ADVERTENTIE N. DultscMana. Als een verblijdend teeken van 's Keizers beterschap wordt gemeld, datjl. Maandag de troepen van het garnizoen die de wacht gingen betrekken, met volle muziek voorbij het paleis zijn getrokken. De muziek speelde het volkslied en eene groote volksmenigte kwam bijeen om den Keizer te begroeten. Te Wuzen in Saksen verkocht de veehouder Möller voor eenigen tijd aan den slager Rechter een koe, die reeds geruimen tijd aan miltvuur lijdende was, voor 70 mark. De slager bragt het vleesch in den handel, met het gevolg dat niet minder dan 1*24 personen ongesteld werden, waar van er 6 stierven. Möller en Richter zijn thans tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. betreffende de Stooinvaartmaatscliajpü Nederland, Prins Iltndrik. 20 April van hier vertr., 29 Mei tc Batavia aang. Celebes11 Mei van hier vertrokk.81 Mei van Suez vertr. Kon.derNederl. 19 Junij van Suez naar Batavia vertrokken. Madura 5 Junij van Penang vertrokken. Conrad8 Junij van Batavia vertrokken. PrinsesAmalia. 11 Mei alhier aangekomen, vertrekt 22 Junij. Prins o. Oranje. G Junij alhier aangekomen, vertrekt 13 Julij. Weêrtadip Waarnemingen te Helder, iLaaiskeet.) Weersgesteldheid 19 Junij 12 u. Helder, beneveld, mooi. 20 Junij 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 20 Junij 12 u. Idem. Marinehaven. Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18 Mei. Prinses Amalia.E.W.Pabritius.Pad.enz. viaSuez. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevethick, st. New Pelton, st Pieter. Soon. Anna Lucretia. GoedeVerwachting. J.C.Bruin. Betty. Waaier. Vijf schepen in zigt, inzeilend. P. Swan. Newcastle. Steenk. v. Gijn St Co. W.B.London. G.Oostcrvink. Nieuwland. Hout. Amons Co. H.M.Jensen. Sundswall. v. Vliet St Co. A.Mosterman. Araons Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen Glasgow, st., Leith. Aberfeldy, st., Nicolajeff; Norma, st., Yeisk. Vertrokken: Batavia, Ilaesloop, Hamburg; Fred. Snowdon, st., Sun- derland; Norden, st., SunderlandPetrel, st., Londen; City of Exeter, Cardiff; Elaine, st., Engeland. 19 Junij. Eddystone, st., Huil; Cynthia, Norden, Harwich Frey, Lund, Arendal; Antilope, Lever, Petersburg; Alcol, Bienvel, Nantes; Ulysses, st., Londen. 18 Junij. 19 Junij. 18 Junij. V er volg N ieuwstij dingen. Door den minister van Staat, minister van Koloniën, is na afgelegd examen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië gesteld om te worden benoemd tot derde stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande, de heer W. Kuiper, leerling aan de Zeevaartkundige School van den ouderwijzer A. J. Leijer alhier. Het beharden der wegen in de Wijkermecrpolder is 12 dezer aangenomen door en gegund aan den heer T. Lanser, te Zijpe, voor f 30,579. Het bouwen van een nieuwe stoommeelfabriek voor de firma Bos Co. te Alkmaar, is onderhands aangenomen door den heer J. J. Tesselaar, aannemer aldaar, voor f 33,233. In de Alkm. Crt. van jl. Zondag komt de volgende adver tentie uit Heer-Ilugowaard voor: Ik Pieter Zijp in Heer Ilugo Waard, Maai nu al twee en twintig jaren, En thans ben ik er van vervaard, Wat ik U hier nu ga verklaren: Twintig Mei traden wij in 't veld, Al van Klaas Ruiter hier woonachtig, En slaan twintig morgen goed gesteld, Met ons drieën neer en ziet hoe prachtig, Ruim dertig koehooi, en dat in de Waard! Heb ik geen reden om te zijn vervaard, En laten dit eens adverteeren. 