Tot lid van den Gemeenteraad te Schellinkhont is, in plaats van den lieer J. Stelling, die deze gemeente gaat verlaten, gekozen de lieer C. Itooker. Te Andijk is de stand der landerijen zeer gunstig; er is overvloed van gras en men ziet hier en daar reeds vee in de weiden. De karwei staat prachtig. Men is druk bezig met poten van late aardappelen, terwijl de vroege zich reeds boven den grond vcrtoonen. Volgens de N. R. C'. zal de zoogenaamde weten schappelijke cursus bij het leger vervallen en zullen de korpsen worden ontheven van - de zorg voor de weten schappelijke vorming van onderofficieren, die naar den officiersrang dingen. Deze onderofficieren zullen voortaan in compagniën worden vereenigd in de garnizoenen, waar de nieuwe militaire scholen worden gevestigd. De opleiding aan deze scholen, welke zullen worden opgerigt te Delft, Haarlem, Kampen en 'sHertogenbosch, stemt in veel opzigten overeen met die, welke de cadetten aan de koninklijke militaire academie ontvangen. De wet van 12 April 1872, Staatsblad No. 25, tot afkoophaarstelling der tienden, werkt in de omstreken van Neder-Betuwe gunstig. Beneden Tiel zijn de meeste tienden reeds afgekocht en in de Betuwe vele. Te Dode- waard zijn dit voorjaar drie groote blokken uitgekocht. Andere zullen volgen. Per hectare dooreengonomen wordt bij afkoop betaaldvoor bouwland f 180- 220 naarmate de grond is; voor weiland, boomgaarden, tabaksplante- rijen, enz. (slapende tienden) van deze sommen of nog minder. Door de tiendeigenaren wordt meestal, behalve het twintigvoud der jaarlijksche opbrengst, bovendien 5 pCt. van de geheele afkoopsom gevorderd. Naar de YVageningsche Crt. berigt, is ds. Kalshoven, predikant te Ede, door een geestverschijning aangespoord, om Z. M. den Koning persoonlijk te gaan verzoeken den bijbel weder op de scholen toe te laten. Hij reisde daartoe naar "s Iiage, maar werd aan het. paleis door bedienden, die hem altijd volgens de Wag. Crt. voor eeii bedienaar der begrafenissen aanzagen, afgewezen. Hij boopt echter, wanneer de Koning Amsterdam bezoekt, de reis te hervatten. Bij de verhuring van landerijen in de provincie Drenthe is het gebleken, dat de huurprijzen in de vorige jaren te hoog waren, zoodat die thans gemiddeld 10 pCt. zijn achteruitgegaan. Te Padang zijn een onder-adjudant en een sergeant majoor, wegens verduistering van 's lands gelden, tot 5 jaren kruiwagenstraf veroordeeld. In het Tijdschrift van den Boomtecltkring wordt aanbevolen aan de pootaardappelen. alvorens ze in den grond te leggen, alle oogen te, ontnemen op de twee sterkste na. Deze ontwikkelen zich dan sterker, brengen meer en grooter knollen voort, en zijn minstens acht dagen vroeger bruikbaar. In Oost en West leest men: „Eene gebeurtenis van belang, op bet gebied der kunst, is de opvoering van het tooneelspelOnze Stand, door de bekwame Rotterdamsche tooneelisten. Daar het een allemans- gclieim is, bestaat er geen reden om niet mede te deelen, dat de schrijver wiens werk door de kritiek zeer geroemd wordt is de heer W. K. M. Vrolik, uit oude Delftsehe almanakken al bekend als Wi 1-Ka-Ma-onder welken naam hij nu ook is opgetreden. De oude akademïe maakt zich voor liet tooneel verdienstelijk; van hare leerlingen zijn reeds een viertal als schrijvers van tooneelstukken bekend. Aan den heer L. Bossaerts— Donkelaar, in den kruid tuin te Gent, is een octrooi verleend. Zijn uitvinding heeft ten doel de kunstmatige bevruchting van fruitboomen, gesclijedende door middel van een borstel van een buiten gewoon zachte stof. Men zegt, dat men met het stelsel van den heer L. BossaertDonkelaar zooveel vruchten kan verkrijgen als men bloesems heeft, en dat er verbazende