Fran U.r3jls.. In den zangwedstrijd te Parijs, den 7 dezer gehouden, is de eerste prijs behaald door de Nederlandsche te Parijs gevestigde zangvereeniging „Union NeÊrlandaise," onder directie van den heer Franco Mendes. De Parijsche correspondent van de Times heeft een onderhoud gehad met den heer Gambetta, die het tractaat van Berlijn in het algemeen goedkeurde en het geschikt oordeelde om een einde te maken aan het Drie-Keizers- verbond en de belangen van Engeland en van Frankrijk meer met elkander in overeenstemming te brengen. De Fransche politie heeft te Parijs eene Spaansche vrouw gearresteerd, die in haar land eene even treurige vermaardheid had verworven als indertijd Adèle Spitzeder in Beijeren met hare beruchte Dachauer bank. In 1872 vestigde zich zekere mevrouw P. te Madrid, waar zij weldra groot aanzien verwierf. Zij nam kleine sommen gelds in leen, die zij na weinige dagen reeds weder terug gaf met 12 pCt. rente. De toevloed van lieden, die haar hun geld toevertrouwden, was buitengewoon groot; vooral onder de mindere standen had zij talrijke cliënten. Het Openbaar Ministerie vertrouwde de zaak niet te best, en overwoog de vraag of mevrouw P. niet in hechtenis genomen moest worden en of de loop harer zaken niet diende te worden nagegaan. Men liet dit denkbeeld echter varen, omdat men de populariteit, die mevrouw P. toen onder de bevolking genoot, duchtte; hare arrestatie zou, vreesde men, een oproer uitlokken. Men vergenoegde zich daarom met mevrouw P. te verzoeken een patent te nemen als bankier. Zij deed dit terstond en sedert verkregen hare zaken een enormen omvang; het geld stroomde letterlijk naar haar kantoor. Dit duurde een drietal jaren, tot eindelijk, in 1875, Madrid op zekeren morgen vernam, dat mevrouw P. zich uit de voeten gemaakt had met hare geheele kas, die een som van 20 millioen realen moest bevatten. Dui zenden familiën hadden hunne ligtgeloovigheid met het verlies van hun vermogen moeten bekoopen. Sedert werd mevrouw P. ijverig gezocht. De bedriegster heeft echter lang de politie weten te verschalken, totdat zij eindelijk, nu weinige dagen geleden, te Parijs werd opgespoord. Aangaande den monster-schildpad, die dezer dagen in den akklimatatie-tuin te Parijs is aangekomen, deelen de dagbladen de volgende bijzonderheden mede. Hij is afkomstig van de Kaap de Goede Hoop en weegt 180 kilogram. Men heeft hem geplaatst in het bassin der zee leeuwen, maar deze waren zoo bevreesd voor den nieuwen kommensaal, dat zij zich schuil hielden, hun vrolijk en levendig gespartel staakten en zelfs alle voedsel weigerden. Derhalve werd besloten den schildpad weder te verwijderen. Daar het bassin der zeeleeuwen zeer diep is, was dit ge makkelijker gezegd dan gedaan, en heeft het ongeloofelijke moeite gekost, oin zich, zonder beschadiging, van het dier meester te maken. Het toonde evenveel slimheid en be hendigheid om zijne vervolgers te ontkomen als deze om het te krijgen. Eindelijk is het toch gelukt en de monster schildpad thans in een ander, minder diep bassin overge- bragt, waarin het nu het rijk alleen heeft, beter te bezig- tigen, en thans een der voornaamste aantrekkingspunten voor de massa der bezoekers is. Te Lyon moet de warmte dezer dagen ondragelijk zijn. Jl. Zaturdag teekende de thermometer aldaar 40 gr. R. (122 gr. F.), hetgeen sedert 1848 niet voorgekomen was. Engeland.. Cyprus is Zaturdag den 13 dezer officiëel door Engeland in bezit genomen. Admiraal Hay begaf zich met zijnen staf en een detachement van 50 marine soldaten, te Nicosia aangekomen, terstond naar het gouvernementsgebouw, waar