ADVERTENTIE N. tot Pillau 6 dagen. 14 Amerikaansclie monteurs waren medegegaan tot het in elkander zetten van dc lokomotieven, waartoe 14 dagen noodig waren. Een en ander geschiedde te Wirballen, waar de lokomotieven beproefd en aan de Russische agenten afgeleverd werden. Door Prins Peter van Oldenburg, Russisch generaal en president van het departement voor burgerlijke en kerkelijke zaken, is het navolgende memorandum open baar gemaakt: z/In het leven van dén mensch zijn plegtige oogenblikken. Niet minder in* dat der volken. Inzonderheid plegtig is het tegenwoordig oogenblik, waarop de hoofden der kabi netten en de gedelegeerden der groote mogendheden te Berlijn zijn bijeengekomen om aan een vreeselijken oorlog een einde te maken en voor Europa een duurzainen vrede te verzekeren, waaraan het dringend behoefte gevoelt. Die bijeenkomst wordt gehouden onder zeer treurige omstandigheden. Onder den indruk der ontzettende gebeur tenissen, die te Berlijn hebben plaats gehad, vraagt ieder een: waar gaan wij heen? Zullen wij ten prooi vallen aan eene wilde vereeniging, die zich de Internationale noemt en door solidariteit der misdaad poogt de grond slagen der maatschappij omver te werpen, troonen en regeringen te doen vallen en de godsdienst te vernietigen De denkbeelden van het socialisme worden in een schrik- wekkenden omvang verspreid, terwijl de geschiedenis ons het bewijs levert, dat men geen ideeën door middel van bajonetten kan bestrijden, dat het zwaard der justitie wel den schuldige kan treffen, maar niet de kiem van misdadige denkbeelden kan uitroeijen, en dat dit doel alleen kan worden bereikt door eene onderlinge en gelijktijdige handeling van alle Souvereinen en regeringen, die bij de gratie Gods aan de hoofden der natiën zijn geplaatst. Ongelukkig moet men erkennen, dat, in weerwil van alle verkeerdheid der socialistische denkbeelden de regeringen zelve aan het socialisme voorwendsels tot ontevredenheid geven door hare bovenmatige e'schen, waaronder vooral de bloedbelasting het zwaarst op de bevolkingen drukt. Wij willen nu niet spreken van al de verschrikkingen des oorlogs, die aan de vrouwen hare echtgenooten, aan de kinderen de vaders, aan de familiën de zonen ontrooft, aan landbouw en nijverheid zooveel sterke armen onttrekt en in korten tijd de schoonste regimenten, bestaande uit de bloem der bevolking, verandert in een hoop lijken en verminkten. Is dat Christendom? Is dat beschaving? Is dat de negentiende eeuw? Men sticht inrigtingen van weldadigheid, philantropische instellingen, men vestigt vereenigingen ter bescherming van dieren, en men ver oordeelt menschen ter slagtbank! Een vrede te sluiten, hoe eervol die ook moge zijn, is dus niet voldoende wanneer men den gewapenden vrede behoudt, die de geesel van alle regeringen is, omdat hij haar berooft van dc middelen om in den toestand des volks verzachting en in het binnenlandsch bestuur de on vermijdelijk noodige verbeteringen te brengen. Iedere regering moet beschikken over eene aanzienlijke magt, in overeenstemming met hare politieke en geographische positie, zoowel als met hare historische traditiën. Die magt te willen afschaffen, zou een misdadig en zinneloos denkbeeld zijnmaar het tegenwoordige stelsel van volks- ligtingen, eene vinding van Robespierre, moet veranderd worden. De wenschen en gebeden van alle weidenkenden begeleiden de groote staatsmannen, die te Berlijn zijn vergaderd. Mogten zij er in slagen, den vrede en de welvaart van Europa te verzekeren, door de menschheid te bevrijden van den geesel des krijgs. Daardoor zouden zij zich in de geschiedenis onsterfelijk maken en het nage slacht zou hen zegenen." TurKlJe. De Servische troonrede is jl. Zondag door Prins Milan in de Skupschtina voorgelezen en luide toegejuicht. Zij geeft de motiven voor den tweeden oorlog tegen Turkije, wijst met voldoening op het Traktaat van San-Stephano, hetwelk