Wat blijft dan over? De studie van de bevolkingsleer. Dit vraagstuk is even gewigtig als ingewikkeld. Het hangt te zamen met onze heiligste overtuigingen, met onze verhoudingen tegenover ons eigen gezin, onze godsdienstige overtuiging en onze zedelijke beginselen. Het is onmogelijk er over te spreken zonder oude gebruiken, dierbaar gewordene zeden, lang gekoesterde overtuigingen zoo al niet te bestrijden, ten minste hun goed regt in twijfel te stellen. Moet het daarom ongedaan blijven? Men bemerkt, wij trekken geen partij voor eenige wijze van behandeling, ook niet voor die van den heer van Houten, van dit vraagstuk. Wij constateren alleen, dat de staathuishoudkunde het standpunt heeft bereikt, waarop zij bf verlof moet hebben de bevolkingsleer uit een mate rieel en een moreel, uit een physiologisch en een religieus oogpunt te beschouwen, óf anders haar taak moet neder- leggen. Want zij weet, dat het probleem der algemeene welvaart niets anders is dan het zoeken naar het even- wigt tusselien bevolking en middelen van bestaan. De laatste term heeft zij aan alle zijden beschouwd, en daarin geen oplossing gevonden. Publiek bestaat nu voor het geheel uit menschen, die behoeften hebben en eten moeten. En daarom doet Publiek verkeerd op hoogen toon diegenen te bespotten, die de groote vraag, hoe alle menschen aan eten te helpen, bestudeeren. Publiek doet verkeerd, wanneer ze den schrijver telt onder zijne beroemde, is 't woord te sterk, onder zijne bekende mannen, als het dat doet op eene wijze, die de studie van dit deel der sociale wetenschap tot een daad van moed maakt. Er zijn niet veel moedige menschen de meesten doen in ijzer, in hout, in kruijenierswaren, of in wat anders, maar niet in moed. Daardoor vertraagt het publiek de oplossing der groote levenskwestie, hoe ,/aan 't gastmaal des levens allen een plaats te verschaffen." Niemand heeft daar meer belang bij dan 't lezende en spottende publiek, omdat de groote massa daar beneden van oordeel is, dat er plaats gemaakt moet worden, en niet gezind is lang te wachten. Indien de heer van Houten afstand kon doen van zijne ongezocht verkregene bekendheid, hoe gaarne zoude hij, en ieder die arbeidt in zijne plaats even als hij, het twijfelachtige voorregt van zijn naam op ieders lippen te zien willen missen, als hij er door verkrijgen kon, dat want veeleiseliend zijn hervormers niet! van de honderd menschen, die over van Houten's twee-kindertjes en zijne sexueele moraal spreken, er één van iedere honderd slechts éénzijn geschinft wilde lezen. Als er één op de duizend dan 't vraagstuk in verband met de maatschappelijke productieleer wilde bestudeeren, ware 't haast al te mooi! Binnenland. IIELÜER en N1EUWED1EP, ]9 Februarij. lieden wordt alhier door 't uitsteken van vlaggen uit de openbare gebouwen en van de schepen in onze havens de 61ste verjaardag gevierd van Z. M. den Koning. Gisteren de dag waarop de plegtige ter-aarde- bestelling plaats had van 't stoffelijk overschot van Paus Pius IX wapperde van den toren der R.