Buitenland. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 dezer: „Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming van een lid voor den Raad dezer gemeente, tusschen de lieeren dr. J. Ensing en W. P. Koning, is laatstgemelde met meerderheid van stemmen gekozen.7' Te Zaandam is jl. Dingsdag een treurig ongeluk voorgevallen. Twee personen bevonden zich in een vlet, die zoo zwaar geladen was, dat zij in de diepte verdween beide personen zijn verdronken. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft jl. Dingsdag morgen uitspraak gedaan in de bekende zaak van de hh. Munzebroek en Cruijs, voormalige directeuren van de Nederlandsche suikerraffinaderij, en hen beiden van de hun ten laste gelegde feiten vrijgesproken, en hunne onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. Het geregtshof te Amsterdam deed gisteren morgen uitspraak in de bekende zaak van den diefstal van cambries. Het achtte sommige, aan de twee eerste beklaagden ten laste gelegde feiten (de diefstallen na Oct. 1876) niet wettig en overtuigend bewezen; aan andere vermissingen oordeelde het Hof hen echter schuldig, en veroordeelde dientengevolge den 1ste beklaagde tot een tuchthuisstraf van 5 jaar, den 2den beklaagde tot een van 6 jaar. Aan het helen, door het desbewust opkoopen der gestolen goederen, werd Marretje Bosselman schuldig verklaard, en tot een gelijke straf als 1ste beklaagde veroordeeld. Manus Bosselman daarentegen werd vrijgesproken, daar zijn schuld niet wettig en overtuigend bewezen was. Bij de jl. Maandag door burgemeester en wethouders gehouden openbare herverhuriug van het Heeren-Logement aan den Burg te Leiden, voor den tijd van tien jaren, was daarvan bij de afmijning de hoogste bieder de heer A. G. Mulié, koffijhuishouder te Hoorn, voor de som van f 3000. De gunning is aangehouden. De buitengewoon zware koe, welke onlangs te Berg- Ambacht voor f 415 werd verkocht, zal door den tegen- woordigen eigenaar naar de internationale tentoonstelling te Parijs worden opgezonden. Te Senzeilles, in de provincie Namen, is, naar men in de Indépendance leest, een echtpaar van acht-en-rzeventig jaren overleden. Man en vrouw waren op denzelfden dag geboren en zijn te zamen in hetzelfde graf begraven. Te Glasgow zal een bronzen standbeeld van Living- stone worden opgerigt. Als een goed middel om de bedorven lucht in een ziekenkamer te zuiveren, worden uijen genoemd. Alen snijdt de bollen in drie of vier stukken, die men op een bord legt en welke dan in korten tijd alle schadelijke bestaiul- deelen uit de lucht inzuigen; terwijl men door berookingen enz. wel den onaangenamen geur wegneemt, maar niet de slechte lucht verwijdert. Na verloop van zes uren moet men de uijen verversclien, en de gebruikte wegwerpen, wijl ze tot niets meer deugen. Het weekblad Sieboldia deelt dit mede op gezag van ,/der Deutsche Garten" en acht het de algemeene bekendheid waard, omdat hier een gemak kelijk toe te passen middel aan de hand wordt gegeven, dat toch zeker wel niet uit de lucht zal zijn gegrepen. In de vorige week vroeg de Grootvorst Nikolaas aan Skobeleff, wat hij van de toestand dacht. ,/Ik voor mij geloof/' zeide Skobeleff, „dat wij met Engeland zullen moeten gaan vechten." „Gij zijt een dollcnan" riep de Grootvorst, terwijl hij op den grond spuwde, zooals elke Russische boer doet, wanneer hij boos is. Nu? vroeg Tetlow, om een antwoord uit te lokken. O, sprak Erne met verheffing van stem, ik heb er wel is waar een gedeelte van uitgegeven, maar ik heb toch nog over. Hoeveel hebt ge dan nog? Anderhalven dollar, mijnheer. Ziet ge, ik heb er een paal schoenen voor gekocht, voegde hij er bij, zijn voet oplichtende. Als ge niet meer hebt overgehouden, dan moet ge weer wat hebben. Erne trad vooruit om het geldstuk aan te nemen, dat zijn be schermer hem toereikte. Tetlow had er spijt van, dat hij niet was opgestaan om het hem te geven. Maar