Servie's onafhankelijkheid en uitbreiding van grondgebied stipuleert, spreekt de verwachting uit, dat liet Congres deze belangrijke resultaten des oorlogs be krachtigen zal en eindigt met de uitnoodiging aan de Vertegenwoordiging om zich tot de dringendste werkzaam heden te bepalen, als: vaststelling van het nieuw budget, bekrachtiging der gedurende den oorlog uitgevaardigde wetten en behandeling der invaliden-wet. Het eiland Cyprus, in de Middellandsche zee, tot dusverre een gedeelte van het Turksche ejalet Dzjzair, is door de Porte aan Engeland afgestaan, na ruim drie eeuwen in het bezit der Turken te zijn geweest, die het in 1571 op de Venetianen hadden veroverd. Het ligt ruim 12 uren van de kusten van Syrië en Anatolië ver wijderd en op een afstand van 30 geographische mijlen, regts tegenover den ingang van het Suez-kanaal. Het eiland is vruchtbaar, maar telt niet meer dan 115,000 inwoners, onder welke slechts 20,000 Mahomedanen; de overigen j zijn meest Grieken. Bevond het zich niet zoo nabij dat kanaal, misschien zou Engeland niet meenen dat het Cyprus noodig heeft om gestand te doen aan zijne belofte, om na te komen zijne aangegane verpligting, Aziatiscli-Turkije voortaan tegen aanvallen van Rusland te beschermen. De aanwinst van Cyprus voor de Britsche kroon wordt door Rusland goedgekeurd, hetgeen wel niet anders kan, daar deze mogendheid het voornaamste krijgt van wat zij in Aziatiscli-Turkije verlangde. Amenüa. Het voornemen bestaat in 1883 te New-York een wereldtentoonstelling te houden, een World's fair, die in luister al hare voorgangsters moet overtreffen. Rothmnn, Wulffen, Graefe, Scliyrer, Sommer en WincTheim, als rapporteur de heer von Seydewitz en als ambtenaar van het Openbaar Ministerie de Obcrstaatsamvalt Luck. Beeds vroegtijdig verdrong zich een talrijke menigte voor het gebouw. De zittingzaal was stampvol, zoodat het onmogelijk was een plaats meer te krijgen. Ten 9 ure werd dc beschuldigde binnengeleid; hij zager brutaal en zeer tevreden uit. Na de voorlezing der acte van beschuldiging, waarmede geruimen tijd verliep, verklaarde Hüdel niet schuldig te zijn. Hij was den 4 Mei, toen hij in Berlijn was aangekomen, eigenlijk voornemens geweest, om over Hamburg na.'r Amerika te gaan, doch had te Berlijn een revolver gekocht om zich van liet leven te berooven, daar het hem zoo slecht ging, dat hij zijn leven moede was. Hij had Onder de Linden zijn voornemen ten uitvoer willen leggen. Op de opmerking van den voorzitter, dat dit toch een zonderlinge plaats voor een dergelijke daad was, antwoordde hij, dat ieder dit doet zooals hij goedvindt. Het getuigenis der personen, die beweren dat hij op den Keizer heeft geschoten, verklaarde hij voor valsch. Ilij had zeide hij zicli slecht getroffen, zoodat zijne kleederen ongeschonden bleven. Hij verklaarde zich niet te kunnen herinneren dat hij achter het rijtuig staande op den Keizer had gemikt en geschoten, evenmin dat hij op de vlugt gegaan zijnde een tweede schot had gelost. „Alle getuigen liegen," zeide hij. Toen hem de brief aan zijne ouders, waarin hij zich als „aan rander van den Duitschen Keizer" had gekwalificeerd, werd voor gelegd, beweerde hij dit spottender wijs te hebben bedoeld. Hij erkende den diefstal bij zijne moeder te hebben begaan, alsmede dat hij naar Metz is gegaan om daar te agiteeren. Hij ontkende echter lid van eenige socialistische vereeniging te zijn. Ook loochende hij ten stelligste tot de christelijke socialisten te behooren, daar hij veeleer .als anarchist moest worden beschouwd. Op de vraag, wat hij daaronder verstaat, weigerde hij eene nadere verklaring te geven. Alleen om geld te verdienen had hij Christelijk socialistische „prullen" verkocht. Hierop werd een brief van Hödel aan zijne moeder voorgelezen, waarin allerlei socialistische phrases voorkomen, en o. a. gezegd wordt, dat alles moet worden omvergeworpen, en d it hij reeds een half dozijn revolutionairen had gevormd. Nsar aanleiding hiervan nader ondervraagd, verklaarde Hödel niet te weten wat een anarchist is, terwijl hij verzekerde overigens slechts te zullen zeggen wat hij goedvond. Alsr.u werd een aanvang gemaakt met het getuigenverhoor. Dertig getuigen verklaarden evenwel, dat Hödel op den Keizer heeft gemikt en geschoten. Na kort debat is Hödel ter dood veroordeeld. Celebes23 Janij te Batavia aangekomen. Kon.derNederl. 