HELDERSCHE EN IVIEIIWERIEPER COURANT. 1878. N°. 36. Zondag 24 Maart. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij liuldig-en het goed e." Verschijut Dingsdajr, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonuementsprij* per kwartaalf 1.80. na franco per post - 1.85. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentièn: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of signetten worden naar plaatsruimte berekend. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, op DINGSDAG 26 MAART 1878, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Benoeming Hoofd- en Hulponderwijzer. Vaststelling Kohier Hoofdei ij ken Omslag. Onderzoek Geloofsbrieven den Heer W. Koning. HELDER en N1EUWEDIEP, 23 Maart. Blijkens een bij het departement vau Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden, onder bevel van den kapt. ter zee W. Enslie, in den namiddag van den 20 dezer te Malta aangekomen. Aan boord is alles wel, Zr. Ms. stoomschip Atjeh, kommandant kapt. ter zee Bunnik, maakte jl. Donderdag den proeftogt voor de directie der fabriek. Het is gebleken, dat de machine nog eenige voorzieningen vereisclit. alvorens de proeftogt voor bet gouvernement kan plaats hebben. De proeftogt van de nieuwe boot der Maatschappij Zeeland, de Prinses Maria, heeft, naar men ons mededeelt, uitnemend voldaan. Genoemde bodem heeft 16^ op de gemeten mijl gemaakt. Gisteren hebben kerkvoogden der Hcrvoi'mdc gemeente alhier aanbesteed: het voltooijen der YVesterkerk en van den toren. Er waren ingekomen 5 inschrijvings-billetten als van de heerenJ. T. Moorman ad f18,563, P. Spruit, f 16,385, J. F. Philips, f 15,700, P. Duinker f 15,499 en Gebrs. Klein, f 15,398. De heeren A. C. Boonzajer, S. Braaksma, J. A. S. de Veije van Buurcn, P. J. Duinker, A. Metzelaar, P. Jonker en G. E. Kloosterhuis hebben zich vereenigd tot eene commissie, met het doel om duel neming te verwerven voor het plan om een eenvoudig gesteente aan te brengen op het graf van den heer L. Verhey. Wij achten het geheel overbodig om bij de opname van dit berigt nog een woord te voegen van aanbeveling. In de op gisteren gehouden vergadering van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is besloten om, terwijl het hoofdbestuur, met het oog op het bestaande reglement, weigert aan ieder der man schappen van de reddingboot bij 't heldhaftig bedrijf op 18 Dec. 11. eene zilveren medaille toe te kennen, hun ieder een getuigschrift te geven. De eenige medaille, die het hoofdbestuur voor dit heldenfeit verleent, zal, volgens het besluit der vergadering, aan de weduwe van den bootsman, die bij deze redding noodlottig om 't leven kwam, worden toegewezen. De commissie voor edelmoedige bedrijven had voorgesteld, de medailles voor rekening van liet departement te doen vervaardigen. Om financiële redenen werd dit voorstel, na eene langdurige discussie, met meerderheid van stemmen verworpen. Tengevolge van deze beslissing, heeft de commissie eenparig haar ontslag genomen. De marinier, zekere G., die van Zr. Ms. stoomschip Atjeh, des nachts de wacht bobbende, deserteerde, na zich van geld en de noodige kleederen voorzien te hebben, is nabij Rozendaal gearresteerd. Gisteren middag ontstond er in de woning van de wed. Groen aan de Hoofdgracht een felle schoorsteenbrand. Door de spoedige en doelmatige hulp van den heer J. F. Volkering, die dadelijk op het dak klom, was men den brand spoedig meester. Jl. Donderdag avond ten 11 ure is bij Callantsoog gestrand de Engelsche stoomboot F. Snowdon, geladen met steenkolen. De equipage, bestaande uit 17 man, is gered. De inventaris van 't schoenerschip Sophie Frederikke heeft jl. Donderdag op Texel in publieke veiling f 1448.50 opgebragt, de wrakken f 563.25; totaal f 2011.75. Aan het slot van eenige