het scheen wel dat dien dag alles verkeerd moest gaan. De heimelijke begeerte om van dien man ontslagen te zijn, was merkbaar in al wat hij sprak of deed. Hoewel Erne er niels van scheen te bespeuren, gevoelde Tetlow dat er een soort van zedelijk toezicht over hem gehouden werd; het scheen wel dat de bedelaar door een lioogere macht op nieuw bij hem was gebracht, om hem zijn weder opkomend gevoel van onverschilligheid te verwijten. Gij ziet er beter uit, zeide hij plotseling; het is te hopen dat ge u nu spoedig zult kunnen redden. Hij dacht dat hij daarmede iets hartelijks gezegd had; maar in den grond der zaak beteekenden zijne woorden Nu er cenige verbetering in uw toestand gekomen is, behoeft ge mij niet meer tot last te wezen. Erne scheen die ware bedoeling niet te vatten, en alleen denkende aan de weldaden die hij ontvangen had, zeide hij op een toon, waaruit evenveel onderwerping als dankbaarheid sprak Zeker, het zal nu wel gaan, dank zij uwe goedheid. Ik blijf u zeer dankbaar, mijnheer Tetlow. Die woorden hadden iets van een afscheid. Tetlow gevoelde zich niet op zijn gemak. Dit oogenblik kwam hem beslissend voor; en hij had bet plan gevormd, er nu op de een of andere wijze een einde aan te maken. Al verweet zijn geweten hem ook wat hij nu ging doen, hij vond een verontschuldiging in het voorwendsel dat hij geen afdoend bewijs had van Ernc's oprechtheid. Hij stond van zijn schrijftafel op en liep den gang in. Erne volgde hem met de bittere verslagenheid van een ongelukkige, dien men de deur wijst. Op het oogenblik dat hij de kamer uitging, werd Tetlow doov een soort van naberouw aangespoord om hem te vragen Hebt ge soms ook nog familiebetrekkingen, ot iemand die belang in u stelt? Op het gelaat van den bedelaar vertoonde zich plotseling een uitdrukking van grievend hartzeer. Neen, antwoordde hij, ik heb geen vrouw meer; zij is dood.... gestorven na mijne kinderen. Hebt ge kinderen gehad? Twee; twee lieve jongens, vervolgde hij met bevende stem. Is het al lang geleden? Dat ik ze verloren heb? Ik was toen in krijgsdienst. Mijne vrouw schreef mij dat er een ziek waskort daarop kreeg ik de doodtijding. Ik vroeg verlof. Doch voor dat mij dit was toege staan, vernam ik dat de andere zijn broeder gevolgd was. Viscliberigten. Binnen 5 Maart. Van Baeleu, schipper Charles Muscou, ISO levende kabeljaauwen, 40 lengen, 3 heilbotten, 500 schelvisschen a f 3.35, 349 doodc kabeljaauwen cu leugen 65 a 95 cents. 6 Maart. Admiraal van Kinsbergen, schipper J. Noordzij, 360 levende kabeljaauwen, 36 leDgen, 7 heilbotten, 900 schelvisschen a f 2.55, 344 doodc kabeljaauwen en lengen 80 a 100 cents. Watergeusschipper A. 't Hart, 400 levende kabeljaauwen, 48 lengen, 5 botten, 7è honderd schelvisschen a f 2.30, 270 doode kabeljaauwen en lengen 80 a 95 cents. Haring is door het aanhoudende stormweer niet gevangen. Benoemingen, enz. Aan de heeren A. Deinum, J. R. Lusink en M. C. Braat, ge zagvoerders van schepen in de groole vaart, is ieder een zilveren medaille verleend, als erkenning van de diensten, door hen aan de wetenschap der zeevaart bewezen door het overleggen van uilmuu- tende scheepsjournalen. Tot lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Hoorn is benoemd de heer J. van Sunsbeek, bewaarder der hypotheken aldaar. De luit. ter zee 2de kl. J. B. Dukkers wordt, op zijn verzoek, met den laatstcn dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. De luits. ter zee 2de kl. D. J. W. A. G. Goops, J. A. Kloek en W. A. Palm, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost- Indië cn vandaar, eerstgenoemde den 20sten en de beide anderen den 24 Eebr. jl., teruggekeerd, zijn met die datums op non activiteit gesteld. STATEN-GENERAAL. De hoofdbeginselen van liet wetsontwerp op het lager ouder wijs zijn: „Het stelsel der kweekscholen wordt behouden. Zij worden gesticht cn onderhouden door het Rijk of de gemeenten. De