8 Julij van Suez naar Batavia vertrokken. PrinsesAmalia. 9 Julij van Port-Saïd naar Batavia vertrokken. Madura 5 Julij van Napels naar hier vertrokken. Conrad7 Julij van Napels naar hier vertrokken. Prins Hendrik. 29 Junij van Batavia naar hier vertrokken. Prins v. Oranje. 6 Junij alhier aangekomen, vertrekt 13 Julij. Weêrtaitee faarnemiiipn Ie Helder. -LaMsteet.) 3 d b. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 wtz. 6k. 757.37 - 3.13 16.3 - 1.8 0.76 weingolv 1L 8 wzw. 5 755.66 - 4.94 15.5 - 1.0 0.81 11 12 w. 8„ 7 5'5.34 - 5.16 14.7 - 3.5 0.85 Golvend Weersgesteldheid10 Julij 12 u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. 11 Julij 8 u. Digtbewolkt, regenb., wind. 11 Julij 12 u. Digtbewolkt, regenbuijen. Marinehaven. Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 6 Junij. Prins v.Oranje. BB.v.d.Spreukel. Pad.euzviaSuez. I-Iaven van. IJmuiden. Binnengekomen 9 Julij. Nidelven, Jacobsen, BorgaAlma, Olsen en Albert, Rasmussen, beiden KroonstadChrisliania, st., ^Jhristiania. 10 Julij. Nictaux, Masters, en Aurora, Koss, New-YorkMercus, st.. KroonstadOndine, st., Oostzee. Vertrokken: 9 Julij. County of Bute, Armour, Glasgow; Bobertus Hendrikus, v. Deursen, Ncrva; Barsingerliorn, v. d. Woude, Finland; Coucor- dia, Bakker, Sundsvall; Petrel, st., Londen. 10 Julij. Kestrel, st., Liverpool; Eddystone, st., IIull. Proces- d e 1. Jl. Woensdag heeft het proces-Hödel voor het hof te Berlijn een aanvang genomen. Bij de zamenstelling van het hof heeft als voorzitter zitting genomen de lieer von Miihlen, als raadsheeren de heeren Sello, MarKtDerigten. Amsterdam, 9 Julij. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 284. Bogge op levering iets flaauwer, Oct. f 168, 167. Baap- olieNajaar f 38$, Mei f 40. Lijnolie: Aug. f 32$, Sept. f' 32$, Najaar f 31$, Oct./Dec. f 31$, Jan./Mei f 30|, Mei f 31. Petroleum vast, loco f 13| E., Najaar f 13$ E. betaald. 10 Julij. Tarwe op levering onveranderd; Nov. f 284. Bogge onverauderd; jarige Petersb. f 168, 167; puike Amerik. f 188 van boord. Op levering op nieuw iets lager afgegeven; Oct. f 168, 167, 166, 167. Boekweit iets lager; Gordijker f 221, Nijkerker f 216. Baapolie Vliegend f 40; Sept./Dec. 3S$, f; Mei f 39£. Lijnolie Vliegend f 33; Aug. f 32|, Sept./Oct. f32; Sept./Dec. f 31$, Mei f 31. Petroleum vast; loco f 12$ betaald; latere levering met weinig aanbod. Vette Kalveren 1ste kw. 90 en 2de kw. 75 c. per KG. Gras- kalveren f 12 a 20. Nuchtere Kalveren f 7 a 12. Vette Varkens 41 a 50 c. per KG. Texel, 8 Julij. Wol-prijs voor vette f 1.10, schooue f 1.50; de laatste soort is zoo goed als opgeruimd. 9 Julij. De Engelsche Wolmarkt is flaauwer gestemd, hetgeen invloed heeft op den hier besteden prijs. Voor f 1,10 per KG. ongewasschen Wol kan men op de Engelsche markt geen rekening maken; gewasschen Wol is thans beter te plaatsen dan de vette. Puike soorten hoe ligter in vet hoe beter voor den verkoop. Hoorn, 9 Julij. De verzending van Wol geschiedt thans op groote schaal. Dagelijks worden van hier uit met de booten vele balen, die eenige honderden KG. Schapenwol bevatten, verzonden. De handel in dit artikel is vlug, dewijl de prijzen, naar men algemeen hoort, nog rijzende zijn. Er valt in deze streken, door de vele Schapen, die er aangefokt worden, jaarlijks zeer veel wol. Rotterdam, 9 Julij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 944 Bunderen, 219 vette en Gras-Kalveren, 9 nuchtere Kalveren, 