B u i t e n I a n d. van het zilveren kruis met gouden kroon, onlangs door Z. M. den Koning voor verdienstelijke daden ingesteld. Het brevet spreekt van „tneer dan betoonden moed" en mag daarom wel beschouwd worden, als gelijkstaande met de Willemsorde, die de borst van dien man wegens „moed, beleid en trouw," reeds bijna een halve eeuw bad beliooren te versieren." De ontslagen gemeente-ontvanger te Krabbendijke, B., is, onder verdenking van verduistering van gelden, naar bet buis van arrest te Middelburg overgebragt. Te Zutphen is na een zeer langdurig lijden overleden de lieer J. A. K. van Hasselt, gepens. schout-bij-nacht. In de Prov. Gron. Crt. geeft de beer A. Winkler Prins te kennen, dat de verbazing van liet Hld. en bet Zondagsbl. van het N. v. d. I). over de candidatuur van den beer Brocx in bet kiesdistrict Winschoten een bewijs is van de totale onbekendheid van beide organen met den geest der kiezers in dat district. Juist wat zij tegen den lieer Brocx aanvoeren, strekt hem daar tot aanbeveling. Zij zeggen, zoo gaat de lieer Prins voort: De beer Brocx is een man, die onze marine verwaarloosd heeft, en als men de officieren der Marine liet stemmen, zou bij geen vijf stemmen bekomen. Wij zeggen: De beer Brocx heeft als minister van Marine getoond, dat bij liet geheel met ons eens is, dat het uitgeven van groote sommen voor onze verdediging in bet algemeen, en derhalve ook voor onze Marine, eene dwaasheid is. Hij wilde er niet toe overgaan, dure gepantserde schepen te bouwen en de uitgaven voor bet personeel der Marine op te drijven. Hij wilde daarvoor de gelden der burgers niet verkwisten. Hij heeft zich daardoor gebaat gemaakt bij bet geheele korps officieren, maar juist daarom is bij onze candidaat. Wij houden den beer Brocx voor een ontwikkeld en bekwaam man, die bet Marine-instituut te Willemsoord gemaakt beeft tot eene model-inrigting, wij houden hem voor een liberaal man, die door de liberaalste leden van de Tweede Kamer wordt aanbevolen, wij houden hem voor een man in onzen geest, die met kracht zich verzetten zal tegen de nuttelooze en derhalve onverstandige uitgaven voor het leger en de vloot." Teregt meldt men o. a. uit Winschoten aan deN. Rott. Crt. „Zou een zoo onbekwaam minister, wiens zuinigheid aan de maritieme levende krachten natuurlijk misbageu moest, "i'ijf jaren door de Tweede en Eerste Kamer gehandhaafd zijn, waar zooveel ministeriëele levensdraden in enkele maanden soms werden afgesneden?" Kapitein Mac Clure verhaald in de beschrijving van zijne reis naar dc Noordpool, het volgende van twee raven, die zich aan boord van den Investiga'tor bevonden. De raaf is de eenige vogel, die den poolwinter trotseert, en men ziet hem in bet koudste jaargetijde als een boozen geest door bet versteende landschap zweven, terwijl de doodsche stilte rondom slechts door zijn heesch gekras wordt afgebroken. Geen der schepelingen dorst op de raven te schieten en zij werden daardoor zeer driest. Twee van deze dieren sloegen op bet schip hunne woonplaats op en 'leefden van den afval, dien de manschappen na bun maaltijd wegwierpen. De scheepshond beschouwde dien afval echter als zijn partifculier eigendom en bleek volstrekt niet van zins te zijn om zijne regten aan de raven af te staan of met ben te deelen. De beide vogels wisten hem echter beet te nemen op eene wijze, die de vrolijkheid van alle schepelingen gaande maakte. Zij hadden opgemerkt, dat de hond ben gaarne te lijf wilde, en daarom zetten zij zich met opzet vlak voor zijn neus neêr, wanneer de eetketels, na den