IELIERSOHE I!N \IEUWEDIEPEB COURANT. 1878. N". 21. Zondag 17 Februarij. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. Binnenland. Buitenland. (3 „W ij huldigen het goed c." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. K franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Adrertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 19 FEBRUARIJ aanstaande, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 16 Februarij 1878. STAKMAN ROSSE. punten ter behandeling 1. Verzoek om outslag ran hulponderwijzers. 2. Voordragt van een hulponderwijzer. 3. Verzoek om ontslag van een makelaar. 4. Verzoek om benoeming tot makelaar. 5. Ver-oek om terbetering van wegeu. 6. Verzoek om vermindering van belasting voor muziek. 7. Mededeeling van stukken. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ANNA PAULOWNA op DINGSDAG den 19 FEBRUARIJ 1878, des namiddags ten 2 ure. Anna Paulowna, den 15 Februarij 1878. De Burgemeester. C. E. P E R K. Onderwerpen ter behandeling: 1. Begrooting voor 1878 en voorstel tot een vernieuwde aanvraag om subsidie voor het Lager Onderwijs. 2. Mededeeling ingekomen stukken. HELDER sn NIEUWEDIEP, 1G Februarij. Bij Zr. Ms. besluit van den 14 dezer zijn aan de navolgende mindere geëmployeerden en werklieden bij de directie der Marine alhier uitgereikt: de gouden medaille met f 100 gratificatie aan J. F. Groen, bij het Hospitaal der Marine; de zilveren medaille met f' 50 gratificatie aan S. van der Plaat en P. C. Pieterse, bij scheepsbouw en aan G. Huvers, J. Janson en W. Thomasse, bij uitrusting; de bronzen medaille aan A. Rietveld, A. Otsen, W. Boon, A. A. F. Snel, W. C. Birnbaum, J. J. Nas, J. Kroon- stuiver en R. Steins, bij scheepsbouw en aan M. de Groot en J. Remert, bij uitrusting. Assuradeuren van het stoomschip Madura hebben jl. Donderdag, door bet uitreiken van verschillende geschenken, blijk gegeven van hunne waardeering der heldhaftige en gelukkig geslaagde pogingen tot behoud van dat stoomschip, toen het op 5 Aug. van liet vorig jaar gevaar liep, door broeijing der steenkolen, verloren te gaan. Den gezagvoerder, R. Berkelbacli van den Sprenkel, werd eene som gelds aangeboden, terwijl voor de officieren N. van Marion, kommandant van liet detachement troepen dat zich aan boord bevond, en den lsten luit. E. de Man een prachtig gouden horologie bestemd werd. De bemanning van het schip en de manschappen van het detachement ontvingen reeds vroeger belooningen. De commissie voor de geneeskundige Staats-exainens heeft het diploma als arts uitgereikt aan den heer W. Schutte, officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemagt. Beroepen te Hiaure c. a. (cl. Dokkum) de heer Themmen de Lang, pred. te Oosterend op Texel. De Spaarbank te Midwoud, opgerigt door het depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werkt zeer gunstig. Van de oprigting (1 Julij 1877) af is in 6 maanden tijds door 38 personen ingebragt f 1881.17, en na 1 Januarij 11. f 702.35. Bij het departement bestaat het voornemen, ook te Oostwoud een Spaarbank op te rigten. Door den heer D. G. Bunge, penningmeester in de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van Weldadigheid, is voor die instelling ontvangen eene gift van vier duizend gulden. Twee poldergasten, die geruimen tijd voor het magazijn van comestibles en Italiaansche vruchten van den heer Francesco Cirio, aan den Buitenkant te Amsterdam, hunne oogen den kost hadden gegeven, kregen lust eens te snoepen. Zij gingen binnen en kochten een appeldoch zeer handig wist een hunner een worst, die mede voor de glazen lag, te zakken. De zak was echter ondiep en de worst te stevig; 't was trouwens ook een echte Salomi Cruidi, die niet gemakkelijk gebogen wordt. De bediende, bemerkende dat het niet alleen te doen was om een appel, sloot de deur, en riep de hulp der politie in, die den dief naar het bureau der 2de sectie bragt, waar de heer Stork hem spoedig tot bekentenis bragt, en proces-verbaal tegen hem opmaakte. In de Standaard wordt gemeld, dat tusschen Helle- voetsluis en Dirksland met de postboot een ongeluk is gebeurd, waarbij 9 menschen zouden zijn omgekomen. Thans verneemt men, dat in de genoemde plaatsen niets van een dergelijk ongeluk bekend is. De politie te 's Hage heeft jl. Woensdag onder het vermoeden