hem een Turksche eerewacht salueerde. Samihpacha, de leden van het plaatselijk bestuur en de voornaamste per sonen van het eiland waren bij de plegtigheid tegenwoordig. De plaatselijke overheden hielden toespraken, en de admiraal deelde daarop mede, dat hij, krachtens de overeenkomst tusschen Koningin Victoria en den Sultan gesloten en door een keizerlijken firman bekrachtigd, den last ontvangen had, het eiland Cyprus in naam van de Koningin van Enge land in bezit te nemen en het tijdelijk te besturen tot de komst van den benoemden gouverneur, den heer Wolseley. De regeringsambtenaren zouden door hem in hunne tegen woordige funktiën gehandhaafd worden, en de politie voor de orde op het eiland blijven zorgen. Veranderingen en hervormingen, zoo zij noodig bleken te zijn, zouden door den gouverneur ingevoerd worden. De heer Baring bragt deze toespraak in de inlandsche taal over. De notabelen van het eiland legden den eed van getrouwheid af. Intusschen had zich eene groote volks menigte voor het gebouw verzameld, die den admiraal volgde, toen hij met zijnen staf het palcis verliet, om elders de plegtigheid van het hijschen der Engelsche vlag bij te wonen. De marine soldaten, in gelid geschaard, salueerden bij het ontrollen van de vlag. „Ik neem bezit van dit eiland, in naam van Koningin Victoria riep de admiraal en het volk juichte hem toe. Lord Salisbury heeft de orde van den Kousenband ontvangen. De moordenaar van het gezin te Llangibby bij New- port, een Spaansche matroos, Joseph Garcia genaamd, is ter dood veroordeeld. Op Malta zijn 40 militairen vergiftigd door carbol- zuur, geen hunner is echter overleden. De oorzaak is eene vergissing. Er werd aan de militairen, die sterk aan de koorts leden, veel limoensap uitgedeeld, en eenige flessclien carbolzuur, voor ontsmetting bestemd, zijn onder de flesschen limoensap geraakt. Dultsclilana. Keizer Wilhelm is jl. Maandag, vergezeld van de Keizerin en de groothertogin van Baden, te Babelsberg aangekomen. De Keizer droeg den regterarm nog in een doek, maar met den linkerarm kon hij groeten. Aan het station zoo wordt uit Potsdam aan de Köln. Zeit. geschreven stapte de Keizer vlug in het gereed staande open rijtuig en reed met de Keizerin naar Babelsberg. In het park verliet Z. M. het rijtuig en legde den weg naar het kasteel te voet af. De Keizer heeft niet zijne gewone kamers betrokken, die te hoog zijn, maar de eene verdieping •lager gelegen kamers der groothertogin, die de vertrekken bewoont, welke anders door den Kroonprins werden inge nomen. De wacht op het kasteel is versterkt en het park is voor het publiek gesloten. Er zijn slechts twee toe gangen voor de regthebbende personen en wie langs anderen weg toegang zoekt, kan verwachten, dat op hem gescho ten wordt. Zweden. De Zweedsche Noordpool-expeditie heeft den 10 dezer de reis van Vadsoe naar Ingorschar voortgezet. Den 27 Junij 11. had de expeditie een orkaan moeten doorstaan bij de Noordkaap, maar gelukkig niet veel schade bekomen. Ook van den Nederlandschen schoener Barendsz is tijding ontvangen. Men meldt uit Vardoe, in de IJszee, van jl. Maandag, dat zij daar even was aangeweest om brieven op de post te doen. Tot zoover was de reis voor- spoedig geweest. Allen waren wel. AmeriKa. Eene der aanzienlijkste familiën in Mexico bevond zich in 't laatst van Mei jl. op haar buitenverblijf te St. Angel. Ze ontving van den handelaar Martinez Zorilla, uit Mexico, een kistje, waarin de familie de bestelde rozenkransen, gewijde medailles, enz. vermoedde te vinden. Bij de opening van het kistje werden nog eenige gasten gevraagd. Een knecht werd geroepen, dat openen te bewerkstelligen. Hij opende de 4 kistjes, die in elkaar gesloten waren. Toen kwam er een metalen bus voor den dag, die hij met een krachtigen hamerslag opende. Onmiddelijk volgde een vreeselijke slag en alle aanwezigen werden op gruwelijke wijze gedood of zwaar verwond en het huis in een puin hoop veranderd. De afzender bleek bij vergissing een kistje met dynamiet-patronen gezonden te hebben BurgerlUli© stand.. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: C. Heijman en G. M. Maalsteed. J. Kroon en J. A. H. de Jong. BEVALLENJ. C. Koopman, geb. Huurman, D. W. T. J. Piscaer, geb. Overtoom, Z. OVERLEDEN: T. Houtkoop, 4 jaren. Gemeente TEXEL. Van 17 tot 24 Julij. ONDERTROUWD: Jacob Smit en Vrouwke Knol. GETROUWD: Kossen Zegel Tz. en Ar.lje Dekker. GEBOREN: Adriaua Maria, dochter van Pieter Dijker en Dirkje Wiegel. Coruelia Agatha, dochter van Johannes van Gronw en Trijntje Bakker. Jan Dirk, zoon van Dirk Daalder Jsz. en Antje Scha gen. OVERLEDEN: Martje Siark, 1 maand, dochter van Jan Stark cn Neeltje Bakker. Tijsje Boon, 14 maanden, dochter van Auke Boon en Manna Blom. ITaven van IJmuiden. Binnengekomen 23 Julij. Enda, st., Kroonstad; Christiania, st., Christiania. Vertrokken: 23 Julij. Otto, Deuze, SurinameAlma, Olsen, Shiclds K est rel, st., Rotterdam; Thorbecke III, Appel, Soerabaija; Magthilda Geer- truida, Stellens, Truro; Petrel, st., Londen, j 24 Julij. Malaga, st., Middlesbro; Eddystone, st., Huil. SCÏÏAGER MARKT VAN HEDEN. PEK TELEGKAAP. Gomocntornnd Toxcl. Zitting van Woensdag 24 Julij 1878. 12 Paarden Veulens Ossen 50 Stieren 30 Gelde-Koeijen - 20 Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 14 Nucht.Kalveren - 387 Schapen 160a260 I70a270 200a310 10a 22 22a 36 Lammeren f a Bokken&Geiten - n 15 magereVarkens - 8a 10 25 Biggen - 2a 6 Kippen c. a Eenden - a Boter per kop - 105all5 Kaas per KG. - 30a 40 Kip-Eijereu per 100 - 275n300 Eend-Eijeren - a Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer J. Tijs Zijm. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige proviuciale bladen, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Namens B. en W. biedt de Voorzitter den Raad de rekening aan der gemeente, dienst 1877, en stelt voor deze gedurende 14 dagen voor een ieder ter visie op de Secretarie neder te leggen. Hij noodigt de leden uit de rekening te onderzoeken, wordende mede ter onderzoek aangeboden de rekening van het Algemeen Armbestuur en van het Algemeen Weeshuis. 3. De Voorzitter brengt ter tafel de verordening tot regeling van het openbaar onderwijs en die tot opleiding van kweekelingen aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, welke stukken in de vorige zitting zijn aangehouden, om ze thans vast te stellen. Naar aanleiding eener missive van den heer Schoolopziener be treffende deze zaak, en met het oog op de nieuwe wet tot regeling van het lager onderwijs, wordt besloten haar tot nader aan te houden. 4. Er wordt ter tafel gebragt eene missive van den heer lt. C. Dijksterhuis, 1ste hulponderwijzer aan de bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Helder, alsmede eene van den heer G. Veenmau, hoofdonderwijzer te Oudendijk bij Hoorn, beide missives het verzoek inhoudende om als opvolger van den heer Glijuis in aanmerking te mogen komen voor de toegezegde subsidie ad f 500. De Voorzitter stelt na eenige bespreking voor, aan éc'n der genoemde heeren de subsidie toe te kennen en de keuze door stemming te bepalen. Hiertoe besloten zijnde, verkreeg de heer Veenman 11 stemmen, terwijl 1 briefje in blanco was ingekomen. 