ERLANGER DORPEL-BIER, HERIJK. VAN DE MATEN EN GEWIGTEN BEKENDMAKING. na den afrit voor liet paleis terug, waar de Keizer door den jager en eenige dienaren den trap werd opgedragen. De Keizer was door liet sterke bloedverlies zeer aange grepen, maar verloor geen oogenblik het bewustzijn. De spoedig ter plaatse aanwezige geneeslieeren deden hun best de hagelkorrels zoo snel mogelijk uit het ligchaam te ver wijderen. De wonden zijn op zich zelf niet gevaarlijk, maar het bloedverlies, de ontroering, de te verwachten wondkoorts en 's Keizers hooge leeftijd geven toch reden tot bezorgheid. Wij laten hier de verschillende telegrammen omtrent den moordaanslag volgen: BERLIJN, Zondag 2 Junij. Eerste telegram.Toen de Keizer heden middag een toer met zijn rijtuig deed, werd omstreeks 2| ure op hem geschoten. De Keizer is door een kogel getroffen en onverwijld naar het paleis teruggekeerd, waar hij zich onder geneeskundige behande ling bevindt. Naar men onderstelt, is het schot gelost uit een der huizen in de straat Onder de Linden. l'ioeede telegram. De Keizer is aan den arm en de wang gekwetst, door een schot met zwaren hagel. Derde telegram. De moordenaar is, naar men zegt, doctor Nobiling, die Onder de Linden eene woning ge- hiyird had. Hij heeft na het volbrengen van de misdaad poging tot zelfmoord gedaan. Vierde telegram. De Keizer is te bed gebragt en bevindt zich onder behandeling van de geneesheeren Lauer, Langenbeck en Wilms. Vele hagelkorrels zijn uit de wonden verwijderd. Aanmerkelijk bloedverlies is ontstaan. Toen men in de woning van den moordenaar, Onder de Linden No. 18, in een hotel garni, binnendrong, trachtte hij zich het leven te benemen. Na het mislukken van deze poging werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Toen de Keizer getroffen was, zette zijn lijfjager, die hem vergezelde, zich naast hem in het rijtuig en bragt hem naar het paleis. In de stad heerscht natuurlijk eene onbeschrijfelijke ontsteltenis. Uit alle wijken der stad stroomt een menschen- massa naar de Linden. Heden avond ten 7 ure vergadert het ministerie. Vijfde telegram. Het hier verspreide gerucht, dat Nobiling een ambtenaar bij het Ministerie van Landbouw zou zijn, is onwaar. De moordenaar had de vergadering van sociaal-democratische genootschappen bijgewoond. Zesde telegram. Bij zijn verhoor heeft Nobiling be kend, dat hij sociaal-democratische begrippen toegedaan was, en dikwijls sociaal-democratische bijeenkomsten bijge woond had. Plij verklaarde, dat hij reeds acht dagen voornemens is geweest den Keizer dood te schieten, omdat hij het in het staatsbelang nuttig en noodig achtte, het staats-opperhoofd uit den weg te ruimen. Zevende telegram. De toestand des Keizers levert voor liet oogenblik geen reden tot bezorgdheid op. De wonden zijn niet gevaarlijk. Bij den moordenaar zijn vele wapenen gevonden. Achtste telegram. Een zoo even uitgegeven bulletin luidt als volgt: „Bij den aanslag, op den Keizer gedaan, zijn twee schoten met hagel gelost. Ongeveer 30 hagel korrels zijn in het anngezigt, de beide armen en in den rug gedrongen. Geen der wonden is, naar het blijkt, van dien aard, dat onmiddellijk gevaar bestaat. Z. M. lijdt hevige pijnen, doch heeft geen