Den volgenden morgen werd de kapitein te de Cocks- dorp gcbragt, waar men de geheele bemanning reeds ver ongelukt waande, en bereids eenige voorwerpen van liet gestrande schip waren aangebragt. Men is nu bezig van lading en inventaris zooveel mogelijk te bergen. Het scliip is evenwel zeer waar schijnlijk totaal wrak en zal wel nimmer meer zee kun nen bouwen. Naar men uit Amsterdam aan het Vad. schrijft, kan men eerlang de koninklijke benoemingen verwachten van mr. H. G. van Doesburgli tot hoofd-commissaris voor de justitieele en van den heer P. W. Steenkamp tot hoofd commissaris voor de gemeente-politie aldaar. De eerste is commissaris van politie aan het centraal-bureau en de oudste naar datum van aanstelling der commissarissen van politie in de hoofdstad; de laatste is kommandant der brandweer te Amsterdam. De financiële commissie uit den Raad te Amsterdam beraadslaagt over de vragen: zijn er termen aanwezig om nu reeds eene nieuwe gemeentelijke leening te sluiten, en zoo ja, tot welk bedrag? De centrale liberale Kiesvereeniging in het hoofd- kiesdrict Haarlemmermeer heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer H. F. Bultman, landbouwer te Haarlemmermeer. Van Catliolieke zijde wordt aanbevolen de heer mr. F. J. M. A. Reekers. De pacht van het hotel den Burg, te Leiden, is voor de som van f 3000 's jaars gegund aan den heer A. G. Mul ié, te Hoorn. In de Leidsche Crt. wordt medegedeeld, dat het ver haal omtrent de „grap/' waarbij een 70jarig metselaar te Leiden door 't struikelen over een touw den dood vond, niet juist is. Eenige jongens van 9 of 10 jaar vermaakten zich met meisjes'in een touw juister gezegd touwtje te vangen. De bedoelde metselaar verwarde wel in het touw, hij viel echter niet, maar liep de kinderen na en deed daarbij den ongelukkigen val. Men leest in 't Vaderland: „De Wekker, sprekende over het Koninkl. besluit tot verkorting van militie-dienst, beklaagt zich, dat daarin de hulponderwijzers ten onregte zijn vergeten. Het is mogelijk, dat de considerans van het besluit tot deze opvatting aanleiding geeft, maar aan het einde van art. 1 sub b zijn wel degelijk genoemd, die in het bezit zijn van een diploma als hulponderwijzer.'' Het Vaderland vergist zich, zegt de Pr. O. en Zw. Crt. Uit een brief van den 14 Jan., uit Nügata (Japan), deelt men aan het U. D. mede, dat het aldaar geheel winter is. De sneeuw ligt er zoo hoog, dat men zeer blijde is, als inen er op de wandeling niet dieper dan tot aan de knieën inzakt. „Dezen middag, verhaalt de schrijver, wandelde ik met een vriend, die er tot aan zijn middel toe inging. De vorige maand is het drie dagen droog geweest, overigens sneeuw. Van dit jaar hebben wij nog geen droogen dag gehad. De temperatuur is zoodanig, dat liet water op mijn waschtafel immer bevroren is. Al wat het hier doet, doet het goed. Als het hier waait, dan heeft men een orkaanregent het, dan regent het dagen aan een, met sneeuw dito. 