normaal lessen worden evenzeer van staatswege ondersteund. Aan de gemeenten wordt vrijheid toegekend tot behoud van opleidingskla:sen voor kweekelingen. Deze worden behouden, doch alleen voor eigen oefening en tot het bewijzen van kleine diensten, onder het toezigt of de leidiilg van den onderwijzer. Voor de tractemeuten der onderwijzers wordt een wettelijk minimum vast gesteld. De Koning heeft evenwel de bevoegdheid dit te verhoogen naar plaatselijke omstandigheden. Onderwijzeressen worden met onder wijzers gelijk gesteld. De scholen mogen hoogstens 400 kinderen bevatten. Aan iedere school zal op elk vijftal onderwijzers, buiten den hoofdonderwijzer, minstens een en op elk negental, buiten den lioofdonderwijcr, minstens twee den rang van hoofd ouder wijzei- moeten bezitten. Een onderwijzer zal voor 40 kinderen werk zaam zijn. De onderwijzers en hoofdonderwijzers moeten door het afleggen van een speciaal examen bewijzen geven van hunne bekwaamheid. In elke gemeente of vereenigde gemeente zal een openbare school gevestigd moeten zijn, met behoud van het beginsel der wet van 1857. In dc vakken van het onderwijs wordt geen wezenlijke ver andering gebragt. De geschiedenis blijft tot de vaderlandsche beperkt. Vormleer en zingen blijven onder de vcrpligte vakken opgenomen, zoo ook de handwerken. Het onderwijs in handteekenen en gymnastiek is facultatief. Omtrent het godsdienstonderwijs blijven dc beginselen der wet van 1857 behouden. Bij de regeling der sebooliijden zullen bepaalde uren voor liet godsdienstonderwijs worden aangewezen, met openstelling der lokalen voor de godsdienstleeraren. De eindbeslissing hierover en over klagten betrekkelijk de school boeken blijlt bij de Regering, en straf wordt bedreigd tegen den ouderwijzer, die andersdenkenden kwetst. Bepalingen omtrent de hygiène en de paedagogiek zullen in overleg met deskundigen bij maatregel van inwendig bestuur genomen worden. Voorts zal het hcrhalings-onderwijs bevorderd worden. De leerpligt wordt niet ingevoerd, maar van overheidswege zullen maatregelen genomen worden tot bevordering van liet school bezoek, ook in verband met de armverzorging. Er zullen bezoldigde- schoolopzieners aan het hoofd van nieuw te vormen schooldistricten geplaatst worden; een of meer onbezoldigde schoolopzieners zullen aan hen worden toegevoegd. De werkkring der inspecteurs blijft grootendeels onveranderd, evenzeer de bevoegdheid van Gedeputeerde Staten. Het lager onderwijs blijft staatszorg, overeenkomstig de begin selen der wet van 1857, doch de gemeenten krijgen 30 pCt. dei- kosten terug. Er zullen geen provinciale bijdragen tot de sclioolinkorusten worden verleend. De leeftijd van den hoofdonderwijzer moet minstens 23 jaar zijn. Dc hulponderwijzer heet voortaan onderwijzer. De heffing van schoolgeld blijft facultatief aan de gemeenten overgelaten. In afwachting van de herziening der wet op liet middelbaar onderwijs blijft het uitgebreid lager Qiulerwijs onverauderd. De overgangsbepalingen zijn over het algemeen gelijk aan die van het oiitwerp-JIeemskcrk. Het niinimum-tractement voor het hoofd der school wordt op f 700, dat voor de andere onderwijzers op f 400 bepaald." Frankrijk. Ruim een zestigtal Madridsclie studenten, in de kleeder- dragt van de studenten van Salamanca, uit de zestiende eeuw en uitgerust met guitar, fluit, rinkelbom, castagnetten en andere muziekinstrumenten, zijn te Parijs gekomen om er de carnavalsfeesten te vieren. Waar zij welkom zijn, zullen ze muziekuitvoeringen geven. Zij dragen op den hoed een lepel als een oud symbool. In de vorige eeuwen gingen namelijk de studenten te Salamanca te gast in de kloosters, waar ze hun eigen lepel meêbragten. Men noemde hen dan ook soepeters. De Monthyonprijs te Parijs voor het fraaiste en zede- lijkste boek zal waarschijnlijk dit jaar toegekend worden aan „Doria," eene Russische vertelling van mevr. Henri