Prins Hendrik heeft jl. Dingsdag Parijs weder ver laten om zich naar lvarlsruhe te begeven. Tegen het einde der maand keert hij naar Parijs terug. Ook de Köln. Zeit. maakt thans melding van aanstaande huwelijksplannen van Prins Hendrik en wel in de volgende bewoordingen „De Panische Soir meent te weten, dat de eere-voorzitter der Nederlandsche tentoonstellingscommissie, de thans in Parijs vertoevende Prins Hendrik der Nederlanden, stad houder van Luxemburg, met een dochter van Prins Friedrich Karl (dus of Prinses Marie, geb. 1855, of Prinses Louise Margaretha, geb. 1860) in het huwelijk zal treden. Prins Hendrik is weduwnaar, kinderloos en 58 jaar oud. Als het bevestigd wordt dat de Nederlandsche Kroonprins niet trouwen wil of zelfs, waarvan ook sprake geweest is, afstand zal doen van zijn regten, zoo is het met het oog op de zwakke gezondheid van den tweeden zoon des Konings, niet onmogelijk dat de broeder des Konings, Prins Hendrik, die zich zeer voordeelig onderscheidt onder de leden van het Koninklijk gezin en zoowel in Neder land als in Luxemburg zeer geliefd is, den./troon beklimt. Natuurlijk laten de Fransclie bladen niet na uit bovenstaand gerucht de gevolgtrekking te maken, dat //het voornemen van vorst Bismarck, om Nederland bij Duitschland in te lijven, zooals met Beijeren, Saksen en Wurtemberg geschied is, te gemakkelijker uitgevoerd zal kunnen worden als hij daarbij op de medewerking van Nederland's toekomstigen Koning rekenen kan." - Aan de Nederlandsche hoofdstations zullen, evenals in Duitschland en België, bij gelegenheid van de inter nationale tentoonstelling te Parijs, van af 1 Mei a. s., goedkoope retourbilletten, geldig gedurende vijftien dagen, worden uitgegeven. Op de tentoonstelling van vee en pluimgedierte, jl. Dingsdag vanwege de Holl. Maatschappij van Landbouw te Botterdam gehouden, zijn uit het Noorderkwartier de volgenden bekroond: Afdeeling A (gemest vee). Ossen, uitsluitend met hard voeder gemest, 3de prijs f 45 G. Sevenhuijsen, te Warmenhuizen; 4de pr. f 30 J. van Leeuwen, te Opmeer; 5de pr. f 20 G. Sevenhuijsen. Koeijen, uitsluitend met hard voeder gemest, 2de pr. f 40 J. Spaan Jzn., te Bar- singerliorn. Vette schapen, 3de pr. f 5 J. Jzn. Kaan, te Wicringer waard. Afdeeling B (niet gemest vee). Ossen, oud 3 jaren, Xste pr. f 30 J. Blaauboer Gzn., te Kolhorn; 2d.e pr. f20 dezelfde. Schotten, oud 3 jaren, 1ste pr. f 30 Jan Schenk, te Schagen. Afdeeling C (melkvee). - Ivalfdragende koeijen, lste pr. f 30 J. Ligthert, te Schagen. Melkvaarsen, oud 2 jaren, lste pr. f 25 J. Ruis, aldaar. Afdeeling D (aanfok-vee). Ossen, oud 2 jaren, lste pr. f 25 S. Spaans, te Barsingerhorn2de pr. f 15 dezelfde. Pink-os kalveren, oud 1 jaar, lste pr. f 20 S. Spaans; 2de pr. f 10 dezelfde. Bijstieren, oud 2 jaren, 3de pr. f 10 J. M. Koelman, te Wieringerwaard. Voor den besten springram, oud 1 jaar, lstepr. f 15 A. Heddes, te Schagen. Naar aanleiding van deze tentoonstelling, zegt het Rott. Nieuwsblad o. a.: ,zBezoek ze en leer er uit wat ons land kan opleveren; wat het meer en beter opbrengen zal, naarmate gij de gezonde en goede ontwikkeling van dé plattelands-bevolking in de hand werkt door proefstations en landbouwonderwijs; door wetenschap en ervaring het beste en vruchtbaarste huwelijk te laten sluitenmaakt uwe marktplaatsen goed ingerigt voor de wekelijksche tentoonstellingen; verbeter de water- en landwegen, om overal aan- en afvoer te vergemakkelijken, dan zullen