uitmunten, maar "vrat de Liberia-kuffij aanprijst, is het feit dat de plant bijna op eiken bodem, hetzij digt aan zee, betzij verre van de zee verwijderd, welig groeit. De plant vereischt zon, om eene vrije ontwikkeling haver vrucht te bevorderen. Zij heeft haar oorsprong in Liberia, waar zij in eene temperatuur van 72° tot 87J Fahrenheit ontkiemt. In drie weken tij cis worden deze planten uit Liberia naar Engeland overgebragt, men heeft eene. uitsluitend daartoe bestemde verpakking in gereedheid gebragt, zoodat er weinig of geen gevaar bestaat, dat de jeugdige planten bij haar verzending van Liberia, via Engeland, naar tropische gewesten, schade lijden of sterven kunnen. In den loop van 1877 zijn negentien schouwburgen afgebrand, waarvan zeven in Amerika. - Te Marseille is een Japansch gezantschap, bestaande uit 58 personen, aangekomen. Tot voor weinige jaren had men geen musschen in Amerika. Men bragt ze over en liet ze in vrijheid in het. Central Park tc New-York, waar men ze voedde en beschermde tot dat zij er zich volkomen thuis gevoelden, (dok in andere declen des lands hebben zij zich gevestigd en vermenigvuldigd, maar nu wcnscht men niets liever clan van cle musschen bevrijd te zijn. De ondervinding toch hèeft geleerd, dat zij alle andere vogels verdrijven. Meer dan twintig soorten, die voorheen in de bosschen gevonden werden, zijn nu verdwenen, omdat de musschen altijd met hen vechten niet slechts, maar ook de eijeren van andere vogels opeten. Men zal nu eene algemeene vervolging tegen de musschen instellen. In Pensylvanië is een zesjarige knaap als bestelgoed verzonden. Hij was netjes in een koffer gepakt, die te Doylestown ter vervoer wercl aangeboden, met bestemming naar Whitehaven. Voor deze levende lading werd behoorlijk een vrachtbrief in regtstreeksch verkeer opgemaakt, vermel dende een kol li /diversenzoo werd do knaap van de eene spoorweg-administratie aan de andere overgegeven. Xa op die wijze acht verschillende spoorwegen te hebben gepasseerd, kwam de koffer onbeschadigd bij den geadres seerde aan. De vdiversen" bevonden zich in blakenclen welstand. "V iscliTDerigten. Binnen 2S Maart. Plisabeth, schipper M. Struijs, met 25 levende kabeljar.mven, 14 bennen vleet, 10 punten ry, 45 lengen, 5| honderd schel vissollen, 3 heilbotten ii f 7.25, 100 doode kabcl- jaamven 00 a S0 cents. Gisteren en heden is door het stormweer niets binnengekomen, als S schuitjes, die met geringe vangst buiten om van Terschelling kwamen ca een hangen nacht doorgestaan hadden. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 April a. s. is benoemd tot burgemeester der gemeente Utrecht nu*. TV. R. Boer. De 1 uits. ter zee 1ste ld. .T. F. M. Lange, belast met de waar neming der betrekking van officier van politie bij 's Rijks werf te Amsterdam, en A. van Linden van den Heuvell, gedetacheerd bij hot Departement van Marine en toegevoegd aan den chef der afdecling Ilydrographie, en de olf. van ndm. 1ste kl. J. A. Waldeck, (.'innende aan boord van het opleidingschip Admiraal van Wassenaer, worden met. den laatsten April a. s. op non-activiteit gesteld, en met 1 Mei daaraanvolgende vervangen, respectivelijk door de luits. Ier zee 1ste kl. W. A. Arricns en jhr. T. E. de Brauw en den olf. van adm. 1ste kl. G. li. Verboon. Dc luit. ter zee 2de kl. O. J. E. baron van Wassenaer vau Calwijck, is op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. misgreep, die mocielijk is goed te maken. liet is te betreuren, dat een Yerccniging als deze, voortdurend haar besten vrienden reden tot ergernis geeft. Met een stuk als Gabrielle achter den rug en een als Onschuldig veroordeeld in het vooruitzicht, zou ik hier stellig een ongezochte gelegenheid hebben om de liccren van het Leidschoplein eens goed op hun voorman te zetten, zoo ik niet wat ruimte moest houden om