resultaten meê behaald kunnen worden; zoo althans schrijft de te Brugge verschijnende Landman, van 17 Maart jl. Een Parijsche dame ging de vorige week met haar man keil in dien omtrek eiken boom. Gij liadt een halve mijl van de rivier af moeten zoeken. Maar de persimons zijn nog niet ordentelijk rijp en smaken dan drommels zuur." „Ge hebt daar een baas van een kalkoenschen haan geschoten." „Och ja de knaap zit goed genoeg in zijn vleesch, stemde dc onde toe „maar daar zijn er hier toch lang zooveel niet als verderop in Oil-trovebottom. Als het weer wat. meevalt, kan ik er daar op cóucn dag wel een pony meê beladen." „Geen beeren onder schot, gekregen?" „Dat scheelde niet veel daar ginds dicht bij het moeras is de oude geelneus dezen nacht weder aan 't zwerven geweest, en hij moet ons ook een varken weggekaapt hebben, want ik hoorde het dier dezen morgen vóór het aanbreken van den dag duidelijk schreeuwen. Hij is echter later meer den kant van het moeras uit gegaan, en daar ik het niet wilde doorwaden, ben ik hem niet verder nagegaan." „En als wij nu de honden eens op het spoor zetten?" „Daarvoor is het nu niet vcrsch genoeg meer," sprak de oude man hoofdschuddend, „zij zouden het nu niet meer volgen. NeeD, morgen vroeg zullen wij eens poolshoogte nemen, en als hij dan van nacht weer op de proppen gekomen is, kunnen wij mis schien eens en voor goed met hem afrekenen." „Morgen vroeg?" „Ja, ik wil er voor dag en dauw eens zonder de honden heen- gaau. en als er wat is dan zadelen wij de paarden en kunnen hem kostelijk in 't nauw brengen. Maar ga nu iu huis, kameraad! ik zie. daar komt Jenny met wat spaanders; nu kunnen wij een flink vuur aanmaken en den kalkoen dadelijk braden." Zij keerden thans naar huis terug, en terwijl de meisjes het avondeten gereed maakten, zaten de beide mannen bij den haard met elkander te praten over het wild, dat in vroeger tijden in deze moerassen te vinden moet geweest, zijn, en dat thans, vréémd ge noeg, zoo in aantal verminderd was, dat een man dikwijls een ganschen dag in het woud kon rondzwerven, eer hij zelfs ook maar een „armzalig hert" onder schot kreeg om van beeren nog niet eens te spreken. Na den maaltijd liep bet gesprek echter over andere dingen. De jonge meisjes luisterden zoo gaarne naar den vreemdeling, als hij van zijn eigen vaderland vertelde: wat gaven zij ook om die oude jachthistories, die zij reeds honderd en duizend maal gehoord haddenUit verre lauden wilden zij iets weten, van het merk waardige leven 'en streven in het „oude landen zij wisten zoo naar de opera, nadat zij haar kind van zeventien maanden eerst in slaap had gewiegd. Het kind was, toen de ouders thuis kwamen, dood. Kennelijk was het wakker geworden en had het, zijn moeder zoekende, het hoofdje tussclien de traliën van de wieg gestoken en zoodoende was het gestikt. De doodstrijd van het wigt had drie uren geduurd, want ten 8 ure had de conciërge van het luiis liet kind reeds hooren huilen. „Het zou echter wel bedaren," meende deze Pipeiet, en werkelijk bedaarde liet tegen 11 ure. Men weet hoe. Te 01 ten (Zwitserland) deed dezer dagen een goed gekleed persoon zich te goed in een restaurant. Hij had echter geen geld bij zich en liet daarom zijn pantalon achter. Met behulp van zijn hooge rijlaarzen en zijn langen overjas kwam hij zoo goed en zoo kwaad als 't kon te Solothurn aan. Daar nam hij zijn intrek in een hotel en gaf den knecht al zijn kleuren om ze af te borstelen, 's Morgens miste hij zijn pantalon. Met vervaarlijk geraas reclameerde hij zijn pantalon en de hotelhouder, bevreesd voor zijn naam, completeerde het pak. Maar nu de beurs die in den pantalon was geweest? Ja, daar