Tot hoofdonderwijzer aan de school voor meer Uit gebreid Lager Onderwijs te Scheveningen is benoemd de heer J. M. Keen, te Wieringerwaard. Tot chef van het station Schiedam, van de Holland- sche Spoorwegmaatschappij, in de plaats van wijlen den heer E. van Gelder, is benoemd de heer E. van IJsseldijk, tot dusverre stationschef te Alkmaar. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben bepaald 1. dat de opening der jagt op waterwild in Noordholland voor dit jaar zal plaats hebben op Donderdag 1 Aug. e. k. 2. dat de kooilieden hunne kooieenden opgesloten of gehokt moeten houden van 1 Aug. tot 1 Sept. e. k. Uit Wester-Blokker, bij Hoorn, wordt gemeld: De van hier verzonden aalbessen vol den in Engeland zulk een hooge markt, dat men met die erze teling ijverig voortgaat en dat reeds tweeduizend manden van die vrucht, dit jaar van zoo beste kwaliteit, naar Engeland gingen De vrouw, dezer dagen te Amsterdam vf n een vierling bevallen, is jl. Zaturdag overleden. De kinderen zijn ook reeds alle vier gestorven. De commissie tot oprigting der Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam is reeds zóóver met de zaak gevorderd, dat zij eene eerste vergadering van leden en donateurs heeft bijeengeroepen, ten einde de reglementen vast te stellen en over de verdere belangen der Kweek school te beraadslagen. Die vergadering zal plaats hebben op Dingsdag 16 dezer in het lokaal het Vosje, op het Rok in te Amsterdam. Jl. Vrijdag avond zijn te 's Gravenhage aangekomen de gezant van China te Londen en Parijs, Kuo-ta-jen en de gezantschaps-secretaris U-heng Ru-tong, alsmede de admiraal in Japansclie dienst Enne Motto. In de vorige week werkte te Boskoop een 14jarige knaap met zijn oom in het hooiland. Ten 8 ure wilde hij zijne boterhammen opeten en nam daarbij een dronk uit een kruik bier. Spoedig hoorde zijn oom een erbar melijk gekerm en nu werd ontdekt, dat men, in plaats van bier, een kruik met loog voor zeepbereiding had medegenomen. Binnen 2 uren was het jongentje een lijk. Men ziet tegenwoordig te Hoofdplaat (Zeeuwsch- Vlaanderen) en omstreken tal van opkoopers van vlas uit Holland en België, die tot f 280 a f 290 voor het gemet bij de eigenaars besteden, om dit veldgewas, dat dit jaar van zeer goede kwaliteit is, magtig te worden. Gewoonlijk wordt aldaar het vlas nog te velde staande verkocht en, na geplukt en op het land gedroogd te zijn geworden, naar Dordrecht's en Rotterdam's omstreken gevaren, om daar verder gehekeld, geroot of gebraakt, gerookt en ge zwingeld te worden. Voor het vervoer van het gekochte vlas naar België bedient men zich van groote wagens, door een span kloeke paarden voortgetrokken, en meestal sluiten de landbouwers onder elkander zich aan voor het transport, daar er dikwijls 15 en meer voertuigen voor het gewas van dén blok benoodigd zijn. Krachtens bevel van de regtbank te Zutphen is jl. Donderdag te Olst een hulponderwijzer gearresteerd, ver dacht van verduistering van gelden, ten bedrage van f2700, in zijne kwaliteit als boekhouder van het armbestuur te „Ik wil. Helenesprak liij. „Maar gij moet het in ernst willen en in Gods naam," voegde zij er bij. „Ja, Helene, ernstig en in Gods heiligen naam." „Amen!" sprak een vriendelijke stem achter hen. Het was de predikant, wiens toenemende onrust over hetgeen de ongelukkige Helene zou kunnen overkomen, hem naar de kerk gedreven had, om, zoo het noodig ware, haar bij te staan en tot steun te wezen. Nu was hij ongezien getuige van de berouwvolle biecht des jongen mans geweest, en een nadere verklaring was niet meer noodig. Daarop betrad de predikant het altaar en hier legde hij zijne handen