denken, aan hunne partij het denken officieel verbieden; 5. dat zij, onder de leuze: „godsdienst is een particuliere zaak," de verspreiding van het ongeloof tot partijzaak maken; 6. dat het communisme het einddoel van liet socialisme is; 7. dat de partijhoofden op kosten van den werkman een lui leven leiden. In de laatste dagen der vorige week heeft Nobiling de eerste verhooren ondergaan. In de gevangenis werden de vragen hem gedaan in tegenwoordigheid van de lieeren Johl, regter van instructie, Krüger, voorzitter der regtbank en Tessendorff, procureur-generaal. Vooraf hadden de geneeshecren Liman, Wolff en Lewin den nog niet herstelden moordenaar naauwkeurig onderzocht en als uitslag van hun onderzoek verklaard, dat een verhoor vier dagen achtereen, doch telkens niet langer dan een uur, hem niet zou benadeelen. Nobiling gaf volledige inlichtingen betref fende zich zeiven en zijne familie; al zijne bloedverwanten noemde hij bij hunne namen, en hij beloofde de volle waarheid te zeggen om zich in de welwillendheid zijner regters aan te bevelen. Bij zijn eerste verhoor, dadelijk na het plegen van de misdaad, had hij verklaard mede- pligtigen te hebben die tot zijne partij behooren en er bij gevoegd, dat hij geene reden had hen te sparen, maar toch ze niet noemen zou. Dientengevolge werd niets onbeproefd gelaten om die medepligtigen op te sporen, maar alle po- pingen waren vruchteloos. Eenige der aangehouden personen moesten, hoewel verdacht van bekend te zijn geweest met het voornemen van Nobiling, ontslagen worden, bij gebrek aan voldoende bewijzen. Bij het nu gehouden verhoor kwam het er dus vóór alles op aan te weten wie zijne medepligtigen zijn. Op de hem dienaangaande gestelde vragen antwoordde Nobiling: „Ik heb mijn voornemen uit gevoerd gansch alleen en heb zelf mijne wapenen gereed gemaakt. Altoos heb ik de bedoeling gehad alleen den aanslag te volbrengen en een einde aan mijn leven te maken door mij een kogel door het hoofd te jagen. Alvorens echter mijn plan uit te voeren, heb ik er over gesproken met verscheidene personen, die niet getracht hebben het mij te ontraden. Ik zou dus niet kunnen aannemen dat zij het afkeurden; maar ik zal hen daarom toch niet noemen." Dit is het resultaat der drie verhooren op Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Het vierde bleef achter wege; na het derde hielden de geneesheeren consult, en dit leidde tot het besluit dat de verhooren moesten geschorst worden, omdat de toestand van Nobiling aanmerkelijk ver ergerd was tengevolge van de inspanning. Vele personen die Nobiling lieeten, en onder hen bloed verwanten van den moordenaar, hebben aanzoek gedaan om vergunning van naam te veranderen; waarschijnlijk zal zij hun worden verleend. Van een onwankelbaar vertrouwen en een taai geduld gaven een paar Duitsche dames getuigenis. Te Wiesbaden zijn dezen zomer twee badgasten, die de eene sedert zestig, de andere sedert vijftig jaar, geregeld aldaar de kuur volgen. Het zijn beide dames van 83 jaar, die er nog frisch en gezond uitzien. Beiden hebben al die jaren bij dezelfde familie kamers gehad en zien nu reeds het vierde geslacht dier familie opkomen. Alzoo na vijftig en zestig jaar de badkuur geregeld te hebben gevolgd, zijn zij nog niet hersteld, en gaan zij nog maar altijd voort lederen zomer haar heil aan de bronnen te zoeken. Dc sluiting van het Congres. Het Tractaat van Berlijn is gcteekeml, de 13de Julij 1878 is een historische datum geworden. Zaturdag hield het Congres zijn laatste zitting, die ten 4 ure werd gesloten. Alle