c" 0 j .ding, de grond daarentegen is hier voor dit gewas 2jo-jfükkig samengesteld, dat de weerga moe.ijelijk te vin- (i is, terwijl ons stoomgemaal 's winters goede diensten zal jannen bewijzen aan de bloembollen, die dan in den grond zitten. Men mag dus in den bloembollen culturkampf tegen Gent van deze hulp veel goeds verwachten. Gisteren ochtend is een reiziger 3de klasse tusschen Schagen en Noordscharwoude.uit den spoortrein geklommen en vervolgens op den weg teregtgekomen. De man is tamelijk ernstig verwond naar Schagen vervoerd. Door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij werd heden, bij enkele inschrijving, in het openhaar aanbesteed: het; onder profil brengen van de Ringkade van polder II (Houtrakpolder), onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, met het maken van zandkistingen enz.; minste inschrijver de heer J. Sclireuders te Ivolhorn, voor f 45,000. Bij de jl. Zaturdag in het O. Z. Heeren-Logement te Amsterdam gehouden verkooping van winter-koolzaad, te veld staande in het drooggemaakte gedeelte van den Legmeerpolder benoorden den Iioofdtogt onder de gemeenten Nieuwer-Amstel en Uithoorn, zijn verkocht 600 hectaren, welke gezamenlijk opbragten, buiten de kosten, f 112,060. Sommige perceelen bragten tot f 280 per hectare op. De vijf uit het Huis van Verbetering te Alkmaar ontvlugte jongens zijn jl. Zondag door den gemeente-veld wachter te Velsen, G. van Schinkel, gearresteerd en den volgenden dag in het Huis teruggebragt. Het zal 1 Jnnij a. s. 50 jaar zijn, dat de gemeente lijke badinrigting te Scheveningen werd geopend. De vereeniging voor volksgezondheid te Rotterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de koemelk, die aldaar wordt verkocht. Honderd monsters werden in de maanden Januarij, Februarij en Maart onderzocht. Meer dan drie vierde der onderzochte melk beantwoordde niet aan de zeer billijk gestelde eischen, en ruim een vierde was zelfs zeer slecht. Aan de leden der vereeniging is de uitslag van het onderzoek medegedeeld, met opgaaf van naam en woonplaats der melkverkoopers, bij wie do monsters zijn genomen. Jl. Vrijdag zijn door een laaghartige hand, van eene melkkoe, die onder de gemeente Zuilen in de weide liep, de vier tepels van het dier gesneden; de eigenaar heeft, toen hij het ontdekte, het dier dadelijk laten slagten; het is te hopen, dat de dader of daders worden ontdekt. De. kindervader in het Armweeshuis te Middelburg, die gelijk men zich herinneren zal in Jan. 11. het ongeluk had, twee weesmeisjes door een geweerschot te treffen, is dezer dagen deswege door de arrondissements- regtbank te Middelburg veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van f 50 en in de kosten van het geding. De heer J. Hazenberg, te Vlissingen, vierde jl. Vrijdag den 40sten verjaardag van zijne promotie tot doctor in de genees- en verloskunde. De algemeen geachte genees heer ontving bij die gelegenheid een zeer groot aantal blijken van waardeering. "V isotLtoerigten. Zaturdag is eene groote vloot Urker en Enkhuizer schuitjes binnengekomen, allen aanbrengende inooije partijtjes levende viseh, die, met het oog op de kruisdagen dezer week, gretige koopers vonden. De rogvisschers vingen op den Zuidwal tot 40 stuks, terwijl enkele schuiten van Terschelling ieder 150 stuks aanbragten. De prijs varieerde van 30 tot 44 cents per stuk. Maandag morgen ging de gansehe vloot in zee; het grootste gedeelte, keerde reeds des namiddags terug met een mooije vangst. Door het dikke water ving men ook bij dag veel tongen. Gemiddelde aanbrengst: 20 lot 80 groote en 150 kleine tongen, enkele tarbotten, 50 tot 100 schelvisseken, 1 u 2 mandjes schol en 1 mand scharren. Prijs: Tongen naar grootte 10 a 35 cents, sckelvisch f 12 u f 16 per honderd, rog 30 cents per stuk, scholletjes f 3 a f 3.50, scharren f 2.40 a 2.60. De geepvaugst is iets verbeterd. 