de op te brengen lasten van tijd tot tijd de zoetste nainen in liet oor (luisterde. Zij hoorde dat er beneden een rijtuig stilhield, en een traan van vreugde gleed langs hare gerimpelde wangen; zij hoorde ook hoe de zware huisdeur op hare hengsels knarste en terstond weder gesloten werd. Meta sloeg de lange wimpers op. „O, melieve, hij is al heneden; nog maar. een paar minuten en dan hebt ge hem weer hij uZou ik maar niet liever de kamer uitgaan? Als ik hier blijf...." ..Och neeu, ge moet hier blijven, stellig hier blijven!" smeekte de jonge vrouw op zulk een hartroerenden toon, dat Nanne er niets meer tegen in durfde brengen. Meta ademde zwaar en moeielijk, als een doodzieke. Nog een oogenblik, toen klonk er een haastige voetstap en een hand draaide de kruk van de kamerdeur om. „O, mijn Hendrik!" juichte Nanne. De blonde vrouw bewoog zich niet; zij stond daar roerloos als een marmeren beeldzelfs toen de teruggekomene haai- in ver voering in zijn armen sloot en onstuimig aan zijn hart drukte. „Spreek toch, mijn lieve vrouwtje," riep Hendrik ten laatste, nadat hij haar de leederste liefdewoorden had toegefluisterd en zij nog altijd zwijgend in zijn armen lag. „Och, het is enkel van blijdschap," verklaarde Nanne; „broer Daniël heelt het pas zoo even gezegd en nu is ze zeker niet be stand tegen de verrassing." „Mijn engel, mijn liefste, mijn duifje!" Zij bleef onbewegelijk, trots al zijn liefkozingenslechts scheen het of haar een paar maal een huivering overviel „Zijt ge ziek geweest, Meta?" vroeg Hendrik eindelijk. „Gij ziet er zoo bleek en zoo afgemat uit." „O neensprak zij met dotfe stem. „Het ongeduldig verlangen," zeide Nanne, „en de stilte. Zij was hier altijd als een gevangen vogel. Op bet eiland hadden wij een paar genoegelijke dagen; zij zong cn jubelde en zag er zoo kostelijk uit als een princcs. Maar toen kwam de storm zij werd bang en wij spoedden ons huiswaarts. En toen ze weer hier was, is het vogeltje stom geworden." Hendriks blikken teekenden de grootste bezorgdheid. „En ik moest zoo ver van hier zijn en het onstuimig jagen van mijn hart met geweld bedwingen!.... O, Meta, ook ik heb geleden!" „Arme Hendrik!" fluisterde zij. „Maar nu is het achter den rug," riep hij, plotseling een vroolijker toon aannemend. „Nu willen we een nieuw leven be ginnen en niets, niets zal ons verder scheiden; al waren daar ginds ook Aladdins schatten te halen ik ga er niet meer heen Weer vleide hij haar hoofdje aan zijn borst; zij sloot de oogen, om zijn blik te vermijden. gemakkelijk kunnen worden gedragen en uw groothandel en industrie zullen er wel bij varen. Is Nederland bij krachtigeii ondernemingsgeest de aan gewezen plaats voor groothandel en scheepvaart, het is bij behoorlijke ontwikkeling het rijke en gelukkige plekje, om overal in den vreemde de schoone producten te brengen van het uitmuntende dat er kan worden voortgebragt op den zelfgemaakten bodem. Dat is wat de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt ook met de schoone tentoonstelling van heden op nieuw heeft willen leeren en als het behartigd wordt, rijke vruchten zal dragen'! De heden gehouden tentoonstelling gaf het meest vol dingend bewijs dat, wat vee en pluimgedierte betreft, ons land op voortreffelijke producten kan wijzen, en dat het groote doel der Maatschappij algemeene instemming vindt. Het getal en de kwaliteit der inzendingen maakten de taak der jury moeijelijk. De lange reijen uitmuntende ossen en