leden, in gala- costuum, waren tegenwoordig. Precies ten 2£ ure onderteekenden de gevolmagtigden van Duitschland, Rusland, Engeland, Frankrijk, Italic en Turkije het tractaat, dat 58 artikelen telt. Onmiddellijk daarna sprak Amlrassy het volgende: „Op het oogenblik, dat door onze pogingen eene algemeene overeenstemming verkregen is, zou het onmogelijk zijn geen hulde te brengen aan den uitstekenden staatsman, die onze werkzaam heden heeft geleid en onwrikbaar in zijn streven naar het verzeke ren en bevestigen van den vrede is geweest. Met dat doel strekten al zijne pogingen om uiteenloopcnde gevoelens tot elkander te brengen en zoo snel mogelijk een einde te maken aau de onzeker heid, die zoo zwaar op Europa drukte. Door de energie, de wijs heid 'en den onverllaauwden ijver, waarmede onze voorzitter onze werkzaamheden leidde, heeft hij in groote mate medegewerkt tot den goeden uitslag der bevredigingstaak, welke wij gemeenschap pelijk hadden ondernomen. Ik ben dus zeker van de algemeene instemming dezer hooge vergadering, wanneer ik u voorstel aan Prins Bismnrck onzen warmsten dank te betuigen. Op het punt van scheiden, geloof ik nog liet best te beantwoorden aan uwe gevoelens, door onze eerbiedige erkentelijkheid te betuigen voor de hooge welwillendheid en de vriendelijke gastvrijheid, ons betoond vanwege den Keizer en de doorluchtige keizerlijke familie." Allen stonden op, ten blijke van hunne erkentelijkheid aan Bis- marek. Deze dankte voor de hem ten deel gevallen onderscheiding en prees de welwillendheid en de tegemoetkoming, waarmede al de gevolmagtigden hem hadden ondersteund, ter bevordering van het werk des vredes, tot welks bereiking Duitschland met bijzondere zelfvoldoening zijne krachten heeft aangewend, llij verklaarde, dat door de ondervonden zamenwerking hem de taak gemakkelijk werd gemaakt, welke hij, in zijn zwakken gezondheidstoestand, bezwaarlijk tot een goed einde had gedacht te brengen. Hij voegde er bij, dat de Congresleden van zichzelven kunnen zeggen, dat zij zich jegens Europa verdienstelijk hebben gemaakt. Men mag liopen, dat liet tractaat goede vruch'en zal dragen, die aan de volken van het Oosten gelegenheid zullen geven tot eene voordcelige ontwikkeling. Voldoet het tractaat misschien niet aan alle verwachtingen, toch zal het den vrede verzekeren aan Europa, dat dringende behoefte er aan had, en de gevaren wegnemen door welke die vrede bedreigd zou zijn geworden. Hij beval zich in het welwillend aandenken zijner medeleden aan en zeide, dat het gedenkwaardige tijdvak, hetwelk nu gesloten was, onuitwischbaar in zijn geheugen zal blijven. Ook aan de secretarissen betuigde hij zijn dank. Toen de zitting door Bismarck gesloten was verklaard, verlieten de gevolmagtigden het kanselarij-paleis in deze orde: Hoheulohe, de Oostenrijkers, de Engelschen, de Russen, de Italianen, de Franschen en dc Turken. Waddirigton bleef nog bij Bismarck en verwijderde zich veel later. De zitting werd geolgd door een gala-diner ten huve ter eere van de gevolmagtigden. Alleen Gortschakoff en Beaconsfield waren daar niet verschenen. De Kroonprins, als gastheer, bragt den volgenden toast uit: „De hoop, waarmede ik een maand geleden in naam des Keizers dc verhevene staatsmannen, die in het Congres vereenigd waren, heb begroet, is gelukkig verwezenlijkt. liet werk des vredes, door Europa zoo '/eer gcwcnsclti, heeft hunne pogingen bekroond Ik geviel mij gelukkig, als tolk (Ier gevoelens van mijnen doarluchligen vader, hulde te brengen aan de wijsheid en den geest