5 Wieringer schuitjes kwamen alhier aan, respectivelijk met 13|, 5, 1, 10 en 8 talzij verkochten ze voor f 4.50 a f 5 per tal. Aan de Hors en Huisduinen ving men van tot 1 tal. Als het weder cenigszins gestadig blijft, zal er wel weder vol doende aangebragt worden. Vlaardingen, 24 Mei. Sedert 10 dagen stonden de aanvoeren van gezouten vischwaren geheel stil, zoodat de voorraad van alle soorten zoo goed als opgeruimd was. Heden arriveerde te Maassluis een schip, aanbrengende 43 ton visch en 4 ton leng, welk partijtje onmiddellijk in publieketi afslag verkocht werdhet bragt op gezouten visch f 31 a 32.25, idem leng f 13, idem kibbelen f 8.25, idem koolvisch f 9, idem bot f 11.50, idem koelen en lippen f 30.25, alles per ton. Grootendeels kochten Vlaardingsche koop lieden dit partijtje in. In het begin der volgende week wordt de geheele vloot terugverwacht en is liet als zeker aan te nemen, dat de vischprijzen dan belangrijk zullen dalen, lteeds verscheidene schepen maken zich gereed om ter haringvisecherij uit te gaan, en zullen er begin Juuij reeds enkele vertrekken, zoodat men het nieuwe zeebanket reeds in de tweede helft der volgende maand ver wachten kan. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 27 Mei. Heden zijn aangenomen ver schillende ontwerpen, waaronder dat tot vaststelling van nadere bepalingen voor den ijk en het gebruik der weegwerktuigen en dat tot onteigening voor den spoorweg ZaandamHoorn. Bij het laatste verklaarde de minister dat het ontwerp HoornEnkhuizen afhing van den uitslag van het onderzoek of Eukhuizen als eindpunt kon worden aangenomen. Het ontwerp SneekLeeuwarden kon niet ingediend worden dan na afloop der opname van een nieuw tracc over Bolsward. Voorts interpelleerde de heer de Jonge den minister over den aanbouw van het museum te Amsterdam. De minister van Binnenl. Zaken verklaarde dat de geraamde kosten, een millioeu, met 100 pCt. zullen worden overschreden tengevolge der uitbreiding van het oorspronkelijk ontwerp, welke wijzigingen door zijn voorganger op advies der commissie van rijks-adviseurs waren goedgekeurd. In 1883 rekent men dat liet museum gereed zal zijn. Na protesten van de heeren de Jonge ea de Jong over de aanzienlijke overschrijding is de interpellatie gesloten. Heden zijn andere ontwerpen aan de orde. Iu het sectie-verslag over het wetsontwerp tot verhooging van de pensioenen bij de zeemagt wordt een minder gunstig oordeel uit gesproken over 's ministers voorstellen. Men achtte de pensioenen, althans wat de hoogere rangen betreft, voldoende, vooral met liet oog op dc flinke toelagen die voor verblijf in de tropische gewesten worden verstrekt. Voor de mindere vangen en voor de apothekers en machinisten kon eenige verhooging wensclielijk geacht worden. Bij het afdeelingsonderzoek van de wetsontwerpen betreffende de \erhuoging der Mariue-begrooti'ng voor 1878, en wegens verstrek kingen door dat departement, werd door verschillende leden inge nomenheid betuigt met den-spoed, waarmede door de regering de voorziening is ter hand genomen iu de ontstane behoefte bij het loodswezen. Bij deze gelegenheid bleek, dat men groot bezwaar had tegen het weder vrijmaken van het loodswezen, waarvan het resultaat zou zijn: weinig zekerheid voor veel geld. Benoemingen, enz. Aan den kapt. ter zee H. B. Kip, gouverneur der kolonie Curacao, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. zeedienst, met behoud van regt op pensioen. Er zijn dat hij Franürljli. Gambetta zal in het huwelijk treden