HELDERSOHE EN JVI EU WEI I EP ER COURANT. 1878. N".27. Zondag 3 Maart. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdsg, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. B franco per post 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Adrertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Lantste ligting 's avonds 6 uur. De Burgemeester der gemeente Helder maakt ter voorkoming van ongelukken bekend, dat, volgens een heden ontvangen mededeeling van den heer Kommandant van Zr. Ms. artillerie-Inslructieschip „HET LOOwaarschijnlijk te beginnen met morgen, SCHIET OEFENINGEN MET ZWAAR GESCHUT zullen plaats hebben, aan het einde der haven en wei in oostelijke rigting op het noordelijk gedeelte van Wieringen aan. Gedurende het vuren zal de roode vlag gcheschen worden aan boord van Zr. Ms. stoorakanonneerboot WODAliggende achter in de haven, aan het einde van den Steenendam. Helder, - De Burgemeester voornoemd, den 28 Ecbruarij 1878. STAKMAN BOSSE. HELDER en N1EUWEDIEP, 2 Maart. Jl. Donderdag werd in Tivoli alhier de vijfde volks bijeenkomst gehouden. Door 't min gunstige weder welligt, was de opkomst van 't publiek niet zoo talrijk als men had mogen verwachten. Naar wij vernemen zal de reeks der volksbijeenkomsten in dit saizoen met de zesde, in 't laatst dezer maand te houden, worden besloten. De Staatscourant bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van manschappen der Kon. Ned. Marine en van de mariniers. Uit deze provincie komt dahrop o. a. voor: A. Platvoet, mannier 2de kl., geb. te Texel, f 54.75; H. v. d. Rol, marinier 3de kb, geb. te Hoorn, f 6.93. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 11 Maart, ten half vier ure. Door 243 landbouwers, veehandelaren en amlere belanghebbenden is tot de regering een verzoekschrift gerigt om hij het Engelsche gouvernement de noodige stappen te doen tot opheffing of wijziging der bepalingen op den in voer van vee uit Nederland. 3) EEN BEOELAAR TE NEW-YORK. Deze redeneering kwam "Tetlow vrij vermakelijk voor en ontlokte hem een medelijdenden glimlach. Laat my het een of ander voor u doen, sprak hij, daar zijn lijdelijke belangstelling hem onverdragelijk begon te worden. Wilt ge met mij iets gaan gebruiken? Is het al etenstijd voor u? vroeg de arme mail met een drift, dien hij terstond poogde te bedwingen. Ja.. vervolgde hij op zijn gewonen rustigen toon; ik zou graag wat willen eten. Naast elkaar onder Tetlows parapluie, liepen de beide mannen de straat door tot aan de zesde avenue, waarbij de geleider zijn tred regelde naar den sleependen gang van zijn beschermeling. Zeg eens, vroeg Philip Tetlow plotseling, hoe heet ge toch? Philip Ernc, mijnheer. Tetlow maakte een gebaar van verwondering. Die gelijkheid van doopnaam deed hem nog meer aan zijn protégé hechten. Daar hij evenwel toch niet bepaald gevleid was met het bezit van zulk een naamgenoot, zeide hij kortweg: En ik heet Tetlow. Nadut ieder dus zijn naam genoemd had, vroeg Tetlow of de ander ook te New-York geboren was. Ja, zei Erne, in een straat waarvan ge u niets meer zult kunnen herinneren, daar zij niet' meer bestaat. Zij hebben er tegen woordig een handje van om alles ondersteboven te halen. Ik heb daar een gelukkige kindschbeid doorgebracht, want wij hadden het heel goed vóór dat mijn vader kwam te sterven; maar, helaas! bij ziju dood bleef er niets over. Wat deed hij? Hij was kapitein. Gezagvoerder op een koopvaardijschip? Neen, kapitein ter zee bij de vloot. Als hij in het leven was gebleven, zou ik zeker bij de Marine gekomen zijn. Toen