7 Junij 1878. P. ZIJP Senior. De generaal en mevr. Grant, die gisteren Botterdam bezochten, zijn heden te Amsterdam. Naar aanleiding van het adres yan bewoners van huizen in den onmiddcllijken omtrek van het „toevlugtsoort voor noodlijdende dierente 's Hage hebben burg. en weth. den llaad gepraeadviseerd genoemd adres te afdoening in hunne handen te stellen, daar het in elk geval hier eene zaak van uitvoering geldt. B. en V\. zien niet in, op welken grond de bedoelde inrigting uit de gemeente verwijderd zou kunnen worden, daar zij niet kan gerangschikt worden onder de „inrigtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken." Men meldt uit Amsterdam aan de Midd. Crt.: „Met den handel en de nijverheid is het hier droevig gesteld. Duizenden handen zijn zonder werk, en 't zal kort duren of honderden worden zonder brood. Als een bewijs hiervan kan dienen, dat toen jl. Zaturdag middag ten 2 ure de inschrijving geopend werd om bij den stadreinigings-dienst geplaatst te worden, reeds ten 12 ure meer dan 200 flinke, stevige mannen zich om het lokaal verdrongen. Dit getal groeide allengs aan en ten' 2 ure verdrongen zich letterlijk ongeveer 500 personen, om zich het eerst op de lijst te doen in schrijven, aangezien slechts een lOOtal benoodigd was, en men in de meening verkeerde dat de eersten de beste kansen hadden. Het ging hierbij zoo druk en onhebbelijk toe, dat de hulp der politie moest ingeroepen worden om de orde onder deze werklievende mannen te bewaren. i Tï«rar Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 nno. 0.2k. 761.83|f 0.5 16.8 - 0.00 0.84 Vlak. 20 8 ono. 4 762.56 f 1.3 15.1 - 0.1 0.87 weingolv 20 12 ono. 0.6„ 762.66 f 1.4 16.9 f 0.0 0.84 Slecht. Ook voor de betrekking van dienaar van politie, waarbij een 300 mannen kunnen geplaatst worden, geven zich honderden aan-; en voor eenigc vacante betrekkingen van inspecteur is het getal solli- citantcri legio, onder welke zelfs officieren van Zr. Ms. leger. De bezoldiging is voor inspecteur 2de kl. f 1200, 1ste kl. f 1500." De schrijver van de brieven uit de hofstad in de Arnh. Crt. merkt naar aanleiding van het in de Pinksterdagen gehouden werklieden-Congres op, dat hier te lande de zoogenaamde sociale kwestie, het streven naar eene betere „regeling van den arbeid" geen ander gevolg hebben kan dan den arbeider zelf ten slotte te benadeelen. Het is geen holle fraze te beweren, dat hier te lande de man uit de heffe des volks zelf zich door arbeid en vlijt zooveel verhellen kan, dat hij zelf of zijne kinderen en kindskindereu eene eervolle, ja hooge plaats innemen in de maatschappij. In den koophandel, de fabrieksnijverheid, den landbouw kan idereen voor beelden opsommen van mannen, die alleen door eigen energie van de laagste sporten van den maatschappelijken ladder opklommen. Zooals ieder Fransch soldaat gezegd werd den maarschalkstaf in den ransel tc kunnen hebben, zoo ligt in elk bekwaam en oppassend Nederlandsch werkman de kiem van een patroon. En nu ligt het bedenkelijke van alle kollektieve pogingen tot verbetering van het lot van den vierden stand juist daarin, dat het die kiem verstikt- De intellektueele, voor ontwikkeling en verheffing vatbare krachten worden daarbij opgeofferd aan de schijnbare belangen van de domme, min ontwikkelde en alleen door haar cijfer eerbiedwaardige