met de schrijfster Juliette Lambert, weduwe van Ambroise Adam, die door liet departement der Seine naar den Senaat was afgevaardigd. Engelana. De vorige week bad in de Agrïcultural Hall te Londen een wedstrijd plaats tusschen ruiters en velocepèdisten. Twee der eersten en zeven der laatsten hadden zieh aan gemeld, doch slechts een ruiter (een Mexikaan) en vier velocepèdisten traden in liet strijdperk. De man te paard won den eersten prijs, hij legde in zes dagen, tusschen 8 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds, een afstand van 1536 kilometers af; de tweede prijs viel aan een inwoner van Sheffield ten deel, die in hetzelfde tijdsverloop op zijn velocepède 1336 kilometei-s aflegde; de drie overigen hadden het elk tot over de 1300 kilometers gebx-agt. Een apotheker te Londen is voor den regter geroe pen wegens het verkoopen van een arsenik-houdend violet- poeder, aan het gebruik waarvan de dood van een zuigeling wordt toegeschreven. Een nader onderzoek heeft aan liet licht gebragt, dat door dit poeder kortelings niet minder dan dertien kinderen bet leven verloi-en hebben. In Lancastershire blijft de toestand gespannen. De werklieden hebben, blijkens de stemming over het voorstel van den lieer Pickop, vast besloten niet toe te geven en de patroons zijn evenmin daartoe gezind. Nieuwe ongeregeldheden hebben niet plaats gehad. Duitsclaland.. De instructie van Hödels zaak is afgeloopen. geene bewijzen gevonden voor het vermoeden, medepligtigen had, maar wel is zoo goed als bewezen, dat hij den moordaanslag op den Keizer reeds eenigen tijd geleden beraamd had, Turliije. Omtrent den brand van de Verbeven Porte deelt de korrespondent van de Times mede, dat slechts de twee uiterste vleugels bleven staan; in een dezer vleugels huisde het groot vizieraat. In den anderen het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Het geheele middengebouw, waarin de ministeries van Binnenlaftdsche Zaken, van Justitie en van Onderwijs, de Staatsraad, de groote Divan, met- een onnoemelijk aantal zalen en bureau's zich bevonden, is 's nachts tusschen 2 en 5 uur totaal afgebrand, niettegenstaande liet gebouw uit een sousterrain, een rez de chaussée en twee verdiepingen bestond en de afscheidingsmuren van steen waren opgetrokken. Het gebouw was 30 jaar oud en verving een geheel van hout gebouwde Verheven Porte, die eveneens een prooi der vlammen werd. AmeriKa. Op het Ontario-meer is, volgens een berigt uit New- York, de stoomboot Empres of India omgeslagen, waarbij achttien personen om het leven kwamen. De beste inner van kwade schulden is „Billy Bangs,/ te Philadelphia. Hij gaat aldus te werk: Hij draagt een enorm grooten hoed, waarop in duidelijke letters te lezen staat: Bad bills collected, d. i. kwade posten worden door mij geïnd. Het spreekt van zelf dat slechte betalers het zeer onaangenaam vinden zoo iemand dagelijks bij hen te zien aanbellen en één hunner leverde zelfs een aanlclagt tegen Billy in. De regter sprak liein evenwel vrij en ver klaarde er niets aan te kunnen doen, zelfs 'niet als hij een heele toren op zijn hoed wilde zetten. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. Het is thans zeker dat het Congres te Berlijn zal bijeenkomen. De eerste zitting zal plaats hebben den 11 Junij. ltusland heeft er in toegestemd de vredespreliminairen van San Stefano aan dit Congres over te leggen. Alle mogendheden zijn reeds toegetreden. Toen graaf Schomvaloff jl. Woensdag avond te Londen aankwam, was liet te laat voor een onderhoud met graaf Salisbury. Er was ecliter groot bal ten hove. Daarop verscheen hij volgens de Köln. Ztg. in weerwil van de vermoeienissen der laatste dagen iu onberispelijk toilet