koeijen met hard voeder en die met spoeling geniest, bewezen, dat hier geen toevallig zeer gelukkige exemplaren waren, maar dat de inzenders de goede ontwikkeling van hun vee hadden ter harte genomen. De afdeeling van aanfokvee geeft vegt om voor de toekomst het beste te hopen, bij oordeelkundige keuze en het pluimgedierte bewees dat ook op dat gebied vooruitgang bestaat." - Men meldt uit Nieuwe Niedorp: //Jl. Vrijdag hadden de heer W. C. V. en diens reiziger het ongeluk door het schrikken van liet paard nabij het Niedorper-Verlaat te water te geraken. Door spoedig aangebragte hulp gelukte het den reizigers met een nat pak en de schrik vrij te komen. Het paard en rijtuig werden mede gered en op liet drooge gebragt. Als een bewijs van de liooge waarde der landerijen wordt berigt dat dezer dagen een boerderij te Hpendam werd verkocht, ter grootte van p. m. 17 hectaren (over liet algemeen slecht land) voor de énorme som van f 40,556.25 behalve de opcenten. Onder den titel „Dierenvrienden" leest men in het Nieuws van den Dag „In het dorp Sloterdijk zijn twee honden de staarten tot aan het ligchaam, een derden niet alleen de staart, maar zelfs een groot deel van het achterstel afgehakt. De bedrijvers dezer misdaden, die tevens onder verdenking liggen vroeger nog erger gruwelen te hebben gepleegd, zijn Jan van den Bogaard, boer en diaken en Gerrit Smit, zijn knecht. C. Rusciie. Richard W. Linn." De heer L. J. Lefèbre, te 's Hage, is, „inventare premiato" ter belooning voor zijne uitvindingen benoemd tot eerelid der Italiaansche Societa Scientifica Litteraria Artistica. Men schrijft aan het Dagblad: „Akelig is de historie van den man (en zóó zijn er, helaas! maar al te velen), pas uit de Rijksgestichten te Veenhuizen ontslagen, die thans, na p. m. 14 dagen rond- zwervens, alweder op reis daarheen is. De man is 47 jaren en de zoon van fatsoenlijke ouders; doch de ver leiding is hem te sterk geweest en met al zijn kennis van talen, enz. en met een goed ontwikkeld verstand, werd hij toch overwonnen door de flesch en daalde al dieper en dieper; met een betraand oog en de herinnering aan een liefhebbende moeder, reisde hij thans weer van stad op stad, van dorp op dorp, de hulp van armbesturen inroe pende, om maar weer in „de kolonie" te komen; als men hem vroeg wat zijn handwerk was, gaf hij ten antwoord: „Wat ge maar wilt; maar ik deug nergens meer toe." Te Rotterdam ging de prijsuitdeeling aan de daar bestaande ambachtsschool met plegtigheden gepaard. De minister van Binnenl. Zaken woonde haar bij en hield eene rede; een bekend quartet-gezelschap voerde een paar stukken uit; aan de leerlingen werden ververschingen aangeboden en de bijeenkomst sloot met eene tooneel- voorstelling door het tooneelgezelschap van de heerén le Gras, van Zuylen en Haspels. Het Weekblad voor Zeeuwsch Ylaanderen's Westelijk deel meldt de volgende bijzonderheden omtrent den in den nacht van 30 op 31 Maart jl. gepleegden moord in de herberg Het Blaauwe Huis. Vrijdag avond den 29 Maart jl. kwam bij zekeren V. een zekere Maertens, geboortig van Landsdam onder Bou- clioute, en bleef daar logeeren. Onder de werking van den jenever was de man nog al spraakzaam; zeide dat het een gek was die werkte, dat hij wel op een andere manier aan geld zou kunnen komen, enz., enz., en wel op zoo heftige wijze, dat man en vrouw dien nacht niet durfden gaan slapen, maar de vrouw in het holst van den nacht begon te bakken. 