Gréville. De heer Octave Feuillet zal het verslag uitbrengen. „Doria" is ook in het Hollandsch vertaald en uitgegeven te Arnhem. Jl. Zondag nacht te half drie is te Bordeaux brand uitgebarsten in een verffabriek, die met alles wat zij bevatte een prooi der vlammen werd, waaronder ook tien rijtuigen elf paarden, een bok en eene geit. De talrijke bewoners hebben ternaauwernood den tijd gehad zich te redden. Een achttienjarig werkman werd dood onder het puin vandaan gehaald, een ander jongmensch was geheel verkoold. Het dagblad le Pctit. Méridional heeft eene dépêche ontvangen, houdende mededeeling, dat de beruchte com- munarcl Cluseret, die bij het Turksche leger diende, dooi de Russen gefusilleerd is met nog eenige andere gevangenen, bij de verovering van Plewna gemaakt. Vervolg' nieuwstijdingen. Gisteren avond hield de heer Jolis. Dyserinck zijne eerste lezing over de Psalmen. Spreker wees aan, dat met betrekking zoowel tot David als den stichter der tempelrauziek en den psalmdichter bij uitnemendheid, als tot de Levietisehe tenipelzangers, als door Israëls koning aangesteld, alle gezag aan den schrijver der Kronieken moet worden ontzegd, daar dc oudere historische oorkonden der Schrift hiervan niet alleen niets weten, maar het bestaan er van zelfs buitensluiten. In eene bijdrage werden eenige plaatsen uit de Psalmen, na aangebragte verbetering in den oorspronkclijken tekst, toegelicht. De mailbooten Prins van Oranje en Prins Hendrik vertrokken jl. Dingsdag respectivelijk van Port-Saïd en van Napels. Aan boord van het schip Noach V, van Batavia hier binnen, bevonden zich 7 koloniale gevangenen, die, wegens insubordinatie linn verderen straftijd in een der gevangenissen in Nederland moesten doorbrengen. Op 8 Eebr. kreeg men midden in den Oceaan een Erauseh barkschip in het oog, dat later bleek de Seraphine te zijn. Twee der gevangenen, Eransehen, namen liet roekelooze besluit om over boord te springen cn zwommen naar genoemde bark, die hen met een sloep tegemoet kwam en opvischtc. Met ingang van den 1 dezer is alhier geplaatst de Rijkstelcgra- fist 2de kl. S. G. Bendien, vroeger werkzaam tc Amsterdam, en is met ingang van den 15 dezer van hier naar Amsterdam verplaatst de Itijkstelegralist 2de ld. J. S. van Tiel. Ook de heer R. II. Scott heeft, de Amerikaansehe voorspel lingen van stormen aan de uitkomst getoetst en bevonden, dat zij liaar de welwillendste opvatting slechts 7 maal uitgekomen zijn, 10 malen half, 6 inaleu eenigerinate, 17 malen volstrekt niet. Men schrijft uit Leiden aan den Standaard: „Jl. Donderdag avond had een jongen de baldadigheid, om in een naauwe steeg een touw boven den grond te spannen, ten einde de voetgangers te doen struikelen. Dat laatste overkwam een metse laar, 70 jaar oud, die tengevolge cenrr bekomen hersenschudding Zaturdag avond overleed. Een geregtelijk onderzoek ie daaromtrent reeds ingesteld. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben, naar aan leiding eener opdragt van de Provinciale Staten, voor cenigen tijd aan den Koning een adres gerigt, met verzoek dat wettelijke maat regelen worden genomen ter bescherming van de insektenetende v, gels. De minister van justitie en die van waterstaat enz. hebben hierop te kennen gegeven, dat zij het gevoelen deelende, dat bescherming van voor landbouw en houtteelt nuttige diersoorten wensehelijk is op het voorstellen van maatregelen ter voorzienin°- in deze behoefte bedacht zijn. Gisteren ochtend werd buiten de Waterpoort in de Mark bij Breda drijvende gevonden het nog gecostumeerd en gemaskerd lijk van een fabriekswerken Vermoedelijk is de man eergisteren avond na de carnavalspret in beschonken tcestand te water geraakt. Den 20 dezer zal te Zulphen een geacht ingezeten, dr. J. II. Kroon, inspecteur van het lager onderwijs in Gelderland, gedachtenis kunnen vieren van 50 jaren achtereen in zijne gevvigtige betrekking werkzaam