maaltijd, op den vuilnishoop buiten het schip gele digd werden. De bond deed aanstonds een aanval op hen en zij vlogen een eind verder; het beest vervolgde ben en weder gingen zij een eind vooruit, en dit herhaalde zich, totdat zij hem op een aanzienlijken afstand van bet schip hadden gelokt. Dan vlogen de ra,ven zoo snel mogelijk naar het schip terug en zij hadden in den regel al genoeg gegeten, voordat de hond tot de ontdekking kwam, dat hem een poets was gespeeld, en naar het schip terugliep. Jl. Woensdag is het gouvernementsgebouw te Brugge, waarin des avonds een feest zou gegeven worden, afgebrand. Er is niets meer overgebleven dan de vier muren. De gewigtige vraag of de Duitsche regter, advocaat, enz. voortaan den rok zal behouden, dan wel dien tegen een toga zal verwisselen, houdt niet enkel de daarbij betrok ken personen en wetgevers bezig. De Schneider Zeitung roept de Duitsche kleermakers op, om als één man zich te verzetten tegen de afschaffing van den rok. '*t Is voor hen volstrekt niet een zuiver aestketische vraag, maar eeuigermate een levenskwestie. De zaak is duidelijk. Rokken moeten aangemeten en besteld wordentoga's daarentegen kunnen fabriekmatig gemaakt en in voorraad gehouden worden zonder het aanmeten en passen, waar mede men bij het maken van een rok te doen heeft. Rekent men den duur van een rok op 3 jaar en neeint men het groot aantal van regters, advocaten, enz. in aan merking, dan blijkt, dat hier ook een gewigtig industrieel belang op het spel staat! De San Francisco Chronicle vermeldt den dood van een zeer opmerkelijk man, inet name William Ragsdale, laatst gouverneur van de Leprozen- (melaatsche-) kolonie op het Hawaisch eiland Molokai. Men weet, dat ook in onze kolonie Suriname zulk een afzonderingsplaats bestaat voor de met ongeneeselijke melaatschheid bezochten. Ragsdale was een inboorling des lands, doch sprak vloeijend het Engelscli. Ilij bekleedde een vrij aanzienlijken post in den Staat, maar verliet dien uit eigen beweging, zoodra hij bewust werd van den vreeselijken slag, door de natuur hem toegebrngt. De wijze waarop hij ontdekte dat hij „onzuiver" was, is welligt ook in wetenschappelijk opzigt belangrijk. Ilij woonde een aantal jaren op het eiland Ilawai; zijn post was daar te Ililo, de hoofdstad. Op zekeren avond met inspanning studerende, werd hij ver schrikt doordien het glas zijner lamp op de tafel viel. Hoewel het glas natuurlijk heet was, in de opgewonden heid van het oogenblik pakte hij het aau en zette het weer op de lamp, zonder het minste ongemak daarbij te gevoelen. Hij dacht een oogenblik na, bekeek zijne hand' maar kon niet liet minste spoor van branding ontdekken. Nu nam hij het lieete glas', herhaalde malen, met de hand af en zette het weer op, steeds met dezelfde uitkomst. Deze proef overtuigde hem, dat hij onder de bezochten behoorde, en onmiddellijk deed hij zulks de autoriteiten weten. Een medisch onderzoek bevestigde ten volle zijn droef vermoeden. Om zijne hooge positie werd hij niet, als anders gewoonlijk, door dc politie in bewaring geno men; maar hij zelf stelde zich onmiddellijk ter beschikking. Men zond hein naar Molokai en benoemde hem tot gou verneur der kolonie, wat hij jaren lang bleef tot aan zijn dood. Terwijl hij de kolonie bestuurde, was hij daarin steeds gelukkig en zeer populair. Er bevinden zich onge veer 800 lijders; maar cloor zijn tact en goedheid van hart wist hij die meest droevige gemeente ter wereld zóó vrolijk en gelukkig te maken, als zulke menschen slechts kunnen hopen. Op zijn advies werden door het