thans ook de dwaasheid van het tegen elkander dansen ingevoerd. De Fransche dansmeester Gartier danste 12 uren, Samuel Baron, een Amerikaan, moest met den Franschman om den palm der overwinning kampen, en danste 14 uren, onder luid gejuich van het volk, dat hem op zijne schou ders naar huis droeg. Gartier echter bragt het vervolgens tot 15 uren en zoo zal het voortgaan tot een van beide gekken zich heeft doodgedanst. Als een goed middel tegen ongedierte bij vrucht- boomen is aanbevelingswaardig een dikke bestrijking met kalk, die dikwijls herhaald moet worden, niet zoozeer in 't na- als wel in 't. voorjaar. Van nog krachtiger werking wordt die laag, als men de kalk met fijn gewreven zwavel vermengt. Ds. Taylor, te Scliandlake bij New-York, hield onlangs eene preek, die aan duidelijkheid zeker niets te wenschen overliet. Hij besteeg den kansel en sprak: „Het kerk bestuur heeft mij geen salaris uitbetaald, op mijne vertoogen geen acht geslagen en volstrekt geen poging gedaan om zijne verpligtingen jegens mij na te komen. Ik ben daar door diep in schulden geraakt en gevoel geen lust nog langer voor niet te preeken. Ik verklaar bij dezen dus den kansel vakant, tot God in zijne genade u een zielver- zorger zendt, die in staat is van de lucht te leven en met eigen hand vervaardigde kleeren te dragen. Visonberigten. Door windstilte was de aanvoer van zeevisch van af Dingsdag avond tot heden morgen van niet veel beteekenis. Groote tongen werden door de schuiten niet veel aangevoerd, maar wel 200 a 400 stuks kleine. Enkele schelvisscben en manden ponen, alsmede eenigc kleine schollctjes en scharren kwamen ter markt. Schelvisch f 15 per 100 stuks. Scholletjes f 1.80 a f 2.20 en scharren f 3. per mandje. Tongen naar grootte 5 a 35 cents per stuk. Vlaardingen, 17 Junij. In de laatste dagen kwamen weder een 10tal schepen van hier en Maassluis van de bengvisscherij binnen, aanbrengende van 50 tot 105 tonnen gezouten visch en van 3 tot 8 tonnen gezouten leng. Deze partijeu werden beden in publieken afslag verkocht en bragten op: gezouten visch f 27.75 a f 28.25, idem leng f 19.25, idem bot f 11, idem koolvisch f 9, idem kibbelen f 9.50, idem keelen en lippen f 30, idem schelvisch f 5, alles per ton. De prijzen houden zich dus bij de ruime aan brengst goed staande. Jl. Zaturdag arriveerde te Maassluis een schip met 50 ton visch en 50 ton haring, alle maatjesharing. De haring was echter van zeer inferieure kwaliteit, waardoor dau ook de prijzen, die deze eerste haring opbragt, zeer laag waren; de beste bragt slechts van f 30 tot 20 en de vrakken van f 15 tot f 12 per toii op; wel een bewijs dat het soort haring niet veel bijzonders was. Benoemingen, enz. De luits. ter zee 2de kl. P. F. H. Yolcke en J. M. M. Pfeill, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 10 dezer teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Oost-Indië. Ingetrokken de detachering bij het departement van Marine aldaar van den inspect. van adm. B. A. Stieler, als chef der 3de afdeeling. Gedetacheerd bij genoemd departement, ten einde werkzaam te zijn als chef der 3de afd., de inspect. van adm. F. Wolfson. verzinsel. Gij moest u schamen!" „Moeder, hij liegt, hij liegt!" begon Anna weer. „Niet waar, gij gelooft mij wel'? Anderen hebben gezien dat hij mij geslagen heeft. Ik heb getuigen! Ik wil nooit weer in zijn huis terugkeeren. Ik wil liever dadelijk sterven, dan mij door hem te laten doodmartelen Halffen zag den heer en mevrouw Jordan aan, als verwachtte Lij bijstand van henmaar zij wendden de oogeu af, zoodra zij den blik van hun schoonzoon ontmoetten. „Het is nutteloos, met uwe dochter op dit oogenblik