te zijn geweest. Voor 50 jaren nl. werd hij school opziener en leeranr in de wiskunde aan de latijnsche school. Op de jl. Maandag te Deventer gehouden Vasten-Paardenmarkt waren aangevoerd 585 Paarden, waaronder vele luxe-paarden. Er was veel handel. De prijzen verschilden van f 70 tot f 650. In de te Deventer verschijnende Koerier leest men de volgende advertentie: „Dc korporaal II. Bokhorst, van Waterloo, geeft kennis aan zijne geachte stadgen oten, alsmede aan den kolonel en hh. officieren, dat hij den Ssten dezer zijn 86ste levensjaar zal intreden en nog kloek van moed is, terwijl hij op dien dag, evenals bij Waterloo, Oranje boven zal roepen. Goldstraat op liet Diakengesticht." Negen boterkoopers te Stcenwijk, die geregeld eene weekmarkt bezochten, hebben per advertentie bekend gemaakt, dat zij, door de vele ondervonden bedriegerijen, alle boter koopen onder conditie dat elk vat 7 KG. mag wegen, hoewel er 8 KG. gekort wordt; dat het meerdere gewigi, 10 maal in rekening zal worden gebragt ten nudcele van den verkoopcr, en dat bij ontdekking van slechte boter op eene bedriegelijkc manier gestopt, de kooper het regt neemt den verkooper met de halve som te betalen. De landbouwers te Eranekeradeel hebben de pootaardappclen in den broei gezet, en zoodra de grond iets meer is opgedroogd, worden ze gepoot. Zelfs hebben sommigen reeds enkele stukken bc.poot, ofschoon men vrij algemeen dit te vroeg acht, daar er nog hoegenaamd geen warmte in den grond is en de poters alzoo ligt kunnen verrotten. Het koolzaad staat goed te velde en zal dit jaar wel vroegtijdig beginnen te bloeijen. Nog altijd klagen de brakers geducht over het slechte vlas, hetwelk moeijelijk gebraakt kan worden. De meeste verbouwers maken er een slechte rekening mede. De beroemde tooneelkunstenares Srtrah Bernhardt heeft jl. Vrijdag avond te Parijs na de vervulling harer rol in Victor Hugo's Hernam (Dona Sol,) eene allerhevigste bloedspuwing gekregen. Dat niet alle Amerikanen den naam van mild verdienen, kan blijken uit bet volgend verhaal van dc Sport. Op een soiree te Parijs verloor een Amerikaan, die zoowat jaarlijks 200,000 fr. rente te verteren heeft, een diamanten hemdsknoopje, ter waarde van 12000 fr. Een staljongen vond het knoopje, bragt het den eigenaar terug en kreeg tot beloöning.... 2 sigaren. In Duitschland, met name in het noorden des Rijks, heeft de in 't vorige jaar te Hamburg plaats geluid hebbende internationale tentoonstelling betreffende alles wat tot de melkerij behoort, de aandacht in hooge mate doen vestigen op den vooruitgang en de beteekenis van dien tak van volkswelvaart in Denemarken en in Zweden. In Duitschland wordt daaraan inzonderheid door den invloed van den „Milchwirtlischafllichen Verein," die iu 1874 bij gelegenheid van dc internationale landhuishoudkundige expositie te Bremen gevestigd werd en thans aldaar zijn zetel heeft, groote zorg besteed, en wel door tentoonstellingen te dier zake, door bet oprigten van melkerijscholen en door hot houden van bijzondere voordragten over dat onderwerp. Bovendien ontstaat er allengs een belangrijke litteratuur over deze zaken, waarvan de kennisneming ook buiten de eigeu grenzen van Duitschland wensehelijk is, en dat te eerder, nu bijv. uit Friesland eenige deskundigen naar Denemarken afge vaardigd worden, om aldaar met eigen oogen zich te onderrigten hoe de melkerij cr gedreven wordt. Het door dc Russische en Turksche gevolmagtigden geteekende tractaat, dat den naam van vredes-preliminairen draagt, telt 29 artikelen. De oorlogsvergoeding is op 1410 millioen roebels bepaald, waar van 1100 millioen gekweten worden door afstand van grondgebied in Azië; 310 millioen blijven betaalbaar in geldswaarde, doch omtrent de termijnen en voorwaarden der betaling is niets bepaald. Evenmin zijn waarborgen voor dc betaling der rente bedongen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2