SI L ES EII SE'IE EV NIEUWEDIEPER COURANT. 1878. N°. 86. Vrijdag 19 Julij. Jaargang 36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „\V ij huldigen h e t goed e." Verscliijut Dingsdair, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abouuemeutsprijs per kwartaalƒ1.30. t franco per post - 1.65. Uitgever AA. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertenticn: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indiê. Laatste liffting 's avonds G uur. Gemeenteraad- Zitting van Dingsdag 16 Julij 1878. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig met kennisgeving van verhinde ring de heeren Jelgersma en Hugenholtz. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Op voorstel van het. Dag. Best. wordt, naar aanleiding van daartoe gedane verzoeken, eervol ontslag verleend aan de hulp onderwijzers J. Pels Kz., J. llam en S. Gongrijp, wegens vertrek rcspectivelijk naar Beemstcr, Broek op Langedijk en Amsterdam. Tot hulponderwijzer aan de school voor lager- en uitgebreid lager onderwijs wordt met eenparige stemmen gekozen de lieer D. Wanjon. Met den benoemde stonden op de voordragt de heeren J. Blomberg en 1'. J. Ilackouw. Tot hulponderwijzeressen aan de gemeenteschool No. 3 worden gekozen de dames F. Felkers en C. H. M. de Groot. Tot hulpondeiwijzeresse aan de gemeenteschool No. 6 wordt gekozen mejufvr. J. van der Ileij en tot hulponderwijzer aan die school de heer G. Evers. Tot hulponderwijzeresse aan de gemeenteschool No. 7 wordt gekozen mejufvr. M. E. van Hoek, en eindelijk wordt benoemd tot hulponderwijzer bij de gemeentescholen de heer J. Veen. Deze benoemingen geschiedden allen met eenparige stemmen. Bij den aanvang der stemmingen werd door den heer Manlieim inlichting gevraagd omtrent de voordragten van personen voor openvallende onderwijzers-betrekkingen. De Voorzitter antwoordde hierop, dat alleen kan worden geraadpleegd met de door de adspi- ranten overgelegde stukken, die evenwel vooraf aan het oordeel van den districts-schoolopziener en aan de hoofdonderwijzers worden onderworpen. Met eenparige stemmen wordt vastgesteld eene af- en over schrijving op de begrooting der gemeente, dienst 1877, ter zake van 't onderhoud van 't kantonnale gevar.genhüis. Door Burg. en Welh. wordt Ier tafel gebragl de rekening en verantwoording over de dienst van 1877. De ontvangsten hebben in dat dienstjaar bedragen f 186,778.91', de uilgaven f 174,974 09' en het batig saldo f 11,804.82. Deze rekening en verantwoording zal met die van 't Algemeen Weeshuis, het Burgerlijk Armbestuur en de dd. Artillerie-Schutterij, waarvan echter de eindcijfers niet werdert medegedeeld, onderzocht worden in de afdeeliugen, die onder voorzitterschap der leden van liet Dag. Best. aldus worden zamengesteld1ste afd. de heeren de Lange, Maalsteed, Gilljes, Bitter en Duinker; 2de afd. de heeren Hattinga Haven, Mauheim, van Veen, Hugenholtz en van Kelckhoven; 3de afd. de heeren van Spall, Groen, Tinkelenberg en Jelgersma. De vergaderingen dezer ai'declingen zullen gehouden worden op 29, 30 en 31 dezer. ^HET WOORD VERGETENL.7^ Novelle van ARTHUR STAHL. {Vervolg.) V. „Voor altijd" had Janc op dien avond tot den voor haar strijdende gezegd, dien zij in den nacht als dronken van zaligheid huiswaarts zag keeren; zijn lot was door dit woord beslist en uitgemaakt, als door een orakel van het noodlot. Op dien avond echter, welke deze twee zielen onafscheidelijk vereeuigde, waren de tooneelen om hen geenszins geëindigd geweest. Nauwelijks was de deur der schoone gastvrouw gesloten en Eugenio uit de balzalen verdwenen, toen Roberto den heer des huizes opzocht en dezen door de verfijndstc, duivelachtigste boos aardigheden, waarvoor hij van dit onderhoud gebruik maakte en die zoovele carricaturen waren op den wezenlijken stand van zaken, in hevigen toorn deed ontbranden. Hij liet niets onbeproefd om als met het peillood eens demons de wondbare plek van zijn toe hoorder op te sporen, en die kunst verstond