Den geborgen Inventaris VOORDRAGT en MUZIEK, AANBESTEDING. grenzen terugbrengen. De Europeesclie kabinetten zullen tegenover Rusland optreden, om met nadruk kunne belangen te doen gelden. Zij zullen het resultaat van hun tegen werpingen niet van de logica der argumenten alleen laten afhangen, maar ook de krachtige logica hunner magt in de schaal werpen. In dezen geest vraagt graaf Andrassy een buitengewoon crediet; door het toe te staan, maakt men de kansen en de voorwaarden der beslissing op het congres gelijker. Italië. Paus Leo XIII heeft aan den Keizer van Rusland een brief geschreven, waarin de hoop wordt geuit, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en het Vaticaan over de Catholieke Kerk in Polen weldra hervat mogen worden, (lok is de Paus voornemens een stap te doen bij den Duitschen Keizer; zelfs moet hij niet ongeneigd zijn een specialen gezant naar Berlijn af te vaardigen, doch tot dusverre is daartoe nog niet besloten. Een telegram uit Petersburg verzekert, dat de Keizer bereid is aan den wensch van den Paus te gemoet te komen. Men meldt uit Nice, van den 6 dezer, dat de karnavals- feesten dit jaar aldaar schitterender dan ooit zijn geweest en door heerlijk weder begunstigd werden. Van Parijs Turijn, Lyon, Genua en vele andere plaatsen waren de bezoekers toegestroomd; de bals, de groote cavalcade, de maskerades te voet, de verlichting en het vuurwerk, alles droeg tot den luister en de ongewone vrolijkheid van deze feesten bijdank het comité van regeling, liet de orde niets te wenschen over. Er werden premiën toegekend aan de beste quadrilles, aan de keurigste costumen bij de caval cade enz. De lentezon bij dag, de verlichting bij nacht, bloemen vol fleur en geur, opgewektheid van duizenden bij duizenden: zoo was het op Nices feesten dit jaar, die wel voor geene elders van dien aard zullen hebben te zwichten. Te midden van die vreugde werd ook op edele wijze aan de liefdadigheid de tol-gebragt: mevr. de burg gravin Vigier trad als „Margnerite" in Gounods Eaust op; vele andere aanzienlijke dames hielden een fancy fair, en ruimschoots werden ten behoeve der noodlijdenden offers gebragt. Den 8 dezer overleed te Turijn de TOjarige graaf Sclopis, een der Piemontesche vrijheids-veteranen die indertijd een groot aandeel hadden in het slagen der liberale staat- knnde van Karei Albert. Als eerste minister komt de naam van Sclopis het eerst voor onder de grondwet van 1848. Hij was ook voorzitter van de internationale regtbank te Genève, die de Alabama-kwestie en andere geschillen tus schen Amerika en Engeland had te regelen. Als volijverig Catholiek was Sclopis een tegenstander van de kerkelijke staatkunde die het jonge Italië voerde. Hij kon zich niet vereenigen met den val van de wereldlijke magt van den Paus. Niettemin genoot hij tot zijn dood toe de achting van zijn vroegere bondgenooten en latere politieke tegenstanders. SZuid.-Af!ril5.a. Nabij Frankfort is een ammunitie-wagen, geladen met 1000 pond buskruid en 25,000 percussie-dopjes, op weg naar het fort Cunnighame, door den bliksem getroffen en in de lucht gevlogen. Drie Europeanen en drie inlanders werden letterlijk in stukken geslagen, verscheidene anderen gewond, terwijl twee andere wagens verbrijzeld en dertien paarden gedood werden. AmeriKa. Voor het reuzenstandbeeld der Vrijheid, dat als geschenk van het Fransche volk aan den ingang der haven van New- York zal geplaatst worden, zullen de Vereenigde Staten het voetstuk leveren. Op aansporing van den heer Nathan Applcton te Boston, een lid van het Eransch-Amerikaansche centrale comité, heeft de postmeester-generaal te Washing ton toegestaan, dat alle postdirecteuren der Vereenigde Staten inschrijvingen aannemen voor de kosten van dit voetstuk. Men hoopt op deze wijze spoedig de noodige gelden bijeen te krijgen, om het kunstwerk van den ingenieur Bartholdi een waardig piédestal te verschaffen. ~V~ er volg' N ieuwstij dingen. De mailboot Voorwaarts vertrok jl. Dingsdag van Southampton. De minister