onvervreemdbaar regt van alle meerderjarige Nederlanders, in het bezit van hunne burgerschapsregten, bij geheime en verpligte stemopname." 2. Wetgeving en beslissing over oorlog en vrede moeten berusten bij de vertegenwoordiging van het volk. 3. Het congres wenscht afschaffing van de nationale militie en verpligte oefening in de krijgsdienst van alle mannelijke ingezetenen van een bepaalden leeftijd. 4. Alle kosten op regtspleging vallende, komen voor reke ning van den Staat. 5. „Er moet algemeene leerpligt en 6. kosteloos ambaclitsonderwijs door den Staat of de gemeenten verstrekt worden aan alle kinderen, die zulks wenschen." 7. „Alle bestaande belastingen, directe zoowel'als indirecte, moeten worden afgeschaft, en in hunne plaats een enkele progressieve inkomstenbelasting gesteld worden, tot welke ieder zal betalen naar zijn draagvermogen: de rijke tot 6 a 7 pCt., de mingegoede of g pCt." 8. „Invoering van het tien-uurstelsel." 9 en 10. //De Zondag behoort algemeen als rustdag te worden aangewezen." 11. „Arbeid op werkplaatsen en fabrieken van meisjes beneden de 18 jaar en beperking van dien arbeid voor jongens beneden den zelfden leeftijd is wenschelijk." 12. „Arbeid in gevange nissen benadeelt den vrijen arbeid en moet ophouden." 13. „De oprigting van kamers van den arbeid is gewenscht. Zij moeten uitspraak doen in geschillen, tusschen patroons en werklieden ontstaan." Onder Eerde, bij Heusden, heeft, naar men verneemt, jl. Zondag avond een gruwelijke misdaad plaats gehad. Twee personen, vader en zoon, bekend als vechtersbazen, hebben twee anderen (broeders) zoodanig verwond, dat de een op de plaats dood bleef en de andere een gevaarlijke wonde aan het hoofd bekwam. De daders bevinden zich reeds in handen der justitie. Te Etten is jl. Zondag namiddag een knaap, die vogelnesten wilde uithalen, uit een boom gevallen. Hij was dadelijk dood. Zekere J. S., kwam na ruim gebruik van sterken drank, in eene tapperij te Vlissingen en vroeg om een glas jenever. Hij schonk uit een fleschje, dat hij bij zich droeg, iets in het glas, naar men meende om de prikkeling wat te versterken. Onmiddellijk na gedronken te hebben viel hij achterover op den grond en was voor den avond reeds een lijk. Een geblindoekt kind, dat met eenige andere kinderen te Ottoland blindemannetje speelde, viel in de diepe wetering. De tachtigjarige onderwijzer H. van Put sprong onmiddelijk te water en had het geluk den drenkeling te redden. De uitslag der herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Arnhem is als volgt: Gekozen de heer O. van Rees (liberaal) met 1201 van de 1835 geldige stemmen. Op den heer mr. Cremers (clericaal) waren 634 stemmen uitgebragt. De boter van den heer J. Hoogstraten te Sassenheim, waaraan ter tentoonstelling te Apeldoorn den eersten prijs werd toegekend, is, naar men berigt, vervaardigd volgens de leerwijze van den heer Sluis te Beemster. De windhoos, waarvan uit Lanteren is melding gemaakt, heeft zich ook onder Barneveld vertoond. Volgens sommigen was „de zuiger" donker van kleur, volgens anderen wit. Boomen werden er door ontworteld of door midden gedraaid, water uit de beken opgehaald en brandzoden mede in de lucht gevoerd. Vele menschen gingen verschrikt uit hunne huizen, daar de hoos een geluid gaf als een vreemdsoortig onweder. Enkelen, die op het veld waren, hebben zich ter aarde geworpen, om zich aan een boom vast te klemmen uit vrees van mede te worden opgenomen. Te Barneveld viel tegelijk zooveel regen als in geen jaren is geschied. Een aantal wegen