artikelen met het opschrift: „De conciliante Paus" schrijft de Tijd het volgende: /Ziedaar, zeer in het kort, verhaald, wie de Paus was, aan wien Leo XIII, uit eerbied voor diens persoon en karakter, zijn naam heeft ontleend. Zonder voorbarige of onvoegzamo gevolgtrekkingen uit die daad te willen afleiden, meener. wij toch er een beteekenis in te mogen zien, die haar voor de toekomst waarde geeft. De keus van een naam door een nieuwen Paus kan den zin hebben om een term van het parlementair staatsleven te borgen van een program. Is dit hier het geval, dan staat thans aan het hoofd der kerk een Paus, liefderijk van aard, eenvoudig van gewoonten, die, uit eigen oogen ziende en het bestuur voerende met vaste hand, op zijn doel afgaat zonder zich om het gevoelen der wereld, om de goed- of afkeuring der openbare meening te bekommeren. Een doortastende, hervormende en onverzettelijke Paus, derhalve een Paus van doe wel en zie niet om, maar volstrekt niet een concili ante Paus." Eindelijk, na tien jaren proccdeeren, is, naar de Amsterdamsche bladen melden, uitspraak gedaan in de zaak van den aannemer, den heer J. W. de Hey, te Haarlemmermeer, tegen den burgemeester dier gemeente, wegens aanneming van het bouwen van een raadhuis aldaar. Het Geregtshof te Amsterdam heeft bepaald, dat den aan nemer eene som van f 18,613.04£ moet worden uitgekeerd. Van wege de directie der Nederlandsche Beijersch- Bierbrouwerij te Amsterdam is eene aanklagt ingediend wegens het berigt, dat zij hare betalingen zou hebben gestaakt. Het berigt stond liet eerst in de Middelb. Crt. In de eerste dagen van Julij e. k. zal in de gemeente Haarlemmermeer het zilveren feest van de droogmaking van het meer op luisterrijke wijze gevierd worden. Mogt op den 16 dezer een der oudste onderofficieren van het leger, den sergeant-majoor F. M. Hoffbauer, van de Koninklijke militaire academie te Breda, zijn 50jarigen diensttijd herdenken, waarvan hij ruim 40 jaren aan genoemde inrigting verbonden was, reeds een dag daarna werd hij door den dood aan de zijnen ontrukt, en jl. Woensdag werd zijn stoffelijk overschot op plegtstatigc wijze grafwaarts gebragt. Voorafgegaan door een gewapend de tachement en het muziekkorps der dienstdoende schutterij, zoomede door de 2de sectie van het Metalen Kruis met de banier, werd de lijkkoets gevolgd door de onderofficieren der Koninklijke militaire academie en van het garnizoen en de schutterij, de kadetten en vervolgens detachementen der schutterij, infanterie, kavnlerie en veld-artillerie. Op het kerkhof werd de stoet met treurmarsehen ontvangen door het stafmuziek van het 6de regiment infanterie, terwijl bij het graf het woord werd gevoerd door den waarnemenden gouverneur der academie, den majoor der artillerie Simon, den oudsten kadet, sergeant G. C. Suermondt, en den oud-krijger Grumpke. Als bewijs van hoogachting werd door de kadetten een lauwerkrans op het graf nedergelegd, terwijl door hen aan de weduwe werd aangeboden een zerk op het graf te doen oprigten ter nagedachtenis van den man, die gedurende ruin een halve eeuw zoo trouw zijn vaderland gediend heeft. Het is gebleken, dat de thans bijna afgeloopen winter niet alleen niet de minste schade heeft veroorzaakt aan den dam tot aanhechting van het eiland Ameland aan den vasten wal, maar dat die dam zelfs mag worden gerekend meer bevestigd te zijn geworden. Als eene groote bijzonderheid deelt men uit Hemrik mede, dat aldaar in den tuin van den heer A. J. v. d. Sluis reeds zeven asperges van den kouden grond zijn gestoken. Als zulks in Mei geschiedt, noemt men het reeds vroeg. Twee paarden van den landbouwer d. V. te Smilde kregen twist. Hot eene bekwam van zijn tegenpartij zulke hevige slagen, dat het op de plaats dood is gebleven. Men was sedert eenigen