Hij logeert in een liötel, waar ook eene opera-danseres haar intrek had genomen. Deze is op haar doorreis en moet 's morgens vertrekken. In allerijl maakt zij haar toilet, om nog bijtijds gereed te komen; daar ontdekt zij, dat men hare schoenen nog niet heeft gebragt. Zij schelt. Het kamermeisje komt en verdwijnt om de schoenen te halen, die zij na een oogenblik brengt. De danseres wil ze aantrekken, maar alle pogingen zijn vruchteloos; de schoenen zijn veel te naauw. Zij schelt nogmaals het kamermeisje; deze komt en nu blijkt het, dat zij aan de danseres de schoenen gebragt heeft van lord Beaconsiield. Vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee in bepaalde deelen des lands. Terwijl de longziekte in alle provinciën des rijks, behalve in Zuidliolland, zoozeer is verminderd, dat slechts sporadische gevallen voorkomen, blijft zij in dat gedeelte van laatstgenoemde provincie, hetwelk algemeen bekend is onder den naam van het spoeling- district, heerschen. Algemeen is men van oordeel, dat thans de tijd gekomen is om die ziekte in de aangeduide streek met krachtige maatregelen te bestrijden. De maatregelen door de regering, voorgelicht door de gehouden enquête en door ambtenaren van het veeartsenijkundig staatstoezigt, zich voorstelt te nemen, zijn vervat in een bij de Kamer ingediend wetsontwerp, en komen hoofdzakelijk op het volgende neder: Vervoer van rundvee uit de door den minister van Binncnl. Zaken aan te wijzen streek, mag alleen geschieden met vergunning van den burgemeester der gemeente, waar bet vee zich bevindt, op advies van en na keuring door den distriets-veearts of die hein vervangt. In de aangewezen streek wordt al het rundvee onder de leiding van den distriets-veearts, door van regeringswege aan te wijzen en daarvoor bezoldigde geëxamineerde veeartsen met de meeste zorg ingeënt en door de zorg van den burgemeester van een merk- teeken voorzien. Het vervoer van slagtvee geschiedt onder de noodige voorzorgen ter voorkoming vau mogelijke besmetting, terwijl uitvoer van niet voor de slagtbank bestemd vee alleen bij volstrekte noodzakelijkheid en onder de meest strenge bepalingen van keuring en toezigt wordt toegestaan. Binnen de aangewezen streek kan het vervoer van gezond en niet van verdacht vee worden vrijgelaten. Ten einde bij de uitvoering van deze maatregelen moeijelijkheden en verzet te voorkomen, wordt den Koning uitdrukkelijk de bevoegd heid verzekerd om inenting en merking van vee, of een van beide, in bepaalde streken voor te schrijven. Iu de wet is ook opgenomen het beginsel, dat de eigenaar vau vee, hetwelk tengevolge van verpligte inenting sterft, volledige schade vergoeding erlauge. Moet de inënting of het merken, bij weigering of verzet, door den sterkeu arm geschieden, dan moeten de kosten door den eigenaar worden gedragen. De met de uitvoering der wet belaste ambtenaren zullen steeds tussoheu zons op- en ondergang vrijen toegang hebben tot de stallen, weicTen of bewaarplaatsen van vee. Weigering of feitelijke verhindering hiervan wordt gestraft niet gevangenisstraf van een maand tot een jaar en geldboete van f 100 tot 1' 500. Bij recidive worden de slratfen verdubbeld. Visontoerigten. Er vischt hier thans eene groote vloot schuiten, maar met gering succes. Tongen worden bijna niet gevangen en zijn daardoor ook zeer duur. Scliolletjes en scharren zijn zoo klein, dat zij bijna niet handel baar zijp- Scharren zijn anders zeer gezocht; kleinere soorten worden nog veel te duur betaald*. vestibule geleid werd, kwam men in de groote zaal. Er zat hier een talrijk personeel van jongelieden, die zich dezen morgen meer met de avonturen, partijen en vermaken der groote wereld schenen bezig te houden dan met hunne dienstzaken, want zij staken de weelderig gefriseerde hoofden herhaaldelijk bijeen en gesticuleerden bijzonder geheimzinnig in de richting der openstaande deuren van twee kantoren aan