van voorziening, die tot deze groote uitkomst hebben geleid. Dc verkregen overeenstemming zul ee.i nieuwe waarborg zijn voor den viede en de algemeene welvaart. Dc medewerking van Duitschland is vooraf verzekerd aan alles wat strekken kan om deze groote weldaden te bevestigen en te behouden. In naam van M. drink ik de gezondheid van de souvereinen en de verenigingen, wier vertegeuwo .rdigers op dezen gedenk waard igen dag het tractaat van Berlijn hebben oudcrteekeinl." Toen de Kroonprins, plaatsver vanger van den Keizer-Kunïug, dc woerden geden k waard igen dag" uitsprak, kwam hora waarschijnlijk in de gedachte, dat juist, acht jaren te voren, 13 Julij 1870, te Eins hel incident-Beuedelti voor viel, hetwelk twee dagen later dc oorlogsverklaring van Napoleon III, Keizer der Franschen, aan Wilhelm I, Koning van Pruissen, tengevolge had. De zitting werd bijgewoond door prof. A. voti Werner, die de schilderij voor het Bcrlijnsehe raadhuis zal maken, welke de onder- teekening van het Berlijnsche tractaat moet voorstellen. De leden van het Congres zijn trouwens ook reeds op eene photographie vereenigd afgebeeld. Na den afloop van eene der zittingen in de vorige weck verzocht Prins Bismarck de aanwezigen, nog een oogen blik te blijven zitten. Allen dachten, dat er nog eene belangrijke mededeeling zou volgen, maar zagen toen tot lninue verbazing een photograaf met zijnen toestel binnenkomen, die hun verzocht een oogenblik stil te blijven zitten. De leden van het Congres begonnen te lagchen en daar de photograaf spoedig met zijne toebereidselen gereed was, zal deze phutogralic wel eene vrolijke voorstelling van het Congres geven. V" er volg X ietrwsti j dingen. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente tc IJlst door ds. II. Boetje, predikant te Franeker. Uit Winkel wordt gemeld „De afdceling Winkel van de Vereenigiug Volksonderwijs hield jl. Woensdag en Zondag twee schoolfeesten ter belooning van getrouw schoolbezoek. Daaraan werd deelgenomen door 226 van dc 245 schoolgaande kinderen. Deze hadden allen minder dan twintig schooltijden willekeurig verzuimd, t. w. 172 kinderen ver zuimden geen enkelen schooltijd; één eu twee schooltijden werden verzuimd door 31 kinderen; drie en vier schooltijden door 4 kin deren; vijf tot zeven schooltijden door 5 kinderen; acht tot tien schooltijden door 5 en elf tot twintig schooltijden door 9 kinderen. Wanneer men nagaat dat voor slechts weinige jaren het school verzuim bijkans nergens zoo groot was als te dezer plaatse, dan mag de afdeeling zich beroemen op een schitterend resultaat van hare pogingen tot bestrijding dezer kwaal. Ditmaal bezochten een SOtal kinderen de Diergaarde te Amster dam; een 75tal vermaakten zich in het Bloemend lalsche bosch, terwijl aan de overige kinderen prijzen uitgereikt werden." Mac Mahon heeft den 13 dezer, ter gelegenheid van zijn ver jaardag (hij is thans 7jaar oud), ecu diner gegeven. Jl. Zaturdag heeft in den' tuin der Tuilericn te Parijs hel aangekondigde vocaal en instrumentaal concert plaats gehad. Niet minder dan 649 Fransche en buitenlandsche liedertafels en muziek gezelschappen, met 22000 executanten, hebben er deel aan genomen. In de vorige maand zijn ongeveer 500 Beijersehe landhuishoud kundigen te Bayreuth bijeengeweest, om over onderscheidene landhuis houdkundige vraagstukken te beraadslagen. Onder andere werd met groote belangstelling behandeld de vraag van 't bezigen der mcnschen-faecahën in den landbouw, en wat daarmede in verband staat. In 't vorige jaar was de Beijersehe regering