IKKDKRSIBK MEI WEBIKPKR COUftAIVT. 1878. N°. 61. Jaargang36. Woensdag 22 Mei. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. NUMMERING DER GEBOUWEN. G> Q) u „W ij huldigen li e t goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. p franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiên: Van 1i regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Grooté letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indie. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER; Gelet dut vuu verschillende gebouwen de Wijkletters en nummers zijn uitgewischt of onleesbaar gemaakt; Herinnert, dat bij plaatselijke verordening hierop eene boete is gesteld van f3. 'Noodigt de eigenaren van gebouwen, ter voorkoming van beboeting, uit, daarin vóór Oen 25 dezer maand te voorzien, daar van af dien dag de boete zal worden toegepast. Wijders wordt bekend gemaakt, dat de huizen in de nieuw aan gelegde straten vanwege het Gemeentebestuur zullen worden genum merd, en dat de eigenaars van gebouwen, waarvan de nummers zijn uitgewischt, tegen vergoeding der kosten, letters en nummers op hunne gebouwen kunnen doen plaatsen door den schilder, die daartoe voor de nummering der nieuwe gebouwen door liet Gemeentebestuur wordt aangewezen. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 15 Mei 1878. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUYVED1EP, 21 Mei. De commissie voor het eind-examen van de adel borsten, laatste studiejaar, zal morgen alhier vergaderen. Zij bestaat uit de heeren: Gregory. vice-admiraalEscher en van Oordt, kapiteins ter zee; Swaan en Haackman, kapitein-luitenants ter zee. De directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij heeft een blijk willen geven van hare inge nomenheid met het houden van nationale schietwedstrijden, en bepaald, dat voor deelnemers, aan 't Concours, dat te 's Hage in het begin der volgende maand wordt gehouden, de vrachtprijs op hare lijnen met 50°/o is verminderd. Uit een zeer goede bron vernemen wij, dat erin de Koninkijke Familie, behalve de echtverbintenis van Z. K. H. Prins Hendrik, ook nog sprake is van een ander huwelijk. Zoo het tot stand komt zal deze gebeurtenis in Nederland een regtmatige vreugde veroorzaken. (Dagblad.) Bij het bataillon mineurs en sappeurs is men er in geslaagd, met betrekkelijk geringe kosten, eene zoodanige invigting voor de schijven en de observatie-posten te ont werpen, dat de ongelukken bij liet schijfschieten, waarvan de dagbladen telkens gewagen, voortaan zoo goed als on mogelijk zullen zijn. Door den derden stuurman bij de Koninklijke Neder- landsche Marine J. J. Dekkers is t;c Amsterdam een zeer voldoend examen afgelegd voor gelijken rang bij de Gouvernements-Marine in Nederlandsch-lndië. In het niet-officiëel gedeelte der Kerkel. Crt. wordt een noodkreet aangeheven ter wille van het Nederlandsch Zendeling-Genootschap. Op de vergadering, jl. Vrijdag gehouden, heeft het hoofdbestuur, met het oog op den bedroevenden toestand der financiën (over 1877 stond een uitgaaf van f 93,000 tegen een ontvangst van f 08,000), het advies der vergadering gevraagd omtrent het besluit, ,/dat het Genootschap met 1 Januarijj 1879 zijn zendings werk in de Minahassa stake, het Zendelingshuis op de Rotte met toebehooren verkoope en eindelijk de kinderen der zendelingen naar een goedkooper oord in het vaderland overbrenge." z/Wij kunnen niet uitspreken," zegt genoemd blad, ,/hoe diep ons en alle zendingsvrienden, niet minder dan het hoofdbestuur zelf, die voorstellen