beide zijden van den tuin. liet eerste was dat van den jongen man Eugenio Eortanï, dien wij gisteren avond op het bal bij de fontein hebben leeren kennen. Hij werkte daar alleen aan zijn kasboeken en een smaakvol gevormd ijzeren geldkistje stond op den grond naast zijn schrijftafel. Hij werkte, cn zonder op het gefluister zijner collega's in de andere zaal te letten, wierp hij slechts nu en dan schier gedachteloos een blik naar den overkant of leunde als wanhopig met het voorhoofd op zijne handen. Zijne slapen waren z.oo ingedrukt en bleek op dezen morgen, dat de buid onder de oogen blauw doorschemerde. Slechts zijne ridderlijke houding, zijne hooge, edele gestalte was ongebogen en paste weinig bij de gelijkmatige en tot onbewege lijkheid dwingende bezigheid. Ook had hij deze eerst sedert korten tijd ter hand genomen en zijn lotsbestemming had in ganscli andere sfeeren gelegen. Hij was marine-officier geweest; uit zeer goede familie en met krachtige protectie, had zijn loopbaan hem recht gegeven tot schitterende vooruitzichten, tot bij de blokkade der haven van Maltiera een vijandelijke kogel bem getroffen had, zon der dat deze later weder uit de wonde had kunnen verwijderd worden. Zijn zeedienst was verder onmogelijk; toch verliet hij dien niet terstond, om de noodige herstelling af te wachten. Hij ver keerde gedurende dien tijd, eveneens door bemiddeling van zijn superieuren, in aanzienlijke kringen en de uitgelezenste gezelschappen. Hier leerde hij voor het eerst de schoone en eeriige dochter van Taylor kennen, die op een grooten voet leefde, maar van wien men als uitgeweken Engelsehman niet goed wist, of zij wel wettig recht op het vaderlijk erfgoed had. Velen beweerden dat zij in weelde werd grootgebracht en verwend, zonder dat zij uitzicht op een grooten bruidschat had. Jane Taylor zelve wist niet volkomen duidelijk in hoeverre ze van haren stiefvader afhankelijk was eri of zij wel zelfstandig een keuze mocht doen. Zij genoot het leven meer dan dat zij het begreep, maar met die fijne, uiterst beschaafde zinsvermogens, die uit elke gebeurtenis, uit ieder voorval het innerlijleste, het waarste als bij ingeving zich weten toe te eigenen. Thans echter, na deze ontmoeting, brak voor Eugenio een moeielijke tijd aan. De kogelwonde, die hem pijn begon te veroorzaken, gaf liern de over tuiging, dat de militaire zeedienst verder onmogelijk was. Hij had dien dienst lief; hij gevoelde, sympathie voor den strijd met de eleuwnten, voor de veelvuldige reizen; hij had ambitie voor zijn toekomst. De aarzeling, de spanning, de toenemende hartstocht voor het schoone en hoogbegaafde meisje, brachten hein tot een wanhopigen en nu ook lichamelijk \erergerden toestand. Ilij moest zijn ontslag nemen en het sprak wel van zelf, dat hij er thans niet aan denkeu kon, zich in nadere betrekking tot Jane te stellen, Een viertal schuiten bragten van Terschelling eenige groote tongen. Prijs f 41 per 100 stuks, zeker hoog te noemen. Enkele rog is aangebragt; zij gold gemiddeld 25 cents per stuk. De visscherij op den Zuidwal heelt opgehouden. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. E. C. Granprc Molière is, op zijn verzoek, met den la itsten Junij eervol uit de zeedienst ontslagen en met den eerstan Julij daaraanvolgende benoemd tot Istcn luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl.-ïndië. De scheepsklerk C. E. Julius, dienende aan boord van het schroef- stoomschip van Galen, wordt met den 12 dezer overgeplaatst aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis. Oost-Indië. Ingetrokkende tijdelijke detachering bij het marine-etablissement te Soerabaija van den luit. ter zee 1ste kl. bij de Kou. Ncd. Marine J. G. J. Spanjaard. Staten-G-eneraal. Tweede Manier. Zitting van Dingsdag 9 Julij. Na zeer uitvoerige discussie en na bestrijding door den minister, die het behoud der algemeene zedeleer op de openbare school voorstond, is het amendement van den heer de Jonge om de woorden „christelijke deugden" uit art. 38 te doen vervallen, verworpen met 53 tegen 28 stemmen en dat art. onveranderd goedgekeurd. De artt. 34 tot 42 werden onveranderd aangenomen. Zitting van Woensdag 10 Julij. Op een desbetreffende vraag van den heer de Casembroot antwoordde de minister van Koloniën, dat sedert het laatste in de Staatscourant opgenomen telegram de regeling hoegenaamd niets omtrent den toestand van Atsjin vernomen had, hetgeen hij als geen ongunstig teeken aanmerkte. Bij de voortzetting van het onderwijsdebat werd op art. 43 verworpen het amendement van den heer van den Berch van Heemstede om de gemeenten tot schoolgeld heffing te vcrpligten. Art. 43 en daarna art. 44 werden onverauderd goedgekeurd. De bchaudeling van art. 45 (uitkcering van 30 pCl. aan de gemeenten) werd aangevangen met vier daarop voorgestelde amendementen. Morgen voortzettiug. België. De zilveren bruiloft van den Koning en de Koningin zal den 22 Aug. a. s. gevierd worden. De Belgische vrouwen zullen de Koningin dien dag een geschenk aan bieden. Een Brusselsch blad oppert het denkbeeld om, ter herinnering van dien dag, een standbecdd voor lord Pal- merston op te rigten, als een der grondleggers van België's onafhankelijkheid; de onthulling zou dan plaats kunnen hebben als in 1880 het gouden feest dier onafhankelijk heid gevierd wordt. Te Luik heeft het gemeentebestuur bepaald, dat boter- handelaren, die tevens kunstboter verkoopen, deze waar van een duidelijk opschrift moeten voorzien: „Beurre artificiel" (kunstboter), op sh-aft'e van 1 tot 25 francs en 1 tot 7 dagen gevangenisstraf. FranKrU K De tenor Fran^ois Caubet, de vader, is den 3 dezer op zijn buitengoed Pont-de-la-Maye, bij Bordeaux, in den ouderdom van 57 jaren overleden. Engeland.. In het Lagerhuis verklaarde sir II. Selwyn-Ibbetson bij de discussie over de veeziekten-bill, dat de regering voor nemens is het slagten op de plaats van aankomst van vee, afkomstig uit Spanje, Portugal, Denemarken, Zweden en Noorwegen, aan de beslissing van den Privy Oouncil over te laten, zoo bewezen wordt, dat in deze landen geen veeziekte keer sclit. wijl hij er op beducht moest zijn zich een nieuwen loopbaan te openen. Hoe meer de uitwendige zwarigheden toenamen, des te meer wies het verlangen en de bewondering voor dit tooverbeeld. Hoe minder hoop er scheen te bestaan, des te meer koesterde hij hoop. Zoo verliep er een jaar. Eugenio voud, eveneens door protectie, een nieuwe betrekking, in een groot handelshuis, die echter toch eigenlijk niet bij zijne persoonlijkheid paste cn dan ook geenszius voldoende was om naar de hand van een meisje te dingen dat in de hoogste kringen te huis behoorde. En toch had Eugeuio ook toegang tot deze sfeer, en daar dit de eenige mogelijkheid was om Jane te zien, bezocht hij na hel aanvaarden zijner nieuwe carrière meer dan te voren deze kringen. Dit mishaagde allereerst en voornamelijk zijn collega's, die wel tot laat in den nacht braspartijen en dergelijken bezochten, maat niet de fijnere sfeeren der groote wereld. Toch bepaalde zich.de kuiperij der anderen tegen hem, dit bijeensteken der hoofden, vooi'loopig slechts tot het gebabbel der verveling, waartoe velen tegen een zeer licht vervallen. Zeer veel ernstiger werd het;, toen het bekend raakte, dat Eugenio druk verkeer had met een gevierde dame, maar met een erfdochter, z,die er geen was;'' dat dit hein misschien tot uitgaven en weelde noodzaakte, die hem zijn ontvangsten verre deed te buiten gaan en dit werd spoedig tot afkeer en laster. Roberto Kerry, een collega van Eugenio, was ijdel, van een boosaardig karakter, even eens in liefde voor de schoone Sara ontbrand. Daar hij zijne liefde onbeantwoord moest zien, verkeerde dit gevoel in de bitterste haat tegen Eugenio, die naar zijn inzien ook door zijn chef bij hem voorgetrokken werd. Yan dit oogenblik af, was