gouver nement vele verbeteringen aangebragt, en de geheele bevolking zag op hem als een vader. (Amsterdamsche Crt.) Australische kolonisten hebben omtrent de bijen, die uit Europa waren ingevoerd, een eigenaardige bevinding opgedaan, die wel is waar voor diegenen onder hen, welke zich op de bijeuteelt hebben toegelegd, alleronaangenaamst is, maar voor den natuuronderzoeker zeer interessant moet zijn. Onze vlijtige Europesche bij blijft in Australië gedurende de eerste paar jaren haar werkzamen aard behouden en de korven geven rijkelijk honig. Na verloop van dien tijd echter houden zij met het verzamelen van honig op. Reg-tszaken. De aiTondissemcnts-regtbank te Amsterdam heeft den gewezen directeur der Maatschappij Nijverheid, G. J. Busbroek, schuldig verklaard aan de hem teu laste gelegde vier bcdriegelijke oplig- tingen, door onder het valscli voorgeven van vaste betrekkingen te verschaffen, zich meester te maken van verschillende honderden guldens. De regtbank veroordeelde hem deswege tot een cellulaire gevangenis van een jaar en betaling van vier geldboeten, ieder groot f 25. Ter crimineele teregtzitting van jl. Donderdag werd voor het Hof te 's Ilage behandeld de zaak van A. S., beschuldigd van zijn vrouw A. C. J. B. op zekeren morgen in de maand Oclober te Delft te hebben aangegrepen cn, nadat zij op den grond was gevallen of door hem op den grond geworpen, haar met een mes in den hals te hebben gesneden zoodanig, dat, wanneer zij haar doek niet stijf om den hals had getrokken en zich daardoor beschermd, de verwonding een doodelijken afloop had kunnen hebben. Na de verwonding was de beschuldigde gevlugt, doch een agent van politie kwam hem tegen, terwijl hij lievig ontsteld was en zijn handen nog bebloed waren. Het bebloede mes werd in zijn woning gevonden. Nadat de getuigen en deskundigen waren gehoord, werd het feit door den adv.-geu. rar, Gregory als poging tot doodslag gekwali ficeerd en door dien ambtenaren tegen den besch. een tuchthuisstraf vau 5 jaren gerekwireerd. De verdediger jllr. mr, de Brauw meende dat de elementen van poging hier niet aanwezig wareu. De besch. is gisteren veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van één jaar en een boete van f 8. V ischberigten. Binnen 22 Februavij. Ondernemingschipper T. de East, 170 levende kabeljaanwen, 40 lengen, 6 botten, 300 schelvisschen a f 1.60, 342 doode kabeljaauwen 40 a 55 cent. Actiefschipper P. Visser, 70 levende kabeljaauwen, 15 lengen, 6 botten, 200 schelvisschen a f 1.20. Maria C/iristina, schipper W. Zwartvcld, 160 levende kabeljaauwen, 15 lengen, 2 botten, 200 schelvisschen a f 1.20, 120 doode kabel jaauwen 40 a 55 cent. Logger Jasonschipper W. Dijkhuizen, diverse kisten doode schol, 40 punten rog, 80 tongen en een partijtje tarbot en kor- schelvisch. De Bonner Ztg. deelt mede, dat de hooge staud van liet Rijn water dc zalmvangst dit jaar bijzonder voordeelig maakt j dagelijks worden er groote hoeveelheden van dezen smakelijken visch gevan gen. Uit Zwitserland, vooral uit Bazel en Laufenberg, komen hieromtrent even gunstige berigten. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Maart is herbenoemd: tot burgemeester van Anna Paulowna de heer C. E. Perk; tot burgemeester van Heilo en Limmcu de heer P. L. Wentholt, secretaris dier gemeenten. Frankrijk. De politie heeft deze week te Parijs invallen en huis zoekingen gedaan, niet in geheime speelhuizen, dievenholen of bij helers, maar bij een aantal apothekers. Deze maatregel werd genomen op last des regters van instructie, den heer Delaliaye, die van zoovele zijden opmerkzaam gemaakt was op het verkoopen van tallooze geneesmiddelen, zonder goedkeuring door de faculteit, dat hij besloot eens krachtig tusschenbeide te komon, om orde te stellen op dien ongeoorloofden en dikwijls gevaarlijken liandel. Of het voor goed baten zal, wordt betwijfeld; want liet publiek in Frankrijk, gelijk elders, schijnt zeer op allerlei „huis middeltjes" gesteld, zoodat, ondanks vijf inspecteurs, die belast zijn de apothekers te controleren en dén verkoop van middelen zonder de bedoelde goedkeuring te beletten, deze tak van handel zicli echter in onrustbarende mate heeft kunnen uitbreiden. De door den Senaat benoemde commissie tot onder zoek der oorzaken van den achteruitgang van handel en industrie hoorde deze week de gedelegeerden der Kamer van Koophandel te ltouaan. Een lid der Kamer sprak zeer ten gunste van het beschermende stelsel. Engeland overstroomt tegenwoordig Algerië met katoenen stoffen en Frankrijk's uitvoer derwaarts heeft bijna niets meer te beduiden. Een ander lid gaf de schuld van de tegen woordige malaise in dezen tak van industrie aan het ministerie van 1G Mei. De staatkundige crisis had de gewone najaars-orders bijna geheel doen uitblijven. Op eene opmerking, dat er sedert 14 December nog niets ten goede veranderd was, antwoordde hij, dat het saizocn toen ook voorbij was. Andere loden der Kamer spraken over den slechten toestand der looijerijen, van den lederhandel en van de glas-industrie; vooral Amerika deed Frankrijk in deze zaken zeer veel nadeel. De volgende week zullen Vertegenwoordigers van verschillende reederijen gehoord worden. Op de tentoonstelling te Parijs zullen worden geëx poseerd spiegelglazen uit de fabriek te Saint-Gobain, ter hoogte van 6.66 M. en even zoo breed. 48 man zijn er noodig om een exemplaar lo verplaatsen. Zoowel de enorme grootte als de uitstekende zuiverheid van het glas maakt een onbeschrijfelijken indruk. Te Ferminy, dép. de la Loire, had dezer dagen eene vreeselijke ontploffing plaats in een huis, gelegen in de rue du Marehé en bewoond door zekere familie Tixier. Omstreeks 10 ure 's avonds hadden twee meisjes, Claudine en Louise Tixier, zich naar den kelder begeven, de eene om wijn af te tappen, de andere met eené kaars om haar bij te lichten. Plotseling werden zij omringd door eene blaauwe vlam, waarop eene ontzettende ontploffing volgde. Het huis werd half uit zijne fundamenten opgeheven, het zware gewelf van den kelder in duizenden stukken tegen de straat verbrijzeld, de- vloeren uiteengerukt. Mevrouw Tixier, die aan de huisdeur met een werkman stond te praten, werd tegen het huis aan de overzijde van de straat geworpen, terwijl al hare kleederen op onverklaarbare wijze van het ligchaam waren verdwenen. De gooderen van den naastgelegen winkel van een handelaar in scharen en messen kwamen door den schok mede op de 6traat te land en enkele messen drongen met de punten door de luiken der huizen aan de overzijde. Verscheidene personen, die op de eerste verdieping te bed lagen, werden door de ramen geworpen, terwijl anderen, die zich langs de inge storte binnentrap trachtten te redden, op het puin neder- stortten. Het eerste werk der toegesnelde omstanders bestond in het opzoeken der beide meisjes. Tot aller ver bazing vond men ze nog in levenden toestand terug, ofschoon vrij ernstig gewond; de vaten in den kelder hadden boven bare hoofden het nederstortende puin tegen gehouden en dus een soort van nieuw gewelf gevormd, dat haar beveiligde. Het geheele aantal gewonden bedraagt elf. De oorzaak