is. Sommigen beschouwen de proef in velerlei opzichten nis wel wat gewaagd, en vreezen dat er onaangenaamheden en botsingen tusschen de beide titularissen zullen ontstaan; doch aangezien beider werkkring tamelijk wel afgescheiden is, kan aan die bezwaren niet veel gewicht gehecht worden. Dit is zeker: dc heer Steenkamp heeft door de voortreffelijke inrichting onzer brandweer, die met het beste van dien aard uit het buitenland kan wedijveren, vol dingend bewezen, dat hij in ruime mate begiftigd is met het talent van organisatie, en ik houd mij ten volle verzekerd dat, als men hem in finantiëel opzicht nu maar niet al te zeer de handen bindt, hij ook den Augiasstal onzer politie op afdoende wijze zal weten te zuiveren. Geen kleinigheid, ik verzeker het uVergeet daarbij niet, dat de brandweer een geheel nieuwe instelling was, waarbij alles naar verkiezing kon geregeld worden, zonder dat men met traditie, antecedenten, usance, anciënniteit en al die fraaiigheden meer rekening had te houden. En dat men met al die „blokken aan 't been" bij de hervorming van een lichaam als de Amster- damsche politie wel degelijk en in niet geringe mate zal te worstelen hebben, behoef ik u niet te zeggen. Een doortastende hand en een onverbiddelijke, ijzeren wil alleen kunnen hier redding brengen. Sleur en gewoonte over boorddat is de aangewezen weg. Was de benoeming der hoofdcommissarissen voor niemand een verrassing, wat daarna volgde, gaf menigeen stof tot op- en aanmerkingen. Ik bedoel de door den burgemeester, als hoofd der gemeentelijke politie, bij den Raad ingediende voordracht voor de nieuwe regeling. Volgens dit plan zal de politiemacht der hoofdstad bestaan uit 36 inspecteurs, 17 brigadiers en 600 agenten, en zullen eindelijk en ten langen laatste de bespottelijke figuranten, die men „nachtwachts" noemde, voor goed naar huis en naar bed worden gezonden. Ook 's nachts zal nu de bewaking van de stad aan agenten zijn toevertrouwd. Hoe het mogelijk is dat men zoo lang gedraald heeft met de toepassing van dit ratioueele stelsel, dat in alle groote steden van het buitenland reeds lang gevolgd wordt, kan alleen verklaard worden uit de sleur- en gemakzucht, waarover ik zooeven sprak. Terecht heeft men ook een vroeger geopperd denkbeeld, om agenten te paard aan te stellen, weer laten varen, nangezien de onderlinge telegrafische verbinding der politiebureau* en de aanwezigheid van de alhier gekazerneerde cavalerie, de uit rusting van een corps bereden agenten tamelijk overbodig maken. En hoe indrukwekkend de verschijning van een gerechtsdienaar boven op een viervoeter nu bij eeu oploopje of dronkemansstandje ook werken zou, die aardigheid is wel wat kostbaar om ons dergelijke weelde te veroorloven. En wat ernstige verstoring der openbare orde, zooals straatrumoer en dergelijken aangaat, onze goede stad is veel te vreedzaam van karakter om zich meer dan hoogst zeldzaam aan zulke opzienbarende uitspattingen te buiteu te gaan. De normale toestand is: kalme rust. Toch, soms wel wat al te kalm. Wie zou bijvoorbeeld ooit van zijn leven gedacht hebben dal een dag als de 26ste Mei van het jaar Onzes Heeren 1878 zou voorbijgaan ja, precies als do 25ste en de 27ste Mei van datzelfde jaar? 