Men schrijft ons van Texel, dd. 5 dezer: //Wij vernemen dat het op last van den heer officier van justitie te Alkmaar, die daartoe gisteren alhier was overgekomen, ingesteld onderzoek aan liet licht heeft gebragt dat Gr. Boon, te Oosterend, is overleden tengevolge van vergiftiging door rattekruid. Of hier aan eene misdaad dan wel aan zelfmoord moet worden gedacht is nog duister; mogt evenwel het eerste het geval zijn, dan hopen wij dat de schuldige de geregte straf niet moge ontgaan. Reeds schijnt een voorloopig verhoor in deze te hebben plaats gehad. Het lijk is gisteren avond ten acht ure, in eene ver zegelde kist ter aarde besteld." Jl. Maandag avond zijn té Vlissingen per sneltrein uit Duitschland aangekomen de zes kinderen van den groothertog van Hessen inet gevolg, die met het stoomschip Prinses Elisabeth naar Engeland zijn vertrokken. Morgen avond verwacht men den groothertog en de groothertogin, tweede dochter der Koningin van Engeland, met talrijk gevolg, om eveneens met eene der mailbooten der Maat schappij Zeeland hunne reis te vervolgen. Het blijkt dus meer en meer, dat de fraaije en gemakkelijke inrigting dezer booten, ook door hooggeplaatste personen in het buitenland wordt gewaardeerd. Terwijl een melkboer jl. Woensdag middag op de Varkensmarkt te Arnhem melk stond uit te meten, ging zijn paard door met de kar waarvoor het gespannen was. Op den Grooten Oord haalde hij het in, maar toen hij het bij den teugel wilde grijpen, beet het dier verschil lende malen met de meeste verwoedheid naar hem. De man bekwam daardoor zulke sterk bloedende wonden in het aangezigt, het hoofd en de regterhand, dat hij, alvorens zijnen weg te kunnen vervolgen, zich eerst moest laten verbinden. Voor de toelatings-examens der Rijks-landbouwschool te Wageningen, die van 11 tot 13 dezer aldaar zullen gehouden worden, hebben zich in het geheel 52 leerlingen aangemeld, waaronder 10 die reeds als toehoorders de lessen bijwoonden of uit de afdeeling lioogere burgerschool in die van B. wenschen over te gaan. Voor klasse A. hebben zich aangegeven 22, voor afdeeling B. 5 en voor de afdeeling hoogere burgerschool 24 candidaten. Het gcregtshof te Leeuwarden heeft jl. Donderdag Ferdinand Heun schuldig verklaard aan moord, op de weduwe Aikema te Middelstum gepleegd, en hem veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. In de vorige week is een kermistroep, op reis naar Dokkutn en verdacht van in eene naburige gemeente een kind te hebben geroofd, te Veenwouden achtervolgd en aangeklampt. Men heeft werkelijk het kind verlost, dat, reeds in een kunstenaars- of spellepakje gestoken, den politie dienaar, zijn bevrijder, van blijdschap de handen om den hals sloeg. Jl. Zaturdag avond is even buiten Dokkum insgelijks zulk een opgenomen kind, dat voorgaf uit Zwolle te zijn, door de politie in bescherming genomen tegen verregaande mishandeling. De prijzen der boter zijn te Kuinre gedurende dit geheele jaar wel f 5 per vat lager dan op denzelfden tijd „O, noem hem zóó niet!" smeekte zij, „ik kan dat verschrikke lijke, akelige woord niet hooren „Maar als het toch waar is?" hernam de predikant ernstig. „Menigeen gaat dien weg. Want tusschen het eene oogenblik, waarin de mensch voor de eerste maal God en zich zeiven vergeet in liederlijk gezelschap, en dat andere oogenblik, waarin de mensch volkomen verhard en verstompt is, liggen somtijds slechts enkele schreden." „Ach, Heere Jezus, is er dan geen redding voor hem?" jam merde zij. „Waar is hij thans?" vroeg de leeraar. „Drie maanden geleden verliet hij mij, om in het Noorden bij de visscherij te helpen," antwoordde zij. „Daar zal hij wel geen redding vinden," meende de predikant. „Ach ja, ik heb veel geleden," ging zij