oogenblik zijn bewustzijn verloren. Zijn toestand over het algemeen is, tot aller blijdschap, reeds wat verbeterd. Berlijn, koninklijk paleis, 2 Junij 1878, 's namiddags 4| ure. Dr. Lauer.'' Negende ïelegram. De Keizer heeft geslapen, water, bouillon en wijn gevraagd, en met zijne gewone opge ruimdheid met de geneesheeren gesproken. Maandag 3 Junij. Het heden ochtend uitgegeven bulletin meldt, dat de Keizer den nacht rustig heeft door- gebragt, de pijnen wat verminderd zijn en de geneesheeren den toestand bevredigend vinden. Men vreest voor den Keizer de gevolgen van den lief- tigen schok, vooral omdat veel bloedverlies is ontstaan. Toen de zwaargewonde moordenaar uit het huis werd gehaald, om in den politiewagen naar het hospitaal la Charité gebragt te worden, moest de politie, als maatregel van voorzorg, den wagen tot in het huis laten rijden, en bij het vertrek wilde men dien omverwerpen en den moordenaar steenigen. Bijna ware deze toepassing der lynchwet gelukt, indien niet de politie te paard met eigen levensgevaar de opdringers teruggeslagen en het rijtuig begeleid had. Onmiddellijk na den aanslag snelden eenige officieren en den hotelhouder Holtfeuer in de kamer, op de tweede verdieping, waar dr. Nobiling reeds vier weken woonde. Zij verbrijzelden de zwaar gegrendelde deur en werden met een revolverschot ontvangen, dat den heer Holtfeuer in de kin trof, zoodat hij bloedende neerzonk. Een uhlanen- officier ontwapende toen den moordenaar. Bij het worstelen om het wapen ging een revolver af en Nobiling werd, naar men zegt, nog eens gewond. De moordenaar heeft, behalve het bevestigend antwoord op de vraag, of hij werkelijk voornemens is geweest den Keizer té dooden, op alle vragen ontwijkende antwoorden gegeven. In een der laden van zijne commode vond men een stuk brood, een weinig boter en drie raauwe eijeren in eene andere lade een grooten voorraad schoon linnen goed, gemerkt met letters, die niet met zijn naam over eenkomen. In een gesloten boekenkast bevond zich eene mooije verzameling goed gebonden belletristische en arche ologische werken. Op de tafel lag een zilveren cylinder- horologie. BERLIJN, 3 Junij. Blijkens het bulletin van heden namiddag half 5 ure is de toestand des Keizers bevredigend, Z. M. heeft geslapen en eenig voedsel gebruikt. I Fran U.rUK. De heer Mouchot, professor aan het lyceum te Tours, levert op de tentoonstelling dagelijks, als namelijk de zon I wil medewerken, in den tuin, grenzende aan de afdeeling voor openbaar onderwijs, proeven van toepassing der warmte van de zonnestralen. Met behulp van een zilveren reflekteur braadt hij een half pond rundvleesch aan een spit, onder een eenvoudigen glazen stolp draaijende. Zaturdag kookte hij in een oogenblik water en presenteerde koffij, op die wijze gereed gemaakt, enz. Gaat menigeen glimlagchend of schouderophalend voorbij, de overgroote meerderheid daarentegen vermaakt zich bijzonder met deze proeven. Tot dusver is op Hemelsvaardag het drukste bezoek aan de tentoonstelling ten deel gevallen. Niet minder dan 132,069 personen hebben haar bezocht. Het minste aantal bezoekers was 33,402, den 3 Mei. Duitsclilana. Omtrent de aanvaring van de Grosse Kurfürst met de Ivönig Wilhelm zijn nog