smarten, om de droeve noodzakelijkheid, dat men ze moest aannemen, als er geen redmiddel overbleef. En de meerderheid wist geen redmiddel, dan die veel eenpariger en werkdaaiger liefde van evangelie-dienaren en gemeente-leden, maar die zich dan ook ten allerspoedigste moest openbaren. Niemand ontveinsde zich, dat het nu reeds loslaten van de Minahassa voor die jeugdige Christengemeenten ontijdig en verderfelijk zijn zou, maar evenmin, dat het binnen zeer kort de ontbind^*- van geheel het Genootschap zou na zich slepen, waar zcer velen ons dón niet langer zou den willen steunen. Velen, die zich van den aard van het zendingswerk geen juiste voorstelling maken, moenen, dat men moet bezuinigen en krimpen, waar men immers met f 70,000 nog veel kan doen. Maar zij vergeten, dat die som waar schijnlijk spoedig met een derde of de helft vermindert, als de zending op Celebes wordt opgeheven. Zij vergeten, dat allereerst onze bejaarde zendelingen en de opvoeding hunner ons toevertrouwde kinderen voor onze rekening blijven. Zij vergeten, dat, als dan voortaan het werk op Java krachtig zou worden voortgezet, er niet minder, maar wel meer zou noodig zijn, dan waarop men tot hiertoe kon rekenen." Er is, ingevolge besluit op genoemde vergadering ge nomen, een laatst beroep op de Protestantsche Christenen in Nederland gedaan tot het verleen en van milde bijdragen, ten einde de uitvoering van het genoemde besluit te voorkomen. De knecht van den beurtschipper Kooiman, varende van Amsterdam op Terschelling, is bij liet inhalen van een zeil, op de hoogte van het Schuitengat, overhoord geworpen en jammerlijk verdronken. De ongelukkige, J. Zeilmaker geheeten, was 40 jaar oud en stond als een zeer oppassend man bekend. De gemeente Zaandijk, voor acht dagen in feest gewaad gehuld, hij de opening van de spoomvëglijn Amster damZaandam, is door een ernstige ramp getroffen. In den nacht van Zaturdag op Zondag, ten circa 2 ure, brak aldaar op eene scheepstimmerwerf een brand uit, die spoedig zoodanig een omvang nam, dat 10 belendende huizen en de Hervormde kerk een prooi der vlammen werden. De blusclimiddelen in de gemeente aanwezig, waren niet voldoende om het vuur meester te worden, zoodat. de hulp van de Amsterdamsche brandweer moest ingeroepen worden. Tegen half zes vertrok dan ook de drijvende stoombrandspuit Jan van der Heyden, naai de plaats des onheils en bleef tot 12 uur werkzaam. Eindelijk is men toen den brand meester geworden. De schade is zeer aanzienlijk. Dezer dagen vierde in zeker gezin te Amsterdam de moeder haar verjaardag, tevens die van twee harer kinderen, en beviel nu weder, op dienzelfden datum, van haar derde kind. Vier kinderen hadden zich jl. Maandag namiddigop een afgesloten land achter den Hofdijk te Rotterdam begeven, om bloempjes te plukken. Onder dit bedrijf geraakten zij in eene achter biezen verscholen sloot. Het stoomschip Prinses Marie heeft jl. Vrijdag ochtend bij aankomst in de buitenhaven te Vlissingen, belangrijke schade toegebragt, door aanvaring, aan den ponton. De voorsteven drong, met doorsnijding van de ijzeren platen, in de zuidelijke drijfkist; een der zware kettingen, waar mede de ponton aan den wal verbonden was, en een dei- uithouders braken onder de groote spanning, die daardoor ontstond, tengevolge waarvan de foegangsbrug zoo schrankte dat ook een harer hoofdliggers doorbrak. Naar wij vernemen wordt de schade aan den ponton op f 100,000 begroot, doch de stoomboot heeft geen noemenswaardige schade geleden. - Voor de eerste maal zal