HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1878. N°. 79. Woensdag 3 Julij. Jaargang 36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zntordag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L E X P L E I K8. 10:1. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Julij. dl. Zondag namiddag hield de Christelijke Jongelings- Vereeniging alhier eene openbare vergadering, waarin het jaarverslag werd uitgebragt. Gedurende 19 jaren heeft deze Vereeniging bestaan, en in den kring, waarin zij werkt, zeker veelzijdig nut gesticht. De president schetste in zijne toespraak den toestand der Vereeniging; de secretaris deelde mede wat in 't verloopen jaar was verrigt, terwijl de penningmeester een overzigt gaf van de ontvangsten en uitgaven. De heer van Dis, algemeen agent van het Nederlandsche Jongelings-Verhond, sprak een opwekkend woord, dat met groote aandacht werd aangehoord. Door zeer verdienstelijke uitvoeringen van de Zangvereeniging „Zingt den Heer" werden de verschillende werkzaamheden afgewisseld. Zaturdag 11. had de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats op de Plaatselijke Teekenschool alhier, in tegenwoordigheid der Commissie van toezigt en een paar leden van den Gemeenteraad. Prijzen werden uitgereikt van de jongens-afdeeling aan de navolgende leerlingen: J. Dunselman, H. Uurbanus, J. Groen, F. van Twisk JHz., H. Freeke, W. Kamper, A. C. Senderman, H. Korff, C. Oosterbaan, L. van der Ploeg, G. Bramlage, E. Noëll en Th. Zur Mühlen. Van de meisjes-afdeeling aan de jonge dames: A. Ruijscli, A. Jelgersma en M. Hellema. Loffelijke vermelding werd toegekend van de jongens- afdeeling aan A. van Veen, J. Spruit, C. Metzelaar, A. Drijver, A. Hugenholtz, G. Alting von Geusau en D. van der Hurk; van de meisjes-afdeeling aan E. Binkes en J. Boomsma. Jl. Zondag had in het fort Admiraal Dirks een huishoudelijke schietwedstrijd plaats, georganiseerd door de plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging. Er werd ge schoten op den afstand van 200 passen. De prijzen werden behaald door de heeren: 1. inr. D. P. H. Aberson, 2. J. Breebaart Jr., 3. J. Korporaal, 4. K. Kikkert, 5. IJ. Hoshachj 6 L. Feekes, 7. J. E de Jongh, 8. C.D. Zur Mühlen en 9. G. T. von Oterendorp. K. ERM I S- Reeds sedert gisteren is de kermis, dat volksfeest bij uit nemendheid, dat feest door velen gewraakt, door duizenden begeerd, weder voor den Helder aangebroken. „Heldersche kermis, ja die komt aan; Wat zal 'r 'n volk wezen en wat 'n kramen staan Van muilen en van schoenen en van sitzen en katoenen." Deze en meer andere regels zong men in lang vervlogen tijd op 't naburige Tessel, toen daar de kermis nog niet bestond of zeer zelden door kramers uit den vreerode werd bezocht en op 't eiland, toen nog zoo weinig met den vasten wal in contact, luttel zaken te verkrijgen waren. En om 't kermisvermaak èn om den inslag van vele benoodigdheden begaf men zich te dien tijde sclieep naar den Helder, van Nieuwediep was toen nog geene spraak, en niet zelden was dit de eenige tocht, die vele bewoners van 't eiland in een heel jaar naar den vasten wal ondernamen. Heffen de naburige eilandbewoners, thans, door stoomvaart en telegraaf met den vasten wal, met de wereld verbonden en in 't bezit van magazijnen waarin men niet alleen alle benoodigdheden, maar zelfs de artikelen voor gemak en weelde verkrijgen kan, dit lied niet meer aan, door vele levenslustigen, waaronder ik zelf, wordt liet, zoo niet gezongen, dan toch met welbehagen gedacht. En geen wonder, wat al genot door de kermis beloofd Dat er weldrinkende menschenkinderen onder ons gevonden worden blijkt uit hetgeen ik nog kortelings vernam dat per jaar, bij verschillende verkoopers van ,/t erger dan de cholera," oin van een groot getal