de volgende bijzonderheden gemeld: Toen het Duitsche eskader jl. Vrijdag morgen vroeg Dover en Falkestone passeerde, zag men, dat de Grosse Kurfürst het admiraalschip Ivönig Wilhelm op een afstand van slechts een hal ven kabel volgde en de Preussen veel verder achteraan kwam. Bij Falkestone kruiste een onbekende Noorsche bark den koers van het admiraalschip. De bark had moeten uitwijken, maar deed het niet. Het admiraal schip week behoorlijk uit, maar de Kurfürst veranderde zijn koers niet. Of het sein daartoe van de Künig Wilhelm gegeven is, weet men niet. De Koning Wilhelm kwam bij de wending tegen de Grosse Kurfürst aan, die midden in den waterspiegel getroffen werd en snel zonk. Het admiraalschip zette dadelijk booten uit. Zes visschersbooten, die toevallig digtbij waren, hebben 72 man gered. De Preussen zette geene booten uit, maar nam de geredde manschappen op. Van de Engelsche kust werd dadelijk alle mogelijke hulp verleend en de admiraliteit stelde een dok voor de König Wilhelm beschikbaar. In een andere depêche wordt gezegd: Tegen 9| ure was liet Duitsche eskader tegenover Sandgate Castle, de Kurfürst aan de landzijde, digt bij het admiraalschip de König Wilhelm, die in het midden voer en op grooter afstand zeewaarts de Preussen. De Kurfürst wendde, om voor een bark uit den weg te gaan, naar stuurboordszijde, de Wilhelm naar bakboordszijde. Hetzij dat op het laatste schip een signaal verkeerd begrepen werd, hetzij door een verkeerde berekening der snelheid, hetzij door een andere reden, het liep met zijn ram tegen de Kurfürst, die achter de bazaansmast getroffen werd. De Kurfürst heesch on- middelijk de noodvlag en wendde landwaarts. Een poging een boot te strijken, mislukte. In een minuut waren de beide schepen weder los. Het binnenstroomende water bluschte de vuren der Kurfürst uit. Zij viel op zijde en zonk. Van de bemanning van 500 koppen zijn volgens een berigt 255, volgens een ander nog geen 200 gered. Te Londen werd al spoedig eene collecte gedaan voor de nagetaten betrekkingen der verongelukten. De König Wilhelm en de Preussen bereikten Zaturdag morgen ten 10 ure de reede van Portsmouth. Het voorste gedeelte van eerstgenoemd schip was vol water. Het vergaan van de Kurfürst is het derde, groote verlies, dat de jeugdige Duitsche Marine lijdt. Vroeger verging de schoener Frauenlob in de Oost-Aziatische wateren, terwijl het kadettenscliip Amazone spoorloos in de Noordzee verdween. ItaUë. Men weet, dat een aanklagt wegens bigamie was inge diend tegen den heer Crispi, hetwelk dezen had genoopt, zijn ontslag te nemen als minister van Binnenlandsche Zaken. De Italiaansclie bladen melden thans, dat de justitie geen redenen heeft gevonden om regtsingang te verleenen tegen den oud-minister. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. Graaf Andrassy heeft thans officieel aan dc delegatie uit den Hongaarschen Landdag medegedeeld, dat het Congres 13 dezer bijeenkomen zal. De uitnoodigingen zijn door Duitschland ver zonden, doch de grondslagen waarop de onderhandelingen zullen plaats hebben, kunnen nog niet medegedeeld wordeneerst moeten de groote mogendheden het ook daaromtrent eens geworden zijn. In elk geval, verklaarde Andrassy, was het een zeer gunstig teeken, dat Rusland en Engeland, de beide mogendheden die het meest bij de zaak betrokken zijn, deze grondslagen reeds hebben aangenomen. De Daily Telegraph zegt, dat waarschijnlijk lord BeacOnsfield Engeland op het Congres zal vertegenwoordigen. Het zou zeker te wenschen zijn. Het voornaamste feit, waarop de tegenwoordige toestand berust, is, dat Ruslands magteloosheid gebleken is. Die abdicatie van een ontzettende eerzucht op het oogenblik van kaar schijnbaar slagen is verkregen door de vaste en beleidvolle politiek, welker voornaamste vertegenwoordiger lord Beaconsfield is en niemand kan beter dan hij van de gelegenheid gebruik maken, de vergrooting van Rusland tegen te houden en een tijdperk van rust te verzekeren voor de vreedzame hervorming van het Ottomanische Rijk. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat de regeling der zaken in het Oosten vooral van Engeland zal afhangen. Rusland moet den vrede koopen en het bestaan van het Ottomanische Rijk moet verzekerd worden. De Standard gelooft, dat men als zeker raag aannemen, dat de gevolmagtigden der groote mogendheden zullen bijeenkomen om over de nieuwe fase der Oostersche kwestie te beraadslagen. Wij moeten daarvan evenwel geen te hooge verwachtingen hebben. De geheele wereld overlaadt Engeland met komplimeuten en de zwakkeren, die met aanspraken voor den dag komen, zeggen: laat Engeland beslissen. Maar Oostenrijk, Rusland en Turkije zijn niet gezind de beslissing van hun lot aan Engelaud over te laten en het zou daarom niet onmogelijk zijn, dat het gedwongen wordt, alleen te zorgen, dat zijn eigen belangen geen nadeel lijden. Beriiten MrefeMe ie Stoomvaartmaatscliapiiij NeierlaM. C'onrad30 Maart van hier vcrlr., 9 Mei te Batavia aang. Prins Hendrik. 20 April van hier vertr., 29 Mei te Batavia aang. Celebes11 Mei van hier vertrokk.31 Mei van Suez vertr. Kon.der Neder l. 1 J unij van hier vertrokk. 2 Junij Southampton aang. Prins v. Oranje. 27 April v.Batavia vertr.,2 Junij Carvoeïra gepass. Madura 30 Mei van Batavia naar Penang vertrokken. PrinsesAmalia. 11 Mei alhier aangekomen, vertrekt 22 Junij, Weêrknnflige Waarnemingen te Heiier. (Landsteel.) "3 e Windrigting Barometer Thermometer bc H Toestand 3 en mm. C. 0 0 0 van Kruebt. Stand. 1 Afw. Stuud. Afw. k de zee. 2 12 w. 0.6k. 764.3sjt 3.0 12.0 - 3.0 0.72 Vlak. 3 12 0110. U.3„ 761.57 f 0.3 12.6 - 2.5 0.74 11 4 8 ono. 0.2„ 75S.67 - 2.6 13.6 f 0A 0.85 4 12 otn. 0,2„ 757.43 - 3.9 14.4 -1.0 0.86 Weersgesteldheid: 2 Junij 12 u. Bewolkt, koe mooi. 3 Junij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 4 Junij 8 u. Beneveld, mooi. 4 Junij 12 u. Digtbenoveld, mooi. Marinehaven N ieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Joblings. M. S. Ford. Shields. Steenk. Duink.&Goedk. Trevethick, st. P. Swan. Newcastle. van Gijn Si Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 1 Junij. Octava, st„ Taganrog; Stad Dockum, Liewen, Oostzee 2 Junij. Frey, Lund, Kotka; Cosmopolitan, st., LondenUrania, et., Hamburg; Eddystone, st., Huil. Vertrokken: 1 Junij. Echo, st., Newcastle; Dragon, st., Londen; Drammen, st., Drammen; European, st., Huil. 2 Junij. Horrington, st., Cardiff; Noach V, van Schelven, Batavia; Excelsior, Bjorkgcn, Cardiff. 