HELDER en NIEUWEDiEP, 6 April. Met het schip Liberaal zijn van Batavia hier aan- gebragt twee jonge tijgers, een Lamponger-a:i[) en eene paauAv, welke dieren door den lieer 13. alhier zijn aan gekocht. Ongelooflijk mak zijn de tijgers voor hunne verzorgers, die er mee omgaan als waren het honden. Z. IC. II. Prins Hendrik heeft jl. Dingsdag een bezoek afgelegd bij den President der Fransche Republiek. Korten tijd daarna heeft de President een tegenbezoek aan den Prins gebragt, die gisteren te 'sllageis geretourneerd. De minister van Binnenl. Zaken heeft ontheffing ver leend van de bepaling, dat de visitatie van vee, voor het buitenland bestemd, vóór de inlading in schepen, niet dan bij dag, tusschen zons op- en ondergang geschiedt, zoolang uit Nederland aangevoerd vee in Engelsche havens niet. wordt toegelaten, dan onder voorwaarde dat het ter plaatse van aankomst binnen een bepaalden tijd moet geslagt worden. Te 's Hoge is dezer dagen uit Oost-Indië terug gekeerd de generaal-majoor Dieiuont. Beroepen te Broek op Langendijk ds. G. Vlug, te Heerjansdam. Ds. L. Lindeboom', predikant bij de Cbrist. Geref. gemeente te Zaandam, is benoemd tot directeur eener inrigting voor het opleiden van zendelingen te Meester Cornelis, bij Batavia. Door het hoofdcomitc van het Liefdewerk „Oud Papier" voor Nederland is ecu bedrag van f 7000 aan goudgeld voor Z. TL Leo XIII in handen gesteld van msgr. P. 1M. Snickers, bisschop van Haarlem. De Nederl.-Amerik. Stoomvaartmaatschappij heeft besloten, .maandelijks drie schepen over en weer in de vaart te brengen, en aldus het aantal afvaarten met ééne in de maand te vermeerderen. In eenige couranten berigt de douairière De Bourbon, zich onderteekenende hertogin van Normandië, het overlijden van haren zoon, machinist, bij de Kon. Ned. Marine, met bijvoeging dat hij is gesproten uit haar huwelijk met den hertog van Normandië, zoon van Maria Antoinette en van Lodewijk XVI, Koning van Frankrijk. Men schrijft ons van den Burg op Texel, dd. 5 dezer: „In het lokaal de Lindeboom vond jl. Woensdag avond plaats de geannonceerde vergadering der ledeu van den Protes tantenbond alhier, bij welke gelegenheid eene lezing werd gehouden door den heer F. W. N. Hugenholtz, predikant te Sandpoort. Dc zaal was flink bezet, zoowel door leden als door niet-ledeir, welke laatsten daartoe tegen den matigen entree van f 0.25 gelegenheid was gegeven. Hetgeen, we dien avond mogten liooren beeft zeer zeker de belangstelling en met een enkele uitzondering ook de goedkeuring van allen weggedragen, immers de begaafde redenaar sprak over wat ons allen het dierbaarste isonze kinderen. Op duidelijke, gepaste en ernstige wijze wist spreker onze aandacht te vestigen op eene hoogst moeije- iijke taak, de opvoeding onzer kinderen op zedelijk gebied en hoe wij reeds in het jeugdig gemoed de liefde tot God en Godsdienst, kunnen doen ontkiemen en aankweeken, en indien de spreuk „een goed woord vindt een goede plaats" waarheid bevat, dan voorzeker is deze avond niet alleen genoegelijk maar ook nuttig geweest. Xa afloop daarvan werden door de heeren Loman en Bakels eenige ernstige dichtregelen van de. Genestet weer gegeven, die geheel in overeenstemming waren met het door den eersten spreker behandelde en daarmede een schoon geheel vormden. Ten slotte werd de vergadering door den president, de lieer Post, op gepaste wijze gesloten. Te betreuren, is het, dat velen onzer medeburgers, al moge hun gevoelen op godsdienstig gebied verschillen met dat der leden van den Protestantenbond, niet deze vergade ring bijwoonden; ook