't Was tccli geen kleinigheid: „derde eeuwfeest van Amsterdams bevrijding van het Spaansche juk." Wat blief? Men heeft om minder eclatante redenen de stad in vlaggen en groen gehuld, de klokken doen spelen, den eerewijn geplengd, het feestmaal aangericht, de vreugde vuren doen branden, en de lichttorens ontstoken. Maar Amsterdams derde eeuwfeest is voorbijgegaan zonder dat van al die heerlijkheden iets gezien werd. Ileel stilletjes, binnenskamers, althans binnen dc muren van een paar kerken, heeft men aan den grooten dag van voor driehonderd jaren een korte herinnering gewijd. Slechts hier en daar, als ge er met inspanning naar zoeken gingt, uit een vliering of dakvenster een vlaggetje. Van wege het gemeentebestuur was niets gedaan: torens en publieke gebouwen zagen er uit als gisteren en eergisteren. Kalme rust! Nog sterksprekender voorbeeld, zoo mogelijk, vindt ge in de wijze waarop men hier de zaak van de Willem Barents, ons Pool- schip, heeft behandeld. Wat was het feit? Van Amsterdam, van de hoofdstad des Rijks, zou een Nederlandsch schip, met Neder- landsche bemanning vertrekken, om een tocht te maken naar het verre Noorden. En hebt ge nu gelezen wat dezer dagen de couranten vermeld hebben omtrent de nieuwe onderneming van den eigenaar der New-York Herald, eeu der grootste dagbladen van de Yereenigde Staten? James Bennett, de eigenaar van het genoemde blad, dezelfde die den koenen reiziger Stanley ter opsporing van Livingstone naar het hartje van Afrika zond, heeft geheel uit eigen middelen het Engelsche Noordpoolschip Pandora aangekocht, laat het geheel nieuw uitrusten en verbeteren, en zal daarmede geheel voor eigen rekening een expeditie naar de Noordpool laten doenDat is grootsch, stout, flink, echt Amerikaansch, zult ge zeggen. Inderdaad Maar waarom kon Amsterdam niet hetzelfde gedaan hebben? Niet dat ik verlang dat de uitgevers van het Handelsblad of het Nieuws van den Dag welke uitmuntende zaken ze ook maken de expeditie van de Willem Barents uit eigen kas zouden bekostigen. Maar als men in het oog houdt hoeveel geringer de kosten van uitrusting enz. van dezen schoener zijn in verhouding tot een colossus als de Pandora, dan is het niet tegen te spreken dat de Amster dammers bij tientallen zijn aan te wijzen, die rijk genoeg waren om het voorbeeld van James Bennett op kleiner schaal te volgen, en onze nationale eer te bewaren voor de schande dat voor een onder neming als deze de kosten door bedelen en smeeken bij elkaar geschraapt moesten worden, zooals nu het geval is geweest. Maar dan moet er geestdrift, animo, enthousiasme voor zulke dingen zijn, en daarover viel bij deze gelegenheid niet te roemen. De Willem Barents is in stilte op stapel gezet en afgebouwd; is te water gelaten als een gewone tjalk of bomschuit; en is het Kanaal inge- sleept onder het gejuich van de gewone Amslerdamsche juichers als „er wat aan de hand" is. Het is dan ook niet moeielijk te voorspellen dat er van de oorspronkelijk ontworpen expeditie met een stoomschip in de eerste honderd jaren althans niet veel komen zal. Tenzij dat men nu alvast beginne met de benoodigde contanten bij elkaar te bedelen en te zingen. Zulke dingen maken, mijns inziens, altijd een hoogst treurigen indruk, die de zaak, waarvoor gevraagd of „ingeschreven/, wordt, soms jammerlijk in discrediet brengt. Ik hoop daarom, dat, nu men het plan ontwc rpen heeft om op het graf van wijlen ds. Pan- tekoek, in het begin dezer maand alhier overleden, een zichtbaar blijk van hulde zijner geestverwanten te doen verrijzen, de verwe zenlijking van dif plan niet op dezelfde trage, sleepende wijze tot uitvoering zal komen als maar al te veel bij zoo iets het geval is. Want wèl mag de moderne partij hier ter stede dezen doode betreuren en rouw dragen over den nieuwen slag die haar in zijn afsterven trof. Opmerkelijk is het toch, onder welken geduchteu tegenspoed zij hier in den laatsten tijd gebukt gaat. Haar uitne- mendste voorgangers, mannen als van Gorkom, Modderman, de Hugenholtzen en nu weder Pantekoek, heeft ze de eeu na den ander in betrekkelijk korten tijd moeten missenHet professoraat van dr. van Bell, thans aan de Groninger Academie verbonden, was reeds een niet onbelangrijk verlies. Daarop volgde de overgang van van Gorkom tot de Remonstrantschen. Het gebeurde inet Modderman beroofde de moderne richting weder