Als afgevaardigden van de Maatschappij van Landbouw zullen de heeren C. L. van Beyma thoe Kingraa, te Lemmer, H. Pasma, te Haskerdijken en P. C. Wnlma, te Oppen huizen, binnen kort naar Denemarken vertrekken, ten einde een grondig onderzoek in te stellen naar de Deensche zuivelbereiding. Jl^ Woensdag avond overleed te Amsterdam op 65jarigen leeftijd de advocaat mr. Assuerus Salomon van Nierop, geboren te Hoorn, oud-lid van de Tweede Kamer, lid van deProvinciale Staten van Noordholland, lid van den gemeente raad van Amsterdam, lid van de centrale commissie tot de algeineene zaken van liet Nederlandsch-Israëlietisch kerk genootschap, enz. De heer van Nierop was een der scherpzinnigste regtsgeleerden van ons land, een sieraad der Amsterdamsche balie en als advocaat de raadsman van zeer velen in geheel Nederland. Een matroos, die jl. Donderdag avond uit het hotel No. 1 te IJmuiden over de deuren der sluizen zich naai de overzijde van het kanaal naar zijn schip wilde begeven, viel tusschen de schutdeuren in het water en verdronk. Men meldt dat jl. Woensdag avond te Kruisdorp in een zeer opgewekte zamenkomst besloten is om het zilveren feest der droogmaking van de Haarlemmermel? binnen kort zoo glansrijk mogelijk te vieren. De Kaiserstraat te Leiden was jl. Dingsdag avond en nacht in rep en roer. Twee meisjes, een van 13 en een van 14 jaren, die 's middags met een boodschap waren uitgezonden, waren nog niet terug. De verschillende door de stad op kondschap uitgezonden personen kwamen telkens onverrigterzake terug. Er was geen spoor van de meisjes te vinden. De persoon, bij wien zij de boodschap moesten doen, kon evenmin inlichtingen gevenhij had de kinderen niet gezien. Bij de politie werd er eveneens aangifte van gedaan, doch ook zonder gevolg; totdat een agent, die aan het station had gesurveilleerd, bij de verwisseling met de nachtdienst, van het voorval hoorende, verklaarde, twee jeugdige meisjes in den trein te hebben zien gaan. Dit gaf eenig licht in de zaak, en den volgenden dag bleek nu, dat een der meisjes, die voor haar moeder de huishuur «inoest wegbrengen, voor het geld zich twee retourkaartjes naar 's Iiage had aangeschaft, ten einde Haagsche kermis te gaan houden. De politie aldaar werd van de vermissing in kennis gesteld, en den volgenden dag werden beide veelbelovende meisjes aangehouden en des avonds naar Leiden vervoerd. De ongerustheid der ouders, gedurende dien tijd, kan men zich gemakkelijk begrijpen. Het wederzien moet nogal van gevoeligen aard zijn geweest. Door een landbouwer te Staphorst werd in de vorige week een span paarden verkocht voor f 1,700, aan een Hollandschen koopman, van wien hij Dingsdag vernam, dat die voor f 2,000 aan een ander waren verkocht. Jl. Woensdag werden door den heer Jn Brasser Jr., landbouwer te Assum, gemeente Uitgeest, aldaar acht vette koeijen ter markt gebragt die allen per stuk tegen f 400 en f 425 werden verkocht. Te Groningen zijn reeds nieuwe aardappelen van den kouden grond aangevoerd. Te Maastricht heeft in den nacht van Maandag op Dingsdag brand gewoed in de magazijnen, behoorende aan de heeren de Beaumont Zoon, handelaars in ijzerwaren, hout en bouwmaterialen. Het gebouw, waarin de brand ontstond, bestaande uit de bureaux, pakkamers en ijzer magazijnen, bevattende 30,000 kilogrammen ijzerwaren, brandde geheel uit. Door spoedig goed aangebragte hulp bleven de aangrenzende magazijnen gespaard. Den 8 April is te Paramaribo opgevischt het lijk van den korporaal-kwartiermeester bij de