Zevenbergen. Uitgebragt 1490 geldige stemmen. Gekozen de heer II. A. van Diepen met 754 st. Op den lieer van der Werk zijn 745 st. uitgebragt. Tot hoofdingelanden van de Zijpe en Ilazepolder zijn op den G dezer herbenoemd de heeren R. Buisman en Jan Eriks, met 25 en 24 van de 25 uitgebragte stemmen. Jl. Vrijdag had te Audijk de aanbesteding plaats van de levering van grint en puin voor de binnenwegen van, Dreehterhmd. Voor 4 perceelen was de laagste inschrijver de heer J. van Dalen te Hoorn, voor een som van f 12,615 voor de levering van 182000 straatklinkers was de laagste inschrijver de firma J. Zeilemaker en Tiel te Hoorn, voor f 23.50 per mille; voor een perceel zand de heer J. van Dalen te Hoorn, voor f 1090. Uit Wij kerm eerpolder meldt men, dd. 12 dezer: „In de drooggemaakte IJpolders inzonderheid op de eerst bovengekomen gronden worden onderscheidene perceelen tarwe gevonden, die onder gunstige omstandig heden een tamelijk goed gewas beloven. Karwei echter laat over 't algemeen nog al te wenschen over. Rogge en gerst zijn weinig uitgezaaid en tieren in den nog zoo jeugdigen grond tot dusverre dooreen minder dan tarwe, haver erwten en boonen. Het in den Noordpolder uit gezaaide koolzaad blijft op dit oogenblik verre beneden het middelmatige. Met 't voorjaarsbezaai is door eenige land bouwers reeds sedert ruim 14 dagen een begin gemaakt. Enkelen hebben dan ook hunne paarden-, duivenboonen en erwten reeds in den grond en zijn thans bezig met vlasland oprijden. Vooral in Wijkermeer, Spaarndaramer- en Houtrak- polder laten de gronden zich reeds veel gemakkelijker bewerken dan verleden voorjaar. Zoowel in de drie laatst genoemde als in de Westzaansche en Zaandamsche polders is de waterstand gedurende den afgeloopen winter vrij vol doende geweest. Minder gunstig daarentegen kan helaas de kanaalstand worden geoordeeld. Jl. Zaturdag voormiddag 8 uur toch wees de peilschaal bij een der stoomgemalen een kanaalwaterstand aan van 0.10 M. boven A. P., dus alweder 0.40 M. liooger dan bij de concessie is toegestaan." Op de gisteren in het Parklokaal te Amsterdam gehouden negende veiling van gronden der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, zijnde het oostelijk gedeelte van droog makerij VIII, zijn verkocht 141 hectaren, tot een geza menlijk bedrag van f' 515,316, alzoo per hectare circa f 3655. Opgehouden werden 79 hectaren voor f 317,702. De 22 hectaren, gelegen in den grooten IJpolder, in Dec. 1876 opgehouden voor f 66,000, zijn nu mede verkocht voor f 77,522, dus voor f' 11,522 meer, of' voor ruim f 3432 per hectare. Prof. Kuenen te Leiden vierde jl. Dingsdag zijn 25jarig professoraat. „Eigen Haard" geeft zijn portret en voegt daaraan o. a. 't volgende toe „Het is hier de plaats niet om Kuenen's verdiensten in de wetenschap te beschrijven of om een lijst te geven van zijn talrijke grootere en kleinere geschriften. Maar wij zeggen niets meer dan hetgeen ieder weet, wanneer wij verklaren, dat zijn academische loopbaan een belangrijke plaats inneemt in de geschiedenis der wetenschappelijke theologie in Nederland; dat zijn naam op het gebied van boog hij omlaag en verdween achter den schoorsteen, waar hij aan 't werk moest. Meta had zich ijlings uit Hendriks aruien bevrijdzij lachte selialksch. „Acteursbloed en prinscssenbloed. dat is een, zonderling mengsel, niet waar? Ik ben benieuwd hoe het .in het eerzame --■•delshuis te Biegen daarmee gaan zal." „Zij. ge er bevreesd voor, Meta?" „Waarvoor?" vroeg zij met eenige bevreemding. „Waarvoor zou ik bevreesd zijn? Uw arm is sterk genoeg om mij te beschermen en uw hart is goed en trouw, Hendrik." „Ik dank u voor die woorden!" sprak hij op