Als het socialisme ons zijne ernstige vraagstukken voor de voeten werpt, dan weigeren wij studie, maar geven geld voor vermeerdering van politie-magt. Als iemand de ernstigste vraag van dit leven, liet huwelijk, de verhouding tusschen man en vrouw, en ouders en kinderen bespreken wil, dan gunnen wij hem geen onderzoek maar begraven hem onder onze voortreffelijke moraliteit, en roepen over onzedelijkheidoogen toe Hoe zouden wij anders kunnen zijn? Let op onze jeugd! Dan omringen ons aan alle kanten onze idealen! En daarin ligt voor ieder onzer zijne toekomst. Wat hij in zijne jeugd geloofd heeft, gewild en gehoopt heeft, bepaald de rigting, waarin hij werken zal in vol wassen leeftijd. Maar onze idealen liggen met de waarheid overhoop en dringen ons leven naar eene zijde, waar teleurstelling tot onverschilligheid en onverschilligheid tot berusting leidt. Uit romans leert de knaap en het meisje de wereld kennen. Eene wonderlijke wereld, waarin als op het tooneel het scherm valt, als de held en de heldin elkander in de armen liggen, en na drie deelen met wederwaardigheden, de vaderlijke zegen het voorgenomen huwelijk bekrachtigt. Onzin! Alsof niet de werkelijke strijd des levens dan eerst begon als de romanschrijver „Einde" geschreven heeft achter den laatsten volzin! Uit die romanhelden kiest het meisje zich haar ideaalAlsof er zulke mannen waren En de jongeling droomt zich zijn vrouw uit de troostende engelen, die hij in verzen heeft ontmoet, de liefelijke schepselen der verbeelding, die geen andere behoefte hebben dan om te beminnen en om schoon te zijn. Souis, soms heeft de jongeling behalve zijne boeken ook een achterhoek van de wereld gezien en smeedt zich een ideaal uit de onmogelijke vereeniging van Aspasia en Mignon. En overigens: het geslacht dergenen, die in arbeid en pligtsbetrachting op zichzelf een begeerde toekomst zien, is niet talrijk, en zelfs hen wacht bittere teleurstelling bij de ontdekking, dat zelfs deze eenzijdigheid, de meest eer volle, de ziel onbevredigd laat. Maar overigens leert en zingt en fluistert alles: wordt rijk. Samuel Smiles verschaft den besten hun ideaal: help u zelf omrijk te worden. Wij leven in een tijd van materiëele welvaart, van natuur kundige wonderen, in een tijd, die ons vele stofbehcer- schende wetten heeft leeren kennen, en ons magt heeft gegeven over het geschapene. En toch is het te betwij felen of komende geslachten zullen ons denken en leven, uitsluitend in dienst van stoffelijke welvaart, even eenzijdig en daarom even bekrompen, even onwaar en onecht vinden, als thans aan ons de sentimentaliteit van Claudius en zijne vrienden schijnt. Maar daarop behoeven wij niet te wachten. Vraagt het slechts aan die allen, die thans door het leven gaan zoo geheel verschillend van wat zij eens hoopten te zijn. Vraagt hen, wanneer zij gezien hebben, dat hun ideaal een leugen was, vraagt hen, hoe hard en bitter hun die erkentenis is gevallen, vraagt hen, wat zij gedaan hebben toen zij dat eenmaal wisten. Eenmaal wistej), dat zij hen eigen leven hadden bedorven, misschien dat van ande ren tevens. Toen zijn zij wijs geworden. Wat men zoo gewoonlijk noemt: verstandig geworden." Zij hebben hunne huise lijke pligten bij elkander gepakt en 't bundeltje op den schouder genomen. Zij hebben troost gezocht. De een bij eene steile orthodoxie, die alleen daarom alles belooft aan gene zijde van 't graf, omdat zij aan dezen kant onmagtig is iets te geven. De