hij stierf, was ik genoodzaakt een ambacht te gaan leeren ik werd beeldhouwer. Wat is eigenlijk de oorzaak van uw tegenspoeden geweest? Het werk vlotte niet en ik trad in krijgsdienst. Van dien tijd af is mij alles zooveel mogelijk tegengeloopen. Ik werd door de opstandelingen gevangen genomen en bleef zes maanden als krijgsgevangene te Andsonville. Het tweetal had thans de zesde avenue bereikt. Tetlow koos een herberg uit, waar het er eenvoudig maar zindelijk uitzag, en ging er met zijn nieuwen vriend in. Hier zullen wij nu ontbijten, sprak hij; wat wilt ge drinken Houdt ge van ale? Dank u; neemt gij zelf ale? Ja. Ik heb liever koffie. Erne vermoedde er niets van, dat hem behendig een strikvraag was gedaan, om hem te polsen op het stuk van onmatigheid. Tetlow bood hem nog te vergeefs andere geestrijke dranken aan Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Goes zijn 1928 geldige stemmen uitgebragt. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. P. Bredius Jr. die 692 en dr. Vermeulen die 622 stemmen verkreeg. Bai'on vanLijnden vanSandenburgliad588stemmen. De bevestiging en intrede van den heer L. Scholte, candidaat tot de II. Dienst, zal te Oude Niedorp c. a. plaats hebben op Zondag den 10 dezer, des voormiddags ten 9| en des namiddags ten li ure. Bevestiger is de consulent J. D. H. vhn Setten, pred. te Heer-Hugowaard. Door den gemeenteraad te Hoorn is eervol ontslag vexdeend aan den heer dr. J. G. de Vos, als directeur en leeraar aan de H. Burgerschool aldaar, onder dankbetuiging voor den ijver en de belangstelling in beide betrekkingen betoond. Op den Dam te Amsterdam stond jl. Donderdag morgen een man met een aantal nieuwe centexx te koop. Hij verkocht er honderden voor twee centen per stuk. De schutterij, wier goede x-egeling eene zaak is, waarvan Neêrlands toekomst kan afhangen, gelijk generaal Knoop eens schreef was het onderwerp, dat jl. Woensdag avond in de bijeenkomst van de „Vereeniging voor de Krijgswetenschap/' te 's Hage, de aandacht van velen boeide. Eene voordragt hierover werd gehouden door den heer C. A. Jeekel, majoor der rustende schutterij. In het algemeen deed hij de noodzakelijkheid gevoelen, dat een einde komen meest aan den onhoudbaren toestand waarin de schutterij verkeert. Van dat standpunt be schouwde hij, het tot zijn leedwezen door de tegenwoordige regering ingetrokken schutterij-ontwerp Heemskerk-Beijen, als een eerste stap daartoe. De 341 branderijen en de stoombranderij te Schiedam schijnen niet bij machte om aan de behoefte aan jenever te voldoen. Er worden althans plannen gemaakt om dit jaar weder nieuwe branderijen op te rigten en wel ten getale vanveertig. Den 19 Febr. jl. sprak de heer de Beucker van Antwerpen te Wijk bij Duurstede o. a. over de teelt van aalbessen, een vrucht, die zoo groote voordeelen afwerpt. Door spreker werd aangetoond hoe door eene nieuwe snoei- wijze de vruchtbaarheid en van verhoogd kan worden. liij weigerde beslist. Onder dienst heb ik koffie boven alle andere dranken leeren verkiezen, sprak hij. En daarna, terwijl hij den biefstuk gebruikte dien Tetlow besteld had, begon Erne over zijn militaire loopbaan te spreken. Hij verhaalde wat hij gedurende zijn gevangenschap had uitgestaan; hoe hij nacht aan nacht onder den blooten hemel op den harden grond had geslapen, met duizende andere gevangenen op en over elkaar heen gestapeld, en hoe men op het punt had gestaan hem te fusillceren. Maar het meeste had hij geleden van den honger. Nauwelijks was ik in slaap gevallen, vertelde hij, of ik droomde van de