op het onder wijs-debat in Burger plicht terug te komen. De belangstelling was niet groot, schoon het een onderwerp van zoo groot gewicht gold: slechts even 30 personen, het bestuur der Kiesvereeniging en de verslaggevers meegerekend, waren in de groote, ruime vergaderzaal bijeen. De heer L. B. Fikkert, directeur der Hoogere Burgerschool te Apeldoorn, leidde de discussie in met een rede, waarin hij, wel wat tegen de algemeene verwachting in, een zeer genadige, zeer vorschoouende critiek over het wetsontwerp leverde en hoofdzakelijk eeltige amendementen van technischen aard ten beste gaf, zonder de principiöcle quaestie, het politieke beginsel dor wel, aan te roeren. Yan den heer Fikkert, secretaris der bekende Nuts-Coiumissie, had men gansch andere taal verwacht. De heer de Veer, hoofdredacteur van het Nieuws, dc volgende spreker, liet niet na die teleurstelling eenigszïns ironisch tc duen uitkomen; hij betoogde in eenige korte maar bondige redeneeringen boe weinig aan de cischen der liberale partij door dit wetsontwerp voldaan is; vooral leerplicht achtte hij nu reeds dringend nood zakelijk. Ook de heeren mr. A. F. K. Ilarlogh, advocaat, en B. li. lleldt, president van het Werkliedenverbond, bespraken de bekende bezwaren, hier en daar van liberalen kant tegen de ont worpen wet geopperd. Daarmede was de discussie dan echter ook afgcloopen: et le ccinbat tinit faute de combaltants. Een weinig bctcekcnende conclusie, door den lieer Fikkert aan het slot van zijn speech voorgesteld, werd zelfs niet in stemming gebracht; eene meer gepreciseerde, door het bestuur van Burgerplicht, waarin o. a. het gemis van den leerplicht betreurd wordt, werd bij acclamatie aangenomen, en de vergadering ging uiteen Zij ging uiteen. Eu alweer was een doorslaand bewijs, een allertreurigst bewijs gegeven, hoe het politiek leven in de hoofdstad, dc belangstelling in de publieke zaak, verkwijnt en verflauwt. Of is het geen veeg teeken dat op een meeting als deze geen enkele der vele talentvolle specialiteiten op ondenvijs-gebied, waarop Amsterdam waarlijk met roem bogen kan, zich heeft laten liooren of zien? Misschien zijt ge na lezing vau het bovenstaande van oordeel, amice, dat ik in, den aanvang vau mijn schrijven dit debat ten onrechte onder de zaken van bcteekenis gerangschikt heb? Ik kan u niet geheel ongelijk geven. t. t. AMST BLAAR. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 2S Maart, Op dc interpellatie van den heer de Casembroot omtrent Suriname verklaarde de Regering dat de welvaart van Suriname afhangt van de ondernemingszucht van particulieren, niet van de ondersteuning van Staatswege, die. alleen verstrekt kan worden als gebleken is dat particulieren te kort schieten. De heer dc Bieberstein maakt bij de discussie over dc enquête longziekte o. a. dc opmerking, dat de ziekte zoo weinig in Limburg hecrscht omdat daar de vrouw met de verzorging van bet vee belast is, zoodat de zorg voor den veestapel in dat gedeelte van het land moet worden gezocht in de liefde van den hoer voor zijne vrouw. Ileeft de heer Gratama gezegd, dat in Drenthe de boer meer houdt van zijn vee dan van zijne vrouw, in Limburg is het juist omgekeerd. Xa uitvoerige discussie is de conclusie der commissie onveranderd aangenomen. Zitting van Vrijdag 29 Maart. Aangenomen is het wetsontwerp tot wijziging der wot op de zeevisscherijeu (afschaffing der officiële haringinerkeu). Uitvoerige discussien weiden er gevoerd over de wijziging der wet op het notarisambt. Het algemeen debat is afge- loopen. Maandag komen de artikelen in behandeling. EngelandL. Duikers zijn tlians bezig met liet wegruimen van de zeilen, de sparren en het. tuig der gezonken Eurydice. Eerst wanneer die moeijelijke taak zal volbragt zijn, zal men de lijken kunnen naar boven brengen, die in grooten getale in het