commissie hebben zitting de hoogleeraven im\ R. van Boneval Fauve, dr. W. J. A. Jonckbloet, rnr. A. E. J. Modderman, mr. S. Vissering en dr. M. de Vries. Beroepen te Ursem (class. Hoorn) ds. L. R. Olde- man, pred. te Schermerhorn. Ds. B. Jelgersma Gz., te Oudkarspel, herdenkt morgen den dag, dat hij voor 25 jaren het predikants ambt aanvaardde. Aanvankelijk was hij te Doeveren en Genderen werkzaam, waarna hij naar eerstgenoemde ge meente beroepen werd. Het. zal den geachten leeraar voorzeker niet ontbreken aan blijken van belangstelling. De oudste der dienstdoende predikanten is de heer J. Corell, te Kerk-Avezaath, die jl. Donderdag zijn 91ste jaar bereikte. Deze predikant is GO jaar op die plaats gevestigd. Van wege het Bestuur der Algeineene Vergadering van Onderwijzers in het 7de district van Noordliolland werd ten vorigen jare een wedstrijd uitgeschreven in het vervaardigen van een schriftelijk opstel. Tot onderwerp werd opgegeven de spreuk: Als het tij verloopt verzet men de bakens," opgehelderd door grepen uit de geschie denis, de natuurkunde en 't maatschappelijk leven. Naar aanleiding van de rapporten van heeren beoerdeelaars, is de eerste prijs toegekend aan den heer G. Bol, hoofd onderwijzer te Schagerbrugde premie aan den lieer C. Klok, hulponderwijzer te Helder; en is het opstel, inge- gezonden door den heer W. Bronkhorst, hulponderwijzer te Anna Paulowna, eervolle vermelding waardig gekeurd. Men schrijft ons uit Scliagen, dd. 11 dezer: „De raad dezer gemeente heeft in zijne verga dering van den 10 dezer op verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 15 dezer, aan den opzigter der gemeentewerken, den heer W. Roggeveen Dz., en in diens plaats als zoodanig benoemd de lieer C. N. Vlaming; op de voordragt waren mede geplaatst de heeren D. Roggeveen en J. A. Vonk, beiden wonende alhier. Nog is in die vergadering afwijzend beschikt op een verzoek van Cornelis Zeeman, herbergier, om het regt van opstal op een gedeelte der gemeentesteeg aan de Markt plaats, tot het bouwen van een stal aldaar." Den lieer A. Wonder, burgemeester te Oude-Niedorp, was jl. Donderdag eene aangename verrassing bereid. Het polderbestuur schonk hem een gouden horologie met toe passelijk inschrift, ter herinnering aan zijn ÖÜjarig jubilé als secretaris van den polder en uit erkentelijkheid voor de naauwgezetheid en den ijver, waarmede de jubilaris die betrekking steeds had vervuld. Door eenige bewoners van het tot. de gemeente Nieuwe Niedorp belioorend gehucht Moerbeek, op een uur afstands van liet dorp gelegen, is aan den gemeenteraad een adres gezonden, inhoudende het verzoek in die buurt eene school voor gewoon lager onderwijs te doen bouwen. Adressanten gronden bun verzoek op den verren afstand der school voor hunne kinderen, waardoor het getrouw bijwonen van liet onderwijs bij ongunstig weder en slechten weg hoogst bezwaarijk is. De gemeenteraad heeft dit verzoek niet geheel afgewezen, maar vooralsnog voor inwilliging niet vatbaar geacht. De door het Nutsdepartement te Nieuwe-Niedorp opgerigte leesbibliotheek heeft in het afgeloopen boekjaar wederom aan velen nuttige lectuur verschaft. Er circu leerden 1115 boekdeelen, die door verschillende personen uit 59 gezinnen waren aangevraagd. De catalogus telt thans 747 nommers, welk getal jaarlijks wordt uitgebreid, zoo door geschenken van particulieren, als door aankoop voor rekening van het departement van boekwerken, voornamelijk afkomstig van een aldaar bestaand leesgezel schap, dat voor zeer lagen prijs de gelezen