stonden in een oogenblik blank. Men aan liet station door haren vader ontvangen. „Wat is er gebeurd vroeg hij haastig, nadat hij zijne dochter omhelsd had. „Hoe komt het dat ge mij verwacht?" vroeg zij op haar beurt. „Ik heb dezen avond uw telegram ontvangen," antwoordde de heer Jordan; „en ben natuurlijk gekomen om u af te halen. Wat is er gebeurd?" Maar eer Anna antwoordde, wilde zij het telegram zien. Haar vader had het papier nog in zijn zak en reikte het haar toe. Plet behelsde slechts weinige woorden„Verwacht mij heden avond per laatslen trein. Anna." Zij twijfelde niet, of Ribbeek had deze depêche afgezonden. De heer Jordan geraakte in niet geringe verlegenheid, toen Anna hem op weg naar huis verhaalde, dat zij uit Berlijn gevlucht was en onder geen voorwaarde daarheen zou terugkeereu. Hij vleide zich eerst nog met de gedachte, dat Anna een overijlden stap gedaan had, dien zij spoedig betreuren en weêr ongedaan maken zou; maar toen hij de jonge vrouw luidkeels weenend haar moeder om den hals zag vallen, toen hij hoorde dat Hallïen zijn dierbaar kind geplaagd en mishandeld had, toen Anna onder tranen uitriep: „Gij moet mij beschermen! Gij moet mij niet aan hein overleveren Hij zou mij doodeu!" toen zag hij in, dat het hier eene zeer ernstige zaak .betrof. Mevrouw Jordan weende niet hare dochter, en zeide dat Anna zich gerust moest stellen, dat niemand haar voortaan meer eenig leed zou doen; en de oude heer Jordan, die met sombere blikken de kamer op en neer liep, waagde het niet. tegen die verklaringen zijner vrouw iets in te brengen. „Zij moeten eerst tot bedaren komen," dacht hij bij zich zeiven. „Morgen of overmorgen, als zij weer wat kalmer gestemd zijn. zullen zij inzien, dat Anna eene groote dwaasheid begaan heeft en dat het onzinnig zou zijn, daarin te willen volharden." Den volgenden morgen trad Anna reeds vroegtijdig de kamer haars vaders binnen, omhelsde hem hartelijk en zeide.- „Lieve vader, wees niet boos op mij. Laat mij bij u blijven! Ik wil alles doen wat ik maar bedenken kan, om voor u mijn verblijf hier zoo aangenaam mogelijk te maken." Zij zag er zoo ellendig en zwak uit, zoo geheel anders dan hij haar vóór haar huwelijk gekend had, dat ziju hart er door getroffen werd. Hij hield eigenlijk van niemand anders dan van zijn dochter; hij had oprecht gemeend, Anna's geluk te verzekeren, toen hij haar aan den tijken Haltfen had overgegeven. Plij zag in, dat hij zich bedrogen had; hij had er bitter berouw van, en hij gevoelde geen moed om zijn dierbaar kind van zich te stooten Zijn oude, grijze oogen werden vochtig en hij zeide: „Er is ons een groot ongeluk overkomen, mijn arm kind; maar wij zullen het samen dragen als het niet weder goed te maken is." {Wordt vervolgd) verzekert, dat in liet Wekeromsche zand zelfs een gelieele zandheuvel is verplaatst. Bij G. J. Klok werden te gelijk vijf boomen geveld. Als eene „witte raaf" wordt gemeld, dat te Brand wijk een witte raaf is gevangen. De moordenaar Jut is gisteren in het tuchthuis te Leeuwarden overleden. Van af 10 Mei werd hij in de ziekenzaal verpleegd. Bij het springen over de paaltjes op een der hoeken van de markt te Assen, is het zoontje van J. G. voorover gevallen en heeft het den arm gebroken. Wegens den aanvoer van Holsteinsche en Amerikaansche vette varkens op de Amsterdamsche markt, verwacht men nog verdere daling van den prijs der inlandsclie varkens. De Amsterdamsche handelaren hebben aan hu«ne agenten te Meppel en elders reeds verzocht niet dan goede waar voor niet hooger dan de