heerlijkste gastmalen; maar, helaas! ik ontwaakte nog hongeriger dan den vorigen dag. Het zou wel zoo barmhartig geweest zijn, als tnen u dood geschoten had, merkte Tetlow aan. Wat zal ik u zeggen? De opstandelingen konden er niets aan doen; zij wisten zelf niet hoe ze alle dagen hun honger zouden stillen. Maar, hoe vreemd kunnen de dingen loopen! dat ik nu hier, in New-York, dezelfde ontberingen moet verduren Men zou anders zeggen, dat iemand die voor ziju vaderland ge streden heeft, daartegen toch wel gevrijwaard moest wezen. Zoudt ge geeu pensioen kunnen krijgen? vroeg de adver tentieman. Neen, ik heb maar één wonde bekomen, en niet eens een van ernstigen aard. O, als ik gesneuveld was, dat zou de zaak veranderd hebbendan zou ik zeker pensioen gekregen hebben, als er maar iemand was geweest om het in ontvangst te nemen! Die uitval bewees, dat Ernes geestvermogens zich een weinig begonnen te ontspannen; misschien wel een gevolg van het stevige ontbijt. De arme sukkel had zijn biefstuk en de daarna opgediende groenten zoo gretig verslonden, dat men wel zien kon dat hij niet alle dagen zoo at. Toen het maal afgeloopen en betaald was, scheen het een on mogelijkheid, den veteraan nu weder aan zijn lot over te laten. Dnar Tetlow opgemerkt had, dat hij onder zijn jas niets dan een oud, gescheurd hemd aan had, kocht hij er voor hem een van warm flanel. Bovendien gaf hij hem zooveel geld, dat hij genoeg had voor zijn avondeten en 's nachts ook behoorlijk ergens kon gaan slapen; daarop nam hij afscheid van hem, na alvorens over eengekomen te ziju dat Erne den volgenden morgen vroegtijdig bij hem aan huis zou komen. III. Dienzelfden dng nog besteedde Tetlow al den tijd die hem van zijn zaken overbleef, om zich op de hoogte te stellen van de ver schillende liefdadigheids-gestichten welke uitsluitend voor mannen bestemd waren; en 's avonds begaf hij zich naar de vrouw van den predikant die den dienst waarnam in zijn kerk, of althans in de kerk waar hij zijn godsdienstplichten vervulde. Deze kerk stelde aan hare vaste leden geldelijke eischen, die de krachten Yan den advertentieman verre 4te boven gingen. De predikant was iemand Verder- sprak hij over liet voordeel, dat welligt de teelt van braainbeziën zoix opleveren, eexx kuituur, die in Neder- land xxiet gevonden wordt, maar die in Philadelphia (Noord- Amei-ika) ruime winsten afwerpt; over de wijze van behandeling van hoornen, door sclxapen en x-xxndvee geschild. Jl. Woensdag overleed te Middelburg in den ouderdom van 71 jaren, de heer G. I. Spx-engex-, lid der Staten van Zeeland, oud-lid van Gedeputeex-de Staten, oud-luitenant kolonel kommandant der dienstdoende schutterij, voorzitter der Kamer van koophandel en fabriekeix enz. In hem verliest de maatschappij een nuttig en werkzaam lid. In de Friesclxe Wouden woont een huisvader met een talrijk gezin, die uit gemoedsbezwaren tegen de koepok inenting nog geen zijner kinderen ooit naar eenige school heeft gezonden. Te Midwolde zakte dezer dagen bij eene verkooping in eene lxerbex-g, onder liet gewigt van de 150 pex-sonen, die de kamer vulden, de vloer in en kwamen de meesten in den kelder onder de kamer teregt. Niemand heeft letsel bekomen. In een te Philadelphia verschijxxend blad, de Public Ledger, kwanx onlangs een brief voor van den Keizer van Bx-azilië aan den predikant Fletcher te Cincinnati, nxeer- malen een reisgenoot des Keizers, waarin deze, van Neder land en Zwitsex-land gewagende, verklaart dat deze landen hem op zijne laatste i-cizen in Eui-opa bovenal belang inboezemden. „Deze