-C. kerk alhier de vlag halver stok. Dezer dagen is alhier van Newcastle aangekomen het nieuwe stoomsleepschip Simson. Dit stoomschip heeft o. a. een salvage-pomp die 750,000 liter water in het uur uit pompt, en is er voorts geheel op ingerigt om aan nood verkeerende schepen hulp te verleenen. Ter aanvulling van het vroeger door ons medege deelde omtrent den loop der bevolking in 1877, zijn we thans in staat gesteld te kunnen berigten, dat de bevolking den gemeente Helder op 31 December jl. bedroeg 22530 zielen, waarvan 1843 personen behoorende tot de zeemagt met inbegrip van het korps mariniers, en 238 personen tot de landmagt behoorende. Van de meest gewenschte zamenwerking tusselien ver schillende plaatselijke vereenigingen werd gisteren avond in het lokaal Tivoli een blijk gezien, toen de zangveree- niging Excelsior hare medewerking schonk bij de feestelijke uitreiking der prijzen, in den schietwedstrijd der vereeniging Willem Teil behaald. Voordragten in ernst en luim wei'den gehouden, herhaaldelijk afgewisseld door flink uitgevoerde kooren Aan genoemde zangvereeniging of solo's. Tusschen de eerste en tweede afdeeling van 't programma had de uitreiking der prijzen in gepaste bewoordingen plaats. Den vorigen dag was de schietwedstrijd gehouden, waarbij de leden blijken gaven van oefening in de behandeling van 't wapen. De uitgeloofde prijzen werden behaald door de lieeren K. Kikkert met 21 punten, J. Breebaart Jr. met 19, J. van der Ven met 18, J. Schuijt, M. Meerens Jr., G. T. von O terendorp en J. E. de Jongh ieder met 17 punten. Dezer dagen overleed op zijn buitengoed te Vaes- Ilasselt, in den ouderdom van 77 jaren, de heer Petrus Regout, oud-lid van de Eerste Kamer en een der aanzien lijkste industriëelen van ons land. Bedankt voor het beroep naar Huisduinen door den heer E. Eisma, cand. bij het prov. kerkbestuur van Utrecht. De Algemeene Synode, naar art. 15 van het algemeen reglement bij uitloting op de helft van haar leden ver minderd, heeft bij uitspraak in hooger beroep het vonnis van het prov. kerkbestuur van Noordholland bekrachtigd, waarbij C. van Roggen, pred. te Ursem, wegens on- christelijken wandel, uit de Evangeliebediening ontzet is. Benoemd tot hulponderwijzer te Hoogeveen de heer A. van Zanden, te Wieringerwaard. In de laatst gehouden vergadering van het Neder- landsch Rederijkers-Verbond is besloten tot eene wets herziening, met welk doei eene commissie benoemd werd. Het concept der gewijzigde wet is thans aan de Kamers onderworpen. Onder meer wijzigingen komt er ock de bepaling in voor, dat er prijsvragen zullen worden uit geschreven voor tooneelspelen. Eene andere bepaling maakt melding van het uitgeven van een eigen week- of maandblad. Naar men verneemt worden de plannen voor den spoorweg van Velsen naar IJ muiden in gereedheid gebragt. - Voortaan, te beginnen met 4 Maart a. s., zal te Amsterdam eene wekelijksche ,/Plantenbeurs" gehouden worden. Ze heeft plaats in het //Maison Wackwitz", des voormiddags van 9 tot 2 uren. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben den llaad voorgesteld, het pensioen van den hoofdcommis saris van politie, mr. de Klopper, te bepalen op f 3500, zijnde het bedrag van zijn tractement. Vele handelaars en winkeliers bieden geschenken van levensmiddelen en andere benoodigdheden aan de Noord- pool-expeditie aan. De hoofdcommissie verzoekt allen die het voornemen hebben zulke geschenken te doen, per brief kaart informatie in te winnen bij den kommandant der expeditie A. de Bruyne, luit. ter zee 1ste kl., aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De godsdienstoefening der Mormonen, sedert eenigen tijd achter op de Egelantiersgracht gehouden wordende, was Zondagavond liet tooneel eener hevige verwarring, tengevolge van een twist die onder de toehoorders ontstond en waardoor het lokaal door de politie moest worden ont ruimd, terwijl de voorganger zich inmiddels