tijd zeer nieuwsgierig waar mede Prins Bismarck zijn dorst lescht, wanneer hij de zittingen van den Rijksdag bijwoont, daar hij onlangs een glas water, dat hem door den president der Rijkskanselarij werd aangeboden, onder dankbetuiging had afgewezen. Het Berl. Montagsblatt verneemt nu, dat eiken morgen in het vertrek, dat de Rijkskanselier in het gebouw, waar de Rijksdag vergadert, tot zijne beschikking heeft, een kleine met cognac gevulde flesch wordt geplaatst. Van tijd tot tijd brengt een dienaar den Rijkskanselier een glas water met cognac gemengd, dat door Prins Bismarck gewoonlijk in één teug geledigd wordt. Soms ook verlaat Bismarck af en toe de zaal, om in den foyer haastig een weinig water met cognac te gebruiken. Des avonds, namelijk bij de parlementaire soirée, drinkt Bismarck het liefst groote glazen echt Munchéner bier of zeer zware wijnen. "\7" lsctLtoerlgten. Binnen: 21 Maart. 2 Cornelissen, schipper J. v. (1. Niemvendijk, met 170 levende kabeljaauwen, 24 lengen, 6 heilbotten, 7£ honderd schelvissehen, 2 tarbotten a f 1.70, 140 doode kabeljaauwen 55 c. a 70 c., 300 repelaars f 6. Nijverheid, schipper C. v. d. Hoek, met 140 levende kabeljaauwen, 40 lengen, 6 heilbotten, 600 schelvischeu ii f 1.80, 100 doode kabeljaauwen 45 a 95 c. Luctor et Emergo, schipper M. Noordzij, met 130 levende kabel jaauwen, 34 lengen, 1 bot, 7£ honderd schelvkschen, 1 ben vleet ii f 1.65, 100 kabeljaauwen 45 a 80 c. Eersteling, schipper J. v. d. Hoeven, S0 levende kabeljaauwen, 18 lengen, 7 holten, 200 schelvissehen ii f 2.30, 116 doode kabel jaauwen 55 a 65 c. De Enkhuizer vloot was in zee, de vangst was evenwel gering. Schelvisch f 30 ii 32 per honderd, kabeljaauw f 0.95 a 1.40 en rog gemiddeld 38 c., per stuk. Haring is er niet veel gevangen. 22 Maart. Loggerslank, schipper P. Kok, met 100 levende kabeljaauwen, 12 lengen, 5 heilbotten, 4£ honderd schelvissehen, 1 ben vleet en rog ii f 2, 95 deode kabeljaauwen 60 ii 70 c. Slechts oen benger is in zee geweest met eene vangst van 10 kabeljaauwen en 7 schelvissehen. Haring wordt er bijna niet gevangen. Garnalen zijn flink gevangen, daar ruim een 70t.al schuitjes zich niet de visscherij bezig houden eu de vangst per dasr, laag genomen zeker 4 manden, zoo is de uitkomst dezer week circa 4 X 24 X 70 1680 manden f 8.50 f 5880. Zeker verbazend, vooral als men in aanmerking noemt, dat dc visscherij zich slechts uitstrekt van Onrust tot Oude Schild. 23 Maart. Vestina Lente, schipper G. Jougejan met 240 levende kabeljaauwen, 60 levende longen, 20 heilbotten, 4 bennen rog, 1 ben vleet en 1100 schelvissehen ii f 2.50, 100 doode 50 ii 60 cent, Vlaardingen, 19 Maart. Sedert het laatste berigt zijn !e Ylaar- dingen en Maassluis slechts 4 schepen van de kabeljaauwvisscherij aangekomen, allen met zeer geringe vangsten, van 15 tot 25 ton gezouten visch en 4 tot 12 ton leng, terwijl een schip arriveerde met slechts 2 ton visch en gebroken roer, waardoor men genoodzaakt was spoediger naar huis tc gaan. De resultaten zijn aldus zeer slecht, terwijl onze visschers met hevigen storm te kampen hadden. Dientengevolge zijn de prijzen weder belangrijk gerezen, en bedongen gisteren in publieken afslag: Gezouten visch f 25.50, idem leng f 14.25, idem bot f 24, idem kibbelen f 9, idem keelen en lippen f 26, alles per ton. Als de vangst niet verbetert, worden de prijzen bepaald nog honger. Heden morgen arriveerde hier ook een vischsloep met levende kabeljaauw en leng, en werd de geheele pariij onmiddellijk publiek verkocht,: levende kabeljaauw tot f 2.05, idem leng f 2.45, doode kabeljaauw f 1.65, alles per stuk, levende bot f 7 de 100 stuks. Men betaalt bier in den laatsten tijd algemeen liocgere prijzen dan te Nieuwedicp, want, het schip, welks aanbrengst heden morgen alhier verkoeld