stond niets anders op dan do waarde te vergoeden en onder vele strijkaadjen en met dringend verzoek om van het gebeurde toch vooral niets te reppen, liet de bedrogen hotelhouder den geslepen sansculotte uit. De „Eucalyptus globulus'-' af anti-koortsboom wordt door deskundigen hooggeroeind om zijn vele kostbare eigenschappen. Is alles waar, wat daaromtrent voorkomt in een in 1876 bij Faesy Erick te Wecnen verschenen brochure van dr. W. v. Hamm, die slechts een mark kost, dan is de hoogdravende naam van planten-messias in vele opzigten werkelijk op hem toepasselijk. Het is een boom met immer-groene of liever blaauwachtige bladen, die een eigenaardigen aromatisch en geur verspreiden en zoowel daardoor als door haar opslorpende neigingen de lucht om zich heen van alle onzuiverheden reinigen. Een dergelijke boom in de kamer is voldoende om alle lastige insecten, vliegen, muggen, etc., er voor goed uit te verdrijven. Dit is echter slechts de minste zijner goede eigenschappen. Hij is koortswerend in de hoogste mate en in staat om vroeger letterlijk onbewoonbare moerassen in goede streken te herscheppen. Zoo verhaalt men, dat de van ouds om zijn moeraskoortsen beruchte plaats Foudouk bij Algiers door het aanplanten van den „Eucalyptus" sedert 1876 geheel vrij van koorts gebleven is. Op verscheidene andere plaatsen is dezelfde ervaring gemaakt. Kapitein Salay kwam eens met zijn korvet La Favorite te Botanybayaan met 32 matrozen, die aan lievige koortsen leden. Zij genazen in weinige dagen door het drinken van een af treksel der bladeren van den genoemden boom. Is dit alles waar, zooals ook in de Gartenlaube beweerd wordt, dan zal deze anti-koortsboom zeker ook spoedig hier te lande populair worden, zoo niet door aanplantingen in het groot, omdat hij slecht tegen vorst kan, dan toch in onze serres en in vele kamers, waar hij zeker een welkome gast zijn zou. Onder andere levert de firma Carl Gust. Deegen Jr. te Köstritz in Thüringen 10 jonge boompjes af voor 5 mark benevens een mark voor de verpakking. Bij grootere hoeveelheden is de prijs nog belangrijk lager. De Amerikaan Edison heeft een middel ontdekt om de mensclielijke stem op 8 kilometer afstand over te brengen. Het geschiedt door middel van een stoomstraal. Als er eene uitvinding gedaan is, valt het moeijelijk over het gewigt der gevolgen te oordeelen. Deze is van onmis kenbaar belang, met name voor redenaars. Ieder heeft feesten of andere plegtigheden bijgewoond, waarbij men den redenaar wel zien maar niet kon verstaan; met eene kleine wijziging van de aeropboon zal men nu zelfs op een paar uur afstand de geachte sprekers kunnen volgen. Men behoeft de stoom straal maar door den kop van een reuzengieter te leiden om over de geheele schaar van toehoorders uit te storten als een douchebad van welsprekendheid. (Arnh.Crt.) behendig telkens weer bier en daar vragen op te verpen, dat llalfson die zich reeds gelukkig achtte, nu hij tegenover zijn geliefde zitten mocht er eindelijk niet langer weerstand aan ken bieden. Maar bij wist het ook zoo sluw aan te leggen, dat hij schoon hij schijnbaar aan allen vertelde zich bijna met Jenny alleen onderhield, want hij schilderde, hoofdzakelijk slechts voor haar ooren bestemd, zijn eigen vaderland, zijn vriendelijk huis, dat hij daar in een groot park bezat hij schilderde zijne moeder zijne zusters en moest zich menigmaal bedwingen om niet luidkeels van vreugde te juichen, als hij zag met. welk een gespannen aandacht de oogen van het meisje aan zijne lippen hingen. Maar zij zelve viel hem met geen enkel woord in de rede. Terwijl hare jongere zusters voortdurend lachten en nu en dan schertsend hare opmerkingen