schip nog moeten gevonden worden. Het snelle zinken van den bodem schijnt voornamelijk te moeten geweten worden aan het openstaan der geschut poorten in het tusschendek. Hij het sterk overhellen stroomde het water onweerstaanbaar door die openingen binnen. DuitsoHLand.. Volgens een berigt in de Augsburgsche Allg. Zeitung bestond het voornemen, het verbod op den uitvoer van paarden tegen 1 April in tc trekken, maar is thans, wegens de nieuwe wending in den loop der politieke omstandigheden, de intrekking verdaagd. In het stads- en plattelandsdistrict Keulen zijn ten vorigen jare 192 personen wegens mishandeling van dieren en 11 wegens liet vangen van vogels veroordeeld. Daarvan werden er 195 gestraft met boeten van 2 tot 30 mark en dc overigen met eene gevangenisstraf van 3 tot 14 dagen. Italië. Op reis in Italië, eenigen tijd geleden, bemerkte don Carlos aan het station tc Milaan, dat zijn ridderorde van liet Gulden Vlies, versierd met oude brillanten van zeer hooge waarde, weg was. Het mogt der Italiaansche politie niet gelukken liet spoor van den dief te ontdekken. Dezer dagen is over die zaak een nieuw licht opgegaan. De politie-commissaris te Bayonne kwam tot de ontdekking, dat een paar gedistingeerde Spaansche dames aan een juwelier in genoemde plaats eenige zeer fraaije oude bril lanten verkocht hadden. Een der dames is de echtgenoot, de ander de schoonmoeder van een generaal, die in Arragon bevel heeft gevoerd over de Carlistisehc benden en nog onlangs militair chef van het lniis van don Carlos was. De politie zette haar onderzoek voort en de beide dames, die op het punt stonden naar Cuba te vertrekken, werden in hechtenis genomen. In de clericale kringen te Bayonne heeft deze gevangenneming groot opzien gebaard. Gemeenteraad Texel. Zitting van Drngsdag 20 Maart 1878. Afwezig de heeren Weslenberg en Braus; eerstgenoemde met kennisgeving van verhindering door ongesteldheid. Xa opening der zitting worden de notulen gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. 1. Door den Voorzitter worden ter tafel gebragt eenige provin ciale bladen en circulaires, die na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Er wordt voorlezing gedaan van liet proces-verbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-outvanger. Aan genomen voor kennisgeving. 3. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een hoofd onderwijzer te Eijerlatid. Door B. en W. is, in overleg met den Schoolopziener, het volgeude drietal opgemaakt: S. C, Piuterse, van Schoonhoven, C. Tijm Jsz.., van Terseheiliug en J. A. Kok, van Haarlem. Met 9 van de 10 stemmen wordt eerstgemelde benoemd. 4. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een hulponder wijzer voor de openbare school te Oude Schild. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer G. Klazinga, van Zwartsluis. 5. De Voorzitter stelt voor een besluit te nemen omtrent de vei'hooging der tractementen voor de hulponderwijzers aan den Burg en te Oude Schild, en die te stellen op t 700, ingaande 1 Mei a. s. Het concept-besluit daartoe wordt goedgekeurd. 6. Er wordt ter tafel gebragt eene missive van den hoofdonder wijzer J. 1'. Quant, die voor kennisgeving wordt aangenomen. Door den Voorzitter wordt voorgesteld, het in eene vorige zitting verleend eervol ontslag aan den heer Quant te wijzigen, en wel zoodanig, dat hem alsnu een eervol ontslag wordt verleend wegens ligchaamszwakte. Dienovereenkomstig wordt besloten. 