Kon. Ned. Marine, van Linden, en den volgenden morgen is mede opgevischt het lijk van den matroos 1ste kl. bij de Kon. Ned. Marine Poppen. Van alle aanslagen, die in de laatste 50 jaren op gekroonde hoofden of met hen gelijkstaande personen zijn gerigt, is er slechts één gelukt, namelijk die, welke den 14 April 1865 op Abraham Lincoln, president der Ver- eenigde Staten, door Booth werd gepleegd. Alle anderen mislukten en hadden gewoonlijk slechts den dood tengevolge van hen die ze beproefden. PBAATJE8 OVER LANDBOUW, enz. I. „Een voorjaar als boter hebben we tegenwoordig, een vooijaar zooals we in de laatste jaren nog niet gehad hebben," zei gisteren een kennis tegen mij. Wat de laatste jaren betreft, kon ik mijn zegsman gelijk geven; de statistiek zal kunnen uitmaken sedert hoeveel tijd er zulk een voorbeeldig voorjaar niet geweest is. In 't laatst der vorige week echter was de stand van zaken zoo gunstig niet. Sedert Paschen bijna geen regen, 't werd droog. Het lange gras, dat door dien heerlijken Paaschrcgen als uit den grond getooverd was, hield den bodem vrij koel, maar menigen akker werd dor. Op verscheidene plaatsen ging de wentel reeds over 't land, om het verdere uitdroogen tc voorkomen, 't Was ook een kwade tijd voor 't jonge vlas, waarvan het gevaarlijkste tijdperk gekomen was. Maar Zaturdag namiddag werd de lucht al „lekker vet," zooals de buitenman zegt, en tegen den avond stroomde de langgewensclite regen neer op akker en beemd. Weg ging het stof, de groene kleur vertoonde zich weer, en kijk ik nu naar buiten, 't is alles even groen en blinkend. De grond, eerst zoo hard en onhandelbaar, is sedert zoo bekwaam mogelijk geworden en vele gewassen stonden vóór Zondag reeds mooi. Met zulk voorjaarsweer wordt een uitmuntende oogst voorbereid. Eene zaak was minder pleizierig voor menig laudbouwer, n.l. het uitspoelen vnn zijn mestvaalt, 'k Hoop niet, lezer, dat het laatste woord van den vorigen zin u deu neus doet optrekken'; misschien noemt ge 't vies, maar overwin dari voor een oogenblik uw weerzin, want in die mestvaalten zit immers voor een groot deel de toekomstige oogst Niet waar, als ge even nadenkt over den kringloop der stoffen, is het duidelijk en klaar. Die mesthoop is eene bewaarplaats van kapitaal, dat voor den laudbouw van de grootste waarde is. Wat voor deu rentenier de meeste waarde heeft, bergt hij in zijn brandkast, de landbouwer mogt op het kapitaal, dat in zijn mesthoop zit, ook wel wat zorgvuldiger worden en het ia een regenkast bergen. Gedurende en na zoo'n stortbui lóopen er verscheidene straaltjes ier weg in den grond of naar naburige slooten. Wat er wegloopt is het beste; wat er overblijft is wel het meeste, maar ongeveer aan afgetrokken theebladeren gelijk. Bovendien, de lange of versclie mest moet verteeren, moet kort worden, om voor de meeste gewassen krachtig te zijni Dat verteeren is 't gevolg van eene gisting, die bij behoorlijke verdeeling der verschillende meststoffen van zelf ontstaat en eene groote warmte vrijmaakt. Dat gistingsproces wordt door den regen gestoord. Is het dan niet van belang, een regenkast. te bouwen? De onkosten, ja, zoude^ nog al iets bedragen, maar de voordeelen bij eene overigens doeltreffende behandeling enorm zijn. Al werd maai de mestvaalt op een in flinke cement gemetseldea vloer gelegd, die even helde, dan zou er veel gewonnen zijn, wanneer de afloopeude gier door een paar gemetselde buizen in een put teregtkwam, waar uit ze iederen morgen door een werkman over de vaalt