Hollatidsclie IJzeren Spoorweg - Maatschappij. VERPACHTING. hij uitsluitend aan wangunst van zijn collega's toeschrijft, niet te willen overleven. Rusland.. De verliezen der Russen in den laatsten oorlog bedroegen, blijken officiëele berigten, tot 30 Jan. in Azië en Europa aan dooden en gewonden 89,304 man, waaronder 10 doode en 11 geblesseerde generaals. Een Prins van bet Keizerlijk buis en 34 leden der booge aristocratie lieten bun leven op bet slagveld. Van de gewonden zijn er reeds 36,824 geheel hersteld, en spoedig zullen er weder 10.000 uit de hospitalen ontslagen zijn. 121 man bevinden zich in Turkscbe gevangenschap. Van ben, die aan den oorlog deelgenomen hebben, viel één man op de zes; terwijl van de gewonden, die in ambulances en hospitalen opgenomen werden, één op de elf stierf. Het aantal belooningen, namelijk decoraties, bevorderingen en schenkingen, bedraagt ongeveer 20,000. Gedurende den gebeelen veldtogt werd slechts tweemaal de doodstraf toegepast, slechts één geval van roof en één van desertie bestraft. De meeste decoraties werden in de lagere rangen uitgereikt. Het grootste aantal ontving het VlIIste legerkorps, dat den Sehipka-pas ver dedigde. De soldaten, die het kruis van St. Georgc ont vingen, hebben het voorregt, na den oorlog zonder de anders gevorderde formaliteiten en bepaalde voorwaarden het officiers-examen te mogen afleggen. Ingezsond-en. Schagen, Maart 1878. Mijnheer de Redacteur! Vergun me s. v. p. een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Vrijdag avond 11. had ik het genoegen de laatste der in dezen winter te houden volksvoordragten bij te wonen, en hoewel het niet de gewoonte is, critiok uit te oefenen op hen, die hunne krachten ten beste geven tot goede doeleinden, acht ik, in het belang der goede zaak, het niet ongepast, na al hetgeen ik dien avond heb gehoord en gezien, den daaromtrent op mij gemaaktcn indruk kenbaar te maken. De heer II. 13. trad dien avond als spreker op, en had het genoegen, door zijne beschouwingen over het leven van onzen gcüer- biedigden Vorst Willem III, het volk aangenaam bezig te houden. Daarna werd opgeroerd het blijspel „Kort. van memorie," dat, in één woord, lot aller genoegen onverbeterlijk werd afgespeeld. Minder gelukkig was echter de opvoering van het blijspel „De repetitie van een lief hebberij-tooneel," van A. A. van der Stempel jr., en ziehier het mikpunt mijner critiek. Ik weet niet beter, of het doel der Commissie is steeds geweest om de volksvoordragten te doen strekken tot veredeling van het volk, om het, door het aanschouwelijk maken van het nuttige en schoone en het daaraan doen verbinden van het aangename, waarde te doen hechten aan al hetgeen wat door haar in het werk wordt gesteld om tot haar doel te geraken. En nu had ik gaarne gezien, dat dit doel door sommigen, die in bovengenoemd stukje mede werkten, beter begrepen ware geworden, dan hadden zij zeker de veelvuldige, overbodige bombast en arliquiuades achterwege gelaten, die nog ten overvloede enkele der flinkste medespelers danig in de war bragten. Wanneer de auteur toevallig Lijzer in zijn rol had gadegeslagen, voorzeker 's mans verontwaardiging ware onbegrensd. Een zoodanige opvatting van een rol past, mijns inziens, veeleer tot opluistering van kermislawaai, dan wel op een plaats waar het hierboven omschreven doel wordt beoogd. EEN DONATEUR. V er volg N ieuwstij dingen. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van den kapt. ter zee W. K. van Gennep, den 19 dezer van St. Vincent naar Suriuame vertrokken. Aan boord is alles wel. Een in de Buitenhaven liggende Belgische vischsloep, St. Pieter, een en andermaal gewaarschuwd om te verhalen voor het oorlogs- stoomschip Atjeh, meende daaraan geen gevolg te moeten geven. Ten laatste heeft de heer havenmeester met behulp van matrozen en mariniers der marine het schip verhaald en ligt het thans aau de ketting, met oen wacht aan boord. Door den Keizer van Duitschland is jhr. N. A. Holmberg de Beckfeldt, kamerheer van Z. K. H. Prins Hendrik, benoemd tot commandeur der Orde van den Rooden Adelnarj en jhr. Röell, adjudant van Z. K. H., tot commandeur der Orde van de Kroon. De Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij heeft haar rapport over 1877 openbaar gemaakt. Daaraan is het vol gende ontleendIn genoemd jaar zijn door de bemiddeling dei- Maatschappij 159 schipbreukelingen gered; maar niet dan ten koste van het leven van 3 der opvarenden van de reddingbooten. De overige raededeelingen zijn zeer gunstig. Een tweede station te IJmuidcn kwam tot stand, waarbij men de zeer noodige en welkome mede werking mogt ondervinden van de commissie voor den Oosterschen Handel, die een aanzienlijk subsidie schonk. De boot aan het Zuiderhoofd is daarom „Oostersche Handel" genoemd. Nu bestaan te IJmuiden twee stations, een aan het Noorder- en een aan het Zuiderhoofd, ieder met eigen boot en inventaris, pijltoestel en boothuis. Er is besloten, voor het legaat van den heer L. A. Bnma een station te plaatsen te Moddergat, bij Pezum in Friesland, zijnde deze plaats als de gunstigste voor het beoogde doel geoordeeld. Op alle stations hebben de roeijers zich uitmuntend gedragen, en in eenige gevallen was hunne houding in oogenblikken van groot gevaar boven allen lof. De vuurpijlen hebben bij de gewone najaarsprocven zeer goed voldaan. Sedert de oprigting der Maat schappij zijn door hare tusscheukomst 2526 personen gered. Men meldt ons uit Schagen, dd. 20 dezer: „Gisteren gaf de heer W. Sluis, van Beemster, alhier in de Kolfbaan van den heer Knikker, in tegenwoordigheid van een honderdtal belangstellenden, eene proef van kaasbereiding, volgens zijne op naauwgezet onderzoek en jarenlange ervaring berustende methode. Deze proeve ging vergezeld van eene zeer belangrijke voordragt, uitmuntende door eenvoud en duidelijkheid, waarin spreker tot in de kleinste bijzonderheden de redenen ontvouwde waarom hij zoo en niet anders werkte, en helder de voordeelen deed uitkomen aan zijne wijze van bereiding verbonden, terwijl ook door hem hoogst nuttige wenken werden gegeven omtrent de boter- bereiding, waarmede Nederland, even als met de kaas, bij andere landen, met name bij Denemarken, verre ten achteren is. De methode Sluis zal ongetwijfeld in onze gemeente door sommige landbouwers in toepassing worden gebragt; de voordeelen er aan verbonden springen te zeer in het oog dan dat de betrekkelijk geringe kosten tegen de invoering een beletsel zouden zijn. Het initiatief om den lieer Sluis tot het geven eener proeve uit te noodigen, werd genomen door onze afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw, welke daarmede ongetwijfeld een goed werk heeft verrigt." De verpachtingen van het grasgewas van de ringdijken en polderkaden van den Haarlemraermeerpolder, bedragende eene opper vlakte van ongeveer 235 hectaren, hebben opgebragt de som van f 19,838, alzoo gemiddeld f 84 per hectare. De openbare, vrij talrijk bezochte vergadering der Haagsche afdeeling van het Anti-Diertstvervaugingsbond, waar de kapitein van Tuerenhout jl. Maandag avond iu eene rede, tintelende van vader landsliefde en vast. in het geloof aan de verdedigbaarheid van ons land, ontwikkelde dat de Grondwet eene goede regeling van de levende strijdkrachten met vcrpligtcn persoonlijke dienst niet in den weg staat, werd