ander bij een plat ongeloof, dat alleen in moedeloosheid wortelt. Een derde in een wetenschappelijk materialismus de oplossing zoekende van het „waarom" des levens, waaraan zijne teleurstelling behoefte had. Onder onze deftige en achtbare mannen, onder onze altijd bezige huismoeders, zoudt gij, indien ze 11 een dieper blik gunden, dan men in later leven zelfs aan vrienden toestaat, menig slagtoffer vinden dier onwaarheid, waarop zij hun leven bouwden, en die te zamen brak, zooals alles breekt, wat niet waar is en regt. Hier ligt het kwaad: dat de meeste dier dwalingen van onze jeugd onherstelbaar zijn. Dan heeft het leven ons gegrepen, de omstandigheden, de zorg voor 't brood, de vrees voor de menschen, en 't meest nog verloren zelf vertrouwen, de gehcele maatschappij houdt u vast, waar gij eenmaal dwalende gekomen zijt. 't Lijdt geen twijfel, of velen, die in de ziekelijke sen timentaliteit der vorige eeuw zich bewogen, erkenden vroeger of later dat deze uitsluitende behartiging van het gemoedsleven, deze bloemen- en vogelsstemmiug, deze symphonie van gelijkgestemde harten en mystieke broeder banden, de harmonische ontwikkeling van hun wezen en daarmede hun geluk in den weg stond. Sommigen, die gedweept hadden met blaauwe oogen en gouden lokken, met de „eeuwige vrouwelijkheid" en „das Weib ansich" leerden, dat vrouw en moeder zijn pligten medebrengt met voortdurende aanbidding in de wolken onbestaanbaar, en zij die 'haar „eenig geliefden jongeling, schoon als Apollo," als een god had willen bezingen, moest erkennen, dat lange pijp, bier en arbeid, Apollo niet vergunden aan te zitten bij de goden. En die 't ontdekten zijn te oud geweest om iets anders te doen, dan hunne teleurstelling in verzen uit te storten, en op slecht papier te doen drukken bij Cotta! Hetzelfde overkomt ons, maar in andere rigting. Ook onze opvoeding, onze omgeving, onze maatschappij, dwingt ons in onze jeugd, ja, tot in onze mannelijke jaren, eene levensbeschouwing op, die veelal onwaar, minstens een zijdig is. Dit is de bron van oneindig veel kwaad. De ontgoo- chsling, des te pijnlijker naardat de eerste overtuiging eerlijker, warmer en krachtiger gemeend was, laat alleen de magtigste geesten staan, en zelfs deze niet in hunne oorspronkelijke kracht. Velen, zeer velen, berusten in wat zij noemen het onvermijdelijke, en leven mede van dag tot dag. Zij hebben geen hoogere plannen voor zich, dan om het leven te nemen, zooals het komt. Die berusting is gebrek aan moed, zwakheid, die steun zoekt bij een dogma, al naar het toeval wil bij het dogma van het geloof of bij het niet minder eischende van het ongeloof. Sommigen gaan er geheel mede ten gronde, er zijn ei- zelfs die vergeten, dat zij eenmaal een ideaal van pligt, van waarheid, van regt hebben gehad. En de moraal? Bespaart uwen kinderen den strijd. De moraal klinkt als een bede om waarheid, de geheele waarheid bij de opvoeding onzer kinderen, opdat het hun gegeven zij zich als meisje en jongeling een ideaal te vormen, dat met hen opgroeit, met hen toeneemt in kracht, hen steeds in het leven het doel voor oogen houdt, en niet te zamen breekt, en hun midden op den weg laat staan zonder leidster! HELDER en NIEUWED1EP, 13 Julij. Gisteren avond gaven de Adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine aan hunne Zweedsche confraters een feest, dat met een geanimeerd bal eindigde. - Prins Oscar bezocht Donderdag, vergezeld o. a. van Z. Ex. den