hij maar al te goed. Altijd met persoonlijke bescheidenheid zijne eigene, niet beant woorde hartstochten voor de schoone Jaue op den voorgrond plaatsend, maakte hij den toornig luisterenden handelsman opmerk zaam op de voordeeleu met de hooge aristocratie en zocht hem aan 't verstand te brengen, hoe weinig passend thans de omstan digheden van den officier waren met den stand waarin zijne dochter was groot gebracht; en bovenal sidderend van innerlijke woede Eugenio's aanleg tot zinsverbijstering, dien hij met ongeloofelijke argumenten op geneeskundig gebied, waaraan ook geen schaduw van waarheid of ook maar van waarschijnlijkheid was, bewees; louter verzinsels, die juist wegens hun onwaarheid geen schade leden door de overdrijving, waarmede hij ze ten beste gaf. De mijn sprong in de gewensclitc richting; de pijl zal vast, en het besluit des vaders was: of Jane voor altijd te verstooten, of haar te noodzaken tol het door hem begeerde huwelijk. De vol gende dag barstte cr een storm over haar los, waartegen hare 7.wakke gezondheid niet bestand was. Na slechts tweemaal een onderhoud met haren vader gehad te hebben, verviel hij, die vroe ger bijna galant en fijn van toon tegen zijne schoone dochter was, thans tot de ruwste heftigheid, tot de ongemanierdste uitdruk kingen en alleen de klank zijner stem, het vreesclijke schreeuwen, het slaan met de deuren op zich zelf vervulde het teedere, gevoel volle, buitengewoon schuchtere meisje met zulk een schrik en ont zetting, ja met zulk een zenuwachtige vrees, dat zij een koorts Op zijn daartoe gedaan verzoek wordt aan den heer J. J. Backer Dirks eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid en pre sident der 1'laatselijke Schoolcommissie, met dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten in die betrekking gedurende een tijds verloop van 20 jaren bewezen. Voor kennisgeving worden aangenomen deze medcdeelingen des Voorzitters: a. Dat door 1IH. Gedep. Staten is bepaald het aandeel door deze gemeente te dragen in de kosten van het onderhoud van het kantonnale gevangenhuis. b. Dat tot Schoolopziener in het 7de district van Noordhollaiul is benoemd de lieer inr. M. Biichuer, kantonregter alhier. Er geschiedt voorlezing van een adres van hulponderwijzers aan de gemeentescholen, die de acte als hoofdonderwijzer bezitten, houdende verzoek om verhooging van huune jaarwedde met f 100. Dit adres is eerst denzclfden dag waarop de zitting plaats heeft ingekomen en het heeft aldus neg geen punt van behandeling bij B. en W. kunnen uitmaken. Tengevolge hiervan wordt bepaald, dat de behandeling er van eerst in de volgende zitting zal plaats hebben, als wanneer door het Dag. Best. een voorstel daaromtrent ter tafel zal worden gebragt. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer van Veen hel woord. Hij vraagt inlichting omtrent de behandeling van 't verzoek, betref fende de Zeevaartkundige School alhier ingediend. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak in de volgende zitting aan de orde zal komen, doch verzekert vooraf reeds dat Gedep. Staten zich ongezind hebben betoond tot het vcrleenen eeuer provinciale subsidie. Die weigering vau het prov. bestuur is gegrond op de omstandigheid, dat zij alleen subsidiën kunnen toestaan voor afge legen plaatsen, zooals Vlieland, doch dat overigens de opleiding voor stuurlieden te Amsterdam kan worden gezocht. De zitting wordt hierop gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Julij. Blijkens een bij liet Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. scliroefstoomschip Prinses Maria, onder bevel van den kapt-luit ter zee C. J. Smitli, den 16 dezer te Gibraltar aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Aan boord van dien bodem is alles wel. Met genoegen vermelden wij, dat de Commissie, werkzaam om eene landbouwtentoonstelling te organiseeren, de meest mogelijke sympathie vindt bij de veehouders in deze gemeente. De inzendingen, die toegezegd zijn, zijn