van een harer beste woordvoerders. Doch in de predikanten P. H. Hugenholtz jr. en Pantekoek, de eerste een man van zeldzame geleerdheid en groote geestesgaven, de ander een redenaar van wegslepende, overweldi gende welsprekendheid, verloor de nieuwe richting haar beste mannen, haar corypbaeën. Over het algemeen zijn de modernen niet kerk- zick; alleen groot talent, een boeiend redenaar maakt een kerk bezoek aantrekkelijk voor hen; en nu deze prikkel is weggevallen, nu de modernen geen andere voorgangers overhouden dan eenige minder „gevierde" predikers, zonder vooreerst kans te hebben om de leeggeworden plaatsen weer in hun geest te bezetten, nu schijnt de toekomst voor hen al zeer donker tc zijn. Het baat weinig of de Vrijheid, het orgaan der moderne partij, als bij elke verkiezing op kerkelijk terrein met cijfers staaft dat de anti-orthodoxen feitelijk de meerderheid uitmakenzoolang de partij in haar geheel zich liefst van dat terrein onthoudt, zal ze even hard achteruit blijven gaan, als ze nu reeds doet. liet spreekt ook van zelf, dat sedert de stichting der Vrije Gemeente de zaak er niet op verbeterd is en deze jeugdige plant de beste sappen van den ouden moederstam tot zich heeft getrokken. Doch genoeg over dit quaestieus chapiter. t. t. AMSTELAAR. ~\7 isclitoerist en. Donderdag waren er geen schuilen in zee en ook gisteren kwam er niet veel visch binnen; vele schuiten gingen met hunne vangst naar binnen. Heden morgen kwamen er enkele inooije partijtjes levende tong en tarbot ter afslag. Benoemingen, enz. Aan den provoost bij de Marine G. N. van der Waard is toe gekend de gouden medaille voor 50jarige eerlijke cn trouwe mili taire dienst. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. LONDEN, 30 Méi. Een buitengewoon nommer van de Globe is verschenen, waarin het blad verklaart op goeden grond te geloo- ven, dat tot het bijeenkomen van het Congres definitief besloten is. Tusschen de Engelsche en de Russische regeringen zijn de punten vastgesteld, welke aan het Congres onderworpen zullen worden, te weten .- 1. Oprigting van twee Bulgaarsche provinciën; de eene ten noorden van den Bulkan, onder een Vorst; de andere ten zuiden, zich niet uitstrekkende tot de Egeïsche zee, onder een Christen landvoogd en met eene regering gelijk die der Britsche koloniën; het Congres bepaalt den naam, aan deze provincie te geven. 2. De Turksche troepen ontruimen laatstbedoeld gewest en keeren er niet terug. 3. Engeland ziet met leedwezen den wederafstaud van Bessara- bië, doch oppert er geen bezwaar tegen. 4. Engeland behoudt zich het regt voor, op het Congres inter nationale schikkingen betreflende den Donau tot een punt van beraadslaging te maken. 5. Engeland beschouwt het bezit van Butum niet als regtvaardi- ging tot eene vreedzame tusscheukomst; Rusland belooft zijne grenzen in Azië niet verder vooruit te brengen. 6. Op verzoek van Engeland staat Ruslaud Bayazid aan Turkije af, en geeft de provincie Kotur aan Perzic. 7. Rusland belooft zich voor de aan Turkije opgelegde schade loosstelling niet te dekken door Ottomaiiisch grondgebied; het Congres neemt de kwestie van betaling in overweging. 8. Het Congres neemt maatregelen betreffende de reorganisatie van Epirus, Thessalië en andere Grieksche provinciën. 9. Rusland verklaart, zich tevreden te stellen met het behoud van het „status quo" betreffende de vaart door de Dardanellen en den Bosphorus. 