te willen redeneeren," sprak Halffen, zich beurtelings tot den vader en de moeder wendende. „Ge ziet zelf, dat zij in een toestand is, die nauwelijks nog als toerekenbaar beschouwd kan worden. Ik weet niet, wat zij u verteld mag hebbenmaar ik verzeker u dat zij overdrijft, dat zij louter verzinsels opdischt. Zij zegt dat ik haar geslagen en getrapt heb? Zij is niet bij haar verstand! Het is niet in mij opgekomen, een hand naar haar uit te steken. Uwe dochter is, zooals ik reeds zeide, gevallen en heeft zicli daarbij bezeerd...." „Ik heb getuigen!" viel Anna hem weer in de rede. „Getuigen? Maak u niet belachelijk, kind!" „Ja, getuigen, wier verklaringen meer geloof verdienen en vinden zullen dan al uw woorden!" Halffen zag zijne vrouw ougeloovig vragend aan. //Van wien spreekt gij?" Zij vergenoegde zich met hem dreigend aan te zien. Halffen dacht een oogenblik na; daarop begon hij spottend te lachen en zeide: „Hebt ge misschien een van mijne bedienden omgekocht; of wilt ge van den heer Elben spreken, die dien avond bij ons at; of misschien wel van uw versmaden minnaar en dienst- vaardigen brievenbesteller, den heer Ribbeek?" „Die is meer waard dan honderdduizend van uw soort! Hij is een man van eer; hij is mijn vriend!" „Dat is een heel andere kwestie, lief kind; daarover redeneeren wij op het oogenblik niet; ik behoud mij voor, deze zaak ter gelegener tijd op te helderen, en te onderzoeken hoe het gekomen is, dat de barones von Halffen achter mijn rug, zonder mijn weten, relatiën met dien persoon heeft aangehouden." „Die persoon is een man van eer, die nooit een laagheid begaan heeft, die nooit een vrouw zou kunnen mishandelenIlij is mijn vriend. Ik heb gisteren aan hem geschreven; hij heeft mij vandaag geschreven; ik zal hem morgen schrijven Zij wist niet meer wat zij zeide. Zij voelde slechts behoefte, haren toorn lucht te geven eu Halffen te tergen. Deze stond thans op, smakte met zijn lippen, wreef zich langzaam in de handen en zeide toen met grievende kalmte: „Zoo?.... Mevrouw de barones zocht bij een harer voormalige minnaars troost en afleiding? Dat is' iets nieuws! Onder deze omstandigheden zijt ge inderdaad bij uwe ouders beter gebor gen, dan bij mij!" Hij knikte met een boosaardig glimlachje, maakte een spotteude buigiug voor den heer en mevrouw Jordan, die als vastgenageld aan hun plaats stonden, eu verwijderde zich met afgemeten schreden. Wordt vervolgd.) Staten-Generaal. Tweede Kniuer. Zitting van Dingsdag IS Junij. Het debat over het lager onderwijs is voortgezet. De heeren Bichon, Saayinaus Vader en Teding van Berkhout hebben het anti-revolutionair standpunt ver dedigd en uiteengezet dat zij vrijheid van onderwijs wenschen, gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar; dit ontwerp bevredigde allerminst. De heer van Nispen wederlegde hel ant woord van den minister tegen zijne nota en verdedigde het sub sidiestelsel. Door het ontwerp werd geen grief weggenomen, maar werden nieuwe bezwaren iu 't leven geroepen. De lieer van Baar deelde die zienswijze. Zitting van Woensdag 19 Junij. Het debat over het onderwijs is heden voortgezet. De heeren Teding van Berkhout en de Jonge bestreden het ontwerp, daar de grondslag van het Christendom bij het ouderwijs ontbreekt. De heeren Reekers, Brouwers en Bnrge keurden evenzeer het ontwerp af, als uadeelig voor het onderwijs in het algemeen en vooral voor het bijzonder onderwijs, terwijl daardoor de strijd niet zal ophouden. De heer Bastert heeft voor waardelijk het ontwerp verdedigd, dat veel overeenkomst heeft met dat van den heer Heemskerk en zeker eene verbetering is waar het opneemt de erkenning van staatswege