Brieven uit de Hoofdstad. Buitenland. Bij het wapen der infanterie zijn benoemdbij het 2dc reg. tot ko). en commandant van het corps, de luit.-kol. A. F. Beijen, van liet 7de reg.; bij het 7de reg. tot majoor, de kapts. II. J. B. Stolp, van het 5de, en II. F. Alings, van het 1ste reg., adjudant van het corps, tot lston luit., de 2de luit. L. W. van lloek, van het Gde reg.; in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie, bij het 7de reg., de luit.-kol. A. J. W. van der Schrieck, van den generalen staf. V iscliberigten. Konden wij in de voorweek melding maken van belangrijke aanvoeren van zeevisch, in de naweek was zulks niet het geval. Sloepen zijn er niet binnengekomen, alleen een 12 tal bommen, allen met meer of minder vangst in schol, tong, tarbot en rog. De prij'en varieerden naar kwaliteit, de meeste viseh was slecht. De Enkhuizer beugers, die nog gaarne een paar schoten hadden willen doen, zagen zich teleurgesteld door het invallend stormweer; jammer, daar zij, met het oog op de aanslaande vasten, voor hunne levende viscli zeker flinke prijzen bedongen hadden. De Urker vloot houdt zich met dc scholvisscherij voor Ameland bezig, de vangst varieert van 2 tot 9 wigtjes per schuit. Amster dam is voor deze viseh een gretige afnemer. Den haringtrekkers gaat het nog niet erg naar wensch. Slechts enkele bootjes maakten eene goede week. De hoogste vangst was 22£ tal. Prijs per tal f S a f 11.50. VL AARDINGEN, 27 Februarij. Gezouten Viscli. De schepen, die in de afgeloopen week van de kabeljaauw- of beugvissclierij terugkwamen, bragten geringe vangsten aan. Hunne aanbrengst beliep van 20 tot 30 ton gezouten viseh en 10 tot 20 ton lengvisch, terwijl enkelen nog bovendien ongeveer 100 levende kabeljaauwen aanvoerden. Onze visschers hadden op de visscherij prachtig winterweder, doch de vangst bleef schraal, terwijl de berigten van de vloot alle zeer slecht luiden. Niettegen staande deze geringe aanbrengst gingen de prijzen successivclijk lager, hetgeen voornamelijk aan den grooten aanvoer van versche en levende viseh moet toegeschreven worden, waardoor de vraag naar gezouten visckwaren zeer gering is. De prijzen waren in de afgeloopen week in publieke afslag te Vlaardiugen en Maassluis: Gezouten Viseh f 27 a 26; idem Leng f 16 a 15; idem Bot f28 a f 27 en idem Schelvisch f 7, alles per ton. Haring. De voorraad van Hollandsche Haring is nog belangrijk. Dc mindere soorten worden tot lagere prijzen opgeruimd, doch goede kwaliteit wordt op prijs gehouden; de noteering van beste Hoeker- haring is f 35 a 40; idem l.oggerharing f 25 a 30 en Kustharing f 18 a 20, alles per ton. Woensdag, 27 Februari. Amice! Als er ooit een vervolg of een tweede deel verschijnt van Hcnry van Meerbeke's beroemden politieken roman -. „Zoo wordt men lid van de Tweede Kamer," zou ik zeer in bedenking geven, in dat boek een breede plaats in te ruimen voor de jongste staatkundige verkiezingen in de hoofdstad. Ge weet wel (lat het anders mijn zwak niet is, u met politieke bespiegelingen aan boord te komen maar ik zou van u en uwe geachte medelezers mijner brieven een votum van wantrouwen of zoo iets verdienen, als ik niet even het oog sloeg op den laatsten Verkiezingsstrijd hier ter stede en op den uitslag van dien strijd. Het is u bekend, dat we door een gelukkigen samenloop van gelukkige omstandigheden in de gele genheid gesteld werden, ons zestal afgevaardigden ter Tweede Kamer inet een zevende te vermeerderen. Een zevende!... Wie zou de man wezen, verstandig, bekwaam, geniaal genoeg, om het gesternte der Amsterdamsehe Pleiaden op het Binnenhof voltallig ie gaan maken? Wie zou het zijn?Ik ben in het hart der kwestie. Gewichtige kwestie, inderdaad, welke dc hoogste belangen raakt van de 309,926 zielen (ofïiciëele zielen uit de Kiestabel; het juiste cijfer is een duizend of wat hooger) die ons nieuwgevormd district uitmaken. Maar