mindere debitanteu niet te spreken, res- pectivelijk 16000, 12200, 10800 liter Schiedammer, dat is van 40 tot 30 liter per dag worden verkocht. Wat moet het een genot zijn voor dorstige zielen als zij zien dat, behalve de jenever-paleizen, die, ondanks den druk der tijden voor deze plaats, nog steeds in grooteren getale verrijzen, bovendien op markt en plein ook stichtingen worden opgebouwd om den dorst met spiritualiën van verschillend gehalte te lesschen. Kan er voor een weidrinkend mensch grooter genot bestaan dan zulk een vooruitzicht? Ook voor den weletende moet het een heerlijk denkbeeld zijn als hij daar de etablissementen ziet verrijzen waar men o. a. wafelen, zoowel Friesche als uitheemsche, of beignets aux pomraes, dat is overgezet: poffertjes met appelen, in Juli, in zuiver boter ge bakken, met grog onder verschillenden naam tot doorspoeling kan verkrijgen Voor de draailievende jeugd en voor meer in jaren gevorderde lieden, die gaarne met draaierij omgaan is 't immers om naar te watertanden als men de schitterende toestellen tot dnt doel op 't marktplein opstelt nevens de velocipède-tcnt waar het draaien ook aan de orde isl Wanneer de wraakgierige tot verhooging zijner kermisvreugd, De uitreiking geschiedde des avonds in het lokaal Tivoli. Na een inleidend woord door den president der Vereeniging, den heer Aberson, werden de prijzen met gepaste toe spraken uitgereikt door den vice-president, den heer Mooy. die de overwinnaars niet de behaalde zege gelukwenschte en den wensch uitte, dat de verworven bekrooningen spoorslagen mogten zijn tot steeds meerdere oefening. De prijzen waren meerendeels geschenken van leden der Vereeniging en van den heer C. A. Jeekel, oprigter en eerelid. Door den president werd medegedeeld, dat het uitzigt bestaat dat in den nazomer een wedstrijd op groote schaal alhier zal plaats hebben. Mogt dat mislukken, dan zouden in ieder geval de oefeningen van dezen zomer met een gewoon jaarlijksch concours worden besloten. Morgen (Woensdag) avond vangen de tooneel-uit- voeringen onder directie der heeren N. Judels en Louis Bouwmeester aan. We vestigen daarop de aandacht onzer lezer. De directie heeft eene goede keuze van stukken gedaan voor het groote publiek. Op de voordragt voor hoofdonderwijzer te Monster komt voor de heer S. Baert, van hier. Op de tentoonstelling van tuinbouw-voortbrengselen en pluimgedierte te Arnhem hoeft o. a. een tweeden prijs (zilveren medaille) bekomen de heer M. Butter, van hier. Verscheidene personen stierven de laatste dagen plotseling tengevolge van de gloeijende hitte en het over matig gebruik van verkoelende dranken. Men meldt ons uit de Zijpe, dd. 1 dezer: „Voor het aan Z. K. II. Prins Hendrik te verleenen huldeblijk bij gelegenheid van HDs. huwelijk, is bij de Subcommissie alhier ingekomen de som van f 100." „Het gewoon onderhoud der gemeente-gebouwen alhier is aangenomen als volgt: het timmer- en metselwerk door den heer T. N. Brouwer, voor f 423 en het verfwerk door den heer P. Schoorl, voor f 390.75." „Aan de heeren W. F. Stoel, J. Pot en W. v. Haaften, te Alkmaar en C. N. de Goede, alhier, is thans eene definitive concessie verleend voor eene stoombootuienst van Alkmaar naar Oudesluis langs het Noordhollandsch Kanaal en de Groote Sloot, o. a. op de voorwaarden, dat terwijl hij tevens tot bewustzijn komt van 't gewicht zijner kracht, aan 't conterfeitsel van een berucht misdadiger met een moker een slag op den kop mag geven, tegen betaling van een bagatel, wat moet liem dat een pleizier doen Hoe streelt de schetterende muziek van een half of heel dozijn „bovenlanders" of de zoete toonen van den doedelzak of de wel luidende dito's van draaiorgel, fluit of viool de ooren van de muziekliefhebbers onder ons, wanneer de kermis in