gekenmerkt door een vermeldenswaardig incident. Een der aanwezigen voormalig hoofdofficier lokte een afkeu rende manifestatie uit tegen den landgenoot, die de noodlottige stoutmoedigheid had te verkondigen: „Dat Neérland's eer geen druppel bloed waard is." De eindelooze toejuichingen, waarmede dit proteil begroet werd, staakten eerst toen de Bondspresident het woord vroeg. De generaal van Stirum riep nu van de ledenlijst den naam van ds. Winklcr Prins af, onder bijvoeging, dat hij deel uitmaakte van een der afdeelingsbesturen. De verontwaardiging van den veteraan was hierdoor blijkbaar zoo hoog geklommen, dat hij de toepassing van liet officieren-strafstelsel der „nioreele doodverklaring" voor den schuldige eischic, welk rekwisitoir met luide toejuichingen werd ontvangen. (N. v. d. D.) .Tl. Maandag avond is te Rotterdam vanwege de afdeeling van hel Protestantenbond eene meeting gehouden over de lieden- daagsche beweging in de Ned. Herv. kerk. De heeren dr. 1'. lt. Hugenholtz en prof. Kuencn waren uitgenoodigd bet debat in te leiden. De eerste zette nader de redenen uiteen waarom hij de kerk had vaarwel gezegd; daarentegen gaf prof. Kuenen te kennen, d.it, wegens de vragen die nug bij de Synode aanhangig zijn, de tijd voor scheiding z. i. nog niet gekumen is. De heer Iloovkaas, predikant bij de Rem. kerk te Rotterdam, wees op de vrijheid, die in zijn kerkgenootschap gehuldigd wordt; de predikant Koehuig merkte hetzelfde op van de Doopsgezinde gemeenten. Dezer dagen hield de heer A. F. Marlet, in de afdeeling Zierikzee der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw de laatste zijner vijf voordragten voor dezen winter. Zij was gewijd aan een overzigt van de leer der statica van den bodem, waaraan zeer eigen aardig een helder Joverzigt van de geschiedenis van den geheclen wetcnschappelijken landbouw zelf werd vastgeknoopt en die besloten werd met een warme aanbeveling van voortdurende waardeering van de voorlichting der wetenschap bij een steeds meer in ontwikkeling vorderende practijk. „Kennen is kunnen," zoo ergens dan is deze stelling van toepassing in dat vak van de sociale wetenschap, dat oordeelkundige bebouwing van den bodem heet. De voorzitter der afdeeling, de heer B. G. van der Have, van Ouwerkerk, sprak ten slotte den heer Marlet een woord van dank toe namens het bestuur der afdeeling en zeker ook naar het hart dei- talrijke vergadering voor 't vele goede en wetenswaardige dat de geachte en begaafde lap.dbouwlecraar ook dezen winter weder iu ruimen kring hier heeft ten beste gegeven. Zekere Louchard, die den 18 Maart 1877 zijne bejaarde moeder vermoordde, is jl. Maandag, juist een jaar daarna, te Ëvreux (departement Eure) onthoofd. Volgens gebruik in dergelijke gevallen was hem een lange zwarte sluijer omgehangen. Een melkgevend kale. Door een der Brusselschc vee- artsenijkuncligen wordt medegedeeld, dat bij een kalf van Hollandsche afkomst de ontwikkeling van den uijer reeds in de tweede maand van zijn leven begon, daar (of doordien?) het dier de gewoonte had aan zijn eigen spenen te zuigen. Toen het kalf in zijn zesde maand was, nain men een rijkelijke melk-afscheiding in den uijer waar, waarop men het begon te melken. Elf maanden oud was het dier zeer achterlijk in zijne ligchaams-ontwikkeliug, bepaaldelijk wat zijne vleeschvorming betrof, maar het gaf ongeveer 4£ liter melk, die wateriger was dan gewone koemelk. BurgerlUlie Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDL. L. van der Vliet en C. J. van Galen. H. Hendriks en C. M. GroolF. BEVALLENJ. C. Veen, geb. Gersen, Z. E. de Beer, geb. Vleeschhouwer, D. H. Blaak, geb. Wester, D. T. Schrander, geb. van Hert, Z. A. Verver, geb. Moor, Z. C. II. Philipse, geb. D'Jong, Z. A. de Vries, geb. van Straaten, D. J. W. E. Koppen, geb. Morssink, Z. OVERLEDEN: A. F. de Wit. Gemeente TEXEL. Van 13 tot 20 Maart. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jacob Eelman Az. en Geertje Huisman. Arie Langeveld Az. en Neeltje Boonacker. Arien Burger en Trijntje Kzijnen. GEBORENTeunis, zoon van Jan Brouwer Jacobz. en Haartje Iloudewiud. Jan, zoon van Gomcrl Witvliet en Wilhelmina Bakker. Elisabeth, dochter van Klaas Dogger en Iiendrika Dijker. Gerbreg- dina, dochter van Jan Schraag en Anna van Heerwaarden. Cornelis, zoon van Simon Bakker en Neeltje Koudenburg. Roelof, zoon van Marinus Sleenland en Angenietje Kromhout. Jacob, zoou van Paulus Plaatsman Jacobz. en Wilhelmina Vermeulen. OVERLEDEN: Adrianntje Boon, 5 maanden, dochter van Arie Boon en Dirkje Stark. Gemeente ZIJPE. Van 1 tot 15 Maart. ONDERTROUWD: Korstïaan den Iiartog, jongman, 28 jaren en Maartje de Haan, jongedoebter, 26 jaren, wonende te St. Maarten. GETROUWD: Dirk Pronk en Johanna Snip. GEBOREN: Adriaanlje, dochter van Cornelis Abbo en Trijntje Kok. Alida Henderica, dochter van Jan Bossen en Jentje Schutte. Neeltje, dochter van Klaas Govers en Antje /Smit. Teunis, zoou van Carolus Bernardus van Daele en Cornelia Koopman. Maria Anna Catharina, dochter van Jan de Wit en Heudvica Kampers. OVERLEDENAbraham, 4 maanden, zoon van Johannes van den Berg en Maartje Stuijf bergen. Johannes Leonardus, 4 jaren, zoon vau Willem Visser en Jacoba Hoff. Dirk, 14 maanden, zoon van Gerrit Bos en Grietje Grin. Pieter, 13 maanden, zoon van Pieter Modder en Aaltje Kuilman. Antje Vos, 50 jaren, weduwe van Maarten Peijs. TLourens Struijf, 79 jaren, echtgenoot van Eli sabeth Jonker. Neeltje Muntjewerf, 44 jaren, echtgenoot van Pieter Heijblok. Levenloos aangegeven dochter van Nan Heijblok en Trijntje Hagenaar. leèrMfe WaameiTOii te Heiier, LaiiisKeetj I mm 2 Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12 nw. 6k. 770.38 f10.08 7.4 f 2.0 0.S7 Slechtw. 21 8 zwtw. 5 767.28 f 6.98 6.8 f 3.4 0.91 21 12 zwtw. 6„ 766.24 f 5.94 7.4 f 2.0 0.89 Haven van IJmuiden. Binnengekomen 19 Maart. Drammen, st., Drammen; Silentia, st. Drammen; Green Jacket, Donnaldsen, Galcuttn. 20 Maart. Hartoh, st., Ncwcnstle; Tides, Thorsen, Mobile; Christiaue, Skjaervig. Drammen. verthokken 1!) Maart. Cosmopolitan, st., Londen. 20 Maart. Cercs, st., Reval"Echo, st., Xewcasllc; Ondine, st., Bordeaux; Eddystonc, st., IIull. SC H AG ER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Weersgesteldheid: 20Maart 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. 21 Maart 8 u. Digtbeneveld, mistig, mooiweer. 2lMaartl2u. Betrokken, vochtig. 25 Paarden f 80a425 Veulens - a Ossen - a Stieren - a 35 Gelde-Koeijen - 165a25l) 15 Kalf-Koeijen - 19öa21-5 10 Vaarzen - 125al65 Ilokkeliagén - a 100 Nucht.Kalveren - 3» 11 584 Schapen - 24a 32 Lamineren r 5 Bokken&Geiten - 1S magere Varkens - 20 Biggen 50 Kippen e. Eenden Boter per kop - Kaas per KG. - Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eijeren 12 a 20 5a 8 75u200 SlOalOO 35a 45 250a 325a330 MarK.t 13 erigten. Amsterdam, 19 Maart. Tarwe op levering f 3 huoger; Maart f 323. Rogge op levering iets lmoger verkocht; Mei f 180; Oct. f188. Lijnolie vliegend f30}. Petroleum zeer vastlocofl3£E,, met weinig aanbod; Scpt. f 14J E.Sep{./Dcc.-le vering f 14} E., flinke vraag. 