de ondergang van den jongen man besloten. Sedert dien tijd vond de haat van ltoberto Kerry ingang in het oor van den chef met allerlei, aanvankelijk slechts zwakke, maar allengs verzwaarde verdachtmakingen, waarvan de kern echter steeds was, dat Eugenio door zijn openlijk optreden als een „groot heer" argwaan gaf ten opzichte der hem toevertrouwde kas. Dit boezemde den aanzienlijken heer, die deu jongen man vroeger niet ongenegen was, wantrouwen in en hij begon hem uit de hoogte te behandelen en met onvriendelijke blikken aan te zien. Welke werking kan één woord van den lasteraar hebbenEugenio voelde met licht geraakte fierheid terstond de onbegrijpelijke ver andering in zijne nieuwe positie; hij had dag aan dag het gevoel, dat van een onbekende zijde giftpijlen op hem werden afgeschoten en inderdaad hun uitwerking niet misten, wijl zij op de kwetsbare plekken gericht waren, en die zooveel te pijnlijker waren, wijl zijn eergevoel bijzonder prikkelbaar was, een gevolg van zijn militaire en zoo innig betreurde opleiding. Eugenio Eortani, die het grootste gedeelte van zijn jeugd op zee en in de eenzaamheid doorgebracht had, was zoo rein en onbedorven van karakter, dat er tot dusver bij hem tegen niemand eenige verdenking was gerezen. Hij zelf, zoo goed en goedvertrouwend, zou nauwelijks hebben kunnen begrijpen, tot welke geslepen boos- Cliam's teekenstift karakteriseert in Charivari de Turksche gevolmagtigden op liet Congres te Berlijn, die zich zoo veel moeten laten welgevallen, die zoo weinig van zich af kunnen spreken, die onder den druk van zoo veel ongelukkige omstandigheden zitten, en die, zoo als het gerucht wil, niet tijdig naar Berlijn konden reizen, omdat eerst op allerlei wijzen het reis- en vcrblijfgeld bijeengeschraapt moest worden, volgendevwijze: De Turksche gevolmagtigde buigt zich bescheiden en onderdanig naar zijn buurman aan do Congrestafel en fluistert hem in het oor: „Mijne regering is wel eens wat traag en na latig,..., leen mij tien francs!" Bultsclilaiia. Naar men verneemt is de Fransche regering voornemens, aan Rusland de vraag te stellen, ef het niet liever het denkbeeld van annexatiën in Klein-Azië zou laten varen, dan te zien dat de conventie, krachtens welke Cyprus aan Engeland komt, in werking treedt. Mogt Rusland ontkennend antwoorden, dan zou Frankrijk gezind zijn, een meer active politiek aan te nemen. Gelijk bekend is, zeide men van liet Weener Congres: Ie Congres danse mais ne marche pas. Yan het Bcrlijnsche Congres kan men zulks niet zeggen. Het danst in het geheel niet. liet. geeft zich niet af met uitspanningen van dien aard. Alle uitwendige praal en luister ontbreekt daar aan. Zooals Bismarck inoet gezegd hebben is liet Congres eene vergadering van lieden van jaren, die te zamen zijn gekomen om elkander te leeren kennen en liunne gedachten mede te deelen. Aan het hof hebben geenc bijzondere feesten plaats, wegens den halfrouw over den voormal igen Koning van Hannovcr. Daarenboven is de stemming in Berlijn, na de twee moordaanslagen op den Keizer, zeer gedrukt en niet geneigd tot groote openbare feesten. Ook biedt Berlijn in het midden van den zomer weinig uit spanning aan. De Koninklijke schouwburgen zijn gesloten, zoodat de heeren Congresleden tot ijverig en ernstig werken verwezen worden, wat het Congres dienstiger zal zijn dan hier in allerlei soort van vermaken te leven. Het spreekt van zelf dat er geen gebrek aan soupé's en dinè's is. Op voorstel van Bismarck is liet Congres om den anderen dag of dagelijks gehouden. Daardoor hebben de gezanten tusschentijds gelegenheid om onderling de verschillende meeningen te bespreken en dit voert dikwerf tot een ver rassenden uitslag, zooals uit de meerdere toenadering van Oostenrijk en Rusland gebleken is. Vooral graaf Schuwaloff is onvermoeid werkzaam om alle verschillen uit den weg te ruimen, waarin hij door Bismarck krachtig ondersteund