zij zouden, evenals wij, menige goede les hebben meêgenomen." Naar men meldt, zal het orchest van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, onder geleide van zijn directeur, den heer Joh. M. Coenen, deelnemen aan den wedstrijd in het tentoonstellingsgebouw te Parijs. liet geregtshof te Amsterdam heeft gisteren namiddag bevestigd het vonnis der regtbank aldaar, waarbij de heeren Munzebrock en Cruys, directeuren der Nederlandsclie Suikerraffinaderij, zijn vrijgesproken van de beschuldiging van misbruik van vertrouwen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft jl. Woensdag besloten tot de dprigting van de groenmarkt buiten de Raampoort voor f 450,000. Voorts zal een afzonderlijke bloemmarkt gebouwd worden, waarvoor de plaats nader aan te wijzen. Naar aan het U. D. wordt berigt, zijn te Uchtelen, onder Apeldoorn, twee kinderen (tweelingen) overleden, zoo men meent tengevolge van liet gebruik van een pijp pepermunt. Er is een geregtelijk onderzoek bevolen. De moordenaar van den herbergier en diens huis houdster te IJzendijke is te Gent gevat. Hij is 26 jaar oud en Belg van geboorte. In Limburg is een meisje door haren beminde, een marechaussee, met een schot uit zijn karabijn gewond en aan de gevolgen overleden. Jaloerschheid schijnt de oor zaak te zijn geweest van deze misdaad. De man heeft ook zichzelven doodgeschoten. In Mecklenburg verkeert men in een zeer onaan gename stemming, tengevolge van de sluiting der Engel sche havens voor den handel in slagtvee uit het buitenland en den invoer van versch vleesch aldaar uit Noord-Amerika. Men acht een krachtige tusschenkoinst der Duitsche rege ring in deze hoogst noodzakelijk. Nu reeds hebben Mecklenburg, Ponimeren, enz. groote schade geleden door de in Engeland genomen maatregelen. De uitvoer via Hamburg is in 5 jaren van 19,600 runderen tot 8000 gedaald. In de Vereenigde Staten en in Canada zijn, luidens de statistische bescheiden van daar, 31,158,318 runderen, 32,600,000 varkens en 3,300,000 schapen. Daarbij komt. dat van de 28| millioen runderen in Rusland in 1875 op 1876 voor 12 millioen roebels zijn geëxporteerd, waarvan alléén- naar Duitscliland 45 pCt. Ook de uitvoer van' de groote kudden Ilongaai'sche ossen, die tot dusver naar Engeland gingen, doet in Mecklenburg, enz. de vraag ontstaan: Waar moet al het vee heen? Regter. Je kunst is te bewonderen. Het is er evenwel jammer voor, dat je de J in het watermerk omgekeerd hebt. Beschuldigde (die eene menigte valsche nuintbilletten gemaakt en uitgegeven had, geraakt). Ach!.... als men een hond wil slaan, kan men ligt een stok vinden. VisclilDeristeii. 4 April. 8 Enkhuizers waren met de beug in zee; de vangst was van 1 tot 4 honderd schelvisschende prijs was f 32 35.50 per honderd. De haringvangst is gering. 5 April. Door windstilte kwamen slechts enkele schuiten met schelvisch binnen; dc vangst was gering. Haring f 1.80 ti 2.10 de vangst was 2 tot 50 tal per boot. G April. Er kwamen binnen 5 Enkhuizers met 100 tot 200 schelvisehen; de prijs was f 25 a 27. Binnen Luetor et Emergo, schipper Al. Noordzij, 200 levende kabeljaauwen, 30 levende lengen, 1300 schelvisschen, 2 bennen vleet, 15 heilbotten si. f 2, 303 doode kabeljaauwen en lengen 25 a -80 cents, 6 levende vleeten en een partijtje kleine hcilbotjes voor f 33.50. Benoemingen, enz. Den kapt. der dd. artillerie-schutterij alhier L. A. Laurey is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, alsmede den auditeur bij den schuttersraad te Zaandam mr. E. W. Smit- Benoemd bij de dd. schutterij tot audilcuren bij de schuttersraden te Zaandam mr. E. H. de Vcije en te Pnrinereude P. Klïnkert. Aan den heer J. Graat is, ter zake van meer dan G5jarigen leeftijd, eervol ontslag verleend als griffier bij de Directie der Marine alhier met ingang van 1 April en hem een pensioen toegekend van f 1654 's jaars. De adelborsten lste kl. G. P. Posthuma en F. C. V. Zwaanshals, dienende aan boord van het wachtschip alhier, worden met den 10 dezer op non-activiteit gesteld. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 4 April. Bij het wetsontwerp tot ver lenging van den termijn voor dc herziening van den aanslag der beelwortelsuikcr-fabrikanten, antwoordde de minister van Financiën, dat voor het oogenblik dc afschaffing of vermindering van den suikeraccijns niet mogelijk is, maar dat hij wel met organen van den handel de herziening der classificatie wil overwegen. Het ontwerp is daarna aangenomen. Een voorstel van den heer van Kerkwijk om het ontwerp, houdende voorzieningen omtrent de birmculandsche scheepvaart, niet vóór het Panschreccs in de sectiën te behandelen, werd met 41 tegen 33 stemmen aangenomen. De beraadslaging over liet ontwerp tot wijziging der wet op de bedelarij is vervolgens aangevangen. Zitting van Vrijdag 5 April. Het debat over het ontwerp tot wijziging der wet van 1854 betrefTeiule de bedelarij is voortgezet. Door verschillende sprekers werden bezwaren tegen het ontwerp en de toepassing er van ontwikkeld. De minister van Justitie ver dedigde het stelsel van het ontwerp en dc urgentie er van. Hij zal Maandag zijne rede voortzetten. FranKrij K. Jl. Zondag heeft de oud-minister Jules Simon, bij gelegenheid van eene prijsuitdeeling te Nantes, eene rede uitgesproken, waarin o. a. de volgende zinsneden voorkomen: „De rampen, door den buitenlandschen oorlog en den burgeroorlog veroorzaakt, zijn onmetelijk geweest. Ik hoop, dat de burgeroorlog voor altijd een einde heeft genomen. De overwinning, op de Commune behaald, was eene overwinning van het gezond verstand en der eer. Vertroosting voor die ellenden biedt de school. Het volk moet worden verlicht. Een groot volk is een ontwik keld volk. Door studie zal de soldaat leeren overwinnen. Daar bet algemeen stemregt de grondslag van 's lands instellingen is, moet men de kiezers onderwijzen en er republikeinen van maken. De Republiek zal verstandig en zedelijk, of zij zal in het geheel niet zijn. Eergevoel en verstand: ziedaar den grondslag der voor goed geves tigde Republiek." Op de Parijsche tentoonstelling zal men een blok steenkool uit Pennsylvanië kunnen zien ter zwaarte van 10,000 KG. De Lyounesclie Spoorwegmaatschappij heeft besloten, liare voornaamste stations van telephones te voorzien. jËjngelaiicl. Veel opzien móakt een moord, in het Iersche graaf schap Donega.1 op lord Lei trim en twee van zijne dienaren gepleegd. De 72jarige lord was in een rijtuig gezeten, toen, naar men vermoedt, een schot op hem gelost werd, dat hem doodelijk trof. Zijn koetsier en zijn klerk zijn omgebragt, opdat zij de daders niet verklappen zouden. De moord schijnt, zooals men dat in Engeland noemt, geheel een agrarisch karakter te dragen. De lord was streng jegens zijne boeren. De schuldigen zijn nog niet gevonden. Zij ontvlugtten in eene boot, zoodat het niet gemakkelijk zal zijn, hen op te sporen. Weet de justitie bij dergelijke misdaden den moordenaar niet als op heeter daad te grijpen, dan wordt hare taak zeer moeijelijk. Want de bevolking pleegt voor niets, zelfs voor geen valsche getuigenis terug te deinzen, om de schuld verborgen te houden van den persoon, dien