desalniettemin zoudt gc u gansclielijk een vreemdeling in Jeruzalem betoonen, als ge er een oogenblik aan dacht, dat van de 4195 Amsterdammers, 267 Nieuwer-Amstelaars en 99 Ou der-Amstelaars (de 456 L kiesbevoegden in ons district) aan wie die kwestie ter oplossing was voorgelegd, ook maar één Vooreerst heb ik hier de Beschermende Voorzienigheid. Wat zou dat zijn? O, die inrichting is uitsluitend bestemd om werk te ver schaffen aan arme lieden die te goeder naam bekend staan. Ze worden er niet in opgenomen. En de Toevlucht der armenDat klinkt al heel goed; zou dat niet juist wezen wat ik hebben moet? Het lijkt er niet naar! Dat is eenvoudig een leesinrichting, die zoowel over dag als 's avonds geopend is en waar men thee kan krijgentegen betaling. Tetlow kwam nu te berde met de Rots in de Woestijn, een ander liefdadig genootschap, waar men gratis een glaasje melk kon bekomen, mits men liet in het locaal zelf uitdronk. Hier thee, daar melk; zou het niet beter zijn om daar één zaak van tc maken'? -Gij hebt volkomen gelijk. Als er een betere verstandhouding tusschen al die inrichtingen bestond, zouden ze eerst recht nut slichten. Zoudt ge me nu ook iets kunnen zeggen aangaande het Te huis voor zwervers Daar zal ik toch zonder twijfel een onderkomen voor mijn armen man vinden? Vergis u niet. Men legt er zich daar alleen op toe, aan vreemdelingen tijding van hunne bloedverwanten te verschatten en huisvesting te verleenen aan doortrekkende handwerkslieden. Ziet ge, mijnheer: de liefdadige instellingen hier in New-York zijn werkelijk ontelbaar; maar de groote inrichtingen zijn voor de talrijke klassen en de buitengewone gevallen. Zij zwelgen de keme- len door zonder er iels van te bemerken, eu brengen hemel en aarde in beweging om een mug. Dan heb ik nog maar één naam op mijn lijst, sprak Tetlow zuchtend, namelijk Bethlehem. Die Vercenigiug is mij volkomen onbekend. De eigenaar van het advertentie-bureau maakte zich gereed om zijn aftocht te bewerkstelligen, toen de dame hem verzocht nog even tc wachten, daar zij, volgens haar zeggen, nog wat oude kleêren hoopte te vinden voor den beschermeling van haar bezoeker. Zij kwam een oogenblik later terug met de verklaring dat zij te vergeefs het een en ander had pogen te vinden; maar in haar rechterhand hield zij een dichtgevouwen banknoot, dien zij aan Tetlow ter hand stelde. Deze bedankte lvaar met warmte en vertrok. Toen hij op straat het briefje opende, ontdekte bij tot zijn aange name verrassing er het cijfer 5 (5 dollars of f 12.60) op. Dienzclfden dag nam Tetlow maatregelen om van de administratie der Marine iulichtingen te bekomen omtrent den vader van zijn protégé, en tevens liet hij bij liet legerbestuur aanvraag doen om de conduite-lijstcn van Erne, die licm op zijn verzoek het nommer van zijn regiment en van zijne compagnie had opgegeven. vijftigste gedeelte zich over de zaak warm heeft gemaakt. Volstrekt niet. Daar hebben wij onze mensehen voor. Onze menschen zijn in casu de Kiesvereenigingen. De Kiesvcreeniging!Vernuftigste schepping van den modernen tijdgeest. Zij is alles voor den kiezer. Zij denkt, voor den kiezer; zij spreekt voor den kiezer; zij handelt voor den kiezer; zij loopt voor den kiezer; ja, als de nood aan den man komt, spant zij bruintje voor den wagen eu rijdt den kiezer kranig eu wel naar de stembus, waar hij helaas, hij— zelf! nu nog maar het billet heeft te deponeeren dat zij voor hem ingevuld heeft. Ge begrijpt dus dat in gansch Amsterdam, Nieuwer-Amstel en Ouder-Amstel alle man rustig bij zijn zaakjes bleef en Gods water over Gods akker liet lcopen. Ons vertrouwen weid niet beschaamd. Nauw was Sprokkelmaand in 't land, of onze Kiesvereenigingen togen aan 't werk. Burgerplicht (ernst of kortswijl?) als altijd voorop; wel 74 man sterk. Wie zou het zijn: de groote van Tienhovcu, knap, verbazend knap, maar wat jong; of de