tegenwoordige prijzen te koopen. Een Franscli blad beweert, dat onder de Engelsche dandies de armbanden weêr in de mode komen. Twee van de Engelsche Prinsen, die te Parijs waren, en verschillende heeren van hun gevolg moeten er gedragen hebben van goud niëllo. Behalve doekspeld, manchetknoopen, ringen, korologie- ketting, eau-de-cologneflacon nu nog armbanden. Dan zullen de oorknoppen ten laatste ook nog "dandy-like„ worden. De vestiging onzer staatsschuld en de tiërce- ring van Napoleon. De eigenlijk gezegde Neder- landsche staatsschuld dagteekent van de vestiging der Bataafsche republiek in 1798. Bij decreet van G Mei van dat jaar werden alle bezittingen en schulden der zeven provinciën nationaal verklaard. Niet minder dan 80 ver schillende leeningen werden toen te zatnen gevoegd. Gedu rende de Fransche overhecrsching klo.n het bedrag der Nederlandsche staatsschuld in zorgwekkende mate. Toen in 1806 Lodewijk Napoleon den troon van Nederland aanvaardde was de schuld gestegen tot f 1,160,000,000. De belastingen waren reeds herhaaldelijk verhoogd en de toestand dus zoo hagchelijk mogelijk. In 1809 werd een Nationaal Grootboek opgerigt. In 1810 werd Nederland, op hetzelfde oogenblik dat het rijk uit de rij der mogendheden werd gewischt, door Napoleon Bonaparte veroordeeld tot een staatsbankroet, door de noodlottige bepaling, dat de renten der publieke schuld niet dan voor één derde van „derzelver tegen woordig bedrag" zouden worden uitbetaald. Zoo werd met één pennestreek de eer van Nederland door het slijk gesleurd. Willem I vond de schatkist, bij zijn optreden als sou- vere-in Vorst van Nederland, gelijk te denken valt, in alles behalve schitterenden toestand. De schatkist bevatte, bij een te-kort van 25 millioen gulden, slechts f 300,000 in geld. De herstelling van de Nationale Schuld vorderde de aandacht van den Vorst in hooge mate en reeds den 14 Mei 1814 werd de wet afgekondigd, waarbij de schuld werd verdeeld in uitgestelde en werkelijke. De uitgestelde schuld is later geconverteerd in een gering bedrag der Werkelijke Schuld. In 1814 werd de Werkelijke 21 pCt. schuld ter Amsterdamsche Beurs verhandeld van 30| tot 381 pCt., de Uitgestelde Schuld werd in 1815 aldaar verhandeld van 2| tot4|pCt.; in 1842, toen de Uitgestelde Schuld voor het laatst genoteerd werd, was de koers 1 pCt. In 1820 was de koers der Werkelijke Schuld geklommen tot 46 pCt., in 1825 tot 60 pCt. In het eerste halfjaar van 1830 klom de koers tot 661 pCt. (dus boven den tegenwoordigen stand) doch bij het uitbreken van den oorlog met België, in de laatste helft van 1830, viel eens klaps de koers op 34| pCt. terug. Eerst in 1844 werd weder de koers van 60 pCt. bereikt. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. Liots, dienende als 1ste officier aan boord van het wachtschip te Hellevootsluis, wordt met den laalsten dezer op non-act. gesteld en met 1 Julij daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. G. J. Buijskes. Tot ontvanger der registratie cn domemen te IJsselmoude is benoemd de lieer J. van der Laan, thans idem le Mcdemblik. Aan W. II. B. Parivicini di Capclli, kapitein, magazijnmeester der artillerie, en E. El A. baron van Ittersum, Isten luit. ter artillerie, thans op non-activiteit, zijn pensioenen toegekend. VlsolL'berigten.. Tot lieden leverde deze week voor de visscherij slechts geringe resultaten op. Dingsdag en gisteren waren er alleen eenige hon derden rog ter afslag, die, met het oog op den Vastendag van heden, tot 42 cent per stuk bedongen. Geep is er weinig