en zeer opgewekt gestemd; hij verzekerde de dames, dat zij met het maken van pluksel voor den volgenden oorlog nog volstrekt geen haast hadden, en sprak tegen ieder die het hooren wilde, de hoop uit op een spoedige vredelievende oplossing der hangende kwestiëh. Zonder op de geloofwaardigheid van dezen berigtgever iets te willen afdingen, klinkt dit vrij zonderling tegen over alle andere berigten, die steeds gemeld hebben dat de Russische gezant te Londen zich tegenover iedereen over zijn zending met de meeste terughouding uitlaat. mgezonden. In het Vliegend Blaadje van 24 Mei jl. vindt ecu pleidooi een plaats vóór de onwilligheid van eenige mannen, om op Woensdag morgen iu de reddingboot te stappen, tot redding hunner mede- inenschen en wel onder de volgende bewoording: ;,Er heerscht //in den boezem van die mannen, die nooit vooraf den prijs bepaalden z/voor hunnen zelfopofferend en moed, ontevredenheid; men beloont „hen alleen met sehooue woorden." (Ik weusch hier op te merken, dat de mannen, „die bij de Nürd Lyset hun leven waagden" ont vingen f 35 van de lteddingmaatschappij, plus f 15 van het Deensche gouvernement, te zamen f 50; gewoonlijk ontvingen de roeijers f 10 voor een togt). „Zonder de commissie van geldelijk beheer „der ingekomen giften te willen beoordeelen, deelen wij hier de „opmerking mede van hen, die er het naast betrekking op hebben. „Er is veel geld ingekomengedeelten zijn uitgekeerd aan de „twee weduwen en twee gekwetste roeijers, dat is billijk, maar „moeten wij, hunne kameraden, alleen vrede hebben met het gelukkig „toeval, dat ons het leven liet en afgescheept worden met het loon „dat gewoonlijk voor een togt met de boot bepaald is. Kwam „ons dezen keer niet meer toe? Dat is waarschijnlijk de oorzaak „van het weifelen bij het bemannen der boot en misschien oorzaak „dat zoovele inenschen daar hun dood vonden." Het Vliegend Blaadje is zóó beleefd, „de Commissie van geldelijk heiteer der ingekomen giften niet te beoordeelen," eu misschien is daar die Commissie zeer mee vereerd, alhoewel ik niets van die phrase begrijp. Wat is de geschiedenis? Toen onze gemeente iu rouw werd gedompeld door het rampzalig voorval bij het vergaan van de Nörd Lyset, vormde zich hier dadelijk eene Commissie om gelden in te zamelen voor de weduwen en wcezen der omgekomenen en voor de twee gewonde roeijers. De pogingen onzer Commissie om veel geld te verkrijgen werden, Gode zij dank, niet teleurgesteld en van alle zijden stroomden giften ons toe. Mogten de leden der Commissie nu afwijken van hun programma en ook geven aan menschen waar niet voor gevraagd was? Zouden de gevers niet met het meeste regt de Commissie ter verantwoording kunnen eu moeten roepen? leder gezond menschenvcrstand zal begrijpen, dat de Commissie onverantwoordelijk had gehandeld als ze aan de mannen, die nooit vooraf den prijs bepaalden voor hunnen zelf' opofferenden moed, gelden hadden uitgekeerd, waarover die Commissie niet beschikken mogt. Ik hoop, dat 't Vliegend Blaadje dit mijn schrijven zal billijken, en mij daarvan het bewijs zal leveren door het over te nemen in het eerstverschijnend nummer. En nu ten slotte: Nimmer zal ik gelooven, dat de ontevreden mannen van den laatsten Woensdag handelden uit eigen gevoel ik blijf gelooven, dat ze geluisterd hebben naar onverstandige raadslieden nooit voor dezen toonden zij, dat geld alléén de prikkel was hunner talrijke sohoone daden! Mogt ik mij helaas! vergissen, welnu dan is het zaak, dat dergelijke mannen niet meer op een reddingboot willen! dan moeten er anderen gevonden worden, die het niet alléén om het geld, maar die het zelfs zonder belooning willen doen. Ik zal de eerste dier mannen