voort. In het eerste jaar van ons trouwen gebeurde het soms wel dat hij neen 1" viel zij zich zelve snikkend in de rede, terwijl een koortsige blos haar door smart verwrongen gelaat bedekte „neen, ik wil het niet uitspreken nooit zal ik Ghristiaan met zulk een verschrik kelijk woord noemen.... Ik heb ook mijn gebreken.... Heb ik in mijn hoogmoed hem niet verboden, zijn vrienden mede naar huis te nemen? Was hij het dan toch niet, die alleen werkte en alles verdiende? Maar ik dacht: laat men ééns het kwaad overdeu drempel komen, dan neemt het spoedig de beste plaats in. Eenmaal zal de goede God hem wel tegenhouden en den goeden weg weder opbrengen. En daarover heb ik veel verdriet gehad." „En al was ook de toorn der geheele wereld over u gekomen, wat recht voor God is, zal geschieden, en dat hebt gij gedaan," sprak de predikant ernstig en plechtig. „Ach, als hij maar geen omgang met dien slechten man gehad had!" riep zij handenwringend uit. „Hij noemde hem zijn vriend, maar door hem is al dat ongeluk over ons gekomenhij draagt de schuld van alles." „Geef niemand de schuld, wie het ook zij," waarschuwde de leeraar. „De mensch is met verstand en een vrijen wil begaafd. De slang der verleiding echter loert overal rond, en hem, die haar den kop niet vermorzelt, vermorzelt zij de versenen. Maar waarom zijt ge niet eer bij mij gekomen?" vervolgde hij vriende lijker, toen de vrouw schier wanhopig in tranen uitbarstte. „Veel kan weder goed gemaakt worden, als iemand ter rechter tijd en met Gods genadige hulp de hand aan 't werk slaat. Ter twaalfder ure is menigeen bekeerd, en de twaalfde klokslag heeft reeds menig maal den zucht des berouws opgewekt; en ook hij, die u verlaten heeft, zal bij de laatste slag de wanhoop in 't hart voelen, als hij uw ongeluk en uw ellende verneemt. Want die ellende heeft u toch immers in den nacht naar buiten gedreven, om bij mij hulp te zoeken? En zij zal u geworden." Bij die woorden nam de predikant een sleutel van de tafel en ging daarmede naar een kastje. Maar de ongelukkige vrouw sprong haastig van haar stoel op en hield hem tegen. „Neen, neenIk heb niets noodig," verzekerde zij met onstui- migen aandrang. „Ik heb dag en nacht gewerkt en den tijd zoo goed besteed als mogelijk was. Ik dacht altijd: het kon hem ten goede komen. Want wat hij ook gedaan heeft, met welk woord de wereld hem ook noemt, ik wil hem toch in mijn hart dragen ja, dat wil ik. En de lieve God zal hem ook niet verlaten! Hij was zoo goed, ach! hij zag er uit als een koning, maar nu.... van het voorgaande en gemiddeld wel f 15 lager dan vroegere jaren. Deze allengs toenemende prijsvermindering is voornamelijk toe te schrijven aan mindere zorg voor aflevering van goede waar, aan toenemend gebruik van kunstboter en aanvoer op Europa's markten van puike kwaliteit boter uit Noord-Amerika. Door den grooten overvloed van hooi in de Zeven- wolden van Friesland, worden de landen tegen bespottelijk lage prijzen verhuurd, en de perceelen door onderscheidene eigenaren ingehouden. Sommige buitenlanden kunnen slechts een twintigste gedeelte huur opbrengen van vroegere jaren, doch hiervan heeft het water voor een groot gedeelte de schuld. De aardappelziekte wordt weder waargenomen, o. a. te Zuidhorn (Groningen) onder de zoogenaamde kruipers en muisjes, die ook, zooals bekend is, zeer vatbaar zijn voor die ziekte. Het loof is verdord, zoodat men het tot stof kan wrijven en aan de meeste stengels vindt men drie of meer erg aangetasten. De arrondissements-regtbank te Maastricht heeft den gewezen notaris W. aldaar bij verstek veroordeeld tot cén jaar eenzame opsluiting, ter zake van het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van gelden, die hein in handen