meerder heid. Collectieve lotsverbetering organiseert een permanenten afge scheiden arbeiderstaud, schept eigenlijke en erfelijke proletariërs, maakt ze allen gelijk op hetzelfde peil, dat volstrekt niet het peil is van de besten, maar veeleer van de allerslechtsten. De schrijver blijft meer heil verwachten van de onbelemmerde werking van het individu, dat steeds met alle krachten naar hoogcr streeft, dan van het een weinig opbeuren van de groote massa, die als zoodanig geene edele aspiratie kan hebben. Om diezelfde reden laat bet aandringen op het „kiesregt van den werkman," waaromtrent men op het Congres eenstemmig dacht en dat zelfs Kamerleden bepleitten, den schrijver volkomen koud. Wie op de hoogte is van de wet, wie den toestand in Nederland kent, weet dat het een bekwaam, oppassend, ordelievend werkman al betrekkelijk bitter weinig moeite, doch hoogstens eenige volharding kost, om het radikaal van kiezer te veroveren. Bij de dd. schutterij te Kampen zijn nog maar steeds geen officiereu benoemd. Eergisteren avond heeft onder kommando van den nieuwen kommaudant, de Tourton Bruins, de eerste exercitie van dit jaar plaats gehad, met behulp van eenige officieren van het Instructie-bataillon. 't Is bekend, dat Benjamin Disraëli, de graaf van Beaconsfield, die thans zijn vaderland als eerste gevolmagtigde bij het Congres der Europesclie mogendheden vertegenwoordigt, als jood geboren is. Benjamin Disraëli was 14 jaren oud, toen zijn vader met al zijne zoons tot het Christendom overging. En daarvoor bestond, naar de Berl. Börser-Courier mededeelt, een goede reden. Beaconsfields vader was een vrijdenker, die weinig gezindheid toonde zich aan de voorschriften der orthodoxe Joodsche kerk te onderwerpen. Niettemin koos hein de Israëlitische gemeente tot haar „parnas." Izaak Disraëli weigerde dit ambt aan te nemen, en werd daarom tot 40 p. st. boete veroordeeld. Zeer kort nadat hij de boete had betaald, koos men hem voor den tweeden keer. Andermaal wees hij de hem toe gedachte onderscheiding van de hand, in een zeer uitvoerig schrijven. De zaak bleef geruimen tijd hangende. Vier jaren later echter, in 1818, kwam de gemeente op de zaak terug en Izaiik Disraëli, die zich niet wilde laten dwingen een ambt dat hem niet paste, aan te nemen, verzocht het kerkbestuur zijn naam uit de lijst van de leden der gemeente te schrappen, daar hij tot het Christendom wenschte over te gaan. En zoo geschiedde het. En ware niet Izaiik Disraëli tot parnas gekozen en was hij niet stijfhoofdig geweest, dan zou zijn zoon Benjamin heden waarschijnlijk een schrijver van groote beroemdheid zijn, maar hij zou nooit als graaf van Beaconsfiield in den Engelschen adel opgenomen zijn en het Britsche kabinet zou vermoedelijk door een auder op het Congres te Berlijn vertegen woordigd worden. Het indirecte nut, dat de mieren ons verschaffen, door ons voor te gaan in stalen vlijt en onuitputtelijk geduld, werd ons reeds in onze jeugd ingeprent; doch ook op meer directe wijze bewijzen ze groote diensten, waaromtrent de Gartenflora het volgende mededeelt: „De boomkweekers in de provincie Mantua (Italië) hebben de gewoonte, jaarlijks in het voorjaar aan den voet van eiken vruchtboom een mieren-kolonie aan te leggen, en zijn daar door verzekerd, dat znlk een boom dat jaar vrij van insecten en gezond blijft. Nog maar al te veel vindt de