van het onheil ligt. geheel in het duister; aan een mijn-ingenieur, den heer Leverrier, is een onder zoek daaromtrent opgedragen. Portugal. Kapitein Boytón is te Lissabon aangekomen, na met zijn bekend zwempak meer dan 600 kilometer op de Taag te hebben afgelegd. Om zich een denkbeeld te maken van do gevaren waaraan hij blootgesteld is geweest, diene, dat bij van Toledo af 31 watervallen heeft moeten passeren in dat gedeelte der rivier, hetwelk onbevaarbaar is. Bij den waterval van Gitano verkeerden al de toeschouwers op den oever in de vreeselijkste spanning, toen zij hem in den afgrond verdwijnen zagen. Op dat punt is de watermassa 40 meter breed, 6 meter diep en stort van een hoogte van 8 meter op rotsen met zulk een geweld, dat het opstuwend vocht een wolk, als van stoom, vormt. Ieder dacht dat de onverschrokken, stoutmoedige Ameri kaan op dc rotsen aan den voet van den waterval ver pletterd was, toen men hem eensklaps midden in de rivier weer boven zag komen, en rustig naar Portugal voort- zwemmen. Op sommige punten heeft het water een stroomsnelheid, die met de vaart van een expres-trein gelijk staat. Kapitein Boyton lieéft gezond het doel van zijn togt bereikt, maar ligte kneuzingen bekomen. Het heeft dezen winter te "Lissabon gesneeuwd. Sedert 1840 was dit niet gebeurd. De officiële meteorologische waarnemingen vermelden, dat ook in 1837 en 1839 dit zeldzame feit was waargenomen. Itilié. Pius IX heeft aan verschillende hooggeplaatste personen allerlei voorwerpen vermaakt, o. a. aan den graaf van Chamhord en aan de hertogin van Modena afbeeldingen van de Heilige Maagd in mozaiekaan Koningin Isabella van Spanje een kruisbeeld; aan den gewezen Koning van Napels eene groep, de Heilige Familie voorstellende; aan den groothertog van Toscane eene copie van Rafaels Heilige Maagd; aan Prins Alphonsus van Bourbon eene voorstelling van de opstanding in paarlemoer; aan de Prinses van Thurn en Taxis een met diamanten bezet zilveren kruisbeeld, inhoudende een stukje van het ware kruis; aan Koningin Victoria een paar kleine ballen van Brittania-metaal die Pius IX iu de laatste jaren gewoon was te gebruiken om, met heet water gevuld, zijn handen aan te warmen. Aan de Köln. Zeit. wordt uit Rome het volgende gemeld: De teerling is geworpen. Ongeveer 200 personen bevonden zich op het Pietersplein, toen op de loggia boven den hoofdingang een geestelijke met een schitterend kruis verscheen, gevolgd door een kardinaal in het paars en vele geestelijken. De kardinaal las eenige woorden, die men echter niet verstaan kon, waarop het volk op de trappen riep: „Leve Leo XIII!" Ook de geestelijken op het balcon wuifden met de zakdoeken. Weldra verzamelde zich nu op het Pietersplein een ontzaggelijke volksmenigte, die den nieuwen Paus met enthousiasme wenschte te begroeten, maar te vergeefs op de verschijning van Leo XIII wachtte. Hij gaf er de voorkeur aan zich aan eenige honderden in de kerk zelf te vertoonen. Jl. Woensdag heeft de regtbank te Rome een belang rijke uitspraak gedaan in de zaak der nalatenschap van kardinaal Antonelli. Aan gravin Lambertini is vergunning verleend door getuigen te bewijzen, dat zij de natuurlijke dochter van den kardinaal is; aan een regter is opgedragen die getuigen te hooren. De broeders Antonelli zijn in de kosten van het incident veroordeeld. Rusland. De spoortrein, die de paarden van den Keizer uit Bulgarije naar Petersburg terugbragt, is met een trein, die corlogsraatrieel vervoerde, in botsing gekomen. Dertien

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2