zegenend op hun hoofd. In den toren liet de klok een enkelen, trillenden slag liooreu. Twee jaren geleden, maar bij het heldere daglicht, had hij óók zegenend de hand gelegd op het bloeiende voorhoofd der jonge vrouw en op het trotsch teruggeworpen hoofd van deu man. Nu was dat voorhoofd bleek en gerimpeld en dat lioofd ootmoedig gebogen. De losgemaakte band werd op nieuw saamgeknoopt en in het nachtelijk uur zoo stevig bevestigd, dat bij voor het leven hield. De hereenigden snelden hand in hand huiswaarts. Nacht en duisternis breidden zich aau alle kanten uit, maar over de bergen lag reeds een bleeke, flauwe schemering: de voorbode van het morgenrood. „Stil!" riep de oude Martha haar tegemoet, toen Helene het eerst de deur inging, want het was toch hare moeitevol behou den huizing, die zij met haren zielskranken man deelen wilde; een huiselijke haard, waarbij goede geesten de wacbt hielden, bood zij haar vermoeiden, verdoolden man. Daarom betrad zij ook het eerst den drempel. En hij volgde haar met ontbloot lioofd, alsof hij in een kerk kwam. „God sta ons bij!" riep de oude Martha uit en sloeg vol ver bazing de handen ineen toen zij den man bemerkte^ Maar de jonge moeder wenschle dat zij zwijgen zou. Want in de kleine wieg lag het kind en sliep zoo rustig en zacht, als slechts een gezonde slapen kan. Daarop liet de oude Martha de weder vereenigden alleen. Bij de deur echter zwaaide zij nogmaals inet hare handen door de lucht want iets moest zij toch doen om hare verbazing uit te drukken. En man en vrouw zaten hand in hand bij de wieg. „Arme Christiaanfluisterde zij en streek hem liefkozend over het gerimpelde voorhoofd. „Gij zijt daar dan wel iu groot gevaar geweest." „Ja, het was ver met mij gekomen, Helene," zuchtte hij, „inaar nimmer zal ik den schrik vergeten, die mij beving toen Sigward het kruis stuksloeg." „Dat was God de Heer, die u riep, Christiaan. Jezus Christus zij geloofd, dat gij die roepstem gehoor hebt gegeven Nog sliep het kind den rustigen slaap der gezondheid en de trouwe wachters zaten aan zijn legerstede. Daar rees de zon boven de bergen op en verguldde met de volle stralen van al haar schitterende heerlijkheid het tegenover gelegen huis. „Zie, daar is de zon, Helene!" riep de man verheugd uit. „Weet ge nog wel, daar waar we vroeger woonden, hadden wij óók de ochtendzon?" „Ja, nu komt zij eerst tegen den avond bij ons." antwoordde zij weemoedig; „maar, God zij dank! zij verkwikt en verwarmt dan toch ook." Olst, inet valschlieid in geschrifte. Beklaagde is ongehuwd en genoot een jaarlijksch inkomen van ongeveer f 800. De Zutph. Crt. wijdt eene beschouwing aan de sociaal-democratie. Wat do Fransche revolutie deed met betrekking tot het gezag, wil, zegt zij, de sociaal-demo cratie doen met betrekking tot het bezit. Collectief, geen privaat bezit verlangt zij, waarmede organisatie van den arbeid gepaard moet gaan. Onjuist is 't, het communisme met de sociaal-democratie te verwarren. De communist wil gelijke verdeeling van goederen. De sociaal-democraat verlangt het bijeenbrengen van het afzonderlijk vermogen. Het particulier vermogen, in zoover het bestaat uit kapi talen, velden, tuinen, weiden en bosschen of uit fabrieken, machinericn en andere middelen van productie, wil bij doen vervallen aan den Staat. Daarmede wordt tevens bet erfregt opgeheven. Geld is in zulk een Staat niet noodig. Alles wordt in natura of met zoogenaamde certi ficaten van verrigten arbeid betaald. De socialistische Staat bestiert weiden, bosschen, akkers, fabrieken en werk plaatsen, evenals nu de Staat de post en de telegraaf in banden beeft en bier en daar spoorwegen