is, was eerst te Niemvcdiep binnengeloopen, doch is van daar weder vertrokken, omdat men er geene hoogere prijzen wilde aanleggen. Zeevisch wordt schaarscher gevangen in de Britschc wateren; vooral de tong, vroeger zoo overvloedig, is thans op de Engelsche markten haast eene zeldzaamheid geworden. Daar dit (zeker met regt) toegeschreven wordt, afin de vernielende manier van vissollen, zoo heeft de Britsche regering aan de inspecteurs der zalmvisscherijen, de heeren Buckland cn Walpole, opgedragen een openbaar onderzoek in te stellen naar het gebruik van sleepnetten cn Scine-iletten, en naar de voorgewende vernieling van jonge visch en kuit door deze en andere wijzen van visschen. De beide genoemde heeren zullen eerstdaags aan het werk gaan. Benoemingen, enz. Herbenoemd tot burgemeester van Schagen de heer G. J. Muller; van Wieringen de heer P. Maats jr. De luit.-kol. .T. J. Collard, van het 1ste reg. vesting-artillerie, is op pensioen gesteld en hem de rang verleend van kolonel. Tot gouverneur der Kon. Milit. Academie is benoemd de majoor M. C. E. Simon, van den staf der artillerie. Bene MelK-1 n rlgtlng. Met 1 Mei a. s. zal te Utrecht worden geopend //de Utreclitsche melk inrigting.,/ Als waarborg voor de deugdelijkheid van de te leveren melk, heeft zich op verzoek van de ondernemers eeu com missie van toezigt gevormd, die alleen in het openbaar belang en zonder bijoogmerken werkzaam is. Door de commissie o. a. bestaande uil alle professoren der geneeskundige faculteit aldaar werden een paar deskundigen aangewezen, die op kosten der inrig ting met het dagelijksch toezigt zijn belast, niet alleen op de kwa liteit der melk, maar ook op de gezondheid der melkbeesten in de veestallen en de weide. Die commissie bestaat uit de heeren vau Overbeek, de Meijer en Wefers Bettink, hoogleeraren, en Wirtz, directeur der veeartsenijschool te Utrecht. Die koemelk kan het publiek desverkiezende aan dc inrigting zelve gaan drinken of laten afhalen of wel in gesloten bussen aan huis ontvangen, zoodat van bedrog of van kwade practijken door concurrenten wel geen sprake kan zijn. De koemelk moet aan dc inrigting geleverd worden door enkele met zorg gekozene en boven dien aanhoudend gecontroleerde groote veehouders in de nabijheid van Utrecht; aan de inrigting zelve zullen echter enkele melkbeesten alsook eenige ezelinnen voorhanden zijn, opdat volkomen versche melk, ten behoeve van zwakken of zieken, ten allen tijde aldaar kan afgeleverd worden. De prijs der koemelk, aan de inrigting zelve gedronken of afgehaald, is 9 cent per liter, de prijs der aan huis gebragte koemelk 10 cent. Dc overwegingen die tot de oprigting der gecontroleerde melk- inrigting hebben geleid, worden in een door de commissie onder teekend stuk aldus aangeduid: „Het mag algemeen bekend geacht worden, dat, althans in de grooterc steden, bij liet verkoopen van koemelk in den kleinhandel, op de ligtgeloovigheid en goedmoedigheid van liet publick in hooge mate gerekend wordt. Zelden, wel is waar, worden mengsels aan geboden, die miu of meer op koemelk gelijken en hoofdzakelijk uit andere veel goedkoopere stoften bestaan, maar zeer dikwijls ja in den regel wordt koemelk verkocht, die met loater opzettelijk is verdund, en lang niet zeldzaam zijn ook de gevallen, wanneer melk van zieke koeijen in plaats van of vermengd met goede koemelk geleverd wordt. De melkboer is daarbij gewoonlijk niet zeer schroomvallig on gebruikt het water, dat hij het digtst bij de hand heeft, meestal polder(sloot)water, grachtwater of pompwater, waarvan de meerdere of mindere zuiverheid hein volkomen onbekend is; met hetzelfde water „reinigt" hij ook het vaatwerk, waarin hij de koemelk afhaalt, bewaart cn rondbrengt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1