's Zomers heeft men meer dan tropische warmte gedurende een maand of drie, en 's winters koude, zooals men bij ons niet voelt." Jl. Donderdag had te Diepenheim een bruiloftsviering 5laats, waarbij een treffend ongeluk gebeurde. De arbeider W. namelijk had de onvoorzigtigheid de paarden van het rijtuig, waarin bruidegom en bruid gezeten waren, bij den toom te grijpen, ten einde het jonge paar een woord van gelukwensching toe te spreken. De paarden, hierdoor verschrikt, schoten vooruit, met het ongelukkig gevolg, dat genoemde persoon onder het rijtuig geraakte en onmiddellijk een lijk was. Bij een landbouwer te Gortenoever heeft een zeug 21 keunen geworpen, en bij R, te Voorschoten, een schaap 6 lammerentwee gevallen, hoogst zeldzaam in de dieren wereld. De opbrengst der kompost-mest heeft in de gemeente Groningen over 1877 een som van f 112,950,50 opgebragt zijnde f 2,80 per inwoner. De raming werd met f 25,335,50 overtroffen. De hooge prijzen, die in de veenstreken voor de mest worden betaald, is oorzaak van deze zeer voor- deelige uitkomst. De geduchte storm van jl. Donderdag nacht heeft o. a. den dijk van den Finsterwolderpolder aan den Dollard, eigendom van de gemeente Groningen, over een lengte van 20 meter, aanmerkelijk beschadigd. De schade wordt op f 40,000 geschat. Berigten uit Batavia, dd. 1 Febr. luiden o. a. „Een telegram van den gouverneur van Atsjin en onder- hoorigheden, gedagteekend Kotta-Radja 21. Jan., behelst het volgende: Ofschoon niet zoo onrüstig meer, gaan de Atsjinezen voort met. beschieten van transporten en enkele posten in de Zuidooster linie; kampong Lamjong, nabij onze versterking aldaar, is door hen verbrand." „De regens blijven nog schaarscli. Dientengevolgeheerscht eene in dit saizoen ongewone hitte-" „Padang werd voor twee weken (half Jan.) bezocht door millioenen allerfraaiste kapellen, die de pleinen als met een oogverblindend sneeuwkleed bedekten." Men schat de vlottende schuld van Turkije op 1|, de geconsolideerde schuld op 5 milliard frs. Van deze laatste is voor 1 milliard in Frankrijk, 2| milliard in Engeland, ii milliard in Duitschland en Oostenrijk, 375,000,000 frs. in Italië, 250,000,000 frs. in België, en Holland, 625,000,000 frs. in Turkije zelf geplaatst. Uit Paderborn wordt gemeld, dat zekere kleeder maker uit Furstenberg tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld is, wegens de volgende poging tot opligting: Hij had zich dood gehouden, zich vervolgens uit de voeten gemaakt en een lijkkist met steenen gevuld in zijne plaats laten begraven, om op die wijze de uitkeering eener levensverzekering-maatschappij magtig te worden. Zijne vrouw, de medepligtige, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. NEDERL. NATIONALE WERKLIEDEN-V EREENIG1N G, onder de zinspreuk „Door orde en spnarzaainhcid tot welvftort." ALGEMEENE VERGADERING, gehouden in 't lokaal Musis Sacrum, op Zaturdag den 9 Maart 1878. De President P. II. Eos opent de bijeenkomst, die door een zeer groot aantal leden met hunne vrouwen wordt bijgewoond. (De zaal is eivol). Hij roept allen een hartelijk welkom toe bij den aanvang van het 7de levensjaar der Vereeniging. Hij bespreekt te dezer gelegenheid de sociale kwestie en wijst op den mingunstigen toe stand der werklieden en van hunne gezinnen, met hel oog op de stoffelijke welvaart. Als eene der oorzaken, herinnert hij aan de opmerkingen van Multapatior ter zake van 't misbruik van sterken drauk. Hij merkt daarbij evenwel op, dat de 18 millioen gulden, die jaarlijks aan belasting op de sterke dranken door de Nedcr- landsche natie wordt betaald, niet enkel door den werkman, maar voor een belangrijk deel door de aanzienlijken wordt opgebragt. Hij doet opmerken hoe door velen