exploiteert. Arbeiden is de pligt van vrouwen en van mannen; ieder doet bet werk, waarvoor bij geschikt is, en wordt beloond naar betgeen bij tot stand brengt. De opvoeding der kinderen heeft in bet socialistisch gemeenebest op Spar- taansclie wijze plaats, in groote gebouwen, die daartoe bijzonder zijn ingerigt. Het huwelijk wordt door „vrije liefde" vervangenbet familieleven, zooals wij dit kennen, ondergaat een geheelen ommekeer. Yan „de kerk" wil bet socialisme niets weten; daarmede is echter niet gezegd, dat in den socialistischen Staat geen godsdienstige veree- niging zou kunnen voortbestaan. Vrijwillige bijdragen zouden tot onderhoud van zulk eene vereeniging, evenals van elke andere, kunnen strekken. Dit is in korte trekken het stelsel, waardoor de sociaal democratie de verbetering der maatschappelijke toestanden beoogt. Zal zij baar doel bereiken? De Zutph. Crt. gelooft bet niet. Wel zal de sociaal democratie als tegenwigt tegenover het heerschend individualisme eenmaal blijken baar nuttige zijde voor dc ontwikkeling van bet maatschap pelijk geheel gehad te hebben, maar daarom te gelooven aan de verwezenlijking liarer idealen kan de Zutph. Crt. niet. Loon naar arbeid klinkt fraai, maar zal geen werkelijk heid worden door middel van een alles bezittenden Staat, uitdeelende aan een iegelijk naar zijn arbeid. Laat zelfs de arbeidsdag in zulk een Staat bepaald zijn, wie zal de waarde van dien arbeid taxeeren Die taxatie zal afhangen van de behoeften en daarvoor is geen wet te maken. Bovendien, niet alle erfregt is buitengesloten in den soeiaal- democratischen Staat; een deel van bet bijzonder vermogen, de middelen van genot, waartoe kleeding, voeding, meubelen, kunstwerken, boeken, muzikale instrumenten, behooren, mag als particulieren eigendom behouden blijven. Zal nu de opeenhooping dier genotmiddelen in verschillende geslachten niet tot op zekere hoogte betzelfde verschil in 't leven roepen, dat men door gemeenschapsbezit keerenwil? Wat men wil vermijden, keert terug, omdat er altijd zullen blijven zwakken en sterken, tragen en werkzame», dommen en verstandigen. Ware dit verschil op te beffen, de gelijk- heidsdrooin ware te verwezenlijken. Nu is bij dit niet en zal bij bet nooit worden. Jammer slechts, dat de leiders der sociaal-democratische beweging zoo ligt geneigd ziju om, ter wille van bun ideaal, de menigte, die slechts den rampvollen toestand van bet beden gevoelt en erkent, op te winden voor bun droom. Het volk, dat naar de leiders boort, opent bet oor voor hunne klagten en grieven, maar ziet de bezwaren van den toestand, dien zij in 't leven willen roepen, niet in. Het beeft geen geduld als zij, die ben leiden, en neemt den opstand te baat, tot schade allereerst van zichzelf. Wat daartegen te doen? vraagt de Zutph, Crt. Geen dwang maatregelen, maar eene verbeterde wetgeving, gezonde denkbeelden verbreiden onder bet volk, eene goede billijke behandeling van minderen door meerderen, zijn zoovele middelen om bet roode spook te bezweren. Geen onver schilligheid, geen voorgewende hoogheid baat tegenover een ernstig verschijnsel als bet sociaal-democratische in onze dagen is, maar men dient te waken en te werken, en dan zal men niet verrast worden noch onderliggen. Voor eenige dagen is medegedeeld, dat aan een Zwolschen veehandelaar door den commissaris des Konings in Overijssel de vergunning was verleend om vee uit Duitschland in te voeren, altijd bestemd voor de slagtbank en niet voor den handel, en bovendien voorzien van eene verklaring van de herkomst. Te Zwolle meent men, dat er geen bezwaar uit zou kunnen ontstaan, wanneer de Duitscbe en Nederlandsche