meening ingang, dat de mieren de vruchten opvreten en de hoornen beschadigen, of zelfs doen sterven, terwijl toch reeds langen tijd geleden in 't bijzonder door Ratzeburg is bewezen, dat de mieren de larven en poppen verdelgen, en ze geen gave vruchten aantasten, maar alleen zulke, die reeds door vogels zijn aangevreten of op andere wijze zijn open gebarsten. Ratzeburg geeft als zijn bepaalde meening te kennen, dat veel beschadiging aan hoornen zou voorkomen worden, als men de miereu-kolonies beschermde, het opzamelen der poppen streng verbood en zoo noodig zelfs mierennesten vormde." Alligt zou men geneigd zijn aan te nemen, dat een onder- zeesche telcgraafgeleiding (kabel), eenmaal rustig en wel op den bodera der zee gelegen, vrij wel aan elke beschadiging onttrokken is. Niets is echter minder waar, tal van oorzaken kunnen storingen doen ontstaan, die hier te hinderlijk zijn, omdat het wegnemen daarvan met groote moeite en kosten gepaard gaat. In noordelijke streken worden de kabels niet zelden door ijsbergen vernield, die hier dikwijls honderden voeten diepgang hebbenin de warme gewesten brengen scherpe rotsen, koraalriffen, aardbevingen, hooge temperatuur van het water en andere oorzaken het hunne bij tot de gcheele of gedeeltelijke verwoesting der kabels. Maar ook van andere zijde dreigt gevaar de waterbewoners treden als vijanden op. 't Is toch geen zeldzaamheid, dat kabels door visschen beschadigd wordenmen treft daarvan o. a. vele voorbeelden aan in den kabel tusschen Portugal en Brazilië de kortste verbinding tusschen Europa en Zuid-Amerika en in de kabels aan Zuid- Amerika's oostkust. De zaagvisscheo, die een zeer cholerisch temperament moeten hebben, schijnen dit werk van menschenhanden niet met rust te kunneu laten, als dit hun dwars in den weg komt; in vijf gevallen werd met zekerheid uitgemaakt, dat zij de kabels aangegrepen hadden, in één geval werd nog een stuk der zaag in den zwaar beschadigden kabel gevonden. SCIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 470 Paarden Veulens Ossen 2 Stieren 25 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 12 Nucht.Kalvereu - 280 Schapen 90al40 210a290 7a 20 30a 34 100 Lammeren f 5 Bokken&Geiten - 20 magereVarkens - 12 Biggen Kippen c. Eenden - Boter per kop - Kaas per KG. - Kip-Eijeren per 100 - 350a370 Eend-Eijeren - 340a 10a 14 la 6 13a 17 5a 7 85a 95 35a 40 MarKfberlgten. Amsterdam, 18 Junij. Rogge op levering lager verkocht, Oct. f 173. Koolzaad: April f 410. 19 Junij. Rogge lager verkocht, Petersb. f 172, 173, op leve ring iets flaauwer, Oct. f 172, 173, 172, 171,172,173. Koolzaad: Voorjaar f 4 liooger, Najaar f 3 lager, Oct. f 400, April f 414. Raapolie: Vliegend f 40, Sept,/Dec. f 31£, Mei f 36£. Lijnolie: Vliegend f 32 j, Julij/Aug. f 32, Sept./Dec. f31. Petroleum kalm, loco f 12|, 13, Najaar onveranderd. Vette Kalveren 1ste kw. f 1, 2de kw. 80 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 6 a 9. Vette Varkens 40 a 48 c. per KG. Rotterdam, 18 Junij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd; 1064 Runderen, 259 vette en Gras-Kalveren, 23 nuchtere Kalveren, 1220 Schapen en Lammeren, 502 Varkens en 126 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 94 n c., 2de kw. 88 n en 3de kw. 76 a 80 c.Kalveren lste kw. 110 a c., 2de kw. 100 a c., 3de kw. 80 a90c.Schapen lste kw. 90 a c., 2de kw. 85 a c., 3de kw. 80 a c. Varkens lste kw. 62 a c., 2-ile kw. 56 a c., 3de kw. 52 a 48 c.alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 56, 2de kw. f 50, 3de kw. f 46. Schiedam, 19 Junij. Jenever f 14,50, Amst. proef f 15,75, Moutwijn f 9,per N. vat. Veenendaal, 18 Junij. Wol. Aangevoerd 27100 KG., f 0.80 a f 1,30 per KG. Kampen, 18 Junij. Hooi. Buiten- f 15,a 16,en Binnen- f 14,— a 15,— per 1000 KG. Meppel, 17 Junij. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 110 a f 220, dragtigc f 120 a 250, melk- f 80 a 160, guste Vaarzen f 80 a 140, Schapen f 12 a 25, Lammeren f 5 a 12, drngtige Varkens f 20 a 35, vette 46 a 50 c. per KG. Hooi. f 20 a 30. Wareghem, 15 Junij. Vlas. lste kw. per KG. fr. 1.95, 2de kw. fr. 1.55 a 1.65 en 3de kw. fr. 1.50 a 1.55. Aalst, 15 Junij. Vlas. Per 3 KG. fr. 4.71 a 5.31. Afloop der Openbare Verkooping- van Huizen en Erven, gehouden ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN, in liet lokaal Tivoli te Helder, op Woensdag 19 Junij laatstleden. a. Negen Huizen en Erven in de Hoogstraat, kadaster Sectie A, Nos. 5422 tot en met 5430; kooper de heer V. Hoogendijk qq. voor f 6765. b. Een Huis en Erf in de Keizerstraat, kadaster Sectie A, No. 5667; kooper de heer J. H. Mens voor f 950. c. Een Huis en Erf naast het vorige perceel, kadaster Sectie A, No. 5666 kooper de heer J. Biersteker voor f 900. d. Een Huis en Erf naast het vorige perceel, kadaster Sectie A, No. 5665; kooper de heer S. Biersteker voor f 900. e. Een Huis en Erf naast het vorige perceel, kadaster Sectie A, No. 5664; kooper de heer J. de liaan qq. voor f 890. Een Huis en Erf naast het vorige perceel, kadaster Sectie A, No. 5663; kooper de heer K. Vermeulen voor f 850. ff. Vijf Huizen en Erven, nevens elkander in de lste Vroonstraat, kadaster Sectie A, Nos. 49024906; kooper de heer A. Leewens voor f 3200. h. Een Huis en Erf op den hoek van de 2de Dwarsstraat, kadaster Sectie A, No. 4911; kooper de heer M. W. Ruijgh voor f 601. i. Een Huis en Erf daarnevens, kadaster Sectie A, No. 4910; kooper de heer V. Hoogendijk qq. voor f 600. k. Een Huis en Erf daarnevens, kadaster Sectie A, No. 4909 kooper de heer J. Biersteker voor f 630. I. Een Huis en Erf daarnevens, kadaster Sectie A, No. 4908 kooper de heer V. Hoogendijk qq. voor f 610. m. Een Huis en Erf daarnevens, kadaster Sectie A. No. 4907 kooper de heer F. Snel voor f 620. n. Vier Huizen en Erven, nevens elkander in de lste Vroonstraat, kadaster Sectie A, Nos. 47924795; kooper de heer J. II. Mens voor f 2365. o. Een Huis en Erf in de Molenstraat, kadaster Sectie A, No. 5370; kooper de heer V. Hoogendijk qq. voor f 860. Woensdag 19 Junij 1878 HERDACHTEN wij^ <*^door Gods goedheid de 50JAHIUE EC1IT-X>° X» X*> X» X» X» X» X» x^° X» ^VEBfiHKlGIIVG van onze waarde Ouders G. G. OOSTENDORP L. WILLEMSEN. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen, B. OOSTENDORP. J. A. OOSTENDORP, geb. VAN STIPRIAAN.^ W. OOSTENDORP. g* A. OOSTENDORP, geb. BUIJS. L. OOSTENDORP. x^ M. B. OOSTENDORP, geb. DE RUIJTER. Nieuwediep, 19 Junij 1878. Ondertrouwd M. J. WALL AST en A. DE W IJ N. Nieuwediep, 20 Junij 1878. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eene Dochter IJ. LANSER- BLAAUBOER. Zijpe, 17 Junij 1878. Bevallen van eene doode Dochter M. KWIST, geb. BOLL. Nieuwediep, 19 Junij 1878.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3