dwaselijk is verlangd, dat de arbeidsloonen zouden worden opgevoerd, en wijst op het gevolg van dien maatregel: alle producten enz. zouden in prijs stijgen en *de verhooging zou ten slotte volstrekt niets baten. Hij uit den wensch, dat het drankgebruik onder de werklieden opkoude, en dat de ouders meer en meer het belang mogen inzien van goed onderwijs voor hunne kinderen; dat zij de onderwijzers steunen in hun moeijelijke taak. Van zulke middelen verwaeht hij goede gevolgen voor de toekomst. Verder wijst hij op 't nut van werk- lieden-vereenigingen, doch sluit het oog niet voor het verkeerde in den kring dezer vereenigingen, vooral in 't buitenland, door volksleiders, d. w. z. volksverleiders, tewceggebragt. Hij doet dan ook uitkomen, dat de werkstakingen, door zulke gewaande volks vrienden in 't leven geroepen (171 werkstakingen hadden in 't vorige jaar in Engeland plaats), allen op groote schade voor de werklieden uitliepen. Vervolgens merkt hij op, hoe velen meenen, dat de werklieden in de gestelde magten en in de godsdienst hinderpalen moeten zien, die hun welvaart en geluk in den weg staan. Hij wijst er op, dat de oplossing der arbeiderszaak zeer goed kan geschieden met eerbied voor de overheid en voor de godsdienst; in stede van een hinderpaal te zijn, acht hij dien eer bied bevorderlijk voor het beoogde doel. Met voldoening, meent spreker, kan de Vereeniging terugzien op het verloopen zesjarig tijdvak Hij wekt op tot eendragtige zamen- werking, zoowel ter bevordering der geestelijke als der stoffelijke belangen van den werkenden stand. De 1ste Secretaris II. Rieuwerts leest daarop de notulen dei- vorige algemeene vergadering en het verslag over 't afgeloopen Vereenigingsjaar. Hij deelt daarin o. a. mede, dat het ledental bedraagt 330, d. i. 13 meer dan een jaar te voren. Verder wordt medegedeeld, dat in 't afgeloopen jaar een proef is genomen met het slagten eener koe en van een varken, doch dat deze poging het gewenscht resultaat niet heeft opgeleverd. Pogingen om con tracten met slagters te sluiten zijn mede met geen gunstig gevolg bekroond. Beter slaagde men in een contract met den schoenmaker, den heer A. Visser. Door de leden, die daarvan gebruik maakten, werd f 1651.25 besteed; de winst (4 pCt.), ten bedrage van f 66.05, werd aan hen uitgekeerd. De winkelzaak heeft in 't eerste halfjaar een dividend uitgekeerd van 5, in 't tweede van 4 ten honderd. Het woonhuis naast den winkel is thans ingerigt voor den verkoop van manufacturen. De omzet neemt gestadig toe; de zaak is vrij goed reeds ingerigt en aan bijna alle aanvragen kan terstond wor den voldaan. De huismoeders worden opgewekt om van deze nieuwe inrigting gebruik te maken. Van het door de Vereeniging opge- rigte begrafenisfonds wordt mede gewag gemaakt, ofschoon in eene bijeenkomst der leden van dit fonds, op 7 Febr. jl. gehouden, de noodige opgaven daaromtrent zijn gedaan. Ontvangsten f 1639.05 uitgaaf f 752.125saldo f S86.93. Hiervan is aan de leden uitge keerd de som van f 591.2S. Als reserve in kas f 295.64. Het aantal leden van dit fonds bedraagt: boven 15 jaar 5S1, van 815 jaar 219; beneden S jaar 307. De spaar- en voor- schotkas heeft ook in 'l afgeloopen Vereenigingsjaar goed gewerkt. Door 255 deelnemers en 87 kinderen is er aan deelgenomen; door eerstgenoemden is iugebragt f 5184.23 en