plechtigen toon. Zij tikte daarop met den wijsvinger liarer linkerhand op den trouwring dien zij droeg. „En heb ik niet uw belofte? Neen, glimlach nu niet, Hendrik, ik ontving die belofte eveu ernstig als ze gegeven werd, tante Clara was er getuige van. Ik zcide u, toen ge dien ring indertijd aan mijn vinger deedt, dat ik hem slechts vrijwillig, nooit gedwongen zou dragen; was het zoo niet?" „Precies zoo, Meta!" antwoordde hij met gemaakte deftigheid. Een zegepralend lachje speelde daarbij om zijn gebaarde lippen hij was zeker van haar en van zich zeiven. De bekoorlijke blondine beantwoordde dien glimlach echter niét zij vervolgde op denzelfden ernstigen toon: „Slechts vrijwillig dat was het woord. Mocht ik dezen ring ooit als een band beschouwen, dan, Hendrik, beloofdet gij, mij de vrijheid te geven. Kom ik ooit tot u met dien cisch, dan kunt, dan moogt ge mij dien niet weigeren!" Een zonderlinge gloed glinsterde bij die woorden in haar schoone oogen. „Als gij ooit met die vraag tot mij komt,Meta, dat zal nooit gebeuren," sprak hij op zacliten, bijna angstigen toon; doch het volgende oogenblik was hij weer even opgeruimd. „Neen, het zal uooit gebeuren, want uw levensrad zal door de liefde beschut en geëffend worden!" „.Ja," lachte zij als een overmoedig kind, „het prinscssenbloed heeft zich tevreden verklaard, gij hebt mij als eene prinses behan deld op onze reis en ik vrees niets omtrent u en uw belofte, dau „Dan?" vroeg hij uitvorschend, hare hand aan zijn eerlijk hart drukkende. „Dan dat er nog eens een prins opdaagt! Of ik daartegen bestand zal zijn, namelijk als hij mij schaken wil, dat weet ik nog zoo zeker niet." „Ik wacht hem af!" luidde Hendriks mannelijk, rustig antwoord. Men was nu dicht bij de landingsplaats: de boot keerde; er klonken verschillende bevelen; de stoomfluit gilde oorverscheurend; de schroef stond stil; kettingen rammelden; het anker viel; de landingsbrug werd gereed gehouden, en eindelijk viel ook deze. Hendrik Dornedden verliet met zijn vrpuw het eerst de boot. Als hij zich niet voor de inenschen geschaamd had, zou hij zijn lieven last op zijn armen overgedragen hebben naar den vasten wal. „Land!" riep bij, haar verheugd aanziende. „De eerste stap op den grond van 't nieuwe vaderland, Meta. Mees er duizendmaal welkom, duizendmaal!" Er viel een fijne motregen; een windvlaag rukte de voile van Meta's hoed en joeg haar naar den waterkant; twee vrouwen snelden schreeuwend toe en wilden er naar grijpen, maar het was te laat. Als een wimpeltje wapperde het dunne gaas over het water, om een oogenblik later voor altijd te verdwijnen. „Het is zoo donker, zoo ongezellig," sprak de jonge vrouw, terwijl haar op nieuw een huivering overviel, „ook hier op het land!" testanic-ïitische studie een naam van gezag is geworden zoowel in liet buitenland als bij ons; dat hij bij zijn leerlingen als geleerde de diepste vereering, als menscll de hartelijkste genegenheid heeft gewekt, en dat zelclen een feest tot herdenking vaneen 25 jarig professoraat zal worden gevierd met een deelneming zoo algemeen en zoo opregt, als prof. Kuenen den 12 dezer van zijn talrijke vereerders en vrienden zal ondervinden." De heer K., in het Noordeinde te 's Hage, ontving eenige dagen geleden een tamme eend uit Hengelo. Den navolgenden ochtend was de vogel verdwenen, doch wie beschrijft zijn verwondering, toen hij uit Hengelo de tijding ontving, dat de eend aldaar bij haar ouden meester was aangekomen. Zij had alzoo een afstand van 48 uren afgelegd. De directeuren der maatschappij van levensverzekering te Dordrecht hebben zich bij adres tot Z. M. den Koning gewend met verzoek, dat bij de wet worde bepaald: 1. dat