aangebragt. In de fuiken, die langs de stecnglooijiug staan, vangt men enkele harders en zeebaarssen. Bijna de gelieele haringvloot is reeds van Vlaardingen en Maas sluis naar zee uitgezeild, en de jagers die nog niet vertrokken, gaan deze week ter haringvangst, alzoo vroeger dan in de laatste jaren het geval was. Vlaardingen, 12 Junij. In de laatste dagen kwamen weder een 10tal schepen van de beugvisscherij binnen, aanbrengende van 50 tot 80 tonnen gezouten visch en van 3 tot 5 tonnen gezouten leng. Deze partijen werden beden in publieke afslag verkocht, en bragten op: gezouten visch f 28.50, idem leng f 18, idem kibbelen f 9.50, ihem koolviscli f 9.50, idem bot f 10.50, keelen en lippen f 35, idem schelvisch f 6, alles per ton. De prijzen houden zich dus goed staande, te meer daar de aanvoeren zeer voldoende zijn. Er zijn van Vlaardingeu en Maassluis nog 15 schepen op de beug visscherij uit. Het is opmerkelijk, dat de haring, zich zich sedert 1S09 niet vertoond had op de kusten der Zweedschc provincie Gothenburg, onlangs daar weder is aangetroffen. Het is uit oude Zweedschc werken gebleken, dat de haring gedurende ongeveer een halve eeuw jaarlijks op die kusten verschijnt, om zich vervolgens werier gedu rende een gelijk tijdperk te verwijderen. De oorzaak dezer ver plaatsing is tot nog toe niet opgespoord. België. Bij de verkiezingen voor de Kamers hebben de liberalen zulk eene overwinning behaald, dat de Katholieke of clericale meerderheid is komen te vervallen; het haar ver- tegemvoordigend Kabinet is afgetreden. De verkiezingen hadden plaats volgens het nieuwe stelsel, dat van het „gansken" (couloir), 't welk ten doel heeft den kiezer zooveel mogelijk te isoleeren. De kiezer begeeft zich naar het stembureau en ontvangt daar een billet, waarop in roode letters de namen der clericale, in blaauwe die der liberale candidaten gedrukt staan. Dan begeeft de kiezer zich in een afgeschoten vak en plaatst daar, zonder door iemand gezien te worden, een „kruysken" boven het lijstje der namen zijner keuze. FranKrlJK. De wereldtentoonstelling te Parijs had bij gelegenheid van het Pinksterfeest een buitengewoon talrijk bezoek. Den tweeden Pinksterdag bedroeg het aantal bezoekers 189,709, waaronder 180,963 betalenden. Dit getal zou nog veel grooter geweest zijn, indien niet de voorraad ëntrée-biljetten ten laatste uitgeput geraakt was. In 1869 bedroeg het grootste aantal bezoekers op één dag 172,000. Hoever Paul de Cassagnac zich door zijn haat tegen de republikeinen laat vervoeren, wordt dagelijks duidelijk; maar nog zelden was hij zoo grof als in zijn artikel in de Pays naar aanleiding van den moordaanslag op den Duitschen Keizer gepleegd. „Voor ons", zegt hij daar o. a., „is het eene betrekkelijke vreugde, te constateren, dat de moordenaars steeds uit dezelfde, uit de republikeinsche partij, voortkomen Tusschen de moordenaars van Berlijn en de moordenaars van Parijs onder de Commune bestaat bloedverwantschap en beiden hebben tot ideaal den regeringsvorm, die Murat en Raoul Rignault heeft voortgebragt en welke Republiek heet... Ieder van gezond verstand moet bekennen, dat de Berlijnsche moordenaar tot dezelfde bent behoort als die, welke Parijs verbrandde en eiken dag in Frankrijk terug keert krachtens de dagelijksche amnestie, welke het Journal Officiel registreert." Van Gambetta's République Francaise sprekende, welke, betoogende dat Nobiling een op zich zeiven staand misdadiger was, eene uitbundige lofrede op den Keizer had geleverd, zegt de Cassagnac: „Wij begrij pen de