boeken aan de bibliotheek afstaat. Door de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollandsch Noorderkwartier is een wedstrijd uit geschreven, welke zal gehouden worden te Hoorn, in de maand Junij a. s. De daarbij voorkomende werktuigen zijn: grasmaai- werktuigen, hooischudders, ijzeren en houten paarden- hooiharken en hooiladers. Verscheidene en flinke prijzen zullen aan de best vol doende werktuigen ten deel vallen. Aangiften tot deelneming aan den wedstrijd moeten vóór 1 Mei a. s. worden ingezonden aan den secretaris-penning- meester J. Zijp Az., te Abbekerk (Noordholland). Tegen ieder die boosaardiglijk en in het openbaar den persoon des Konings zal gesmaad, gehoond of gelasterd hebben, bedreigt artikel 1 der wet van 1 Junij 1830, een gevangenisstraf van twee tot vijfjaren. Gemeld artikel, dat hier te lande gelukkig in liet vergeetboek is geraakt, moest jl. Donderdag door de arrondissements-regtbank te Amsterdam worden toegepast op zekeren W. S. Tegeti hem werd namelijk een vervolging ingesteld, ter zake dat hij op Donderdag 30 Aug. jl. op den Buitenkant, bij gelegenheid dat de komst van Z. M. den Koning tot een bezoek van de Landswerf werd verwacht en aldaar een groote menigte volks bijeen was, zich beleedigende uit drukkingen over den Koning veroorloofd had. Daar twee getuigen het bezigen dier woorden behoorlijk constateerden, werd de beklaagde bij verstek schuldig verklaard en tot een cellulaire gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Vlak naast het station van den Hollandschen spoor weg te Amsterdam verrijst thans hoog in de lucht het voorloopige station van de lijn AmsterdamZaandam. Men bereikt liet station langs een trap en over een houten viaduct, waaronder de vigilanten en omnibussen doorrijden. De nieuwe brug aan de Willemspoort is voor het verkeer opengesteld. Jl. Donderdag middag is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de gewone jaarlijksclie tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen geopend. Een 170tal gouden-, zilveren- en bronzen medailles, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 4000, werden ten behoeve van de inzenders door verschillende belangstellenden uitgeloofd. De tentoon stelling duurt tot Dingsdag a. s. en zal worden opgeluisterd door matinees en soirees. Zij werd dien dag door een aantal belangstellenden bezocht. In één opzigt heeft Artis te Amsterdam door zijn nu ontvangen tweede paar zeeleeuwen een groote aanwinst gedaanzij schreeuwen namelijk niet. Dat de vorige bewoners van liet bassin voortdurend zulk een onaangenaam geluid gaven, lag vermoedelijk aan de omstandigheid, dat zij beiden van het mannelijk geslacht waren, en hun stootend geblaf was niet anders dan een klaagtoon over liet gemis van een gade. Arme dierenDe tegenwoordige zeeleeuwen zijn een mannetje en een wijfje, die tevreden en zonder morren en blaffen, de ballingschap in Natura Artis Magistra verdragen. Zij leven lang op dien rustïgên voet! (Amsterdamsche Crt.) De gemeenteraad te Vlissingen heeft jl. Woensdag het voorstel van dr. Callenfels, tot afschaffing der kermis aldaar, met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Jl. Donderdag ochtend te zes uur is in eene woning in de voorstad IClarendal te Arnhem ten gevolge van kagchelhitte een vat petroleum gesprongen. Eene vrouw is dientengevolge gestikt en een man heeft gevaarlijke brandwonden bekomen. Een zich almede in het vertrek bevindend kind kwam met ligte brandwonden vrij. De uitgebroken brand werd spoedig gebluscht. -Als een