groote van Nierop, haast al te knap, maar wat stekelig? Volgde een wisseling van hatelijkheden en spitsvondigheden, een paar uur lang; en toen beslisten 52 van de 74 Burgerplichtcrs dat de groote van Nierop ter Staten-Generaal behoorde op te gaan. Vijf dagen later kende de anti-revolutionnaire Kiesvereeuiging „Nederland en Oranje" gelijke eer toe aan Mr. M. J. van Lennep. Daarna kwam Grondwet bijeen. Grondwet, de meer zachtaardig ge stemde en eertijds steeds volgzame zuster van Burgerplicht. Eer tijds.... want, tot aller verbazing, verklaarde zij zich met groote meerderheid (32 van de 43) voor den knnppen inaar wat jongen van Tienhoven, dien Burgerplicht de deur gewezen had. Eu de Kiesvereeniging Amsterdams Belangeen sterker gekleurde copie van Burgerplicht, stelde zicli weder met 33 tegen 1 stem aan de zijde van den lastigen, stckeligen van Nierop. De tweeilrachts- fakkel vlamde in het liberale kamp. En in het anti-liberale?.... Sssstl... Stoor de rustige rust niet, die daar heerscht. De ullra- montaansche heeren van Recht voor allen publiceerden Zaterdag vóór den verkieziugs-Dinsdag (beter laat dan nooit) dat zij groot welbehagen schepten in den candidaat van hun doodvijanden, de anti-revolutionnairen. En de conservatieven of liever de Amsterdamsehe Couranthun orgaan toen ze er nog waren precies hetzelfde! Zoo stonden aan den morgen der verkiezing de stukken op 't schaakbord. Natuurlijk ging de strijd om een der beide liberale candidaten, de candiclaten der drie liberale Kiesyereein'gingen, niet der liberale kiezers. Deze laatsten hadden eenvoudig een keuze te doen uit het tweetal, door 117 Burgerplicht 52, Grondwet 32 en Amsterdams Belang 33) van de 4561 kiesbevoegden daartoe aan gewezen. Hoe voortreffelijk, hoe heilzaam, hoe gemakkelijk werken toch die onvolprezen KiesvereenigingenGemakkelijk, zeker.... Maar heilzaam? De dag van heden heeft het antwoord op die vraag gegeven de beide gelijkgezinde, de beide liberale candidaten, de candiclaten van éene en dezelfde partij, moeten zich aan een her stemming onderwerpen. Van Tienhoven 763 stemmen; van Nierop' 741. Nagenoeg half om half. De verdeeldheid is volkomen! Kon het anders? Éc'n partij, met drie kiezersclubs! En zou het resultaat even bedroevend geweest zijn, als men dc beslissing over de publieke zaak eenig en alleen had overgelaten aan de publieke opinie en aan haar aangewezen orgaan: de pers?Maar eilacy, we zitten eenmaal in hel schuitje der politieke clubs, met al haar geknoei en gehaspel achter de schennen, en ik vrees dat we er nog een heele poos in zullen voortsukkelen, 't Gaal zoo gemakkelijk! Uit de onvolprezen club op de smerige straat is maar één stap. Wat den modder aangaatweinig omzet, zou men op de beurs zeggen. Het is er tegenwoordig hier zoo droevig mede gesteld, dat dc Gemeenteraad in zijn laatste vergadering er niet alleen een geheime zitting aan wijdde wat trouwens om een haverklap geschiedt maar, wat meer zegtdat er in de publieke zitting een interpellatie over plaats bad. Eéne wijziging in den toestand moet geconstateerd het personeel der stads-reiniging is in uniform gestoken, genre-brandweer, minus den helm. Maar de chef? Hij heeft studie-reizen gedaan; wat is er de vrucht van? Dit, sprak de burgemeester: een brochure van den chef, waarin zijn systeem eu zijne planneu zijn vervat, onder den titel Terug in Amsterdam. Maar aangezien het systeem te onbepaald en de plannen te duur zijn, is er een nieuw stuk in bewerking, waarin dat alles herzien eu vereenvoudigd wordt. Dus blijven we voortbaggeren langs 's Heeren straten, in afwachting van de dingen die komen zullen. Zij het spoedig! Naar ik hoor, zal aan de veibeterde editie der reinigings-brochure een meer sprekender titel gegeven worden Voor goed uil den modder! Blijft nu ons stadsbestuur gedachtig aan de les dat men het eene moet doen en het auderc niet nalaten, dan zullen