bedoeling der République; zij tracht de bloedspatten van haar kleed weg te wasschen met geveinsde, bestudeerde tranen. Maar het zal haar moeijelijk gelukken, de zaak der eerlijke republikeinen van die der andere te scheiden". Paul de Cassagnac gaat trouwen met de nicht van kardinaal Antonclli, de dochter van gravin Azard. De Shali van Perzië is eergisteren nacht te Parijs aangekomen. Daar hij incognito reist, heeft hij zijn nationaal costuum laten varen en wandelt nu in een zwarte jas en pantalon, met een grijzen demi-saison en een merinos-gibus, die hem diep in de oogen staat. De hooge bezoeker logeert in het Grand Hotel, dat thans met buitengewone zorg wordt bewaakt. De directeur van het hotel heeft, naar de Figaro meldt, achttien mannen aangesteld als bewakers der bagage van den Schach, en de prefekt van politie heeft bovendien nog een twaalftal agenten gezonden. Er zijn dan ook, mag men dat orgaan gelooven, voorwerpen van groote waarde te bewaken; onder meer: 44 kisten vol diamanten, goud en zilver, die gemiddeld elk 42 kilogram wegen. Ware het Journal des Déhats geen serieus blad, men zou moeite hebben liet volgende te gelooven. Het meldt namelijk, dat in de Maas, bij Givet, een snoek gevangen is, wegende 42 KG. Deze reusachtige snoek, van wiens wedergade men nooit gehoord heeft, is in het bassin van de Place Verte te Givet tentoongesteld. De te Bordeaux wonende Duitschers hebben Keizer Wilhelm honderd flesschen wijn, den besten, die te krijgen was, gezonden. "Fin geland- De Londensche Observer meldt, dat Bisrnarck aan al de mogendheden van Europa een circulaire gezonden heeft, houdende uitnoodiging al het mogelijke te doen om de handelingen der socialisten en internationalisten tegen te gaan en tevens instructiën dienaangaande te geven aan de gevolmagtigden die haar op het Congres zullen vertegen woordigen. Het groote maatschappelijke vraagstuk van den dag zal alzoo in die diplomaten-vergadering ter sprake gebragt worden. Maar daar het met de Oostersche kwestie niets te maken heeft, zullen de discussiën gevoerd worden in een officieuse bijeenkomst der Congresleden. Dat later een soort van „heilig verhond", tot verzekering van den binnenlandschen en den buitenlandschen vrede der Staten liet gevulg hiervan zal zijn, wordt vrij algemeen verwacht. Aan Disraeli, graaf van Beaconsfield, zal, zoo wordt verzekerd, na zijn terugkomst uit Berlijn, de titel van hertog verleend worden. Duitsolilanci. Jl. Zondag is in alle kerken van Berlijn eene dankdienst voor 's Keizers redding gehouden en overal waren de kerk gebouwen bijna te klein om de zamengevloeide menigte te bevatten, liet stedelijk bestuur van Berlijn was in de Petrikerk vereenigd en is na den afloop van de godsdienst oefening naar den Kroonprins gegaan om dezen met 's Keizers aanvankelijke genezing geluk te wenschen en hem den afschuw der burgerij over den aanslag van Nobiling te betuigen. Dat die betuiging geen ijdel woord is, blijkt uit de bewe ging, die niet alleen te Berlijn, maar over geheel Duitsehland tegen de sociaal-democraten ontstaan is. Uit allerlei plaatsen verneemt men, dat fabrikanten en werkbazen hunne werk lieden ontslaan, indien deze leden van socialistische ver- eenigingen zijn, en hun lidmaatschap niet willen laten varen. In verschillende steden kunnen de sociaal-democraten hunne vergaderingen of volksfeesten niet houden, omdat de eigenaars van de daarvoor aangevraagde lokalen deze niet beschikbaar stellen. Het socialistische congres is, nu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2