dit jaar een eind-examen worden afgenomen aan de Rijkslandbouwschool te Wage- ningen. Er zijn 2 candidaten. Jl. Zondag middag zijn onder IJhorst, gemeente Staphorst, 5 koeijen door 't onweêr gedood. Een zesde, ook getroffen, is nog bijgekomen. Allen behoorden aan den landbouwer J. ter Haar, pas een week gehuwd. Het verlies is groot, al behoort hij, wien het trof, tot de wel gestelde boer. De jonge boer had bij 't opkomen van 't onweer met zijn knecht zich gehaast, de koeijen uit het weiland op den potstal te halen, waar ze, naauwelijks aan gekomen, door 't inslaan van den bliksem gedood werden. In de algemeene vergadering der Friesche Maat schappij van Landbouw, den 28 dezer te Beesterzwaag te houden, zullen o. a. behandeld worden de vragen: Is het waar, dat de boterbereiding is achteruitgegaan? Zoo ja, waaraan is dat toe te schrijven? Heeft ook in Nederland steeds toenemende fttbricatie van kunstboter invloed op de prijzen van de boter, die op de Friesche markten wordt verkocht? Zoo ja, is die invloed voerdeelig of nadeeiig voor den landbouw, en indien ze nadeeiig werkt, door welke middelen kan dit kwaad worden gestuit? Tevens zal besproken worden het bij de Hooge Regering in wor ding zijnd denkbeeld, om de regten van overgang en hypotheek op de ongebouwde eigendommen te doen ver vallen, en het door de schatkist daardoor te lijden verlies te dekken door eene geëvenredigde verhooging der grond belasting op dezelfde eigendommen. Mede zal de verzameling en bewaring van mest een onderwerp van discussie uitmaken, waaraan gewoonlijk te weinig waarde wordt gehecht. Daar men aannemen kan, dat de zomer- en winterraest van ieder rund eene waarde van f' 40 vertegenwoordigt, moest voor dit belangrijk artikel over het algemeen meer zorg worden gedragen. Aan boord van de Torrington, in de nabijheid van Pinang, is overleden mevrouw van Rees, echtgenoot van den oud-vice-president van den Raad van Indië. Aan boox-d van het stoomschip Stad Haarlem, den 4 April zonder mailpapieren uit Nederland te Padang aan gekomen, heeft kort voor zijn komst ter i*eede eenti-eurig ongeval plaats gehad. Den 1 April geraakte er iets onklaar aan de machine en sprong kort daarop de stoomki-aan, tengevolge waarvan de stoom met groote kracht uit den ketel ontsnapte en de machinekamer in een oogwenk in een gloeijenden oven herschiep. Twee der dienstdoenden bij de machine hebben liet ongeval met den dood bekocht, terwijl twee anderen in deerniswaai'digen toestand in het militair hospitaal te Padang zijn opgenomen. Door den Keizer van Rusland zijn, op voordragt van Grootvoi'st Nikolaas, aan de verslaggevers van the Daily News en van the New-York Herald, de St. Anna-orde en aan die van le Monde illustré en van lTllustrazione Italiena, de Stanislas-orde uitgereikt. Een vei-steende krokodil van 46 voet lengte is opgegraven bij het station Como der Union Pacific-baan (Vei'eenigde Staten). Yale-College heeft deze curiositeit aangekocht voor 2000 dollars. Aan de steeds toenemende buitengewone grootte van de lievelingshonden der Tubinger studenten schijnt einde lijk paal en perk gesteld te zullen worden. De rector der Hoogeschool toch heeft dezer dagen op bevel van het ministerie den studenten doen weten, dat zij de hun toe- hehoox-ende groote honden uiterlijk den 20 dezer uit de stad moesten verwijderen. De burgerij en vooral de habitué's der bierkneipen begroeten dezen maatregel niet veel ingenomenheid. De Tubinger bladen bevatten dienaangaande een aantal min of meer vermakelijke ad ver ten