6. De Voorzitter brengt, namens B. cn W., rapport uit betref fende de school en ondenvijzerswomng te Oost en stelt namens het Dagel. Bestuur voor, de gebouwen met erven te verkoopen. Nadat hierover verschillende besprekingen plaats hadden en door den Voorzitter eene missive van den heer Schoolopziener betrekkelijk deze zaak was voorgelezen, wordt het voorstel in stemming gebragt en verworpen. 6. De Voorzitter berigt, dat heeren kerkvoogden der Hervormde gemeente te Oude Schild het schuurtje, nabij de kerk staande, hebben aangeboden tot berging van de brandspuit, tegen eene betaling van f 12.50 's jaars. Tevens worden ter tafel gebragt twee inschrijvingsbilletten voor het nieuw te bouwen brandspuit huisje. Na eenige discussie wordt besloten, de aanbesteding niet te gunnen en voorloopig voor één jaar genoemd schuurtje ten dienste van de brandspuit te huren. 7. De Voorzitter berigt, dat naar aanleiding van het in eene vorige zitting behandelde omtrent het maken eener verordening betreffende het beschadigen van hoornen enz., door het Dag. Best. eene verordening, als uitbreiding der bestaande algemcenc politie verordening, is ontworpen. Na voorlezing wordt dezelve goed gekeurd en besloten haar aan HH. Gedep. Staten mede te deelen. 8. Er wordt gelezen eene missive vuu den hulponderwijzer G. Klaziuga, te Oude Schild, houdende verzoek om eenige tegemoet koming voor reiskosten van Zwartsluis naar hier. Er wordt besloten f 25 toe te kennen. 9. De heer Mentz stelt voor een bewijs van adhaesie te schenken aan het bekende adres van den Raad der gemeente Hoorn, betref fende eene te brengen wijziging in de patentwet, ten einde daar door de bevoegdheid te erlangen tot het beperken van het aantal kroegen in de gemeente. Dienovereenkomstig wordt besloten. 10. De heer Dros vraagt eenige inlichtingen omtrent het brand- wezen en het beproeven der brandbluschiuiddelen. De Voorzitter geeft de verlangde inlichtingen. 11. De heer Mentz wijst op liet ondoelmatige van de mestvaalt achter het logement de Vergulde Kikkert, en vraagt of hierin niet eenige verandering kan worden gebragt. Er wordt besloten hieromtrent een onderzoek in te stellen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. MreMe ie StoDmvaartmaatscliaDDij Heierlai. 9 Julij gepraaid in Jubalstraat (Roode Zee). 23 Julij Point de Galle gepasseerd. 20 Julij Kaap St. Vincent gepasseerd. 22 Julij van Port-Said naar hier vertrokken. 20 Julij van Batavia naar hier vertrokken. 16 Julij alhier aangekomen, vertrekt 3 Augustus. 17 Julij alhier aangekomen, vertrekt 24 Augustus. Kon.derNederl. PrinsesAmalia. Prins v. Oranje. Prins Hendrik. Celebes Madura Conrad MarKtTDerlgten. Amsterdam, 23 Julij. Tarwe op levering flaauw, Nov. f 282. Rogge op leverling lager verkocht, Oct. f 164, 163. Koolzaad flaauw, Oct. f 400. Lijnolie: Aug. f 33$. Petroleum zeer vast, flinke zaken, loco f 13 E., Najaar f 14 E. gehouden. 24 Junij. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 282. Rogge prijshoudend, jurige Petersb. f167, puike Western f 175, oplevering flaauw, Oct. f 164, 163, 162. Koolzaad: f 2 hooger, Oct. f 402. Raapolie Vliegend f 40, Sept./Dec. f 39, 38J, Mei f 39$. Lijnolie Vliegend f 34, Aug. f 33$, Sept./Dec. f 31$, 32, 31$, Jan./Mei f 31$. Petroleum vast, loco met f 14 E. betaald. Vette Kalveren 1ste kw. 90, 2de kw. 80 c. per KG. Nuchtere Knlveren f 6 a 11. Vette Varkens 44 a 49 c. per KG. Rotterdam, 23 Julij. Vee. Gisteren en lieden zijn ter markt aangevoerd: 1279 Runderen, 258 vette en Gras-Kalveren, 8 nuchtere Kalveren, 1005 Schapen en Lammeren, 461 Varkens en 113 