't Gerucht loopt, dat hij des morgens bij 't weggaan zich zijne onvoorzigtige taal herinnerde, zijn hospes dreigend verliet, zeggende: „Pas op dat je niets zegt van 't geen ik gisteren avond gezegd heb; want dan ben je 't ventje." Des avonds schijnt de booswicht gegaan te zijn naar liet Blaauwe Huis, dat eveneens een herberg is. Het drama dat daar afgespeeld is, laat zich slechts bij gissing bepalen. Maertens schijnt geloei'd te hebben totdat de man, een schaapherder, die daar met zijn huishoudster leefde, het huis verliet om de heesten te gaan voederen, is toen binnengetreden, op de vrouw aangevallen en heeft haar niet zonder hevig verzet van hare zijde geworgd. Van dat verzet getuigen zijne gekrabde handen. Na de vrouw gedood te hebben nam hij eene spade en wachtte daarmede den man af. Toen deze binnenkwam, gaf hij hem een slag met de spa op het hoofd, waardoor de man ineenzakte, herhaalde dat nog driemaal en stak hemdaarna met de spade in den hals. Een hevig bloedverlies was natuurlijk daarvan het gevolg. Toen het slagtoffer zoo goed als dood was, nam M, twee zakken lijnzaad, zette een daarvan op het hoofd, de ander op de beenen van den vermoorde en ging naar het geld zoeken. Hoogst waarschijnlijk heeft de booswicht daarna in de woning, die het tooneel van zijne euveldaden was, nog een stuk spek met brook gegeten, want dit stond op tafel, terwijl aardappels op het vuur stonden en de bewoners hunne godsdienstpligten te getrouw waarnamen om zelf op een vastendag spek te eten. Maandag kwam de justitie om onderzoek te doen. Dingsdag is zij vertrokken en den volgenden dag zijn de lijken begraven, doch slechts voorloopig; de kuilen zijn niet gesloten. Intusschen is de vermoedelijke dader reeds gevangen genomen. Hij heet, zooals wij reeds mededeelden, Eduard Maertens, en heeft zijn verblijf in de Abricotstraat te Gent. Reeds lang stond de man in een kwaden naam, zelfs werd door 't publiek zijn naam genoemd, toen voor ongeveer een jaar een boertje met half afgesneden hals opgehangen gevonden werd in zijn schoorsteen. Uit een geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de beide kinderen te Uchtelen (gemeente Beekbergen) niet ten gevolge van het eten van vergiftigde pepermunt, maar aan stuipen overleden zijn. Men schrijft uit Limburg: „De erwtenkever, in de omstreken van Berlijn ontdekt, schijnt ook in ons land reeds voor te komen. Een inwoner uit Meersen (Limburg) heeft een groot aantal dezer diertjes in door hem bewaarde erwten gevonden. Zij komen juist overeen met de beschrijving daarvan in de Pruissischc couranten gegeven. De redactie van den Limburger Courier, die een aantal dezer erwten gezien heeft, vermeent te hebben opgemerkt, dat de kever zich enkel in de gele booterwt voordoet. Het volgende telegram is te Londen uit New-York aan het bureau van den New-York Herald ontvangen: „Een zware storm kan vermoedelijk op de Britsehc, Noorsche en ook op een gedeelte der Fransche kust omstreeks 13 dezer verwacht wordenbenevens stormweder op den Atlantischen Oceaan benoorden 40 gr. NBr." Jules Verne heeft zich een nieuw vaartuig van 100 ton aangeschaft, dat door stoom wordt voortbewogen en waarmee hij zich voorstelt de voornaamste havens van Europa te bezoeken. "V iscliL)erigteii. Binnen9 Maart. Saturnus, schipper L. van Teelen, inet 200 levende knbeljaauwen, 27 lengen, 60 heilbotten (groot en klein), 900 schclvisschen, 1 ben rog en vleet, zoomede 213 doode knbel jaauwen en lengen. Daar de markt