langs een zijdeur had verwijderd. Jl. Zaturdag is aan de universiteit te Leiden bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. Zeeman, geb. te Hoorn, met academisch proefschrift: „De kromme lijnen van de derde orde in de ruimte." De Rotterdamsche gemeenteraad heeft met 31 tegen 5 stemmen het voorstel tot het sluiten eener tijdelijke leening van 3 millioen aangenomen. De heer de la Ilault heeft zijne aanvraag om concessie voor het aanleggen van trams ingetrokken. Jl. Vrijdag is te Utrecht, onder leiding van"den heer Breebaart uit Winkel, eene bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van Landbouw-Maatscliappijen, waarin bsloten is, het adres van Hollands Noorderkwartier, om aan het departement van Waterstaat enz. eene afzonderlijke afdeeling „Landbouw" op te rigten, te ondersteunen. De dagen voor de te Apeldoorn te houden landbouw tentoonstelling zijn nu definitief bepaald op 5, 6 en 7 Junij e. k. Niet onbelangrijke prijzen worden uitgeloofd. Uit Varsseveld wordt aan de Z. Crt. gemeld: «Nog zijn wij nagenoeg in 't hartje van den winter, en toch beginnen de eksters al te nestelen; des morgens vroeg hoort men reeds het helder klinkend gezang van den merel of meergieteling. Deze ongewone, vroegtijdige beweging in de dierenwereld doet zich ook in de menschenwereld bespeuren. De veldarbeid is weder in vollen gang; de arbeiders en daglooners vindon weer volop werk. Dit, gevoegd bij de lage graanprijzen, komt hun dezen winter zeer ten goede, en verschilt veel met den toestand in het vorige jaar, toen de liooge waterstand maanden achtereen den veldarbeid tegenhield." De Haagscbe kroniek der Gron. Crt. deelt het Haagsche drama aldus mede,/Mevrouw P., geboren freule V., in de Jacob van der Doesstraat woonachtig, is een nog betrekkelijk jeugdige en nette vrouw, een dame van een geachte Zeeuwsche familie. Haar huwelijk met den heer P. was niet gelukkig, en voor geruimen tijd verliet haar echtgenoot haar zelfs onverwachts, om zich, in gezelschap van een freule G., naar Parijs te begeven. Er volgde weldra, op verlangen der bedrogen echtgenoot een scheiding van tafel en bed, en in 't vooruitzigt eener definitieve ontbinding van het feitelijk reeds verbroken huwelijk, aanvaardde mevrouw P. de liefde van een ritmeester der kavallerie, die haar zijn naam beloofde, doch voor wien er, behalve't huwelijk van mevr. P., nog een reden bestond om niet spoedig te trouwen; hij had eene maitresse en een kind. Van die vrouw zich voor goed te scheiden, was voor goed afstand doen van zijn kind en daartoe miste hij den moed. Meermalen had hij er zich dan ook over uitgelaten dat, indien hij met zijne maitresse kon ,/breken" zonder afstand te doen van het kind, hij-gelukkig zou zijn; mevr. P. die tot eiken prijs wilde trouwen, had er op geantwoord, dat zij het kind als dat van den man, dien ze lief had, zou aannemen als liet daarop aankwam. Er was alzoo slechts een persoon, die de plannen der hartstogtelijke vrouw in den weg stond: de maitresse van haar minnaar, en reeds lang peinsde zij op een middel om die vrouw uit den weg te ruimen. Haar plan was in de vorige week gerijpt, zij zou haar rivale vergiftigen. Doch hoe? Haar minnaar zond meermalen door een oppasser de een of andere versnapering voor zijn kind en ook voor de moeder; op die wijze kon zij haar vergif toezenden. Een vrij groote hoeveelheid lucifers werden van de ver giftige koppen ontdaan en deze met water opgekookt totdat er van de phosphorus