van poging tot vergiftiging in hechtenis genomen freule P. geb. v. d. S., wonende in de Jacob van der Does straat aldaar. Deze dame wordt verdacht, getracht te hebben haren echtgenoot, den heer P., door het toedienen van een drankje vermengd met vergiftige bestanddeel en, van het leven te berooven. Op last der justitie 13 zij naar het huis van arrest overgebragt. Uit Oud-Beijerland wordt aan do N. Rott. Crt. gemeld ,/Men meent te weten, dat aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw een schrijven is gerigt, waarbij tegen een overeen te komen vergoeding een onfeilbaar en eenvoudig middel wordt aangeboden tegen de aardappelziekte. Het hoofdbestuur moet daarop nadere inlichtingen en opgaaf van voorwaarden hebben gevraagd, ten einde over een proefneming in overleg te kunnen treden. Naar het U. D. verneemt is op het adres van v<5<5r de jongste wetswijziging gepensioneerde onderoficieren en militairen van ipinderen graad, die zich tot den minister van Oorlog gewend hebben, met het verzoek om, wat hun pensioen betreft, in 't genot te mogen deelen van de betere bepalingen der nieuwe wet, afwijzend beschiktde minister beeft echter beloofd, deze oud-militairen zooveel mogelijk nog in rijks-instellingen te plaatsen. Te Groningen wordt er op aangedrongen, dat, met liet oog op liet gevaar, dat ons land in 't voorjaar dreigt, door en uit de ontwikkeling van den colorado-kever langs de Duitsche grenzen van Nederland, nu andermaal Land bouw-Yereenigingen, Kamers van Koophandel, enz. zich wenden zullen tot de regering om voorziening in dezen, zooals de fabrikanten van aardappelmeel en siroop dat in 't vorige jaar hebben gedaan. Een zeer ervaren aardappelenverbouwer heeft in de Duitsche Fundgrube medegedeeld wat zijne ondervinding hem heeft geleerd ten aanzien van de voornaamste bijzonder heden, die bij de aardappelenteelt in aanmerking komen. O. a. heeft hij ervaren (wat ook hier te lande op meer dan ééne plaats is gebleken), dat verwisseling van poot- aardappels noodzakelijk is. ,/Geen vrucht ontaardt zoowel in opbrengst, als in aard en gezindheid in die mate, als aardappelen doen, wanneer ze langen tijd op dezelfde gronden worden verbouwd. De ondervinding en opzettelijke proeven hebben dat bewezen. De beste soorten ontaarden gewoonlijk na 8 tot 10 jaren, soms nog vroeger, zoozeer, dat men den verhouw zou hebben moeten opgeven, als men niet versche zaden uit een verwijderde streek bad laten komen. Over 't geheel zal men wel mogen zeggen, dat het groot belang van de verwisseling van de zaden bij onze gewassen nog op verre na niet op den regten prijs wordt gesteld. Volgens den Limburger Courier zijn op een kantoor in de nabijheid van Heerlen twee valsche gouden tien guldenstukken ter betaling aangeboden. Visehberiglen. Binnen: 10 Februnrij. Dankbaarheidschipper H. Langbroek, 200 levende kabeljaauwen, 16 lengen, 1200 schelvisschen, 3 heilbotten, a f 3.40, 160 doode kabeljaauwen f 1.10 a f 1.30, 900 repelaars a f 15. Presto II, schipper T. Verschoor, 190 lerende kabeljaauwen, 12 heilbotten, 900 schelvisschen, 46 lengen a f 3.60, 346 doode kabeljaauwen en lengen f 1.10 u f 1.$0. 11 Februarij. Admiraal Hulsbergen, schipper J. Noordzij, 240 levende kabeljaauwen, 16 botten, 20 lengen, 2200 schelvisschen a f 4.90, 120 doode kabeljaauwen f 1.20 a f 1.65. Castor (van Neptuuus), schipper J.Versteegh, 400 levende kabel jaauwen, 13 lengen, 8 heilbotten, 120 schelvisschen a f 2.10, 150 doode kabeljaauwen f 1.10 a f 1.55; had eene zeer voor spoedige reis uit en te huis binnen 6 dagen. 2 Gezusters, schipper J. v. d. Hoeren, 100 levende kabeljaauwen, 44 lengen, 3 heilbotten, 120 schelvisschen a f 2.60, 37 doode kabeljaauwen f 1.10 a f 1.35. Maria Corneliaschipper J. v. Nieuwendijk, 290 levende kabel jaauwen, 1450 schelvisschen, 25 lengen a f 2.50, 134 doode kabeljaauwen en lengen f 0.80 a f 1.20. Nijverheid, schipper O. v. d. Hoek, 280 levende kabeljaauwen, 1000 schelvisschen, 36 lengen, 3 botten f 2.30, 100 doode kabel jaauwen en lengen f 0.80 a f 1. Succes, schipper H. Weerman, 50 levende kabeljaauwen, 20 lengen, 3 botten, 100 schelvisschen f 3, 80 doode kabelj. f 0.80 a f 1. 