voldoende voor eene te houden tentoonstelling van vee, en bovendien zijn nog verscheidene personen als leden van deze aftleeling toegetreden. De tentoonstelling zal, naar wij vernemen, plaats hebben op Zaturdag 7 en Zondag 8 September e. k., op het terrein van Tivoli. kreeg, die bijna vier weken achtereen de hernieuwing dezer schrik wekkende tooneelen onmogelijk maakte. In dezen tijd werd de toestand der gelieven met ieder uur bedenkelijker; van Eugenio kon slechts een enkel maal een groet tot haar doordringen, want ualuurlijk werd elk bezoek verboden en iedere brief door het wei- afgerichte dienstbodenpersoneel aan den heer des huizes overhan digd en Jaue zelf was nog minder in de mogelijkheid, bij de voortdurende strenge bewaking, ook maar het minste levensteeken te geven. Slechts eenmaal won zij het medelijden eener oude ziekenoppasstcr, om met drie woorden den geliefde een kreet uit haar verbrijzeld hart te doen toekomen. De dood spaarde haar; misschien was zij te schoon en hacl hij erbarming met een zoo bekoorlijke prooi. Maar zij was te afgemat om tegenstand te bieden en weerloos tegenover haar vader, daar dezelfde martelingen op nieuw begonnen, cn zij lichamelijk slechts in het eerste stadium der genezing was. Wat kon zij doen, een arme vrouw, despotisch getyranniseerd door een overmachtig sterken man? Zij kou slechts alles doen met behulp van haar vader- zij wist thans, «lat hij haar vernietigen kon. Act.! zij wist ook, dat zij, aan een bijna vorstelijk leven gewoon, waarin Eugenio haar gezien had, hem hare hand arm en troosteloos niet bieden kou en dat hij niet genoeg bemiddeld was, om uit eigen kraehteu een huishouden te vestigen. Het toonecl, dat den beslissenden doorslag gaf, was met theatrale boosaardigheid aangelegd. De bewerker, graaf Frangipani, was in een zijvertrek, doch zoo, dat hij ieder woord tusschen haar en haren vader verstaan kon, zonder dat hij de bezwerende oogen, de smeekeude gebaren van het arme, geplaagde, kranke schepsel zien kon, die hem misschien vermurwd zouden hebben. Hij hoorde niets van Jane's zacht gefluisterde beden, en toen hij haar zwak genoeg zag voor den gloeienden toorn in zijne oogen, riep haar vader den aanzienlijken schoonzoon binnen en legde huune handen in elkander, zonder dat Jane, met stervend hart en den dood nabij, ook maar één woord van beslissende toestemming of weigering vermocht uit te brengen. Jane was verloofd met graaf Consentio Frangipani en nog dien eigen dag werden de noodige officiëele bescheiden door de beide mannen opgemaakt en onderteekend. VI. Voor den rampzaligen Eugenio was deze tijd met de ondenk- baarste kwellingen vervuld geweest; dagen vergingen, zouder dat hij eenig bericht ontving; het lijden nam eiken dag toe als een telkens sterker gespannen snaar. Alle mogelijke middelen had hij Volgens berigt uit Penang, del. 10 Junij, is bet gestrande schip Voorwaarts gelost; de lading, bestaande uit tabak, tliee en tin, heeft met uitzondering van liet laatste bijna geene waarde. De bergers hopen het schip binnen drie weken vlot te hebben. Op de werf van de heeren John Elder Co., te Govan bij Glasgow, is de kiel gelegd van een nieuw oOOOtons stoomschip van 400 paardenkracht nominaal, voor rekening van de stoomvaartmaatschappij Nederland. Bij besluit van den 9 Junij 11. is bepaald, dat de troepen in plaats van de in de tarieven vermelde rations vleesch, ook rations verduurzaamd Australisch vleesch in blikken zullen kunnen krijgen. Dit jaar zal een deel der landmagt, in verband met de zeemagt, op een gedeelte der Noordzeekust van Zuid en Noordholland veldmanoeuvres op groote schaal houden. Aan die manoeuvres zal deelnemen de 2de divisie,waarbij zullen worden gevoegd 2 compagniën artillerie-transport trein, 1 batterij van het 1ste regiment veld-artillerie en een detachement hospitaal-soldaten. De manoeuvres zullen plaats hebben van omstreeks 2 tot 12 Sept. a. s. Het bevel over de artillerie-troepen wordt opgedragen aan