tien. Vele honden nemen daarin afscheid van hunne vrienden en vijanden. //Gevx-aagd" worden een groot aantal poedels, rattevangers, dassen, schoothondjes en andere soorten, die beneden den door de x-egering aangegevexx maat blijven. Enkele studentexx hebben hun hond gerempla9eex-<l door een geitenhok, die aan een touw overal medegevoerd wordt. De Bex-lijixsche dagbladen deelen inede, dat eene fabriek aldaar, die //gezondheidskoffij" maakt, haar fabrikaat vervaardigt uit het koffijdik, dat zij eiken dag per wagen ontvangt uit eenige kofïïjhuizen in Weenen, die het dik in voldoende hoeveelheid overhouden in hun bedrijf. In de Duitsche Chemische Zeitung leest men 't volgende: z/In Nederland wordt zeer veel kunstboter gefabriceerd. Daar te lande bestaan een reeks fabrieken, die echter in de diepste duistei-nis werken, 't zij omdat ze het licht schuwen of wel omdat ze hare met moeite en opoffering verkregen methode niet aan de alles uitplundex-ende openbaar heid willen prijs geven, 't Is een feit dat deze fabrieken mindere soorten van natuurlijke boter verwerken en //verbeteren" en tevens werkelijke //kunstboter" fabriceeren. Vaix de 200,000 kgr. oleo-margarine, die verleden jaar uit de Vereenigde Staten naar Europa geëxporteerd werden, verbruikte Frankrijk (Parijs) 150000 kgr. exx Nederland dc rest. Ook wordt nog eexx groote hoeveelheid Oostenrijksch vet gebruikt, benevens die materialen, vaarvan men do hoeveelheid, herkomst etc. niet kent. Het grootste deel dezer kunst- en //verbeterde" natuurlijke boter gaat naar Duitschland en wordt daar te goeder trouw als beste Elollandsche boter verorberd, zonder dat de argelooze kooper het minste vermoeden heeft, dat zijix boter even dikwijls van den os als vaix de koe komt!" Wat het Duitsche blad van die geheimzinnigheid der fabricatie zegt, is vrij wel overdreven. Herhaaldelijk wordt van die fabrieken melding gemaakt, tal van gezinnen gebruiken dc kunstboter, ja zelfs op de zuiveltentoonstelling dit jaar te Apeldoorn te houden, zijn zilveren ïxiedailles xxitgeloofd voor beschrijvingexx en teekeningen van boter- eix kaasfabrieken. V iscliBeristen. Aan het verslag betreffende den vischkandel en de vischv.mgst dezer gemeente over 1877, ontleenen wij de volgende bijzonder- hedenj die, hoewel voor een deel bekend, stellig met belangstelling zullen worden gelezen De "Visschcrij-Maatschappij Neptunus, die in 1876 de 2 eerste schoenersloepen liet bouwen, breidde het aantal in 1877 tot 4 uit. Deze bijkomende vaartuigen werden eveneens op de werven der heeren Korver, te Ylaardingen en v. d. Wetering, te Delfshaven, gebouwd en zijn van gelijke grootte en bouw als de 2 eersten. De namen der 4 sloepen zijn Castor, Pollux, Rbea en Saturnus. De visscherij die uitgeoefend wordt is uitsluitend de beugvisscherij en wel in den zomer bet maken van zou te viscli en in de winter maanden, respectivelijk van af Oct. tot April, het aanbrengen van- levende en versclie doode viscli. De vaartuigen hebben een groote bun en eene ijsruimte tot- het conserveren van doode viscli. De equipage bestaat uit 13 koppen en behooren meest allen in het dorp Pernis te huis. De Maatschappij' is evenwel aan het werk om de beuoodigde equipages hier met der woon te vestigen. Dit is zoowel in bet belang {Ier gemeente Helder alsook der Maatschappij zelve, daar er niet alleen met het naar huis reizen der equipages veel geld verloren gaat, maar ook gemakkelijk een 2tal winterreizen meer gemaakt zouden kunnen worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1