3 Juny. The Darnett, Scrivener, Roclvester. PURMERENDER MARKT VAN IIEDEN. PER TELEGRAAF. 61 stuks Paarden. 285 Runderen; matig, lager. 191 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per Kgr., vlug. 135 magere dito - 6,a 25,per stuk, stug. 1466 Schapen, matig, duur. 69 n vette Varkens f 0,40 a 0,54 per Kgr., matig. 40 magere dito - 15,a 25,per stuk, stug. 377 Biggen - 4,a 7,stug. 237 stapels kleine Kaas, f 29,50 a per 50 KG. 2 middelbare dito, f 30,a per 50 KG. Boter f 1,25 a 1,35 per KG. Kip-Eijeren f 3,50 a 3,75 per 100 stuks. Eend-Eijeren f 3,50 a per 100 stuks. V er volg Nieuwslij dingen. Zr. Ms. raderstoomschip Curatjao wordt alhier van Amsterdam verwacht om eene proeftogt te doen en vertrekt daarna naar Amster dam terug, om later naar West-Indic te worden overgevoerd. Z. K. H. Prins Alexander heeft jl. Maandag; den sterfdag van Koningin Sophia, het graf zijner moeder bezocht. Op de Rijks Marinewerf te Arasterdam is aan een sedert langen tijd bestaand misbruik door deu ingenieur der werf op gestrenge wijze een eind gemaakt. Het was namelijk gewoonte, dat werklieden van de werf, aan wie overwerk opgedragen werd, aan de kommandeurs en opzigters een gedeelte van het loon aan het overwerk verdiend, als fooi wegschonken. Eenige werklieden waren zoo verstandig met dit fooijenstelsel te breken, doch toen zorgden de opzigters en kommandeurs dat aan die werklieden ook geen overwerk meer opgedragen werd. Toen dit stelsel van uitsluiting eenigen tijd was toegepast, kwam het den ingenieur ter oore, die onderzoek deed en twee inspecteurs met schorsing en degradatie strafte. Het buitenverblijf „Welgelegen" bij Rijswijk schijnt op den duur Z. M. den Koning niet die bekoorlijkheden, aan te bieden welke er van verwacht werden. Althans al de kunstvoorwerpen, die er zich bevonden, zijn weder naar het paleis te 's Hage terug- gebragt, en men zegt, dat Z. M. het voornemen koestert het buiten verblijf weer te doen verkoopen. Jl. Zaturdag werd de 75jarige landbouwer P. W., te Lexmond, door een woedenden stier in zijn eigen land omvergeworpen eu een eind ver voortgestuwd of gesleept, totdat de man in een sloot geraakte en toen gered werd door de inmiddels toegesnelde persouen. Bij de heelkundige behandeling bleek, dat hem een arm ontwricht was. Uit het Noorden des lands meldt men, dat de grasmnaijers in geen jaren zooveel product hebben aanschouwd, als zulks thans 't geval is. Er zijn streken, waar meer dan het dubbele van anders geoogst wordt; dit, gevoegd bij den nog aanwezigen grooten voor raad hooi, doet eene goedkoopte van het wintervoeder tegemoet zien, die zeker in het laatste 1,0tal jaren niet heeft plaats gehad. Voor de huurders van boerenerven, de zoogenaamde „weijers," is zulks eene verademing van de vele opbrengsten, die hun tot hier toe drukten en strekt de lage hooiprijs als equivalent van de steeds op gedreven pachtsommen, die bij niet weinigen grooten druk veroorzaken. De Schah van Perzië zou jl. Zondag bij den Keizer van Duitschland dineeren; het spreekt van zelf dat daarvan niets gekomen is. In de omstreken van Oued-Besbès (Algerië), waar men uit gestrekte plantsoenen van anti-koortsboomen met uitnemend succes heeft aangelegd, zijn