gesteld waren tot uitbetaling en overmaking. Een /spoorweg in de wolken" mag met regt genoemd worden de Peruaansche Cordilleren-bahn, die na hare voltooijing de oevers van Peru aan den Stillen Oceaan met de Amazonen-rivier zal verbinden. Deze merkwaardige spoorweg in het Peruaansche gebergte is bijna zoo hoog als het toppunt van den Mont Blanc. Met een gedeelte van dezen spoorweg, namelijk van de Stille zee tot het Titikaka- meer, is men reeds klaar. In de nabijheid van Alto del Crucere heeft deze baan eene hoogte van 15,250 voet. De 172 kilometers lange baan heeft 161 millioen francs gekost, dus per kilometer gerekend 936,000 francs. De geheele voltooijing van dezen spoorweg in de wolken zal echter nog eenigen tijd duren, daar de fondsen van Peru op het oogenblik in slechten toestand verkeeren. In Engeland zijn verleden jaar 350,000 personen gestraft, uithoofde zij in kennelijken staat van dronken schap verkeerden. In dat jaar werd f 1,680,000,000 aan sterken drank besteed. Het Australische blad de Age verhaalt, naar een correspondent van de Globe meldt, dat onlangs een spoor trein op de hoofdlijn van Tasmanie plotseling digt bij een station stilhield en de passagiers, die verschrikt het hoofd uit het portier staken, den machinist zeer bedaard zagen afstappen om een kangaroe op de locomotief te laten, die in een strik gevangen was. Daarna stoomde de trein weder rustig door. Thomas Al va Edison. De wereld is tegenwoordig in verrukking over de wonderen van den phonograaf, den opera-hoorn en de andere uitvindingen van den Amerikaan Edison, wiens naam reeds wereldberoemd is. Velen zal het daarom waarschijnlijk niet onaangenaam wezen enkele bijzonderheden uit zijne levensgeschiedenis te vernemen. Edison verdient eene eereplaats onder de mannen, wier levens geschetst zijn in het boek van Samuel Sinile: ,/Help u zei ven, want in alle opzigten is hij wat de Engelschen nu 1" En krampachtig hield zij zich arm den stoel vast en wierp ter sluiks een blik naar het raam. „Ik bespeurde dezen avond voor mijn venster een gezicht het had iets van het zijne; maar hij was het niet, neen, mijn man is het niet geweest, dat weet ik zeker. Hij was wel af en toe eens wat bleek maar een gezicht alsof hij zoo uit liet graf kwam mijn Christiaan, neen.... Ach, Heere Jezus! Daar slaat het twaalf uur. De sleutel! Ach, ik onge lukkige, nu heb ik om hem weer alles vergeten „De sleutelP" vroeg de predikant verwonderd. „Ja, de sleutel van de kerk," riep zij in onbeschrijfelijke span ning. „Ik moest op dit oogenblik in de kerk zijn." „Wat hebt ge op dit uur in de kerk te doen?" „Heb ik niet gezegd, dat mijii kind doodziek is? Als ik nu te middernacht haar naam achter op het altaarstuk schrijven kon dan wist ik zeker, dat mijn kind beter zou worden." „Mijn lief kind," hernam de predikant op medelijdcnden toon, terwijl hij hare hand vatte, „een naam op een nog zoo heilige plaats geschreven, kan uw kind niet ïedden. Heeft God de naam van dat kind uitgewischt uit het boek des levens, dan kan geeu mensch dien er weder inschrijven." „O, weiger hem mij nietsmeekte zij in vertwijfeling. „Ik zou mijn leven lang geen rust meer hebben!" „En in dezen toestand wilt gij alleen in de donkere kerk gaan?" vroeg de predikant. „Ik zal in het graf gaan. als ik er het leven van mijn kind mee redden kansnikte zij. „Om den wil van Gods eeuwige liefde, erbarm u mijner, geef mij den sleutel De leeraar was een oogenblik in tweestrijd met zich zeiven, deed een schrede voorwaarts, schudde het hoofd en stond toen weder stil. „Gij wilt niet?" barstte zij los. „God helpe mij; ik zal er krankzinnig van worden." En zij wankelde luidkeels jammerend naar de deur. „In Gods naam dan, gij zult den sleutel