7. De Voorzitter brengt ter tafel het in de vorige zitting be handelde rekwest van eenige ingezetenen aan den Burg, betreffende het verleencn van subsidie aan een zich alhier te vestigen onder wijzer voor het meer uitgebreid lager onderwijs, welk rekwest in handen van B. en AT. is gesteld tot prae-advies. Hij doet namens deze voorlezing van een schriftelijk prae-advies, waarbij wordt voorgesteld om eene subsidie van f 500 te verleenen. De heei Roeper kan zieh daarmede niet vereenigen. De inrigtiug van den heer Glijnis verkeert blijkbaar in bloeijenden toestand. Hij acht het niet onwaarschijnlijk, dat zich iemand als opvolger aanmeldt, zonder dat het noodig zal zijn toelage te verleenen. Men kon eerst oproeping doen zonder aanbieding van subsidie: later kon men altijd daartoe overgaan. De heer Bruin vereenigt zich met het gesprokene. De heer Reij is mede tegen het verleenen van subsidie en zegt, dat, als dc adressanten meer uitgebreid lager onderwijs voor hunne kinderen verlangen, zij zeiven maar eene op roeping moeten doen en het schoolgeld verhoogen. De heer Zijm zegt, dat het schoolgeld voor de school van den heer G. veel te laag is. De heer Keijser, Wethouder, verdedigt het prae- advies. Ilij zegt, dat het voorstel om f 500 subsidie te verleenen na rijp beraad en in het wezenlijk belang der gemeente door B. en AA', eenparig genomen i=. Als de subsidie niet wordt verleend, bestaat er weinig Jeans voer een opvolger van den heer G. en zal het voor do gemeente veel koslbnavder worden, oiri aan dc billijke eiselien der ingezetenen te voldoen. Dc heer Koorn ondersteunt het prae-advies en wijst op het regt dat dc adressanten hebben op rolioend ouderwijs voor hunne kinderen en op velschillende na doelen, die voor de gemeente zouden ontstaan, indien die iurigting kwam te vervallen. - Do heer Mcntz vereenigt zich geheel mot der. laatsten spreker en herinnert, dut ook de heer Verbcrne sedert jaren subsidie geniet. Dc heer Duinker zegt, d it hij tegen het prae-advies is, omdat daardoor niet, op voldoende wijze wordt voorzien in de behoefte, die er voor de gemeente bestaat aan meer uitgebreid lager ouderwijs. Hij acht het verkieselijker geene sub sidie te verleenen, mnar van gemeentewege eene fikscho iurigting vau dien aard met de openbare school, die dan vergroot moet worden, te verbinden; men kon dan de schoolgelden lager stellen en iedereen kon er van profiteeren. Er zou wel eenigen tijd voor die regeling noodig zijn, maar men zou b. v. de kinderen voor- loopig en tijdelijk niet vóór hun zevende jaar kunnen toelaten en daardoor overbevolking der school voorkomen. Dc lieer Dros zal zijn stem uitbrengen overeenkomstig het prae-advie9. Zelfs als tijdclijkcn maatregel acht hij het onraadzaam te bepalen, dat de kinderen niet voor het zevende jaar werden toegelaten. Hij zou ze liever reeds met het vijfde jaar op de school geplaatst z.ien, als de omstandigheden het toelielcu. Ilij vraagt of het dc bedoeling is van het Dag. Best., dat dc subsidie wordt verleend voor de woning en liet schoollokaal, dun wel voor het meer uitgebreid lager onder wijs in het algemeen.De A?oorzit.ter beantwoordt de verschillende sprekers en wederlegl de aangevoerde bezwaren tegen het prae- advies. Hij verheugt zich, dat, met eene enkele uitzondering misschien, alle leden do ordrongen zijn van het groot belang van het, onderwijs en dat, roor zoover de leden zich met het voorstel niet konden vereenigen, alléén bezwaren van finanoiclen aard waren ter tafel gebragt. Die bezwaren waren echter zeer gemakkelijk weg te nemen. De kosten voor de gemeente zouden veel hooger worden, indien de iurigting van den heer G. verviel en men een hulp onderwijzer mopst aanstellen. Dringende behoefte beslaat er aan meer uitgebreid lager onderwijs, en wel verre van ia te stemmen inet de bewering, dat daarvoor particulieren hadden te zorgen, achtte hij het de pligt van het Geineentebesluur, daarin op vol doende wijze te voorzien. Hij zegt, dat het Dag. Best. adviseert om de subsidie te bepalen op f 500 en hoopt, dat men zal slagen in het vinden van een waardig opvolger van den heer G. Mogt die hoop niet worden verijdeld, dan zou hij de gemeente gcluk- wenschen, dat door