vicc-admiraal van Kees, het Meteorologisch Observatorium en de fortificatiën. Het Zweedsche oorlogskorvet Saga, kommandant M. von Krusenstierna, vertrok lieden morgen via IJmuiden naar Amsterdam. De Fransche gezant uit 's Gravenhage bragt gisteren met den Japansehen gezant uit Parijs een bezoek aan deze gemeente. In liet woonhuis van de firma Schade en Oldenkott had lieden moj-gen een geduchte gasontploffing plaats, waarbij alle ruiten van eene kamer verbrijzeld en eenige planken uit het plafond werden geslagen. Een 400tal leerlingen der Zondagscholen van de Hervormde gemeente alhier deden gisteren een uitstapje naar de Tuintjes. Begeleid door hunne onderwijzers en belangstellenden, leverde de optogt een aantrekkelijk schouwspel op. In blijde stemming keerde het talrijk gezelschap 's avonds huiswaarts. De Staatscourant deelt het volgende ontwerp-pro- gramma der Academiefeesten te Breda mede: Maandag 23 September: Salutschoten.Aubade op den grooten toren. Carillon. Feestelijke intogt en receptie der reünisten. Feestrede. Wapenschouwing over het kadettenkorps. Bezigtiging der Academie-gebouwen. Muziek-uitvoeringen op de Groote Markt. Diner der reünisten (bij inteekening). - - Algemeene illuminatie. Muziek-uitvoeringen op de Groote Markt. Dingsdag 24 September; Plegtige optogt tot aanbieding van een huldeblijk der gemeente Breda aan de Kon. Mil. Academie. Muziek-uitvoeringen op de Groote Markt. Muziek-uitvoering vanwege de K. M. Aeademie aan de gemeente Breda. Woensdag 25 September: Rijtoer over Ginneken naar de Mast- en Liesbosschen (bij inteekening). Muziek uitvoering, aangeboden door de K. M. Academie aan de gemeente Breda. - Bal op de K. M. Academie voor de reünisten en verdere genoodigden. Muziek-uitvoeringen op de Groote Markt. Donderdag 2G September: Uitdeeling van herinnerings medailles aan de verschillende Muziek-Vereeuigingen en corporatiën, opgeluisterd door muziek. Matinee musi- cale, aangeboden aan de K. M. Academie en reünisten door de Sociëteit Casino, bij Iluese. Muziek-uitvoerin gen op de Groote Markt. Tooneelvoorstelling, te geven door de kadetten der K. M. Akademie, voor genoodigden. Groote taptoe, uit te voeren door verschillende muziek gezelschappen. Beroepen bij de Clirist. Geref. gemeente te de Lier ds. B. C. Felix, predikant te Groningen. Beroepen bij de Remonstr. Geref. gemeente te Leiden dr. G. van Gorkum, predikant te Amsterdam. Bij het op jl. Dingsdag en volgende dagen te Middel burg gehouden examen voor apothekers-leerlinge zijn o. a. geslaagd de dames: E. T. de Vries, van Medemblik, H. de Holl en J. C. Iveijser, van Texel. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 11 dezer: „Voor de op Donderdag 11. gehouden aanbesteding der herstellingen aan den gemeentetoren en de torentjes van het vroegere Slot alhier, waren ingekomen zeven billetten, waarbij was ingeschreven als volgt: de heer.P. Nomes, te St. Maarten, ad f 8595, G. Dignuin, alhier, f 7975, K. Blom, alhier, f 6950, J. Selderbeek, alhier, f 6850, P. Willms, te Anna Paulowna, f 6800, D. Kramer, alhier, f 6600 en Jb. Bakker, te Valkoog, f 5950. Het werk is niet gegund en de herbesteding bepaald op Donderdag 18 dezer." Men schrijft uit Nieuwe-Niedorp: „Uit het verslag, door commissarissen der Spaarbank uitgebragt in de, depurtements-vergadering van 't „Nut," blijkt dat van 1 Julij 1877 tot ultimo Junij dezes jaars in de Spaarbank is gebragt een gezamenlijk bedrag van f 2424,35, Door verschillende