kon worden gepompt. Dan bleef dat alles bewaard voor de bouwerij, wat nu verloren gaat en groote winst kon afwerpen. Zie, lezer, die heerlijke, frissche regen, waardoor ge u misschien even hebt laten opkoelen, bad ook zijne schaduwzijde, niet waar? want dat bruine wegloopeude vocht bevat een paar stoffen, die voor wei- en bouwlanden hoogst noodig zijn. Na een voorjaarsregen wordt de grond vaak aanzienlijk warmer; de bron dier warmte is eene scheikundige verbinding van water met de een of andere stof in den grond, even als we dat kunnen waarnemen bij het blasschen van kalk. 't Ware te wenschcn, dat ook de kunstmatige opwekking van die warmte in 't groot eens werd toegepast op landerijen, waar men last heeft van velerlei ongedierte, b. v. de ritnaald. Brengt men met de zaaimachine bij droog weer ongeblusclite kalk in den bodem, dan kan men zich voorstellen, welk gevolg die kalk op allerlei ontuig hebben moet, vooral bij een eerstvolgende regenbui. De daardoor ontstane hitte zou menige larve dooden, gesteld dat zij tot nog toe aan de invretende werking van de kalk was ontkomen. Plantenwortels, en wat dies meer zij, zou tot humus gemaakt worden, lange mest zou spoediger verteeren, zoodat de bodem viij wat geschikter zou zijn voor het zaad, dat kort daarna op den akker werd gebragt. Iloe magteloos staat niet de landbouwer tegenover die iusecten, die zeker wel een schakel vormen in de rij van organismen, maar intusschen hem een deel zijner winst benemen. Zou het in den nazomer, als het land schoon is, niet vóór het inbrengen van 't win terzaad, of in 't voorjaar vóór het zomerzaad, eens beproefd kunnen worden, heeren landbouwers? Vergeet niet, dat diezelfde insecten, als ze verleerd zijn, uw akker niet weinig zouden meêbcmesten, en dut de opzettelijk ingebrngte mest veel sneller werking doét. Voor zandgronden is deze handel wijze evenwel niet aan te raden; laat daar het langzaam vergaan der mest maar meewerken om den bodem wat vaster te maken. Visolilaoristen. De opkomende harde zuidwestenwind veroorzaakte een paar dagen rust voor onze vissehers. Slechts een 4tal bommen bragten hunne vangst hier ter markt. Deze bestond van ieder uit een lOOtal torgen en eeuige mandcu schollen eu scharren. De geepvangst blijft schraal. Enkele Wieringer schuitjes bragten slechts een paar tallen; de prijs was f 3.50 a f 8. Staten-CSreneraal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 16 Mei. Het algemeen debat over het leeningsontwerp is na uitvoerige verdediging van den minister van financiën geëindigd. Voornamelijk liep de strijd over het bedrag der leening van 43 millioen of 33 millioen. Bij' art. 1 werd een amendement van den heer Blussó en anderen om het bedrag op 33 millioen te stellen door den minister bestreden en ten siolte verworpen met 48 tegen 33 stemmen, waarna het art. onveranderd werd aangenomen. Zitting van Vrijdag 17 Mei. De leeningswet is aangenomen met 64 tegen 15 stemmen. De discussie over de successie-belas ting in de regte lijn is daarna aangevangen. De heeren van Baar, Schimmelpenninck van der Oye en Wintgcns bestreden haar als hatelijk, onbillijk en strijdig met het regtsgevoel der Nederlandsche natie. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. J. C. Jeekel, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 8 dezer teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Aan den off. van adm. 1ste kl. W. H. F. Vogel, wordt met ingang van den 16 Junij a. s. tijdelijk opgedragen de waarneming der betrekking van magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen der Marine te Amsterdam. FrarLürijli. Het zien' van een vuurrood voorwerp, zegt de „Temps", zwevende boven het tentoonstellingspaleis, heeft een oogen blik doen denken dat er een poging is gedaan om de tentoonstelling in brand te steken. Uit een onderzoek echter, dat weldra in 't werk is gesteld, scheen te blijken dat hier hoogstens gedacht moest worden aan eene onver standige proefneming met een ballon. De prefect van politie te Parijs heeft het rooken verboden, zoowel in de tentoonstellings-gebouwen op het Champs de Mars en het Trocadero, als in alle daarbij opgerigte nevengebouwen. Engelanci. De zitting, die het Lagerhuis jl. Maandag middag hield, eindigde eerst Dingsdag morgen ten half tien ure. Meestal duren de zittingen tot kort na middernacht, doch ditmaal was er een voorstel aan de orde, om te bepalen dat de herbergen in Ierland des Zondags gesloten zouden moeten blijven, en daarover voerden de woelige Iersche leden zeer druk het woord. Des nachts ten drie ure wendde de vermoeide kanselier der schatkist hopelooze pogingen aan om de leden te bewegen de zaak tot een volgende ver gadering uit te stellen, doch te vergeefs. Toen de dag aanbrak, werden de gasvlammen uitgedraaid en de zitting bij zonlicht voortgezet. Eerst toen de klok half tien uur sloeg (en de zaak toch nog niet beslist werd) scheidde men tot de volgende zitting. Een nieuw bewijs hoe winstgevend de deelneming aan wedrennen kan wezen, blijkt uit het berigt, dat lord Lourdale, eigenaar van het renpaard Pilgrimage, bij gele genheid van de groote wedrennen van Newmarket 228,750 francs heeft ontvangen, die door zijn paard zijn gewonnen. PIij heeft liet edele dier voor 5000 francs gekocht. Rusland.. Den 29 Dec. 1877 ontving de locomotief-fabriek Balduin, te Philadelphia, eene bestelling van 40 locomotieven voor de KurskCharkowAsow en voor de OrelGriasybaan. Den 31 Maart jl. bragt de stoomboot Traimur te Pillau 26 locomotieven aan, terwijl eenige dagen later de 14 overige met de stoomboot Bacchus aankwamen. Reeds nu rollen zij over evengenoemde banen. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. „Schouwnloff geheim" schijnt thans liet consigne. Er lekt nog niets uit omtrent hetgeen te 1'etersburg beraamd of besloten of behandeld wordt. Toegeven of doorzetten tot het uiterste? Geheim. Graaf Sehcuwaloff schijnt er in geslaagd te zijn om den Keizer er van te overtuigen, dat het in het belang van Rusland is, aan Europa de meeste concessiëu te doen, die door Engeland gevraagd zijn. Dientengevolge schijnt de bijeenkomst van het Congres zekey te zijn, in weerwil van de te Konstantinopel ontstane moeijelijkheden. Wat Holland betreft, zoo meldt men o. a. uit Londen aan de Haarl. Crt., het heeft van een oorlog tusschen Engeland en Rusland voor den handel weinig nadeel te verwachten. Bij den onzekeren staat van zaken, belemmering van verkeer en vervoermiddelen zullen een aantal Russische huizen Amsterdam en Rotterdam begunstigen. Indigo- en theehandel zullen ongetwijfeld daarmede hun voordeel doen. Hollandsche bankiers zullen uit dc Anglo-Russischc ver wikkelingen geld kunnen maken. De City heeft vertrouwen in Russische fondsen. Beaconsfield kan ze van 70 tot 35 pCt. terug brengen, maar hij kan ze niet voortdurend daarop houden. Een geldoorlog van Engelsche zijde is dus slechts tijdelijk. Wie kapitaal kan laten liggen zal daarmee zijn voordeel doen. Correspondentie. X. vraagt of nog altijd het vertrek der posten hetzelfde