2 loggers bragten diverse kisten schol, schelvisch, tong, tarbot en rog; alles was evenwel dood. 14 Februarij. Anna en, Emma, schipper C. Langbroek, 240 levende kabeljaauwen, 5 heilbotten, 13 lengen, 600 schelvisschen a f 1.80, 130 doode kabeljaauwen 60 ii 90 cents, 400 lepelaars f 11. 16 Februarij. Dankbaarheid, schipper P. Kok, 50 levende kabel- jaauwcu, 500 schelvisschen, 70 lengen, 8 heilbotten, 1 beu vleet a f 4.35, 206 doode kabeljaauwen f 0.40 a f 1. Ulbo, schipper J. Smit, 280 levende kabeljaauwen, 2 heilbotten, 22 lengen a f 2, 147 doode kabeljaauwen f 0.45 a 0.75, 7Lhonderd repclaars a f S.50. schipper 1T. v. d. Hoek, 360 levende kabeljaauwen, 1 heilbot, 20 lengen, 9J honderd schelvisschen ii 1.85, 180 doode kabeljaauwen 50 a GO cent, 600 repelaara a f 11. Tweelingen, schipper A. Jongcjan, 240 levende kabeljanuw, honderd schevisschen, 3 heilbotten, 20 levende lengen a f 1.60, 100 doode 40 a 70 cent, 400 repelaars f 8. De schuitjes bragten ook veel kabeljaauw en roggen, zoomede kleine partijtjes schol, tong en tarbot. De kabeljaauw is door den grooten aanvoer zeer in prijs gedaald, schelvisch bleef evenwel duur, zoomede ook de platvisch. Rog gemiddeld 50 cents. Haringvangst nog zuinig. Prijs varieerde per tal van f 6 tot f 12. Benoemingen, enz. De off. van ndm. 2de kl. P. K. S. Metman, laatst behoord heb bende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 8 dezer terug gekeerd, is met dien datum op non-activileit gesteld. Frankrijk. Van liet marine-budget is door de Kamer een post van 92,000 francs geschrapt, die de minister er op gebragt had tot verbooging der tractementen voor de geestelijken op de vloot. -Het aantal te Parijs op straat gevonden voorwerpen gedurende 1877 bedraagt een cijfer van 16,000, waaronder niet minder dan 4650 porte-monnaies, armbanden, liorolo- giën en horologie-kettingen. Het bedrag aan geld, in de porte-monnaies gevonden, bedroeg bijeengeteld een kapitaal van 73,584 francs 90 centimes. Dezer dagen bad te Varenne-St.-IIilaire een treffend sterfgeval plaats. Een der bewoners bewaarde in huis een granaat, na den oorlog van 1870 op liet slagveld opgeraapt en die, geledigd en gezuiverd, zijn twaalfjarig zoontje tot speelgoed diende. Al bet kruid scheen echter niet uit liet projectiel te zijn verwijderd, want in de vorige week ontplofte liet plotseling onder bet spelen en-een groot stuk ijzer trof liet kind in de borst. Toen men het ongelukkige slagtoffer to hulp snelde, vond men niets meer dan een afgrijselijk verminkt lijk. Ten einde verdere onheilen te voorkomen, heeft 't gemeentebestuur gelast, alle gevaarlijke voorwerpen, van bedoelden oorlog afkomstig, aan het gemeentehuis in te leveren. Engeland. De grijze graaf Russell schijnt eindelijk onder den last der jaren te zullen bezwijken. De 85jarige staatsman, die sedert eenige jaren op zijn lauweren rust, lijdt aan alge- meene verzwakking en men ziet zijn einde spoedig tegemoet. Te Londen sterven jaarlijks gemiddeld 300 kinderen aan verstikking. De vaders of moeders hebben hen doodgelegen. Dr. Hardwicke, een zeer optimistisch geneesheer naar het schijnt, is zoo welwillend om als zijne meening ken baar te maken, dat de kinderen uit liefde door de ouders werden doodgedrukt. Andere deskundigen zijn van oordeel, dat de ouders, welke op die wijze hunne kinderen het leven benemen, dronken zijn, en zij beroepen zich op de omstandigheid, dat in den nacht van Zaturdag op Zondag de meeste van deze kindermoorden voorkomen. De heer Alexander Duff, de bekende Britsch-Indische zendeling, die aan het hoofd stond van de Schotsche Free (Jhurch Missions aldaar, is in den ouderdom van 72 jaren te Sidmouth (in Engeland) overleden. Hij was een man van buitengewone begaafdheden, groote energie en ondoof bare geestdrift voor de zaak der zending. Dnitschland. De sociaal-democraten te Berlijn zijn bijzonder onrustig. Verleden week had er weder eene sociaal-democratisclie vrouwen- en meisjes-vergadering plaats, waarop het zeer stormachtig toeging. Most, de aanvoerder der partij, eischte, dat al de vrouwen in massa de kerk zouden ver laten, en vrouw Halm, de voorzitster, ondersteunde dit voorstel, daar alle geestelijken zich ongepast gedroegen en alleen in de sociaal-democratie geregtigheid, zedelijkheid en menschlievendheid te vinden was. Een aantal vrouwen en meisjes deelden mede wat zij van geestelijke heeren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1