verzocht bij een wet te verbieden, dat faecaliën in rivieren en beken worden ontlast. Nu was het de vraag welk stelsel het best geacht moest worden om de stéden te reinigen. Men had daarom den voorstanders van drie verschillende stelsels verzocht, in deze bijeenkomst liet woord te voeren. Dat deden Liernur, Mitterraaier (tonnenstelsel), en Val- magini (binding der faecaliën in de woningen zelve volgens eene éigene methode). De eind-conclusie van de vergadering was deze: „Men moet te meer vasthouden dc besluiten van 't vorige jaar, omdat de beraadslaging van lieden duidelijk heeft doen zien, dat de verschillende nieuwe afvoerslelsels, alshet pneumatische volgens Liernur en het geperfectioneerde tonnenstelsel met of zonder desinfectie beantwoorden aan de eischen zoowel van de gezondheidsregeling als ook van de landhuishoudkunde. N Het streven om het nuttige aan het aangename te pareu wordt zelfs bij wilde volken aangetroffen. Zoo leest men in een brief aan de Sum. Crt.: De Batakkers zijn een zonderling volk, enz. Ik wil daarvan nog even een staaltje aanhalen; misschien acht gij het de moeite waard, om dit ter kennis van den lezer te brengen. De Batakkers hebben een eigen letter- en dichtkunde. Zij hebben een uit de grijze oudheid afstammende wetgeving en uit achting voor deze zijn zij menscheneters. Krachtens de voorvaderlijke instellingen worden levend gegeten: 1. allen, die het huwelijk niet heilig houden en hun trouwbelofte 'overtreden; 2. ieder, die bij nacht een diefstal pleegt; 3. de krijgsgevangenen; 4. ieder, die een vrouw uit den zelfden stam neemt, wat streng verboden is; 5. ieder, die verrader- lijkerwijzc een dorp, een buis of een persoon overvalt. Wij Europeanen straffen onze boosdoenersde Batakkers eten ze op en paren dan aan het besef dat zij de misdaad gestraft hebben, het genot van een voor hen lekker geregt. Wij kunnen niet genoeg ons verheugen dat de Bataksche instelling geene Nedcrlandsche is de kans om den inhoud onzer tuchthuizen op^c eten. zou voldoende zijn om aan de strengste regters eene vrijspraak te ontlokken. vlug. matig. stug. vlug. vlug. Celebes23 Jnnij te Batavia aangekomen. Kon.derNederl. 9 Julij gepraaid in Jubalslraat (Roode Zee). Prinses Amuliu. 10 Julij van Suez naar Batavia vertrokken. Prins v. Oranje. 13 Julij van hier vertr., 14 Julij Soulhampton aangek. Conrad12 Julij Oitavos gepasseerd. Prins Hendrik. 29 Junij van Batavia naar hier vertrokken. Madura 16 Julij alhier aangekomen, vertrekt 3 Augustus. Marinehaven Xieuwediep. BINNENGEKOMEN SCHEPEN, BESTEMD HUNNE LADING INDE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Tjiliuirsie. T. I,. Jaarsma. Kotka. Hout. Amons Co. NewPeltpii.sl. W. B. London. Ncwcastle. Steenk. v. Gijn Co. Anna. C. Nichelson. Duink. Goedk. Nordlyset. J-I. M. Gjertsen. Hernosand. Hout. v. Vliet, Co. Madura, st. B. Oideman. Bat.enz.viaSucz.Stukg. de Vries Co. Correspondentie. K. te D. Uw annonce wijkt z66 af van den gewonen vorm, dat zij alleen dan geplaatst wordt, wanneer gij haar onderteekent. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 33 stuks Paarden. 258 Runderen; stug, prijshoudend. 179 vette Kalveren f 0,60 a 0,90 per Kgr., 97 magere dito - 10,a 25,per stuk, 1039 Schapen, iets vlugger en duurder. 115 vette Varkeus f 0,42 a 0,52 per Kgr., 15 magere dito - 10,a 15,per stuk, 246 Biggen - 3,a 5, 343 stapels kleine Kaas, f 32,a per 50 KG. 3 middelbare dito, 1 a per 50 1 Boter f 1,10 a 1,20 per KG. Kip -Eijeren f 3,a 3,75 per 100 stuks. Eend-Eijeren f 3,75 a per 100 stuks. MarKfberigten. Amsterdam, 13 Julij. Tarwe op levering onveranderd; Nov. f 287. Rogge op levering onveranderd; Oct. f 169, 168. Kool zaad vast, Oct. f 410, April f 421. Raapolie f 1 hooger, Sept./ Dec. f 39$, Lijnolie vast, Sept./Oct. f 82?, Sept./Pee. f 31|. 