personen is weder terug gevraagd f 2357.28. Het beloop van het kapitaal der bank, met inbegrip van hetgeen zij te goed heeft, is f 9711.68| en het bedrag van hetgeen de bank schuldig is f 9033.93. Alzoo is het zuiver bedrag van het reservefonds f 677,75|. Het aantal deelhebbers is 53, dat der terug betaalde posten 20." Als een bewijs, dat de houders van draaimolens goede zaken maken, kan zeker dienen, dat door een onder nemer te Utrecht, volgens het U. D. aan een zijner collega's die zoo gelukkig was geweest een standplaats op de Neude te verkrijgen, f 475 voor die standplaats geboden is. Als een bewijs hoever tegenwoordig de brutaliteit gaat in het verkoopen van vervalsehte eetwaren, deelt de Zutph. Crt. het volgende mede: Een stoommeelfabrikant te Arnhem ontving dezer dagen eene gedrukte circulaire uit Rotterdam, geteekend Heeremans Co., waarbij haar berigt wordt, dat de prijzen van liet kunstwit zijn: No. 1 f 7.en No. 2. f 6.per 100 kilo (zijnde ongeveer van den prijs van het zuivere, onvervalschte meel.) Elders is bij deskundig onderzoek gebleken, dat dit kunstwit grootendeels bestaat uit gemalen gips. Men meldt uit Wageningen dd. 10 dezer: „De uitslag van de overgangsexamens aan de Rijks- landbouwschool en van bet eind-examen van de afd. A. dier school is als volgt: 17 leerlingen uit de 1ste klasse van afd. A. bevorderd tot de 2de kl.7 zijn niet toege laten. Van de 2de kl. zijn bevorderd 10 leerlingen, 5 hebben aan de gestelde eischen niet voldaan. Met zeer gunstig gevolg hebben de drie leerlingen, uit welke de klasse A3. bestond, hun eind-examen afgelegd en wel: D. Anema van Klooster Lidllum bij Oosterbierum, H. A. Brouwer van Joure en H. Zwijze van Gramsbergen. Van afd. B. eerste klasse zijn tot de 2de kl. toegelaten 4 leerlingen. Voor drie werd het wenschelijk geacht, dat zij nog eens de 1ste kl. doorloopen." De sloep Nautilus, lang 15£ voet in de kiel, die den 3 Junij van South Boston naar Havre vertrok, is den 19 op 44° NBr. en 59° 39' WL. gepraaid door de White Star stoomboot Adriatic. De equipage, bestaande uit de twee broeders Andrews, was zeer welvarende. Zij bleven onge veer 10 minuten langs zijde van de Adriatic en na de juiste lengte en breedte vernomen te hébben, zetten zij de zeilen bij en waren spoedig uit het gezigt verdwenen. Te Londen werd uit New-York het volgende telegram aan het bureau van den New-York Herald ontvangen: Lage barometer-standen, vergezeld van stormachtig weder, regen en vermoedelijk weerlicht, kunnen op de Noord- Britsche en Noordsche kusten tusschen den 12 en 17 dezer met regenachtig weder over de Britsche eilanden en het noorderdeel van Frankrijk verwacht worden. "V iscliL)origteii. Donderdag kwamen de schuiten binnen met geringe vangst. Enkele tongen golden tot 55 cents per stuk. Kleine schol f 0.70 u f 1.25 per mandje. Scharren naar grootte f 3 a f 5 per mand. Vrijdag niets geen tongen aangevoerd, alleen wat kleine schol leljes en scharren. ltog gold 20 cents. Heden kwamen eenige schuiten uit zee met een lOOtal groote tongen; zij bragtcn f 33 tot f 38 op. Tarbot was eveneens zeer duur. Vlaardingen, 11 Julij. Gisteren zijn te Maassluis 2 loggers met eigen vangst binnengekomen, welke beide tot de jagerijgeraeen- schap behoorden. De eene aanbrengende 140 ton, de ander 130 ton haring. Beide partijen werden in publieken afslag verkochten bragten op: de beste volle f 24 a 26, ideiu maatjes f 23 a 25, volle wrakke f 23 a 24.50, dubbel