van de behoefte aan gods dienstonderwijs. Hij maakte zijne stem afhankelijk van het antwoord op verschillende vragen, onder meer of de strekking van het ont werp der legering is om later het onderwijs geheel op het centraal gezag over te brengen. Morgen voortzetting. DE NIEUWE SUCCESSIEWET. Met 1 Julij a. s. treedt deze wet in werking. Zij is opgenomen, als Staatsblad No. 95, in de Staatscourant No. 139. Wij herinneren, dat bij die wet, met wijziging van de artt. 41 en 42 der beslaande wet, het regt van successie wordt bepaald als volgt: 1. door bloedverwanten in de vegtc nederdalende linie van bloedverwanten in de regtc opgaande linie, of door den eenen echtgenoot vun den anderen, indien kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan aanwezig zijn, een ten honderd 2. door bloedverwanten in de regte opgaande linie van bloed verwanten in de regte nederdalende linie, drie len honderd 3. door den eeuen echtgenoot van den anderen, indien geen kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of geen afstam melingen daarvan aanwezig zijn, vier ten honderd 4. door broeders en zusters van broeders en zusters, vier ten honderd 5. door neef en nicht, naneef en nanicllt van oom of moei, oudoom of oudmoei, en omgekeerd door oom of moei, oud oom of oudmoei van neef of nicht, naneef of nanicht, zes ten honderd. Op heigeen in de gevallen, vermeld onder No. 4 en 5, meer wordt verkregen, dan het aandeel bij versterf zou hebben bcloopen, mitsgaders in alle andere niet voorziene gevallen, tien ten honderd. Het boven eu behalve het regt van successie te heffen regt van overgang wordt bepaald op een vierde ten honderd in de regte linie en tusschen echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende, in alle andere ge vallen op een ten honderd. Van het regt van successie is vrijgesteld 1. al wat door den Staat wordt geërfd of verkregen; 2. alles wat door iemand in de regte nederdalende linie geërfd of verkregen wordt, wanneer het zuiver saldo daarvan, vol gens de specifieke aangifte, geen duizend gulden te boven gaat; 3. alles wat de langstlevende echtgenoot van den eerststervende, terwijl kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstam melingen van deze aanwezig zijn, erft of verkrijgt, wanneer het zuiver saldo daarvan, volgens de specifieke aangifie, geen duizend gulden te boven gaat; 4. een bedrag van f 500 op hetgeen door iemand in de sub 2 en 3 bedoelde gevallen geërfd of verkregen wordt, wanneer het zuiver saldo daarvan, volgens de specifieke aangifte, meer dan f 1000, doch niet meer dan f 1500 beloopt; 5. al wat geërfd of verkregen wordt uit een nalatenschap, waarvan hel zuiver saldo, volgens de specifieke aangifte, geen f 300 te boven gaat; G. al wat in vruchtgebruik of bij wijze van periodieke uitkee- ring wordt geërfd of verkregen, zoo de verkrijger sterft voor dat zijn genot zes maanden heeft geduurd; ingeval van later overlijden wordt vrijstelling verleend voor dat gedeelte van het regt, hetwelk het voordeel door den verkrijger, blijkens daarvan overgelegde bewijzen genoten, te boven gaat; 7. de waarde der onroerende zaken, over welke, in de overzee- schc bezittingen van het Rijk, het regt van overgang wordt bewezen te zijn betaald geworden, doch alleen voor zoover die in het actief uilgetrokken waarde, naar evenredigheid, in het zuiver saldo is begrepen. Ingeval het onder No. G bedoelde overlijden plaats heeft of de onder dat nommer en onder No. 7 bedoelde bewijzen geleverd worden na de betaling van het regt, wordt dit teruggegeven, zoo deze teruggave wordt gevraagd binnen den termijn, voor de ver jaring bepaald. Op nalatenschappen, welke vóór 1 