10. Engeland stelt aan het Congres voor, dat. Europa zich met de organisatie van Bulgarije belaste; het Congres zal het bezetten van Bulgarije door Rusland en het trekken van Russische troepen door Rumanic tot punten van discussie maken. De Köln. Zeilung doet uitkomen, dat door hetgeen Engeland en Rusland thans hebben vastgesteld ook Oostenrijks wenschen grooten- deels zijn vervuld. Het Congres heeft, ofschoon zooveel vooraf is geschikt, toch nog een zware taak te volbrengen. „Laat ons hopen," zegt het blad, „dat thans, nu Ruslands veroveringszucht lot een dragelijke mate is verzwakt, Oostenrijk zich niet late verleiden zijuerzijds met dusdanige begeerlijkheid voor den dag te komen, Bosnië te willen bezetten, of zelfs Rumenië, Servië, Montenegro en wie weet wat nog meer tot een Statenbond te willen vereenigen op de wijze van het, Duitsehe Rijk! Dit dwaze voorstel wordt immers weder door de Nordd. Allg. Zeit. ter sprake gebragt. Wie zulke plannen aanbeveelt berooft Turkije van zijn regt, en Oostenrijk toch behoort tot de mogendheden, die niet eens, maar tweemaal aan Turkije de integriteit van zijn grondgebied gewaarborgd hebben. Al zulke fantastische plannen zijn slechts geschikt om de verwarring in Turkije te vergrooten en daarom zullen zij wel.... door Rusland maar het is te hopen door geen andere mogendheid onder steund worden." Graaf Andrassy heeft jl. Woensdag in de delegatie van den Oosten- rijkschen Rijksdag zeer belangwekkende mededeelingen gedaan, vooral omtrent de punten van de vredespreliminairen van San Stefano, waartegen hij bezwaren zou inbrengen bij het Congres. De uit breiding der grenzen van Bulgarije had bij Oostenrijk gegronde bezorgdheid verwekt; zoo ook de tweejarige bezetting van dat land cn de gedeeltelijke bezetting van Rumenië met vrijheid tot den door- togt van troepen. Wat betreft de grenzen van kleine naburige landen, zoo bestond er geen bezwaar tegen een geringe uitbreiding van grondgebied voor Servië en Montenegro. Deze punten werden echter door de mogendheden en door Rusland beschouwd als vatbaar voor beraadslaging, voegde hij er bij, zoodat hij van het Congres de beste verwachtingen koesterde. De meeste Wcener bladen (met uitzondering der altijd nog even Turkscbgezinde Neue freie Presse natuurlijk) zijn met deze verklaringen van den rijkskanselier zeer ingenomen. Burgerlij li© Stand. Gemeente HELDER. Van Woensdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: G. Komen, slager en M. Bakker. K. Ver meulen, zeeman en J. de Jong. C. Wagemaker, schipper en N. Koning. GETROUWD: M. Wessel en J. Fopma. L. Riecken en A. W. L. van Minnen. BEVALLENJ. Guttridge, geb. Svvales, D. M. Rab, geb. Kweldam, D. OVERLEDEN: G. Schuijt, geb. de Boer, v73 jaren. D. Snip, 51 jaren. Levenloos aangegeven 1. Beriiten MrcMc ie StoomyaartmaatsckanDij Neicrlaiid. Conrad30 Maart van hier vertr., 9 Mei te Batavia aang. Prins Hendrik. 20 April van hier vertr., 29 Mei te Batavia aang. Celebes11 Mei van hier vertrokk.30 Mei v. Port-Saïd vertr. Kon.derNederl. 1 Junij van hier vertrokken. Prins v. Oranje. 27 April v.Batavia vertr.,28 Mei van Napels vertr. Madura 30 Mei van Batavia naar Penang vertrokken. PrinsesAmalia. 11 Mei alhier aangekomen, vertrekt 22 Junij. Tot aflialing van de passagiers ingescheept op de Voorwaarts. WeêrMip Vaamemlneen te Heiier. -Landstal.) s 3 <a S Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent.» Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 nuw. 2k. 764.77|t 3.5 12.1 - 2.5 0.70 Slecht. 31 12 nwtw. 0.3„ 762.83 f 1.5 12.5 - 2.3 0.76 1 8 wnw. 0.8„ 761.68 f 0.4 8.7 - 4.3 0.86 Vlak. 1 12 nwtw. 3.5„ 761.89,1 0.6 9.8 - 5.1 0.77 weingolv Weersgesteldheid30 Mei 12 u. Bewolkt, koel. 31 Mei 12 u. Zwaarbewolkt, mooi. «rf IJ unij 8 u. Losbewolkt, regenbnijen. 1 Junij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. Marinehaven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Sclup. Gezagvoerder. Bestemming. 26 April. 1 Junij. KoningderNederl.A.G.M.Bruijns.Pad.enz.viaSuez. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevethick, st. P. Swan. Nevvcastle. Steenk. Duink.