voortaan de maatschappijen van levensverzekering worden onderworpen aan een staatstoezigt, en wel met name wat betreft de voorwaarden en tarieven, de voorhanden zijnde kapitalen tot dekking der risico's en de plaatsing daarvan, en dat, als die kapitalen onvoldoende blijken, de maatschap pijen genoodzaakt worden tot maatregelen ter voorziening, of bij onmogelijkheid daarvan, tot liquidatie: 2. dat de buitenlandsche maatschappijen hier te lande alleen zullen mogen werken onder dezelfde voorwaarden en aan hetzelfde toezigt zullen onderworpen zijn als de Nederlandsclie maatschappijen3. dat het niet geoorloofd zij in het publiek op te treden tot het sluiten van contracten voor uitkeering bij overlijden, enz. anders dan aan onder bedoeld toezigt staande maatschappijen, hetzij dit geschiede door personen op hun eigen naam of wel onder den vorm van zoogenaamde vereenigingen, die zich niet als regtspersonen doen erkennen en daardoor dat toezigt ontduiken. Te Utrecht overleed gisteren nacht, na een lang durig lijden, de heer jhr. mr. M. A. Wichers, jwesident der arrondissements-regtbank aldaar. Er heeft zich te Middelburg eene commissie gevormd, die uit jaarlijksche vrijwillige bijdragen een fonds wil stichten, om dienstboden, die zich door ijver, trouw en goed gedrag onderscheiden, een belooning te geven en haar op haar ouden dag tegen gebrek te vrijwaren. Door het departement der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is eene jaar lijksche bijdrage toegezegd. Dat de trekvogels in 't begin dezes jaars hier vroeg teruggekomen zijn, is meermalen gezegd en dat er menig nestje gereed is. is zeker. Ook de kraaijen hadden haast en dezer dagen werden ons door Albert Vennink reeds 4 eijeren getoond, die hij uit een nest had gehaald. Wij hopen, dat ons bestuur bijzondere activiteit aan den dag zal leggen en, waar het daartoe de bevoegdheid heeft, zal wolven tegen het uithalen van vogelnestjes, want men kan er van verzekerd zijn, dat die „ellendige liefhebberij" weer op groote schaal zal worden uitgeoefend. (Ass. Crt.) Het. volgende telegram is te Lontlen aan het bureau van de New-York Herald ontvangen: „Lage barometerstanden met regen en hevige N. W. winden kunnen vóór of op den 12 dezer op de Engelsche en Eransche kusten verwacht worden. De storing kan ernstige gevolgen hebben in de Noordzee en in het westelijk gedeelte van de Oostzee." De waarde der liefde en het daaruit voortspruitende echtelijk geluk tot cijfers te herleiden is een vraagstuk, waarvoor geen oplossing schijnt te bestaan. Toch moet die er zijn, blijkens een vonnis dezer dagen door een Engelsche regtbank gewezen. Eene dame had haar liefde vóór het huwelijk teruggenomen en dus hare beloften om te huwen geschonden. Na het huwelijk is dat terugnemen van zijne liefde eene daad, die straffeloos kan worden gepleegd. Er zou dan ook geen geld genoeg in de wereld zijn om alle schadevergoedingen te betalen, voor de liefde die na den echt verloren gaat. Het voorwerp der vroegere liefde van de dame diende eene nanklagt in bij het gevegts- hof en dit veroordeelde haar tot eene vergoeding van f 12000. Nu is het zeker, dat menigeen vóór het huwelijk de liefde zijner beminde veel hooger schat dan f12000, maar even waar is het, dat na het huwelijk die waarde ontzaggelijk verminderen kan, en zelfs negatief kan worden. Bij zulk eene wisselvallige waarde is het onbegrijpelijk, dat onpartijdige derden het echtelijk geluk toch nog op f 12000 durven ramen. Veeleer zou hij, die de vrouw niet behoeft te trouwen, welke hem niet bemint, zelf dat bedrag afstaan. VisolilDeristen. Tot hedeu middag niets binnengekomen. Hoorn, 12 Maart. Sedeit de laatste veertien