ook ten opzichte der politie spoedig de handen aan 't werk geslagen worden. Het hoofdbezwaar is uit den weg geruimd en de afgetreden hoofd commissaris gepensioneerd met zijn activiteits-tractement. Aux grands maux il faut les grands reinèdes; dat is niet anders. Ik verneem dat de sollicitanten voor deze vacature legio zijn, en van alle kanten komen opdagen, uit allerlei klassen der maatschappij. Ik heb curieuse namen hooren noemen. Maar bet schijnt dat de heer Steenkamp, onze voortreffelijke brandweer-commandant, de meeste of althans zeer veel kans heeft. Wat voor de uitstekend georganiseerde brandweer alweêr te bejammeren zou zijn. De houding der Justitie in zake de beide directeuren der voor malige Nederl. Suikerraffinaderij heelt hier iu de handelswereld groote bevreemding verwekt. Algemeen vercetiigt men zich met de opinie van onze Rechtbank en ons Gerechtshof, die het geïncrimi neerde feit niet strafschuldig achtten, en vindt men het onverklaar baar dat de Hooge Raad een vervolging instelde tegen iets, dat van ouder tot ouder onder de „handels-usautiën" behoort. Die terra schijnt echter wel wat rekbaar. Hoe het zij, van verschillende kanten hoorde ik de verwachting uitspreken, dat de beklaagden door dc Rechtbank, en ook iu appèl door liet Gerechtshof, zullen worden vrijgesproken; waarna dan waarschijnlijk de behandeling der zaak voor den Hoogen Raad zou volgen. Hoe hier de afloop zou zijn, is onzeker. Ik voor mij zie in dit geheele beroemde proces een krachtig motief voor de instelling der Rechtbanken van Koophandel; deze zijn in zulke gcdiugeu de eenig competente beoordeelaars. Een ander „beroemd proces," door het tooneelgezelschap van Viclor Driessens hier een paar maal bij van Lier opgevoerd, is nog wel zoo aantrekkelijk voor het publiek, als dat in de rechtszaal. Et pour cause: moord, diefstal, wraak, bloed, vergelding; als dat niet trekt;Intusschen hoor ik dat het stuk moet ik blozen omdat ik het nog ongezien liet? niet bepaald bombast is, maar zelfs hier en daar met talent in clkafir is gezet. Dat, behalve cenigc kleinere schouwburgen, ook dc Yerceniging het Nederlandsch Tooneel liet „beroemde proces" in studie zal nemen, schijnt vrij zeker. Elk wat wilshet kan niet altijd een l)ora zijn. Ondcr- tusschen blijft Sardou's meesterstuk avond aan avond volle zalen trekken; de volgende week zal het hier zijne 20ste opvoering beleven. Met dc opera zijn we dit seizoen niet gelukkig. De Fransche artisteu uit Den Haag, die Dinsdags iu den Stadsschouwburg optreden, zouden echter nog dragelijk zijn, indien liet sidderende geschreeuw van den fort tenor niet dc meeste stukken totaal bedierf. En de Duitschc opera uit Rotterdam zou wellicht meer op prijs gesteld worden, als het Palcis voor Volksvlijt niet zoo ongeschikt was uit het oogpunt der acoustiek. Wie dan ook eens omziet naar een afwisseling van de „komedie," wendt gewoonlijk zijn schreden naar het altijd stampvolle circus Carré, waar de verwon derlijke dressuur der paarden tegenwoordig nog overschaduwd wordt door de imposante verschijning van kabylen te paard, olifanten, struisvogels, giraffen, antilopen, lama's, kameelen, kangoeroes, enz. Verbeeld uMisschien voelt wel op een mooie» dag de een of ander zich geïnspireerd om de wereld met een „tooneelschepping" te verrijken, waarin hij heel deze menagerie in scène kan brengen. Dat zou een recette geven! t. t. AMSTELAAR. Frankrijk. Jl. Dingsdag avond is een groot kroonlicht, boven het tooneel van liet Théatre de la Renaissance, losgeraakt en van 10 meter hoogte nedergestort, gelukkig gedurende een entracte, zoodat het tooneel ledig was. Alleen de opzigter van het gas, zekere Chevallier, bevond zich op de plek waar het gevaarte nederstortte. Hij werd er door omvergeworpen en zoo zwaar aan de regterzijde gekwetst, dat hij onmiddellijk naar het gasthuis moest worden vervoerd. Volgens eene meer