1211 Schapen en Lammeren, 871 Varkens en 49 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Bunderen 1ste kw. 88 a 95 c., 2de kw. 82 a 86 en 3de kw. 76 a 78 c.; Kalveren lste kw. 105 ac., 2de kw. 90 a 95 c., 3de kw. 80 ac.Schapen lste kw. 80 a c., 2de kw. 75 a c., 3de kw. 70 a c.; Varkens lste kw. 64 a c., 2de kw. 56 a 60 c., 3de kw. 50 a 54 c.alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 56, 2de kw. f 50, 3de kw. f 46. Schiedam, 10 Julij. Jenever f 14,25, Amst. proef f 15,50, Moutwijn f S,75 per N. vat. Veenendaal, 9 Julij. Wol. Aangevoerd KG., f a f per KG. Kampen, 9 Julij. Hooi. Buiten- f 15,a 16,en Binnen- f 13,— a 14,— per 1000 KG. Meppol, 8 Julij. Vee. Stalprijzenguste Koeijeu f 120 a f 220, dragtige f 120 a 260, melk- f 100 a 180, guste Vaarzen f 80 a 160, Schapen f 12 a 25, Lammeren f 4 a 10, dragtige Varkens f 20 a 35, vette 36 a 42 c. per KG. Hooi. f 16 a 28. Wareghem, 6 Julij. Vlas. lste kw. 1.95 a -.fr., 2de kw. 1.75 a -.fr., 3de kw. 1.45 a 1.60 fr. per KG. Aalst, 6 Julij. Vlas. 4.40 a 5.40 fr. per 3 KG. Geeraardsbargen, 8 Julij. Vlas 1.35 fr. per KG schag uk markt van heden. PEB TELEGBAAF. 9 Paarden f Veulens - Ossen - Stieren - 30 Gelde-Koeijen - 20 Kalf-Koeijen Vaarzen - Hokkelingen - 8 Nucht.Kalveren - 300 Schapen - 220a2S5 180a280 10a 18 20a 38 Lammeren f G Bokken&Geiten - 10 magereVarkens - 20 Biggen 25 Kippen c. Eenden - Boter per kop Kaas per KG. - Kip-Eijeren per 100 Eend-Eijeren - la 5 - 10a 14 - 4a 6 c. 40a CO a - 95a110 - 35a 45 - 275a300 - 340a V er volg HST ieu wstrj dingen. Met ingang van den 14 dezer wordt op het Bijks-telegruaf- kantoor te Alkmaar de beperkte Zondagdienst van 8 tut 9 ure voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 ure namiddags ingevoerd. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. De Provinciale Staten van Friesland hielden zich jl. Dingsdag bezig met de vrouwen-emancipatie, naar aanleiding van een water- schaps-reglenient, waarin een bepaling opgenomen was: „vrouwen worden in de vergaderingen van ingelanden niet toegelaten." In de afdeelingen was men op dat verbod gestuit. De natuurlijke bescheidenheid der vrouw, meende men, zou haar van zelve van het bezoeken van de vergaderingen ternghouden. Haar uitdrukkelijk den toegang daartoe te verbieden, werd cenigszins kwetsend geacht. De groote meerderheid der commissie stelde daarom voor, die zin snede te laten vervallen. Met 30 tegen 12 steramen is die zinsnede gcroijeerd eii alzoo aan de vrouwen toegang verleend. De Amerikaansche bladen verhalen van een weddingschap van 10,000 dollars, door kapitein John Guire van Cincinnati aan geboden. Hij wil, van een duikertoestel voorzien, in vijf-en-twintig dagen van Cincinnati over dc bedding der Ohio naar Cairo wandelen. Een bootje zal hem volgen en voortdurend van versche lucht voor zien. Bovendien behoudt hij zich het regt voor, van nu en dan boven te komen. 35 jarige Kchtvereen5jfing VAN ONZE GEI.IKPDE OUDERS WILLEBRORDUS WINTER EN wiliielmina maria ludefika schilling. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Nieuwediep, 17 Julij 1878. Wegens het familiefeest wordt op dien dag MET VEItKOCHT. Heden overleed, zacht en kalm, onze jongste lieveling JOHANNES, in den ouderdom van vijfjaren en elf maanden, na een geduldig; lijden van eenige iveken. P. BAKKER Dz. J. BAKKER—EELEMAN. Westergeest op Texel', 7 Julij 1878. lierplaatsing wegens misstelling). Heden overleed mijn geliefde Echtgenaote JANSJE BUWALDA, in den ouderdom van 57 jaren. C. DE GROOT. Helder, 10 Julij 1878. Eenige kennisgeving. Vergadering van de afdeeling TESSEL van het PROTESTANTENBOND, op ZONDAG AYOND 14 JULIJ a. s., des avonds 7| ure, in het logement DE LINDEBOOM," a/d Burg. Spreker Dr. HU GEN HOLT Z Jr., uit Amsterdam. Entree 35 cents de persoon voor niet-lieden. HET BESTUUR. AfB. In de zaal mag niet gerookt worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3