dagen is de haringvangst voor onze visschers cenigszins verbeterd. Er zijn in die dagen verscheidene tallen haring van 200 stuks gevangen en tot den prijs van f G a, 7 verkocht. Daardoor zijn de haring-rookerijen, die langen tijd stilstonden, weer aan den gang gekomen. De prijs van de bokking, tusscheu 40 en 50 cents het dozijn, levert eene redelijke winst op. Volendarn, 1.0 Maart. De spieringvissckerij was gelijk de voor gaande week van weinig beteekeniseen tiental visschuiten zijn van de Noordzeekusten hier teruggekeerd, dewijl het stormweer hun ver hinderd heeft eenig bedrijf uit te oefenen. Niet te min maken andere visschers zich gereed derwaarts te vertrekken. Vlaardingen, 12 Maart. Sedert G Maart zijn slechts enkele schepen van de beugvisseherij aangekomen met de zeer geringe aan brengst van 20 tot 30 ton visch en 10 tot 20 ton leng, alsmede weinig levende visch. De vangst blijft dus zeer schraal, terwijl onze visschers met zeer ruw weer hadden te kampen. De prijzen van de gezouten visch blijven zeer laag, hoewel de stemming iets vaster is. De laagste prijzen in publieke afslag te Vlaardingen en Maassluis waren: Gezouten visch f 23 a 24, idem leng f 14 a 14.25, idem bot f 23 a 24, idem kibbelen f 9, idem keelen en lippen f 25, alles per ton; de prijzen van levende kabeljaauw waren belangrijk hooger door het ruwe weder; levende kabeljaauw gold f 1.60 a 1.90, idem leng fl.80a2.10. Haringprijzen onveranderd de vraag is niet groot; hoekerharing f 35 a 44, loggerhju-ing f 25 a 30 per ton. Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee W. J. Adains wordt met den 15 April a. s. eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam, en dat bevel met don 10 daaraanvolgende opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. 0. de Klopper. De plaatsing aan boord van het wachtschip tc Iicllevoetsluis van den oll'. van adni. 3de kl. W. A. Ie Rul/te wordt ingetrokken, ter wijl met den 1 April a. s. aan boord van dien bodem geplaatst wordt de off. van adm. 3de kl. J. A. van der Meer. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 12.Maart. Ingetrokken is een voorstel van den heer de Bruyu Kops tot afschaffing van den suikeraccijns. Vrijdag te elf ure komen vier ontwerpen aan de orde, waaronder een tot vaststelling der Indische rekening over 1867 en een tot onteigening ten behoeve van den spoorweg NijmegenVenlo. De Kamer zal zich deze week hoofdzakelijk wijden aan het onderzoek in de afdcelingen van een aantal wetsontwerpen. Het lager onderwijs- ontwerp, zoomede dat omtrent de geldlecning enz. behooren daar onder nog nietmet het onderzoek daarvan wordt gewacht totdat de nieuw gekozen leden zitting zulleu hebben geuomen. Gisteren vóór de openbare namiddag-zitting vergaderde de Kamer in dc sectiën tot het onderzoek van eenige ontwerpen. FraiiKrijli. De Orleanistisclie Soleil, aanvankelijk niet minder dan de Rópublique Fran^aise tegen Frankrijks deelneming aan de Conferentie gezind, is van zienswijze veranderd en doet zich over deze aangelegenheid aldus hooren: „Frankrijks vrijwillige onthouding aan deze diplomatieke bijeenkomst zou zijn definitief isolement ten gevolge hebben. Zou het zijnerzijds eene daad van wijsheid en vaderlands liefde wezen, met eigene hand zich te schrappen van de raadslagen van het nieuwe Europa? Conferentie of Congres, Frankrijk moet de bijeenkomst der mogendheden, die het tractaat van Parijs onderteekenden, bijwonen; het moet die bijwonen als eene groote mogendheid en als een Staat der Middellandsche-Zee en het zal zulks doen. Frankrijk zal het doen, wij twijfelen er niet aan, met het vaste besluit om er den rang in te nemen, welke het toekomt, maar ook met