niet meer aan de stokjes zigtbaar was; daarna werd het vergiftigd water met brandewijn en oranjeschillen opgekookt, waardoor het een gele kleur aannam, vervolgens met suiker vermengd en in een net likeurfleschje met etiquet overgegoten en flink gekookt. Mevr. P. pakje zorgvuldig het flesclije in en voegde er een zakje koekjes voor het kind bij, een en ander ver gezeld van een briefje, waarop alleen te lezen stond: „een zak lekkers voor ('t kind) en een flesclije likeur voor u." Dit werd bij de bewuste vrouw afgegeven; deze rook terstond dat er phosphorus in het flesclije was, dat haar op zoo zonderlinge manier werd gezonden en dronk er niet van, maar gaf kennis van de zaak aan de politie, die niet veel moeite had om de schuldige te ontdekken. Aanvan kelijk viel verdenking op den vader van het kind, doch deze herkende dadelijk de hand der schrijfster van het briefje en er werd tegen mevr. P. een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd." Te Groningen is thans tentoongesteld het nu volledig afgewerkte model (op groote schaal) der landbouwerswoning, die vervaardigd is aan de practische ambachtsschool aldaar en naar de tentoonstelling te Parijs zal worden opgezonden door het Genootschap van nijverheid, gevestigd te Onder- dendam. De woning, die tot model is genomen, is die van den heer Geertsema te Zuidbroek, lid der Eerste Kamer Zooals men weet is door baron de Vos van Steen wijk, te Zwolle, aan het Genootschap tot bevordering van land bouw in Drenthe eene som van f 2500 geschonken, onder bepaling dat die som gedurende circa 1* eeuw op rente en rente van rente zal worden uitgezet, en dat uit het alsdan verkregen kapitaal een Drentsclie paardenstoeterij zal moeten worden opgerigt. Niet onaardig is 't misschien nu reeds te weten over welk bedrag het Genootschap in 2028 zal te beschikken hebben. Naar 3 pCt, rente, zal de som van f 2500, na verloop van 150 jaren, aangegroeid zijn tot f 210,630; naar 4 pCt. rente, zal het bedrag, na afloop van dien termijn, geworden zijn f 897,300; kan het Genootschap gedurende 150 jaren 5 pCt. rente daarvan genieten, dan zal het een niet onaanzienlijk kapitaal van f 3,769,913 verkregen hebben. De schoone rabarberplant, ook als geregt zoo smakelijk, levert, volgens Semper Virens, een even aangenamen als verkwikkende drank op, bekend onder de benaming van rabarberwijn. Uit Parijs wordt o. a. het volgende gemeld: z/Onder de velerlei wondere dingen, welke men op de tentoonstelling zal zien, noemen wij een verzameling van al wat men zoo al uit steenkool weet te haleniets waarvan men ongetwijfeld groote oogen zal opzetten. Uit de leelijke, zwarte steenkool weet men zelfs de zachtste kleuren, de aangenaamste geuren te trekken. En wat tegenwoordig niet uit steenkolen bereid wordt, wordt uit petroleum verkregen. Men zou haast kunnen zeggen dat ze gegeten en gedronken wordt. Immers distelleert men er alcohol en ether uit, weet men er vruchtensmaken en bloemengeur uit te halenja zelfs kleuren, om van vette ligchamen als olie en een soort van was nog niet eens te spreken. De dames zullen dus tot de wetenschap kunnen geraken, dat de afzigtelijke steenkool en de zoo onaangenaam riekende petroleum krachtig bijdragen tot de completering van haar toilet, want door verschillende industriëelen worden deze nieuwe ontdekkingen der wetenschap ijverig toegepast. Door //verschillende" industriëelen zeg ik; door een (jedeelle hunner ware evenwel juister uitgedrukt, daar door sommigen