zooveel musschen gekomen, dat het getjilp gelijkt op het gebruis van de Niagara. Alles voedt zich daar met struiven van musscheneijeren, tot honden en varkens toe. Chinccsche bladen maken gewag van een verschrikkelijke orkaan, die 11 April 11. in Kanton en Futschcn 2000 huizen en 1000 schepen heeft vernield, en waarbij niet minder dan 10,000 mensclien het leven hebben verloren. Een Parijsch koopman vroeg aan een ondernemer van begrafenissen, hoe het met de zaken ging: „Redelijk wel," antwoordde deze, „maar van een clientèle kan ik met dat al niet spreken. Al bedient men de menschen nog zoo goed, zij komen nooit terug!" Correspondentie. Postk. Schagen. Bewuste annonce is geplaatst 29 en 31 Meijl. ONTVANGEN: bij 10 fl. 2.50, por 1 fl. 30 ct. D17BBKI. rHINCESSK-BIKU, 10 fl. a 1.—. 2de soort «BB9TEBIBB,10 - 0.80. It'EDEBL.-BKIJEBSCII BIEB 10 - 1.70. C. RIEL, Hoofdgracht. Marktlierigten. Amsterdam, 1 Junij. Tarwe op levering f 4 lager, Nov. f290. Rogge op levering iets flaauwer, Oct. f 179. Koolzaad f 2 hooger, Oct. f 394. Raapolie: Sept./Dec. f 37£. 2 Junij. Tarwe op levering f 5 lager, Nov. 285. Rogge onver anderd, Taganrog f 188, 190, Petersb. f 176, 177, op levering lager afgegeven, Oct. f 171, 177, 176, 175. Koolzaad f 2 lager, Oct. f 392. Raapolie: Vliegend f 39£, Sept./Dcc. f 37-§, Mei f 38}. Lijnolie: Vliegend f 31|, Junïj/Aug. f 31, 30|, 31, Sept. Dec. f SOL-Jan /Mei f 38 j. Petroleum met eenige handel in loco tot f 12^ E., levering onveranderd. Vette Runderen lste kw. f 2de kw. 94 en 3de kw. 86 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 130 a 300. Graskalveren f 20 a f 35. Nuchtere Kalveren f 5 a 10. Schapen f 36 a 14. Vette Varkens 44 a 53 c. per KG. Biggen f 4 a 8. Alkmaar, 3 Junij. Vee. koeijen f303 vette Kalveren f 14 a 100. 29 nuchtere Kalveren f 5 a 17. 119 Schapen f 30 a 40. 179 vette Varkens 44 ii 52 c. per KG. 43 magere Varkens f 17 a 20. Hoorn, 1 Junij. 4 licctol. Tarwe f 12,2 hectol. Rogge f 8,11 hectol. Gerst f 7,6 hectol. Haver f 6,Mosterd zaad f 20,Knrweizaad f 21,75, Boonen 7 hectol. bruine f 15, gele f Paarden- f Erwten: hectol. vale f 16, 1 heet. groene f 13,1 hectol. graauwe f 20,1 hectol. witte f 11,alles per hectol. 2418 KG. Kopboter f 1,40 a f 1,50 per KG. 17500 Kip-Eijeren f 3,50 a -,8300 Eend- Eijeren f 3,40 a beiden per 100 stuks. 12 Paarden f 70 a 250, 16 Koeijen f 170 a 225, 24 Kal veren f 10 a 26, 550 Schapen f 25 a 40,400 Lammeren f 12 a 22, 200 Varkens f 16 a 24, 5 Zeugen f 40 a 60, 420 Biggen f 5 a f 10,Kippen f a -,Eenden f -,a -,alles per stuk. Rotterdam, 3 Junij. Tarwe: Jarige VI., Zw., Elakk. en Overm. f 12,a 13,nieuwe VI., Zw., Flakk. en Overm. beste f 12,a 13,mindere f 8,75 a 11,25, geringe f 7,75 a 8,50. Rogge. Vis. en Zw. f 8,a 8,40, Flakk., Overm. en Noordbr. f 7,— a 7,90. Gerst: VI., Zw., Flakk. en Overm. Winter beste f7,50 d f 8,50, mindere f a -,dito dito Zomer beste f 6,40 a f 7,40, mindere f a -,Haver: Dikke f 4,20 a f 5,50, Ordinaire f 3,a 4,80. Vlas. Op het land is er gedurende de week weinig of niets omgegaan. Ter markt werden ongeveer 15000 aangevoerd, waarvoor zeer weinig kooplust bestond, zoodat verreweg het grootste gedeelte onverkocht is gebleven. Schiedam, 3 Junij. Jenever f 15,Arast. proef f 16,25, Moutwijn f 9,50 per N. vat. Kampen, 3 Junij. Boter: Aangevoerd 1024 vaten van 20 en 126 vaten van 10 KG., benevens 350 stukken van KG.; zij gold f 1,a 1,10 per KG. en f 22,50 a 26,per 20 KG. Stad en Ambt Vollenhoven, 1 Junij. Hooi: Uiterdijksch f 25 a 35 per 1000 KG. Ameide, 3 Junij. Hooi. f 13 a 14 per 500 KG. Londen, 3 Junij. 