bewijs hoe nuttig de Maatschappij tot bescher ming van dieren nog werkzaam kan zijn, dient bet volgende. Te Ameide is een jeugdig lam, toebehoorende aan J. M. aldaar, de tong uit den bek gesneden en daarna in een sloot geworpen. Het verachtelijk wezen dat deze snoode daad verrigt beeft, is belaas, nog onbekend. De som, noodig tot bet plaatsen van een eenvoudig gedenkteeken op bet graf van den bekenden landbouw kundige Staring, te Lochem, is genoegzaam door belang stellenden bijeengébragt. Vooral onder de Zeeuwsche landbouwers vond men vele inschrijvers. 70 perceelen van de oesterbanken, jl. Woensdag te Bergen-op-Zoom verpacht, die verleden jaar f 23,500 hebben opgebragt, konden nu slechts f 7000 besommen. Te Harlingen zijn thans 51 leden der moderne partij tot de Evang. Luthersche gemeente overgegaan. Ook tot de Doopsgezinde gemeente gaan onderscheidene personen over. In de gemeente Opsterland heeft een boelgoed plaats gehad, waar tot ieders verbazing niet minder dan 400 zak doeken, 1000 bedlakens, 200 tipmutsen (ondermutsen bij een Friesche kap te dragen) en 200 kussensloopen werden verkocht. Over bet conserveeren van melk werd in eene ver gadering van bet departement Groningen der Maatschappij van Nijverheid bet volgende medegedeeld. De voorzitter meende, dat zij bet best kon bewaard worden door de lucht af te sluiten; bij zelf bad daaromtrent eene een voudige proef genomen, die hem zeer goed was bevallen, n. 1. de melkkan te bedekken met een goed uitgewrongen vaatdoek. De aanvoer van granen, varkens, boter, enz. was te Meppel op de weekmarkt van jl. Donderdag aanzienlijk en de handel levendig. De boter is echte» aanmerkelijk in prijs achteruitgegaan; bet verschil bedraagt bij de vorige week gemiddeld f 4 per achtste vat. Met bet oog op de lagere Engelsche en andere marktprijzen £n den toene- menden aanvoer, wordt nog verdere daling te geinoet gezien. Eerste soort was in kleine hoeveelheid ter markt. Te Samarang heeft een Europeaan zijn straftijd uit gezeten wegens manslag op een inlander uit Pekalongan, die thans blijkt nog te leven en, volgens bet verbaal, ter wille van den naar Padang verwijderden regent van Pekalongan, die iets tegen den Europeaan had, door een tal van getuigen voor dood verklaard was. Naar men verneemt, is onze landgenoot dr. M. C. de Leeuw belast met bet oprigten en de leiding van een landbouwkundig proefstation te Hasselt liet derde van dien aard, dat in België wordt opgerigt. "V iscliL)erigten. Sloepen zijn er na de laatste opgaaf niet racer binnengekomen, de racesten visschen nu op rog en vleet voor de „goede week." De naar Antwerpen gezeilde sloep Salurnus maakte daar f 764 voor zijne vangst, terwijl de Pollux te Grimsby binnenviel en 150 pond sterling bruto voor zijne vangst maakte. De beugers visschen dagelijks; de prijzen van schel'visch, kabel- jaauw en rog zijn geducht gedaald, daar de markt in België deze week zeer overvoerd werd. De schelvisch daalde van f 26 tot op f 10 per honderd, kabel- jaanw van f 1.10 op 50 cent, rog van 55 cent op 18 en 20 cent. Haring wordt bij al bet mooije weer bijna niet gevangen. Ook met de garnalenvangst is het niet. erg druk. Plat visch is deze week weinig" aangevoerd; wij waren daarvan geheel verstoken gebleven, hadden een 5 tal TJrker schuiten hunne vangst, van Terschelling en Ameland opgedaan, niet gisteren en heden morgen alhier aangebragt. Behalve eenige mooije partijen tong en tarbot, bravten twee schuitjes ieder 2 wigtjes groote schol a f 17 aan, zoomede diverse mandjes mooije handschol. Staten-Greneraal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 11 April. Aangenomen zijn de ont eigeningswetten ten behoeve van de spoorwegen Amersfoort- Nijmegen en Dordrecht-Kesteren. Over de onteigeningswet voor de lijn Stavoren-Leeuwarden werd de discussie geschorst door aanne ming van eene motie van den heer Sickesz, daarin do wenschelijk- heid uitsprekende, dat Bolsward in dien spoorweg worde opgenomen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Franltrlj ls.