bier door het aanhoudende vaste weer niet boog was, is bet schip met zijn vangst naar Ant werpen gezeild, waar hij reeds gisteren namiddag arriveerde. De beugers visschen thans dagelijks. Itog wordt veel gevangen, van 30 tot 250 per schuit; de prijs is gemiddeld 42£ cent. De vangst van schelvisch is minder; de prijs is f 23 a f 26 per honderd. De kübeljaauw van de Wal is meestal mager. De haringvangst blijft erg zuinig; de prijs is f 3.75 li f 6 per tal, allen opgekocht door de sloepen voor aas. Scholletjes beginnen te koxnen; er waren reeds schuitjes die 8 mandjes a 1' 2.50 aanbragten. Eenoemlngen, enz. De luit. ter zee lste kl, A. J. Krabbe en de luits. ter zee 2de kl. M. E. Tydcmnn, C. A. de Brauw en F. van den Berg, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Iudie en vandaar, de eerste, derde en vierde den 1 dezer en de tweede den 31 Maart jl. teruggekeerd, zijn niet die datums op non-activiteit gesteld. Bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. de adelborsten lste kl. G. P. Posthuma en F. C. V. Zwaanshals. De plaatsing van den olt'. van adm. lste kl. L. M. vatx Onselen, met den 26 dezer aan boord van het fregat Evertsen, wordt inge trokken, en met dien datum aan booi'd van genoemde bodem geplaatst de off. van adm. 2de kl. J. A. II. Huart. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 9 April. Na uitvoerige discussicn is, met verwerping van alle amendementen, het ontwerp betredende de bedelarij onveranderd aangenomen, met 41 tegen 25 stemmenvoorts zijn aangenomen enkele onteigenings-wetten en de overeenkomst met de Hollaudsche spoorweg-maatschappij betreffende de exploi tatie van het baanvak ZaandamAmsterdam. Zitting van Woensdag 10 April. Met 54 tegen 9 stemmen is aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs. Daarna heeft de interpellatie van den lieer van Kerkwijk plaats gehad over de overeenkomst met Botterdam betreffende de brug aan de Koningshaven. De interpellant keurde het af, dat het contract gesloten was zonder voorbehoud der Wetgevende Magt. De minister van Waterstaat verdedigde het contract: dc finan- cicele lasten konden uit de begrooting gekweten worden en de f 100.000, aan Botterdam voor onderhoud uitbetaald, was eer.e wettige schuld uit het contract van 1869 voortspruitende. Door den heer van Kerkwijk werd vervolgens eene motie voorgesteld tot afkeuring, gelijkluidend als die in Dec. omtrent het contract met de Maatschappij „Zeeland" werd aangenomen. De behandeling dier motie is verdaagd tot na het reces. Morgen zijn de spoorweg-ont eigeningswetten aan de orde. Franlirijli. JI. Zondag hebben de eerste wedrennen in het Bois de Boulogne plaats gehadwaarbij de bekende graaf Lagx-ange wederom verscheidene prijzen behaald heeft. De hoogste prijs is gewonnen met het paard St. Christophe, oud vier jaar (ouders: Mortimer en Isoline). Z. K. II. Px-ins Hendrik der Nederlanden woonde in gezelschap van den President Mac Mahon de wedrennen bij. Een Pax-ijsch blad deelt het volgende, als volkomen authentiek mede: Een zeer geacht landbouwer in het departexnent de 1' Aisne was vroeger jax-en lang maire zijner gemeente, had zich altijd ijverig en trouw van zijn ambt gekweten, exx zich zelfs tijdens den inval der Pruissen verdienstelijk gemaakt, xnaar werd door de republiekeinen in 1870 afgezet. Aan de beurt van aftreding als lid van den gemeenteraad, werd hij nu onlangs niet weder gekozen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2