krachtig is, terwijl hij opkwam tegen het beweren, dat Eigen IIulp de tweede hand. wil uitroeijen. „Neen," zeide hij, „die tusschenhand zal steeds noodig blijven. Eigen Hulp beperkt haar slechts waar ze te ruim aanwezig is." Na discussie is besloten tot oprigting eener algemeene afdeeling Spaar- en Voorschotkas, nadat het voorloopig ontwerp in overleg met eene benoemde commissie zal zijn gewijzigd en door de vergadering vastgesteld. De heeren Mees en Moens te Rotterdam verklaren het berigt der Landb. Crt. onwaar, als zou eene lading Peru-guano te Rotterdam ontscheept zijn, welke niet min der dan" 22 pCt. steenen inhield. Genoemde heeren, die als eenige consignatarissen van Peru-guano in dat berigt bedoeld zijn, verzekeren, dat. het hoogste gehalte steenen der door hen geleverde guano 12 pCt. bedroeg, maar gemiddeld het cijfer veel lager is en dat de koopers nooit de steenen betalen, daar steeds van de levering zooveel percent wordt afgetrokken, als het steenengehalte bedraagt. De redactie van de Landb. Crt. blijft niettemin afraden om gebruik te maken van de door de firma Mees en Moens zonder waarborg van stikstof of phosphorzuur-gehalte in den handel gebragte ruwe Peru-guano met steenen. Het U. D. spi'eekt het dezer dagen medegedeelde berigt tegen, dat de spoorweg-aansluiting van Uitgeest- Zaandam met Amsterdam in Mei of Junij in exploitatie zal komen. Voorloopig, zegt het blad, bestaat daarop niet de minste kans. Het gerucht, dat er te Amsterdam, ten behoeve dier exploitatie, bij het Westerhoofd een hulp station gebouwd zou worden, schijnt mede niet anders te zijn geweest dan een gerucht. Den 19 dezer zal voor de regtbank te 's Bosch een persoon teregtstaan, aangeklaagd van een plakzegel meer dan eens gebruikt te hebben. Sooi'tgelijke overtreding kwam nog zelden voor den regter. De heer G. A. Voi-sterman van Oijen, te Aardenburg, heeft in het weekblad „Vooruit" artikelen geplaatst, om te betoogen hoe wenschelijk en noodzakelijk het is, dat in de te wachten wet op het lager onderwijs leeipligt als begin sel worde opgenomen. Aan alle voorstanders van dien maatregel wordt thans door hem het verzoek gerigt om zich te wenden tot den minister van Binnenlandsche Zaken met adressen, waarin met aandrang wordt gevraagd de opneming van genoemd beginsel. Naar ons inzien ligt het vooral op den weg der plaatselijke afdeelingen van „Volks onderwijs" om een algemeen petitionement, ook van niet leden, uit te lokken. Te Harderwijk is na een arrest van drie maanden een onderofficier ontslagen. De misdaad van dezen man bestond hierin, dat hij zich niet vereenigen kon met eene straf van acht dagen politiekamer. Drie maanden had het Hoog Militair Geregtshof noodig voor het onderzoek dezer zaak en na dit tijdsverloop kwam de onschuld van den onderofficier aan den dag. Nu willen wij gaarne aannemen, zegt de Arnh. Crt., dat de strafwetgeving voor het krijgsvolk te lande zoo ingewikkeld is, dat er drie maanden moeten verloopen eer eene vrij eenvoudige zaak eene onware verklaring van een politie-agent aan het licht kan worden gebragt. Maar moeijelijker is het met het begrip van billijkheid overeen te brengen, dat iemand, die zich beklaagt over eene onverdiende straf van acht dagen, nog eens 12 maal acht dagen gevangen moet worden gehouden, alvorens rijtuig niet opgemerkt te hebben, want zij sloeg den weg naar huis in: maar hij boog zich voorover en riep over de heide: „Fransje! Fransje!" Toen bleef zij staan, en nadat hij nog eens geroepen had, keerde zij zich om en ging langzaam naar hem toe. Eindelijk kon hij haar gelaat zien; haar oogen stonden zoo groot en donker boven de bleeke wangen; hij geloofde haar nog nooit zoo gezien te hebben. Eer het rijtuig stil hield, was hij er reeds uitgesprongen en sloot hij haar in zijn armen. „Goddank!" riep hij en haalde diep adem, alsof er een centenaarslast van zijn borst viel; „het was net, alsof ik u verloren had!" - Wat haalt ge u toch in 't hoofdwas al wat zij antwoordde. Maar terwijl haar hoofd aan zijn hart rustte, waren hare oogen op den naast haar staanden hond gevallen. Deze had den kop gestrekt in de richting van 't woud, waaruit zij zoo even te voor schijn gekomen was, en snoof al heftiger naar alle kanten rond. Schier werktuigelijk