die steenkool- en petroleum-artikelen eenvoudig vervalschingen worden genoemd: en misschien is het meeste regt wel aan hunne zijde. Wanneer ten minste de parfumerien Guerlain b. v. mij betoogt, dat geen enkel chemisch product kan opwegen tegen zuiver walvisschenvet en dat hiervan de zachtste en beste zeep gemaakt wordt, dan kan ik, ook al ware Guerlain's Papoceti-zeep van walvisschenvet mij overigens geheel onbekend, dit veel beter begrijpen dan een betoog, dat steenkolen-zeep zoo zacht voor het vel en zoo aangenaam van reuk is. En wanneer diezelfde heer Guerlain mij dan komt vertellen, dat hij zijn Roa Rosa, een nieuwe odeur, die tegenwoordig bijzonder in de mode is, uit een Braziliaansche houtsoort weet te trekken, dan vinden we dit ook al weer vrij wat begrijpelijker dan als de man ons aan het verstand trachtte te brengen dat deze nieuwe parfumerie, waarvan de aan gename, da. zachte, verfrisschende geur thans in elke concert- en balzaal, op elke soirée domineert, gestookt werd uit petroleum!" In een schrijven uit Weenen wordt met groote inge nomenheid melding gemaakt van de verblijdende revolutie, die alom in de dameskapsels waar te nemen valt. De kolossale aanwending van valsch haar voor het opbouwen van monsterachtige torens op de hoofden der dames, is indertijd, als wij ons niet vergissen, tegelijk met de crino lines in zwang gekomen, doch heeft ze lang overleefd. Thans zal het wachtwoord worden: //Eigen haar!" althans voor haar die het bezitten. Verreweg de meeste vrouwen hoofden kunnen daarbij alleen winnen, want daardoor alleen kan de sierlijke vorm van het hoofd tot zijn volle regt komen. Dezer dagen kwam een landbouwer uit Marehiennes (België), op het punt van vader te worden, bij eene familie die hij kende en waar drie meisjes waren. Hij verzocht aan de oudste, of zij de meter wilde zijn van den ver wachten gast. Zij stemde toe. Haar tweede zuster eischte gekscherende voor zich het regt om meter te zijn, wanneer de vrouw mocht bevallen van een tweeling. De derde dreef de scherts nog verder en zeide, dat zij zich dat regt voorbehield bij een drieling. Door eene zonderlinge speling van het lot werd de scherts veranderd in werkelijkheid, want eenige dagen daarna werden zij door den gelukkigen vader naar de kerk geleid om hare beloften te vervullen bij de drie jonggeborenen. Vischberig-len. Binnen 16 Februarij. Noordoever, schipper M. Jougejan, 200 levende kabeljaauwen, 28 lengen, 3 heilbotten, 500 schelvisscheu a f 1.85, 130 doode kabeljaauwen 50 a 65 cent. Willem de Zwijger, schipper J. Langbroek, 400 levende kabel jaauwen, 50 lengen, 1200 schelvisschen, 2 botten a f 1.45, 160 doode kabeljaauwen en lengen 40 a 60 cent. Willem Schoon, schipper P. v. d. Hoeven, 180 levende kabel jaauwen, 34 lengen, 8 botten, 200 9chelvisschen a f 1.90, 180 doode kabeljaauwen en lengeu 40 a 65 cent. 17 Februarij. Pollux (van Neptunus), schipper A. Verschoor, 240 levende kabeljaauwen, 40 lengen, 2 botten, 3| honderd schel visschen a f 1.75, 407 doode kabeljaauwen 65 a 90 cent. Eersteling, schipper J. v. d. Hoeven, 200 levende kabeljaauwen, 12 heilbotten, 110 lengen, 3£ honderd schelvisschen a f 2.10, 480 doode kabeljaauwen en lengen f 0.50 a i' 1.15. Dankbaarheid, schipper J. Zuidgeest, 160 levende kabeljaauwen, 800 schelvisschen, 50 lengen, 4 botten a f 2, 300 doode kabel jaauwen 45 a 70 cent. Onbestendigheidschipper D. v. Eek, 360 levende kabeljaauwen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2