20 Maart. Tarwe op levering liooger; Maart f 326, Mei f314, Nov. f 30S. Rogge hoogcr verkocht; Galatz f 200, Tnganrog f 195, Pelersb. f 179, i§0; op levering- mede hoogcr verkocht: in deze maand véur 1 ure f 177, 176, 177, 178; Mei f 180, 181; Oct. f 189. Koolzaad per 2000 KG. f 1 hoogcr; April f 473, Oct. f 405. Raapolie per 100 KG. Vliegend f 401, Mei f 394, Sept./ Dec. f 38J. Lijnolie per 100 KG. Vliegend f 31, April f 30f, Mei f 307, Juiiij/Aug. f 314, Sept./Dec. f 30-4. Petroleum vast; loco f 13J betaald, Sept. f' 14; E., Sept,/Dcc. f 15 E. gehouden. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.20 en 2de kw. 1.05 per KG., nucli- tere Kalveren f 3 a 7, vette Varkens 43 a 51 c. per KG. I Alkmaar, 18 Maart. Vee. 1 Koe f 300. 86 vette Kalveren f 40 a 120. 48 nuchtere Kalveren f 4 a 13. 2 Schapen f 40 a 42 vette Varkens 44 a 57 c. per KG. 2 magere Varkens f 20. Rotterdam, 19 Maart. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1060 Runderen, 136 vette en Gras-Kalveren, 179 nuchtere Kalveren, 170 Schapen en Lammeren, 338 Varkens en 57 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 92 a c., 2de kw. 84 a S5 en 3de kw. 78 a 80 c.; Kalveren 1ste kw. 115 a 120 c., 2de kw. 100 a 105 c., 3de kw. 90 a95c.Schapen lste kw. 90 a c., 2de kw. 80 a S5 e., 3de kw. 70 a 75 c. Varkens lste kw. 66 a c., 2de kw. 62 a 64 c., 3de kw. 56 a 60 c.alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 78, 2de kw. f 70, 3de kw. f 64. Schiedam, 20 Maart. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25, Moutwijn f 10,75 per N. vat. Barneveld, 19 Maart. Ter Paardenmarkt waren aangevoerd 400 stuks, veel handel en vreemde kooplieden. Prijzen f 150 a f 650 per stuk. Kampen, IS Maart. Hooi. Buiten- f 16,a 17,en Binnen- f 11,a 12,per 1.000 KG. Meppel, 18 Maart. Vee. Stalprijzen guste lvoeijen f 120 a f 190, dragtige f 110 a 250, melk- faguste Vaarzen f 100 a 170, Schapen f 12 a 30, Lammeren f a dragtige Varkens f 25 a 50, vette 44 a 50 c. per KG. Hooi. f 25 a 30. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor liet eten twee teercapsules van Guyot, ingeval gij verkouden zijt, lioest, of aan bronchitis, catharren, tering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de broncltcs of longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig teercapsules, 'tgeen maakt, dat de geheele behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siropen en borstdranken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus vooral letten op het etiquette, waarop de liandteekening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste goede apotheken. Depót bij YV. Y. BRUINVIS, Hoofdgracht, Nieuwediep. STAAT VAM MK553VISM, jjeailresseerd aan onbekenden, vcrs«nden door het Post kantoor alliier, van den 1 tot en met den 88 Fetoruartj 1878. Piepenbrink, te Alkmaar; B. Bartels, te Almelo; Mej. A. T. v. d. T. Rijsma, Mej. A. C. van Breda (5 stuks), Duboa, J. G. Heer- schotz, L. Jut, Mej. iï. Vermeij, Bierman, Xoord-en Zuidliöllandsch Begrafenisfonds. D. Abbo, A. II. Loinitus, G. Ilardcbol, J. A. Boonstra, Bick, Wed. Bergliuijs en J. v. d. Oord, allen te Amsterdam; II. Jacobs, te Delft; J. E. Hoekstra, te Groningen; Wilking, te Har derwijk; Jansen, te Leiden; Mej. E. Bankersen, te Purmereud; A. 1'. Donders en L. van Gent, beiden te RotterdamC. Muilwijk, te Zwartewaal; Wed. van der Water, (niet vermeld). Briefkaart Cooimans, te Arasterdam. Be Directeur van het Postkantoor, W E NT H O L T. De gewone JAAKI.ÏJKSCIIK VERPACHTING van het «KASÖEWAS en VDSCIIWATER langs den N.-H. Staats-Spoorweg, Sectie HELDERALKMAAR, zal gehouden worden op V/OENSDAG 27 MAART e.k., des voormiddags ten 9 ure, in het Stationsgebouw te Schagen. Broeder hij billetten omschreven. De voorwaarden der verpachting liggen ter lezing ten kantore van den ILoofdopzigter Jb. SMIT (Station) en den Deurwaarder H. POST, heiden te Alkmaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3