uitvoerige mededeeling van het ongeluk met den ascenseur in het Grand Hotel te Parijs, werden de drie personen, welke er in gezeten waren, niet verbrijzeld. Men vond hen oogenschijnlijk ongedeerd. De ongelukkigen waren echter levenloos; wel was er geen spoor van in- of uitwendige verwonding te bespeuren, doch een fijn bloedstraaltje, uit mond of ooren voortkomende gaf maar al te duidelijk te kennen, dat de dood was inge treden als een gevolg van uitstorting van bloed in de hersenen. Het werktuig was sinds achttien maanden ver nieuwd en had nooit eenige stoornis opgeleverd. Men schrijft de oorzaak van het onheil toe aan een breuk in het metaal der verbindingsstang. Engeland. Zooals bekend is, heeft de regering strenge maat regelen genomen, om den rceders te beletten schepen in zee te zenden, die op een of andere wijze het leven der opvarenden in gevaar brengen. Zij schijnt krachtig de hand daaraan te houden. Immers, uit een rapport, dezer dagen aan het Parlepient overgelegd, blijkt, dat het aantal schepen, waarvan overtreding der wet op de koopvaardijvloot gedurende 1877 geconstateerd is, 160 bedraagt. Daarvan zijn 130 door de ambtenaren der regering aangebragt, 25 door opvarenden en 5 door andere personen. Van de stoomschepen zijn, krachtens genoemde wet, 16 door de ambtenaren belet te vertrekken, en 144 zeilschepen. Voorts zijn gedurende het afgeloopen jaar 28 stoombooten en 11 zeilschepen als te zwaar geladen aangehaald. In Stratford nabij Londen, heeft de Great Eastern Railway-Compagny eene gasfabriek gebouwd ter verlichting harer wagens naar het systeen van Pintsch. In Baker- streetstation bevindt zich reeds zulk een fabriek van den Metropolitan Railway, die dient ter verlichting van de personenwagens van den St. John's-Wood Railway. In het Maart-nummer van de Nineteenth Century levert de heer Garnet Wolseley een artikel over „Engeland als eene militaire mogendheid." Engeland was nooit zoo sterk in militair opzigt, beweert hij, als thans. Als morgen de oorlog verklaard werd, zouden 400,000 geoefende sol daten gereed zijnhet staand leger in Engeland bedraagt namelijk 99,000 man, leger-militie-reserve 40,000 man, militie 85,000 man, volunteers 180,000 man, second class army-reserve 10,000 man. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: C. W'ijs, koopman en C. A. W. G. Vierweg. GETROUWrDGeene. BEVALLENIV. E., de liaan, geb. Brouwer, D. A. C. Kraak, geb. Stellcman, D. A. D. Agema, geb. Venuik, Z. OVERLEDEN: V. Snel, 40 jaren. Levenloos aangegeven 1. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Maart. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigli. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 ztw. lOk. 753.4<ij- 6.4 8.4 f 3.8 0.99 Golvend 2 8 wtz. 10 753.50- 0.4 7.8 f 4.8 0.98 weingolv 2 12 wtz. 4„ 757.78 - é.1 7.9 t 3.2 0.89 Weersgesteldheid: 1 Maart 12 u. Digtbetrokken, regen en wind. 2 Maart 8 u. Betrokken, winderig, vochtig, 2 Maart 12 u. Helder, bewolkt, mooi. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud 169 m.Tarwe f 9,al2,25 223 m.Rogge - 7,75a 8 m.Gerst - 5,80a 6,50 (Chev.) - 7 a 7,50 832 m.Haver - 3,25a 5,50 aardenb. - 7,25a 7,50 m.Br.Booncn -11,al4, 29 ui.Kanariezaad- 8,a 8,50 m.Mosterdz.(r)- a (si- m.Bl.Maan'/.. - a in. Koolzaad - a 338 per 50 KG. 5 m.Knrweizaad f a per mud m.Grn.Erwten - 7,25al8, m.Graauwe,, -16,a22, m.Vnle -14,—al 8,— m.Witte - a 124 step. Kaas, Weg. 24505 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f34,50,Gras f Commissie,/ - 28,- Middelb. - 33,50, - Laagste prijs f 18, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 5 Baarden b.'tj. f 75,a310,- Yculen - a 18 Koeijen -180,a240,- 110 Nucht.Kalv. - 6,al5, 565 Schapen - 20,a31, vette Varkens f perKG. per stuk 160 Mag. Varkens - 15,a24, 175 Bigg.ben.10w.- 7,—al3,— 6 Bokk.&Geiten - 3,alO, Boter f 0,95 a 1,per 0.630KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2