den majoor Zegers Rijser, van het 2de regiment veld artillerie. Te 's Hage overleed dezer dagen de heer inr. J. C. Voorduin, raadsheer In den Hoogen Raad, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, geboren te Gorinchem. Hij bereikte den ouderdom van 79 jaren. Beroepen te Groningen dr. A. W. Bronsveld, predi kant te Haarlem. Aan de Rijks-landbouwschool te Wageningen zijn o. a. na gehouden examen toegelaten de jongelingen: J. Kaan, van Wieringerwaard en D. Brander, van Hoog- karspel. Te Middelburg zijn o. a. als leerling-apotheker geslaagd F. Zalm Kok, van Enkhuizen en S. Boon, van den Helder. Jl. Zondag had te Ileer-Iiugowaard in „de Hengst man" eene harddraverij plaats. De prijs werd gewonnen door het paard van den heer C. de Wit te Zijpe, en de premie door dat van den heer P. Ellerbroek te Hoorn. Omtrent den heer W. C. Goteling Vinnis, benoemd tot directeur der tooneelscliool te Amsterdam, deelt de N. Rott. Crt. mede: De heer Goteling Vinnis was officier bij het Nederlandsch Indisch leger, en nam gedurende zijn verblijf in Indië ijverig deel aan de liefhebberij komedies, die daar dikwerf worden gehouden, hetzij ter ontspanning, hetzij voor een weldadig doel. Met verlof hier terug- in liet werk gesteld om tot haar door te dringen of haar een brief in handen te spelenliet was alles vergeefszij werd door spionnen bewaakt en behalve dat ééne woord was alles ondeischept geworden. Arme Eugenio! De lichamelijke toestond, waartoe hij vervallen was, kou wel tot eenige bezorgdheid aanleiding geven in de oogen van hen, die hem liefhaddenmaar gaf dit thans slechts in boos aardige richting in de oogen der kwaadwilligen, die hem in het verderf begeerden te storten. Elke. zenuw van zijn lichaam was lijdende; zijn pols klopte pijnlijk en de augst om haar, om het in duigen vallen van hare verwachtingen, verhief zich werkelijk soms tot een 7.00 hoogen graad, alsof hij zijn zinnen niet meer meester was en toch belem merde hem dit nooit rechtstreeks in zijne bezigheden, hoewel de eentonige arbeid inet getallen, niet berekeningen, die geheel tegen zijn smaak streed, hem thans onuitsprekelijk moeielijk begon te vallen. Met dat al merkten zijne collega's, door Roberto daarop aandachtig gemaakt, zijn afgetrokken en van smart getuigend voor komen spoedig op, en toen het hem slechts één enkele maal over kwam, dat hij gedachteloos een fout maakte, die men eerst na eenige dagen zoekens op het spoor kon komen, werd de achterklap achter zijn rug hoe langer hoe grooter, en Schopcnhauer heeft een groote waarheid uitgesproken toen hij zeide: „Wij zouden onze beste vrienden niet meer aanzien, als wij hoorden wat zij achter onzen rug spraken." Koberto liet natuurlijk niet na, de zaak duizendmaal vergroot aan den chef over te brengen en de som, die een kleinigheid bedroeg, zoo groot voor te stellen, als de uitgaven van den officier vorderden, om de kosten van het verkeer in aanzienlijke kringen te bestrijden. Er waren sedert de ziekte van Jane zes weken verloopeu en daarmede was de dag aangebroken, die het laatste hoofdstuk sloot: de onbarmhartig gedwongen verbintenis met graaf Consentio. Eugenio, alsof onzichtbare demons hem met duizend priemen iets dreigends in het hart stictten, zag thans ook met rassche schreden den tijd naderen, waarop de algemeene afsluiting der rekeningen moest plaats hebben, cu hij gevoelde dat hij na verloop van dien tijd zich met zijn gebroken hart niet meer in dien eentonigen werkkring zou kunnen schikken. Duizenderlei gedachten, om zich zeiven en haar eene nieuwe positie te kunnen verschaffen, die zonder behulp van anderen hunne vereeniging mogelijk maakte, doorkruisten en verbijsterden zijn arm hoofd. Door Roberto arglistig uit de aan grenzende kamer bespied, bij het maken van de zonderlingste eu wanhopigste gebaren, terwijl hij soms zijne handen tegen zijn. voorhoofd of tegen zijn borst sloeg, boezemde hij dezen de boos-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1