Julij zijn opengevallen, blijft de oude wet van toepassing voor het successieregt. Fran KrijK.. De „grand prix de Paris" van 100,000 fr. is jl. Zondag bij de wedrennen van Longcliamps gewonnen door Thuris, toebelioorende aan Prins Soltykoff*. De Shali van Perzië, die voor eenige jaren geheel Europa verblind heeft met zijn juweelen, heeft het feest met zijn tegenwoordigheid opgei ais terd De Shali had echter ditmaal het geheele publiek bij den neus, want waar hij zich ook vertoont, geen spoor van diamanten is thans op zijn kleeding te zien. Hij was dit maal gekleed in een sluitende jas van gebloemd cachemir, ongeveer dezelfde stof, Avaarvan de Europeesche dames shawls dragen. Het kleedingstuk was afgezet met geel koord, terwijl loshangende lissen van datzelfde koord de jas konden sluiten. Op een afstand zag het er uit, alsof Z. M. een kamerjapon aanhad. Yoorts had hij, even als zijn gevolg, dat op zijn Europeesch gekleed is, een zwarte muts op. Zijn gelaatskleur is bruin, zijn oogen zijn groot en donker, zijn knevel is tamelijk zAvaar en zwart. Niet minder dan tAvintig zakkerollers Averden bij de Avedrennen door de politie op heeterdaad betrapt en mits dien in verzekerde beAvaring genomen. De vShah heeft verleden week Enghien bezocht, en gaf, de fraaije villa ziende, aldaar door Prinses Mathilde beAvoond, zijn verlangen te kennen dit verbijf te bezig- tigen. Dit werd hem toegestaan. De Prinses AA'as afwezig. In haar atelier vooral Avas de Shali opgetogen van de kunstwerken die hij er zag. Een blad wit teekenpapier vindende, nam hij dadelijk een potlood, zette zich neder, en schetste in Aveinige oogenblikken het welgelijkend portret van den luitenant-kolonel de Lamorelle, die hem vergezelde. Hij schreef er onder A. S. A. la princesse Mathildeen son absence, le Shali de Perse, en liet de schets als souvenir achter. De Sliah heeft te Parijs een mededinger gekregen in de schatting van Avinkeliers en allen die op rijkdommen azen. De heer John William Mackay namelijk, eigenaar van mijnen in NeA^ada, is in Frankrijks hoofdstad aan gekomen. Volgens Figaro is hij de rijkste man der wereld. Hij heeft een jaarlijksch inkomen \ran gemiddeld twee-en- een half millioen pond sterling, met andere Avoorden 125 frs. per minuut, 7500 per uur, of 180,000 per etmaal. De beroemde zilvermijnen \*an Big-Bonauza in Virginië belmoren aan slechts vier personen. Een hunner is de heer Mackay en hij heeft de meeste aandeelen, zoodat de Avaarde aan zilver, die elke maand hem persoonlijk oplevert, op 800,000 dollars berekend Avordt. Figaro voegt er bij, dat hij de eenvoudigste man is, dien men zich kan voorstellen, en dat bij zeer matig en ingetogen leeft. Hij is een mijn- Averker in zijn hart en kan het houAveel hanteeren zoo goed als de beste. Hoe kort nog te Parijs, heeft hij reeds verklaard, dat het hem „doodelijk verveelde." Hln geland. Dezer dagen heeft de zoogenaamde Coaching and Four-in-IIand Club tegen 12 ure in Hydepark eene zamen- komst met 31 vierspannen gehouden, die vandaar naar het Alexanderpark heen en Aveer reden, Avaarna prijzen aan de beste spannen uitgedeeld Averden. Het Aveder was intusschen zeer ongunstig, daar zAvare regenbuijen kort voor de bijeenkomst nedervielen en bijna onafgebroken aanhielden. De rijtuigen, Avaarmede gereden aa'erd, zijn eene soort van groote omnibussen met zitplaatsen van binnen en bovenop, maar de boAren-zitplaatsen zijn niet als op de geAvone omnibussen, maar 4 of 5 achter elkander geplaatst. Het vierspan Avordt altijd óf door den eigenaar zelf óf door een zijner vrienden bestuurd. Niettegenstaande het ongunstige Aveder, Avaren alle 31 rijtuigen en een ongewoon