door de kinderen f 187.97. Aan 141 deelnemers zijn voorschotten verleend tot een bedrag van f 38S9.60. Hiervan werd teruggebragt f 3772.30. Nog te voldoen f 117.30. Aan renten en boeten van gedane voorschotten is ont vangen f 185.20; na aftrek van onkosten werd hierdoor een saldo verkregen van f 52.41. Het overige van het jaarverslag was hoofdzakelijk gewijd aan eene beschouwing van 't nut der onlangs plaats gehad hebbende herziening van bet Reglement der Vereeni ging, waarbij o. a. is bepaald, dat de contributie der leden op hunnen naam tegoed wordt ingeschreven. Het nut van deze bepaling is alreeds ondervonden door eenige leden die onlangs naar Amsterdam zijn vertrokken en daarbij profiteerden van de toepas sing der nieuwe 'bepaling, die bij vertrek uit de gemeente terug gave der gestorte gelden voorschrijft. Aan 't slot uit de verslag gever den wensch, dat in dezen kring onder Gods zegen mag worden voortgewerkt aan de verbetering van 't lot des vverkmans. Hierna doet de Penningmeester C. Wondergem verslag van zijn beheer in het 6de Vereenigingsjaar. Administratie der Vereeniging: Ontvangsten. Saldo in kas bij 't begin des jaarsf 1919.84 Contributiën der leden1783.30 Bijdragen van donateurs22.50 Huishuur784.89 Restitutie van het begrafenisfonds22.80 Winst op den verkoop van brood699.30 Ingebragt spaargeldu 884.31 Totaal f 6116.94 Uitgaven. Aankoop en reparatie van goederenf 413.83 Kosten van vergaderingenu 69.05 viering 5de jaarfeest158. Reparatie van huizen445.61 Belasting52. Aflossing van schuld en rente660. nieuw depot. 950. Uitkeering overlijden 2 leden30. Drukwerk, ad verten tiën, enz. 142.30 Opgevraagd spaargeld328.175 Totaal f 3248.96° Saldo in kas aan het einde van het Vereenigingsjaar 2867.975 Administratie van den Winkel Bedrag der ontvangstenf 46179.35 Saldo in kas bij 't begin van 't Vereenigingsjaar 497.83 Totaal f 46677.18 Uitgaven. Aankoop van winkelwarenf 42527.97 Vracht der 462.02 Weekloonen1026.80 Huur van het depot227.50 Assurantie, patent, enz59.15 Administratie372.44 Totaal f 44675.88 In kas, in specief 2001.30 aan goederen aanwezig. 7968.87 Te zamen f 9970.17 Loopende schuld en bedrijfskapitaal S115.59 Winst f 1854.58 Administratie verkoop Brood Ontvangst wegens verkoopf 16389.73 Uitgaven. Aan den fabrikantf 14091.64 belasting651.83 arbeidsloon608.53 i, vracht167.52 reparatie der wagens26.84 Aandeel in de huur91. Administratieu 53.07 Totaal f 15690.43 Behaalde winst f 699.30. Administratie verkoop Steenkolen Ontvangst. Wegens nog aanwezige kolenf 1606.56 verkoop van kolen 4006.87 Totaal f 5613.43 Uitgaven. Aankoop van steenkolenf 3559.4G Losloonen477.90 Vracht 878.85 Kosten vallende op den verkoop156.46 Assurantie, enz9.80 Huur van het pakhuis14S.79 Administratie14.16 Totaal f 5245.42 Behaalde winst f 368.01. Administratie verkoop Manufacturen (van Mei 1876April 1877): Ontvangst. Aan verkochte goederenf 1138.14° Aanwezig bij het opmaken der balans438.24° Totaal f 1576.39 Uitgaven. Aankoop van goedereuf 1499.69 Administratie13,62 Totaal f 1512.81 Behaalde winst f 63.58. Contract met den schoenmaker A. Visser (reeds vermeld in 't verslag van den lsten Secretaris): Behaalde winst f 66.05. Totaal der ontvangsten f 69365.34°. Totaal-cijfer van den winst f 3051.52, welk bedrag aan de leden is uitgekeerd. Aan 't einde van zijn verslag rigt de