„ De Chineesche reus Ma-king-chang, die te Weeneii was tijdens de wereldtentoonstelling aldaar, is thans te Parijs aangekomen, waar bij ter gelegenheid der tentoon stelling eenige maanden denkt te blijven. Hij beeft eene lengte van 2.17 meter. BJngelanci. Aan de redders van de bekende Naald van Oleopatra is door den Londensclien regter, voor wien hunne zaak gebragt was, eene schadevergoeding van f 24,000 toege wezen. Ze eischtcn de bescheiden som van f 300,000. Niet genoeg dat Iersche pachters lord Leitvim ver moordden of lieten vermoorden, maar zelfs bij de begrafenis liet men bet lijk niet met rust. Uren voordat bet lijk grafwaarts zou worden gebragt, omringde dronken en tierend gepeupel bet kerkhof. De familie en de politic werden verjaagd en men wilde de doodkist stukslaan. Eerst nadat de politie versterking bad bekomen, kon de .ter-aarde-bestelling voortgang hebben, te midden evenwel van een gesis en getier, dat alle denkbeeld van plegtfg- lieid buitensloot. Ameriüa. Een nieuw reddingstoestel in geval van brand is door een doofstomme te Iowa uitgevonden. Het bestaat in een soort van tulband, welke, zoodra men hem op bet hoofd zet en onder de kin vastmaakt, door snelle instroo ming van lucht als bet ware tot. een ballon opblaast, geschikt om een deel van bet gewigt van een mensch te dragen. De val wordt door dit toestel zoo gebroken, dat men zonder gevaar voor verwonding er mede uit de derde verdieping naar beneden kan springen. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. ST. PETERSBURG, 12 April.Het Journal de St. Petersbourg, over het. oordeel der buitenlnndsche pers ten aanzien van Gorlschakoff's circulaire sprekende, constateert dat die geheele pers Ruslands werke- lijken wenscli erkent om een vreedzame oplossing der gerezen geschillen te bevorderen. Thans moet het Britschc Kabinet zijne zuiver negatieve houding vaarwel zeggen, hetzij door Europa uit te noodigen zoo spoedig mogelijk voor eene gemeenschappelijke ge- dachtenwisseling bijeen te komen, hetzij door het voorstellen eener oplossing, welke het Engelsche Kabinet zou wenschen in de plaats te stellen van het Iractaat van San Stefano. Zoo de mogendheden eene ook maar cenigszins aannemelijke oplossing mogtcn vinden, dan zou het Russische Kabinet gaarne aan de discussie deelnemen en het tractnat wijzigen. Die oplossing moet echter de door Russisch bloed verkregen resultaten niet verloochenen en moet rekening houden met dc door Rusland gebragtc offers. K ON ST A NT IN O PEL, 12 April. De Porie heeft een circulaire aan de mogendheden gezonden, waarin zij het tractaat van San Stefano erkent als een gevolg van hare nederlaag. De Por te is besloten om het op loyale wijze ten uitvoer te leggen, ofschoon evenwel alle wijzigingen haar welkom zouden zijn, die door de welwillende interventie van de mogendheden en door dc gematigd heid van Rusland zouden worden teweeggebragt. Doch welke de uitslag van de tegenwoordige onderhandelingen ook moge zijn, de Porte neemt de verpligting op zich ooi de hervormingen in te