zijn, en wat mij aan geoefendheid en kracht ontbreekt, zal ik door goeden wil en door volharding trachten te bereiken. Moglen soms allen die zich aanboden, even ongeoefend zijn als ik om met rcddingboolen in de branding te manoeuvreren, geen nood, wij zullen liet leeren door aanhoudende inspanning, en als wij een man als Koningstein, den ouden stuur man der reddingboot, tot onzen leermeester kiezen, welnu dan is er geen twijfel aan of die minder geoefende, doch willige mannen zullen later met zwakke krachten nog veel goeds kunnen doen. De Luitenant ter zee 1ste klasse, C. J. MARINKELLE. Berillen betreffende ie Stoomvaartmaatscliapjij Nederland. C'onrad30 Maart van hier vertr., 9 Mei te Batavia aang. Madura 6 April van hier vertr., 17 Mei te Batavia aang. Prins Hendrik. 20 April van hier vertr., 20 Mei Point deGallcgep. Celebes11 Mei van hier vertrokk.25 Mei van Napels vertr.* Prins v. Oranje. 27 April v.Batavia vertr.,27 Mei del Armi gepass. Kon.derNederl. 26 April alhier aangekomen, vertrekt 1 Junij. PrinsesAmalia. 11 Mei alhier aangekomen, vertrekt 22 Junij. *Ondervond, tengevolge van storm weder, eenig oponthoud in de Golf van Biscaye. BurgerlJJlï.e Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD eu GETROUWD: Geene. BEVALLENG. M. W. Slooj, geb. Bruijn, Z. T. van der Waart, geb. Zwaan, D. J. M. Büchner, geb. Pont, D. M. J. C. Ledeboer, geb. Stakman Bossc, Z. L. Salomons, geb. Stuitje, Z. M. Conneman, geb. Klosbak, Z. G. Munter, geb. Leegwater, D. N. de Jel, geb. Mooij, D. OVERLEDENA. P. van Dongen, geb. Hannekamp, 48 jaren. A. W. Annart, 16 maanden. Gemeente SCHAGEN. Van 20 tot 27 Mei. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Roggeveen en Neeltje Denijs. Dirk Gerrits Kroone en Lusanna Muiteman. BEVALLENTrijntje Schcrmerhorn, geb. Rus, D. OVERLEDEN Cornelis Bakker, 13 maanden. Arie Kosscn, 39 jaren, gehuwd met Antje Meereboer. Arnoldus de Wilde, 5 weken. feêrMiie WaaraeiniHpn te Helder. (Landslceet.) d Wiudrigting Barometer Thermometer Toestand en mm. C. "3 o van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 26 12 zwtz. 7k. 756.61)!- 4.6 13.6 - 0.4 0.82 Golvend 27 12 7.. 4„ 759.31 - 1.9 15.0 f 0.8 0.72 Vlak. 28 8 notn. 0.2„ 758.47 - 2.8 13.7 f 1.3 0.89 28 12 niio. 0.5 757.92]- 3.4 14.8 f 0.5 0.85 u Weersgesteldheid: 26 Mei 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 27 Mei 12 u. Bewolkt, zachte regen, mooi. 28 Mei 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 28 Mei 12 u. Idem. Marinehaven Nieuwediep. zeilklaar liggende en veutrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Besteraming. 26 April. KoningderNederl.A.G.M.Bruijns.Pad.enz.vinSuez. binnengekomen schepen, bestemd ii dn ne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Tlietis, st. R. Mileson. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. Ottawa, st. R. Thompson. Nioolaïf. Rogge. Carbon, st. W. T. Chicken. Cardif. Steenk. de Vries Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 26 Mei. Jemina, Andcrson, Memel; Cosmopolitan, st., Londen Harrington, st., Taganrog; Christiania, st., Christiania; Rembrandt, st„ Hamburg; Kestrel, st., Liverpool; Eddystone, st., IIull. 27 Mei. Kandanghauer II, Zeelt, BanjoewangieMc. Dougall, Davis, New-OrleansDarnet, Scrivener, Rochester; Antoinette, Ilansen, New-York. Vertrokken: 25 Mei. European, st., Huil; Dragon, st.,Londen; Times, st.,Leith. 26 Mei. Ondine, st., Daut'/ig; Elsie, st., SunderlandMedea, st., Bordeaux; Urania, st., Hamburg; Horton, st., Hartlepool. 27 Mei. Eyr, Bugge, Amerika; Nieuw Beerta, Mulder, Riga; Coucordia, Bos, Kroonstad; Alarm, Wright, Hartlepool; Usko, Lindquist, New-Calabar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2