1240 Runderen, 15170 Schapen en Lam meren, 60 Kalveren cn 50 Varkens. Prijzen: Runderen 6/0, Schapen 6/4, Kalveren 6/6 en Varkeus 4/8 per steen. IN DE GEMEENTE HELDER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de bij Wet voorge schreven Herijk der Maten en Gewigten, door Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, voor dit jaar, in deze gemeente is bepaald van 10 Junij tot 3 Julij, en geregeld is als volgt 1. Voor de gewigten van fijnere wegingen uit al de wijken der gemeente Op DONDERDAG den 20 JUNIJ e. k., van des voor middags 9 tot des namiddags 2 ure. 2. Voor alle andere maten en gewigten Op VRIJDAG en ZATURDAG 21 en 22 JUNIJ e. k. van des voonniddags 8 tot des namiddags 3 ure, voor de Wijken A tot H, met Huisduinen en het Koegras. Op MAANDAG en DINGSDAG den 24 en 25 JUNIJ e. k. van des voormiddags 8 tot des namiddags 3 ure, voor de Wijken 1, P en Q. Op WOENSDAG en DONDERDAG den 26 en 27 JUNIJ e. k. van des voormiddags 8 tot des namiddags 3 ure, voor de Wijken K, L en M. Op VRIJDAG en ZATURDAG den 28 en 29 JUNIJ e. k. van des voorrniddags 8 tot des namiddags 3 ure en op MAANDAG den 1 JULIJ e. k. van des voormiddags 8 tot 12 ure voor de Wijken N en O. Op DINGSDAG en WOENSDAG 2 en 3 JULIJ e. k. voor de Marine-etablissementen. Het verrigten der werkzaamheden voor den Herijk zal plaats hebben in het lokaal achter het kantoor van den Gemeente-bouwmeester. Voorts wordt in herinnering gebragt dat voorgeschreven is: a. dat geene nieuwe tonnematen en geene nieuwe cilindrische maten, uit duigen samengesteld, waarvan, volgens vroegere bepalingen, hoogte en middellijn ongeveer gelijk waren, mogen worden geijkt b. dat deze cilindrische maten voortdurend, en tonnematen tot 1 Januarij 1879 mogen worden hei-ijkt, op welk tijdstip deze laatste buiten gebruik worden gestelden c. dat is ingevoerd eene andere soort van cilindrische maten uit duigen zame 11 gesteld, op een inhoud van 2, 1 en Hektoliter, waarvan bodem en duigen dikte merkelijk minder zijn, dan van de sub a en b genoemde cilindrische maten, en waarvan de middellijnen en hoogten zich verhouden als 4 tot 5, zoodat ook de inweudige middellijnen belangrijk van de vroegere verschillen. Omtrent alle wettelijke bepalingen en voorschriften betreffende den Herijk der malen en gewigten kunnen belanghebbenden inlich tingen bekomen ter Secretarie dezer gemeente. De belanghebbenden worden aangemaand, stiptelijk aan hunne verpligting te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 3 Junij 1878. C. BOON, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter keunis van de ingezetenen, dat tot tegenschatters voor de belasting op het personeel, voor het dienstjaar 18781879, zijn benoemd de heeren J. A. KNAVEN en G. KOOTER. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 4 Junij 1878, C. BOON, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3