vollen gang is. Wat is 't vooruitzicht op zoo veel genot heerlijk! „'t Is zaliger te geven dan te ontvangen" zegt de schrift, zeker eene spreuk, waarmee de milddadige die in 't vooruitzicht leeft om aan dienstbodeu, nachtwachts, krantenjongens, agenten van „Rimmel," lantaarnopstekers en wie niet al, kermisfooien te mogen uitreiken van harte instemt. Ik weet echter niet of velen, vooral zij die ontvangen, zullen in 't heerlijk vooruitzicht van de kermis, de spreuk liever omkeeren. „Heldersche kermis, ja die is aangebroken!" Dat zingen, dat denken we althans met welgevallen, wij die er van houden om te schreien voor ons pleizier. Als er in den schouwburg een drama wordt opgevoerd met een half dozijn moorden en vergiftigiugen, dan stroomen we naar den tempel der kunst ora met een omvang van 0.754 meter op een zitplaats van 5 decimeter, als haring gepakt, bij 90 Fah. of meer voor ons vermaak te huilen. Ja dit pleizier belooft ook weer het aanstaande volksfeest. Liefhebbers van wonderen der natuur, van kunstverrichtingen, waarbij u van angst de haren te berge rijzen, omdat ge uw mede- mensch niet gaarne ziet verongelukken, zullen zich niet minder in 't vooruitzicht van 't feest verheugen. Ook de weetgierige snakt naar de kermis om op bascule of weegschaal de wetenschap op te doen of hij zwaarder of lichter weegt dan een vet varkeu of paaschos. „Neen" zegt de snoeplustige „dat alles geef ik present. Ik verheug me dat 't kermis wordt om al het lekkers dat zal worden aangeboden. In categoriën, door de beurs bepaald, bevredigen zij hun lust, van de fijnste pralines en gebakjes tot" de kalkerige bonbons en zoete koek met weinig grammatikale opschriften; van gerookte zalm tot den gesmookteu pietermanvan de nectar door de hand eener déesse, alias buffetjuffrouw, in 't fijnste café aangeboden tot het glas karnmelk, met zand bestoven op een omgekeerd vat voor een cent per glas te koop gesteld. Geen wonder dat ook lekkerbekken in alle nuances zich in 't naderend feest verheugen. Liefhebbers van kunstige dansen door half of bijna in 't geheel niet gekleede schoonen of zij die in 't zweet huns aanschijns gaarne zelf, bij hooge temperatuur de beweging des licliaaras maken, verheugen zich omdat de kermis, die in aantocht is, bevrediging van dat genot belooft. Nog anderen schatten het volksfeest hoog en verwachten dit met genoegen omdat zij in 'fc personeel, dat het samenstelt, zien eene de grootste snelheid van varen op de Groote Sloot zal zijn 100 meters in de minuut en de ondernemers verant woordelijk zijn voor elke schade, die aan oeverwerken, sluizen, bruggen, enz. toegebragt worden. Naar men verneemt, zullen dientengevolge de onder nemers van de verkregen concessie weder afstand doen, en op nieuw concessie vragen voor eene dienst van Alk maar naar 't Zand langs het Noordhollandsch Kanaal." „Omtrent den brand, die jl. Vrijdag aan het Zand heeft gewoed, valt het volgende te vermelden: De brand is ontstaan in een boet, ten dienste van den landbouw. Het vuur deelde zich al zeer spoedig mede aan de daarnaast staande broodbakkerij van J. Deutekom. Daar de brandspuit juist te Alkmaar in reparatie was, moest die van Schagerbrug worden gerekwireerd om hulp te verleenen, maar eer deze zich op het terrein van de verwoesting bevond, stonden ook de belendende 2 huizen, zijnde de smederij van J. Slot en de herberg en kolfbaan van C. de Wit, in lichtelaaije vlam. Van al deze gebouwen is slechts een puinhoop over gebleven. Ook de inboedels zijn voor het grootste gedeelte verbrand. Naar men verneemt is alles tegen brandschade verzekerd." Jl. Zaturdag namiddag is te Ilpendam een hevige brand uitgebarsten bij den gemeenteveldwachter. Zeven huizen, bewoond door negen gezinnen, werden in de asch gelegd. Het huis van den gemeente-ontvanger is verbrand. De boeken en de kas zijn gered. Het hulppostkantoor is verbrand, maar het archief gered. Er was naar de brandweer te Amsterdam om hulp geseind. De stoomspuit was nabij Ilpendam, toen men den brand meester was. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. School, kerk en raadhuis zijn gespaard gebleven. In de zitting van 25 Junij jl. is door het geregtshof te Amsterdam J. Vaske, oud 39 jaar, veroordeeld tot een jaar celstraf, wegens het schrijven en toezenden van een brandbrief op den 17 April aan den burgemeester van Amsterdam. Toen jl. Vrijdag namiddag de schutterij-muziek, onder directie van den kapelmeester Joh. M. Coenen, zich op het Kattenburgerplein te Amsterdam liet hooren, stortte plotseling onder het slotnummer de geheele kapel met de verzameling van alle natiën en tongen, van medelijden opwekkende individu's, van idioten en geleerden, van welsprekende spellebazen en stommen die zelf zeggen dat ze 't zijn, van één oogige, één beenige, één armige enz. Ze juichen in 't vooruitzicht dat hunne kennis omtrent de samenstelling van 't menschdom door de kermis zal vermeerderd worden. Ziedaar wat de kermis belooft. Laat ons zien wat zij geeft: Yoor den rijke veel genot; hij vraagt niet naar geld of kosten, maar geniet alles wat met zijn smaak en zijue neigingen overeen komt; hij kan al zijne wenschen bevredigen, zoodat de kermis voor hem die rijk is en smaak vindt in genietingen van dien aard een bron is van genot. Voor den arme is het negatief bezit van een goed gevulde portemonney wel een grief maar toch deelt het gejuich en gewoel iangs 's Heeren wegen hem een ideetje van vroolijkheid mee, terwijl er voor den volstrekt arme toch nog zoo veel zonder betaling te hooren en te zien is, wat hij in den prozaïschen tijd van niet- kermis mist, dat hij zich op zijne wijze in die dagen toch nog gelukkig gevoelt. Voor den gezonde en levenslustige is het jaarlijks wederkeerend feest, al heeft hij ook geen geld genoeg om alles te genieten, zeer welkom. Hij regelt zijne uilgaven naar zijn vermogen en voldoet aan zijne begeerte, zoover zijne finanticele krachten dit toelaten. Voor den zieke is de kermis een ware bron van ellende, al dat geschreeuw en gezang en gewoel, de schier nacht noch dag zwijgende draaiorgels en toonen van andere instrumenten gaan hem door merg en been; 't zijn zoovele verschrikkingen voor hem wiens hoofd stilte eti kalmte, zoo zeer noodig heeft, ja er naar snakt. Voor den wijsgeer is de kermis eene groote ergernis. Hij meent in al de genietingen niets reëels te zien; hoogstens acht hij wat door velen als iets degelijks en begeerlijks wordt nagejaagd, klater goud en haalt medelijdend glimlachend de schouders op als hij hcort spreken over prachtig komediespel, schoone chanteuses, fraaie groepeering in tableaux vivants en wat dies meer zij. Voor den rechtzinnige is de kermis een gruwelhij ziet in dit feest eene hellevaart voor tal van lieden, die misschien, ware de kermis afgeschaft, nog zouden behouden zijn gebleven. Daarom deelt hij ook te midden van 't gewoel tractaatjes uit nau de menigte, die ze meestal tot zeker doeleinde gebruikt en zendt zijne Evungelisten er heen om te midden van valsche muziek instrumenten, bij gezwets en geschreeuw, gevloek en gevecht in valsche toonen de straffen des Hemels aan te kondigen aan onver laten, die in hunne zonden volharden. Voor vaders met tal van kinderen bedeeld, vooral voor zulke wier finantiëele bronnen niet te best vloeien, is het feest een straf. De zorgelooze jeugd toch meent dat er geld moet zijn bij zulk eene gelegenheid en zij kloppen om strijd bij de reeds zoo zeer geplukte vaders aan om de dubbeltjes en kwartjes die ze noodig hebben tot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1