15 Julij. Tarwe op levering iets lager, Nov. f 2S6. Rogge onveranderd, nieuwe Odessa f 150, jarige Taganrog f 180, dito Petersb. f 167, 168, nieuwe dito f 164, puike Amerik. f 184 van boord, op levering iets lager, Oct. f 167, 168. Koolzaad: Najaar f 2 hooger, Voorjaar onveranderd, Oct. f 412, April f421. Raap olie: Vliegend f 40J, Sept./Dec. f 39f, Mei f 40$. Lijnolie: Vliegend f 33, Aug. f 32$, Sept./Dec. f 3lff, Jan./Mei f 31$. Petroleum loco f 12} E., Najaar f 13} E. met weinig handel. Vette Runderen 1ste kw. 90, 2de kw. 84 en 3de kw. 80 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 130 a 290. Nuchtere Kalveren f5 a f 9. Schapen en Lammeren f 31 a 13. Vette Varkens 40 a 50 c. per KG. Alkmaar, 15 Julij. 9 Koeijen f 250 a 320. 260 vette Kalveren f 42 a 110 nuchtere Kalveren f 8 a 19. 1028 Schapen f 28 a36. 154 vette Varkens 42 a 52 c. per KG. 44 magere Varkeus f 11 a 16. Hoorn, 13 Julij. 3 hectol. Tarwe f 11,2 hectol. Rogge f 7,5 hectol. Gerst f 6,75, hectol. Haver f-,Mosterd zaad f20,Karweizaad f 19,Boonen 2 hectol. bruine f 14, gele f Paarden- f -,Erwten: hectol. vale f heet. groene f hectol. graauwe f hectol. witte f alles per hectol. 1851 KG. Kopboter f 1,30 a f 1,44 per KG. 9300 Kip-Eijeren f 3,25 a -,Eend- Eijeren f -,a beiden per 100 stuks. 39 Paarden f 60 a 225, Koeijen f a 10 Kal veren f 12 a 24, 60 Schapen f 30 a 35, Lammeren fa 55 Varkens f 12 a 17, 4 Zeugen f 30 a 55, Biggen fa -,Kippen f-,a-,Eenden f-,a-,alles per stuk. Rotterdam, 15 Julij. Tarwe: nieuwe VI., Zw., Flakk. en Overm. beste f 11,20 a 12,50, mindere f 8,50 a 11,geringe f 7,50 a 8,20. Rogge. VI. en Zw. f 7,80 a 8,20, Flakk., Overm. en Noordbr. f 7,a 7,70. Gerst: VI., Zw., Flakk. en Overm. Winter f 7, a f 7,50, Zomer f 5,70 f 6,50 Haver: Dikke f 4,70 a f 5,90, Ordinaire f4,a 5,20. Schiedam, 15 Julij. Jenever f 14,25, Amst. proef f 15,50, Moutwijn f 8,75 per N. vat. Kampen, 15 Julij. Boter: Aangevoerd 832 vaten van 20 en 81 vaten van 10 KG., benevens 400 stukken van KG. zij gold f 1,20 a 1,34 per KG. en f 24,a 25,25 per 20 KG. Stad en Ambt Vollenhoven, 13 Julij. Hooi: Uiterdijkscb f 20 a 32 per 1000 KG. Ameide, 15 Julij. Hooi. f 12 a 13 per 500 KG. Geeraardsbergen, 12 Julij. Vlas 1.40 fr. per KG Londen, 15 Julij. 3500 Runderen, 14000 Schapen en Lam meren, Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 6/0, Schapen 6/6, Kalveren 6/6 en Varkens 4/9 per steen. ALoVE&TERITIËN. SOjnrigje Echtvercenigiiij; VAN A. H. BROUWER G. H A RT K A M P. Helder, 18 Julij 1878. Hunne dankbare Kinderen en Behuwddochter. ir 35jarige Kchtvereeniging VAN JAN WIJN TRIJNTJE LEIJEN. f Wieringen, 17 Julij 1878. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Getrouwd W. F. C. BRUST en M. VAN DIJKMAN, die hunnen liartelijkcn dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, den 11 Julij 1878. Bevallen van een Zoon E. C. KAANJIMMINK. Oudesluis, 12 Julij 1878. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. P. YERWEIJDE —DEKKER. Zwolle, 13 Julij 1878. Voorspoedig bevallen van een Zoon A. F. A. VAN DIJK, Echtgenoote van R. BAKKER. Apeldoorn, 15 Julij 1878. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. KLIK QUAK. Helder, 14 Julij 1878-. Bevallen van een Meisje E. DUINKERLANSER. Nieuwediep, 16 Julij 1878.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3