blijft als hij de winterdienst, niettegenstaande den 15 Mei de zomerdienst is ingetreden. Per Telegraaf. LONDEN, 18 Mei. Uit Konstantinopel wordt gemold: „Generaal Totleben heeft den 16 dezer aan de Por te eene nota gezonden, waarin geëisclit wordt ontruiming van Schoemla, Varna en Batoem, opheffing van het Turksche legerkamp te Maslak en vergunning tot bezetting van Buijukdex-e. De ministerraad, waarbij ook eenige generaals tegenwooi-dig waren en de Sultan het vooi-zittei-schap bekleedde, kwam gisteren bijeen om over de eisclien dei- Russen te beraadslagen. Pleden zal cle discussie worden voortgezet. De Porte zal waai-schijnlijk niet toegeven." BurgerllJüo Stand. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: K. Metzelaar, banketbakker en T. Eelman. N. van Leeuwen, schoenmaker en E. Kohnhorst. L. Riecken, matroos en A. M. L. van Minnen. M. Wessel, timmerman en J. Fopina. M. P. Polak, muziekonderwijzer en C Schrijver. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: J. A. Klein, geb. Bels, D. J. A. Korver, geb. Roozeboom, D. IJ. van der Veer, geb. Bruul, D. N. Brouwer, geb. Eelman, D. J. Jongkees, geb. Sevenhuijsen, Z. C. van Dam, geb. Ligthart, Z. W. F. Harten, geb Kissing, Z. OVERLEDEN: G. Strikkcr, 14 jaren. J. Krap, 5 weken. C. F. E. von Steiger, S6 jaren. M. Frank, geb. Mulder, 45 jaren. J. van Dam, 4 jaren. Weèrtninlip WaarnBiniiiïen te Helier. <LanJsM) s P Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 u zzw. lik. 760.54[- 0.4 16.4 f 3.3 0.79 hol in zee 18 8 zoto. 2„ 763.38 f 2.5 14.7 f 3.5 0.95 Vlak. 18 12 otz. 5 758.46 - 2.4 19.8 f 6.6 0.78 weingOlv Weersgesteldheid: 17 Mei 12 u. Liglbewolkt, wind, onstuimig. 18 Mei 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 18 Mei 12 u. Idem. NB. 19.8 C. t; 67.6 Fahrcnheit. Marinehaven. Nieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading inde buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. I.ading. Cargadoor. Trevethick, st. P. Swan. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. Soderham. H. IJ. Visser. Norfolk. Hout. Amons Co. PrinsesAmalia,st.E.W.Fabritius.Bnt.enz.viaSuez.Stukg. de Vries &Co. Chip Chase, st. T. Reed. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. New Pelton, st. W.B.Londou. van Gijn&Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen: 16 Mei. Pusnaes, Pande, New-York; Dragon, st., Londen; Rembrandt, st., Hamburg; European, st., Huil. Vertkokken 16 Mei. Llanishen, st., CardiffTiger, st., Biemen; Urania, st., Hamburg; Suriname, oorlogsstoomboot, Nieuwediep; Cliadon, st., Bunderland. 17 Mei. Horden, st., Bassein Thomas Cochrane, Sraith, Phi ladelphia. ALKMAARSCI1E MARKT VAK GISTEREN. per mud f 9,25al2, - 7,25a - 6,50a 7, 80 m.Tanve 17 m.Rogge s m.Gerst 18 (Chev.) 67 m.Haver m.Paardenb. m.Br.Boonen 30 m.Kanarieznad - 7,25a m.Mosterdz.(r)- m. (g)- m.Bl.Maanz. - m.Koolzaad 4,—a 4,50 7,75a 10,—al6,— per 50 KG. m.Kar weizaad f a per mud m.Grn.Erwten - 12,al 8, r m.Graauwe,, - 22,a 0 ru.Vale - 15,a m. Witte - 14,a 440 stap. Kaas, weg. 96423 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f27,Gras f28,50 Commissie,/ - 29,50, - 27, Middelb. - 30,50, -30,— Laagste prijs f 12, ALKMAARSCIIE MARKT VAN HEDEN. per stuk 5 Paarden b.'tj. f 7ö,-a300,- Veulen - a 16 Koeijen -150,a275,- 52 Nucht.Kalv. - 5,al9, 494 Schapen - 25,'a38, per stuk 1915Lammeren f 7,a20 349 Mag. Varkens - 12,a22, 225 Bigg.ben.10w.- 4,a 8, 30 Bokk.&Geiten - 3,al2,- Boter f 0,90 a 1,— per 0.630KG,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2