liet onwrikbaar voornemen om daarbij de voor- zigtige terughouding in acht te nemen, welke de tegen woordige staat van zaken het oplegt." Te Parijs is een Annamitisch gezantschap, bestaande uit 25 personen, aangekomen. De nagels aan de vingers van hunne linkerhand zijn buitengewoon lang. Dat is eene groote onderscheiding, die alleen aan de hooge ambtenaren van het Annarnitisclie Rijk is voorbehouden. De kleederdragt dier Aziaten bestaat uit een soort van langen zijden tabbaard, geborduurd met verschillend ge kleurde fantastische dieren, zooals draken, tweekoppige slangen, gevleugelde schildpadden, enz. De kruin van liet hoofd is bedekt met een zwart kapje; liet haar, tot een knot gewrongen, is met vergulde voorwerpen getooid en gazen banden hangen er van af. De gordel is met edele steenen bezet. De eerste gezant is Pouzen-tan-Doan, eerste adjunct van den minister van Binnenlandsche Zaken van Annam, kommandeur der orde van het Legioen van Eer; de tweede gezant is Ton-Ahat-Clian, lid van de konink lijke familie, oppermandarijn bij het departement van Eeredienst; de derde gezant is Haint-Yan-Yan, opper mandarijn bij het departement van Openbare Werken. Te Lyon is een werkstaking ontstaan onder de ad- vokaten. Een hunner werd namelijk beleedigd door den president der tweede kamer van het hof van appel, den lieer De Lagreval, die zijn pleitrede onzinnig noemde. De advokaten weigerden nu en corps verder de zaken te be handelen, tenzij de president hun eerst zijn verontschuldi gingen aanbood en dewijl hij daartoe niet te bewegen was, kon er verder met geen der processen worden voort gegaan. EngelandL. Jl. Zondag was het Hvdc-Park te Londen liet tooneel van eene schandelijke opschudding. „De „vredes-mannen" hadden er eene meeting belegd tegen 4 ure 's namiddags omstreeks dien tijd waren een 40,000 personen in het Park bijeen. Naauwelijks hadden de leiders van de vredespartij, Bradlaugh en Auberon Herbert, een kring van geestverwanten om zich heen gevormd, of zij werden door ander gepeupel omsingeld, aangevallen en uit het Park gedreven. De „oorlogspartij" bestond uit het schuim van Londen's bevolking; haar krijgsgezang was het Rule Britannia; liare insigniën waren Turksche mutsen en ge- improviseerde Turksche vlaggen, benevens planken en zakdoeken, waarop het woord War" geverwd stond. Tal van personen werden onder den voet getreden. Men strooide rooden oker en wierp elkander met krengen. Doch het hoofdvermaak der „rovglis" bestond in het afrukken van hoeden en parapluies. Zelfs een lid der koninklijke familie, de hertog van Teek, die rustig in een stillen hoek van het Park meende te kunnen wandelen, werd door een woesten hoop aangevallen en van zijn hoofddeksel beroofd. Om kort te gaan het graauw had vrij spel, en ver maakte zich op zijne wijze naar hartelust. Tegen het vallen van den avond toog eene bende naar de woning van den Turkschen gezant, om hem eene ovatie te brengen; een andere troep rukte op naar het huis van den heer Gladstone, om er de ruiten in te slaan. Eene sterke politiemagt, buiten liet Park opgesteld, belette echter zoowel liet een als liet. ander. Met reden vraagt men, hoe dikwijls dergelijke tafercelen zich nog herhalen moeten. Het regt tot openbare bijeen komst, door het Engelsche volk hoog gewaardeerd, werd zelden zóó schandelijk misbruikt. Oostenrijlt. De Montagsrevue schrijft: Het Congres, welks bijeenkomst verzekerd is, is het equivalent en het tegenwigt van den vrede van San Stefano. Als zijn resultaat aan de verwach tingen van Europa zal beantwoorden, moet het eenige eischen van magtsuitbreiding van Rusland binnen billijke

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2