voeren. Acht Turksche transportschepen zijn naar Odessa vertrokken om de krijgsgevangenen af te halen. In het antwoord van den llussischen rijkskanselier op de nota van Salisbury wordt ontkend, dat liet verdrag van San Stefano een magtig Sliivenrijk onder Ruslands invloed in het leven roept;. Ver der is dat verdrag slechts provisioneel, liet; regelt de preliiuinaireu en laat speelruimte voor nadere wijzigingen. Overigens, zegt Gort- schakoff, heeft men reeds voor de Conferentie te Koustantinopel verklaard, dat Bulgarije havens aan de Zwarte en de Egeïsche zee hebben moest,, wilde het land behoorlijk tot ontwikkeling kunnen komen en zijn handel iets beteekenenEngeland en de Staten aan de Middellandsche zee zouden daarvan zelf het meeste voordeel hebben. Engeland zou waarschijnlijk liever gezien hebben, dat Turkije in Azië geen grondgebied liad behoeven ïif te staan, doch om dezelfde reden achtte Rusland het bezit dezer lauden noodig voor zijn eigen veiligheid. Als Engeland werkelijk gcwenscht had, dat Turkije met meer verschoohing behandeld ware geworden, dan had het zich, voor den oorlog, met Rusland moeten verbinden. Dit heeft het niet gewild, en nu kon het toch Rusland het regt niet betwisten om de zaken zoo te regelen, dat liet dergelijke offers in het vervolg niet meer behoeft te brengen. Aan het slot van het zeer uitvoerige stuk, dat verscheidene kolommen van de Times beslaat, vraagt Gortschukoff, wat Engeland eigenlijk verlangt en welke voorstellen Salisbury doen wil om de zaak tot een voor allen bevredigend einde te brengen. De Engelsche bladen laten zich over dit staatsstuk over het algemeen in zeer gematigden toon uit. De Nordd. Ztg. zegt, dat de nota van Gorlschakoff duidelijk Ruslands goeden wil toont om met Engeland, zoowel als met alle andere mogendheden, tot overeenstemming te komen; daarbij is de vraag of het verdrag van San Stefano in zijn geheelen omvang aan het Congres formeel moet worden voorgelegd, oogenschijnlijk on aangeroerd gebleven. De Duitsche Keizer zou, volgens de te Praag verschijnende Politik, dezer dagen het volgende gezegd hebben: „Al klonk de donder van het geschut ook van de Witte Zee tot aan den Indus en van Kamschatka tot aan de Theems en de Seine, dan nog zou het Duilsch-Russische Keizersboncl in stand blijven." Ook Bis- marek is zeer ltussischgezind, zegt de ICöln. Zeit., maar toch heeft deze laatste reeds aanstonds na het bekend worden der vredes- preliminairen van San Stefano verklaard te vreezen, dat Rusland zonder een nieuwen en moeielijker oorlog de daarbij bedongen voordeelen onmogelijk in alle opzigten zou kunnen behouden. ALKMAAKSCHF, MARKT VAK GISTEREN. per mud 138 m.Tavwe f 9,al 2,50 19 m.Rogge. -S,12J«8,37i 177 m.Gcrst - 6,10a 7,— l" (Chev.) - 8,25a 409 m.Haver - 3,75a 5, 7„ m.Paardenb. - 7,60a 16 m.Br.Boonen - 12,—al4,— 1 m.Kanariezaad- a m. Mosterd/., (r)- a (g)- 10 m.Bl.Maanz. - 9,50a m.Koolzaad - a 109 1 per 50 KG. m.Karweizaad f a per mud m.Grn.Erwten - 12,al 8, m.Graauwe„ - 18,a22, m.Vale - 14,al8, xa.Witte - n 146 stap. Kaas, weg. 30922 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f37,,Gras f Commissie„ - 32,- Middelb. -33,—, - Laagste prijs f 18, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 11 Paardenb.'tj'. f 95,a700,- Vculen - a 3 ICoeijen -160,al 90,- S3 Nucht.Kalv. - 4,n21, 1032Schapen - 23,a38, per stuk 4 Lammeren f 12,a 176 Mag. Varkens - 14,a22, 211 Bigg.ben.10w.- 4,a 9, 5 Bokk.&Geiten - 4,all, Boter f 0,75 a 0,85 per 0.630KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2