maakten, of over het een en ander nog iets naders weten wilden, zat zij daar stil en in zich zelve gekeerd en sprak geen woord, deed hem geen enkele vraag. De oude Baekwoodsman was intusschen slaperig geworden en op zijn stoel zachtjes ingedommeld: wat bekommerde hij zich ook om die oude en naar zijn zeggen „versleten" wereld, en oin die „zout zakken" daar over de zee. Hier iu Amerika vónd men een nieuw, frisch leven, hier viel te werken en te strijden, en als het daar ginds beter geweest was dan bier, nu. dan waren de Amerikanen wel naar Engeland verhuisd, want zóó slim zouden die ook wel zijn, dat zij de beste plaatsen voor zich uitzochten; maar tot nog toe was altijd het omgekeerde het geval geweest, en daarom was het hier naar zijne ineeniug toch heel wat beter dan daar. De jonge meisjes echter wilden weten hoe de vrouwen daar in Engeland het hadden, of zij veel werken moesten, en hoe zij ge kleed gingen, hoe zij dansten en op visite gingen, en duizend andere dingen meer, en al deed Jenny's mond ook aan al dat vragen niet mede, hare oogen hingen toch onafgebroken aan zijne lippen. Het was reeds zeer laat geworden toen de oude man, die al slapende bijna van zijn stoel gevallen was, plotseling wakker werd, met een drooinerigen blik op de klok keek en verschrikt uitriep: „Maar wat is dat nu, meisjes! Is de drommel in het spel? Het is lang over tienen! Wilt ge maken dat ge naar bed komt! Het is een nieuwsgierig volkje, vreemdeling, en als gij haar zin deedt, hielden ze u den ganschen nacht door hier bij den schoorsteen aan de praat. Pakt u weg, juffertjes; wij willen ook slapen gaan, want wij moeten morgen weer vroeg hij de hand zijn." (ifordt vervolgd.) V7" iscüberigten. Tot heden middjjg niets binnengekomen. De zekuaas. In het aquarium te Berlijn bevinden zich thans meer dan 2(J exemplaren van dezen merkwaardigen visch. De zeelians is een geduchte roover en wordt aan de kusten van Jutland beschouwd als voorbode van de haringen. Benoemingen, enz. Aan den lieer J. .1. Molenaar is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luit, bij hel korps, gevormd uit de Scherpschutters- vereeniging te Alkmaar. Bevorderd tot commies. 3de kl. der posterijen de commies 4de kl. W. P. L. van Oudenhoven en lot commies 4de kl. de surnumerair N. IInremaker. Dc luit. ter zee 1ste kl. L. B.icker Overbeek, behoorende tot dc rol van het wachtschip te iïellevoctslnis, wordt met den 30 dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Mei vervangen door den luit, ter zee 1ste kl. J. van Herwaarden. Engeland. De Nederl. kof Margaretlia, bezig met laden aan de Pelow Main Spurck, op de rivier de Tyne, is door de schroefstoomboot Sestos aangevaren en gezonken. De equipage is gered. Te Londen wordt tegenwoordig in den schouwburg London-Pavillion een stuk opgevoerd, dat een verbazend succes heeft. Het stuk, getiteld: „De Conferentie/' is een soort van kleine vaudeville-revue, waarin alle politieke personen figureren, die bij de aanstaande Conferentie als die plaats heeft zullen optreden. De auteur heeft er zich bijzonder op toegelegd om Prins von Bismarck en maarschalk de Mac Mahon goed te doen uitkomen. Het optreden van die beide personen wordt telkens uitbundig door het publiek toegejuicht. OostenrijK. Jl. Donderdag morgen ten 10 ure is aan bet liof de plegtiglieid der voetvvasscbing wederom volbragt. De hoogste ambtenaren en de generaals, het corps diplomatique, waarvoor een afzonderlijke loge gereserveerd was, en ver dere personen, die een toegangskaart hadden kunnen meester worden, woonden de plegtiglieid bij. Het Hof was in rouw, zoodat dc pracht, door schitterende uniformen en smaakvolle damestoiletten