hebben," zuchtte de predikant eu nam by die woorden het vurig begeerde voorwerp van de tafel op. „Hier is hij," ging hij met blijkbaren tegenzin voort. „Het is een daad van -bijgeloof die ge gaat verrichten maar God, die de harten kent, weet onderscheid te maken tusschen uw geloof en uw bijgeloof en zal zich uwer in genade erbarmen. Ga nu, arm kind." Nauwelijks voelde zij den sleutel in haar hund of zij was reeds de deur uit. Haastig snelde zij het eindje straat door, dat de pastorie van de kerk scheidde, en weinige oogenblikken later betrad zij door de kleine kerkhofpoort den akker des doods. Maar den schrik en de vrees, die zij anders misschien gevoeld zou hebben, vergat zij bij bet peinzen aan haar doel. Kloekmoedig liep zij tusschen de graven door en stond kort daarop voor de oude eiken houten deur der kerk. Hare hand beefde, maar desniettemin draaide de deur iu hetzelfde oogenblik reeds op hare hengsels, en angstig en voorzichtig, als vreesde zij iemand te wekken, sloot zij de poort achter zich, zij was nu alleen in de stille kerk met haar kloppend hart en haar onuitsprekelijke zielesinart. Een korte poos leunde zij met gesloten oogen tegen een der pilaren waarop liet orgel rustte. Zij durfde geen voet verzetten; zij haalde nauwelijks adem. Want zelfs haar ademtocht wekte de echo's van deze zwijgende ruimte, (Slot volgt.) noemen een „self-made man." De thans eerst 31jarige man is de zoon van arme ouders, en voorzag reeds op lljarigen leeftijd in zijn eigen onderhoud, door de colportage van dagbladen op spoorwegen in het verre Westen. Toen hij 13 jaren oud was bezat hij het uitsluitende regt tot ver koop van dagbladen over eene geheele spoorweglinie en gaf een door hem zelf, op een handpers gedrukt, spoor wegblad uit, dat hij natuurlijk zelf colporteerde. Van hetgeen hij kon besparen kocht hij boeken over scheikunde en electriciteit en schafte zich allengs een klein ambulant chemisch laboratorium aan, dat hij op spoortreinen met zich nam. Zijne vi'ije uren besteedde hij voornamelijk om in den tram proefnemingen te 'doen, wat echter aanleiding gaf tot eene catastrophe. Door zelf ontbranding van phosphor geraakte namelijk de waggon in brand, wat aan Edison aanleiding gaf zijn dagblad onderneming op te geven en zich speciaal op de telegraphie toe te leggen. Als telegraphist trad hij in dienst der Western Union Company, en de kundigheden, die hij ziclizelven had verworven, werden door de Chefs dier Maatschappij spoedig erkend en gewaardeerd. Rusteloos legde hij zich op de studie van zijn vak en alle daarmede in betrekking staande wetenschappen toe, bepaalde zich niet tot de bekende en voorkomende ver schijnselen der electriciteit, maar snelde haar als 't ware door zijn eigen werkzaamheid en proefnemingen vooruit. Bijna al zijne verdiensten besteedde hij aan boeken, instrumenten en materialen voor zijne proefnemingen en studiën, en vergunde zichzelven bijna niets dan het hoogst noodige voor levensonderhoud. De vruchten van zijn on- vermoeiden arbeid en zijn volhardend onderzoek bleven dan ook niet uit. De eerste uitvinding van Edison was het dubbele tele graaftoestel, waardoor de gelijktijdige verzending van twee dépêches langs denzelfden draad mogelijk werd. Zijne middelen lieten hem niet toe daarvoor een patent te nemen, en een ander was hem met eene uitvinding, die echter op de denkbeelden van Edison gebaseerd was, in de Veree- nigde Staten voor. Gelukkiger was hij met zijne tweede uitvinding: een instrument, dat gedurende den beurstijd de koersen telograpliisch op zichzelf afwikkelende strooken papier en drukletters aanteekent en dat in Amerika in hotels, bankiershuizen, enz. algemeen wordt toegepast. Hiervoor verkreeg hij-patent en werd daardoor