wordt, die een vreedzamen afloop van liet Congres als zeker beschouwt. Natuurlijk trachten ook de kleinere mogendheden, wier gezanten overgekomen zijn om hunne belangen voor te staan, zooveel mogelijk invloed te krijgen. Busland. De Kursk-Charkow-Asow spoorwegmaatschappij heeft voor eenigen tijd van de lokomotieven-fubriek van den lieer Baldwin te Philadelphia 40 lokomotieven gekocht, die in ongeloofelijk korten tijd geleverd zijn. Vier weken na de bestelling waren 12 lokomotieven gereed, bij het einde der vijfde week 10, gedurende de zesde week 11 en in de zevende week was de gelieele bestelling gereed. Toen do fabriek de order ontving, waren er 1000 man werkzaam, dit aantal werd dadelijk op 2400 gebragt en de meesten werkten dagelijks nog boven den bepaalden tijd van 10 uren. De overtogt over den Oceaan van Phila delphia tot Plymouth duurde 16 dagen, die van Plymouth aardigheid de verdenking bij anderen ontaarden kan. Doch dezen dag kreeg hij er een flauw vermoeden van. Tegenover zijne kamer was de werkkamer van den chef, waarvan de deuren, even als bij hem, wijd open stonden. Hij zag hem aan zijn schrijftafel in de vorstelijk ingerichte kamer zitten. Men kan geen houding zien, die onbegrensder hoogmoed uitdrukte, doch niet dien edelen lioogen moed der echte beschaving, maar die van veel minder kaliber. Men zou gezegd hebben, dat die indruk met het opgeborstelde haar aanving, en bij deri voet op het Smyrnasche tapijt eindigde, die den voor hem liggenden prachtigen Bernhards- liond onverdiende schoppen gaf. Eugenio zag nu, hoe zijn alles berekenende collega ltoberto in het bureau van zijn chef ging en telkens, van tijd tot tijd zijwaarts naar Eugenio loerend, met het hoofd iu de hand geleund, tot zijn patroon sprak. Al geleek deze nu juist niet op Eaust, de ander des te meer op Mephistopheles, toen bij met zijne groote, houterige vingers door zijn zwarten puntbaard streek eu inet zijn scherp geteekeiul profiel, zich nederbuigend, met kwade bedoelingen tot den consul sprak, die zich blindelings door hem leiden liet. Euge nio, die met zijn gelaatstrekken van bijna antieke schoonheid als Abel naar Kaïn zag, werd door een rilling bevangen; hij wist zelf niet waarom. Bij de angsten, die zijn hart bestormden, bij den zenuwachtigen invloed, dien zijn tegenwoordige werkzaamheid op hem uitoefende, nu ook den ganschen dag niets dan de eentonige vellen papier vol cijfers onder de oogeu te krijgen, in plaats van zijne vroegere frissche, levendige bezigheden, bekwam hem slecht. De vrees voor de toeneming van de pijnen zijner wonden, eu daarbij nu nog de verdenking dat hij hier boosaardig verraden was bracht hem zóó in verwarring, dat hij bijna het bewustzijn meende te zullen verliezen. Voor een oogenblik trad hij in een vensternis, waarin de verfrisschende koelte van den tuin doordrong drie stappen van zijn tafel en van het geopende geldkistje; doch zoo, dat hij nu door het tweetal in de andere kamer niet gezien kon worden. Van dit gunstige oogenblik maakte ltoberto gebruik, om in het oor van zijn meester zijn laatsten giftpijl af te zenden. „Zie, signor, hoe de liefde uwen kassier zijn plicht doet vergeten de kas staat open en hij schijnt verdwenen." De chef keerde zich om, en dit ziende, wierp hij een verachte- lijken blik naar de zijde van den aangeklaagde; eu ltoberto on merkbaar met de oogen wenkend, dat, hij eens naar den staat der kas zou zien, stond hij op en verliet zijn kamer, voordat Eugenio op zijn plaats was teruggekeerd en dus de verdenking niet wegge nomen was. Toen Roberto daarentegen de deur van diens kaïner bereikt had, zat Eugenio weer rustig aan zijn schrijftafel. Ilij stond bij den ingang van de kamer als verbijsterd stil, want zulk een reincn en openen blik trof hem uit de schoone blauwe oogen des jongen mans, dat hij als een bezworen duivel vau dien drempel week Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2