tentoongespreid, achterstond bij die in andere jaren vertoond werd. Ten 101 ure kwamen de 12 oude mannen en de 12 oude vrouwen binnen, wier voeten gewasschen moesten worden. Kort daarna verschenen de kamerheeren en staatsraden, de aartshertogen en de aartshertoginnen, en eindelijk de Keizer en de Keizerin met hofbeambten en gardes. Toen de Keizer de voeten der 12 mannen en de Keizerin die der 12 vrouwen liacl gewasschen en afgedroogd, was de plegtiglieid ten einde. Ieder der gewasschenen kreeg een zakje met zilvergeld. Geen hunner was onder de 87 jaren oud. Onder de mannen was er één, die indertijd als koetsier bij liet Hof in dienst was geweest en in 1814 Keizer Alexander van Rusland nog gereden had. Te Weenen is onder de kanarievogels eene ziekte uitgebroken, waaraan er 'reeds een aantal bezweken zijn. Met de meeste is het binnen eenige uren afgeloopen. Do diertjes staken eensklaps liet eten, trekken onophoudelijk de pooten omboog alsof zij aan kramp lijden, en worden na den dood over ?t geheele ligchaam zwart. Ruslana. Bij keizerlijk besluit is een eereteeken ingesteld, onder den naam van „eereteeken van liet Roode Kruis." Het zal, onder goedkeuring van#de Keizerin, worden verleend aan vrouwelijke personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt in liet verplegen van zieke en gewonde militairen. Er zullen twee klassen van dit eereteeken zijn de eerste, of hoogste, is een geëmailleerd rood kruis met een gouden, de andere een dito kruis met zilveren band, ten opschrift hebbende: „Wegens verpleging van gewonde en zieke krijgslieden." Diegenen, aan wölke het wordt toegekend, zullen liet in haar wapen of zegel mogen op nemen. Bij schending van eed of pligt, of ingeval van een crimineel vonnis, verliest zij het. Ruim eene maand geleden is het ijs op de Newa in beweging gekomen, en in den voormiddag van den 13 dezer werd dc scheepvaart onder de gebruikelijke officiële formaliteiten heropend. Vroeger ging de kom- mandant van liet. garnizoen der hoofdstad onmiddellijk na afloop der plegtiglieid naar liet winterpaleis, 0111 den Keizer een zilveren beker, gevuld met water uit de Newa, aan te bieden, dien hij dan met dukaten gevuld terug ontving. Sedert jaren is dit in zoover afgeschaft, dat de komman- dant aan den Keizer berigt zendt van de heropening der scheepvaart en voor die boodschap 300 roebels ontvangt. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE, ST. PETERSBURG, 22 April. Nanr aanleiding van eenige onjuiste oordeelvellingen, zegt de Agence llusse: Nadat Duitsch- laiid zijne goede diensten had aangeboden, waarbij aan het loyale, practische en logische der voorwaarden van bemiddeling niet viel te twijfelen, bleek weldra, dat liet beginsel van gelijktijdige ont ruiming der omstreken van Konstantinopel door de Russische troepen en de Britsche vloot, zoowel als de noodzakelijkheid eener verwijdering op gelijken afstand van de stad werd erkend. Zoodra men het daarover eens zal zijn, kan er eene voorloopige conferentie bijeenkomen ter vaststelling van het programma voor een Congres. Het tot stand komen van het Congres hangt dan alleen af van den uitslag der gedachten wisseling over de kwestie der tractaten. "WEENEN, 19 April. Volgens berigten uit Buckarest heeft Bratiano gisteren in een geheime zitting verklaard, dat de groote mogendheden besloten hadden alleen ten krachtigste op te komen voor de belangen, die zij voor hun eigen veiligheid noodzakelijk achten, maar (lat zij de verdere vraagpunten als van minder belang beschouwen. Oostenrijk en Duitschland verlangen bepaald, dat Rusland geen inbreuk makc op de vrije scheepvaart opdenDonau.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2