regering elkander verstonden, oin onder bepaalde voorschriften den uit- en invoer van vee tusschen beide rijken weder open te stellen. Wel komt er ook Hollandsch vee, hoe dan ook, in Duitschland en Duitscli vee in Nederland. Maar de handel lijdt veel en in Noord-Duitschland ondervindt men met de fokkerij zeer nadeelige gevolgen van het uit- en invoerverbod. Men heeft aldaar, omdat men geen genoegzaam Hol landsch vee kon insmokkelen, de toevlugt moeten nemen tot die soorten runderen, welke het voordeeligst voor den veehouder zijn. Ons Hollandsch vee tierde in Duitsch land overal. Nu beeft men de ervaring opgedaan, dat dit met andere rassen niet evenzeer het geval is. VoorSaksen en de grenzen van Oostenrijk neemt men vee uit Bern en wel de geelbonte koeijen, het Pinzgauer vee genaamd, waaronder de besten p. in. 2000 liter melk per jaar geven en p. m. 75 KG. boter opleveren. Ook bet bruine Schweizer vee is voor die streek geschikt. Yoor Midden- en Noord-Duitschland is bet Oostfriesche, bet Oldenburger poldervee, liet Holsteinsche en Jeverlandsche ras bet meest gewenschte vee. De hooge prijzen van de genoemde vee soorten beletten echter algemeene verbreiding. Op den huize Twickel bij Delden worden een 12tal bijna volwassen vossen bewaard, die naar den huize Mid- dachten zullen worden vervoerd, alwaar ze worden vrij gelaten om er met de bekende Engelsche doggen jagt op te maken. Hoe moet een gewoon burger over een derge lijke-hoogadelijke liefhebberij wel oordeelen? Men behoeft waarlijk geen lid der vereeniging tot bescherming van dieren te zijn om baar afschuwelijk te vinden. Vanwege de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Friesland is eene commissie afgevaardigd, bestaande uit de heeren van Beyma tlioe Kingma, van de Lemmer, P. D. Walma, van Oppenbuizen en F. H. Pasma, van Heerenveen, om zich op de hoogte te stellen van bet landbouwbedrijf in Denemarken en Zweden, speciaal van de zuivelbereiding aldaar. Te Oldenburg, Hamburg en Kiel beeft ze de machinale boterbereiding bezigtigd. In Holstein en Sleeswijk beeft ze bij de veehouders de meer primitieve zuivelbereiding in oogenschouw genomen. Ze hebben nu plan om de tentoonstelling te Svendborg op Funen te bezoeken, om daarna naar Korsen op Seeland over te steken. Du commissie is veel verpligt aan den ook bier te lande beroemden volksdichter Klaas Groth, wiens invloed en aanwijzingen haar zeer te stade kwamen. Tijdens de jongste hitte zijn in Friesland nog al verscheidene Duitscbe grasmaaijers onder bun werk ge storven. Vele van die nijvere lieden zijn bierdoor eenig- zins beangstigd geworden en hebben, ofschoon de hooioogst nog lang niet is afgeloopen, de provincie verlaten, om naar vrouw en kinderen terug te keeren. Eene menigte boeren zijn bierdoor niet weinig in verlegenheid gebragt, daar maaijers niet zoo dadelijk zijn te verkrijgen. Wanneer moet liet hooiland gemaaid worden? Men maaije bet gras even voor of bij het begin van den bloei tijd. Vooreerst groeit bet na dien tijd niet veel meer, ten tweede zitten de voedende bestanddeelen nog geheel in den halm, ten derde is bet dan gemakkelijk verteerbaar, ten vierde loopt bet gras dan spoedig weer uit, en eindelijk krijgt men door deze behandeling een digte graszode. Bijna algemeen wordt er in Europa geprotesteerd tegen de mode der slepende kleêren, welke op straat bet stof in beweging brengen, de longen der wandelaars aandoen en de wandelingen bijna onmogelijk maken. Te Londen hebben de dagbladen de slepen zoo belagchelijk gemaakt, dat geene vrouw, die respect voor zich zelve heeft, aldaar nog met een sleep durft op straat komen; te Triest beeft men