greep hare kleine hand den metalen halsband van het dier vast. „Laten we naar huis gaan, Richard," sprak ze haastig; „en houd den houd tegen, anders gaat hij weer, gelijk onlangs, de reeën opjagen!" Hij zag niet op; hij had slechts oogen voor de jeugdige gestalte, die hij in zijne armen hield, die hij nu als een kind in het rijtuig tilde. Daarop floot hij zijn hond en weldra hadden zij den korten weg naar huis afgelegd. Hij vond daar alles volgens den gewonen regel; de oude huis houdster kwam in haar keurigsten Zondagstooi hem tegemoet, vol blijdschnp' over zijn onverwacht spoedige terugkomst. Doch hij vertelde haar, dat het rijtuig reeds weder tegen morgen besteld was; dat hij zaken had in de groote stad en dat Franciska met hein mede zou rijden. En deze laatste fluisterde hij toe: „Het is toch naar uw zin, Fransje? Wij gaan weer naar die verbaasde winkeljuffrouw; kleine zijden laarsjes zal ze u nu eens aanmeten! Gij zult alles zelf mogen uitzoeken maar neen! Gij zijt te bescheiden, gij zoudt toch maar kleed er en voor u koopen. Maar ik in witte nevelen wil ik u hullen, zoo licht als een niets, zóó teer, dat ook een geheele wolk er van den gloed eener roos niet zou kunnen verbergen?" Hij zag niet, hoe ze haar witte tandjes op elkaar klemde en hoe hare lippen beefden. „Nu, Fransje," ging hij voort, „wat zegt ge er van; zijt ge tevreden Zij bracht zwijgend zijne hand aan haar lippen; daarop zeide zij met dien scherpen klauk in haar stem„Ik geloof dat gc weer eens aan 't verkwisten wilt gaan en dat gij gansch verkeerd denkt over mij, arme deerne die ik ben." „En ik geloof, dat ik nu met veel meer recht hetzelfde van u •mag zeggen!" Slot volgt.) De haringtrekkers vingen in 2 tijen circa 8 tal haringen, die aan de sloepen verkocht werden voor den enorraen prijs vin f 17.50 a f 18 per tal. De vangst van garnalen is redelijk. Met de haringvisscherij op de Zuiderzee gaat het aanvankelijk beter. Elburgsche visschers bragten jl. Zaturdag ruim 2000 stuks of 10 tal aan, waarvoor ze f 7.50 de 200 stuks besomdenbeue vens 1200 spieringen, die f 1.25 de 100 stuks opbragtcn. De bokking geldt 60 cents het dozijn, puik van kwaliteit. Van Noordzeesche visch is men te Elburg sedert weken verstoken. De binnenvisscherij is zuinig, vooral wat paling betreftsnoek, baars en bliek i# nog iets. Nopens de buitengewone haringvangst aan de kusten der Zweed- sche provincie Bohuslen meldt men, dat nog altijd die vangst zoo voortgaat. Uit Lysekiel wordt van den 31 Jan. 11. gemeld, dat in het vaarwater van Hastvam en Flaskö, de onbegrijpelijk talrijke scholen zelfs nog toegenomen waren. Daar lagen niet minder dan 36 stoombooten, vele Noorweegsche jagten en galjassen, alsmede eene menigte Zweedsche booten, om de buit te koopen, waarvoor minstens 3 kroonen bedongen werd. Naar Gothcnburg werden op 27 en 28 Jan. minstens 10,000 ton haring overgebragt, en de geheele haven aldaar lag vol haringschepen. In de week te voren was circa 20,000 ton daarheen vervoerd, ten deele gezouten, ten deele versche. De professoren Sars en Smitt waren door de rege- riugen van Zweden en Noorwegen naar de vischplaatsen gezonden, om daar de gewenschte wetenschappelijke en andere waarnemingen te doen. Benoemingen, enz. Tot essayeur bij den waarborg van gouden en zilveren werlen te Alkmaar is benoemd de heer J. E. Simon, thans te Zwolle. Aan den heer mr. N. 1'. J. Kien wordt, met ingang van den 1 April a. s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester van Utrecht, met dankbetuiging voor de vele goede en langdurige in die betrekking bewezen diensten. De luit. ter zee 1ste kl. H. A. Sirks wordt geplaatst in de rel van het wachtschip alhier. De olf. van adm. 1ste kl. G. H. C. vnn Nuys, dienende aan boord van het wachtschip alhier, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. van adm. 1ste kl. A. J. Looijen. Doitschland. Het bij den Rijksdag ingekomen wetsontwerp tot belas ting der speelkaarten raamt de inkomsten uit die belasting voor 's Rijks schatkist op 2 millioen mark. Dezelfde belas ting bestaat nu reeds in verscheidene staten, die haar, na aanneming van dit ontwerp, zullen moeten laten varen. Zij wordt echter niet overal tot dezelfde hoogte geheven

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2