wrakke f 21 a 22, alles per ton. De prijzen zijn dus reeds vroeg laag. Van noordvisch kwamen enkele partijen van Pernis en Zwartew.ial hier ter markt en bragten hoogere prijzen op: noordvisch f 28, leng f 21, kibbelen f 10.50, koolviseh f 9.50, koelen en lippen f 34.50, alles per ton. Benoemingen, enz. Met ingang van den 20 dezer worden de navolgende adelborsten lste kl. op non-activiteit gesteld: C. van Rijn, P. F. van der Velden Erdbrink, G. F. G. Gobius, I. D. van Strijen, H. G. J. A. Fundter, F. E. baron Mulert, L. N. de Bruyne, J. Kuyp en L. Rozendaal, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomsckip van Galen P. J. L. de Gijselaar, J. M. W. Kuyl, G. Borel, P. Scholten, W. D. H. baron van Asbeck, E. F. T. Bik, J. H. van den Berg en G. A. de Oock, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis; en G. F. G. de Bruyn, L. Roosenburg, G. O. van Kuyk, W. Noorduyn, J. Vos, R. A. Eekliout, G. Jonck- heer en E. van Voorthuysen, dienende aan boord van Zr. Ms. sehrcefstoomschip Leeuwarden. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 11 Julij. De geheele dag was gewijd aan de voortzetting van het debat over art. 45 der onderwijs wet (bijdrage van 30 pCt. aan de gemeenten) en de vier bekende amendementen, terwijl de heer Bastert bovendien nog een nieuw amendement voorstelde, om de uitkeering te doen bedragen tusschen de 10 en 50 pCt., bij bestuursmaatregel vast testellen. Het artikel werd verdedigd door de heeren Iiarinxma, de Jong, van Eek, Ilaffmaus, Dijckmeester, Brouwers en Tienboven en bestreden door de heeren Oorver Hooft, Bastert, Asch van Wijck en Verkeijen. Zitting van Vrijdag 12 Julij. Na discussie is met 67 tegen 7 stemmen aangenomen het ontwerp regelende de dienst en het gebruik der lokaal-spoorwegen en stoomtramways. Daarna werd de discussie over art. 45 der onderwijswet met de vijf daarop voor gestelde amendementen hervat. De minister bestreed ze allen en verdedigde het regerinsjs-artikel, dat billijke regeling bevatte. Ten slotte zijn alle amendementen met eene aanzienlijke meerderheid verworpen en werd art. 45 (30 pCt. uitkeering aan de gemeenten) onveranderd aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. Maandag voortzetting. België. België heeft een zijner bekwame staatsmannen verloren. De 81jarige Barthélemy Dumortier isjl. Dingsdag te Doornik overleden. Hij was vóór 1830 lid der Staten-Generaal van het koningrijk der Nederlanden en heeft met zijne bekende medestanders veel bijgedragen tot het gelukken der om wenteling in dat jaar, die de scheiding van Noord- en Zuid-Nederland tengevolge had. Aan zijn land bewees hij de gewigtigste diensten, die bij verschillende gelegenheden schitterend werden gewaardeerd. Sedert 1831 had hij onafgebroken zitting in de Kamer van Vertegenwoordigers, en daar was hij steeds de welsprekende kampioen voor de Catholieke partij. Franürijli. De Fransche bladen houden zich allen met de Engelsch- Turksche overeenkomst betreffende Cyprus bezig en hun oordeel is eenstemmig hierin, dat Engeland daardoor veel gewonnen heeft: invloed in het Oosten, magt over Turkije, een bolwerk tegen Rusland, versterking van zijne heerschappij over de Middellandsche zee, eene beveiliging van zijnen weg naar Indië; sommigen voegen er bij: een deel van den Turkschen buit. Eerstdaags worden te Parijs verwacht honderd Zweedsche studenten uit Upsala, die tot eene zangvereeni-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2