eene belasting op de slepen ingevoerd. Te Praag beeft thans de gemeenteraad besloten een oproeping aan de vrouwen te doen, ten einde baar vaarwel te doen zeggen aan die „afschuwelijke,/ mode; blijft die oproeping zonder gevolg, dan zou eene jaarlijksche belasting van 20 florijnen op de slepen geheven worden. Voor een Engelschen kantonregter stond de vorige week een man teregt, die liet vak van barbier uitoefende. Een politie-agent getuigde, dat de delinquent op Zondag vier menschen had geschoren. De ïegter zeide echter: „De Sabbath is gemaakt voor den menscb en niet de mensch voor den Sabbath", en veroordeelde den man, omdat bij volgens de wet veroordeelen moest, met een halve stuiver boete met inbegrip van de kosten. De Berlijnsche Wespen steken op vermakelijke wijze den draak met de manie van de politie en van een deel der Berlijners, om, op den ligtsten schijn, de lieden voor handlangers van de Attentater aan te zien. Ziehier eenige der schetsen uit den tegenwoordige» tijd, door bet genoemde blad geleverd. Op de straat. Eerste burger: Zie mij deze photografie eens aan, gelijk ik daarop? bet is bedrog! Tweede burger Inderdaad, slecht getroffen, bet is jammer! (Hij wordt dadelijk opgepakt en naar de gevangenis geleid.) In de restauratie. Gast tot Jan: Wat een taaije biefstuk. Geheel mislukt, dat zou ik beter hebben gedaan! (De gast wordt de zaal uitgesleurd en aan de politie overgeleverd.) In een omnibus. Conducteur: Daar zijn er straks weder drie opgepakt. Oude vrouwEn waarom Conducteur Wel, wegens bet Altentat. Oude vrouw: Dat doet mij pleizier! (Eenige passagiers vatten haar aan en geven baar aan een voorbijgaanden politiedienaar over.) Tweede passa gier: Wat bad al die drukte te beduiden? Conducteur: Wel, daar zat zoo even een petroleuse in den wagen, die zeide, dat bet Attentat baar pleizier deed. Maar nu is zij ingerukt! Derde passagier: Zoo moest bet voortgaan, tot er niet één meer overbleef! De man wordt gegrepen en gevankelijk weggevoerd.) In de kegelbaan. Speler: Opgepast nu. Als de beurt aan mij komt, worden ze allemaal omvergeworpen! (De baas van de kegelbaan levert den spreker onverwijld aan de politie over.) Het heeft zich nog niet bevestigd, dat de Keizer van Marokko overleden zou zijn. "V isciiTDerigteii. Jl. Vrijdag kwam te Vlaardingen de 6de of laatste haringjager aan, medebrengende 506 tonnen haring, waarvan slechts 38 ton maatjes, de rest volle haring, zijnde de vangst van 28 schepen. Deze jager verliet de vloot den 1 dezer, en had dus eene voor spoedige thuisreis. Hiermede is de jagerij voor dit jaar gesloteuzij was bijzonder gunstig. De oudste menschen heugen zich zulk een ruime vangst zoo vroeg in het saizoen niet. Te zamen werden door de 6 jagers 2090 tonnen aangebragt, terwijl in 1877 slechts 720 tonnen tot 18 Julij aangebagt werden door 5 jagers. Benoemingen, enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerregten en accijnsen te Terschelling c. a., de lieer G. "VVulfsen, thans ontvanger derzelfde middelen te Wieringen. De benoeming van den kapt. ter zee 11. P. van Boneval Faure, als kommandant van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, is inge trokken, en wordt dat bevel met den 12 dezer tijdelijk opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. L. A. Walaart Sacré, lsten officier aan boord van dien bodem. De kapt, ter zee II. P. van Boneval Faure is, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld, ad f2925 'sjaars. Bevorderd zijntot kapt. ter zee, den kapt.—luit. ter zee J, B. A. de Josselin de Jong; tot kapt.-luil. ter zee, den luit. ter zee

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2