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen lste kw. 90 a c., 2de kw. 80 a en 3de kw. 75 a c.Kalveren lste kw. 100 a 105 c., 2de kw. 90 a c., 3de kw. 75 a c.Schapen lste kw. 75 a 80 e., 2de kw. 70 a 75 c., 3de kw. 65 a 70 c. Varkens lste kw. 62 a c., 2de kw. 58 a 60 c., 3de kw. 50 a 54 c.alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 56, 2de kw. f 52, 3de kw. f 48. Schiedam, 24 Julij. Jenever f 15,Amst. proef f 16,25, Moutwijn f 10,per N. vat. Kampen, 23 Julij. Hooi. Buiten- f 13,a 13,50 en Binnen- f 12,— a 12,50 per 1000 KG. Moppel, 22 Julij. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 120 a f 180, dragtigc f 120 a 260, melk- f 110 a 280, guste Vaarzen f 80 a 140, Schapen f 15 a 30, Lammeren f 5 a 10, dragtige Varkens f 20 a 35, vette 41 a 48 c. per KG. Hooi. f 18 a 25. Wareghem, 20 Julij. Vlas lste kw. fr. 1.75 a -.2de kw. fr. 1.60 a 3de kw. fr. 1.35 a 1.55 per KG. Aalst, 20 Julij. Vlas 4.71 a 5.31 fr. per 3 KG. Geeraardsbergen, 23 Julij. Vlas 1.40 fr. per KG V er volg 1ST ieuwstij dingen. Heden voormiddag woedde boven deze gemeente een zwaar onweder, gepaard met hevige regenbuijen. Er is ontzaggelijk veel regenwater gevallen, zoodat sommige wijken zijn overstroomd. Dit is inzonderheid het geval aan den Dijkweg, waar knapen de com municatie blootsvoets onderhouden, en onderscheidene woningen onder water staan. Een huis op het Molenplein is, wat de achter kamer en keuken betreft, geheel onder water. Door uitscheppen en uitpompen vordert men niet, zoolang de regen aanhoudt en er telkens nieuw water binnendringt. Men heeft eindelijk ter loozing van het water zijn toevlugt genomen tot de brandspuit, geplaatst in 't politie-bureau. Ditmaal wordt dus een der gemeente-spuiten ter wering van watersnood gebezigd, en is de werking tegengesteld aan 't gewone doel: in plaats van water in een pand te brengen, haalt het er nu uit. Tot heden middag 12 ure is er 6 cM. regen gevallen. Z. M. heeft den student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt G. Poolman, met ingang van den 26 dezer, bencerad tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt. Jl. Zondag is in een koffijhuïs in de Warmoesstraat te Amsterdam gehouden de eerste vergadering in Nederland van een nieuw opgerigte sociaal-democratische vereeniging. Betreffende deze nieuwe vereeniging verneemt de Amsterdamsche Crt., dat zij is een uitvloeisel van een besluit van de jongste alge meens vergadering van het Nederlaudsch Werkliedenverbond, gedu rende de Kersdagen van 1877 aldaar gehouden. Ofschoon het algemeen bestuur zich niet met de oprigting kon vereenigen, werd door de meerderheid der leden daartoe bij stemraiug besloten, en het lidmaatschap niet alleen opengesteld voor werklieden, maar voor iedereen. Zondag is voorloopig een bestuur gekozen, bestaande uit negen personen, waarbij zich nog zeven leden als commissie hebben aangesloten, die gezamenlijk een concept der statuten zullen opmaken, waarvoor het Duitsche programma als model is gekozen. Deze commissie zal de resultaten van haar bemoeijingen Zondag a. s. in eene vergadering van leden bekend maken. Aanvankelijk is nog geen groot getal leden toegetreden, omdnt velen zich tegen den naam der vereeniging van „sociaal-democratische" verzetten. Mogt men echter kunnen goedvinden dezen naam te wijzigen of te veranderen naar gelang van het verschil der omstandigheden alhier met onze naburen, dan verklaarden velen zich bereid mede te zullen werken tol liet verkrijgen van algemeen verpligt kosteloos onderwijs, algemeen stemregt, enz.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3