twee kleine volken", schrijft de Keizer „moeten, in hunnen kamp tegen eene zoo moeijelijke natuur hunne moerassen en bergexx, steeds de hoogachting en bewondering opwekken van ieder, die volharding liefheeft." Benoeming-en, enz. Tot heemraad van den polder Wieringerwaard is benoemd de hr. J.Geel. De luit. ter zee 2de kl. K. W. H. Goetz, dienende aan boord van het opleidingsschip Admiraal van Wussenaer, wordt met den 31 Maart a. s. op non-activiteit gesteld en met den 1 April ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden. De off. van gez. 1ste kl. P. C. Buijze, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 25 Febr. 11. terug gekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. y——■■■BB die een aanzienlijk inkomen had, en het was dan ook niet zonder zekere schroomvalligheid dat Tetlow, die zeer geregeld de godsdienstoefeningen bijwoonde, maar altijd zat op plaatsen welke de Voorzienigheid of de koster zoo goed waren voor hem beschik baar te stellen, aan de deur van den rijken zielenherder klopte. Gelukkig wist hij, dat mevrouw zeer menschlievend was. Na een kort verslag gegeven te hebben van de omstandigheden, waardoor hij met Erne in aanraking was gekomen, besloot hij De vermoeienissen eu het rondzwerven in weer en wind, waartoe hij zoo lang veroordeeld is geweest, hebben hem rhumatiek op den hals gehaaldhij heeft behoefte aan rust. Hij vraagt trou wens niet anxlers dan een rustplaats voor eenige dagenen hij wenscht verder niets liever, dan met zijn handen zijn brood te verdienen. Waar zou hij nu wel het best terecht komen? Als ik u goed begrepen heb, sprak de wederhelft van den leeraar, dan is uw beschermeling niet bepaald invalide? Och neen, hernam Tetlow; hij heeft van morgen nog heel smakelijk ontbeten. Hoe jammer! Want als hij goed, hard ziek was, zouden wij hem in het gasthuis kunnen nemen. Kan hij daar dan niet in komen zooals hij nu is? O, van zijn leven niet Ik geloof dat het wel zoo goed voor hem zou zijn als hij uit zijn leven was! merkte Tetlow spottend aan. Helaas I misschien wel. Welke andere gelegenheid blijft er dan voor hem over? Is hij boven de zestig of beneden de negentig jaar? vroeg de beminuelijke beoefenaarster der menschlievendheid verder. Beneden de negentig, ja, dat is hij zeker; maar boven de zestig, dat geloof ik niet.. Waarom vraagt u dat? Omdat ik een Oude-Mannenhuis weet, waarin ik hem zou kunnen doen opnemen als hij tusschen de zestig en de negentig was. Gij zegt dat hij zich niet aan onmatigheid schuldig maAkt; zijt ge er zeker van dat hij geen tot inkeer gekomen dronkaard is? Die vraag werd met een teedere bezorgdheid gedaan. De dame hield zich blijkbaar bezig met de opsporing van verdoolde schapcu in de woestijn der dronkenschap, om ze terug te brengen naar den stal der matigheid. Tetlow zuchtte wel smartelijk, toen hij zich zulk een schoone gelegenheid zag ontgaan; maar hij kon niet anders dan de waar heid zeggen. Ja, zei de dominó's-vrouw, dan weet ik waarlijk niet wat er voor dien armen man te doen is. Zulke gevallen zijn altijd de moeielijkste die ons voorkomen. Ten minste, het schijnt dat ik u mijn geval niet zoo heb doen voorkomen als wel weusclielijk ware geweest, hernam Tetlow op min of meer spottendeu toon. Nu hij niet geslaagd was in zijne pogingen bij de vrome vrouw, wilde Tetlow althans eenige inlichtingen van haar trachten te ver krijgen. Te dien einde haalde hij een lijst voor den dag van de liefdadige instellingen, op welke men zijn aandacht gevestigd had.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1