voor het eerst als uitvinder bekend. Tengevolge daarvan liet hij zijne betrekking varen en sloot met de Western Union Company een voordeelig contract voor zuiver wetenschappelijke» arbeid. Door dit contract is nog tegenwoordig aan genoemde Maatschappij het eigendomsregt verzekerd op alle electrische en mag netische uitvindingen van Edison. Hij rigtte nu een groot laboratorium te New-York op, dat hij echter later naar Menlopark in New-Yersey overbragt. Hier werkt hij onvermoeid door en tracht de geheimen van het magne tisme en de electriciteit steeds naauwkeuriger uit te vorschen. Talrijk zijn reeds de door hein aangebragte verbeteringen en gedane uitvindingen, waarop het laatst door den pho nograaf de kroon is gezet. Huwelijken worden hier kosteloos gesloten, luidt het opschrift voor de deur van een vrederegter in Ohio. De vrederegter is ehliter oook eihenaar van een, naast zijn huis gelegen, herberg, waarbij hij genoeg geld verdient aan het leveren van bruiloftsmaaltijden en den sterken drank, die de bruilofsgasten gewoonlijk bij die gelegenheid gebruiken, om het sluiten van het huwelijk er wel op den koop bij te kunnen doen. Om koffij smakelijker te doen zijn, bestaat er een zeer eenvoudig middel. Men lost nl. een messepunt (niet meer) dubbel koolzure soda op in een ketel water, waar mee men de koffij overgiet of kookt; dit doet de werkzame bestanddeelen veel beter uittrekken en geeft een veel geuriger en krachtiger koffij. Op dezen grond is dan ook de koffij, die men drinkt in steden wier bronwater dubbel koolzure soda bevat, zooals Vichy, Larsblad enz, beroemd. V isotLTDerigten. De geheele week is de vangst van luttele beteekenis. Dc aanbrengst van scharren en scholleljes is wat verbeterd enkele schuiten hadden eene waarde van af f 16. Scharren en tongen weinig aangebragt bij zeer hooge prijzen. Rog gold van 4 tot 14 cents per stuk. In de fuiken ving men tamelijk veel zeebaars, terwijl de geep- visscherij als geëindigd te beschouwen is. Benoemingen, enz. De kapt. ter zee W. K. van Gennep wordt met den 11 dezer eervol ontheven van het bevel over de oefeniugs-divisicde kapt. ter zee W. II. baron van Heerdt, adjudant des Konings, wordt met dien datum eervol ontheven van het bevel over liet schrocf- stoomschip Zilveren Kruis en vervangen door den kapt. ter zee II. P. van Boneval Eaure. De luit. ter zee 1ste kl. C. Hoffman, behoorende tot de rol van het schroefstoomschip van Galen, wordt met den 11 dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant van den kommandant der oefeningsdivisie en op non-activiteit gesteld. Staten-Generaal. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 4 Julij. Bij de voortzetting van het onderwijsdebat werd heden een door de heeren van Delden en |van Houten voorgesteld nieuw artikel, om de regeling der schooltijden en vacantiën door de gemeenteraden te doen geschieden, na bestrijding van den minister verworpen met 63 tegen 23 stemmen. Art. 21 werd onveranderd aangenomen. Art. 22, betreffende het vrijgeven op bepaalde uren en het openstellen van lokalen voor godsdienst onderwijs, gaf aanleiding tot veel discussie. Yan Catholieke en anti revolutionaire zijde zag men er geen concessie inverschillende liberale leden verzetten er zich tegen omdat zij er botsing tusschen geestelijk en maatschappelijk gezag door vreesden. I)e minister erkende dat het geen concessie was, maar een uitvloeisel er van: het was de pligt der regeering te zorgen dat in de opvoeding de godsdienst niet worde buitengesloten. Moeijelijkhedeu vreesde hij bij goeden wil van weerszijden niet. Het artikel werd na eene kleine wijziging met 63 tegen 16 stemmen aangenomen evenals art. 23.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2