zij beschouwt als een wreker van liare grieven. Dultsclxlanci. Jl. Vrijdag heerschte te Stettin een algemeene ontsteltenis. Uit een schoorsteen van het gebouw der Ritterschaftliche Privatbank vlogen brandende bankbilletten door de lucht, waarvan er vele op straat door het publiek werden -opgevangen. Gelukkig echter werd men spoedig gerustgesteld. Er moest voor vier millioen aan ingetrokken bankbilletten worden verbrand en daarvan was een gedeelte door de sterke trekking van den schoorsteen opgevlogen. Italië. Te Milaan beeft dezer dagen een proces, dat door do firma Joliann Maria Farina, tegenover liet Jiiliehs-plein te Keulen, tegen tien parfumerie-handelaars en een graveur te Milaan ingesteld was, niet weinig opzien gebaard. Laatstgenoemden hadden namelijk eau de cologne met het etiquet der firma verkocht, die niet van haar afkomstig was. De uitspraak, op 29 Maart jl. gedaan, stelde de Keulsche firma in het gelijk en veroordeelde de beschul digden tot schadevergoeding en de kosten. Een crimincele veroordeeling ontgingen zij alleen door het feit, dat Koning Humbert bij liet aanvaarden zijner regering een algemeene amnestie heeft verleend. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. De verklaringen en inlichtingen en betuogen en meeningen betreffende de Oostersche crisis, in liet kort sdles wat liet dngelijksclie „nieuws" omtrent deze Europesche aangelegenheid uitmaakt, heeft veel overeenkomst met de zee, die naar allen schijn beroerd wordt door een opkomenden storm, maar wier al honger stijgende golven misschien slechts opgezweept worden door een orkaan, die zijn grootste sterkte reeds verloren heeft, zoodat het gevaar wel dreigend i3, maar niet tot uitbarsting komt. Er is uit de menigte depêches niets met zekerheid op te maken omtrent het lot der Oostersche verwikkelingen. Noch valt het 1o zeggen of Rusland op nieuw concessiëu. zal doen, noch of Oostenrijk zich meer aan de zijde van Engeland dan aan die van Rusland zal scharen, evenmin of het Congres door Duitsche tusscheukomst nog tot stand zal kunnen komen, ook niet of Turkije inderdaad neutraal zal blijven, zoo min als de vraag kan beantwoord worden of Engeland alleen zal blijven staan, wanneer het den strijd aanvaard t. Bij al deze aangelegenheden is er zoowel voor het een als voor het ander schijn van mogelijkheid. De beroering is er, de golven stijgen al hooger, maar of de storm tot uitbarsting zal komen, dan wel of zijn kracht reeds te zeer verzwakt is om werkelijk gevaar te moeten duchten, dat juist kan men niet zeggen. Een depêche van lord Russell van 13 Maart houdt de verklaring in van Prins Bisraarek, dat Duitschland geen deel zal nemen aan eene Conferentie zonder Engelaud. Bismarek begrijpt niet hoe een Congres zou kunnen bijeenkomen indien Engeland er geen deel aan nam. De Köln. Zeit. geeft aan Rusland den raad geen nieuwen oorlog te beginnen, en vooral niet mogendheden te gaan bestrijden, die over frisselve krachten kunnen beschikken. Ervaren Pruissiselie stafofficieren zijn van gevoelen dat, indien Oostenrijk mogt besluiten oorlog te voeren, het. aan zijn leger niet moeijelijk zou vallen de Russen spoediger uit Turkije tc verdrijven dan zij er in gekomen zijn. Eu wat een krijg met Engelaud betreft, deze is voor Rusland nog nadeeliger, meent het blad. Wel zal het voor Engeland hoogst moeijelijk zijn, Rusland op een of ander punt heftig aan te vatten, maar Rusland kan in liet geheel niet tot de Britsche eilanden geraken. Wel zal de Engelsche handel lijden, maar nog veel meer zal de Russische handel benadeeld worden, want