van Financiën brengt ter kennis van de belang hebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd veertig commiezen der vierde klasse der directe belastingen, invoer- regten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eeue bezoldiging van f 420 's jaars en eene toelage voor eens van f 75 voor uit rusting, nadat zij op de linie van toezigt zijn in dienst gesteld. De Staatscourant van lieden bevat de bijzonderheden. Aan de conferentie, op last der Pruissische regering te Berlijn onlangs gehouden, over de meest geschikte middelen ter bestrijding en verdelging van den coloradokever, hebben zeer vele deskundigen deelgenomenin de eerste plaats behooren als zoodanig te worden genoemd de regeringscommissarissen in het vorige jaar gezonden naar Mulheim en Schildau, die zich destijds zoo uitstekend van hunne taak hebben gekweten. Na langdurige beraadslagingen zijn de volgende hoofdpunten vastgesteld .- Is het mogelijk, zoo behoort de vijand bij zijne eerste verschijning te worden vervolgd en vernietigd, alvorens hij in de gelegenheid zij zich bij millioenen te verspreiden. Om hiertoe te kunnen geraken is het dringend noodig, dat voortdurend een scherp toezigt op de aardappelvelden worde gehouden. De verbazende uitgaaf, vereischt om dit middel toe te passen gedurende den ganschcn zomer S a 12 mark per hectol. maakt dit ondoenlijk, want het zou vele millioenen mark kosten. Voorloopig zal dergelijk toezigt slechts plaats hebben gedurende dit voorjaar in de oorden vroeger besmet geweest. Ten einde dergelijk toezigt mogelijk te maken behooren de ver- eischte politiereglementen, enz., uitgevaardigd te worden, plakkaten en waarschuwingen te worden verspreid en in het algemeen zoo danige middelen van voorzorg in dagbladen te worden bekend gemaakt en de toepassing daarvan aanbevolen. Komt de coloradokever te voorschijn, dan behoort men de methode te volgen, welke in het vorige jaar te Mulheim en Schildau is toe gepast. (Dit komt op 10 a 12 duizend mark per hectare.) Op zeer groote schaal laat zich dit derhalve niet aanwenden, maar dan bezigt men de volgende middelen. Men laat de kevers en de eijeren van de planten lezen en bestrooid het loof met Parijsch groen, een middel in Noord-Amerika algemeen en mei vrucht aangewend. De oogst lijdt onder dergelijke behandeling volstrekt niet; het meerendeel der kevers wordt op die wijze ver giftigd en deze methode is veel minder kostbaar, dan indien men de meer radicale kuur aanwendt, zooals te Mulheim en Schildau is geschied. Op de plaatsen, waar in het vorige jaar besmette aardappelen hebben gestaan, verbouwo men ditzelfde artikel; komen er dan dit voorjaar coloradokevers tc voorschijn, dan vinden zij terstond het gewenschle voedsel en hebben geen aanleiding weg te vliegen. Het onderzoek naar nieuwe besmetting wordt daardoor vergemakkelijkt. De zittingen der aanstaande conferentie zullen worden gehouden in het nieuwe hotel, besterad voor den rijkskanselier, maar door hem niet betrokken. Het was vroeger het hotel Radzinill. Beroepen, bij toezegging, te Oosterdijk ds. A. de Joode, pred. te Callantsoog. Te Amsterdam heeft zich cene Glazenwasscherij gevestigd. De Amsterdnmsche Glazenwasschcrij heeft eenige werktuigen doen vervaardigen, in den geest van de in Engeland in gebruik zijnde reddingsladders en zal voor iedereen de gelegenheid openstellen door hare tusschenkomst de reiniging der vensters te doen geschieden. Bij elk werktuig is een ploeg van 5 man, die het werk zullen verrigten. Het gemeentebestuur te Kampen heeft aan de gezondheids commissie opgedragen, ecu onderzoek in te stellen naar de hoedanig heid van het brood en de voedingswaarde der melk, welke, zooals zij verkocht worden, vrij wat te wenschen schijnt over te laten. In België heeft een menschenvriend aan de regering een half millioen francs aangeboden, om de rente er van te besteden aan het opleiden van de kinderen der slagtoffere van spoorweg-onge lukken. Dezer dagen is de edelmoedige man den Koning voorge steld, die hein de Leopolds-orde geschonken heeft. Marie Millery, eene naaister te Parijs, is door den regter veroordeeld tot dwangarbeid wegens.... het namaken en uitgeven van zilveren vijlfrancstukkeu. Dat een goochelaar zich professor noemt, is eene gewone zaak; thans echter zal een in ons land zeer bekend prestidigateur het regt hebben zich doctor te noemen. Volgens de Berlijnsclie bladen toch is de titel van doctor in de philosophie verleend aan E. Basch, wegens eene nieuwe proef op natuurkundig gebied. Eurgerlljlie Stana. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: C. Wijs en C. A. W. G. Vieweg. J. Kossen en C. Smit. J. T. v. d. Kuijl en M. M. Duran. BEVALLENlv. Glazer, geb. de Jong, 1). M. Jolen, geb. Rippens, Z. J. C. Boon, geb. Hogeboom, Z. II. J. W. Audenaerde, gel), l.acor, D. 11. Geus, geb. de Geus, D. 0. W. II. Edcius, geb. Lafon, Z. L. Bronsma, geb. Visser, Z. OVERLEDEN: N. Platvoet, geb. Kruijer, 55 jaren. F. E. Ekamp, 15 maanden. A. Kooij, 57 jaren. L. D. Hartog, 4 maanden. Gemeente TEXEL. Van 6 tot 13 Maart. ONDERTROUWDPieter Koom en Trijntje Kikkert. Teunis den Braven en Gerdiua Bakker. GETROUWD: Joost de Graaf en Jtijntje Gerritsen. GEBOREN7Anna Klasina, dochter van Nanning Bremer Pz. en Geertje Brouwer. Adriaan, zoon van Jan Schouten Duinker en Stijutje Bakker. Martinus, zoon van Maitinus de Graaf (overleden) en Cornelia Logman. Jan, zoon van Paulus Vos en Trijntje Visser. OVERLEDEN Geene. Levenloos aangegeven 1. WeêrtnMip Waaraeiniiipii te Heiier. iLaMsM) Windrigtiug eii Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 nwtn. 15k. 765.61 f 5.41 3.7 - 1.4 0.73 Golvend 14 8 nnw. 7 ii 770.75 f10.55 4.2 f 0.9 0.73 14 12 n n w. 5„ 770.84 f 10.64 4.o - 0.7 0.74 Weersgesteldheid: 13Maartl2u. Bewolkt, winderig, buijig. 14Maart 8 u. Ligtbewolkt, hagelbuijen. 14Manrtl2u. Ligtbewolkt, winderig. Haven van. IJmniden. Binnengekomen 12 Maart. Christiania, st., Christiania. 13 Maart. Ccres, st., Middell. Zee. Vertrokken 13 Maart. Cosinopolitan, st., Londen. 296ste Staats-Loterij VIERDE K L A. S -t E Tweede lijst: No. 14979 f 1000; No. 14524 en 19712 ieder f 400; No. 896 en 19109 ieder f 200; No. 8175, 9836, 11231, 12628, 14785 en 18711 ieder f 100. Derde lijst: No. 6199 f 25,000; No. 15017 f 5000; No. 16291 f 2000; No. 13902 f 1500; No. 7455 en 10397 ieder f 1000; No. 17763 f 400; No. 339 en 16275 ieder f 200; No. 7685, 8057 en 9061 ieder f 100. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 12 Paarden Veulens Ossen Stieren - 38 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen - Ilokkelingen - 60 Nucht.Kalveren - 432 Schapen - f 70a400 160a230 180a240 120al60 a 3a 12 24a 30 Lammeren f 4 Bokken&Geiten - 11 magereVarkens - 17 Biggen - Kippen c. Eenden - Boter per kop - Kaas per KG. - Kip-Eijeren per 100 - 250a Eend-Eijeren - 230a 3a 10 12a 19 8a 10 75al75 a 105all0 35a 45 MarKfberlgten. Amsterdam, 12 Maart. Rogge: Op levering lager afgegeven; Mei f177, f 176; Oct. f 184, 183, 182. Petroleum:' stemming kalm; loco f 13! E.Sept. f 14| E.Sept./Dec. f 15, 14£ E. 13 Maart. Rogge: Onveranderd; puike Galatz f 200, Petersb. f 178; op levering iets vasterin deze maand vóór 1 ure f 174, later f 175, 174; Mei f177; Oct. f 184, 185. Raapolie: per 100 KG. Vlieg, f 40£, Mei f 3b, Sept./Dec. f 38§. Lijnolie: per 100 KG. Vlieg, f 30£, April f 30, Mei f 30£, Junij/Aug. en Sept./Dec. f 30£. Petroleum: kalm, weinig zaken; loco f 13£ E., Sept. f 14£ E., Sept./Dec. f 14; E. te koop. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.20, 2de kw. f 1.per KG.; nuchtere f 3 a 7vette Varkeus 44 a 53 c. per KG. Rotterdam, 12 Maart. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1060 Runderen, 136 vette en Gras-Kalveren, 179 nuchtere Kalveren, 170 Schapen en Lamineren-, 338 Varkens en 57 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 92 a c., 2de kw. 84 a S5 en 3de kw. 78 a 80 c.; Kalveren lste kw. 115 a 120 c., 2de kw. 100 a 105 c., 3de kw. 90 a 95 c.Schapen lste kw. 90 n c., 2de kw. 80 a 85 c., 3de kw. 70 a 75 c. Varkens lste kw. 66 a c., 2de kw. 62 a 64 c., 3de kw. 56 a 60 c.; alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 78, 2de kw. f 70, 3de kw. f 64. Schiedam, 13 Maart. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25, Moutwijn f 10,75 per N. vat. Kampen, II Maart. Hooi. Buiten-f 16,a 17,en Binneii- f 11,— n 12,— per 1000 KG. Meppel, 11 Maart. Vee. Stalprijzenguste Koeijen f 120 a f 200, dragligc f 120 a 260, melk- f -aguste Vaarzen f 100 a 160, Schapen f 15 a 30, Lammeren f a dragtige Varkens f 25 a 50, vette 46 a 52 c. per KG. Hooi. f 20 a' 30. Gedurende eeuigen tijd achten wij ons verpligt, de aandacht der zieken te vestigen op de merkwaardige eigen schappen der teercapsules van Guyot, ingeval van ver koudheid, catharren, tering en andere aandoeningen van de bronches en longen. Eene zaak heeft ons echter hijzonder getroffen, namelijk, dat vele personen, die in onze pliarmacie komen om dat geneesmiddel te vragen, den naam zijn vergeten en het omschrijven met den naam van pillen, globules, ja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendt, is het ons gemakkelijk het geheugen van den lcooper té hulp te komen, maar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd geneesmiddel te verkrijgen, en dat kan tot nadeelige vergissingen aanleiding geven. Wij verzoeken daarom de koopers vriendelijk, den naam van teercapsules van Guyot wel te willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomen, gelieve men zich vooral te herinneren, dat de handteekening Guyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, dat zich op elke flacon moet bevinden. Depot bij W. Y. BRUINVIS, Hoofdgracht, Nieuwediep. ADVERTEMTIËi. Heden overleed onze veelbelovende oudste Dochter MARRETJE, na een langdurig maar geduldig lijden, in den ouderdom van ruim 16 jaren. Zwaar treft ons het verlies, doch wij hopen te berusten in Hem, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 11 Maart 1878. J. D R IJ Y E R en Eciitgenoote. Algemeene kennisgeving. De Heer en Merroaw VAN DER MEERTUNING betuigen hun hartelijke» dank voor de vele bewijzen van deelneming, hun betoond bij de geboorte van hun Zoon. KRAAMVISITES zullen worden afgewacht op Maandag; den IS en Dingsdag; den 10 Maart. Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen," Departement HSüLDiüB. VËRG/tDEBIIG op VRIJDAG 15 MAART e. k., des avonds ten acht ure precies, in Tivoli. (Vocaal en Instrumentaal). Introductie voor niet-Leden 1.Dames 0.25. Op VRIJDAG den 22 MAART 1878, des avonds ten acht ure, zal door Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Helder, in de Consistoriekamer der Nieuwe Kerk aldaar, bij inschrijving worden aanbesteed: Het voltooijen van de Westerkerk en den Toren der Hervormde Gemeente te Helder. De aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag den 21 Maart a. s., 's morgens ten 10 ure. Gedrukte exemplaren van het bestek zijn van af Don derdag den 14 Maarttegen betaling van f 1.verkrijg baar bij den Koster der Nieuwe Kerk. Inzage der teekeningen en inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Architect N. J. LEIJER. De aanbesteding wordt gehouden uitsluitend onder gegadigden, wonende binnen de gemeente Helder. Helder, 13 Maart 1878. Kerkvoogden voornoemd, A. METZELAAR, Voorzitter. O. BOON, Secretaris. Openbare Verkooping te Egmond aan Zee, in de herberg „Zeezigt," op MAANDAG den 18 MAART 1878, vóór den middag te 11 uur, ten overstaan van den Notaris W. F. G. L. GOUWE, te Alkmaar, van van het op den 8sten dezer maand, voor Egmond aan Zee, gestrande Duitsche Barkschip „Amalie," gevoerd geweest door Kapitein H. NIEMANN, bestaande in: Gekapt staand en loopend TOUW, IJzeren WANT, ANKERS, KETTINGS en WRAKHOUT, alsmede van het WRAK van bovengenoemd Barkschip, zooals het voor Egmond aan Zee op het strand zit. Breedvoeriger bij billetten omschreven en nadere inlich tingen te bekomen bij den Vice-Consul van het Duitsche Rijk te Helder en bij bovengenoemden Notaris GOUWE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3