zulk eene betrekkelijk onbeduidende toelage een hoogst belangrijk voordeel was verkregen. Op eene vraag van den lieer Dros antwoordt dc Voorzitter, dat liet niet in de bedoeling van liet Dag. Best. ligt, om de gebouwen van den heer G. voor rekening vau de gemeente over te nemen of te onderhouden. Het voorstel, in stemming gebragt, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmentegen stemden de hoeren Reij, Roeper en Zijm. 8. Er wordt gelexen eene missive van den heer C. Kuiper, inhoudende, dat het huis van de Erven Kuiper, ten behoeve van eene onderwijzerswoning aan den Hoorn, te, koop wordt aangeboden voor f 1500. Anu B. en AT. wordt magtiging verleend om den koop van het huis voorloopig te accepteren, onder iuwachting van nadere, goedkeuring van I1H. Gedcp. Staten. 9. Ter ta'el wordt gebragt het janrlijksch verslag der Plaatselijke Schoolcommissie, alsmede een voorstel dier Commissie tut wijziging vau eenige bepalingen in de verordening tot regeling van het lager onderwijs. Er wordt besloten beide stukken ter lezing bij de leden te doen circuleren en daaromtrent later tc besluiten. 10. Aan du orde wordt gesteld de benoeming van een lid voor de Plaatselijke Schoolcommissie. De heer G. Duinker, te Oude Schild, wordt als zoodanig benoemd. 11. De Voorzitter stelt voor, de geloofsbrieven van den heer AA. Koning te onderzoeken en benoemt daartoe eene Commissie, bestaande uit de heeren Meutz, Reij en Koorn. De openbare zitting wordt voor eenigen tijd geschorst, om daarna in eene beslotenc over te gaan, tot onderzoek der reclames van dun hoofdelijken omslag. Xa heropening der zitting wordt het kohier van den hoofdelijken omslag en van de honden-belasting vastgesteld. 12. Bij monde van den lieer Meutz wordt, namens de Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer AA". Koning, rapport uilgebragt en voorgesteld tot toelating van genoemden heer als lid vau den Raad, daar er geene aanmerkingen i p zijne geloofsbrieven zijn. De A7oorzitter brengt dit voorstel in hoofdelijke omvraag; met eenparige stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Beriiten betreffende Je Stamartmaatscliapïij Nederland, Holland. 8 Dec. te Batavia aangekomen. Prinses Amalia. 9 Maart te Batavia aangekomen. Prins v. Oranje, 6 Febr. van hier vertr., 7 Maart van Suez vertr. Stad Haarlem. 26 Febr. van hier vertr., 15 Maart, van Suez vertr. Voorwaarts 9 Maart van hier vertr.,27 Maart Port-Suïd vertr. Conrad30 Maart nog niet vertrokken. Celebes23 Febr. v. Batavia vertr.,2 S Maart van Napels vertr. Kon.derNederl. 16 Maart v.Batavia vertr.,20 Maart v. Penang vcrti. Madura 21 Febr. alhier aangekomen, vertrekt 6 April. Prins Hendrik. 16 Maart alhier aangekomen, vertrekt 20 April. 296ste Staats-Loteraj VI.JFDE KLASSE. Vierde lijst: No. 3439, 8817 en 14514 ieder f 400; No. 1043, 3806, 4665, 7517, 8239, 10277, 10311, 12062, 17951 en 20633 ieder f200: No. 1800, 1816, 1875, 2831, 5872, 7668 en 15322 ieder f 100. ALKMAAKSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud ni.Tarwe f 9,37^11,75 m.Rogge - 7,40aS,12§ m.Gerst - 6,50a (Cliev.) - 7:25n m.Haver - 3,75a 5, m.Paardenb. - 7,25a 7,75 m.Br.Boonen -13,50al4, m. Kanariezaad- a ni.Mosterdz.(r)- a n (g)- m.Bl.Maanz.. - a m. Koolzaad - a 165 per 50 KG. m. Kar weizaad f a per mud m.Grn.Erwten - 14,al9, m.Graauwe,, - 18,a22, m.A'nle -14,al8, m.Witte n - a 70 stap. Kaas, weg. 14765 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f 36,50,Gras f Commissie// - 35,- Middelb. - 36,50, - Laagste prijs f 20, AI.KMAARSCHE MARKT VAN IIEDEN. por stuk Paarden b.'tj. f 5S,a400,- Areulen - a Koeijen -150,a215,- Nucht.Kalv. - 2,50al7, Schapen - 24,a36, per stuk Lam f a 109 Mag. Varkens - 15,a24, 244 Bigg.ben.10w.- 4,all, 3 Bokk.SiGeiten - 4,all, Boter f 0,S0 a 0,90 per 0.630KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2