deze verliest zijn besten begunstiger: Engeland. De Russische pers maakt met grooten ophef gewag van de kaperschepen, die Rusland in Noord- Amerika zal uitrusten; maar zij vergeet, dat dc Russische regering zelve door het tractaat van Parijs afstand heeft gedaan van de kaapvaart, en dat de Vereenigde Staten zich bij art. G van het tractaat van Washington van 8 Mei 1871 tegenover Engeland ver bonden hebben, het uitrusten en het uitloopen van kaperschepen binnen het bereik van hun grondgebied te beletten. Over het plan van een eventuielen togt naaV Indic behoeft men in het geheel niet te spreken. En nu de vloot. De Russische vloot moet in zeer gebrekkigen toestand verkeeren, want Rusland heeft geen pogingen gedaan om gedurende den nu afgeloopen oorlog iets er mede te ondernemen; de Engelsche vloot daarentegen is verklaart de Köln. Zeit. de beste der wereld. Erigelands landmagt is wel iu getalsterkte gering, althans in Europa, doch, door de nieuwe stelsels die nu gevolgd worden, veel minder zwak cn onbeduidend dan zij was tijdens den Krim-oorlog. Daarbij komt dat Engelands geldmiddelen, vergeleken bij die van Rusland, onuitputtelijk zijn. Op grond van dit alles, zegt het blad, dat de Keizer van Rusland en zijne raadgevers verstandig zullen handelen, als zij de te San-Stefano vastgestelde vredes-voorwaarden aan een Europeeseh Congres voorleggen, en zich die veranderingen laten welgevallen welke dit Congres daarin zal verlangen. Lord Derby's aftredeu zou alleen het gevolg zijn van de onvoor- zigtige belofte, door liern aan de Fransche regering gedaan, zoo meldt men o. a. uit Londen aan het Illd., om niet in Egypte tusschcubeide tc komen, en dat land niet te annexeereu. Het Engelsche volk is een zedelijk volk, een deugdzaam volk en houdt zich altijd stipt aan zijn bcluften. Als het daarom juist het tegen deel gaat doen van datgene, waartoe het zich verbonden heeft, dan zal liet niet doen gelijk de Heidenen of Russen, die brutaal beloften breken, zonder van minister te veranderen, doch het zal een minister offeren op het altaar der geregtigheid, terwijl het echter, om tevens barmhartigheid te oefenen, zijn broeder in zijne plaats lid van het ministerie maakt. Burgerlijke stana. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: W. TL Haane, sergeant en C. Schollze. R. de Haan, werkman en T. de Wijn. A. Dienaar, schoenmaker en A. Boon. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: C. Pieterse, geb. Boon, Z. J. C. Herman, geb. Baljc, Z. G. van Getseu, geb. kikkert, Z. A. Ilcerdt, geb. Roos, Z. B. Wijkman, geb. Snoek, D. J. Hoeksel, geb. Hceres. Z. OVERLEDEN: E. W. J. van Wijngaarden, 11 maanden. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud 148 m.Tarwe |f 10,25al3, 45 m.Rogge - 7,75a 8,50 ooq m.Gerst 6,50a 6,75 (Chev.) - 8,-a 8,25 464 m.Ilaver - 3,75a 5, m.Paardenb. - 7,25a 7,75 m.Br.Boonen - 13,50al4,50 4 m.Kanarieznad- 8,50a m.Mosterdz.(r)- a m- ii (g)~ a 7 m.Bl.Maanz. a m.Koolzaad - a 92 per 50 KG. 39 m.Karweizaad f 22,75a per mud m.Grn .Erwten - 1G,al 8,50 m.Graauwe„ - 19,a22, m.Vale - 14,al 9, m.Witte - a 98 stap. Kaas, weg. 21448 KG. per 50 KG. Kleine Ilooi f 38,,Gras f Commissie„ - 35,- Middelb. - 34,50, - Laagste prijs f 20, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk G Paardenb.'tj. f 95,a400,- Veulen - a 26 ICoeijen -140,a210,- 68 Nucht.Kalv. - 4,a20, 1097Schapeu - 24,a38, per stuk 3 Lammeren f 16,a 149 Mag. Varkens - 15,a24, 239 Bigg.ben.10w.- 4,all, 8 Bokk.&Geiten - 2,a 6, Boter f 0,80 a 0,85 per 0.G30KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2