Penuingmeester een woord van opwekking tot de leden en hunne vrouwen, om van de ver schillende inrigtingen gebruik te maken in hun eigen belang en tot bevordering van den bloei der Vereeniging. De Commissie van toezigt brengt, bij monde van den heer J.H. J. Schmidt, verslag uit en berigt, dat de administratie van den Penningmeester in volkomen orde is bevonden en dat alles getuigt van een rigtig beheer. Met het oog op de zeer vele bemoeijingeu van den Penningmeester, de leden der Winkel-Commissie, den President en den lsten Secretaris, deelt hij mede, dat hunne sala rissen, die zeer gering zijn, eenigermate zijn verhoogd. De President rigt daarop een woord van dank aan bestuurders en aan allen, die tot bevordering van den bloei der Vereeniging het hunne hebben bijgedragen, inzonderheid ook aan de aftredende bestuursleden Meijneke en Burger, die niet weder voor herbenoeming wenschen in aanmerking te komen, en aan de verslaggevers der plaatselijke couranten. Hij werpt verder een blik over de ver loopen 6 jaren van het bestaan der Vereeniging, put uit de opgedane ervaring den noodigen steun voor haren verderen bloei cu doet uitkomen hoe het ook en vooral in de bedoeling ligt om den leden financieel te helpen en hun goede, onvervalscbte waren te verschaffen. Spreker wijst op 't ontstaan der Vereeniging Eigen Hulp; verblijdt zich over 't tot stand komen dier zuster-vereeniging; vindt daarin aansporing voor den werkman om zich eendragtig te vereenigen, doch let ook op 't onderscheidend karakter, daar de winkel dei- werklieden geen zaken van weelde aanbiedt. //Wijn en sterke dranken," zegt spreker, „passen den werkman niet." Vervolgens wijst de president nog op 't voordeelige der nieuwe bepalingen van het gewijzigd reglement en deelt hij mede, dat het plan bestaat tot oprigting van een kraamfonds, waaromtrent waar schijnlijk later nadere voorstellen zullen worden gedaan. Tot leden van 't Hoofdbestuur der Vereeniging worden herkozen II. Rieuwerts, C. van Gijn en II. Beltman, respectivelijk met 175, 146 en 119 stemmen en worden gekozen J. Hartog met 128, K. Tielrooij met 88, G. Zwier met 81 en D. Franken mer 73 stemmen. Door een 4-tal personen worden voordragten gehouden, blijkbaar zeer ten genoegen der aanwezigen. Ook wordt er eene loterij gehouden naar prijzen, 50 in getal, bestaande uit zeer geschikte voorwerpen voor huiselijk gebruik, en worden de vrouwen der leden op een kop chocolade onthaald. Inmiddels was het middernachtelijk uur aangebroken, zoodat de tijd niet meer toeliet eene keuze te doen voor 2 leden der Com missie van toezigt. Zulks werd, op voorstel van den President, uitgesteld tot de eerstvolgende sectie-vergaderingen. Ordelijk en in aangename stemming ging daarop de zoo talrijke vergadering uiteen. V ischberigten. Binnen 10 Maart. Engelsche smak Cortsican, schipper Brown, met eenige doode schollen en tongen, had een man der equipage ver loren, de verschansing in stukken en met gescheurde zeilen. 11 Maart. Pollux, schipper A. Verschoor, 120 levende kabel- jaauweri, 6 lengen, 1 heilbot, 70 schelvisschen a f2.35, 185 doode kabeljaauwen f 0.80 a f 1.20. Saturnus, schipper L. v. Veelen, 70 levende kabeljaauwen, 9 lengen, 6 heilbotten, 1200 schelvisschen a f 6.10, 393 doode kabeljaauwen en lengen f 0.90 a f 1.20.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2