aantal toeschouwers aanwezig. Een der eerst aaiiAvezigen was sir Talbot Correstable Baronet, met een vierspan prachtige kastanjebruine paarden, die luide door het publiek toegejuicht werden. Onder de fraaisten muntte het vierspan van den Duitschen gezant, graaf Munster uit, dat door den gezant zeiven gereden Averd; naast hem zat de Kroonprins \*an Pruissen. Niet minder fraai Avas het vierspan van den hertog aran Beaufort, dat door lord Arthur Somerset gereden Averd. De meeste rijtuigen Avaren bovenop door heeren en dames uit de voorname wereld gevuld, die moedig bleven zitten, ofschoon doornat van de regenbuijen. Tegen 1 ure zetten de 31 vierspannen zich in beweging, en prachtig Avas het ze over den weg naar Hydepark te zien rennen. De regen bleef doorpiassen, zoodat verscheidene vierspannen aftrok ken. Slechts 8 keerden naar Hydepark terug, om aan liet schitterend déjeunc deel te nemen, dat daar gereed stond. Reeds vóór verscheidene jaren hebben eenigen der aan zienlijkste Engelsche edellieden eene soort van diligence- dienst van Londen naar a'erschil lende plaatsen opgerigt. De rijtuigen zijn coaches, gelijk aan de zooeven beschreven omnibussen. Zij Avorden steeds door een vierspan getrokken, in den regel van het edelste ras, en de eigenaar is altijd zelf koetsier. Ieder kan tegen een a^asten prijs plaats in zulk een coach nemen naar de plaats van bestemming, en daar deze diligences alleen in het zomersaizoen rijden en zij doorgaans aangename toeren afleggen, en het daaren boven zeer eigenaardig is om een hertog of markies tot koetsier te hebben, zijn de rijtuigen doorgaans goed met passagiers bezet. Het getal dezer rijtuigen is jaarlijks toegenomen en nu kan men daarmede bijna naar elke plaats rijden, die binnen de 50 Eng. mijlen afstand van Londen ligt, als naar Oxford, Guilford, Windsor, Bucken- ham, enz. En niet alleen in Londen zijn zulke diensten ingerigt, maar ook in andere deelen van het land. O. a. rijdt lord Aylesford eene diligence tusschen Coventry en Birmingham, en eene andere diligence rijdt tusschen Batli en Bristol. Het vergaan van het gepantserd Duitsche oorlogschip Grosser Kurfürst in de Avateren van Folkestone, heeft aan leiding gegeven tot eene treurige industrie: het lijkenvis- schen. Een ooggetuige deelt mede, dat jl. Zaturdag niet meer of minder dan 36 a*aartuigen, meest visschersbarken met dit doel in zee gingen. Voor het lijk van een matroos Avordt 50 francs betaald, voor dat van officieren meer, naar mate van den rang. De visschers, die van hun togt lijken aan Aval brengen, moeten een kleine ZAvarte vlag hal verstok hijschen. Op dat zien begeeft een sloep met kustAvachters zich naar hun boord, de lijken Avorden daarin overgenomen aan Aval gebragt en naar een houten lokaal gevoerd, daar voor opgerigt, en waar doodkisten in voorraad zijn. De begrafenis geschiedt met zekere militaire eerbewijzingen, nadat de lijken geschouAvd en alle formaliteiten betreffende identiteit, alsmede het doorzoeken van de kleeding, volbragt zijn. De lijkkisten Avorden op een bagagewagen der artillerie geplaatst en met de Engelsche en Duitsche vlag gedekt. De militaire marsch doet zich hooren en een detachement soldaten en mariniers gaan den lijkstoet vooruit. Zóó ruw als in de vorige week is het weder in Schotland in lange jaren 's zomers niet geweest. Regens als Avolkbreuken en een koude oostenAvind, afgeAvisseld met onAveder, sneeuAv en hagel, Avaren er aan de orde. Te Lundie, hij Dundee, was een molen gedurende 2 uren volkomen ongenaakbaar door een sneeuAvberg. Het akker land heeft o]) vele plaatsen veel geleden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2