&Goedk. NewPclton, st. W. B.London. v. Gijn Co. Tjilingsie. T. L. Jaarsma. Lovisa. Hout. Amons Co. Sylvanus. L. Ilansen. Drammen. Chip Chase,st. T. Reed. Ncwcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Hernosand. IJ. de Jonge. Helsingfors. Hout. Amons Co. Odin. J. Rafen. liudikswal. v. Vliet Co. I-Iaven van IJmuiden. Binnengekomen: 30 Mei. Po'.am, st., Rangoori; Dragon, st., Londen; Europcan, st., Huil; Echo, st., Newcastïe. 31 Mei. Ulleswater, st.. Yeisk. Vertrokken: 30 Mei. Celsus, st., Sunderland; Lois, Sheldrakc, Amerika; Reinbrandt, st"., Hamburg. 31 Mei. Jacoba Vos, Geltes, Aberdeen. ALKMAAIiSCHE MARKT VAK GISTEREN. per mud 9,50al 1,75 7,—a 8, 6,25a 7,— - 4,—a 4,10 30 m.Tarwe 11 m.Rogge o- m.Gerst (Cher.) 15 m.Haver 2 m.Paardenh. - m.Br.Boonen -14,n!5,50 m.Kanariezaad - 7,50a 1 m.Mosterdz.(r)- a m- (g)~ m.Bl.Maauz. - a m.ICoolzaad - a m.Karweizaad f per 50 KG. a per mud 18,—a 20,—a22,— m.Grn.Erwten m.Graauwe„ m.Vale - a in.'Witte - n 294 stap. Kaas, weg. 69890 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f28,Gras f29,50 Conimissie„ - - 32, Middelb. - -33,50 Laagste prijs f 16, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 13 Paarden b.'tj. f 63,-a525,- Veulen - a 21 Koeijen -171,a240,- 32 Nucht.Kalv. - 6,a21, 281 Schapen - 26,a40, per stuk 880 Lammeren f 7,a20,— 205 Mag. Varkens - 14,al9, 301 Bigg.ben.10w.- 4,a 7, 9 Bokk.&Geiten - 4,al 2, Boter f 0,80 a 0,90 per 0.630KG, MarlxtDerigten. Amsterdam, 31 Mei. Tarwe op levering onveranderd, Mei f 394. Rogge flaauw met weinig handel, Taganrog f 190, Petersb. f 180, f 179, 178, 176, op levering per Mei iets lager gesloten, Oct. on veranderd, in deze maand f 174, 173, Oct. f 179, 180. Koolzaad onveranderd, Oct. f 392. Raapolie: Vliegend f 39£, Sept./Dec. f 37L i, Mei f 38J. Lijnolie: Vliegend f 31£, Junij f 31, Junij Aug. f 3l£, 31, Sept./l)ce. f 30 30. Petroleum met weinig handel, loco f 13 E., Najaar f 14 E. Enkhuizen, 29 Mei. Kaas. Aangevoerd 15 stapels, wegende 3711 KG. Hoogste prijs f 28,laagste prijs f 27,50, per 50 KG. Mosterdzaad f 20,a f 20,25 per hectol. Karweizaad f 22, afblaauw Maanz. f12 a 13,per 50 KG, Graau we Erwten f a Vale Erwten f a Bruine Boonen f a Kanariezaad f' per 1IL. Medemblik, 29 Mei. Kaas. Aangevoerd 30 stapelsprijs f 29,a per 50 KG. Boter f 1,46 per KG. Kip-Eijeren f 3,Eend-Eijeren f 4,per 100 stuks. Leiden, 31 Mei. Vee. Aanvoeren en besteede prijzen: 36 Stieren f 52 a 195, Ossen f a 26 Melkkoeijen f 215 a f 290, 8 Kali koeijen f 220 a 295, 30 vare Koeijen f 160 a f 245, 80 Vette Koeijen f 220 a 360, 10 Graskalveren f 40 a f 75, 46 vette Kalveren f 40 a 70, 130 nuchtere Kalveren f 5 a 16, 320 vette Schapen f 35 a f 42, 776 Weide Schapen f 24 a 36, 8351 Lammeren f 14 af 20, 36 magere Varkens f 16 a f 36, 280 Biggen f 6,a 14, Delft, 31 Mei. Boter, f 50 a 60,naar kwaliteit. Schiedam, 31 Mei. Jenever f 15,Amst. proef f 16,25, Moutwijn f 9,£0 per N. vat. Zwolle, 31 Mei. Op de markt waren 530 en op de stallen ra. 400 stuks Vee aangevoerd. Handel willig; Slagtvee duur. Men besteedde: Vette Koeijen en Ossen f 200 a 330, vette Stieren f 200 a 330, neurende Koeijen f 2Ö0a 270, verschgekalfde Koeijen f 160 a 250, zomerkalvende Koeijen f 170 a 210, guste Koeijen f 180 a 240, neurende Vaarzen f 150 a 215. guste Vaarzen f140 a f 190, Pinken f 100 a 125, Weide-Ossen f 135 a 255, vette Kalveren f 55 a 70, Fokkalveren f 22 a 24, nuchtere Kalvereu f 7 a 9, Schapen f 14 a 36, Lammeren f 7 a 12. Aangevoerd 170 wagens Varkens, magere Varkens f 20 a 43, vette Varkens 46 a 51 c. per KG. en p. ra. 1100 Biggen, öweeksche f5,a 7, lOweeksche f 8 a 12. Op de Paardenmarkt waren ruim 200 stuks aan de lijn, meeren- decls voer den slagtbank bestemd. In deze soort was nog al handel, in Werkpaarden ging ook nog iets om, doch voor lux, is niet ver kocht geworden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2